Aan de Zaanse Schans wordt het verleden weer opgebouwd oudste industriegebied ter wereld MILJOENEN-PROJECT AAN DE OEVER VAN DE ZAAN I [ties van de grqte touringcar-ondernemingen in Amsterdam in het zomerseizoen vooral toeleggen op het vervoer van andse toeristen naar Volendam en Marken, overwegen reeds d jaar een bezoek aan de Zaanse Schans bij Zaandijk in hun mma's op te nemen. gehandhaafd. Hoewel de Schans nog niet geheel voi re in Amsterdam dat het enkele jaren een van de ■jkste toeristen-attracties land zal zijn. Vise Schans is niet opgezet om Bisten te worden bewonderd. enkele jaren dacht men in de lek niet aan de attractie die [buitenlandse toeristen zou fcun- u ;e Schans werd in 1946 door Rome-winnaar architect Tb. Ijr. op papier gezet. reeds tijdens de tweede duidelijk dat de zich r uitbreidende industrie in :ek en de noodzakelijke sa- de woonkernen een belang- reiging inhielden voor de res- oude Zaanse houtbouw, rakteristieke schoonheid van de laanse huizen, gebouwd in de 3 a van de industrie in voorbije f. was reeds aan het begin van vO iw de weg van het verval op Slechts weinigen interesseerden voor het machtig verleden van k, die geldt als het oudste in- ebied ter wereld. Na de twee- Idoorlog waren er van de iu»m jjlkrd industriemolens, die de tk eens telde, nog slechts een Zaanse Schans is een miljoenen-project waaraan al vele ja- rdt gewerkt. Het is een van oude Zaanse wonin- ie op hun oorspronkelijke n in verband met sanering eksuitbreiding niet konden menen de toeristen-ver- 0 Zo ral de Zaanae Schans er over enkele jaren wanneer alle daarvoor In aanmerking komende pan den zUn overgebracht uitzien. Zaan en recht tegenover de Gorters- hoek te Zaandijk. De Gortershoek is 'n van de laatste delen van de Zaanstreek waar nog een overwegend houten' be bouwing te zien valt. De Zaanse Schans bood bovendien het voordeel dat op de dijk langs de Zaan de molens die ook al bepaalde uitbrei dingen in de weg stonden er een plaats konden vinden. Voorlopig zijn er drie molens die er hun wieken laten draai en. Een specerij-molentje „De Huis man", dat nog volledig in bedrijf is, een houtzaagmolen van het paltrok ty pe (dat geldt als het oudste type mo len in Nederland) en een verfmolen. Een houtmeelfabriek die in de Kalvers polder stond en een storend element vormde in het landschappelijke beeld werd door de gemeente Zaandam aan gekocht en afgebroken. Te betreuren is het dat het gemeentebestuur van Zaan dam een deel van de Kalverpolder wenst te bestemmen voor woningbouw, zodat de Zaanse Schans in de toekomst M stedelijke achtergrond krijgt. Het zijn niet alleen voorname heren huizen die aan de Zaanse Schans een plaats hebben gekregen. Ook staan er kleine arbeiderswoningen en bedrijfs panden tussen. Het restaurant is gevestigd in het oude en enkele jaren geleden afge broken dorpsweeshuis van Westzaan. Dit weeshuis is enkele honderden ja ren geleden gebouwd. In 1848 werd het weeshuis voor een deel verwoest na dat de kerktoren van de grote kerk in Westzaan tijdens een storm omviel. Een ander opvallend pand is de ha renmakerij. Oorspronkelijk stond ze op het terrein van een cacaofabriek tal Koog aan de Zaan. In gedeelten werd ze naar de Zaanse Schans vervoerd en weer in de oude staat opgebouwd. Daarnaast een huis van een apotheker uit Zaandam, dat voor de bouw van een nieuwe brug over de Zaan moest wijken. Voorts zijn er een oude bakke rij en een kruidenierswinkel en heeft er zich een antiquair gevestigd. De anti quair dreef jarenlang een handel in Zaandijk. Met pand en al kwam hij in de Zaanse Schans terecht. Er zijn plannen om er in de toekomst nog een Zaanse boerderij, een sch'nlen- makerij en een koperslagerij aan toe te voegen. tiental over. Het oude woningbezit stond er iets beter voor, al verkeerden, op een enkele uitzondering na, de meeste rijke herenhuizen in staat van verval. Bovendien waren deze houten woningen in de loop van de jaren vaak verbouwd en was er van de oorspronkelijke staat weinig meer over. In 1948, toen de gemeentelijke over heden in de Zaanstreek inzagen dat het plar van de Zaanse architect Schip per de enige kans was om voorbeelden van het rijke verleden voor de toekomst te bewaren, werd de Stichting Zaanse Schans in het leven geroepen. Overheid, bedrijfsleven en de geïnteresseerden in de culturele waarden van de streek ma- - '"eel r" -"in stuur. De overheid steunt het project in belangrijke mate, doch ook particulie ren dragen er hun steentje aan bij. Men was er in 1948 van overtuigd dat een monumentenverordening, zoals die in de meeste gemeenten wordt toege past, in de Zaanstreek ongewenst was. Immers de in de woonkernen gevestig de industrieën