VLEES Verzekeringen lopen ver voor op geldontwaarding Opposant onder de huisartsen Miljoenendans rond „Investa" Nieuwe Cortina 1300 Gemiddeld verzekerd bedrag is f 5166 HOOFDSCHOTEL Uitstel van betaling of faillissement til poNDERDAO 17 NOVEMBER 1988 LEIBSCH DAGBtAB PAOINA 21 dn Van onze Haagse correspondent Lynch hem! Ja. dat werd uit -aal ook nog geroepen". De 3-jarige Scheveningse huisarts icobus Frederik van der Vliet innikt. Waar en waarom had j gelyncht moeten worden? In lk| [recht tijdens de besloten alge- Ti iene ledenvergadering van de andelijke Huisartsen Vereni- ing, omdat hij daar een band- ;ordertje gebruikte. Hij heeft de raad van beroep van de linklijke Nederlandse Maat- happi) tot Bevordering der sli eneeskunde een aanklacht in- l-B diend over dit incident. t i De forse, kale arte vertelt: „Ik ad fun al wat laat want er was een jkeersopstoppink bij Oudenrijn, ging rustig op de achterste bank d ten en schakelde, volkomen open- nu t, het apparaatje in. Het is zo'n ïn dingetje. Vijfenveertig minuten de ene, vijfenveertig minuten de andere kant. la een half uur riep de voorzitter vens: er zit achter in de zaal ;n ïand met een bandrecorder, wilt dat ding afzetten? Ik deed dit on- jdellijk. hoewel ik meende dat de ireitter niet het recht had zoiets eisen. Wat maakt het uit of je jografeert of zo'n ding gebruikt. U n loeten a.o.w.'ers ïoor mij nog lotje maken? OKTER J. F. VAN DER VLIET UIT SCHEVENINGEN dr&agkrachtigen het meest belastend. Ik voorde een bron van ellende, het kan zelfs levens gaan kosten. Wat denk je, lk heb zo'n A OW-mensje als patiënte. Ze heeft een long- en een hartkwaal. Moet ik, na een visite, dan ook nog mijn hand ophouden en zeg gen: ik krijg nog zeven gulden? Kom nou". Sociale bewogenheid, is het ver wonderlijk voor een arts, die al 37 jaar zijn praktijk in een dorp als Scheveningen heeft? ADVERTENTIE iraa zei de voorzitter: inleveren de bestuurstafel. Dat beschouwde als een duidelijk wantrouwen je- mijn integriteit. En ik houd er van als een schooljongetje te den behandeld. Ik accepteer dit zei ik, maar ik wil hem wel de gaderobe brengen. Het re- tje blijft dan in mijn zak. Men gerde. Nu zat ik een armlengte de deur af, dus ik stond op om de garderobe te gaan". Brandweerdeur "oen stormde me een groep tege- en een andere achter me aan. lui versperden me de weg en vijfde (dokter Van der Vliet nikt weer) probeerde de deur op te doen. Dat ging niet, want het een brandweerdeur. Onverwachte ik toen van achteren door twee besprongen, die mij het appa- trachtten te ontwringen. Ver want ik ben donders sterk in handen. Vechten wilde ik niet, ras zo kalm als wat. Tegen de op mijn rug riep ik voortdurend: je dat geweldpleging strafbaar En tegen de artsen voor me: be- nering van bewegingsvrijheid is strafbaar! Toen kwam het be- rslid Van der Marei er bij. Jij dat ding inleveren als de voor- het zegt, zei hij. Dat doe ik zei ik. Dan ben je fout, zei hij. dan maak ik een fout, mag ik eens een fout maken? zei ik. Dat je je lidmaatschap, riep Van der el. Ik ga nu naar huis toe, zei ik We halen de politie, riepen ze. moet je vooral doen met die ge- pleging en dat belemmeren van ewegingsvrijheid, antwoordde ik. dat tumult klonk ook het „lynch kter Van der Vliet verliet ver ens de zaal zonder verder te wor- gehinderd. In een naburig eta- ement dronk hij een kop koffie «sloot niet meer terug te gaan. laar Scheveningen dus. dat een triomftocht maakt door het land. maar tegenover de ziekenfond sen niets heeft bereikt. Dat moet ze wel duivels maken. En dan altijd weer die opposant, die maar niet