ki afil ili tiBfflmi Moe van al dat gekrakeel Schuld ligt bij Guttmann' r Schakelspeler Henk Groot is aan vooravond van Ajax-Feijenoord „Heksenjacht" in schermwerekl DWS verliest van Dy namo Krantenbezorger (ster) Warme kadetjes KLAVERBLAD KOFFIE Duizend valse kaarten m Z.£££! PRINS TWEE WEDSTRIJDEN GESCHORST CONCURRENTIE VOOR PELIENAARS Berisping van KNSB voor Rucli Liebreclits Sparta-voorzitter Aartse: jtfjDAO 11 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD iewijn Heidenrijk en fcsper Kardolus prof ,51 Riet er naar uit, dat binnenkort Nederlandse topschermers, de naar Kasper Kardolus en de (sterdammer Boudewijn Heiden - - althans wanneer de Konink- Nederlandse Schermbond de- ef een besluit neemt tot ^tfessional zullen worden ver- ^^ard. De beide sabreurs altijd voor een kampioenschap of Internationale prestatie van maat zullen dan alleen het pen nog ter hand nemen om leren te onderwijzen, enigszins trieste geschiedenis in toch al zo gecompliceerde ermwereldje, waarin de leraren ik hebben uitgeoefend op de om een einde te maken aan praktijken van een aantal schermers. Immers, deze gingen gedane dagtaak op pad om les gever, in het zo moeilijke spel riposte en dat was doorn in het oog van de Neder - academie van schermlera- 3 zich daardoor een stuk iod uit de mond zag gestoten, herrners, die in de avonduren „avontuur" gingen, kregen een fje van de bond waarin werd Uraagd wat men wilde zijn: een gens de letter van het reglement ide amateur of een prof, die les daarmee zyn amateur- ■r ro£ntie zou versPelen- Een aantal lere amateurs erkenden geld te ^Tben ontvangen en gingen over de rijen van de profs, mateurstatus werd voorlopig ge- Ihaafd by degenen, die naar en geweten" vonden, dat zij lateur waren. Dit waren ondei Rob Vilerius, Joska Makk, Terweer en Kasper Kardolus. IJdewijn Heidenrijk zond geen icht Van hem werd door "de IA8 aangenomen dat hij prof Een gevolgtrekking irtegen Heidenrijk ten sterkste testeert. idtekening van de schermers ier de verklaring was de scherm- echter niet voldoende. Men neef brieven aan de betrokken «ingingen en verzocht opgave het honorarium, want wie of driemaal in de week „hielp" eg natuurlijk geld. Over deze idelwyze zijn vooral Kasper rdolus en Boudewijn Heidenrijk lid geworden. „Natuurlijk kry- ^0 i wy een onkostenvergoeding, Pt) it die is zo klein, dat we er gelijks iets aan overhouden, kleine beetje extra gaat meer de onkosten voor de loonlijke uitnodigingen, wan- we zelf reis- en verblijfkosten en betalen. Trouwens voor het Untje dat wij krijgen, zouden de ,5 ,5!! b am verenigingen er zeker geen gedi plomeerde kracht op kunnen na- houden". De KNAS, die op aandringen van d( Nederlandse academie van scherm- leraren aan deze „heksenjacht" begonnen, krijgt thans te maken met het uitermate lastige pro bleem: waar houdt de onkosten vergoeding op en begint het hono- rarium. ADVERTENTIE GENEVER In de handige kneepfles De borrel die u „toelacht" Geniet met uw gasten van die tongstrelend zachte WF genever. Een rondje WF Daar is iedereen vierkant voor! Jonge WF Genever f. 10.45 per hele liter 1 WYNAND FOCKINK DWS heeft gisteravond in het Olympisch Stadion een vriendschap pelijke voetbalwedstrijd tegen het Russische Dynamo Minsk met 12 verloren een stand die reeds by de rust was bereikt. In de 18de minuut nam DWS de leiding door een 'doel punt van Kruiver, maar in de 40ste en de 42ste minuut brachten