1 1 1 Bostik 1 Van nu af aan heet lijm de de Hammarsk j oldschool leerlingen Frans op z'n spreken Frans Beuth gaat Leiden sluiten Begroting in teken van ontwikkelingen in Indonesië Kerk en revolutie Bgjgwp; iERDAG 10 NOVEMBER 1W« LEIDSCH DAGBLAD Primeur bij rr het lager onderwijs in Leiden Qui est? C'est Min et, c'est le chat. Qu est qu'il fait? U boit son lait. Non. il boit le lait d Alice et de Paul. Eenvoudige zinnetjes zijn het nog. maar ze worden zonder ha peren in goed Frans uitgespro ken door Leidenaartjes van ne gen. tien en elf jaar. Het is het resultaat van een geheel nieuwe leermethode, die sinds kort is in gevoerd op de openbare lagere school aan de Johan Wagenaar- laan in Leiden - Zuidwest, 'e Hammarskjöldschool. Deze Leidse school is de eerste lage re school in ons land. waar Frans taalonderricht wordt ge geven volgens een audio-visuele methode, die door het Centre de recherche et d'étude pour la diffusion du Francais (het Cre- dif) in Saint-Cloud is ontwik keld. Het ziet er overigens naar uit, dat binnen niet al te lan ge tijd ook andere lagere scho len tot deze nieuwe methode van lesgeven, waarbij de zo ver foeide grammatica - boekjes (voorlopig) aan de kant kun nen worden geschoven, zullen overgaan, temeer omdat met het eerder dit jaar door de ge meentelijke onderwijsinspectie samengestelde proefklasjes, be staande uit leerlingentjes van vijf lagere scholen, al gunstige resultaten zijn bereikt. De kin deren van dit proef klasje komen zoals het L.D. eerder schreef en kele malen in de week, na schooltijd, bij elkaar in een lo kaal van het Stedelijk Gymna sium, dat sinds vorig jaar als „talenprakticum" is ingericht. Hoewel deze nieuwe methode van taalonderricht op het Leidse gymnasium „gemeen goed" begint te worden er is naast een Frans nu ook een Engels prakticum willen de gemeentelijke onderwijs-auto- riteiten nagaan in hoeverre dit systemen in vereenvoudigde vorm, toepassing zou kunnen richt op lagere scholen. De Hammorskjöldschool is met de nieuwe methode in septem ber, vlak na de grote va kantie. begonnen. De Franse lessen worden hier gegeven door het hoofd van de school, de heer D. Cossee. die in de maand ju li ïn Montpellier 'n cursus volg de in het gebruik van deze audio-visuele methode. De hetr Cossee is over deze nieuwe leer methode, die geheel past in het karakter van deze tijd, waarin radio, televisie en beeldverhaal voor een groot gedeelte de plaats innemen van het ge schreven woord. bijzonder enthousiast. Hy is daarom zo enthousiast omdat deze metho de in eerste instantie van de Van Diaconessenhuis Ds. J. de Wit neemt afscheid Ds. J. de Wit zal donderdag 8 de cern bei" in de kring van het- Leidse Diaconessen hu is afscheid nemen als ziekenhuispredikant, van deze stich ting. In dezelfde samenkomst 's avonds om 8 uur in de kapel van het Huis zal zijn opvolger dr; W. Hemmes als zijn opvolger den geïnstalleerd. ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel Prof. dr. G. Zoutendijk in Lei den is benoemd tot lid van een I staatscommissie voor de reken- en informatieverwerkende apparatuur I bij het wetenschappelijk onderwijs. IN VOORJAAR 1967 De N.V. Fabrieken van kapok, bedveren. gewatteerde- en don zen dekens v/h R. M. Beuth aan de Kaiserstraat te Leiden zal in het voorjaar van 1967 haar produktie stopzetten en het bedrijf sluiten. Een en ander is het gevolg van de slechte bedrijfsresultaten in de afgelopen jaren. ling tot stand gekomen. Speciale voorzieningen zijn getroffen voor het personeel, met een lang dienstver band. Voor een groot deel van het personeel ls dit het geval. Zo zal b.v. aan personeel, dat niet ver meer van de pensioengerechtigde leeftijd af is. ook na sluiting van het bedrijf, het volledig loon tot aan de datum van pensionering worden uitgekeerd. Van de zijde van de vakbonden verklaarde men ons, dat de thans totstandgekomen regeling zeer rede lijk is. Met het Gewestelijk Arbeids bureau in Leiden is contact opgeno men