w» HS w §st ut gm Hl ULSTER: de tuin van Europa Treiters uit Katwijk op proe fvis Huisvestingsbeleid Noord wijk onjuist NOG NIET BEROERD DOOR DE GESEL VAN DE MODERNE TIJD Klachten van Baas en Adams geseponeerd Aardappelen rooier voor doe-het-zelvers Valse kaartjes voor A j ax-F eij enoor d P1STÏPISTES LfclDSCH DAGBLAD (Van i medewerker) (II) Ulster is zo iets als de tuin van Europa. De zes graafschappen lig gen aan de uiterste westrand van ons werelddeel, goed twee uur vliegen via Leeds van Am sterdam. Het is Europa. Maar dan een Europa tdat wij helaas nie meer kennen. Een Europa van rust en bezinning, ver van alle strijd om het bestaan, van overvolle wegen, van jachtige, onvriendelijke men sen, van lawaaiige radiomuziek, transistorradio's, ver van onze plas ticbeschaving. Die geest ligt als een onzichtbare, maar duidelijk voelbare wade over dit hele land van Ulster. Hij spreekt uit de blauwe bergen van Mourne, de stille, blinkende watervlakten van de grote meren, Lough Neagh, Lough S( rangford, Lough Erne, uit de een zame boerderijen, vaak armoedig en steik aan de aarde gebonden, de rustieke vissersdorpjes, de eilandjes die groen en stil liggen te dromen Misschien is dat wel dé grote roe ping van dit Ierland, dat het ons moderne westerlingen weer kan le- rtn dat er meer is tussen hemel en rarde dan het verdienen van geld en najagen van een weelde die vol strekt zinloos is geworden als men dat doel eenmaal heeft bereikt. Iets van die balsemende rust, van die absolute vrede die een diepe voldoening schenkt, ervaart men als met het kleine kerkhof bezoekt in Downpatrick waar de stoffelijke res ten heten te rusten van de patroon- he'lige van Ierland, Sint Patrick. De man die 1500 jaar geleden predikend en dopend door dit groene land trok. hebben. Verreweg het lieflijkste is Down. Het groen is er groener dan elders in Ulster. De huizen en hoe ven zien er welvarender, verzorgder uit. Ulster ls nog niet beroerd door de gesel van onze moderne beschaving, de industrialisering. Ulster is (nog) niet herschapen in een welvarend, maar in wezen doodziek land, omdat er voor de mensen geen plaats meer is te vinden waar zij zichzelf kun nen zijn, waar ze alleen kunnen zijn. Enkele uren vliegen van het over volle .jachtige, nerveuse geprikkelde Nederland ligt nog een paradijs van rust en vrede en vriendelijkheid. Het is er goed toeven voor die vakantie gangers die minder prijs stellen op de verrukkingen van warm en koud stromend water, mondaine casco's en Kustweg Antrim is het graafschap van de negen „glens", de dalen die de heu- ve1 streek doorsnijden tussen Larne in het zuiden en Bally-castle in het schillende tinten rood en geel. noorden. Die „glens" zijn valleien, uitgesleten door onstuimige bergstro men die in zee uitmonden. De hel lingen van de heuvels zijn rijk met bossen begroeid en lopen steil naar beneden. Een prachtige weg, vlak langs de kust verbindt de „glens" en voert van Larne naar Portrush. Onderweg komt men voorbij de .Giant's Causeway", de landingsstei ger van de reuzen, een schepping van de natuur die ontstond toen na een vulkanische uitbarsting vloeibaar ba- zalt plotseling door het zeewater werd gekoeld en ineenkromp tot ontelbare vijfhoekige kolommen in ver- WIJ WORDEN DIKKER! in 1953: 63,6 kilo 1955: 66.4 kilo I960: 65.2 kilo 1963: 66.5 kilo Geen officiële dodenherdenking Er zal dit keer geen officiële dodenherdenking worden gehouden op de nieuwe algemene begraafplaats aan de Vijfhulzerweg In Hoofddorp. Het bestuur van de afdeling Haar lemmermeer van het Nederlands Oorlogsgraven Comité heeft op het laatste moment met organisatorische moeilijkheden te kampen gekregen, waardoor het niet mogelijk bleek aanstaande zaterdag de traditionele herdenking bij de graven van de soldaten, die tijdens de meidagen van 1940 sneuvelden, te houden. Wel is nog overwogen om een andere oplossing te vinden, maar daardoor zou de plechtigheid een geheel ander karakter