Kusne- zov en Arsamaszev de stand op 12. Er waren 2500 toeschouwers. ADVERTENTIE gevraagd. Aanmelden: Bureau Leidseh Dagblad, Witte Singel ILeiden. (door Jan Dassen) ..Je wordt tegenwoordig niet meer moe van het spelen, maar van al dat gekrakeel om een voetbalwedstrijd", zegt Henk Groot (28) aan de vooravond van de nationale topper Ajax Feijenoord. ,,Is dat nou allemaal nodig voor sport: extra politiemaatregelen, ver valsing van plaatskaarten en wat er allemaal nog meer gebeurd is de laatste dagen? Daar moeten wij, spelers, maar nuchter onder blijven. Feijenoord is gelukkig een ploeg die voetbal speelt, niet gauw grijpt naar grove middelen, maar kunnen die Rotterdamse collega's zondag hun zelfbeheersing ook bewaren als er in die wed strijd iets gebeurd? Kunnen wij Amsterdammers dat? Al dat ver velende rumoer legt je maar extra lasten op je schouders, die door het belang van de wedstrijd toch al zwaar beladen zijn". Nou moet je eens even denken Jiet moment dat wy zondag onder de tribune vandaan het veld opgaan Welke gedachten zullen er dan in onze hoofden rondspoken? Ik weet zeker een heleboel gedachten, die niks met het eigenlijke spel te maken hebben. En toch verlangt he* publiek dat wy ons beste spel tonen dat die Rotterdamse en Amsterdam se rood witten een mooi spelletje op de grasmat leggen. Je gaat je lang zamerhand afvragen of dat voor de meesten nog wel het verlangen is! Of ze hun geld betalen voor mooi voetbal of sensatie. Zouden we voor die mensen dan niet beter het stie- renvechten in ons land kunnen in voeren? Ik speel nu anderhalf sei zoen in Ajax. De twee vorige keren dat we tegen Peyenoord speelden, eindigden we één keer gelyk en won nen we één keer. Op papier staan we er als alles normaal is nu sterker voor dan het huidige Rotter damse team. Maar het is niet nor maal meer!" Henk Groot zit languit in een gro te fauteuil in zyn smaakvolle huis in Zaandyk („zwemster Toos Beu- woont enkele huizen verder. Al- tyd warme kadetjes van haar vader by de hand!"). Hy heeft het daar best naar zyn zin. („Dat we ons hier thuis voelen, kun je wel aan het Zaanse zingen van myn vrouw horen"). Hy werkt hard, de blonde schakelspeler van de landskam pioenen, die een anderhalf jaar ge leden van toenmalig landskampioen Peyenoord voor een topbedrag werd teruggehaald naar het stadion in in Watergraafsmeer. „Op Moulyn na die misschien zondag niet mee doet, omdat hy ge blesseerd is is de hele aanvalsli- nie van Peyenoord anders dan toen ik er in speelde. Bergholte; ging Anderleoht, Kruiver naar DWS, ik naar Ajax terug en Bouwmeester naar NAC. Het is moeiiyk die valslinie van toen te vergelyken met de Rotterdamse voorhoede Ik meen een mening dfe enkele keren dat ik Feijenoord voor de televisie zag dat z nu meer van individuele acties ten hebben. Die twee Zweden bewij zen hun waarde anders wel. Ik vind vooral die Bild een knappe speler, erg gevaarlyk voor een achterhoede. Kindvall is meer een kansenruiker en -benutter. Toch lykt me die aan- valslinie wel tai bedwang te houden". Sterkste „Ik denk, dat het accent van de wedstryd vooral zal komen te liggen op de vraag wat onze voorhoede tegen die Rotterdamse achterhoede zal doen. Daar zyn in de loop der jaren weinig veranderingen in i gebracht, die is goed op elkaar inge speeld. Voorlopig is het neg steeds de minst gepasseerde defensie in het betaalde voetbal. Hou daar goed re kening mee! Voorlopig hebben ze on