„EIDSCH DAGBLAD tepublikeins a nederlaag herstel '64 van Beel gebogen over antwoord kabinet JAMIN ertraging voor Johnsons wetgevend programma Uitslagen oml3uur Aalberse verdedigt kabinetsformateur ERBERICHT ordelijke wind Ruimtevlucht een etmaal uitgesteld ericht 1 maart 1860 WOENSDAG 9 NOVEMBER 1966 No. 32020 leur; E. A. E. van Dlshoeck [redacteurJ Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f0.25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21501 Witte SlngeJ 1, Lelden Giro no. 57065 lanks slecht weer in meer dan de helft van de Verenigde (vorst, sneeuw, regen, onweer en mist) zijn gisteren bijna miljoen Amerikanen naar de stembus gegaan voor het kiezen een nieuw Huis van Afgevaardigden, een deel van de Senaat ketels) en 35 gouverneursposten. Johnsons Democraten slaag- •rin hun absolute meerderheid in het Huis te behouden, maar ►publikeinse winst van dertig zetels kan een vertraging beteke- roor het wetgevende programma van de president (Johnsons it Society", d.i. grootse samenleving). Van de groep van 44 icraten, die in 1964 door president Johnson werden ..meege- "naar het Huis-en die in de afgelopen jaren steun verleenden ohnsons wetgeving, heeft ongeveer de helft het pleit verloren, plaatsen worden ingenomen door conservatieve Republikei- hetgeen Johnsons positie niet gemakkelijker zal maken- jgr(jke uitslagen waren: de Ing tot gouverneur van Cali- van de 55-jarige Republikein Reagan, een voormalige film en nieuweling in de politiek, Democraat Brown versloeg n is een conservatief in Gold- itijl)drie leden van de be- familie Rockefeller zijn geko te Republikein Nelson werd n als gouverneur van New broer Winthrop (ook Re in) werd gekozen als gou- van Arkansas en hun neef Rockefeller, een Democraat, tting in het parlement van George Romney moge- ndidaat voor het president- q 1968 kreeg een overweldi- meerderheid als gouverneur [ichigan en werd herkozen; hters van rassenscheiding gekozen tot gouverneur van Georgia en Florida (Lur- llace, echtgenote van de niet- ire gouverneur van Alabama, makkelijk waardoor haar Een opmerkelijke verkiezing was die van de neger Edward Brooke (Republikein) in de staat Massa chusetts als afgevaardigde voor de Senaat. Brooke is hiermee de eerste neger in de Senaat sinds de Ameri kaanse burgeroorlog. Hij versloeg de Democraat Peabody, overigens een warm voorstander van gelijke bur gerrechten. Wat de verkiezingen van gisteren betekenen voor de strijd om het pre sidentschap ir 1968 is uiteraard al nu onderwerp van drukke politieke speculatie in Washington. Als meest waarschijnlijke Republikeinse kandi daten voor het Witte Huis worden nu meer dan ooit genoemd: gouver neur Romney, die overweldigend won in Michigan en een partijgenoot tot senator hielp verkiezen, de Cali- fornisohe gouverneur Ronald Rea gan en opnieuw oud-vice-president Richard Nixon. Hedenmiddag omstreeks 13 uur g luidde de uitslag van de Ameri- g kaanse verkiezingen: Huis van Afgevaardigden netto s winst Republikeinen 35 zetels. M Senaat: vier zetels winst voor 1 Republikeinen; 1 gouverneurs: vermoedelijke g M winst voor Republikeinen van g zeven zetels. llllllllllllllllllimilllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ De laatste heeft de afgelopen maan den 32 staten bezocht en allerlei Re publikeinen door zijn steun aan zich verplicht. Bovendien voorspelde hij bijna helemaal juist de verkiezings overwinning van gisteravond vöor zijn partij. Dat Nixon