werden door overbrenging van de beschermde panden bevrijd van de last een dergelijk pand te moeten onderhouden en het plan stelde hem te kens in staat de bedrijven uit te breiden. Ook de saneringen op verkeersgebied werden door de .monumenten" gehin derd. Overbrenging van deze houten monu menten" naar een reservaat was dó oplossing. De gedachte dat het reservaat een tweede openluchtmuseum zou worden werd van de hand gewezen. Ook de ont werper van het plan was er geen voor stander van. De woningen worden thans normaal bewoond en zijn uitgerust met moderne sanitaire en andere voorzie ningen. De plaats van het reservaat was in 1946 al door de ontwerper aangegeven. De Zaandamse Kalverpolder, aan de gaan met z'n allen naar to, waar de wieken van Hens lustig gaan" aldns regel van het liedje lorat in Amsterdam in tede helft van de vorige Werd gezongen. ,,Naar gaan" betekende voor den Amsterdammers il een dag vrolijk ker nen in Zaandam. Het jaarlijks terugkerend waaraan in de jaren Ie tweede wereldoorlog ide kwam. Nu wordt de Zaandam door niters bezocht. Amster- ers komen er niet meer ivieren. Bovendien is de tnst tussen Zaandam en rdam opgeheven. Juist ftreis van nauwelijks - vormde een van de fracties voor de Am- mmers. Op een andére t Zaandam toen Mlljk te bereiken. De [dingen over het land hoofdstad waren slecht bestal onbegaanbaar. Water, diezelfde Zaan er de Amsterdammers lij} ongen, dankt de streek haar belangrijk- Eeuwmlang is de Zaan- het belangrijkste indus- 'le'* van de lage landen In feite zou men er rflafe kunnen maken op f' „het oudste industrie ter wereld". Reeds in 'e-eeuw ontstond, door *e ligging aan rutm, Water er de zeevaart. _st ter zee, de P*bouw, de walvis vaart en de koopvaardij wa ren er oorzaak van dat zich •an de Zaanoevers een aan zienlijke nijverheid ontwikkel de. Er vestigden zich scheepswer ven, houtzagerijen, zeildoek weverijen, alsmede industrie- en waar grondstoffen ver werkt werder die de Zaanse koopvaarders van overze aanvoerden. De Zaanstreek beleefde aan het eind van de 16e-eeuw, om pre cies te zijn in 1592, de komst van de windmolen. Het was Cornelis Corneliszoon uit Uit geest dié op zijn vinding een door windkracht gedre ven houtzagerij octrooi aan vroeg. Toen hij daarmee in de grote steden van het zich snel ontwikkelende Holland aankwam, ontrroc.te hij veel tegenwerking van de toen zo machtige gilden. De gilden voelden zeer weinig voor door windkracht aangedreven zage rijen. Zij -agen er een bedrei ging in voor het bestaan van de houtzagers. In de Zaanstreek bestonden geen gilden en werden er ook geen protesten gehoord toen de eer ste houtzaagmolen in Zaan dam gebouwd werd. Integen deel, men volgde het voor beeld van die ondernemende Zaandammer en al spoedig draaiden de wieken van vele molens. Het waren niet alleen houtzaagmolens. Nee de wind kracht werd aan d Zaan streek benut voor de vervaar diging van o.m. meel, verf, papier, kalk, specerij, snuif en olie. Na honderden jaren van grote bloei, waarin de Zaanstreek bijna vijfhonderd molens tel de, brak een periode van ver val aan die nauw samenhing met de achteruitgang van Am sterdam als canvoerhaven van overzeese produkten. De eens zo vooruitstrevende Zaankan- ters talmden aan het begin van de vorige eeuw bij de overschakeline van windkracht op stoomkracht. Enkele tak ken van industrie verdwenen daardoor geheel uit 'p streek. Anderen daarentegen hand haafden, zich en de produkten van deze soms enkele eeuwen geleden gestichte bedrijven vinden nog hun we_ naar bin nen- en buitenland. De Zaanse industrie is nog steeds zper veelzijdig, dit is het ge""dg van het feit dat de ondernemingen zich na de gro te periode van verval steeds weer aan de gewijzigde toe standen wisten aan te passen. Om een enkel voorbeeld uit het zeer nabije verleden te n - men: voor de tweede wereld oorlog werd een groot deel van de in Nederland aange voerde rijst in Zaanse rijst- pellerijen verwerkt. De ex port van Javarijst via de Zaanstreek was zeer be langrijk. In de jaren no de tweede we- reldoo g toen de aanvoeren van Javarijst steeds minder werden schakelden de rijst- pellerijen over op andere pro dukten. De levensmiddelenbedrijven aan de Zaan jaaromzet 6,7% van de totale Nederlandse om zet zijn voortgekomen uit bedrijven die zorgden voor de fou igering van de handels schepen. Belangrijk zijn voorts in de Zaanstreek de hout-, li noleum- en chemische indus trie. Eveneens voortgekomen uit oude bedrijven. Niet al leen in ce industrie is het verleden merkbaar, ook .de oehele structuur van de streek draagt het stempel van een rijk industrieel verleden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 27