D-ers verdiepen zich ju de nieuwe grondwet ezond en? Jpenbare Leeszaal groeit verheugend Leids meisje wint pony-wedstrijd Revolutie onder de loep bij dertiende lustrum van SSR „Timdelerclub" met Toontjes paard Spoorwegovergang De Vink wordt vernieuwd Rozebotteljam ZWAARDEMAKER Zestig jaar lid van Leids mannenkoor SF OENSDAG 9 NOVEMBER LEIDSCH DAGBLAD Leiden en omgeving ADVERTENTIE |e afdeling; Leiden van de VVD Lft het plan opgevat een studie Lp te vormen om zich, in samen hing met de Liberale Studenten- Lpiging Leiden en de Jongeren bnisatie Vrijheid en Democratie, Verdiepen in de „Proeve van een t grondwet". Onder deze bena- verscheen zoals bekend in april dit jaar een geschrift, dat werd steld door de afdeling grond- het ministerie van inlands© Zaken. De studie over een nieuwe grond wet werd indertijd op gang gebracht door de oud-minister, mr. F. H. Toxopeus. De afdeling grondwetsza ken van het ministerie heeft bij de samenstelling van de proeve veel vuldig contact gehad met een groep staatsrechtdeskundigen. Het was de Leidse hoogleraar prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma, die als één van deze geraadpleegde deskundigen op een gisteravond in „Den Burcht" in Leiden gehouden regionale bijeen- uuihn de gisteravond gehouden .vergadering van de Raad van Bij- nd van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek ..Reuvens" in jden, zijn de periodiek aftredende leden mevrouw P- H. Smits- ■fitvliet en de heer K. Woudstra bij acclamatie herkozen. Als •uwe leden werden benoemd mevrouw S. E. de Jong—Versteeg, jvrouw N. Trouwborstvan der Aa en de heren W. F. van 3 Weizen. J. J. Siljée en J. van Leeuwen. Filialen (in 1968) Z.W. en Noord jaarverslagen van de secretaris, van der Loo en van de ïlngmeester, de heer H. H. West- werden onveranderd goedge- De directeur, de heer W. J. fiot kon melding maken van een heugende groei van ledental en ke Atal uitleningen, zowel in het Jfdgebouw aan de Breestraat als filialen in het Houtkwartier en ^lid-West, terwijl ook het aantal het jeugdfiliaal in de Be",|ntage aanzienlijk is toegenomen, het met de r.-k. openbare leeszaal nenlijk beheerde filiaal in het [ïtkwartier nadert het aantal in- en de duizend, iet de voorbereidingen voor de QgJjiwe gezamenlijke filialen in Zuid- _jst en Noord wordt gestadig voort- gKitjg gemaakt. Gehoopt mag worden oord ze in de loop van 1968 in gebruik eD omen kunnen worden. laprooscollecte in Leiden n't en bate van het Nederlands Oor- sgravencomité wordt zaterdag *4n iden wederom de jaarlijkse klap- ttscollecte gehouden. De bestem- die aan deze nationale collecte uuin reeds twintig jaar wordt gegeven, Jtekent het inlossen van een ere schuld tegenover hen, die in de oor- gsjaren mede voor onze vrijheid ilen. j-- liet Nederlands Oorlogsgravenco- ité heeft sinds 1945 duizenden na- 7 Di tetaanden van geallieerde militai- in ons land een oorlogsgraf inden, op zijn kosten voor een gr af zoek laten overkomen. De op- engst van deze collecte maakt het ogelijk om met dit nog steeds niet Itooide werk voort te gaan. Dui nden nabestaanden in Amerika, in igeland, in Canada, Nieuw Zee- nd, Australië en in nog vele an- ire landen, wachten op het ook *>r hen zo vurig verbeide ogenblik ins te staan rond het graf van een toefde dode. begraven in een voor &n vreemd land. Uw gift van a.s. terdag brengt dit land voor velen wat dichterbij. Nadat nog enige mededelingen waren gedaan over de toekomstige nieuwbouw aan de Pieterskerkgracht, waar tezamen met K. en O. een cul tureel centrum