zelf staat te trappelen van ongeduld om zijn par tij in 1968 weer aan te voeren is bo vendien overbekend. Hij was dan ook de eerste politicus die gisteravond uitrekende, dat, als de afgelopen tussentijdse verkiezingen om het presidentschap gegaan waren, de Re publikeinen gewonnen zouden heb ben, vooral door hun verrassende successen in belangrijke volkrijke sta ten, zoals New York, Illinois en Cali- fomië. Meer negerstemmen voor Republikeinen De Amerikaanse negers schijnen door middel van hun stem meer ver trouwen in Republikeinse kandida ten te hebben uitgedrukt dan in 1964, toen Barry Goldwater Republi keins kandidaat voor het president schap was. Een elektronische stem- menanalyse van de NBC wijst udt dat de Democraten 87 procent van de stemmen van negers heeft gekre gen tegen 95 procent in 1964. De ge schatte cijfers zijn gebaseerd op de resultaten van districten waar voor namelijk negerkiezers zijn. De meest opvallende verschuiving deed zich voor in de centrale staten aan de Atlantische kust, waar het percentage Democratische stemmen van negers daalde van 95 tot 76. In het oosten kregen de Democraten 79 procent van de negerstemmen tegen 96 in 1964. In New England, de sta ten in het noordoosten, was de da ling voor de Democraten minder, van 95 naar 88 procent van de negerstem men. In het industriële middenwesten kregen de Democraten nog 92 pro cent van de stemmen van negers te- ij onder de negers ARRESTATIES IN NIEUW DELHI De politie van Nieuw Delhi heeft gisteravond bij een razzia prof. Bal- raj Madhok. leider van de rechtse Hindoe-beweging Jan Sangh en an dere extremistische Hindoeleiders ge arresteerd. Naar werd meegedeeld, zijn zij met 60 ouderen gearresteerd om verdere ongeregeldheden te voor komen. De professor was een van de orga nisatoren van de maandag gehouden betoging voor een verbod op het slachten van de heilige koeien. Dui zenden Hindoes raakten toen slaags met de politie. Acht mensen kwamen hierbij om. Premier Gandhi heeft gisteravond het ontslag aanvaard van haar naaste medewerker, minister van Binnenlandse Zaken Nanda. De mi nister bood zijn ontslag aan omdat hij gedeeltelijk verantwoordelijk werd gesteld voor de onlusten van maan dag. Vol medeleven heeft KVP-voorzit- ter mr. Aalberse gisteravond twee partijgenoten, de mislukte formateur Schmelzer en de gewezen aspirant minister prof. Steenkamp, een moreel steuntje gegeven. Dat gebeurde tijdens een drukke vergadering van de Haagse kring van zijn partij. Hij verdedigde de heer Schmelzer tegen de persoonlijke aan vallen. die hy te verduren heeft ge kregen. „De heer Schmelzer heeft niet zijn persoonlijke meningen, maar het standpunt van de fractie verde digd", zo zei mr. Aalberse, „en het kan niet Juist zijn hem dat persoon lek kwalijk te nemen". Als voorbeeld van een kwalyke benadering noemde hy dat voortdurend praten van „Norbertje". Applaus bewees, dat de vergadering het met hem eens was. De heer Aal berse vertelde, dat hy tydens de for- spreken" hield hy zyn gehoor voor; „Als de heer Schmelzer na de kabi* netscrisis vrij man is hy is nu vo- gelvry dan hoop ik dat hy meer zal kunnen zeggen over deze periode waarin hy in eenzaamheid heeft moeten werken". Ge1 aden vervolgde hy: „Als u wist wat er gedaan is om Schmelzer te doen mislukken! Prof. Bosman en prof. Steenkamp by voorbeeld. Die hebben er niet om gevraagd om hun werk voor een kortstondig minister schap in de steek te laten, maar ze waren