af laat". Van de dik met tapijten belegde voorkamer van zijn huis aan de Prins Willemstraat, de invalspoort tot het hart van Scheveningen, wijst de dok ter naar de soberder achterkamer. Opnieuw gegrinnik. ,,Daar staat hij" De bandrecorder staat op de piano. „Op slot, ga het maar controleren". Huisarts Van der Vliet, heeft de bandrecorder ten overstaan van col lega's vaker gebruikt. .,Ik denk wel eens. dat die besloten vergaderingen van historisch belang zullen blijken. Maar wat is het altijd, allemaal oude kost, die weer een keer wordt her kauwd. En dan nog voorgelezen, stel je voor, je verveelt je dood. Ik wis alles meteen weer uit, ik heb er lie ver muziek op. Ze verwijten me al tijd: jij hebt al te veel uit de school geklapt, tegenover pers en zieken fondsen. Inderdaad heb ik, zuiver feitelijke, informaties gegeven over de oppositie. Nooit heb ik iets aan de buitenwacht meegedeeld over beslo ten vergaderingen". Bedoelingen Des duivels ch, ik kon het me wel begrijpen, tn eensgezind achter het bestuur. Kreeg hij in Utrecht lijfelijke steun van medestanders? „Ik heb niks van ze gemerkt. Toch moeten ze er zijn geweest, want er waren kranten uitgedeeld waar een stuk in stond over onze bedoelingen". Over die bedoelingen het volgende: „We gaan zo laat mogelijk organise ren. De Maatschappij ter Bevordering der Geneeskunde moet zo lang moge lijk gelegenheid houden corrigerend op te treden". De arte verwacht dit optreden niet. „Als ons comité tot stand komt, gebeurt dat ten over staan van het hele Nederlandse volk Persoonlijk zeg ik dit: de opvattingen van de LHV dienen het algemeen belang niet- Het voorstel van de zie kenfondsen is wel acceptabel en dient het algemeen belang wel. Het comité zal moeten bestaan uit onge veer vijf man, een kleine groep van slagvaardigen, die snelle besluiten kunnen nemen". Uit deze vastberaden taal dient men niet op te maken, dat het co mité de zaak wel eens even zal rege len. Dokter Van der Vliet: „We zijn geen heethoofden en we denken zeker niet in een jaar tijd tot een oplossing te kunnen komen. Wat nu wordt verknoeid heeft jaren van herstel nodig". Een belangrijke steun voor de op positie vormt een aantal artsen in het vanouds al zo lastige Amsterdam. Waarom dit alles, dokter? ,,Ze zeg gen wel eens tegen me: dokter, jij vecht tenminste voor de arme men sen. Ik acht het een sociale achter uitgang van jewelste als bijvoorbeeld mensen die van hun AOW-tje moe ten leven, ook nog eens een potje voor mij zouden moeten vormen. Het restitutiesysteem is voor de minst Auto tegen boom: twee doden Op de weg tussen Epe en Ernst is gistermiddag- een verkeersongeluk ge beurd, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. Een personen auto met drie inzittenden slipte en botste tegen een langs de weg staan de boom. De 24-jarige heer B. J. Wensink. kok van beroep, en diens verloofde, de 22-jarige mejuffrouw Windig, beiden uit Ernst werden op slag gedood. De heer L. Hande laar, die bij hen in de auto zat, af komstig uit Den Haag, liep lichte verwondingen op. Houders van polissen van levensverzekeringen lopen vèr voor uit op de geldontwaarding, want terwijl de kosten van levens onderhoud sinds 1950 met 66% zijn toegenomen, zodat het index cijfer op 166 staat, is het bedrag waarvoor men per hoofd is ver zekerd zodanig toegenomen dat daarvoor een indexcijfer van 389 kan worden berekend. Inkomensvermeerdering heeft bij velen een stijging van het bedrag waarvoor men verzekerd is mogelijk gemaakt, terwijl daarnaast in toenemende mate collectieve over eenkomsten werden gesloten door ondernemers, die