der de lat nog steeds de beste keeper van ons land staan. Amsterdamse chauvinisten die beweren dat Eddy Pieters Graafland zondag tegen Tsjecho-Slowakye toonde, dat hy in vorm achteruit gaat, kennen hem niet. Hy biyft een doelman die een wedstryd kan beslissen! „Die defensie van Feijenoord is nog versterkt door Rinus Israël, maar toch geloof ik ,dat we er met onze voorhoede wel doorheen kun nen komen, tenminste als Johan Cruyff meespeelt. Ook die affaire doet ons team natuurlijk geen goed. Er is een kans dat Johan geschorst wordt. Dan zyn we incompleet en dus minder sterk. Maar zelfs als ze hem voorwaardelijk geven, denk je dat die jongen dan op volle toeren zal draaien, dat hij al die spannin gen en drukte ineens kwyt zal zyn? Ik geloof persoonlijk niet, dat hij de scheidsrechter geslagen heeft, mis schien in een reflex-beweging aan geraakt. Babbels Johan mag dan veel babbels heb ben op het veld. dat is zyn karak ter. zyn manier van spanningen ontladen, maar het is geen bokser, geen jongen die aan slaan denkt, simpel ook al omdat-ie te fragiel is daarmee ooit iets te kunnen be reiken. Niemand van ons gelooft, dat Cruyffie die scheidsrechter geslagen heeft, maar intussen zit je er maar Dan is er nog die schorsing Co Prins, die zich volgens de scheidsrechter te veel met de leiding bemoeide. Ik heb in diezelfde wed stryd ook in het tweede gespeeld. Goed, Co praatte veel, maar moet scheidsrechter dan direct klaar staan met z'n boekje? Begryp me goed, ik oordeel niet, ik schud alleen r m'n hoofd over al die dingen sr aan de wedstryd Ajax—Feijen oord vooraf gingen. Neem ook die over dat wel of niet in het Olmpisch Stadion spelen? Ik blyf buiten, maar iedereen moet het toch met me eens zyn, dat dat alle maal niet bevorderlyk is voor je concentratie". Henk Groot begint plotseling te glimlachen. „Myn broertje Rob heb ik dit weekeinde zien spelen in de Zaanstreek-jeugd. Hy is 18 jaar, een beetje uit zyn krachten gegroeide lange slungel, die heel leuk voetbal len kan, makkeiyk combineert en linke dieptepasses kan geven. Weet je dat ik zondag jaloers was op hem. Die speelt lekker onbezorgd voor een handjevol toeschouwers. Wat een verschil!" Sensatie „Ik heb iemand deze week horen zeggen: dat beroepsvoetbal gaat hoe langer hoe meer op beroepsboksen lyken. By beroepsboksen, zei-ie, is het b elangrijker wat er bulten de ring gebeurd, dan in de ring. Zover het gelukkig nog niet, maar els zo doorgaat ADVERTENTIE hebt al geprobeerd? waard om speciaal te vragen! o Z&ta. s v* 5 >'v Ajax-voorzitter J. van Praag heeft voor het topduel van zondag s. tegen Feijenoord een verscherpte controle aangekondigd. ,.Nu we het nummer (001168) van de valse kaartjes weten, wordt dat gemakkelijker. Degenen die ze in omloop hebben gebracht" de Rotterdamse politie heeft, zoals wij gisteren reeds meldden, de drukkers aangehouden „hebben zich overigens heel wat moeite getroost. Want eerlijk gezegd zien onze kaartjes er ingewikkeld uit". Het Ajax-stadion telt ongeveer 25.000 plaatsen, die reeds een week geleden alle besproken waren. Daarvan zijn er 5000 op de eretribune. „De politie schat het aantal valse kaartjes dat onder het publiek is gekomen op ongeveer duizend. Die hadden er beslist op de eretribune niet meer bijgekund", aldus de Ajax-voorzitter. Het is wel duidelijk dat de onlangs in alle hevigheid opgelaaide controverse Feijenoord-Ajax op de achtergrond een rol moet hebben