Van nu af aan heet lijm Mijn programma is 11 beetje van alles wat' ESostik'l Muntschat Serooskerke bracht 6.5 ton op kunst 1 kalei öoscqqp Voor f18te zien K O's m v. d. maand: LEij Fellini's „8V2" Vinkenoogs Sigma krijgt subsidie Smarties elkchocolade dragees 'nHele boel voor maar één kwartje GESMOKKELDE SIGARETTEN ACHTERHAALD Hoogste prijs fl 7.000 Rubinstein ongeëvenaard in Beethovens Vierde Verwonderlijke vitaliteit POSITIE VAN BRANCO LIJKT ONBEDREIGD Koninklijke gift voor Italië „Regeringsplannen kunnen ernstige gevolgen krijgen" Beroepsgoederen - vervoerders geladen -(DERDAG 17 NOVEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD irah Churchill in Loenersloot: 9? (Van onze kunstredactie) ich, het is eigenlijk allemaal zeer pretentieloos"zegt Sarah fühill over het programma* dat zij van morgen af in het Mickery en 71 loenersloot gaat spelen, het is een beetje van alles wat". je jflrna kijkt zij met haar pretoogjes weer onschuldig rond door - - d theaterruimte omgebouwde boerenhoeve, in het midden latend v;\ A n nu een typisch Brits understatement" is, een quasi beschei- of gewoon simpel de waarheid. MOE rah Churchill met haar begeleider Hugh Hastings na haar aan- it in het Mickerytheater te Loenersloot. oep er do advertentie Snoep ;[jerstandig et'n appel je: tweede voorstelling in de serie is van de maand" van de Leidse universiteit K. en O. draaide ui in het Camera-theater in avondvoorstellingen in samen- IEN1°? met de directie van genoemd (er werd de film „8^" (Otto e 0) van de beroemde Italiaanse Beur Federico Fellini vertoond, film was enkele jaren geleden iannes te zien als sluitstuk van filmfestival. De hoofdrollen wer- vervuld door Marcello Maestroi- Anouk Aimée en Claudia Car- e. rol van de hoofdpersoon in de ems wat bizarre film, regisseur tali, worth; meesterlijk gespeeld Maestroiamnii. Guido is een film [)RD het maken over de overlevenden een nucleaire ramp. Daarbij ze per raket naar een andere OOn eet. Hij probeert de werkelijk- :K zo echt mogelijk te benaderen, e pal ealiteit wordt echter verdrongen delig droombeelden en herinneringen, 'e regisseur in een knellende houden. Dit komt goed tot ul- n de film, waarin de overgang realiteit naar fantasie duideiyk fiderscheiden is. "Üfel aan de juistheid van zijn •lden plaatst Guido voor een comelijke hindernis. Hij slaagt IschjÉet in tot een „levende" cregtie len met als gevolg, dat de op en voortijdig worden beëindigd. Mini is er niet helemaal in ge- een duidelijk antwoord te ge- de vraag, waarom Guido als )0h maker faalt. Wel komt hij met rre beelden, die hieraan inhoud 5 Klpn geven. Overigens kan men waardering opbrengen voor de In zijn geheel. De Amsterdamse gemeenteraad heeft gisteravond het voorstel van B. en W. om de Stichting Sigma Ne derland voor het seizoen 1966/67 een subsidie van f. 30.000 te verstrekken, met 38 stemmen tegen 5 stemmen aanvaard. Sigma, waarvan Simon Vinkenoog voorzitter is, streeft naar een verle vendiging van het Amsterdamse cul turele leven door het geven van to neel-, dans- en filmvoorstellingen en concerten in een dagelijks toeganke lijk centrum, waarbij kunstenaar en publiek elkaar kunnen ontmoeten, niet alleen tijdens de voorstellingen, maar ook bij de voorbereiding ervan. Dit centrum in het gebouw van de Doelenzaal aan de Kloveniersburg wal, werd dinsdagavond officieel ge opend met om. een voorstelling van ,.The maids" van Jean Genet door „The Living Theatre". De raad stond nogal gereserveerd tegenover het Sigma-project, maar durfde het experiment toch wel aan. Tegen stemden de tweemansfractie van de Boerenpartij, twee leden van de prot.