om het personeel zo mogelijk elders geplaatst te krijgen. Gunstige regeling voor personeel In overleg met de vakbonden is een gunstige regeling getroffen voor het 36 man tellende perso- taal zelf uitgaat. Vooral voor het leren van de juiste uitspraak van de vreemde taal is de audio visuele methode van zeer grote betekenis. De leerlingen behoe ven hierbij geen grammatica boekjes te gebruiken, aan zien de grammatica in de methode is verwerkt en dus ook is opgenomen in de spreektaal. Bonjour Line De enige hulpmiddelen, die de heer Cossee voor zijn les no dig heeft, zyn een tape-recor der en een projectie-apparaat. Een serie dia-positieven vormt een situtie of een reeks van si tuaties. die in het land van Marianne zijn geplaatst. De beelden worden verbonden door een tekst, die op de tape-recor der is vastgesteld en die er door het steeds herhalen van de „sketch", bij de kinderen wordt ingeprent. Inderdaad ingeprent, maar met de juiste intonatie en het juiste ritme. Het is een soort vraag-en antwoordspel, waarin, althans by de methode Bonjour Line die speciaal voor kinderen beneden de twaalf jaar is ontwikkeld, veertienhon derd veel voorkomende woorden zyn verwerkt en warbij de leerlingetjes rechtstreeks be trokken zijn. De heer Cossee vindt het van groot belang dat de kinderen nu geleerd wordt om in het Frans gestelde vra gen in het Frans te beantwoor den zonder er in het Neder lands bij na te denken. Verta len komt er bij deze methode dus niet aan te pas. „Heel wat kinderen zullen vooral in het begin op bepaalde vragen een verkeerd antwoord geven, maar ze antwoorden in elk geval in behoorlijk Frans en daar gaat het immers om", zegt de heer Cossee, die op het ogenblik vier Franse klasjes heeft, bestaan de uit leerlingetjes van de vier de en vijfde klas. Hij noemt het een groot voordeel, dat de kin deren met be"hulp van de nieuwe lesmethode Franse klanken le ren begrijpen, en deze Fran se klanken goed leren vor men. „Een ander voordeel is, dat de leerlingen geen huis werk behoeven te maken." Het schoolhoofd herhaalt met na druk, dat- het bij de audio-vi suele methode voornamelijk om de klankherkenning gaat, „Het schrijven van en de ver dieping in de taal komt later wel". De heer Cossee. die veel vertrouwen heeft in dit revolu tionaire onderwijssysteem, ont vangt tal van leuke reacties op deze nieuwe manier van lesge ven. „Wat de kinderen zelf be treft. ze komen echt niet juichend het Franse leslokaal binnenstormen, maar vervelend vinden ze deze les in geen ge val". vertelt het Leidse school hoofd. Hij is trouwens niet de enige, die een pleidooi voor de audio-visuele lesmethode houdt. Initiatief De adjunct gemeentelijk in specteur van het onderwijs in Leiden, de heer J. J. van Rie- sen, heeft onlangs nog ter gele genheid van de uitreiking van certificaten aan dertig onderwijzers en onderwijzeres sen, die in september en okto ber de oriëntatiecursus audio visuele methode, hebben ge volgd, lof gebracht aan 't adres van wijlen de heer B. Swanen- burg, die als gemeentelijk inspec teur het initiatief tot dit stuk praktische onderwijsvernieuwing heeft genomen. Met dit certi ficaat in de hand zijn de on derwijzers bevoegd om de nieuwe leermethode op hun school toe te passen. Bij deze methode is de gesproken taal de basis en naar de mening van de heer Van Riesen de beste basis. „Tot dusver werd begonnen met het grammaticale onderwijs, waar bij de leerlingen zinnen moes ten opbouwen en ontleden, die se nauwelijks durfden uit te spreken", aldus de adjunct in specteur. „Bij de nieuwe metho de, die van het globale uitgaat, wordt de taal langzaam ge structureerd. Gramatica- jes zullen er volgens de heer Van Riesen zeker aan te pas moeten komen, echter op een later tijdstip. Pedagogisch ge zien lijkt het de inspecteur ook beter om met de audio-visuele methode te beginnen, temeer daar de taal als communicatie middel in de eerste plaats be luisterd en gesproken wil wor den. „Als men met