„Sempre op dreef Avanti" prima herfstshow in Afloop viel wel mee Jeugdmuseiim in Leiden Velen bewezen laatste eer aan ds. P. Kuiper Leids echtpaar in het diamant EEN BLAD VOL Verkoopmarkt LEIDSE VEEMARKT „De Ratel geschaafd amusement Enthousiast gebracht Lubbers 40 jaar bij de belastingen Godsdienst op Hateruma Muzikale avond in Lakenhal Als plannen doorgaan Begrafenis in Sassenheini Extra vuil ophalen Burgemeester op bezoek ■RDAG 19 NOVEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD Onder grote belangstelling heeft de voorzitter van de werkgemeen schap „De Ratel", de heer C. L. Marks, gistermiddag in de grote zaal van het Leidse Volkshuls de twee daagse verkoopmarkt ten bate van het materiaalfondis met een enkel woord geopend. Deze feestelijk verlichte en smaak vol ingerichte markt mocht zich reeds direct in een zeer druk bezoek verheugen en gezien de koopjes, die er waren te halen bleef het niet bij kijken alleen. Er ontstond al spoedig een zeer .levendige handel", waarbij de Ijverige „verkoopsters" soms han den tekort kwamen. Ook de gezellige „vlooienmarkt", waarop diverse goe deren tegen ware fancy-prijzen van de hand gingen en de diverse attrac ties. waaronder enkele met „altijd prijs", trokken veel belangstelling. Tijdens de avondmarkt werden als extra attractie op het toneel club demonstraties gegeven, w.o. volks dansen en muziek. Vandaag is de markt geopend tot 6 uur precies en zal zo mogelijk een „algehele uitverkoop" worden gehou den. Hedenmiddag zullen eveneens genoemde clubdemonstraties worden gegeven. Bij het slechte weer van de laatste dagen waren de weersomstandighe den tijdens de gisteren gehouden veemarkt bepaald niet ongunstig. Als gevolg echter van de vele regens werd er veel vee uit het land gehaald en voltrok zich de laatste uitstoot. Dat bleek voornamelijk uit de grote marktaanvoeren van runderen. De afdeling vette koeien was gisteren dan ook wel wat overvoerd, waardoor de prijzen bij een luie handel terug liepen. Ook de sector wolvee had weer een goede ruime aanvoer, maar de be richten omtrent het weer openstellen van de Engelse grenzen, na een lange periode van mond- en klauwzeer ge sloten te zijn geweest, veroorzaakte in deze sector een flauwere en min der grage handel. Ook de handel in gebruiksvee wilde nog steeds niet op gang komen. Var- Jezellig amateur-amusement op hoog, zelfs meermalen beroeps- D eau: dat is het, wat het gerenommeerde „Sempre Avanti", tot buiten onze stad bekend, telkenmale met vaart aan een stamp- e Stadsgehoorzaal presenteert. Ook nu weer zo'n perfect ver- H gde show, gewijd aan herfst en winter en na de pauze een Wi van „toppers" uit de goeie, ouwe tijd, die het nog altijd doen, ondanks het feit, dat zij door de moderne ..beat" ver- ngen heten. „beat" is overigens op z'n re- zoals voorzitter-dirigent Koos er in zijn openingswoord op- En zo kwam het, dat veel uit vroeger tijd gezongen wer en wel met daverend succes. 59): er lelt te. Lieve lust s Kukler weet met dit alles wel het orkestje is uitstekend ge- iplineerd, het koor zingt dat t lieve lust is en dan is er een aan- chdiinds jaren bekende solisten, wier Spaties ook al aan de voor dit genre te stellen eisen kra- Voldoen. Dat zijn Nel de Vries, a Spaans, Tiny Arnoldus, Wim Mpman en Gerad Koolhaas na- jj i die een waarborg vormen voor ie en innemende zang. et in vlot tempo afgewerkte pro- rei oma boeide de talloze aanwezi- ln hoge mate. Men genoot bijv. duetten uit „De Jantjes" maar iets te noemen