.EIDSCH DAGBLAD formatie in kritiek stadium Touwtrekken om de Times Nieuwe overstromingen in noorden van Italië JAMIN Foto's van Orbiter zeer goed Rumoer in München !jrl' icht 1 maart 1860 ZATERDAG 19 NOVEMBER 1966 No. 32029 jjjur; K. A E. van Disnoeck jjfedacteur: J. Brouwex DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 Witte 8lngeJ l. Lelden Giro do 67055 Topgesprek met deze vijf kandidaat - ministers moet beslissing brengen Biesheuvel Dr. Klompe Dr. De Quay Dr. vemitamp i'rot. Verdam (Van onze parlementaire redacteur) e formatiepoging van prof. Zijlstra verkeert van een zeer kritiek stadium. Er bestaat zeer grote [el over de vraag of de formateur voor zijn finan- plannen in de Tweede Kamer een meerderheid kunnen vinden. Dat kan er toe leiden dat hij om irheid te krijgen zijn regeringsprogramma moet (akken, dan wel zijn pogingen zal moeten opgeven. te matigen. De CHU, die anderhalf jaar op het standpunt heeft gestaan dat de staatsuitgaven te hoog waren, kan, zo bleek uit de verklaring die mr. Beernink na zijn bezoek aan de formateur verstrekte, dit standpunt „niet plotseling laten varen". ïopgesprek ochtend om tien uur is de for- met vijf kandidaat-ministers sprek begonnen dat als beslis- zyn standpunt wordt be id. Het vijftal bestaat uit mej. hmpé (KVP), dr. De Quay dr. Veldkamp (KVP), prof. d (ARP) en mr. Biesheuvel Als zü de vooruitzichten te vinden, kan prof. Zijlstra zijn itn wel opgeven. De enige ma- dan nog uit de moeilijkheden -n ls een terugkeer van het t-Cals door middel van een Ing van de Koningin het door Mnet aangevraagde ontslag te P* nree voornaamste bestanddelen dekkingsplan van dr. Zijlstra !t uitstellen van de verlaging inkomstenbelasting en het (gen van de verhoogde omzet - Met wat kunst en vlieg- kan voor het eerste onderdeel [en wel een meerderheid wor- ronden. Hoewel de CHU en de ongetwijfeld tegen uitstel van laging zullen stemmen, bestaat Ie kans dat de PvdA zich wel et voorstel zal laten winnen, de omzetbelasting ligt de si- echter anders: de socialisten rich tegen vervroegde invoe- n de verhoging keren, omdat vasthouden aan hun stand er in het jaar 1967 met het de loonruimte geen verhoging directe belastingen mag wor- borgevoerd. De liberalen zijn lening dat een dergelijke be- I in de eerste plaats moet wor- fergelaten aan het na de ver- ien te vormen kabinet. Als ook zich tegen vervroegde invoe- Inet en de kans daarop is poot dan zal voor dit punt parlementaire meerderheid be- Vrij negatief Zjjlstra nam zyn besluit tot het iprek met de vyf kandidaat- as, nadat hjj van de CHU- Toorzitter, mr. Beernink, een egatief antwoord had gekregen, de wil een verbetering van de g door verschuivingen in de Bng. Nieuwe lastenverzwaring de CHU alleen acceptabel als [roting 1967 zal worden uitge- ;n als al het mogelijke zal gedaan om de staatsuitgaven ER BERICHT eekeinde in winterjas (Van onze eerkundige medewerker). blijft een koud en onaan- «m weekeinde waarin ons bij krachtige noordoostenwind, hterjas niet slecht zal staan. 'fan enige betekenis is daar- tofc wanneer ons zondag en- opklaringen bereiken en de f ets afneemt, niet te ver- Ion, De wind kanzondag tfnemen, maar toch blijft het i?ons de Engelse weerdienst regelmatig voorspellingen foor twee a drie weken, zal fc komende weken kouder normaal blijven, met vooma- k in de eerste helft van de- *r kans op een vorstperiode, stormdepressie die ons 'ng passeerde, is nu boven 'n geeft daar weer aanlei dt grote regenval met over igen. In een groot deel van is het november-weer on onaangenaam. 20 NOVEMBER 8.08 uur; onder: 16.43 uur. op: 14.34 u.; onder u. "**ater te Katwijk te 8.48 en «uur. ■iwater te 4.14 en 16.45 uur. JU hoogwater te 10.03 en 22.42 laagwater te 5.26 en 17.56 u.) De formatiekansen van prof. Zijl stra begonnen gisteren in de loop van de middag aanmerkelijk te versombe ren. Terwijl hij in de morgenuren zijn kandidaat-ministers polste, be stond nog de verwaching dat na de KVP en de ARP ook de CHU zich wel toeschietelijk zou tonen. Maar toen prof. Zijlstra met de mogelijke opvolger van minister Bogaers, oud minister Witte, praatte, verdween het optimisme dat tot dan toe de werk- zaamheden van prof. Zijlsra had be- j geleid. Door het standpunt van de i CHU