enate Rubinstein over mgen uit hart gegrepen r L VLOTTE VOORSTELLING VAN SHAKESPEARE'S TEMPEST' Anclré Malraux opent Picasso-tentoonstelling V ergadering der E.M.S. Ank Reinders - Harry Blackmon in liet lied AD DEKKERS EXPOSEERT RELIEFS BIJ WALENKAMP preekt met eigen9 duidelijke stem GASEXPLOSIE IN HAARLEM 3AG 19 NOVEMBER 1960 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 jRenate Rubinstein heb ik, voor wie haar niet kennen uit Vrij land, al de aandacht gevestigd bij haar eerste gebundelde tzemingen „Namens Tamar" en dat werkelijk niet zonder „Met verschuldigde Hoogachting" bevat volgens de mede- voorin maar liefst 54 Tamarkolommen- Het hadden er wat treft ook 450 mogen zijn, want er verschijnt weinig in Neder- yaar ik zoveel plezier aan beleef. Bi'enate Rubinstein let verschuldigde hoogachting Boe O o °J erido N.V. A'dam 1 dingen die Renate Rubinstein 'n 1 jijn met uit het hart gegre- m de onderwerpen die ze bij de K ii zijn zodanig dat iedereen mee bezig behoort te houden praat (praat inderdaad met s jdelijke eigen stem) over po- tuc over sex, over schilders en uijzenC die ze voor hun werk °8 over God, over de onzinni- jerkingen van ofioiële perso- 0f uer kooplust, over het huwe- [TV, de film, de apartheid. r praat ze eigenlijk niet over? gingen die de moeite niet waard iamar is een militante per- iheid. Ze zal weieens iemands de verkeerde kant op strijken, slt niet aan te twijfelen, maar G" de indruk dat ze gewoonlijk it langste eind trekt om de 1111 dige reden dat haar mening £tl! Jamentele juistheid heeft van b houdt aan de oerbeginselen 0 ed en kwaad. Dit lijken grote a, maar het is zo. Renate Ru- i schdat regelrecht af op de ijke zwakheden of erger: hun hun ij-delheid, hun leugen- «d. hun gedraai en erger. Drf conclusie is dat ik gewoon fl, hetzij man of vrouw, moet 71 !en deze commentaren op het ijk gedoe maar eens te lezen, k leen om het amusement maar 00 om er eens achter te komen 1 n modern jong mens dat in- M', en ontwikkeld is, reageert brandende kwesties van ons III Luc Wenselaers i en Eva en de Stad Hfakker/Daamen Den Haag tost I een Oolevaarspocket? Ik niet precies, maar veel meer a rijksdaalder zal het niet is het bedrag van vijf sl- een paar slachte nylons. En miezirige sommetje kunt U ke boek vol moderne Ameri- poëzie kopen. Poëzie, Iet wel, feheel het beste is die er in ons bekende talen op het geschreven wordt. Het is tn deze tijd, gericht op het nu, poëzie van de stad en iens, van het lichaam en de tan liefde, geboorte en dood. I de goede keuze uit bijna 40 e Amerikaanse dichters, i nog meer voor uw geld. I leder vers staat een verta- het Nederlands; de ene keer m de andere keer minder ge- maar altijd boven de middel- gefundeerde uitvoe- ieiding gaat aan het geheel ïn biografische en bibliogra- zegevens besluiten dit uitste- jeheel. „Money often degra- rgelbespeling lie Blankenstein BlankensteinOffen- organiste van de Lutherse aan de Hooglandse Kerk te Leiden, gaf gisteravond oncert op haar pas geres- trde orgel, dat nu een van ornaamste oude instrumen- ,ze stad is geworden, een benoeming kreeg te kunnen wij bogen op een zeer musiciene, die haar vak vol- beheerst en niet op effect uit ff spel doet ons haarkennen i artiste met hoge beschaving, het eerste programma nummer Hcercare van J. J. Froberger jen rustige opbouw en Jen mooie climax toewerkend Preludium en Fuga in fis van Ktehude en vooral de Fantasia Uga in g van Bach waren pres- 1 van hoogopgevat orgelspel. Een iend doorgevoerde frasering in Jen staccatospel, getuigen van luist inzicht in de Barokmuziek, a serie orgelkoralen