en na de was er speciaal het „Souvenir X Avenue des Champs Elysées" van man Stenz, dat bijzonder in de ?.k. vel. Ach: eigenlijk viel alles de smaak, ook de telkens prima Brgde aankleding van deze „tus- e -show", want de „grote show" at pas in april, lei) hoogtepunt was tot besluit de grote operette-potpourri uit de Weense Biedermeiertijd, waarbij ook de charmante en gracieuse kostuums aller aandacht sterk trokken. Enthousiast Vraag niet, hoeveel er van alle „Sempre Avanti"-leden gevergd wordt. Zij treden geregeld in vele plaatsen van het land op. een ver moeiende opgave, die echter altijd met veel enthousiasme volbracht wordt. Enthousiasme ligt dan ook ten grondslag aan alles wat „Sempre Avanti" doet! Dat hiertoe ook Her man Blom door zijn verbinden dede teksten het zijne bijdraagt, spreekt vanzelf. ADVERTENTIE „or GERO CASSETTES Juwelier Horloger V. D. WATER Haarlemmerstraat 181. Maandag 28 november en 5 december de gehele dag geopend. uldiging in liet nieuwe gebouw In de kantine van het Centraal listinggebouw aan het Leidse Sta- «plein iwam gistermiddag het ■Uilig personeel van de inspectie directe belastingen le afdeling n ter gelegenheid van het ambts- foum van de hoofd-inspecteur- ilalr, wnd. hoofd der inspectie, de J. Lubbers, die veertig jaar in utingdienst is. k jubilaris, vergezeld van zijn te, werd allereerst toegespro- adoor het hoofd van de inspectie, heer J. H. P. Rouwenhorst, die, f hy zei in tegenstelling tot de 'Oonte, getracht had zwakke zij- minder goede eigenschappen de heer Lubbers te ontdekken, hy daarin niet was geslaagd was wen tekenend als een wél moge- opsomming van de góede eigen- ^ppen van de jubilaris, die hij «s kenschetste als een tactvol be ekman aan wie in vele opzichten 'I dank verschuldigd is, reeds vorig r uitgedrukt in diens benoeming Officier in de Orde van Oranje- »au. Namens het ministerie van toiciën bood de heer Rouwenhorst 'Jubilaris de gebruikelijke gratifi es aan. tollens de inspecteurs en het aanslagregelend personeel "k de hoofdinspecteur-tit. mr. E. H. Heringa de jubilaris toe, waarop voor de afdeling controle de heer H. A. M. Riebeek het woord voerde. De administratieve afdeling en het personeel van de Kohierencentrale, behorend tot de inspectie, werd ver tegenwoordigd door de heer J. W. Nieuwenhuys, hoofdcommies-secre taris. Vervolgens werd de heer Lubbers, die ook actief is in de sector van per- soneelsfonds en personeelsvereniging van de belastingdienst, toegesproken door de heer J. W. Knuppe, tevens organisator van de buiten-ambteiyke personeelszaken en de heer M. A. W. Wolvers, voorzitter van de personeels vereniging „Sleutelring" van de Be lastingdienst. Na het officiële gedeelte van deze feestelijke herdenking maakten nog talloze anderen uit de stad en omge ving, ook van buiten de belasting dienst, gebruik van de gelegenheid om de jubilaris te feliciteren. Fraaie bloemen en geschenken en vele schriftelijke gelukwensen, o.a. van het hoofdbestuur van de belas tingdienst en van de directeur van 's Rijks Belastingen te Utrecht onder wiens ambtsgebied de Inspectie Lei den ressorteert, waren tekenend voor de grote waardering voor de jubile rende inspecteur. Kortom: het was weer 'n a-vond, die alle aanwezigen tot het einde toe boeide en waarvan men naar harte lust genoten heeft. Leiden mag er zich over verheu gen, dat een gezellschap als dit de nodige vrolijkheid brengt en dat op een beschaafde wijze. Dit „Herfst blad vol muziek", zoals de titel luid de, heeft