krijgen, dan in de afgelopen twintig jaren het geval was. Er wordt naar gestreefd een oplossing te vinden, zodat de herdenking op Klaproosdag, 12 november, het volgende jaar weer zal kunnen worden gehouden. Het organiserende comité deelt mee, dat zaterdag wel de gelegenheid zal worden geboden om 15.30 uur bloemen of kransen te leggen bij de graven. tong. Er waren 800 kisten schel vis, 130 kisten wijting, 260 kisten gul en kabeljauw, 560 kisten koolvis, 900 kisten haring, 950 kl. kistjes haring, 80 kisten pilchards, 50 kisten ma kreel, 360 kleine kistjes makreel, 40 kisten haai, 650 kisten schol, 60 kis ten tarbot en 350 kisten diversen. Voor de woensdagmarkt was van de grote schepen alleen de Egmont IJM 99 bekend met een aanvoer van 1.710 kisten vis. Verschillende Vlaardingse en Scheveningse treilers verkennen op het ogenblik Het Kanaal in de hoop daar haring aan te treffen. Tot nu toe heeft dit nog geen succes opge leverd, reden waarom, de schippers hebben besloten systematischer te werk te gaan. Zij klagen wel over het uitblijven van resultaten, maar het is eigenlijk nog wel wat vroeg. In voorgaande jaren was het meestal rond 15 november, dat de haring in het Engels Kanaal werd waargeno men. Bij de Silverpitt wordt thans geen haring meer gevangen. Een stuk of acht treilers, waaron der de Brittenburg KW 121 en de Corn, den Duik KW 144, vissen in het kader van de proefvisserij aan de noord-west-kant van Ierland. In dien de berichten juist zijn, dan is daar de laatste dagen aardig wat ha ring gevangen. De spanvissers zitten vrij zuide lijk, waar een Urker combinatie 500 kisten haring ophaalde. De Okko Bosker WR 25 en de Inter Nos WR 49, die zo ongeveer bij het munitie- veld opereerden, vingen er geen ha ring, maar wel wijting, gul en ka beljauw. Volgens oude verhalen zou de aanwezigheid van wijting en gul by elkaar in deze tijd van het jaar duiden op een strenge winter. De kotters bij de P.-boeien konden melden, dat er tamelijk veel grove schol gevangen werd, maar de ton genvangsten zijn er gering. Het marktbeeld gaf nogal wat ver andering te zien. Terwijl de schelvis tot f 58,- per kist liep, zakten de gul len, die hooguit f 46,- per kist deden, terwijl de kabeljauw zowel per regel als per 125 kg maar amper boven de f 100,- kwam. Haring noteerde tot f 43,60 pr kist, makreel tot f 43,- en voor schol werd tot f 75,- per kist be taald. De tongen varieerden naar grootte van f7,24 tot 1,73 per kg. Maar die wetenschappelijke ver klaring verklaart niets. De Ierse sa ge verklaart alles. Die vertelt over de Ii-rse reus, Finn Maccool. die een robbertje wilden vechten met de Schotse reus. Finn Gall. Maccool moest daarvoor naar Schotland en hij bouwde dus even die brug. Maar dat was een vermoeiend werkje. Toen hij klaar was, ging hij sla pen .Finn C^all wandelde toen op zijn gemakje over de brug. Hij drong Maccools huis binnen en ontmoette daar mevrouw Maccool. „Is dat je man. daar in dat bed?" vroeg hij. .Welnee", antwoordde mevrouw, „dat is mijn kleine baby". Finn Gall schrok geweldig. „Hoe groot zal de vader dan wel niet zijn", dacht hij bij zichzelf. Hij vluchtte naar Schot land terug en brak de1 brug ach ter zich af, zo snel hy kon. Spoken Honderden van dit soort legenden doen in Ierland de ronde. Ieder kind kent ze. Land en volk zijn ermee doortrokken. De Ier wil niet overal een wetenschappelijke verklaring voor hebben. Het ryke verleden van zijn land tyranniseert zijn heden niet. Het maakt er harmonisch deel van uit. Daarom zal hy, by voorbeeld, de pilaren van het toegangshek tot zyn woning of boerdery nooit af platten. Hy bouwt ze steeds in pyra- rrudevorm, dan kunnen de spoken er immers niet op gaan zitten! Zes graafschappen die harmonisch in elkaar overgaan, maar die toch ieder duideiyk een eigen karakter G.S. in antivoord op vragen over streekplan Bollenstreek: Een commissie van rapporteurs tiging heeft aan Provinciale Staten van Zuid-Holland verslag