van D. Bux- en Joh. Seb. Bach werden bans van parels rondom kerk- ^lng en einde van het jaar. ^tig werden de uitkomende Üeën geregistreerd tegen de om- fcde andere stemmen, te delen uit het Gloria van 66 a l'usage des Paroisses" van touperin liet zij alle stemmen het orgel vooral ook het zeer tongwerk duidelijk horen en ^t de kleur van deze Franse een andere is dan de Duitse. AD. INT. Boeken maRkt des; true poetry enriches life by ma king it worth living" heeft een van deze dichters, William Carlos Willi ams gezegd. Vandaar mijn opmer king aan het begin van de bespre king. Hans L. Koekoek Een avond leven L. J. Veen, Amsterdam Van Hans Koekoek heb ik onge veer een half jaar geleden zijn vori ge bundel „Gedurfde Lampions" be sproken. Ik heb hem toen oorspron kelijk genoemd, ik heb gezegd dat hij over een even vruchtbare als bizar re fantasie beschikt en dat hij met veel raffinement zijn verhalen weet te componeren. Met deze nieuwe bundel „Een Avond Leven" voor me houd ik dit alles niet alleen staande maar zeg er nog bij dat dit werk een niveau heeft en van een genre is dat men hier in Nederland heel weinig aantreft. Laat ik het maar ronduit zeggen: u kunt van mij de Bernleffen, de Camperts, en wie er nog meer hun moeizame, naar de lamp riekende li teratuur in prozavorm de wereld in sturen, cadeau krijgen voor een bundel van Koekoek. Het is werke lijk niet alleen grilligheid (onderti tel). In de absurditeit zit een onder grond van realiteit, een werkelijk heidsgehalte dat deze verhalen ook aangrijpend maakt. Het laatste van deze bundel b.v. „Het Hart" geheten is de verbeelding van de waanidee van een krakzinnige en als zodanig zowel psychiatrisch als literair meesterlijk. Vooral omdat het behal ve knap ook zo gevoelig is. Hetzelfde geldt voor het verhaal „Mijmerin- Renate Rubinstein gen", realistisch en zelfs even anec- dotisch maar eveneens met het af schuwelijke en tedere door elkaar heen gewerkt. Boeiend en interes sant werk waarvan ik hoop dat er nog veel meer komt en dat het eens met een van onze talloze literaire prijzen gehonoreerd zal worden. Herbert Leupen Toeten en Blazen De Arbeiderspers Breed van borst, smal van heup, welgevormd van been staat de heer Leupen op de achterzijde van zijn boek in zijn badbroek. Aan zijn hand staat een arm, bevestigd aan een restje vrouwenborst en- heup in bikini. Blijkbaar uit „versieren" geweest, zou men zeggen. Naast dit aanbevelend beeld staat nog meer aanbevelingswaardigs en wel dat de heer Leupen „een soepel swingend verhaal" maakt en „lekker lopend, goed verkopend proza" produceert. Daar zullen we dus maar het beste van hopen, want dat lykt me voor alsnog de enige steun (dat goed ver kopen, bedoel ik) die de heer Leupen bij het versieren zal krijgen. „Handboek voor Versierders" zo als de ondertitel luidt, is n.I. een handleiding vo®r mannen die van T. noch B. weten en waaruit zjj kunnen leren hoe ze een wijfje moe ten veroveren. De auteur zegt deze methoden geleerd te hebben van zijn slechte vrienden in de kroeg. Nu ben ik ervan overtuigd dat mannen in de kroeg veel over wijfjes en ver overingen praten. Maar als wat op deze bladzijden staat hun aller ma nier van „versieren" is, dan vrees ik binnen niet al te lange tijd een toe- standa Is beschreven in Genesis 1-1: „de aarde nu was woest en ledig" CLARA EGGINK. VanYork Theatre Royal Cy' De leerlingen van het V.H.M.O. werden door K. en O. in samenwerking met de Leidse Jeugd Actie in de gelegenheid ge steld kennis te maken met Shakespeare's „The tempest". We mogen aannemen dat „De storm" een van zijn laatste werken is, zo