onder de correcte en muzi- Dr. C. Ouwehand heeft gis teravond voor de Vereniging van Vrienden van het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden een lezing gehouden over het onderwerp „Gods dienst op Hateruma". Hateruma is een vrij klein Japans koraaleiland, dat enkele dorpen telt. waar dr. Ouwehand en zijn echtge note onderzoekingen hebben verricht naar de godsdienstige gewoonten van de bewoners. Voor dr. Ouwe hand gisteravond aan zijn lezing over de godsdienst begon gaf hij de leden van de vereniging een met lichtbeelden geïllustreerd overzicht van het landschap en de bewoners van Hateruma. Vervolgens behandel de hij de structuren waarbinnen zich de godsdienstige rituelen op het eiland voltrekken. Voor de pauze gaf dr. Ouwehand een beeld van de godsdienst als gemeenschapszaak, na de pauze vertelde hij over de meer persoonlijke ervaringen van de be woners op godsdienstig gebied en de gebondenheid van huis en familie met de overledenen. Bandopnamen met rituele gezangen verleenden de lezing een opwerkelijk cachet In verband met de Franse Week die van (21 tot 25 november) wordt gehouden ls georganiseerd door de Leidse Universiteit in het kader van het cultureel akkoord Nederland- Frankrijk wordt a.s. dinsdagavond een „soireé musicale" gehouden. De ze avond vindt plaats in de Laken hal en vangt om 21.00 uur aan. Er zal dan louter Franse muziek ten gehore worden gebracht door le den van het Lelds Studenten Koor en Orkest „Collegium Musicum" en het duo Vissers-Sandberg. Er is een programma samengesteld, dat een overzicht poogt te geven van de Franse Muziekgeschiedenis. Vanaf de Renaissance (Cl. de Sermisy, 1525) hoort U verder werken van Senaillè, Faurè, Ravel en de beroem de fluitsonate van Poulenc. Na de pauze kan men kennismaken met de modernen onder de Franse compo nisten, Boulez en Messiaen, van wie respectievelijk een deel van een pla nosonate en liederen ten gehore zul len worden gebracht. Hoewel de Lakenhal aan een be perkt publiek plaats kan bieden, is het toch als uitvoeringsplaats uitge kozen omdat de omgeving en sfeer er bijzonder geschikt zijn voor een kamermuziekavond als deze. Record Majoor William Knight in de Amerikaanse luchtmacht heeft met het eztttttttttnele rake vlleguig X-15 het snelheidsrecord op 6693 kilometer per uur gebracht. Het oude record stond sedert 27 juni 1962 op 6604k ilometer. Koor en solisten tijdens het op treden van Sempre Avanti gis teravond in de Leidse Stadsge hoorzaal. Foto LD/Holvaat kale leiding van Koos Kukler voor enkele uiterst genoeglijke uurtjes ge zorgd. In elk opzicht tevreden ls men dan ook huiswaarts gegaan. Er is een kans dat Leiden een jeugdmuseum krijgt. De Stichting Leidse Jeugd Actie heeft namelijk het plan opgevat om tot de op richting van een dergelijk museum over te gaan. Dit blijkt uit een circulaire, die onder het jeugdwerk en op de scholen voor voorberei dend hoger middelbaar onderwijs, uitgebreid lager onderwijs en nij verheidsonderwijs in Leiden is verspreid. Jongens en meisjes van dertien t/m negentien jaar, die aan het oprichten en instandhouden van een jeugdmuseum mee zouden willen werken, worden uitgeno digd om op vrijdagavond a.s. in het Leidse Volkshuis bijeen te komen. Met het bestuur van de L.J.A. kunnen dan de eerste, voor lopige plannen verder worden gesmeed. Ds. P. D. Kuiper, emeritus-predi kant van de Gereformeerde Kerken, is gistermiddag op de algemene be graafplaats in Sassenheim begraven. Tal van belangstellenden, onder wie vele kerkelijke en gemeentelijke autoriteiten, brachten de laatste eer aan de overledene. Naast de vele functies, die ds. Kuiper uitoefende, was hij ook 35 jaar predikant van de plaatselijke geref. kerk. 