1ÏTUATIE HOPELOOS Siebe wordt 100 Daling van inkomsten bloembollenexport Smits vrijdag jaar Visserij levende nog altijd bedrijfstak ^een hoop voor arbeiders van Vascomij BEZORGINGSCONTROLEUR Aanval op irecteur DODE EN TWEE GEWONDEN NA STEEKPARTIJ LAATSTE JAREN VEEL VERANDERINGEN PAO 8 NOVEMBER 1960 PAGINA 9 at mol (Van onze Roermondse correspondent) jje 220 reeds ontslagen bouwvakarbeiders van VascomiJ heb- >nd efich gisteren bij het arbeidsbureau in Heerlen gemeld. Een Tje ambtenaren heeft hen daar in de registers van werk- Liden ingeschreven om hun werkeloosheidsuitkering vrijdag [te stellen. L Vasco-arbeiders meldden zich ook al de eerste werkeloos nfDLn bouwvakkers van andere bedrijven, die door de stillegging ie bouw van bijna 1.000 woningen in Limburg en de Duitse W^Jftreek zonder werk zijn gekomen. Geen van de werklozen is met Zop spoedig ander werk naar huis gegaan. ADVERTENTIE kantoor van de Vascomij i maandag tijdelijk directeur zen uit Sittard alleen om een lderder inzicht in de chao- ijfsvoering te krijgen. Hij ("bovendien langdurig overleg ars en de leden van stichting. Zijn collega di- 'f lr. A. Hoefnagels maakte gis- langs de bouwprojec- t Duitse filiaal. Zijn lang- fonderhandelingen met aller- e instanties om ook daar te voorkomen, liepen op m >ekenu gisteravond kwam [bleek en hypernerveus terug. „Een massa-ontslag Nederlandse arbeiders in enst kid is nu definitief onafwend- lorgen zal het gebeuren", was fte reisverslag. Bij zijn vertrek ikUi wa« hij door een groep vai 8 lUwlandse bouwvakkers gemoles. poor snel in zijn auto weg te voorkwam hij ernstige moei- tn. ,gevot Woedend t kantoor van de Vascomij in werd gisteren ex-direoteur van Vascomij ook aangeval- r een tiental bouwvakkers, ïdingéwtuurder J. Nijlhuis van de te< dcersbond „St Josefuit n en directeur Framtzen uit werden tijdig gewaarschuwd, ..„in de gangen van het kan- cn Tduw een rel dreigde te ont- Ze slaagden er in de heer I buiten het bereik van de woe- P J louwvakarbeiders te brengen. directeur vluchtte ijlings uit. Wat hij er is komen de toegang is hem door de ting vorige week al ont- weet nu nog niemand. zelfs' Raadszitting an de gemeente Heerlen ch gisteren urenlang met het lij-drama beziggehouden. Om trad de raad aan voor een vergadering. Om even over inden politiemannen de deur hermetisch afgesloten stad- enkele belangstellenden in van toegangsbewijzen toe te de publieke tribune. Op die hielden vier agenten een het zeil. Buiten op het isplein volgden nog hou der- insen via een luidspreker de lagingen van de raad. Burge- drs. F. Gijzeis hield de touw- tk in handen. Hij stond alleen cussie toe over de naar zijns enige formule, waarmee de Ite Heerlen is verweven met iü. ,De garanties, die de ge- heeft gegeven voor door het aangegane leningen tot een van 31% miljoen gulden". Vragen rlijk gingen de sprekers van Jende raadsfracties buiten ekje en stelden ook vragen gevolgen van het sociale dra- huurders, arbeiders, gemeen- diensten en de werkgelegen- andere bedrijven. Hevige uit- ttar B. en W. bleven uit. Cen- alle vragenstellerij van de len stond wel het wanbeheer, de bouwonderneming jaren- s gevoerd. Vragen zoals: n hebben B. en W. op grond garanties nooit inzicht ge in de administratie en de ading van het bedrijfen is de raad niet eerder >ver de stand van zaken ONDERZOEK GEVRAAGD De Tweede-Kamer-leden Oele (P.v. d.A.) en Hoekstra (CPN) hebben de minister Bogaers (Volkshuisvesting) en staatssecretaris De Meijer (Soc. Zaken en Volksgezondheid) schrifte lijk gevraagd een uitvoerig onderzoek te laten instellen naar de gang van zaken bij „de ondergang van de Vas comij >n Heerlen". De heer Oele vraagt in het bijzonder naar de.rol, die de samenwerking van de ge meente Heerlen met de betrokken bouwonderneming daarbij heeft ge speeld. De heer Hoekstra wilde weten welke stappen er van de zijde va regering zijn ondernomen ter oplos sing van de bedrijfsmoeiljjkheden bü de Vascomij en welke maatregelen de minister heeft genomen teneinde massa-ontslag bij de bouwonderne ming te voorkomen of ongedaan te maken. IJlllllllllllllilllllilllllllllH Burgemeester Gijzeis antwoordde: „Ik aanvaard geen aansprakelijkheid voor dit fiasco". Hij gaf toe wel van het gevoerde wanbeheer te hebben geweten. „De stukken daar waren nooit in orde. We hebben er wel om gevraagd". Toch duurde het tot vo rige week woensdag eer hij er voor het eerst iets aan zijn raadsleden