niet het laatste. Hij schreef het in 1611, 47 jaar oud. op het toppunt van zijn kunstzinnig scheppingsvermogen. Als het doek opgaat, is het 12 jaar geleden dat Prospero, de wettige Hertog van Milaan, door zijn broeder Antonio in samenwerking met Alon- zo, koning van Napels van zijn kroon werd gestoten en met zjjn dochtertje Miranda, een kind nog, op een wrak schip zonder bemanning werd gezet en aan de woedende baren werd prijsgegeven. Zjj zijn echter gelukkig geland op een denkbeeldig onbewoond eiland in de Middellandse Zee. Miranda is in de thans achter haar liggende 12 jaren opgegroeid tot een schoonheid, die nooit iemand anders heeft gezien dan haar vader en diens slaaf, een misvormde woesteling. In een huilende storm vindt weer een" schipbreuk plaats en thans zijn het Alonzo en diens zoon Ferdinand, vergezeld van de hofhouding, en Antonio, die met de bemanning aan land spoelen. Zij zijn gescheiden In twee groepen, waarvan elke groep denkt de enige geredden te zijn. Ferdinand is alleen als hij de veilige oever bereikt. Hij ontmoet daar Prospero en Miranda, wier schoon heid hem aanvankelijk met stomheid slaat. Het is h&&r onbevangen geuite bewondering voor zijn jeugd en man nelijk voorkomen, die de vonk der Kalveren verbrand Een nage noeg nieuw stenen gebouw van de kalvermesterij Schuurman aan de Veenstraat in Lunteren is gisteren door brand totaal verwoest. Er kwa men 61 kalveren in de vlammen om het leven. (Van onze Paryse correspondent). De grootste en veelzydigste ten toonstelling, die ooit van het oeuvre van Pablo Picasso werd georganiseerd is, ter ere van de 85-ste verjaardag van de Spaanse meester gisteren te Parijs door de Franse minister van Cultuur, André Malraux geopend. Malraux omschreef het oeuvre van de meester als de meest grandioze on derneming van onze tjjd, zo niet van alle tijden, die ooit werd gelanceerd om de vormen te vernietigen en te herscheppen. De Picasso-expositie (waarop wjj later nog uitvoeriger zullen terugko men), beslaat de twee grootste ten toonstellingshallen van Parijs, het Grand en het Petit Palais. Ze omvat tezamen een kleine 1000 num mers. Zij belooft minstens evenveel, zoniet nog meer belangstelling te zul len trekken, dan de grote Vermeer expositie, waarvoor de Parijzenaars nog dagelijks uren ln de rij staan. Er is voor deze maand ook nog een andere grote manifestatie voorzien, waarbij vrienden van de meester on der de acteurs, musici, dansers en natuurlijk ook de schilders en de beeldhouwers uit de hele wereld, in hun eigen taal Picasso hun bewonde ring en vooral hun vriendschap zul len betuigen. Ook enkele gedichten die Picasso heeft geschreven, de laatste maanden wordt hij steeds sterker door de literatuur bezig ge houden zullen bij die gelegenheid door Jean Vil ar worden voorgedra gen. Officieel zal Picasso, zoals hij de diverse organisatoren al heeft ver klaard, persoonlijk geen van al deze evenementen bijwonen. Gezien echter de belangstelling die hy voor deze historische monster show van zyn levenswerk al daadwerkelijk heeft getoond, neemt men aan dat Picasso, in de komende weken toch nog wel eens incognito in Parys zal opduiken om op zjjn beurt een blik te kunnen werpen op al deze werken, waarvoor de ganse kunstwe reld nu te hoop loopt. liefde in beider hart doet ontvlam men. Tenslotte komen allen terecht ln de omgeving van de grot waar Prospero en Miranda zich ophouden en vindt een algehele verzoening plaats. De York Theatre Royal Company heeft van „The Tempest" een vlotte voorstelling gegeven. Tot grote vreugde van de aanwe zige jeugd heeft de regisseur sterk