het globale begint, komt later de ana lyse wel", zegt de heer Van Rie sen, die vooruitstrevend genoeg is om het talenprakticum een warm hart toe te dragen. Hij twijfelt er dan ook niet aan of deze nieuwe methode van taal onderricht zal strakd èn in Leiden èn elders in het land gemeengoed zijn geworden. Reeds direct nadat commissarissen en directie het besluit tot sluiting van het bedrijf, dat circa 125 jaar bestaat, namen is contact gezocht met „Unitas". „De Eendracht" en j „St. Lambertus" teneinde een bevre digende afvloeiingsregeling voor het personeel te bereiken. In tegenwoordigheid van de ver- tegenwoordigers van de vakbonden heeft de directeur, de heer J. F-. Bogaars. ons hedenochtend van deze i toekomstige sluiting op de hoogte gesteld. Vooral het teruglopen in de omzet van gewatteerde- en donzen j dekens ligt aan dit besluit ten grond- j slag. In de komende maanden voor 1 januari wordt niemand ontslagen I zal het bedrijf de lopende orders j i uitvoeren, terwijl bovendien de voor- j raden zullen worden uitverkocht. Behalve dat de vennootschap t.o.v I het personeel haar contractuele ver plichtingen zal nakomen, is in nauv overleg met de vakbonden, zoals ge zegd, een gunstige afvloeiingsrege „Ik vind het jammer" Vrijspraak voor taptoe- demonstranten voor de Zending (Oegstgeest) ADVERTENTIE 'EHn ^Tijdens een gisteravond in het Zen- Oegstgeest gehouden bij- n de Raad voor de Zen der Ned. Herv. Kerk is de con- i-begroting voor het volgend jaar >ken. Deze begroting staat sterk het teken van de recente ontwik- Indonesië en de beslissin- die de raad over de uitzending zendingsarbeiders en het be- (baar stellen van materiële'hulp geven. Van de zijde van de zending waren j de bespreking aanwezig de alge- ïeen secretaris dr. G. P. H. Locher H. Perdok, die dit jaar gedu rende zes maanden Indonesië bereis- en. De nieuwe situatie in Indonesië etekent, dat op verschillende plaat- en nu het volk na de uitbarsting >n razernij tot bezinning komt, Eenduizenden zich tot de kerken enden. Deze hebben daarop aan de ferv. Kerk gevraagd om een sterke Itbreiding van haar steun in mensen n materiaal voor vormings- en toe- pstingswerk in de gemeenten, dié we troom van nieuwe christenen •P moeten vangen. Het gaat hier om pagen, die in de miljoenen lopen. 'Üdelijk aangetrokken krachten uit Sumatraanse kerken zijn te hulp koepen om de stroom van nieuwe isnsen, die zich by de Karobatakse krk vervoegden, op te vangen. Het 8t in de bedoeling van de Raad voor 8 zending en de Vrye Universiteit ^menlijk een socioloog (jhr. drs. 'h- Quarles van Ufford) uit te zen- en naar de christelijke universiteit 'atl Salatiga. ADVERTENTIE Snoep verstandig eet'n appel In Indonesië (inclusief West-Irian) waren na het herstel van de politieke betrekkingen eind 1963 nog maar 11 zendingsarbeiders van de Raad voor de Zending over. Eind 1966 zullen daar werkzaam zijn: 24 zendingsar beiders, van wie 7 in 1966 uitgingen. In 1967 rekent men op de uitzending van 6 nieuwe krachten. Bovendien hebben de Indonesische kerken de Raad voor de Zending nog om de uitzending van 15 nieuwe zen dingsarbeiders gevraagd. Daarvan kan de raad wegens zijn financiële positie in 1967 niet meer dan 7 in op leiding hebben. Dat wordt in 3 jaren een toeneming van rond 20 personen. In West-Afrika begon de zending in 1959. Eind 1966 waren daar 30 zendingsarbeiders aanwezig. In 1967 zullen uitgaan: 8 nieuwe zendingsar beiders van wie 4 ter vervanging. ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER s d. WATER Haarlemmerstraat 181 neeft hem. Ook in briljant. Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. Prof. Van Laarhoven ?n^nn Inbraak in clubhuis In de nacht van dinsdag op woens dag is ingebroken in het clubhuis „De Spreeuwpot" aan de Nieuwe Rijn in Leiden. By deze Inbraak werd een geldkistje met een bedrag a vyfhonderd gulden buit gemaakt, De daders hebben na het openbreken van de achterdeur in de kantoorruimte alle bureaus door zocht. LEIDSE TURK VERONGELUKT sprak voor SSR I In de lezingenserie over revolutie ter gelegenheid van het lustrum van SSR sprak gistermiddag prof. dr. J. I van Laarhoven, hoogleraar in de ge schiedenis aan de Nijmeegse univer siteit, die een verhandeling gaf over „kerk en revolutie". In het bijzon- Van Laarhov dat reformatie het tegendeel revolutie en dat dat laatste alleen voortkomt uit ongeloof. De hoogle raar noemde ook de anti-revolution- naire houding van de Russische schrijver Dostojewski, wat onder meer blykt uit zijn boeken. De hou ding van de tegen de revolutie ge kante r.k. kerk moest volgens prof. der schetste de hoogleraar de Het jaar 1848 1 kracht Een rondsel Lustrumconcert „Crescendo" Het Leids instrumentaal gezelschap „Crescendo" geeft morgenavond in het St. Antonius Clubhuis een con cert ter gelegenheid van het vijftien jarig bestaan. Dit derde lustrum zal voorts met een receptie op zaterdag middag (van 3 tot 5 uur) en een cabaretvoorstelling op zaterdagavond worden gevierd. lutie in de 19e was wel het. revolutiejaar eeuw: l juli Parijs. 25 novem ber Rome en 3 december Duitsland. Hoewel /fit. maar een greep uit de vele revoluties uit dat jaar was, kon den deze gebeurtenissen toch wel als model dienen voor de contra-revolu- tionnaire houding van de r.k.-kerk. zo vervolgde prof. Van Laarhoven, en ook wel De hoogleraar stelde vervolgens de vraag: Waarom was de rJc.-kerk contra-reyolutionnair? Om dit tactiek De 27-jarige Turk Y gistermiddag omstreeks dri Noordwijkerhout aangereden •en personenauto en ernstig gewond j gunning laar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. In de loop van de avond is hij'overleden. Het slachtoffer behoorde tot de groep Turkse gastarbeiders, die werkt bij de Rotogravure in Leiden en ver blijft in het Parkhotel aan het West einde. Met nog 10 collega's was hy per speciale NZH-bus van zijn werk De kantonrechter in Delft, mr. J. de Jong. heeft twee Rotterdam se jongemannen, een 24-jarige stu dent en een twintigjarige analist vrijgesproken. Zij stonden terecht omdat ze het voornemen zouden hebben gehad de Taptoe Delft met rookbommen te verstoren. Mr. De Jong baseerde zijn uit spraak op de omstandigheid, dat er alleen verklaringen zijn van de ver dachten, die niet als wettig bewijs kunnen gelden. De officier van Jus titie. mr. Franssen, had tegen de analist vrijspraak gerequireerd en tegen de student een boete van 75 gulden of 15 dagen hechtenis. De analist ontkende in alle toon aarden de bedoeling te hebben gehad de rookbom te werpen. „Met zoveel mensen op de volgepakte tribunes zou dat te gevaarlijk zyn geweest", zei hi). De student gaf toe. „Ik wilde de bom wel gooien, en het mooiste zou dan zijn geweest als de verdere voor stelling zou zijn afgelast". „Ik vind het jammer, dat ik u niet kan veroordelen", zei mr. De Jong. „Ik had het graag gedaan". De rook bommen werder verbeurd verklaard. De kantonrechter in Amsterdam, mr. J. D. Carrière, heeft gisteren zes tien personen vrijgesproken van f Sahin is [deelneming aan de vijfde protestmars ir in j tegen de oorlog in Vietnam op zon door j dag 21 augustus, waarvoor geen ver- aangevraagd bij de bur gemeester. Conform de eis werden voorts tien verdachten veroordeeld tot een boete van f 50, eventueel te vervangen door tien dagen hechtenis. de tegenstander sterk '«•■""Beekeei d en op de Gooweg bi) De kerk zag geen de Ho°8»,e8 uitgestapt H« Van de knort direct achter de bus vandaan de over en werd toen gegrepen door de auto en een stuk meegesleurd. slachtoffer was gehuwd Bij afscheid Legpenning voor sa'* J. B. A. Hurkmans „Ik was helemaal van de kaart. 6 weken geleden uit Turkije erklaarde een 68-jarige hulpkei uit Leiden, die in de V. d tegen Werfstraat de protestantse kerk. 