's Middags om half twee begon in de gereformeerde kerk aan de Julia- nalaan de rouwdienst, die door enkele honderden personen werd bijgewoond. De leiding hiervan berustte bij de plaatselijke geref. predikanten, ds. H. v. d. Berg en ds. J. D. te Winkel. De liturgie werd verzorgd door laatst genoemde. Ds. Van de Berg hield zijn preek naar aanleiding van de tekst in Hebreeën 13 vers 7. De predikant sprak over het grote verdriet, dat allen en in het bijzon der de familie Kuiper had getroffen. Dat verdriet is menselijk en begrijpe lijk, maar een mineurstemming gaat geheel tegen het karakter van de overledene in. Dit druist evenzeer in tegen het evangelie, dat hij heeft verkondigd. Het evangelie van de blijdschap. Vele functies heeft ds. Kuiper uit geoefend, maar voor alles was hij verkondiger van het evangelie van zijn Heiland. Op de kansel te staan was zijn grootste blijheid, waarnaar hjj ook nog tijdens zijn ziekte heeft verlangd. God heeft hem rijk met gaven gezegend. Ds. Van de Berg typeerde ds. Kui per als volgt: een blij kind van God. Tot slot haalde de predikant gezang 45 vers 5 aan, waarvan de laatste twee regels luiden: „Laat, met uw feestkleed aan, ons tot uw bruiloft gaan". Dit vers is opnieuw berijmd door de overledene, die op dit gebied veel werk heeft verzet. Na het uitspreken van de zegen, kwam dr. P. G. Kunst, praeses van het moderamen van de generale sy node, aan het woord. Hij wees op het vele, dat zijn voorganger in genoem de functie heeft verricht. Onder dere voor de stichting van een vinciaal weeshuis, de psalmberijming en als voorzitter van de vereniging van predikanten van de geref. kerken in ons land. Hem te mogen kennen, was een bijzonder voorrecht. Ds. Kuiper inspireerde een ieder Hij kende de moeilijkheden, maar wist ook te helpen Dit alles was mo gelijk door zijn grote liefde voor het werk, waarvan hy de verantwoorde lijkheid ten volle besefte. De „kraakwagen" voor het opha len van grof huisvuil in Leiden komt de volgende week in de volgende wij- Maandag: Nieuwe Rijn (van He rengracht tot Kaarsemakersstraat), Kaarsemakerstraat, Looierstraat, We verstraat, Waardgracht, Oranjegracht Langestraat, Groenestegen (4e, 5e en 6e), Waardkerkplein, Waardkerk- steeg, Oosterkerkstr., Nieuwe Waard- straat, Korte en Lange Langestraat, Zuidsingel, Minnebroersgracht, Kijf- gracht, Havenkade, Haven, Oude He rengracht, Ververstraat, Ververshof. Verversplein, West Havenstraat, Oost Havenstraat, Dwars Havenstraat, Zijlstraat. Dinsdag: Galgewater, Kort Rapen burg, Valkensteeg, Weddesteeg, Noordeinde, Rembrandtstraat, Slik- steeg, Oude Varkenmarkt, Groenha- zengracht, Rapenburg (beide zijden), Doelengracht, Doelensteeg, Pater straatje, Nonnensteeg, Kolfmaker- steeg, Zegersteeg, Vijfde Binnenvest gracht, Sterrewacht, Kalserstraat, Bakkersteeg, Boisotkade, Kamper- steeg, Ruime Consciëntieplein en -straat, Molensteeg, Vliet (beide zij den), Doezastraat. Donderdag: Oude Rijn N.Z., Haar lemmerstraat (van Mare tot Haven plein), Donkerst.eeg. Kuipersteeg, Dul Pelikaanstraat, Koestraat, Maria Gij- zensteeg, Klimmende Legewerfsteeg Duizenddraadsteeg, v. d. Werfstraat, Bouwelouwensteeg, Lombardsteeg, Paradijssteeg, Druckerstraat, Mare- dorpse Dwarsstraat, Grevenstraat, Voldersgracht. Noord Rundersteeg. Zuid