zal worden gevestigd, werd de voorlopige begroting 1967 vastgesteld. Op voorstel van de kas- commissie. bestaande uit de heren drs. J. Charité en N. J. Zimmerman werd de heer Westhof gedechargeerd voor zijn financieel beleid. In de onmiddellijk daarna gehou den ledenvergadering werden de bovenvermelde besluiten bekrachtigd. De volgens rooster aftredende be stuursleden mevrouw J. C. de Jong— Diepeveen en de heer J. C. van Schalk werden herkozen, terwijl de heer A. van der Loo opnieuw door het gemeente bestuur werd aange wezen om in het bestuur zitting te nemen. De vergadering bekrachtigde voorts de benoeming tot lid van de Bouwcommissie van de heer mr. ir. Westra, die in deze commissie de heer F. Diemer opvolgt, die zich wegens drukke werkzaamheden ge noodzaakt zag zich uit deze commis sie terug te trekken. Tot leden van de kascommissie werden tenslotte benoemd de heren K. H. Liem en J. van Leeuwen. komst van de VVD over dit onder werp een inleiding hield. Prof. Rijp perda Wierdsma legde er in deze inleiding o.m. de nadruk op, dat het in de proeve voornamelijk gaat om een technische herziening, die de grocidweii een mee<r eigentijds karak- j ter moet geven. Door de hergroepe- ring van het grondwettelijk recht zou de grondwet overzichtelij- ker worden. Prof. Rijpperda Wierds- j ma noemde de huidige schismatiek verre van overzichtelijk. In dit ver band vestigde hij er de aandacht op, i dat de tegenwoordige grondwet 205 artikelen telt en de proeve „slechts" 92. Prof. Rijpperda Wierdsma gaf tenslotte een globaal overzicht van de belangrijkste verschillen, die er tus sen de huidige grondwet en de proe ve bestaan. Later op de avond was er gelegenheid om over dit onder werp vragen te stellen, van welke ge legenheid druk gebruik werd ge maakt. De bijeenkomst werd geleid door dr. J. P. Duyverman, die de aan dacht vestigde op de avond van 21 november a.s. tijdens welke de VVD Leiden een forum zal houden over Leidse agglomeratieproblemen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Be'schaafde' avond De Vereniging van Oud-leerlingen van de Ambachtsschool in Leiden heeft gisteravond in de kantine van het schoolgebouw aan de Haagweg haar maandelijkse bijeenkomst ge houden. Het bestuur had Stanley Works Nederland NV uit Den Haag uitgenodigd voor leden en donateurs een avond te verzorgen. De heer Ver- gunst, vertegenwoordiger van dit be drijf, hield een korte inleiding over het gebruik van schaven. Met de film „Schaven" verduidelijkte hij zijn be toog. Na de pauze vertelde de heer Vergunst over het vervaardigen van schaven, pompschroevedraaiers en hamers. Gouden bruiloft De heer J. Ribot (70) en mevrouw D. M. Ribot-van der Heijden 70> uit Leiden herdenken deze week het feit, dat zij vijftig jaar geleden in het huwelijk traden. De heer Ribot heeft een afwisselend leven achter de rug. In zijn joroge jaren was hij on dermeer drukker bij het Leidsch Dagblad, brandweerman, cipier in het Kamp van Bewaring en mon teur bij het ciscus Sarasani. Na de i oorlog was de heer Ribot 17 jaar I lang in dienst bij NV Het Motor- j huis in Leiden. Het echtpaar Ribot j heeft vier kinderen, twaalf klein- kinderen en een achterkleinkind. Al meer dan vijftig jaar leest men in i het gezin Ribot het LD. De lezing van Marijke van Raep- horst over )rDe wisselende lach in de literatuur" voor de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van j Huisvrouwen op maandag 14 novem- j ber gaat niet door. Daarvoor in de plaats vertelt mevrouw Van 't Hoff— j Wielders over „Huisvrouw