gezien het belang er toe be reid. Dat zyn kerels". Het was doodstil geworden toen hy verder ging. „De goede beste Steen kamp, een jonge idealist u moet eens met zyn vrouw praten over de reacties via brieven en telefoon die zei: hier geldt het landsbelang. Hier moet alles voor wyken. Die man •V In Californië werd de Repu- neur gekozen. Hier de verheugde blikein Ronald Reagan, voor- Reagan met een sombrero boven al bekend als filmster, tot gouver- I het hoofd. Ontslagen (20) bij matrassenfabriek De N.V. Matrassenfabriek Goka in Hoogeveen heeft vanochtend twintig personeelsleden ontslagen. Zij zyn ontslagen na overleg met het gewes telijk arbeidsbureau en de personed?- raad van het bedrijf. Kansen terugkeer Cals klein (et echtpaar Rockefeller, na i e herverkiezing van .Nelson uvemeur van New York. KNMI in De Bilt verwacht tóen- tot morgenavond: pankelyk zwaar bewolkt met ten hier en daar mist, later ■hjk opklaringen. Zwakke tot wind uit noordeiyke richtin- Feinig verandering in tempe- iakt te 11.15 uur). 10 NOVEMBER °p: 7.50 uur; onder: 16.57 uur. op: 4.37 uur; onder: 16.11 uur. ter te Katwyk te 0.58 en 13.20 ater te 9.17 en 21.32 uur. k !®nuner bestaat alt 18 pagina's Daardoor geen zonsverduistering De lancering van de Gemini XII is 24 uur uitgesteld. Aan vankelijk zou de laatste Ame rikaanse tweemans-ruimtevlucht vanavond om 21.54 uur Neder landse tijd beginnen. Het gelei- desysteem van de Titan-draag- raket bleek evenwel niet naar behoren te fungeren, waardoor het vervangen moest worden. Men hoopt nu de Gemini met Lovell en Alrin morgenavond om 21.54 uur te kunnen lance ren voor de vierdaagse ruimte- vlucht. Het uitstel heeft één betreurens waardige consequentie. De ruimte vaarders zullen thans niet vanuit de ruimte de zonsverduistering kunen gadeslaan en fotografisch vastleggen, die volgens het aanvankelyke plan zaterdag boven Zuid-Amerika waar genomen zou worden. In het nieuwe vluchtplan bevindt de Gemini zich aan de andere zyde van de aarde, wanneer de zonsverduistering plaats vindt. Het zou de eerste maal ge weest zyn, dat een zonsverduistering vanuit de ruimte werd gadegeslagen. (Van onze parlementaire redacteur) De informateur dr. Beel. heeft gisteren de mogelijkheden voor her stel van het kabinet-Cals gepeild. Hij had gistermiddag een twee uur durend gesprek met de topleiding van het demissionaire kabinet be staande uit premier Cals en de twee vice-premiers, dr. Vondeling en mr. Biesheuvel. Als een soort vervolg op deze bijeenkomst is het kabinet gis teravond langdurig bijeen geweest. Het resultaat van dit beraad is van morgen schriftelijk bij dr. Beel af gegeven. De informateur bestudeert het antwoord „met bijzondere aan dacht", vanmiddag zou dr. Beel zijn studie onderbreken om een vergade ring van een commissie uit de Raad van State te presideren. Voor de hand Gezien de systematiek, die dr. Beel by zyn informatiewerkzaamheden pleegt aan te houden, hoeft het geen verwondering te wekken, dat hy eerst wilde nagaan hoe de kansen voor een restauratie -an het kabinet-Cals liggen. Het is, afgezien van de politieke meningsverschillen, de meest voor de hand liggende oplossing. De hangende problemen zyn ernstig en omvangrijk. De inwerkperiode. die een nieuw kabinet onvermydelyk nodig heeft doet zich bij een even tuele restauratie niet voor. Ook het feit, dat het N.K.V. zich nu opwerpt als de grote promotor van een terug keer van de ploeg van mr. Cals, zal van invloed geweest