Rundersteeg. Janvossensteeg, Mirakelsteeg, Koddesteeg, Claras teeg. Vrijdag: Lange brug. Papengracht, Schoolsteeg, Pieterskerkgracht, Pie terskerkstraat, Mooi Japiksteeg, Hout straat, Gerecht, Lokhorststraat, Dief- steeg, Muskadelsteeg, Gravensteen, Pieterskerkhof, Pieterskerkkoorsteeg. Kloksteeg, Berkendaelstraat, Wol- steeg, Salomonsteeg, Nieuwsteeg, Zon neveldstraat, Ketelboetersteeg, He- rensteeg, Scheepmakersteeg, Steen- schuur (beide zijden) Korte Raam- steeg, Raamsteeg. lebakkersteeg, Hooglandsekerksteeg, mee. Radio's gestolen In de nacht van donderdag op vrij dag is ingebroken in een groothandel van elektrische apparaten aan de Oude Singel in Leiden. De daders namen veertien draagbare radio's, een tafelradio en een stofzuiger, voor een gezamenlijke waarde van f. 2350.— Namens het college van hoogleraren en het curatorium van de Theologi sche Hogeschool in Kampen sprak ds. P. Visser uit Tilburg. Ds. Visser waardeerde ds. Kuiper zeer als m In zijn functie van president-curator heeft hij veel voor de Hogeschool ge daan. Zijn deskundigheid werd door allen erkend. Ds. Kuiper is kind gebleven en wel in de goede zin van het woord. Het kind van zijn Vader. Ds. Visser zei tot slot, dat men ds. Kuiper nooit zou vergeten, en dat zijn werk zeker vruchten zal dragen. De burgemeester van Sassenheim, J. J. baron van Knobelsdorf, zei met het college van B. en W. aanwezig te zijn om van hun diep respect voor de overledene te getuigen. Hij noem de Sassenheim een bevoorrechte ge meente, die zolang deze beminnelijke figuur in haar midden had mogen hebben. Troost Ds. J. Kuiper uit Bergentheim, zoon van de overledene, bracht tot slot allen dank. „Mijn vader wordt wel „Kuiper van Sassenheim" genoemd. Dat is juist, want Sassenheim ls al tijd zijn grote liefde geweest", zei hij. Hy wees verder op de troost, dat zyn vader in Hem was gestorven. Na afloop van de rouwdienst vond de begrafenis plaats, waar ook nu velen van htm medeleven blijk gaven. De korte plechtigheid aan het graf werd besloten met het zingen van ge zang 60 1, waarna in de kerkeraads- kamer van de hei-vormde kerk nog gelegenheid bestond om de familie Kuiper te condoleren. kens en vette kalveren bleven duur en goed prijshoudend. Over het ge heel genomen viel de afloop van de markt wel mee en waren alle afdelin gen vrij vroeg geruimd. De totaal aanvoer bereikte het aantal van 3738 dieren. Gebruiksvee. By een iets kortere aanvoer, vooral van vare koeien, trad er in deze sector nog geen verbete ring op. Stemming en belangstelling bleven maar matig by een zeer rus tig tot kalm handelsverloop. Er wa ren weinig dieren van topklasse aan gevoerd. Goed melkvee en handel bare koeien, bleven wel prijshoudend, maar waren de mindere soorten lager in prijs. Notering: melk- un kalfkoeien van f 950,tot f 1250.en f 1450,vare koeien van f500.— tot f900— en f 1200,—. Jongvee. De aanvoer van jongvee was ditmaal zeer ruim. By de al ge ringe belangstelling en zeer kalme handel had de grote aanvoer tot ge volg dat de prijzen minder waren. NoteringPinken van f 500.— tot f 600.en f 725,Graskalveren van f250,— tot f350,— en f450.