in Egypte". In Noordwijk GEBOREN Petronella Johanna, d. v. men en M. M. van Deven- Egmond en en J. M. de fombé; Monique, d. Cornet en J. Hoppenbrouwer; Ronuy, z. v. D. Krult en H. G. E. Marbha, d. v. S. Tegelaar Francois Jan Frederik, E. Haverkamp: G. M. J. Ferrihout; Johannes Paulu: den Bos; Antonie Nl- Vogel n Corn OvervUet; Son ja Mar- M. Dusoswa dén Hoek; Martin Cornells, H. M Langeveld en J van der Starren; Robert us Ronaüdus. z. v. J. J. Guide- mond en E. S. Warmond Prof. Zürcher De chr. toneelvereniging Timde- Ierclub heeft gisteravond in de stads schouwburg met Lesley Storms „Toontje heeft een paard getekend" een oud, beproefd beestje van stal gehaald, dat nog aardig galoppeerde, Het stuk heeft jarenlang op het re pertoire gestaan van het beroepsto- toneel en is tenslotte, wellicht met enige weemoed, aan de kant gezet. Trouwens, na al die jaren van trouwe dienst blijkt Toontjes paard ook wel enige slijtage te hebben op gelopen. De humor van het stuk en de gekruide dialoog doen het nog al tijd wel, maar het gegeven op zich zelf is wat verouderd. Zo'n vijftien jaar geleden draafde er wellicht in sommige burgerlijke milieus nog een wilde paniek door de familie wan neer een jongetje een paa!rd-met- allès-er-op-en-er-aan op de deur van zijn vaders spreekkamer tekende, maar als zodanig kan het onderwerp nu nauwelijks nog dienst doen om er een stuk over te schrijven. Het brok je huichelarij, dat de auteur tussen alle vrolijkheid door even aan de kaak stelt, is nu toch wel uitgestor ven. Er is intussen al zoveel „schok- kenders" met de jeugd gebeurd Timdelerclub, die „Toontje" onder regie van Kees Schutte op de planken bracht, heeft in dit stuk wederom een .zeer goede indruk achtergelaten. Ek- was voldoende levendigheid en vaart om de speelse wendingen van het stuk kracht bij te zetten. Af en toe had men in de dialoog wat gro tere zorgvuldigheid in acht moeten nemen om alle puntigheden van Storms voldoende recht te laten we dervaren er ging nu wel eens iets verloreh maar het zou muggen zifterij zijn daar al te zeer over te vallen. Wat de individuele prestaties be treft traden Riet KrispijnDe Wolf als Toontjes afschuwelijke grootmoe der, Wim Ouwerkerk als haar goed moedige man en vooral Nico van Leeuwen als de weerbarstige over grootvader op de voorgrond. Ook Bep v. d. Wijngaard—De Vries en Joop Segaar als de op het punt van de tekening sterk van mening verschil lende ouders van het frivole knaapje, brachten het er goed af. al hadden zij in de eerste fase de tekst iets iro- nischer kunnen toespitsen. Iets min der was het verloofde paar, gespeeld door Wim Hofs en Gina Zuidema. dat door de verwikkelingen rond Toontjes paard uiteengedreven dreigt te worden. Het was een héél koel paar hier was toch wel een wat grotere rolinleving vereist geweest. De overige rollen werden vervuld door: Agnes Ouwerkerk—v. d. Blij, Greetje Schuttev.d. Vegte, Kees Schutte en Nel van HoornGeel. Als initermezzo op deze avond was een (sfeervod) optreden ingelast van het duo Peter de Jong-Donald ten Hove, dat een paar jaar geleden het Leidse Minjon- over de historie In Let kader van de feestelijkheden •ter gelegenheid van het dertiende lustrum van de Leidse afdeling van de S.S.R. opende prof. dr. E. Zür cher, Leids hoogleraar in de sinolo- gei, gistermiddag de 2-daagse lezin gencyclus. die het begrip „revolutie" als centraal thema heeft. In zijn. re feraat, gehouden in de Lakenhal, be lichtte prof. Züroher de geschiedenis der revolutie en in het bijzonder die van de