zyn op de werk- wyze van dr. Beel. Harde houding een oplossing in deze richting onver anderd klein. Sinds de aanvaarding van de motie-Schmelzer, die een eind maakte aan het kabinet-Cals. is er politiek eigenlyk niets veranderd. Terugkeer is nog steeds alleen maar mogeiyk als hetzij de KVP haar be zwaren tegen het financieel-econo- mische beleid inslikt, hetzy het kabinet zyn beleid overeenkomstig de wens van de KVP verandert. Af gezien van de solidariteit binnen het demissionaire kabinet zal dit laatste vooral verhinderd worden door de harde houding van de PvdA. Uit geen van de publieke verklaringen van de socialistische politici blykt matiepoging „met een grote boog" i kreeg brieven waarin hij een grote om de Alexanderstraat heen gelopen schooier en een verrader werd ge was omdat een bezoek aan de forma- noemd. omdat hij Schmelzer had po- teur ongetwijfeld verwarrende ge- gen te helpen", aldus de KVP-voor- ruchten teweeg zou hebben gebracht, zitter. „U weet niet wat het is om vrienden - alleen maar telefonisch te kunnen i V ei*\ olg op pag. 2 Regering-Moro stelt 280 miljoen ter beschikking De Italiaanse regering van pre mier Moro heeft besloten tot een spoedeisend economisch programma om te voorkomen dat de vijf gebie den die door de zware overstromin gen van de afgelopen dagen zijn ge troffen financieel ten onder gaan. Na een zitting van elf uur heeft de regering-Moro besloten onmiddeiyk 280 miljoen gulden ter beschikking te stellen van het getroffen gedeelt* van Italië (eenderde van het land), waar zes miljoen mensen wonen. Naar schatting is de totale schado ongeveer negen miljard gulden. Moro heeft tevens een rigoreu* prioriteiten-programma voor de re geling van de waterstand der rivie ren en voor het grondbehoud aan gekondigd. De belasting op benzine zal worden verhoogd om de komende twee jaar een miljard gulden vry te maken voor het herstel van de over- stromlngsschade. Degenen die door de ramp zonder werk zyn gekomen krijgen een werkloosheidsuitkering van f 4.20 per dag. de betaling van rente, de aflossingen van particuliere schulden e.d. worden tot eind juni opgeschort. De drie grote Italiaanse federaties van vakbonden hebben gisteren alle arbeiders verzocht een halve dag loon af te staan voor de slachtoffers. De graanschuur van Italië (Toscane, Emilia, Povlakte) staat byna geheel onder water. Het land zal als gevolg daarvan volgend jaar grote hoe veelheden graan moeten invoeren. Het gevaar voor verdere overstro mingen nam gisteren enigszins af. Over een ruim 100 km breed front van Piave tot Parma zakte het buiten de oever» getreden water van de Po, maar nog altyd zyn vele dorpen geisoleerd. De paus heeft een bedrag van 300.000 gulden voor hulp aan de slachtoffer» ter beschikking gesteld. Hy heeft de kerken voorts machtiging gegeven Juwelen en andere waardevolle voor werpen te verkopem om de opbrengst daarvan aan het fonds voor de slachtoffers te geven. Amerikaanse r.k. bisschoppen hebben de paus 350.000 gulden doen toekomen voor de hulpverlening. Werkloosheid in oktober toegenomen De werkloosheid onder de man- nelyke beroepsbevolking in ons land is in de maand oktober weer toege nomen. Het aantal geregistreerde werklozen steeg met 5.600 tot 36.800, terwyl de vraag naar mannelyk per soneel terugliep met 9.300 tot 65.900. Het maandverslag „Arbeidsmarkt", van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dat deze cyfers vermeldt, spreekt dan ook van een