de oudedag- voorziening van het personeel overlaten aan het beheer door ver zekeringsmaatschappijen. Daardoor is verleden jaar het bedrag waarvoor ons volk zich bij verzekeringsmaatschappijen heeft ver zekerd met bijna 6.7 miljoen toegenomen. Daarmede is het bedrag aan uitstaande polissen toegenomen tot 66.3 miljard. In totaal waren er meer dan 27,8 miljoen polissen afgegeven, hetgeeen 432.000 meer was dan een jaar tevoren. Per 1000 in woners bestonden er 2-188 po lissen. dus bijna 2.2 polis per hoofd. Voor de nieuwe produk- tie bedroeg het gemiddelde ver zekerde bedrag per polis in de afdeling kapitaal- en renteverze keringen ƒ13.011 en in de af deling volksverzekering (z.g. be grafenisverzekeringen) ƒ531. Het gemiddelde verzekerde bedrag is in 1965 met 454 toe genomen. hetgeen naar verhou ding meer was dan de procentu ele geldontwaarding. Deze ont wikkeling heeft de toch al be staande groei bij het verzeke ringsbedrijf nog verder versterkt. Verschil met 1950 In 1950 waren we ln totaal ver zekerd voor f 13.3 miljard, doch toen waren er nog maar 10.2 miljoen in gezetenen in ons land. Einde 1963 waren er 12 miljoen Nederlanders, met elkaar voor f50.4 miljard MWFPTFVTTV ADVERTENTIE 'Smakelijk eten' tip no.7 van chef-kok HENRI EKSTEEN: SPEKSCHNITZELS U hebt nodig: magere speklappen van 100 150 gram, plakjes door regen spek, zout, nootmuskaat,-1 ei, paneermeel. Speklappen zouten en bestrooien met nootmuskaat, wikkelen In de plakjes spek en dan door het losgeklopte ei met een beetje paneermeel halen. Bakken inde koekepan met boter of mar garine èn een stukje rundvet. Eet smakelijk I Publikati» van Vowkchbn§atufeau Viaea. Vlaaswaran e* Vleesconaarvan Dof en hangerig GRIEP-gevoel? Nergens voor nodig. Meteen bestrijden met Rhenmin. [Heerlijk gevoel, als uw hoofd weer helder wordt. J Ja, Rheumin-tabletten helpen snel. 20 Rhenmin 68 enit (Van onze correspondent) Op 26 januari wordt een crediteurenvergadering gehouden, waarin zal worden beslist over het verdere lot van de in Den Haag gevestigde bouw-beleggingsmaatschappij Investa. Zoals bekend zijn de over het hele land verspreide Investa-projecten vastgelopen op geldgebrek. De financiële situatie van Investa is thans nog zeer ondoorzichtig. Er liggen stapels vorderingen van gemeenten en aapnemers. Daartegenover staat weer een complex van vorderin gen die Investa nog heeft lopen. Al met al een miljoenendans, waarbij vooral de aannemers die er voor tonnen in zitten, moeilijk in de pas zullen kunnen blijven. waren verzekerd, hetgeen een stij ging van het verzekerde bedrag per hoofd meebracht van f 1.313 tot f 4.187. Sedertdien is de bevolking toegenomen tot 12.377.194. Met elkaar is men verzekerd voor f63.316.7 mil joen, of per hoofd voor f 5.116. Toch zag het er verleden jaar naar uit of het groeitempo wat ging ver minderen. Het bedrag aan nieuwe verzekeringen uitgedrukt in een per centrage van de stand van het be gin van het jaar kwam voor 1965 uit op 17.8% tegen bijna 20% voor 1964. Na aftrek van de afgelopen en vervallen polissen was de netto-aan was 11,3% teg enl6.5%. Onder toezicht De verzekeringskamer, die belast is met het toezicht op verzekerings maatschappijen heeft over dit alles een boekje opengedaan in het jaar verslag over 1965. In het afgelopen jaar stonden 56 binnenlandse en 12 buitenlandse levensverzekeringmaat schappijen, alsmede 7 spaarkason dernemingen en 30 begrafenisfond sen onder toezicht van de Verzeke ringskamer. Zij hadden een totaal verzekerd bedrag van f69.2 mld. Verzekerden hebben blijkens het verslag in het afgelopen jaar over meer