van vertelde. De raad was er ook niet over te spreken, dat ze niet gekend was in het besluit de hoofdambtenaar ir. A. Hoefnagels tijdelijk aan Vas comij uit te lenen. Burgemeester drs. F. Gijzeis meen de dat het fiasco is ontstaan door ge brek aan orders. Vascomij is in Ne derland en Duitsland niettemin nog verantwoordelijk voor de bouw van ruim 900 woningen. Burgemeester Gijzeis wist de raad te bewegen nog eens f 35.000 aan de onderneming voor te schieten voor de betaling van restlonen aan de arbeiders. In totaal heeft de gemeente Heerlen nu de laatste veertien dagen nog f 1,1 mil joen aan Vascomij voor geschoten. De raad meende uit sociale bewogen heid met de gedupeerde arbeiders toestemming te moeten geven. Een stellige belofte van B. en W. alles te doen om nog te reddden wat te red den is, lokte op de publieke tribune de kreet uit: „Dan komt u maar drie jaar te laat". De raad verzond een telegram aan de regering, waarin on middellijke financiële steun wordt gevraagd om de afbouw van de wo ningen zeker te stellen en nieuwe werkgelegenheid voor de arbeiders te kunnen scheppen. Extra geld Staatssecretaris dr. J. de Meyer van Sociale Zaken heeft volgens burge meester Gijzeis beloofd, extra gelden uit de kas voor aanvullende werken ter beschikking te stellen voor nieuwe [gelegenheid in de oostelijke mijnstreek. De ontslagen arbeiders kregen van hun bondsbestuurders gisteren de formulieren uitgereikt, •aarop ze allen nog te vorderen lo- en, ook over de wettelijke opzeg termijn van drie weken premies reiskostenvergoeding kunnen ken baar maken. De bonden zullen die bedragen in één grote vordering aan Vascomij presenteren. Met de ach terstallige en nog te innen lonen is bedrag van vele tienduizenden guldens gemoeid. Een employé van de Vasco mij laat zich inschrijven in het Gewestelijk Arbeidsbureau. Ach ter de ramen wachten collega's op hun beurt. De ambtenaar achter het bureau kan hun echter weinig uitzicht op werk bieden. Limburg kent een overschot aan bouwvak arbeiders. r de stadsbezorging gevraagd. Werkzaamheden: toezicht bjj uitgifte aan de bezorgers, regeling en hulp bij bezorging, klachtenbehandeling en wykencontrole. Werktijden dagelijks van 3.15 tot 6 uur of later, indien dit nodig is. Zaterdagen 11.45 tot 2.15 of later indien noodzakelijk. Nieuwkoops oudste inwoner, de heer Siebe Smits wonende in het be jaardenhuis „Aar en Amstel" hoopt vrijdag zjjn honderdste verjaardag te Via luidsprekers konden be langstellenden op het Stadhuis plein de vergadering van de ge meenteraad volgen. Velen kwa men luisteren in de hoop het ver lossende woord in de hopeloze toe stand te horen. Het kwam niet Produktschap voor Siergewassen constateert omlanks hogere omzet (Van onze bloembollenmedewerker Blijkens voorlopige export cijfers van het Produktschap voor Siergewassen is de export van bloembollen opgelopen van 65.330.337 kg verleden jaar in de periode van 1 juli tot 1 no vember, tot 65-695.205 kg over dezelfde periode van dit jaar. Bij agrarische gewassen kan het voorkomen, dat de oogst niet veel stijging toelaat, wat hier ook het geval kan zijn. Veel ernstiger is, dat de in komsten. vergeleken met dezelf de periode van vorig jaar ge daald zijn, namelijk van 246.762.013 tot 243.987.776. Bij stijgende kosten betekent een dergelijke teruggang een ver arming van het vak. Dit behoeft echter niet te betekenen, dat eder bedrijf achteruit is gegaan. Er zijn wel bedrijven, die midden in een omschakeling zitten en wel winst maken. Daar zijn óók kwekerijen bij. Volgend jaar mei of juni zuilen pas de exportcijfers in aantallen be kend worden. Er zal dan een veel betere conclusie te trekken zjjn over handel en wandel van de bloembol lenkwekers en exporteurs. Men tast •ver enkele punten in het duister, want bij een registratie van gewich- is de samenstelling van het ex portpakket niet te zien. Dat is juist dit jaar belangrijk, omdat er voor het eerst bloembollen late tulpen van zift tien moch ten worden geëxporteerd. Tot nu toe het zift elf. Dat maakt wel ver schil in gewicht, hoewel de invloed een paar gram per bol niet mag worden overschat. der gekocht, waardoor de uitvoer porteur kan zijn. Men zal moeten Tulpen Men mag de helft van het export gewicht op rekening van de tulpen schrijven. Het percentage zift tien is nog niet te schatten. Er wordt wel aantallen gesproken, vergeet, dat honderd mil joen stuks nog maar tien procent is van een