gespeeld. Want sinds de eeuwwisseling, toen Ajax werd opgericht, heeft niemand ooit geprobeerd de toegangskaartjes te vervalsen. (Van onze correspondent) De strafcommissie van i KNVB heeft de Ajax-speler Ko Prins voor twee wedstryden ge- schorst in verband met zyn op- treden in de zondag gespeelde j. wedstrijd Ajax 2Volendam 2. V, Ko Prins maakte toen voortdu- rend aanmerkingen op de lei- din? van de scheidsrechter. Deze gaf hem toen een officiële waar- schuwing. De schorsing bete- -V. kent, dat Prins niet zal meespe- 3 len in de wedstrijden tegen Feijenoord (zondag a.s.) en de -f thuiswedstrijd tegen Telstar 3 (zondag 20 november). De uitspraak inzake het geval- - Cruijff wordt hedenavond in Utrecht bekendgemaakt. (Van onze correspondent) In Dieren is gisteren de samen stelling bekend gemaakt van de Wil lem 2Gazelle wielerploeg. Tot de gecontracteerde renners behoren o.a. Peter Post. Jo de Roo en de Belg Rik van Looy. Andere renners die Ton Vissers in zyn ploeg krijgt zyn: de Belgen Julien Stevens, Derboven en De Wolf, de Engelsen Hitchen, Drewel en West en verder onze landgenoten Fransen. H. Lute. Breu- re. Schroder, Timmers en Leyten. Deze renners hebben alle reeds gete kend. Op de nominatie staan verder nog de Belgische sprinter Patrick Sercu en de Neder landers Gelder mans en Cornelisse, alsmede de amateurs Van Zeggelen, Nieuwkamp en Ottenbros. Waarschijniyk zal ook Pfenniger deel uitmaken van de Willem 2Ga zelle-ploeg. Met Post zal hy dan op de baan te zien zyn. Een sterke for matie dus, die als tegenhanger van de Televizierploeg beschouwd kan worden. De heer A. Aalbrecht uit Hoek van Holland zal op zaterdag 19 november de voetbalwedstryd West-Duitsland Noorwegen, die in Keulen wordt gespeeld, leiden. Hy zal hierin wor den bygestaan door de grensrechters, A. Boogaerts (Dordrecht) en A. B. Bom (Den Haag). Zege op PSV 6-1 Jan Mulder schittert bij militairen Anderlecht-speler Jan Mulder heefl het grootste aandeel gehad in de verdiende 61 overwinning, die het Nederlands militair elftal gisteravond in Eindhoven op het vooral in de tweede helft teleurstellende PSV be haalde. Mulder scoorde zelf drie fraaie treffers en legde de grondslag voor twee doelpunten van de eveneens uitstekend spelende NAC-linksbuiten Ad Graaumans. De PSV-er Vancder Kuylen maak te tegen zyn eigen club het halve dozyn doelpunten van de homogene militaire ploeg vol. De ruststand van deze aantrekke- lyke, door 7000 toeschouwers byge- woonde wedstryd, was 21 voor de militairen. Verdonk had PSV ln de beginfase aan de leiding geholpen. NA ARTIKEL IN OCHTENDBLAD Rudi Liebrechts, een van Neder lands toprijder8 heeft een ernstige berisping gekregen van het bestuur van de Koninkiyke Nederlandse Schaatsennrijders Bond, naar aan leiding van mededelingen aan de pers. „De tendentieuze berichtge ving". aldus het bestuur van de KNSB. heeft ons genoopt een on derzoek in te stellen" Hoewel Rudi Liebrechts heeft verklaard dat zyn woorden onjuist zyn weergegeven, is het bestuur van mening dat de aard van zyn mededelinge ondermijnend zyn voor de leiding van de trai ning en daarom mede in stryd met de belangen van de kern ploegleden en de bond. In verband met 't feit, dat er van bondswege by herhaling op is aangedrongen klach ten, vragen of wensen rechtstreeks by de bevoegde functionarissen ken baar te maken van welke moge- lykheid Liebrechts nimmer gebruik heeft gemaakt, zelfs niet op