'geparkeerde bestelwagen was gebotst werkzame ingenieur. n daarna was doorgereden. Het was ;en stevige aanrijding, want beide 'oertuigen waren zwaar gehavend land gekomen. De auto werd be- stuurd door een in Amersfoort woon achtige en bij de Estec In Noordwijk ADVERTENTIE kunnen beantwoorden, ging prof. i Niettemin verzekerde verdachte de Van Laarhoven terug naar de Franse [Haagse politierechter, dat hy er niets Een 52-jarige huismoeder uit Lei den had zich in een zelfbedienings winkel vergrepen aan pakjes soep. Dat wil zeggen, men had haar „op de korrel" hetgeen niet ten onrechte 1 BTIpri?DI lur crp A -Trfc bleek te zyn. Ze bekende reeds drie- I BIKGEKLIJKE 3 1 AND maal eerder winkeldiefstallen te heb- ben gepleegd, ook van pakjes soep. „Als u zo graag soep lust, kunt u beter de pakjes kopen, zo duur zijn die niet", constateerde de Haagse po litierechter. „Het blijft voor mi) altyd een raadsel dat vrouwen, die er nooit aan zouden denken iemand een cent tekort te doen, in zelfbedieningswin kels gaan stelen", verklaarde de of ficier van Justitie. Hij meende, dat verdachte door de angst van deze rechtszitting al aar dig wat straf heeft ondergaan en wilde daarom volstaan met f 100 boete. De rechter veroordeelde tot f 60 boete. gemakers, 76 jaar," VAN LEIDEN Abswoude José. d. v. B. C ae Nobel en H. P. Hanno; Johannes, z. v. D. Evers en H. W. V. van Leeu wen: Hannelore Pauline, d. v. C. van Geen en A. H. Wolff; Pleter Ronny. v. B. M. B. Rijlaarsdam en A. van OVERLEDEN M. Leget. 82 jaar. vrouw; A. Wa- revolutie in 1789. Over de gebeurte- n in dat jaar schreef de Engels- Burke in 1790 een beschouwing, in hy deze revolutie sterk af- den aangetast. Zijn boek werd ver taald door Friedrich von Genz, later secretaris van de Oostenrijkse staats man Von Metternich. Dit oogstte een groot succes. Ook het boek van een tijdens de revolutie uit Frankrijk ge vluchte priester was tegen de revolu tie gericht. De priester probeerde te bewijzen, dat er een complot was achter deze revolutie, waarvan aller lei godsdienstige groeperingen wer den beschuldigd. Ook de reformatori sche kerk kreeg een veeg uit de pan. had gemerkt. Thuis gekomen had hij dan ook zonder meer zijn auto geparkeerd. Uit het onderzoek bleek dat verdachte in de loop De officier van Justitie wilde er wel rekening mee houden dat ver dachte nog nimmer voor een ver keersdelict is veroordeeld. Hij eiste f 75 boete voor wat betreft de aan rijding en f 50 boete voor het weg rijden benevens twee weken gevan genisstraf voorwaardelijk en intrek ken van het rijbewijs gedurende een jaar. De rechter veroordeelde tot resp. f 50 en f 100 boete en zes maanden intrekken van het rijbe wijs. Snoep verstandig eet 'n appel Kon. goud voor mej. J. C. Altman Bij Koninklijk besluit is de ere medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, verleend aan mej. J. C. Altman, maatschap pelijk werkster bij het. Acad. Zieken huis in Leiden. De gisteren afgetreden voorzitter tn het Nederlands Katholiek On- ongeveer I dernemersverbond, de heer J. B. A. Hurkmans uit Breda, heeft gister- bijzondere bijeen komst in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Utrecht de leg penning met inscriptie ontvangen van het ministerie van Economische Zaken. De legpenning werd aan de scheidende uitgereikt door drs. J. F. H. Wijsen, directeur-generaal voor het midden- en kleinbedrijf en toe risme. nadat hij had getuigd van de waardering, die men voor de arbeid van de heer Hurkmans heeft. De heer Wijsen verontschuldigde staatssecre taris Bakker, die door bezigheden el ders verhinderd was aanwezig te zijn. Namens de overige centrale mid denstandsorganisaties dankte de heer H. de Mooy uit Rynsburg, voorzitter van de Christelijke Mid denstandsbond de heer Hurkmans o.m. voor zijn onvermoeid ijveren voor samenwerking van de vier cen trale middenstandsorganisaties. De besloten bondsvergadering heeft de heer Hurkmans gisteren tot erevoorzitter benoemd. Na afloop van de bijzondere bij eenkomst volgde een receptie. ADVERTENTIE Bostik 1 in extra grote tube met handige uitsmeerdop. Geen lijm meer aen uw vingert.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3