f.1000: Opnieuw grote winst voor de N.P.D. in Beieren? iglo geeft vooreen originele visstick-variatie! Sommige vrouwen wassen meteen Zanussi 'n Zanussi spoelt nu eenmaal 5 maal beter! De gelukkige winnaars van de eerste ronde! f 1.000.- Doe mee met de iglo visstick-recepten wedstrijd A Elke vrouw die een Zanussi heeft beaamt het: hij wast schöner, zichtbaar schoner. Weet u hoe dat komt? Een Zanussi wasautomaat spoelt beter. Spoelt 5x beter! Daarom wordt uw was zo heerlijk schoon, zo hagelwit. Daarom vliegen vlekken gewoonweg weg. U hebt keus uit 4 modellen. Verschillend van capaciteit en uitvoering, maar allemaal mèt dat verrassend grote spoeleffekt. En mèt uitneembaar frontfilter. Ingebouwde terugstroombeveiliging. Druktoetsbediening. Veiligheidsver grendeling. Met alles wat een wasautomaat tot een volautomaat maakt. Vanaf f 899.-. i -i DIT IS HET GEHEIM: 1. Een speciaal geconstrueerde wastrommel uit één stuk roestvrij staal. 2. 1344 Gaatjes van exact de juiste diameter geven het spoelwater vrij spel. 3. Speciaal gevormde ribben geven een extra was- en spoeleffekt. Een sterke pomp zuigt het spoelwater in enkele tellen af: het vuil krijgt geen kans meer zich opnieuw op het wasgoed te hechten. Dus ook de kleinste vuildeel- tjes en zeeprestjes worden weggespoeld. Bewijs: laatste spoelwater van de Zanussi is zo zuiver en helder als drinkwater, 'n Zanussi spoelt nu eenmaal 5 x beter! ZÓ doet U mee. Schrijf uw visstick-recept op een briefkaart en stuur die vóór 21 november naar Iglo, Postbus 2114, Utrecht Een deskundige jury, onder voorzitterschap van Mevr. J.S. Henriëtte Holthausen, wijst de gelukkigen aan. De Heer Rijpkema, Generaal Spoorlaan 5, Rijswijk Z-H 3 diepvrieskastjes Mevrouw Van den Broek-Roest, Albertus Perkstraat 34, Hilversum Mevrouw Ketelaar-Weblburg, Jan Luykenstraat 47, Amsterdam Mevrouw Akkerman, Vondellaan 424, Groningen Doet u nog mee met de derde ronde? U hebt nog alle kansl DONDERDAG 17 NOVEMBER» Zondag belangrijke landdagverkiezingen (Van onze correspondent in Bonn) Zelden heeft er zoveel belangstelling bestaan voor de Landdagverkiezingen in een deelstaat, als voor die in Beieren op zondag a.s. Voor de onderhandelaars in Bonn, die proberen een regering te vormen, leveren zij een nieuw en hoogstbelangrijk gegeven op. Vooral zal in dit verband van belang zijn of de liberale FDP van de vroegere vice-kanselier Mende nog in de Beierse Landdag terugkeert. De FDP neemt die sleutelpositie in bjj de coalitie-onderhandelingen in Bonn. Haalt ztf de tien-procents- grens In Beieren niet en kan z(j dus niet in de Landdag terugkeren dan zal zjj ook in Bonn hoogstwaar- schjjlnyk in de oppositie gaan. De enige mogelijkheid blijft dan een bondsregering, die tilt christen-de mocraten en sociaal-democraten een zg. „grote coalitie" Is samen gesteld. Maar een ander en vooral in het buitenland met grote aandacht ge volgde ontwikkeling komt er in de verkiezingen in Beieren nog bij. Het ia de opkomst van de nationaal-de mocratische partij van Duitsland (NPD), die 8 november bij de Land dagverkiezingen in de deelstaat Hes sen plotseling met ndet minder dan acht afgevaardigden het parlement van Wiesbaden binnenmarcheerde. Terwijl deze extreme groepering, die men de erfgenamen van de natio- naal-socialisten kan noemen, tot nu toe ook door de officiële beoordelaars voorlopig voor „ongevaarlijk" werd gehouden, lij lot ze van vandaag op morgen een partij geworden, waar mee iedereen zich bezighoudt. De kans dat zij zondag in Beieren de FDP uit de anddag zal verdringen, is zeker niet uitgesloten. De analyses over het gebeuren in Hessen, bleven half afgemaakt lig gen, omdat men wil wachten op de uitslag in Beieren. Een paar zaken zijn intussen al wel duidelijk gewor den. Het grootste gedeeKe van de NPD-kiezers bestaat niet uit oud nazi's. (Van de acht afgevaardigden in de Landdag van Hessen waren er twee lid van de NSDAP; de „fractie leider" Faszbender, is nooit lid ge weest van de partij: drie vaa de af gevaardigden zijn niet ouder dan 35, een ander Is de a-politieke gelegen heidskandidaat Anneliese Blaesing, in casu de secretaresse van Faszben der). In zijn ongenuanceerde en pri maire ontevredenheidsbetuigingen over alles en iedereen ziin de NDP- stemmers ongetwijfeld ..fascisten" in de ruimste zin van het woord. Het zijn mensen die luidkeels om „herstel van orde en tucht" roepen, in de hoop dat een zekere oude vertrouwde t-oestand terugkeert. Een dergelijke houding valt overigens beslist niiet alleen in de Bondsrepubliek te sig naleren. De NPD verwerpt alles wat met de huidige staatsordening samenhangt. En omdat het merendeel der kiezers maar een geringe democratische er varing bezit, ziet het de regerings crisis niet als een normale ontwikke ling in een democratisch