uitgebracht over de vaststelling van de partiële herziening van het streekplan Bol- lengebied. Verscheidene leden van deze commissie vroegen hierin aan dacht voor de grillige vorm van het streekplan gebied met name voor het inspripgen van het gebied „KIoos- terschuur", begrepen in het streek plan Rijnstreek-West. Zij zouden er geen bezwaar tegen hebben dit ge bied met een onbeperkt agrarische bestemming onder het streek plan Bollengebied te brengen ter compensatie van het verlies aan gronden voor de vestiging van het Estec-laboratorium. Gemeentegren zen zouden hier geen belemmering mogen Deze leden dringen er op aan zo veel mogeiyk rekening te hou den met het door de Commissie Cul tuurgronden Bloembollenstreek naar voren gebrachte bezwaar, dat door de twee hoofdelementen van deze herziening de Estec-vestiging en de Schipholspooriyn opnieuw hoogwaardige cultuurgrond verloren gaat. Een van de leden vroeg zich af of de vaststelling van deze partiële her ziening niet een zuiver administra tieve aangelegenheid is, nu de ves- De officier van Justitie by de Haagse rechtbank, mr. C. Dyserinck heeft de klachten van ir. Baas (VVD Eerste Kamerlid) en ir. Adams (ex-Eerste Kamerlid voor de Boeren- party) beide geseponeerd. Dit ls ge daan ln overleg met de procureur- generaal by het Haagse gerechtshof. Er komt dus geen rechterhjke uit spraak van de „belediging" (volgens ir. Baas) en de „mishandeling" (vol gens ir. Adams, die van de liberale senator een klap kreeg in de kantine van de Eerste Kamer). „Geen recht" Tydens een propaganda- verga dering van de Boerenparty in Stap horst heeft het Tweede Kamerlid, de heer H. Koekoek hierover ge zegd, dat dit weer eens bewyst dat er in bepaalde gevallen geen recht is in Nederland. Ir. Baas gaat nu vryuit omdat hy lid is van de WD en omdat het tegen de Boerenparty gaat, zo zei de heer Koekoek. Volgens het IJslandse Staatsmo nopolie voor de verkoop van gezouten haring, werd op 1 juli j.l. 300.000 ton gezouten haring verkocht aan Zwe den, Finland en de Verenigde Staten. Zweden is de meest belangryke kliënt en heeft 2/3 van deze hoeveelheid voor haar rekening genomen. Boerenministers De heer Koekoek herhaalde zyn reeds eerder geuite en nog niet ge staafde beschuldigingen ten aanzien van het hebben van een besmet oor logsverleden van sommige politieke personen. De heer Koekoek zei verder dat na de (vervroegde) verkiezingen al leen partyen die winst hebben ge boekt en dus de wil van het volk vertegenwoordigen, in de regering moeten. De Boerenparty is zeker bereid regeringsverantwoordelykheid te aanvaarden en enkele ministers te leveren, aldus de heer Koekoek. Op een vraag over de nood- raad ging de heer Koekoek niet in. „Er is geen nood raad", zei hy. Het hoofdbestuur van de Boeren party heeft in een brief aan alle voorzitters van de verschillende kies kringen in Nederland laten weten, dat voor de aanstaande verkiezingen van de leden voor de Tweede Ka mer. alleen maar leden kandidaat mogen worden gesteld, die ten min ste twee jaar lid zyn van de Boe renparty. Op deze wyze wil men voorkomen, dat er vertegenwoordi gers van de Boerenparty in de Ka mer komen, die een verkeerd verle den hebben. Alleen in zeer byzon- dere gevallen kan op deze regel een uitzondering worden gemaakt. het Estec-laboratorium reeds een feit is, en verder „Zou het, aangezien deze vestiging in strijd met het door Provinciale Staten vastgestelde streekplan, niet juister zyn geweest indien de Staten het streekplan eventueel hadden kunnen wijzigen voordat deze vestiging een feit was?". Een groot aantal leden stelde de vraag, waarom het tracé, dat oor spronkelijk dicht langs Ryksweg 4 liep, gewijzigd is, zodat het nu vele kavels doersnydt. Een ander lid in formeerde of de aantasting van de eendenkooi in Warmond door de Schipholspooriyn beslist noodza- kelyk is. Tenslotte vroeg een lid of de strook tussen Ryksweg 4 en de Schipholspooriyn niet voor bermre creatie kan worden