—. Vette koeien. In verband met de vele regens van de laatste dagen en het natte land. zyn de veehouders drastisch tot ruimen overgegaan, de zogenaamde laatste uitstoot. De aan voer was dan ook zeer groot en kon den we spreken van een overvoerde markt waaronder zeer veel jonge en 3de en 2de soorten dieren. Daar in deze week alle markten ruim voor zien zyn geweest was het aanbod te groot voor de toch redelijke vraag. De handel kreeg daardoor een lui verloop by weer iets lagere prijzen. Notering per kg geslacht gewicht: vette koeien van f3.25 tot f3,90 en f 4,35, worstkoeien van f 2,70 tot f3,—. Vette kalveren. Een zeer kleine aanvoer, waaronder maar heel weinig dieren van eerste kwaliteit. By het korte aanbod en een redely ke vraag had de handel een vlot verloop en bleven de beste en betere kwaliteiten duur en goed prijshoudend. Notering per kg levend gewicht t van f 3,40 tot f4,25 en f4,60. Wolvee. Tegen de verwachtingen in was de aanvoer van wol vee nog weer Iets groter dan verleden week. Hoe wel er nog geen aanvoeren vanuit Engeland het continent bereikten, had het bericht van de weer open stelling van de Engelse grenzen wel tot gevolg, dat de exporteurs minder aandrang tot kopen hadden. De han del kreeg daardoor een flauw ver loop en waren de prijzen nog moeilijk te handhaven en werd er aan de top f5,tot f 10,minder geboden. De belangstelling voor fokdieren was zeer gering. Notering: vette schapen van f95. tot f120,— en f125,—, beste dieren tot f130,vette lammeren van f 130,— tot f 155,— en f 170—, enkele beste koppels nog tot f 175.fok schapen van f120,— tot f140,— en f 160,—. Varkens voor fok- en mesterij. Be halve een wat ruimer aanvoer trad er by verleden week vergeleken wei nig verandering op. Als gevolg van het prijsverloop voor slachtvarkens in het midden van de week, liep de be langstelling voor de fok- en mestery even terug. Op de gisteren gehouden markt had de handel toch weer een redelyk en goed prijshoudend ver loop. Notering: drachtige zeugen van f375,— tot f400.— en f450.—j chrammen van f95.— tot f 110— en f 120,—; biggen van f 65,— tot f 70.— en f75,—. Slachtvarkens. Als gevolg van een zeer krap aanbod liepen de prijzen van slachtvarkens aan het begin van de week op. Tegen het midden van de week was het aanbod echter aan merkelijk ruimer, waardoor de prijzen weer afbrokkelden tot op het niveau van het einde van de vorige week. Pry zen per kg levend gewicht: lichte slachtvarkens van plm. f2.48 tot f2,50 en iets hoger, licht slacht- zeugen van ulm. fl.95 tot f210 en f2.15. De intocht van St. Nicolaas in Leiden (a.s. dinsdag om een urn- achter het station) zal muzikaal worden omiyst door de Marinekapel van het vliegkamp Valkenburg. De kapel zal de Sint en zyn gevolg naar het Leidse Stadhuis begeleiden, waar de Leidse schooljeugd hem zal ver welkomen. Een Leids echtpaar is maandag a.s. zestig jaar getrouwd. Het zyn An- toon Jonk (85) en Maria Bon te (82), die hun diamanten bruiloft op deze dag hopen te vieren. Bruid en bruidegom, die belden in Lelden zyn geboren en getogen, wo nen in het Jan de Laterehof (no 4). De heer Jonk is al een kwart eeuw gepensioneerd. Hy is ruim veertig Jaar werkzaam geweest els boekbin der. Uit het huweiyk zyn vier kin- in Wassenaar en Oegstgeest, de ge trouwde dochter is in Leiden geble ven. zy helpt haar bejaarde moe der byna dagelyks in de hulshou ding. Het echtpaar leest al sinds de trouwdag het Leidsch Dagblad en la nog steeds zeer geïnteresseerd in het dageiyk.se nieuws. De heer en me vrouw Jonk hebben donderdag ter gelegenheid van hun diamanten bruiloft de gelukwensen van burge meester en mevrouw Van der Wil ligen in ontvangst mogen nemen. Namens het gemeentebestuur deren geboren, van wie drie nog in gemeentebestuur van leven zl)n. De twee eoons wonen resp. I ^een^lnT™^1-

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3