voortgaande teruggang in de span ning op de arbeidsmarkt. Voor seizoen gecorrigeerd, steeg de arbeidsreserve van 42.000 tot 46.000. De toeneming met vierduizend komt voor de helft voort uit werkloosheid van bouwvakkers en losse arbeiders en transportpersoneel, werkzaam in het bouwbedryf. Het aantal werkloze minder-geschikten steeg met 700. Onder de industriële beroepsgroe pen en het kantoorpersoneel is de werkloosheid naar verhouding in geringe mate toegenomen, aldus het verslag. In de provincie Limburg is de werkloosheid in de maand oktober het meest gestegen. In de provincies Utrecht, Noord-Holland en Zuid- Holland bleef de werkloosheid op een zeer laag niveau. ADVERTENTIE Belangrijk Auto Nieuws De prijsverhoging van 1 januari 1966 was voor velen aanleiding om de aankoop van een nieuwe wagen uit te stellen. Immers werd de keuze van gere- nomeerde auto-merken in de prijs klasse onder f 6000,— erg klein. Wel zeer populair zijn de Ford Taunus 12 M en Cortina, modellen 1966, die wij nu met behoud van vol ledige fabrieks-garantie, aanbieden voor minder dan f 6000, Ook zyn wij bereid tegen een aan- trekkelyke prijs Uw oude wagen in te ruilen. Indien U van deze unieke aanbie ding wenst te profiteren, stelt U zich dan nog heden met ons in verbin ding want de voorraad is beperkt. Automobielbedryf „RIJNLAND" N.V. Lammenschansplein 6, Tel. 01710—42451—30325 enige bereidheid tot versoepeling van het standpunt. Mocht deze bin nenskamers eventueel toch bestaan, dan zal zy, zo kort voor het vrijdag en zaterdag aanstaande te houden buitengewone congres van de PvdA, zeker niet naar buiten treden. Er is dan ook veel te zeggen voor de op vatting, dat de informateur de restauratie als mogelyke oplossing van de crisis vandaag of morgen zal moeten wegstrepen, waarna hij zich zal gaan moeten bezinnen op de tweede mogeiykheid die door drs. Schmelzer als formateur tevergeefs werd nagestreefd: de vorming van een katholiekanti-revolutionair minderheidskabinet. Tafelzilver van Prinses Margriet Hetzelfde tafelzilver als dat van Prinses Beatrix. Daarop hebben Prinses Margriet en haar verloofde mr. Pieter van Vollenhoven hun keuze laten vallen Het is het klas sieke model uit de catalogus van de N.V. Koninkiyite van Kempen en Begeer, dat in 1926 door de heer Carel J. Begeer werd ontworpen. Dit tafelzilver prykt bovenaan de verlangiyst van het verloofde paar, waarop verder ondermeer voorkomen serviesgoed, glaswerk, een radio, by- zettafeltjes. een hoekkast en ver schillende dingen voor de hal en de tuin. Het zal waarschyniyk geheel of ge- deelteiyk kunnen worden gekocht van het geld, dat binnenkomt voor een groot landelyk geschenk. ADVERTENTIE amandel - speculaas var, niet duur wel heerlijk ©ucf umo Uit het Leldsch Dagblad van 1 9 November 1868: Van goederhand verne men wij, dat sedert eenige weken ook binnen Leiden een scherpschutters-ver eeniging is gevormd onder de kweeke- lingen van het Stedelijk gym nasium en de hoogere bur gerschool. Die ver eeniging is reeds 31 leden sterk. In eer der Londense bla- 1 den leest men: „Eene jonge Engelsche dame, Mary Wal- i ker, is, na het afleggen van een uitstekend examen, tot doctor in de medicijnen ge- i promoveerd. Naar men ons I verzekert, heeft de jonge blonde doctor Walker reeds een aantal patiënten. Men zegge nu nog, dat wij den T Amerikaanschen invloed niet 5? ondervinden. .<«CScK®Q£<3<^CScKSCSaK^^

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1