ingerient. Huisvesting in Noord wijk Enkele leden meenden een aante kening te moeten maken met be trekking tot de in de streekplanstuk ken gemaakte opmerkingen over het door de gemeente Noordwijk gevoer de en te voeren bouw- en huisves tingsbeleid. Uit d estukken blykt, dat in de periode van 1961 tot en met 1965 zich 200 economisch niet aan Noordwyk gebonden personen in die gemeente hebben gevestigd, voor welke personen 14 woningen per jaar of circa 10 van het totale jaarge- I middelde van 150 woningen zyn ge bouwd. Deze leden vragen zich af of hierdoor gezien het momenteel te voeren bouwbeleid de grens van het toelaatbare zou zyn over schreden. zy hebben evenwel begrip voor de moeilykheden, waarvoor de gemeenten zich geplaatst zien, en zyn van mening, dat het verwyt aan het adres van de gemeente Noord wyk, dat men wellicht uit de stuk ken zou kunnen lezen, niet gerecht vaardigd is. In de memorie van beantwoording wordt gezegd, dat het met het oog op het verzamelen van gegevens en het verwerken daarvan in prognoses het van belang is het streekplange- bied met de gemeentegrenzen te la ten samenvallen, tenzy er een dui- delyke geografische afscheiding is, die een bepaald gebied afrondt. Vestiging Estec GS zien echter geen aanleiding de „Kloosterschuur" naar het streek plan Bollengebied over te brengen. Over de vestiging van het Estec-la boratorium wordt gezegd, dat het grote belang, dat de regering hier aan hechtte, een spoedige beslissing omtrent de plaats van dit complex noodzakelijk maakte. .Wel wordt be treurd, dat hierdoor cultuurgrond verloren gaat. Met betrekking tot het tracé van de Schipholspooriyn wordt op gemerkt, dat by het ontwerpen van een dergeiyk werk de technische zy- de een grote rol speelt. Men zal trach ten zoveel mogelyk rekening te hou den met de particuliere belangen. GS zyn het eens met de opvatting van enkele leden, dat de aantasting de eendenkooi in Warmond zo veel mogelijk moet worden vermeden. Wyziging van het tracé is echter niet te realiseren. Dat de belangen van de eendenhouder voor wat betreft toekomstige nadelige vangst, zul len worden aangetast, is niet zeker. Volgens GS is het niet mogelyk de strook tussen Ryksweg 4 en de Schipholspooriyn voor bermrecreatie in te richten. Dit vereist het maken van invoeg- en uitrystroken, wat ge zien de verkeersveiligheid onjuist moet worden geacht. Niet ten onrechte De vraag of het bouw- en huis vestingsbeleid van de gemeente Noordwyk de grens van het toe laatbare heeft overschreden, moet worden bezien tegen de achtergrond van de voornaamste doelstelling van het streekplan Bollengebied, te we ten de bescherming van de bloem bollencultuur. In het kader hier van zyn bewust beperkingen opgelegd. In beginsel moet slecht een autochtonen en economisch aan de gemeente ge- bondenen onderdak worden ver schaft. Het saldo aan woonforemsen in Noordwyk, bedroeg in 1960 1412 per sonen, by na 24 van de beroepsbe volking. Deze tendens heeft zich, on danks de vaststelling van het streek plan, zy het in mindere mate, voort gezet. In de 5 jaar na deze vaststel ling is van elke 10 woningen 1 aan een niet aan de gemeente Noordwyk economisch gebonden persoon ten goede gekomen Op grond van bovenstaande me nen GS, dat het gemaakte verwyt niet ten onrechte is geweest De wielervereniging „Sassenlj en Omstreken", organiseert 10 december een groot nationaalf me-trainertoernooi, waarbij schryving, in tegenstelling tot i gaande jaren, geheel open is. de jaarlykse K.S.A.