geld kunnen beschikken door het aflopen van polissen dan in het jaar tevoren. Het normale verval door uitkering bij overlijden en bij het bereiken van de einddatum van polissen steeg van f 734 min. tot f 864 jmln. Procentueel bleef het evenwel gelijk met de stand van het verze- Abnormaal verval Het abnormale verval door wijzi ging, afkoop en beëindiging van de verzekering zonder afkoop steeg van f 3.561 min. tot f 3.634 min., doch daalde procentueel en wel van 6.8 in 1964 tot 6.1 In 1965. Dit abnor male verval deed zich voor een be langrijk deel voor In de sector col lectieve verzekeringen, waarin veel mutaties plaatshebben. Aan premies en koopsommen ont vingen de maatschappijen f 1.540 miljoen, waarvan f 640 min. betrek king had op collectieve pensioenver zekeringen. In totaal werd f446 min. uitbetaald in de vorm van uitkerin gen-ineens wegens overlijden en op de einddatum van polissen, alsmede in de vorm van periodieke uitkerin gen. Wegens afkoop werd f90 min. uitbetaald. Hogere winst Uiteraard blijft het levensverzeke ringsbedrijf ook niet gespaard voor kostenstijgingen. De acquisitiekosten zijn evenwel gedaald en wel van f 88.9 min. tot f 84.4 min. De vaste lasten zijn daarentegen gestegen van f 251.9 min. tot f 274.9 min. Ondanks de kostenstijgingen slaag de de maatschappijen er in een ho gere winst te behalen. De gezamen lijke netto-winst kwam uit op f 118.4 min. tegen f 107.9 min. Het winst aandeel voor verzekerden beliep f 26 min., een sterke stijging ten opzich te van 1964, toen f 17.7 min. voor verzekerden was bestemd. Voor toe voeging aan de extra-reserve werd een bedrag van f 47.9 min. uitgetrok ken voor belastingen f 10 min. aan dividend en tantièmes werd f 25.2 min. uitbetaald, terwijl voor diverse doeleinden een bedrag van f9.3 min. was bestemd. Deze bedragen wijken niet veel af van die van het vooraf gegane jaar. Nieuwe uitgaven De Oost-Europa-nummers van liggen. Het lijkt niet onaannemelijk .Internationale Spectator (uit gave van het Ned. Genootschap voor Internationale Zakenzijn vrijwel zonder uitzondering de moeite van het lezen meer dan waard, wil men op de hoogte blijven van hetgeen er zich achter het ijzeren gordijn af speelt. Zo troffen wjj In het derde nummer van deze Jaargang (jull- nummer van de Int. Spectator) een bijzonder belangwekkend artikel aan over het grensgeschil tussen Rusland en China (waarop door omstandig heden nog niet eerder de aandacht gevestigd kon worden). Prof. dr. J. W. Bezemer, hoogleraar ln Amster dam en directeur van het Oost- Europa-Instituut. documenteert uit voerig zijn mening, dat de Mongoolse kwestie een belangrijke rol In dit geschil speelt. „Wat gewoonlijk als „de grenskwestie'' wordt aangeduid ls ln wezen een Mongoolse kwestie. Het moet voor de leiders van het nieuwe China moeilijk te verteren zijn dat, anders dan Mantejoerije, Sinklang en Tibet, Buiten-Mongolië aan het Chinese gezag ls ontsnapt. Aan de andere kant kan men zich moeilijk voorstellen, dat een Russi sche regering zich terwille van een vergelijk met China terugtrekt uit een gebied waarachter de belang rijkste Industriegebieden van Siberië dat deze Mongoolse kwestie meer dan iets anders de betrekkingen tus sen China en Rusland vergiftigt". Tot zover prof. Bezemer. die in dit artikel ook aandacht wijdt aan „Vietnam" en „Algiers en Havana". Drs. J. van den Doel publiceerde enkele amende menten op de convergentietheori® van prof. Tinbergen en diens inzich ten in de verdere economische ont wikkeling in de Sowjet-Unie. Voorts van drs. M. J. Broekmeijer een in teressante bijdrage over „De werk