Chinese revolutie. De hoog leraar zei. dat een revolutie buiten de westerse cultuur, zoals bijvoor beeld in Azië, niet altijd met een dergelijk feit in Europa kan worden vergeleken. Ingaande op het begrip „revolutie" zei prof. Zürcher, dat men hiervan kan spreken, als de veranderingen diep in het leven van de mensen ingrijpen. Vaak wordt het woord „geweld" in dit verband ge noemd, hoewelook zonder geweld dadigheid een revolutie plaats kan vinden. Van de vele aspecten van de Chinese revolutie noemde de hoogle raar speciaal het feit, dat China als deel van de „derde wereld" een on derontwikkeld, semi-koloniaal gebied was. Twee complexen speelden een grote rol, enerzijds de ontwikkelings problematiek en anderzijds het na tionalistische sentiment. Zeer belang rijk voor de ontwikkeling van de re volutie was het onderwijstype. dat na 1905 optrad. Als gevolg hiervan ontstond een nieuwe intelligent waarvan ook middelbare scholieren deel uitmaken. De oprichters van de communistische partij (1921) waren dan ook personen, gegroepeerd rond de Pekingse universiteit. Het commu nisme was zeer aantrekkelijk vöor China, De theorie van Lenin. dat im perialisme in wezen kapitalisme is, sloeg bijzonder goed aan. Ook werd het nationalisme door het commu- De Nederlandse Spoorwegen gaan de spoorwegovergang in de Rijndijk nabij ..De Vink" over een lengte van 24 meter geheel vernieuwen. Dit werk zal worden uitgevoerd in de nacht van zater dag 12 op zondag 13 november en in de nacht van 19 op 20 no vember. telkens van 21.00 tot 09.00 uur. Gedurende die twee perioden van 12 uur zal de overgang ge sloten zijn voor alle rijverkeer. Over lengte van 24 meter Na middernacht zal de gesloten- verklaring ook voor voetgangers gel den. De verbindgsweg tussen Het Haagsche Schouw (rijksweg 4» en de binnenstad zal dan de Hoge Morsweg ztJn. ADVERTENTIE Spoorwegen. Rijkswaterstaat en Leidse politie zullen zorgen voor aan kondiging. waarschuwing en beweg wijzering ten behoeve van het weg verkeer, dat van de Rijndijk gebruik zou willen maken. De Spoorwegen zullen tijdens de werkzaamheden over enkel spoor hun normale dienstregeling afwerken. Wat we1 tijdelijk verandert is het traject van buslijn 30 <NZH) Leiden- Valkenburg-Katwijk. De bus die op zaterdagavond om 19.32 uur van het Leidse Station vertrekt, is de laatste die nog van de Rijndijk gebruik maakt. De volgende bussen (vertrek tijd Station 20.32. 21.32, 22.32. 23.32 en 00.32 uur» gaan via de Hoge Mors. In tegengestelde richting is de bus. die om 19.46 uur uit Katwijk ver trekt, de laatste die over de Rijndijk rijdt. De volgende (vertrektijd Kat wijk 20.46, 21.46, 22.46, 23.46 en 00.16 uur) gaan bij Het Haagsche Schouw linksaf via de Hoge Morsweg. Bewoners van het oostelijk deel van de Rijndijk kunnen tot middernacht nog gebruik maken van bus 45 (NZH) Leiden-Voorschoten-Wassenaar. Deze stopt in de richting Leiden bij De Vink om 20.38. 21.38, 22.38 en 23.38 uur. Van het Station vertrekken deze bussen om 20.30, 21.30. 22.30 en 23.30 nisme sterk bevorderd. Het commu nisme werd gehanteerd om China weer een leidende rol in de wereld te bezorgen. Na de militaire contra-re volutie (Tsjaaig Kai Sjek) in 1927 kwam er een nieuwe aanpak. Als eerste zag Mao Tse Toeng in, dat het platteland ook moest worden in geschakeld. Hervormingen werden doorgevoerd. Het bewapenen van een volksmilitie was een van de kan ten van 't indoctrinatie-proces. In 1949, bleek, dat voor het ontwikkelen van een land ook veel technische kennis nodig is. Daarmee werd het