staatsbestel, maar als een directe bedreiging van de staat zelf. De FDP van Mende mag nog zo manhaftig uit de regeringscoalitie getreden zijn om haar kiezers dui delijk te maken dat de liberalen het met de aard waarop geregeerd werd niet eens waren, het heeft haar in Hessen geen winst opgeleverd. Ook in Beieren zal dit haar waar schijnlijk niet helpen bij het over- ïen van de tien-procentsgrens. Duisternis Wanneer in het overwegend socia listisch geaarde Hessen een derge lijke extreme rechtse stemming valt waar te nemen, moet men zich met I afgrijzen afvragen hoe dit zondag in het donkere zuiden moet aflopen, i Deze duisternis in het zuiden wordt j nog dikker wanneer men beziet, wel ke weinig vooruitstrevende rol de R.-K. Kerk zich zelf heeft toege dacht. In het door de kerk uitgege ven zg. boulevardblad „Neue Bild- poet" dat ln een oplaag van bijna 500.000 exemplaren naast de altaren wordit gelegd, leest men kreten als „God en de Beiers kunnen Bonn en hun Bondsrepubliek redden". En om de situatie nog verder te onthullen: „Een absolute SPD-meerderheid of een SPD-FDP-regering zou ln Duits land toestanden scheppen, waarover Moskou zich in de handen zou wrij- In een tijdschrift van de Zuid- duitse bond van r.-k. werknemers „Werkvolk", dat onder redactie staat van de perschef van kardinaal Döpf- ner, werd in de september-uitgave beweerd dat de crisis in Bonn een „ultviinidiing van de SPD" zou zijn. „De methode, die de oppositie in schone eendracht met de makers van de openbare mening (bedoeld zijn pers en televisie) gebruikt", gaat Werkvolk verder „moet met huid en haar ontlarft worden". Een derde voorbeeld van de r.-k. actie moet tot slot in dit verband vermeld worden. Zo lieten de kerk bladen uit de diocesen Regensburg en Passau de Journalist van Strauss' eigen „Bayern Kurier", dr. Franzl, hun gelovigen over de toestand voor lichten. Dr. Franzl liet eens in een penne- schrift weten: „Recht gaat voor de meerderheid. Dat moet het parool zijn waaionder de christelijke par tijen vechiten. Mozes liet over de tien geboden ook geen stemming houden". Elementen Drie elementen die met andere tezamen iemand tot fascist kun nen maken, komen uit deze drie voorbeelden naar voren: 1. bangmakerij (met Moskou), 2. het verdacht-maken van de pu- bliciteitsnota in een democratisch staatsbestel en 3. een heel aparte opvatting van democratie, een gevaarlijk-vrij be grip dat moet wroden overheerst door het rustgevende begrij recht. Ongetwijfeld zullen de rooms-ka- tholieken die deze publikaties lezen, zondag op de CSU stemmen en daar mee op Strauss, de man die de clerus kort na de Spiegel-affaire niet meer wilde kennen. Wanneer zij echter stemmen volgens de door hun gees telijkheid voorgehouden stellingen, zullen ze de democratie in Duitsland geen d'ienst, bewezen hebben En wan neer ze zich als niet-katholieken niets aan deze campagne gelegen la ten liggen, stemmen ze ongetwijfeld op de NPD. Eigen problemen Door de ontwikkeling in Bonn zal zondag weinig aandacht overblijven voor de problemen, waarom het in deze verkiezingen eigenlijk gaat: de Beierse. Als elke deelstaat heeft Verlaging tol vai Haringvlietbru» De vergadering van aandeed ders van de N.V. „Haringvlletbn heeft besloten de op de Haringrn brug geldende toltarieven voor le groepen te reduceren. Twee-assige vrachtwagens, thans f 3,50 betalen en wagens a drie of meer assen, die thans" gulden tol betalen, worden i 1 januari 1967 ondergebracht in! tariefgroep van drie gulden per» voerseenheid. Na 1 januari won aanhang wagentjes achter person auto's en caravans niet langer i tol belast. Voor een dergelijke co binatie wordt dan normaal f 2,501 rekend. Van een gecombineerd tarief i de Oosterscheldebrug zal voor^ geen sprake zijn. Beieren zijn schoolprobleem, hoge huren vooral in en om M chen, zorgen over de grondwoeke vele andere problemen. De 6.8 joen kiesgerechtigden zullen wellicht toch nog op het laatste ment om hun eigen problemen! meeste zorg maken en de partij l zen die hun op d'it gebied het m« belooft. De Beierse landdag telt 204 ze; Tot zondag bezette de CSU er de SPD 79, de FDP 10 en de Beier partij 5. Driemaal is scheepsrecht! Dat geldt zeker voor deze geweldi ge vi8stick-recepten-wedstrijd. ledenk zelf eens een verruk kelijke visstick-variatie. Dat moét lukken met die heerlijke goudbruine Iglo vissticks, i. U kunt er f. 1.000.- mee ver dienen. En dat is nog niet allesl 2. Drie Elec- trolux huishouddiepvrieskastjes ter waarde van f. 800.- ieder. 3. 100 heerlijke malse Iglo braadkuikensvoordebestekeukenprinsessen. 14 stuks 2,15 10 stuks 1/55 6 stuks 1,- V, IMP< IMPORT: ELECTROTECHWEK NV AMSTERDAM, DUIVENDRECHTSEKADE 91-94, TEL (020) 511 11 lp:«i ZANUSSI

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 22