-wisselbeker,^ de hoofdprijs bestaan uit plete race-fiets. De organisatie verwacht een g| aantal inschrijvingen van amatj en nieuwelingen uit het gehele 's Middags om drie uur beginnei voorronden over tweemaal vijfl derd meter, waarby de snelsten zullen plaatsen voor de finale, 's avonds om half acht begint| waarby gereden zal worden over maal duizend meter. De pauze| worden opgevuld door wedsti voor adspiranten van de orgi rende vereniging. Hiervoor heet heer Niese een beker bcschikbaaijj steld. L Gys van Dam uit Leiden heef tb prachtige beker beschikbaar voor de renner, die in dit toera de snelste zal biyken te zyn. h Als de publieke belangstelling fe dit monstertoernooi evenredig isp: de prachtige prijzen en de d«p ming, zal de wielervereniging O." zeker op een geslaagd kunnen terugzien. De Deense, Noorse onderhandelaars zyn tot gekomen, waarby de drie landei 1970 in eikaars wateren mogen tot op 4 myi van de kust. Het dat in het akkoord is gelegen tussen de lyn Hansttf (Denemarken), Lindeswess (Vj Noorwegen), Kagen (Denemari en Fistlarna (Z.-Zweden). Tezelll tyd zyn Noorwegen en Denema: overeengekomen om de Noren historische vlsseryrechten t kennen ten zuiden van deze lyn nieuwe akkoord wyzigt niets Zweedse-Deense visseryconvent^ het Kattegat. Een Groningse boer heeft het pro bleem van het gebrek aan arbeids krachten fors aangepakt Sinds en kele weken geeft hy gelegenheid aan doe-het-zei vers aardappelen eigen handig uit de grond te halen. Op een bord langs de weg Grypskerk- Noordhoorn staat het opschrift „Aardappels te koop per ry. C. Schuuringa". Er biyken veel gegadigden te zyn. „Tientallen", volgens de vrouw des huizes, „Zelfs zyn ze hier wel met een kleine honderd man geweest. De meesten komen uit het Westerkwar tier. Maar er komen ook wel mensen uit de stad op af. 's Zaterdags staan de bermen vol auto's." Het kopen van aardappelen per ry blykt een voordplige zaak te zyn. Een ry van 200 meter kost f70,-, wat betekent dat men zo'n 8 9 mud kan opgraven voor de helft van het bedrag wat de huisvrouw winkel moet betalen. Maar mei natuuriyk niet tegen een werk en een pyniyke rug opziei Voordeel voor de Schuuringi naast de oplossing van het njjp probleem hoe aan (dure) arl krachten te komen voor het aardappelen rooien, het werk de boer zelf ook eenvoudiger is les wordt opgezocht, grote en I aardappelen, je hebt nu alleei maar de nazorg", zegt Schuuringa, die tot nu toe de boer in het Groningse is, die c ze wyze van zyn piepers af Door de grote belangstelling de gravery zelfs hele verenig kwamen rooien zyn de pif- nu voor het merendeel de gronó[ Maar het is misschien voor jaar een gedachte niet alleen delig maar ook gezond. Of het produktschap i. senhandel er ook zo over dei echter de grote vraag. Van de zyde van de Amsterdamse politie wordt meegedeeld dat er sterke aanwyzingen zyn dat er valse toegangskaartjes in omloop zyn voor de op zondag a.s. in het Ajaxstadion te Amsterdam te spelen wedstryd Ajax—Feyenoord. Het gaat hierby. volgens de politie, waarschyniyk voornameiyk om entreebewyzen voor de ere-tribune. De originele kleur van deze soort toegangsbewyzen is terra met midden-over een gryze band. By de toegangsbewyzen, die langs de officiële kanalen zyn ver kregen, behoeft niet aan valsheid te worden gedacht. Men dient er, aldus de politie, rekening mee te houden dat in voorkomende gevallen ook te gen de houders van een vals toe gangsbiljet strafrechtelyk zal worden opgetreden (artikel 225 w.v.s., max imum-gevangenisstraf vyf jaar). WILT U IN HET VOORJAAR EEN MOOIE BUITENGEVEL HEBBEN! alles piekfyn in orde te maken. Tevens verzorgen wij al Uw binnenwerk zoals: schilderen, witten, het plaatsen van zacht- boardplaforids, afstomen. behangen, kleine timmerwerkzaamheden, etc. etc. Levering - tevens leggen van Enkalon vloerbedekking. VRAAGT VRIJBLIJVEND PRIJSOPGAVE. Fa. ..De Pelikaan" U VRAAGT - WIJ DRAAIEN. Minnesota (Nederland) N.V. vraagt voor spoedige indiensttreding op haar afd. Mechanische Administratie grote De vereisten zijn: typevaardigheid nauwkeurigheid. Wij zullen u graag alle gewenste Inlichtingen verstrekken over het werk In ons snel groeiende, dyna mische bedrijf. Belt u even of schrijf een sollicitatiebrief aan onderstaand adres onder de letters MA. Mi comPAN': miNNESOTA [NEDERLAND] N.V. ROOSEVELTSTRAAT 55 LEIDEN TEL (01710) 34541

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4