werd het ineens van minder belang dat ir. Witte bereid bleek de portefeuille van Volkshuisvesting, die hij vroeger ook al heeft getorst, over te nemen. Ook de mededeling van dr. Hoefnagels (staatssecretaris van Fi nanciën), dat hij om persoonlijke redenen niet van plan was mee te doen aan een kabinet-Zijlstra, viel weg tegen het gewicht van de nieuwe ontwikkelingen. Positief Eerder op de dag had dr. Zijlstra een positief bericht gekregen van de KVP-fractie, die gisterochtend lang durig bijeen was geweest. De grootst mogelijke meerderheid van de 38 aanwezige leden van de 50 man tel- tende KVP-fractie was bereid het ontworpen program te steunen. Wel had de fractievoorzitter van de KVP, drs. Schmelzer, aan dit positieve ant woord „enkele dringende wensen" toegevoegd, maar deze mochten, al dus de heer Schmelzer, „niet als voorwaarde worden beschouwd". Mr. Van Doorn (voorzitter van de KRO) Blad moet Brits bezit blijven'' In Engeland is een gigantische diend. Volgens Morris wil Thomson worsteling gaande met als inzet de eerbiedwaardige „Times". Tegen de vastberaden pogingen van de 72-ja- rige krantenmagnaat Lord Thomson om het blad aan zijn reeds honderd kranten en tijdschriften omvattend bezit te voegen zyn twee vroegere partners van hem in het geweer ge komen, die de „Times" in Britse handen willen houden. De uit Wales afkomstige kranten- eigenaar Claud Morris en de in deze wereld eveneens niet onbekende An thony Berry hebben laten weten, dat een Brits consortium bereid is 't blad over te nemen. zy zeggen dat lord Thomson eer bedreiging vormt voor de nationale pers en dat het over gaan van de „Times" in buitenlandse handen gelyk zou staan met het ex porteren van een Rubens. Op 30 september van dit jaar ging een schok door alles wat Brits is toen bekend werd dat Gavin Astor, tot dusver de eigenaar van de „Ti mes" en van een zestigtal andere dagbladen en periodieken, het oudste blad van Engeland had overgedaan aan lord Thomson, die een maat schappij wilde vormen waarin „Ti mes en „Sunday Times"e reeds zijn eigendom, zouden samengaan. zich van de „Times" bedienen om de concurrenten van zijn „Sunday Ti mes" te verslaan. Morris schreef vrij dag in de .Evening Standard", dat Thomson onlangs gezegd heeft een gezond klimaat te willen scheppen voor de „Sunday Times". Ik geloof, dat dit „gezonde klimaat" het einde betekent van de „Sunday Telegraph", de „Guardian" en de „Observer", al dus Morris, die geen reus in de we reld van kranteneigenaars is, maar die zich gesteund weet door ver scheidene grote Britse bladen en banken. Thomson, Canadees van geboorte, bezit bladen en radio- en tv-zenders over de gehele wereld: in Canada, de VS., het Caraïbisch gebied, Afri ka en Engeland. Hfj heeft er nooit een geheim van gemaakt, dat het bezit van de „Ti mes" de kroon zou vormen op zyn loopbaan, die hij als zoon van een Schotse kapper van de grond af heeft opgebouwd en waarbij hij de naam verwierf van de „Henry Ford van de journalistiek". Aanbod Het blijkt nu. dat de verkoop in behandeling is bij de commissie voor monopolies. Dit scheen aanvankelijk niet veel moeilijkheden op te leve ren, tot gisteravond bekend werd. dat Burgemeester Witte van Eindhoven (links), die waar- I schijnlijk minister Bogaers gaat vervangen, bracht gisteren een bezoek aan formateur Zijlstra. schijnt zich als enige lid van de ka tholieke fractie tegen de voorstellen van de formateur te hebben gekeerd. Ook de ARP, die 's ochtends In Utrecht vergaderde, kwam met een vrij positief bericht, ondanks het feit dat een van de fractieleden, drs. Boersma, zich de vorige avond in de bijeenkomst van het CNV, zeer nega tief had uitgelaten over het voorstel de verhoging van de omzetbelasting te vervroegen. De spanningen in Den Haag kregen gisteravond nog een onverwacht ac cent door de uitlatingen van NKV- voorzitter Mertens, die in het VARA- programma Mies-en-scène" niet al leen de val van het kabinet-Cals, maar ook de lange duur van de crisis „teleurstellend, onbegrijpelijk en on verantwoordelijk" noemde. Zeedijk bezweken de zeedijk bij Bonificia bezweken was- Enkele stadjes werden ijlings ontruimd en de bewoners, ondermijnd door de spanningen van de laatste weken, zoeken een goed heenkomen. (Van onze