-christ. groepering en tot ve ler verrassing ook het provoraadslid Bernard de Vries, die Sigma de „elite kunstenaarsclub van Vinkenoog" noemde. Beeldhouwer Zoraeh (79) overleden De Amerikaanse beeldhouwer Wil liam Zoraeh is op 79-jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis in Bath. Zijn werken staan in vooraanstaande musea in vele landen van de wereld. Hij heeft in Amerika de techniek doen herleven van het rechtstreeks in steen of hout beeldhouwen, in- plaats van een kleimodel te maken en aan de hand daarvan het beeld te maken. Zoraeh is in Litauen geboren en op vierjarige leeftijd met zijn ouders naar Cleveland geëmigreerd. Hij heeft in New York en Parijs ge studeerd. ADVERTENTIF Intussen is de huispoes op haar schoot terecht gekomen en daar de aanwezige fotografen dat best een aardig plaatje vinden, kan Sarah zich meteen op een gemakkelijke manier onttrekken aan het praten over haar programma, want dat zij daar niet diep op wil ingaan, valt niet moeilijk vast te stellen Een écht programma, een draai boek, nee dat heeft zij niet Het is zomaar een beetje van alles wat een beetje poëzie, een beetje kleur, een beetje voordracht, een beetje muziek Iedereen kan er wat zijn gading uithalen..Het heet toch niet voor niets „A matter of choice"? Opnieuw diie intelligente oogjes, die ronddwalen over de voormalige deel van boerderij Welgelegen en dan Sa rah's wat hese, warm aandoende stem weer: „A lovely theatre Wat een sfeerik hou van thea- ter-iin-het-rond, ik heb er in Ame rika ook graag Veel poëzie Of zij nu al iets wil laten horen „O nee. beslist niet!" Zij is nog maar net aangekomen, een uurtje tevoren stond zij nog met Ritsaert en Mick ten Cate, haar Loenerslootse gast heer en gastvrouw op een natgehoosd Schiphol, haar koffers staan nog in de gang op een rijtje. Eerst moet zij met begeleider Hugh Hastings een beetje acclimatiseren. Even schikt zij haar rode haren, voor het grootste deel weggestopt onder een bij haar beige jurk pas sende pet .trekt en passant de oranje sjaal recht, die voor de kleurige toets in haar reiskostuum zorgt en ant woordt dan op de desbetreffende vraag dat het eigenlijk niet helemaal de eerste keer is dat zij in ons land is. Verleden jaar heeft zij er met vrienden een weekend doorgebracht, maar dat was te kort om iets zinnigs over Nederland te kunnen zeggen. Nu zal zU iets langer tijd hebben, want „A matter of choice" staat van vrijdag 18 tot en met vrijdag 25 no vember in Mickery op het program ma. Wie het wil zien en horen kan voor f. 18.in Loenersloot terecht. Om er kennis te maken met „preten tieloos van alles wat ja wel véél poëzie Tenslotte is het succes van mijn poëziebundel „The empty spaces" mede aanleiding geweest, dat ik met dit programma op het toneel ben teruggekeerd!" ADVERTENTIE Bostik 1 in extra grote tube met handige Uitsmeerdop. Geen lijm meer aan uw vingers. 279.000 stuks Nadat door onbekenden melding was gemaakt van een inbraak in een pakhuis in de binnenstad van Den Bosch ontdekte de politie dat dit een opslagplaats van ongebanderolleerde sigaretten was. In samenwerking met de gemeentepolitie en de ambte naren van de dienst van invoerrech ten en accijnzen in Den Bosch werd een partij van 279.000 Amerikaanse sigaretten in beslag genomen. Het spoor leidde naar een marktkoopman in Den Bosch die thuis nog 1000 sigaretten in voorraad had. Eigenaar van de partij bleek een marktkoop man uit Helvoirt, bij wie twee jaar geleden een partij van 130.000 ge smokkelde sigaretten in beslag werd genomen. Bij verhoor bleek dat de sigaretten afkomstig waren van smokkel. Het onderzoek wordt voort- ADVERT ENTTE Snoep verstandig eet 'n appel De veiling van 868 oude gouden Nederlandse en buitenlandse munten van de uit 1923 stuks bestaande muntvondst van Seroos kerke op Walcheren heeft totaal f583.615.