meerde re daartoe speciaal belegde byeen- komsten met de rijders heeft het dagelyks bestuur besloten Rudi Liebrechts een ernstige berisping te geven. Tevens werd hem meege deeld dat by herhaling verwy dering uit de kernploeg zal volgen. „Wij zyn geschrokken van het stuk in de krant en natuurlyk ook van de berisping die Rudi van de KNSB heeft gekregen", vertelde de vader van Liebrechts. Hy voegde eraan toe. dat er voor lopig by hem thuis geen journalis ten meer over de vloer zullen komen. Rudi Liebrechts wac aan het werk en onbereikbaar. Met linksback Buitendijk in een rolstoel wegens zyn op twee plaat- gebroken rechteronderbeen is de Sparta-ploeg, die woensdagavond in ware veldslag met 20 heeft verloren van de Zwitserse bekerhou der Servette, gistel-middag uit Genè- op Schiphol teruggekeerd. Het was beslist geen opzet van Schindelholz", gaf de onfortuinhjke Buitendyk eerlyk toe, „hy kon er niets aan doen. Ik maakte een erg felle sliding, waarbij ik door de glad heid van het veld achterover viel, zodat myn been de lucht in ging terwyi ik over het gras voortzeulde". Zyn Zwitserse tegenstander was om hem te ontwyken opgesprongen, r belandde daarby met de punt zyn schoen onder de scheenbe schermer van Buitendyk. Het pu bliek hoorde het been kraken toen het brak. Erger noemde Sparta-voorzitter A. Aartse het, dat naar hy met foto's hoopte te bewyzen de zich niet beheersende Hongaarse mana- ean Servette en voormalig tral- ran Benfica, Bela Guttmann, de vlak buiten de iyn met zyn gebroken been op de grond liggende Buiten dyk enkele fikse trappen zou heb- Terug van het (voetbal-) front. Links de bezorgd kij kende Sparta-voorzitter Aartsen, rechts Ter Horst, bij wie er, on danks zijn hoofdwonde, al weer een lachje af kan. ben toegediend. De heer Aartse was van mening, dat Guttmann de Rot terdamse linksback zelfs tegen het hoofd zou hebben geschopt. Hy weet het voor een groot deel aan deze „manager-met-vergane- glorie", dat de wedstryd in een be schamende veldslag veranderde. „Guttmann heeft zyn spelers van tevoren dermate opgezweept, dat ze voor de overwinning vochten, letter- ïyk en figuurlyk. De overigens goed leidende Italiaanse scheidsrechter heeft achter elkaar vrye schoppen laten nemen, tegen Servette zeker driemaal zoveel als tegen ons team. Een van de redenen dat de Zwit sers zo onbesuisd voor de zege voch ten", aldus Aartse, „was waarschyn- ïyk ook, dat zy het niet konden verkroppen, dat ze met 11 tegen 9 man nauwelyks een doelpunt kon den maken". Een andere scène, zich had opgewonden, ontstond toen Bouman van Sparta's linkerspits een over de zylyn geschoten bal ging halen. Deze was by - de bank van de Zwitserse reservespelers beland. Een van hen pakte Bouman beet. Bou man rukte zich los en duwde terug. Daarop ontstond een complete vechtparty, waarmee het publiek zich ging bemoeien. Intussen wacht Sparta volgende week woensdag de returnwedstryd tegen de Zwitsers in Rotterdam nève verklaard slechts dan naar Rotterdam te zullen komen wanneer Sparta „de veiligheid van hem en zyn elftal garandeert". Hy verklaar de: „In meer dan 30 jaar voetbal in de gehele wereld heb ik nog nooit zo'n schandaal meegemaakt." Voorzichtig rijden KLM- employees de rolstoel van Sparta-speler Buitendijk (been op twee plaatsen gebrokenvan de vorkheftruck, waarmee hij met stoel en al uit het vliegtuig werd geholpen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 21