correspondent in Rome) ,van de minister om 10 procent meer te heffen op de directe belasting over Opnieuw bedreigt het water Noord-Italië. In de Po-delta vloeide het afgelopen jaar, een weinig pret- het water van de Adriatische zee gisteravond naar binnen, nadat j L„ iiimaatregel ls indertijd genomen in 1955 na een ramp ln Calabrië. Toen werden de directe belasting met 5% verhoogd, zogenaamd voor een periode van vijf jaar. Er zijn thans elf Jaar verstreken en deze 5% vindt iedere Italiaan elk jaar terug op zfjn aanslagbil jet. Zelfs is men op het ogenblik in het parlement bezig een verlen ging aan te vragen voor de „vijf pro cent van Calabrië". Maar het ongeluk is, dat mensen die in Calabrië schade hebben gele den, nooit veel van die vergoedin gen hebben gezien en dat de herop bouw van de dorpen uit andere mid delen betaald ls. En de vraag is nu hoe zal het ditmaal gaan met de tien procent voor de ramp in noord en midden-Italië. Militairen helpen bij de evacuatie aldus de burgemeester van de vermoeide en moreel geschok- de besprekingen, te mensen, die met een zekere gela tenheid hun huizen verlaten. Sleehts kleine groepen vrijwilligers zyn ach tergebleven om paraat te staan, wan neer er opnieuw dijkbreuken zouden i komen. Die vrijwilligers leven zo goed en zo kwaad mogelijk op de hoogste punten in de verlaten stadjes en dor pen. De boeren in de Po-delta heb ben de afgelopen dagen naar schat ting meer dam 60.000 stuks vee ver loren en een gebied van meer dan 10.000 ha biedt de troosteloze aanblik van verdronken land. Donderdag was de ondermijning van de dijken van de Po-delta al be gonnen. Ditmaal trad dus niet het water van de Po zelf buiten zijn oevers, maar een felle wind zwiepte het zeewater tegen en later door de dijk, tergelijk viel de regen na enkele dagen van rustig weer met stromen neer. Premier Moro heeft gisteren een bezoek gebracht aan Florence, een bezoek dat slechts anderhalf uur duurde. Aan het eind daarvan wist burgemeester Bargellini, mee te de len dat hem een bedrag van 180 mil joen gulden in uitzicht is gesteld voor herstel van straten, wegen, bruggen, riolering en andere zaken die tot de competentie van de gemeente beho ren. „Voldoende zal het niet zijn", De kleine held is vermoeid. Prins Sidi Mohammed, de zoon van de Marokkaanse koning Has san II (l.), wordt in een auto ge- "'aminer bestaat alt 20 pagina'», tild nadat hij samen met zijn va der naar een drie uur durende militaire parade had zitten kij ken. Het ivas de eerste keer dat de kleine prins in een militair uniform verscheen. De „Lunar Orbiter II" heeft giste ren de beste foto's welke ooit van de oppervlakte van de maan zfjn ge maakt naar de aarde doorgeseind, zo hebben deskunaigen van het la boratorium in Pasadena gezegd. Drie foto's zijn voor publikatie vrij gegeven. Zij tonen de „Zee der Rust" bedekt met kleine kraters en kui len. Het gebied schijnt echter vol doende vlak voor een ruimtjvaartuig om zonder gevaar te landen, aldus ru i mtevaartdeskundigen De foto's zijn gemaakt van een hoogte van 48 kilometer. De besluiten van de Italiaanse re gering over de wijze waarop de scha de zal moeten worden bekostigd, wekt nogal kritiek. Het gaat hierbij nog niet zozeer om het feit dat alle di recte belastingen met 10 procent zul len worden verhoogd. In de eerste plaats meent men dat de regering de aangerichte schade veel te laag heeft geschat. Het rijk gaat uit van een schade van ongeveer 700 miljard li- •es. Maar officieuze schattingen zijn twee tot drie maal zo hoog. Verder beseft men dat het besluit NIEUWE ONRUST IN INDONESIË? De communisten in Indonesië be reiden een golf van aanvallen op het leger voor. zo heeft de garnizoens- I Morris en Berry een aanbod tot te- i commandant van Djakarta, generaal- I rugkoop van de 181 jaar oude „Ti- majoor Machmoed. gezegd in een "mes" bij de commissie hadden inge- toespraak tot mohammedaanse jon geren. Volgens de generaal waren op Java al gevechten voorgekomen tussen communisten en het leger en maken de communisten zich nu gereed voor aanvallen op grote schaal. Een militaire woordvoerder zei dat in Djakarta pamfletten waren ver spreid om wanorde te scheppen. In een bulletin van de Indonesi sche studentenvereniging in China, dat