- opgebracht. Dat is bijna f 140000,- ofwel 30% meer dan de taxatiewaarde van f444.256,-. Van de 155 overige munten heeft het Koninklijk Pen ningkabinet in Den Haag een aantal aangekocht. Voorts zijn er door de vinders en de gemeente Serooskerke (tegenwoordig Vee- re) behouden. De taxatiewaarde van deze 155 munten is f 62.325,-, odat de muntvondst, getaxeerd op f 506.590,- f 645.940,- heeft op gebracht. Van deze opbrengst gaat de helft naar de vinders, de heren P. Chris- tiaanse sr. en jr en de knecht Adri van den Broeke (ieder krijgt een zes de deel), de andere helft krijgt de tegenwoordige gemeente Veere (be staande uit Serooskerke, Vrouwen polder, en Veere). Er is al een zwembad voor gebouwd, en uit de gelden zal voorts nog een medisch centrum worden gebouwd. De hoogste prijs die op de veiling is betaald, was 17 duizend gulden voor een Portugese munt uit de tyd van Philips II die door de Leu bank in Zurich, die een numismatische af deling heeft, in opdracht van een cliënt werd gekocht. Op deze voor 9000 gulden getaxeerde munt werd met telkens f 500 tegelyk geboden (Van onze kunstredactie) De 80-jarige Pools-Amerl- kaanse pianist Arthur Rubinstein speelde gisteravond met het Concertgebouworkest o.l.v- Ge- org Szell het vierde pianoconcert van Beethoven. Hij heeft zich in dit seizoen-tournee hierop blijk baar geconcentreerd, wa nt op concerten met verschillende or kesten vindt men dezelfde keuze. Maar gisteravond met Szell lag hem de interpretatie wel bijzonder, omdat de dirigent met diens exact accurate, orkestrale bijstand precies deed wat hij persoonlijk voorstaat. Hiermede trad hij in de juiste sfeer Beethovens Vierde Pianoconcert met het altijd opnieuw verrassende aspect van zijn mildheid, waarbij hij eeen zekere geprikkeldhied niet verborgen kan houden. Het is im- De eerste uitslagen van de Brazi liaanse verkiezingen voor het congres schijnen geen bedreiging in te hou den voor de greep van president Humberto Castello Branco op het parlement. Een opmerkelijk feit is dat het aantal blanco en ongeldige stemmen veel hoger is dan bij vorige algemene verkiezingen. In Brazilië Is stemmen verplicht voor geletterde burgers van 18 jaar en ouder. Blanco stemmen is een traditionele protestmethode tegen de stemdwang. Van de nu getelde stem men was 35 procent blanco of ongel dig. Er wordt gestemd voor alle 409 ze tels in de kamer van afgevaardigde en voor 23 van de 66 senaatszetels. Ook de staatsparlementen worden gekozen. In de deelstaat Minas Ge- rais leiden de kandidaten van de re geringspartij Arena (Verbond voor nationale vernieuwing). Bij incidenten zijn tUdens de ver kiezingen tien personen om het le ven gekomen. Over het algemeen hadden de verkiezingen volgens de autoriteiten echter een rustig ver loop en was de opkomst groter dan verwacht. Het ergste incident deed zich voor te Riachao de Jacuipe, in de staat Bahia, waar vier perso nen bü een vuurgevecht met de po litie het leven lieten. In Sao Paulo werd een kandidaat van de oppositie door een jongeman doodgestoken. tussen de bank en de heer Calico, een handelaar uit Barcelona. Het penningkabinet te Brussel werd voor f. 13.500 eigenaar van 'n gouden real uit Doornik, eveneens uit de tyd van Philips II. Daarvan zyn maar twee exemplaren bekend. Het andere is in het bezit van de Nationale Bank ran België in Brus sel. Grote hilariteit ontstond achter de tafel van de veilingmeester en in de zaal toen ook twee medewerkers van de veilingmeester, de heer Schui man meeboden en elk een munt kochten. De heer Schuim an zelf kocht voor f 500 een munt die nie mand wilde hebben. Voor de laatste serie munten onder de hamer kwam sprak burgemeester De Kam van Veere (vroeger van Seroosker ke) een kort dankwoord aan allen die betrokken waren geweest by het vinden en hetgeen verder was ge volgd, in het byzonder ook tot de kopers. Hy zei dat er geen veld is geweest dat zo'n ryke oogst had ge geven. Koningin Juliana en Prins Bern- hard hebben een gift ter beschikking gesteld van het comité „Geteisterde kunststeden Italië". Dit comité brengt gelden by elkaar voor de restauratie van by de waters nood in Italië beschadigde kunstwer ken en monumenten. De knecht Arie van den Broekê kocht een munt voor de prijs van 2050 gulden. ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel mers opmerkehjk dat de pianosolist de inzet heeft en niet naar het geykt gebruik van die dagen, het orkest. In de finale schiet hy evenwel los in een triomfantelyke stemming. Beethoven moet hierin zelf als solist by de première op 22 december 1808 in het „Theater An der Wien" in zulk een snel tempo hebben gespeeld, dat de toehoorders er versteld van waren. ADVERTENTIE VOOR WINTER EN ZOMER TEGEN VORST EN ROEST! Neem mi de anti-vries met dubbele functie: Esso Anti-Freeze Coo lant. Beschermt tegen vorst èn roestGa voor veilige koelsysteem service naar een Esso dealer MET ESSO BENT U BETER UIT! De 80-jarige Arthur Rubinstein samen met dirigent George Szell tijdens het concert van gister avond. Rubinsteins spel was ongeëvenaard, steeds beheerst vah toon, die hy pro duceerde met een toucher in zeld zaam evenwicht, helder in zijn pia- nissimi, krachtig maar nooit luid ruchtig in zijn fortissimi. In het volledig op elkaar afgestemde samen spel werd de rondofinale een muzi kaal festyn, zonder de virtuoze op smuk waar Rubinstein zich verre van hield. De grote podiumvirtuoos musiceerde in een voor hem onge kende eenvoud en met een vitaliteit die wonderlijk voor zijn jaren was. George Szell toonde in het overige deel van het programma een gelyke spiritualiteit als in zyn Beethoven- begeleiding. Ter opening vertolkte hy Mozart's Symphonie in C gr. terts uit diens Salzburger jaren met alle rankheid die deze muziek eigen is. Hy besloot dit concert met Beetho vens Vyfde Symphonie, martiaal en uiterst voortvarend van expressie. Tieners voor bejaarden Het Amsterdamse comité „Tieners voor bejaarden" zal op 18 december in de grote zaal van hotel Krasna- polsky in Amsterdam een kerstfesti val voor bejaarden organiseren. De toegang is gratis evenals het kopje koffie. Tot de artiesten die aan dit feest hun medewerking verlenen be horen o.a. Olga Lowina en Christian Bor. De algemene leiding heeft Bob Elson. Beroepsgoederenvervoerders zijn met voorstellen bij hun organi saties gekomen om een of meer dagen het vervoer stil te zetten. Men wil met al het materieel naar Den Haag rijden om een apart® politieke partij voor verkeer en vervoer op te richten. Dit verteld® gistermiddag de heer E. van Donkelaar, voorzitter van de NOB- wegtransport en tevens van de commissie van overleg voor het goederenvervoer. Dit optreden zou een protest moe ten zyn tegen de door de regering- C'als aangekondigde belastingvoor stellen. die volgens de vervoerders belangrijke verzwaringen van ver keersbelastingen behelzen. Doorvoe ring van deze voorstellen zou het gemotoriseerde wegverkeer en weg vervoer volgend jaar naar raming 260 miljoen gulden extra kosten, waarvan 67 miljoen gulden op te brengen door het wegvervoer. Onder druk De organisaties worden op het te roepen het beroepsvervoer enigs dagen stil te leggen, daar dan men sen worden getroffen, die niets met de zaak te maken hebben. „wy kunnen slechts hopen, dat men in politieke kring voor het te laat is tot het besef komt, dat de fiscale politiek Jegens het wegvervoer economisch en sociaal de meest ern stige gevolgen kan gaan krygen. Zo niet, dan ls het geenszins uitgesloten, dat de vervoerders langs andere weg dan die van mondelinge en schril - teiyke uiteenzettingen hun belangen zullen trachten te verdedigen. ogenblik door de leden onder druk stemming in de bedrijfstak I» op het gezet; niet slechte door enkele leden j ogenblik geladen", aldus de heer Van maar door groepen, aldus de heer Donkelaar, die vertelde dat Van Donkelaar, die daaraan toe personen werkzaam zyn In het be voegde dat het uiteraard niet op de roepsgoederenvervoer, weg van de organisaties ligt om op ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 17