de nadruk gelegd op de komische scènes, waarin Stefano de bottelier en drinkebroer, de hofnar en Caliban, de misvormde slaaf zich onbelem merd konden uitleven. We herinneren ons een levendige, stijlvolle uitbeelding van Ariël, de luchtgeest, een sympathieke Ferdi nand en een onbevangen, prille Miranda Prospero, hoewel nobel en met allure weergegeven, miste ten dele de wijsgerige inslag die hem er toe dreef kwaad met goed te vergel- B. H. Sarah Churchill in Mickery-thea Ier Sarah Churchill heeft gisteravond haar eerste voorstelling in ons land gegeven in het Mickery-theater in Loenersloot. Deze première trok een overvolle zaal. Tesamen met de pianist Hugh Hastings bracht zij een twee uren durend programma, dat het midden hield tussen enter tainment, cabaret en voordracht met als piecè de résistance Shakes peare. Zelf noemde zij dit programma „Poetry-motion", een voor ons land nieuwe vorm van amusement, die kennelijk insloeg. Over haar zingen was zij duidelijk „het verschilt slechts een stapje met spreken". Jongen wurgde zijn meisje: eis 7 jaar tVan onze Utrechtse correspondent) De Utrechtse officier van Justitie mr. A. Somerwil, heeft gisteren een gevangenisstraf van zeven jaar met aftrek geëist tegen een 23-jarige Utrechtse student, die op 4 maart in zijn kamer in de Bouwstraat zijn 20-jarig vriendinnetje, Jet Muskens, door wurging om het leven bracht. De officier sloot zich aan bij de con clusie van de zenuwarts professor dr. J. H. Plokker, die na observatie tot de slotsom was gekomen dat de ver dachte volledig toerekeningsvatbaar is. Ook al wist hij op het moment van de daad niet meer wat hij deed. „Familievermogen zal borg zijn voor obligatieschuld Om 12 minuten voor drie viel gis teren de hamertik in de stampvolle zaal van het Kurhaus toen de heer R. Zwols man de vergadering van aandeelhouders der Exploitatie Mij. Scheveningen opende. Het jaar is moeilijk geweest voor de N.V., aldus de heer Zwolsman, maar irneindelijk mogen we tevreden zjjn dat we door de stroom van moeilijkheden en te genslagen zijn heen-gekomen Liquiditeit Maatregelen moesten worden ge nomen om de liquiditeit te verzeke ren. Tijdig werd overgegaan om de ontwikkelingsprojecten af te dam men. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voor een afgerond plan ter tafel kon komen. Er meest zeker heid bestaan dat de dienst der le ning zou kunnen worden nagekomen, terwijl er ook zekerheid moest zijn dat de EMS voldoende win vermogen had. Het win vermogen was er en is er, al is het niet in cijfers aan te to nen, aldus spr. Woord gestand Zoals bekend, stond voor ogen een einde te maken aan de speculaties rond het aandeel. De heer Zwolsman wilde in dit opzicht zijn woord ge stand doen. De rente is verhoogd tot 71/2 procent In verband met ontwikke ling van de kapitaalmarkt. Het werd niet raadzaam geacht de EMS zelf te belasten met een grote schuld. De Centrale Administratie Mij., waarvan aandeelhouders be staan uit vjjf kinderen van de heer Zwolsman, zal nu obligaties uitgeven die voor de omwisseling nodig zijn. „Dat betekent dat het gehele ver mogen van rnRn familie borg staat voor de schuld, die de EMS tegenover u op zich neemt", ver- Ten aanzien van de gang van za ken op dit ogenblik werd medege deeld dat een belangrijk deel van de verplichtingen aan de West land- sche Hypotheekbank per 1 januari 1967 reeds vooruit zijn voldaan. Kans op een nieuw beslag op de pachten en huren is er dus niet. Dispensatie De door de late verslaggeving noodzakelijke dispensatie van de verslagtermjjn werd door aandeel houders verleend op voorwaarde dat de