in Djakarta ls gepubliceerd, staat dat revolutionaire en democratische krachten in het gehele land vechten tegen de militaire dictatuur in Dja karta. De ,3oeng Karno"-universiteit In Semarang is op last van de militaire autoriteiten gesloten overeenkomstig de wens van de bevolking, aldus het persbureau „Antara". Legerleider en „sterke man" gene raal Soeharto heeft voor vandaag onverwacht het presidium bijeenge roepen in Djakarta. President Soe- karno bevindt zich in zijn zomerpaleis In Bogor. Naar het onafhankelijke blad „Trisakti" meldt is de lijfarts van Soekarno, dr. Auweng Liang, een Chinees, naar Nederland vertrokken. Een reden is niet gemeld. Juridische strijd om verkiezingsbijeenkomst München gis'i voor de parlementsverkiezingen Beieren, het toneel geweest van een juridische strijd om een verkiezings bijeenkomst die de uiterst-rechtse „National-dcmokratische Partei Deutschlands" (NPD) in de loop van de avond in het circus Krone wilde houden. twee dagen als „1933 NSDAP NPD", De gemeenteraad had donderdag avond een verbod van de bijeenkomst uitgevaardigd. De NPD reageerde hierop met een kort geding dat zy bij het kantongerecht aanhangig maakte. Nadat de uitspraak in haar nadeel was uitgevallen wendde zy zich tot de arrondissementsrecht bank van München. Het circus Kro ne had inmiddels zijn toezegging om ruimte aan de NPD ter beschikking te stellen ingttrokken. De rechtbank bepaalde gisteravond laat dat het cir- cus zijn verplichtingen moest nako-L,_ zachte drang gelukte het men. Daarop kwam de gemeenteraad .Duitsland is te goed voor een nieu we ondergang door nazi-vechtjassen", „NPD-uitverkoop van de democratie" „Nooit meer nazidom", „Wij willen geen vierde rijk", „NPD-klnd van Hitier" en „Alleen de dronken kal veren kiezen hun eigen slachters". De politie hield hen echter uit de buurt van het circus Krone, waar on geveer zeshonderd aanhangers van de NPD tevergeefs wachtten op het sein dat hun vergadering kon door gaan. ADVERTENTIE chocoladeletters niet duur wel heerlijk Talrijke betogers slaagden er la ter in zich tussen de NPD-ers te mengen. Er ontstonden heftige woor denwisselingen maar het kwam niet tot een handgemeen. De lage tem peratuur zorgde er blijkbaar voor dat de gemoederen niet al te verhit wer- ADVERTENTIE BELANGRIJK AUTONIEUWS De 1967 modellen Ford Taunua en Cortina, steeds een klasse apart, A.s. maandag, dinsdag en woens dag introduceert Automobielbedrijf Rijnland in het Sint-Antonius Club huis, Mare 43 te Leiden, deze geheel nieuwe Ford serie. Zie ook de advertentie op pag. 18 van dit blad. (Sue/ opnieuw in het geweer en verbood de bijeenkomst alsnog door middel van een administratieve maatregel waartegen alleen beroep kan worden aangetekend bij een administratieve rechtbank. Terwijl binnenskamers de juridi sche disputen voortginger waren in de avond verscheidene duizenden studenten en scholieren op het Ko- ningsplatz bijeen gekomen voor een oetoglng tegen de omstreden verkie zingsbijeenkomst. In een sneeuw jacht trokken zy door de straten met borden waarop teksten stonden de politie de menigte van het plein voor het circus naar de zystraten te verspreiden. Op het Königsplatz zyn inder tijd veel nazi-byeenkomsten gehou den. München was in de beginjaren van het nazidom het centrum der party-activiteit. Het circus Krone lichtte later de intrekking van zyn toezegging aan de NPD toe met een verklaring dat het in verband met de gespannen sfeer een ramp vreesde indien de monstranten zich ln de ruimte zou den wagen waar zich de kooien der wilde dieren bevinden. teutvo Uit het Leidsch Dagblad van 20 November 1866: De pakschuit van Haar lem op 's Hage, Vrijdag na middag uit 's Hage huis waarts zeilende, is bij het einde van de Zijl, het Zager- meer. door zulk een hevigen wind en golfslag bestookt ge worden, dat zij gezonken is. De pakschuit was o.a. met di verse koopmansgoederen zwaar bevracht, zoodat de schade aanzienlijk is. Zaterdag morgen heeft men op den weg tusschen Soetermeer en Delft bij de buurt Katwijk en Keulen het lijk gevonden van den bood- schaplooper Bos die vermoe delijk door et slechte wedei en de koude aldaar zijn einde vond. <*38cMKSOK9C80H*oScfr<^<tc^?

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1