gelegenheid in de Sowjet-Unie". ter wijl A. Szasz over „Plan en planver vuiling in de Sowjet-Unie" schreef. In het vierde nummer van d® Oost-Europa-serie (oktober-nummer van de Int. Spectator) vestigt drs. F. Kempers de aandacht op de gevol gen van de val van Rankowitsj in Joego-Slavië voor de verdere libera lisering van de economische politiek. Schr. is van mening dat thans aan de jarenlange sabotage van de econo mische hervormingspogingen een einde is gemaakt. Drs. H. L. Verhaar belichtte d® vrtje-t-ijdsbesteding in de Sowjet- Unie en prof. dr. P. Zacharias Antho- nlsse (Nijmegen) besprak de verhou dingen tussen „Staat, kerk en volk in Polen". De Investa-directie en de bij de voorlopige surséance betrokken Haag se accountant J. van Thuyl, voeren deze week koortsachtige besprekin gen met vele betrokkenen. Een eerste resultaat hiervan is dat het beslag, dat Investa had laten leggen op een banktegoed van f 5 miljoen van haar geldschieter, de Northwestern and Pacific Hypotheek-Bank in A'dam, weer is opgeheven. Volgens de In vesta.-directie zijn de moeilijkheden voortgekomen uit het feit, dat de hypotheekbank tegen afspraken in de kredietkraan dichtdraaide. Het beslag is nu opgeheven om, zoals de nieuwbenoemde bewindvoer der in de sursèance-zaak, de Haagse advocaat mr. C. H. Telders, zegt, schoon schip te maken als basis voor een nauwkeurig onderzoek van za ken. Er is daarbjj sprake van een bepaalde financiële zekerheidstelling, die, naar wordt vermoed, moet lei den tot een alsnog afbouwen van de Investa-projecten waaraan het werk nu overal stil ligt. Ford heeft nu de nieuwe Cortina's in Nederland geïntroduceerd. De wa gen® werden voor het eerst op Earls Court in Landen aan het publiek ge toond en daarna nog op diverse auto shows in Europa, maar ons land heeft tot vandaag moeten wachten. Vier jaar geleden maakte de Cortina een succesvolle entree. Sindsdien zijn er meer dan één miljoen Cortina's in Dagenham van de band gekomen, een absoluut record in Engeland. De geheel vernieuwde Cortina kan worden geleverd met. een 1300 cc (zie foto) motor van 58'SAE pk, met een 1500 cc motor van 65 pk of in een 2-deurs GT versie met een an derhalve liter motor van 83 pk. De eerste twee versies kunnen in drie uitvoeringen worden geleverd: twee- deurs, vier-deurs en stationcar. De prijzen variëren van f. 6.750 tot f. 8.295. De Cortina de Luxe heeft niet alleen een pittiger krachtbron dan zijn voorganger, maar heeft ook meer glas. een andere sierlijke grille en meer ruimte in de auto. De schouder- ruimte is voor en achter 5 cm breder geworden. Ook het Aero Flow - verrtilati e - systeem heeft meer capaciteit gekre gen. De fabriek zegt. dat de lucht in de wagen elke 34 seconden kan wor den ververst. In de korte rit, welke wij gisteren met de Cortina de Luxe konden ma ken, leerden wij de wagen kennen als snel en vast. deze maand zal de Cortina 1200 waarvan het oude model nu wordt uitverkocht op de Nederlandse markt komen met een geheel nieuw interieur voor een prijs, die net be neden de zes mille blijft. In Dagenham wordt de carrosserie speciaal voor ons land vervaardigd, die in Amsterdam zowel in- als uit wendig verder wordt aangekleed Ver geleken bij de oude Cortina zal de koper van de Cortina 1200 afstand moeten doen van de kleine portier- ruitjes, van het chroom en wat an dere kleinigheid. Hij krijgt een twee- deurs auto met een 1200 cc motor van 54 pk, met vloerschakeling en aparte voor stoelen in een zei (ade mende bekleding. En verder alles wat bij óe Cortina hoort.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 21