volgende keer gezorgd zal worden op tijd te zijn. Op de vraag hoe het kwam dat het rendement op het in vaste active belegde vermogen zo ge ring is, werd verklaard dat zich veel grond onder deze activa bevindt. De waarde van het vermogen moet op 300 van het geplaatste aande lenkapitaal worden gesteld. Er zou niet tot het omwisselingsbod zijn be sloten als de waarde er niet in zou zitten. (Van onze Haarlemse correspondent) Een dreunende ontploffing heeft gistermiddag een reusachtige ravage aangericht in een woonhuis op de hoek van het Frans Halsplein en de Schotersineel bij het station in Haarlem. Het hele huls moet door de klap enkele centimeters zijn opge tild. Alle ruiten zijn gesprongen, de vloeren en plafonds zijn ontzet, kort om het hele huis is inwendig totaal vernield. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan, hoewel er twee bejaarde dames in het huis aanwezig waren. Ook het pand er naast is licht beschadigd. Een uit brekende brand kon door de onmid dellijk na de melding aanwezige brandweer in de kiem worden ge smoord. De schede wordt globaal ge schat op meer dan tienduizend gul den. De nntnloffing ls waarschijnliik veroorzaakt doordat stadsgas uit een lek ln het riool is gevloerd en via het rioleringsstelsel het huis is bin nengedrongen. De straat in de om geving is geheel ontzet en uit kleine soleeties borrelde gas omhoog. De hele wijk was geruime tiid afgeslo ten van de gaslevering. Het verkeer moest gedeeltelijk worden omgelegd. „Ordeverstoring (Van onze Groningse correspondent Boerenpartijleider H. Koekoek heeft gisteravond in Annen de hulp van de politie ingeroepen nadat enige studenten die vragen hadden gesteld en daarop kenne lijk onbevredigende antwoorden kregen, hem bij herhaling in- terumpeerden. De heer Koekoek vroeg de achter in de zaal staan de opperwachtmeester de jongelui te verwijderen. Prompt begaf de politieman zich naar voren. Niet naar de studenten maar op het toneel om de heer Koekoek en de partijleden duidelijk te maken dat het hier geen kwestie van verstoring van de openbare orde betrof en niemand verwijderd behoefde te worden. De opper wachtmeester onderhield zich daarop even met de studenten, waarna het verder rustig bleef. Voorlopige surseance voor Vascomij De rechtbank te Maastricht heeft onverwachts gisteren voorlopig sur seance van betaling verleend aan de Vascomij te Heerlen. De rechtbank zal op 23 februari a.s. beslissen over de definitieve verlening van surse ance van betaling. Tot bewindvoerders zijn benoemd prof. dr. E. Luyten uit Heerlen, mr. F. Duynstee uit Maas tricht en mr. A. van Meer uit Heer len. De rechter-commlssarls Is mr. W. Penning. Uitgebreide expressiviteit Voor de vereniging „Vrienden van het Lied" door de zorgen van de zangeres Thea Ekkerv- d. Pas onstond een afdeling Lei den en Omstreken concerteerden in het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest de sopraan Ank Reinders en de bas-bariton Henry Blackmon. Deze bekende oratoriumzangers Strauss, w.o. „Wiegelied" en „Hat Gevlucht In een slagregen zijn gisteravond twee Oostduitse grens wachten ongemerkt naar de Franse sector van West-Berlijn gevlucht, zo heeft de Westberlijnse politiem ee- gedeeld. hebben alle recht ook het domein van het lied tot het hunne te reke nen. Dit steunt op het „all round" karakter van hun benaderingen van de tekstinhouden en op de sterke wendbaarheid van hun interpreta tieve en technische kwaliteiten. Ze beschikken, elk naar eigen aanleg, over stijlbegrip, doorlevings- en stem- acteringsvermogen en over een uit gebreide scala van expressivitelten. Nadat