accent weer naar de steden verlegd. Om politiek betrouwbare mensen te krijgen, werd op de scholen ook in doctrinatie toegepast, terwijl de ste delijke intelligentia een heropvoeding ontving. De revolutie is in China een doorlopend proces. Sprekende over de .rode garde", die thans bijzonder ac tief is, zei prof. Zürcher bijna te willen spreken van een psychose. De vergoddelijking van Mao zag hij als een verarming. Dr. Constandse over achtergronden Dr. A. L. Constandse ..'prak over de sociaal-economische fchtergrondei) van de revolutie. Hij constateerde dat de economische drijfveren steeds van doorslaggevende betekenis zijn bij het optreden van een produkten- stelsel dat niet meer tegemoet kan komen aan de allernoodzakelijkste behoeften van de massa. Dit kon men onder meer zien in de revoluties in Frankrijk, Rusland, China, Alge rije en Cuba. De sociale factor wordt van grote betekenis wanneer Let pro letariaat zich bewust wordt van de klassentegenstellingen, van de zeer ongelijke verdeling van de nationale produktie. Daarnaast heeft in de twintigste eeuw ook de bevolkings explosie het machtsbewustzijn van de massa gewekt. De onteigening van het grootgrond bezit en van buitenlandse eigendom men is een van de meest populaire doeleinden geweest van vrijwel alle revoluties in de laatste twee eeuwen. Tijdens de Franse revolutie bestond er daar een derde stand die sterk genoeg bleek om zelf de leiding in handen te nemen van de nieuwe maatschappij. Bij de grote revolu- I ties die daarna volgden was deze I derde stand daartoe te zwak. De staat werd veroverd door intellec tuelen met een op de derde stand gerichte ideologie. Overigens heeft de kapitalistische industrialisatie geleidelijk zo grote groepen der bevolking actief betrok ken bij een progressieve ontwikkeling en is zij zo vruchtbaar gebleken, dat de door Marx verwachte „verpaupe ring van het proletariaat" uitbleef. Deze industriële revolutie Leeft zich daardoor in het westen niet tot een sociale revolutie ontwikkeld. In de minder ontwikkelde landen zijn ech ter de sociaal-economische achter gronden voor omwentelingen ook thans veelvuldig aanwezig. Op het landgoed „Offem" in I Noordwijk werd de jeugddag van de j afdeling Zuid-Holland voor het New j Forest Pony Stamboek gehouden. Opmerkelijk is de groeiende belang stelling voor deze jeugddagen. Niet minder dan 51 deelnemers verschenen aan de start. Slechts en kele ponnies waren er bij, die niet in het New Forest Stamboek stonden ingeschreven. Er kwamen veel ouders en andere ponybezitters naar de prestaties van de jeugd kijken. Met veel animo werd door de jonge pony-houders en -houdsters het uitgebreide program ma afgewerkt. De uitslag luidde als volgt: Tally-Ho: 1. Yolande Nauta. Lei den: 2. Freek van der Stek, Putters- hoek: 3. Ingrid de Jager. Warmond, (niet New Forest ponnies)1. Helene Aubert (Voorburg». Behendigheids springconcours: 1. Yolande Nauta. Leiden; 2. Richard ter Wolde, Den Haag; (niet New Fo rest ponnies): 1. Jolly Schreider, Den Haag. Ringsteken: 1. Petra van Leeuwen, Den Haag; Regien Bergmeyer, Lei den; 3. Bas de Koning, Maasdam. Bestgaande rijpony (kleine maat)! 1. Suzanne Aubert, Voorburg; 2. Pe tra van Leeuwen, Den Haag; 3. Tiny van der Stek, Puttershoek; 4. Nico van Leeuwen, Den Haag; 6. Bep van der Weyden, Zevenhoven; (grote maat): 1. Yolande Nauta, Leiden; 2. Sjaan Hogenboom, Leiden; 3. Edith Jordaan. Haarlem; 4. Frits So be Is. Noordwijk; 5. Anita Groenveld, Haar lem. Slalom «afd. New Forest)! 1. Mart- van der Weyden, Zevenhoven; 2. Leo de Man, Den Haag; idem (niet-New Forest): 1. Helene Aubert, Voorburg. Springconcours (New Forest): 1. Yolande Nauta, Leiden; 2. Tiny van der Stek, Puttershoek; 3. Richard ter Wolde, Delft; idem (niet-New Fo rest): 1. Helene Aubert, Voorburg. 2. Jolly Schreiner, Den Haag. De Gravin van Limburg St-irum, presidente van de afdeling Zuid-Hol- Jolanda Nauta in actie. Foto LD/Holvast land van het New Forest Stamboek, die zich met de organisatie van deze jeugddag had belast, reikte de prijzen uit. Na afloop van de wedstrijden was er een zeer gezellige samenkomst in de stallen van Huize Offem, waar het ongeveer tachtig personen tellende gezelschap op erwtensoep werd ont haald. De jongelui zullen aan deze jeugddag zeker een prettige herinne ring bewaren. i ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het kandidaatsexamen Duitse taal- en letterkunde de heer H. W Diederix (Den Haag». Weer een Aqua Hortus Gelet op het grote succes, dat de door „De Natuurvriend" gehouden tentoonstelling ,Aqua Hortus" heeft opgeleverd duizenden hebben deze expositie bezocht heeft het bestuur van deze Aquarium- en Terrarium- houdersvereniging besloten om over drie jaar wederom een dergelijke manifestatie op touw te zetten. De eerste contacten met de diverse In stanties zijn hiervoor reeds gelegd. Andries Stikkeloruin ADVERTENTIE •-ssSQgs NEEMT I Van laadbak gevallen Leidse student op het strand verongelukt Op het strand in Noordwijk, ter hoogte van „De Baak" is gister avond, omstreeks kwart over zeven, een ernstig ongeval gebeurd, dat aan een 19-jarige student, de heer A. Furnée uit den Haag. het leven heeft gekost. De heer Furnée behoorde tot een groep Leidse studenten, die ln Kat wijk een vrachtauto hadden ge huurd om zich over het strand naar Noordwijk te laten rijden, waar zij wilden gaan eten. Op weg daarheen moest de be stuurder. een schelpenvisser uit Katwijk, plotseling uithalen voor een paar zeehengelaars, die aan de laag- waterlijn bezig waren. Bij deze ma noeuvre sloegen twee studenten over het zijschot van de open laadbak. De heer Furnée kwam daarbij zo ongelukkig terecht, dat hij zwaar gewond in zorgwekkende toestand naar het Academisch Ziekenhuis in Lelden moest worden overgebracht, waar hij kort na aankomst is over leden. De andere student kwam er zonder letsel van betekenis af. ADVERTENTIE De heer Andries Stikkelorum her dacht deze week het bijzondere feit, dat hjj 60 jaar geleden lid werd van het Leidse Mannenkoor „Kunst na Arbeid". In het repetitie-lokaal aan de Oude Vest werd dit feit luisterrijk her dacht. De heer B. Bakels, voorzitter, overhandigde de jubilaris een oor konde. vervaardigd door de Oegst- geest-se kalligraaf C. v. d. Kaalj, ter wijl de leden hun attentie onder streepten met een platenbon. Voor mevrouw Stikkelorum waren er fraaie chrysanten. Het jubileumfeest verliep zeer ge animeerd onder het zingen van een aantal mannenkoomummers. De heer Stikkelorum memoreerde in zijn dankwoord dat de repetitieavond in zijn leven steeds een weerkerende bron van vreugde is geweest. Hij sprak de wens uit dat het koor groter en sterker zal worden omdat dan al leen het oudste Leidse Mannenkoor „Kunst na Arbeid" nog vele jaren van zich mag doen spreken. gtgg, ZOEKT U EEN SCHOORSTEENKLOK WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft ze. De beste merken JUNGHANS, KIENZLE HAARLEMMERSTRAAT 181 Altyd voordelig, 's Maandags gesloten. Maandag 28 nov. en 5 dec. de gehele dag geopend.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3