de sopraan zich had inge zongen in een trits Brahms-llederen, kwam in een bijzonder aantrekkelijke llederensuite van Poulenc de stem bandspanning geneel vrij. Deze suite „La courte paille", een soort „Kin- derszenen", houdt er een zeggings kracht op na, die Moessorgski waar dig is. Dit opbloeien ook van de voordrachtsspanning kwam vervol gens drie artistieke liederen van Orthel ten goede en vier van Richard kunst gesagt: bleibt nicht dabei". Blackmon kreeg wellicht nog snel ler contact met zijn gehoor, doordat zijn sterke stem meer gloed, toonln- tensiteit en emotioneler nuanceringen prijsgeeft. Hij zocht het eerst in Monteverdi, Pergolesi, H&ndel. waar na hij zich met liederen van Samuel Barber naar zijn vaderland Amerika verplaatste en denkelijk voor de meeste aanwezigen ln onbegeleide, naar extase voerende spirituals de culminerende schoonheidsbevredi ging schonk. Negro's, ln handen van bevoegden, kunnen door naïviteit, spontaan cantabile, oerkracht en aandoenlijkheid, wegens de histori sche achtergrond iets bezwerends op roepen. De begeleider Hans Schouwman is een erkende specialist als accompag- nateur. Hij gaf dan ook een steun van belang. Een vleugel voor de finesses stond hem niet ter beschik king. Wegens het ontbreken van pro gramma's met teksten gaf de pianist zeer ter zake dienende toelichtingen. V. De sterk progressief gerichte Gale- rie Walenkamp, Nieuwsteeg 11, komt weer met een nieuwe „vondst": wer ken van de in 1938 111 Nieuwpoort j geboren Ad Dekkers, thans werkzaam 1 ln Gorkum. Talrijk zijn de exposities, 1 gewyd aan deze moderne kunstenaar, die volop in harmonie staat met de huidige architectuur en wiens reliefs, vervaardigd van het tegenwoordig veelvuldig in zwang zijnde materiaal polyester dan wel hout, daarvan een 1 integrerend onderdeel vormen. Man kan zich indenken, dat deze in mo derne interieurs (bungalows of an- I derzins), een bijzondere harmonische indrijk maken De kleur. Wit, oranje, blauw en geel. De vormen? Geometrisch - abstra et. Voorbeelden: wiskundige reeksen, vier- of zeshoeken overgaand in cir- kels, variaties op cirkels, verschoven kwadraten. Werk met een geheel eigen stem- pel, volledig staand in deze tyd. Van schilderijen in de klassieke stijl is hier vanzelfsprekend geen sprake. Velen verlangen dit ook niet meer. De tijd snelt vooruit en daarmee de uitingen van hen, die daarmee voor uit snellen. Het is alleen maar de vraag, wat hiervan beklijven zal Een der reliëfs van Ad Dekkers Uitspraak 9 december Inhouding (2%) op vakantiezegels geoorloofd? De Amsterdamse kantonrechter, mr. H. Ruls, zal vrijdagmiddag 9 de cember zijn visie geven op de inhou ding van 2% administratiekosten bij de verzilvering van vakantiezegels van ongeorganiseerde bouwvakarbei ders. Dan doet hij uitspraak in de principiële civiele procedure, die een ongeorganiseerde Amsterdamse bouw vakker heeft aangespannen tegen dê Stichting Vakantiefonds voor de Bouwnijverheid. De inhouding van deze twee procent vormde de inlei ding tot de grote en ernstige onge regeldheden medio Juni in de hoofd stad, waardoor Amsterdam voor de tweede keer dit Jaar in het wereld nieuws kwam. De bouwvakarbeider vraagt de kantonrechter te verklaren dat de bepaling tot inhouding van de 2 procent bij uitbetaling der va kantiezegels ten opzichte van hem nietig is. En subsidiair bij aanbieding der zegels aan de hem op de zegels aangegeven geldswaarde te betalen. De raadslieden van de twee partijen hebben gistermiddag in een meer dan drie uur durende zitting hun plei dooien gehowdew.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13