miljard. Er worden zo onge veer 1,3 miljard tulpen uitgevoerd per Jaar. Er wordt trouwens niet eens ge zocht naar verontschuldigingen, men is er zelfs een beetje verbaasd over, omdat de verwachtingen tijdens het reisseizoen nogal optimistisch waren. Men dacht goed verkocht te hebben. De voorzitter van het Bedrijfschap voor de Bloembollenhandel meende, dat men in Amerika aardige succes sen had geboekt. Er ging echter tien duizend kilogram meer heen en dat is op de acht miljoen kilo niet veel. Er is vooruitgang, waarmee men na jaren van stilstand of achteruit gang tevreden is. Canada komt iets beter uit de bus met dertigduizend kilogram meer, er ging 1.173.000 kg naar toe. Men stopt veel geld in het onderzoek naar de gedragingen van bloembollen in de verschillende kli maatzones daar en hoopt door een betere aanpassing daaraan meer winst te gaan boeken. Eenzijdig De Engelse bloembollenkwekers beginnen langzamerhand profijt te trekken van de hoge invoerrechten, te oordelen naar de exportcijfers. Er werd meer dan een miljoen kilo min- dat land tot nu toe onder de tien miljoen is gezakt. Opmerkelijk is, dat Zweden ver moedelijk iets minder heeft gekocht. We horen nu al ongeveer twintig jaar, dat Zweden „vol" was en niet meer zou kunnen kopen. Het kwam nooit uit. Dit jaar zal men dan mis schien eindelijk gelijk krijgen. De Zweed koopt echter nog steeds de duurste kwaliteit. De verschillen zijn over het geheel genomen niet bijzonder groot. Het begint alleen wat onprettig te wor den. dat de verkoop in Duitsland relatief en absoluut steeds toeneemt. De eenzijdigheid is duidelijk. Met 26 miljoen kilogram neemt dit land bijna veertig procent van de totale export van bloembollen voor zijn rekening! Omschakeling Men mag deze cijfers uiteraard met enig pessimisme bekijken en mis schien wel van een verarming spre ken. Economen, waarvan sommigen een goed inzicht in de zaken kregen, hebben dit alles voorspeld. Deze roe penden in de woestijn hebben niet vergeefs de stembanden geforceerd, want er zijn kwekers en exporteurs geweest, die inderdaad het roer heb ben omgegooid. Schuren en verpakkingsruimten zijn verbouwd om goedkoper te kun nen werken. Vijftig procent van de kostprijs van bollen is arbeid! Alles wat men daarop bespaart is dubbel voordeel. Hoe minder werknemers in het topseizoen, des te minder leeg loop in de „slappe tijd". Anderen hebben hun verkoop systeem gewijzigd, waardoor ze min der afhankelijk werden van de prijs concurrentie of voerden geheel nieuwe artikelen. Er is enorm hard gelachen, toen de economen beweer den, dat men niet èn kweker èn ex- kiezen. Nu, vijf, zes jaar later, stoten grote bedrijven de onrendabele kwekerij af. Met ernstige gezichten wordt er over gesproken, alsof deze bedrijven aan de rand van het faillissement staan. Het behoeft beslist niet, het kan een kwestie van rekenen zijn. Zoals ook kleine kwekers uitreke nen, dat ze beter een vaste baan kunnen hebben dan het gehele gezin opofferen aan eente kleine en ris kante kwekerij. Veel kleine kwekers hebben na de winter van 63 moei zaam doorgetobd en tenslotte het gevecht tegen de slechte winters dito oogsten en prijzen opgegeven. Er is een ommekeer in het bloem bollenvak. Later dan elders vervangt men arbeid door kapitaal, wat altijd met moeilijkheden gepaard gaat. Men gaat anders denken en handelen en tasten naar nieuwe mogelijkheden. Men moet wennen aan vrijheid van handelen en dat alles vergt tifd, geld en inspanning. Tot men zichzelf in al het nieuwe heeft ingepast, zal het beeld -constant wijzigen, anders ge zegd: zwakke bedrijven zullen ver dwijnen en sterke zullen steeds groter worden. De 48-jarige J. de Roode uit De venter is gisternacht bij een vecht partij gedood door een 28-jarige Turk uit Izmis. Hij werd met een stiletto in het hart gestoken en was vrijwel onmiddellijk dood. De Turk onder hield ruim een jaar relaties met de 21-jarige dochter van het slachtoffer. De verhouding werd verbroken en zondagavond vroeg het meisje de Turk haar rijwiel terug. Deze kwam later bij haar thuis hierover praten. Er ontstond een ruzie, waarmee de vader en broer van het meisje zich bemoeiden, met bovengemeld gevolg. Het meisje en haar 20-jarige broer moesten wegens opgelopen messteken naar het Sint-Jozef-ziekenhuis wor den vervoerd. Het meisje werd vrij zwaar gewond opgenomen, de jonge man kon na behandeling naar huis. De dader werd enkele vechtpartij gearresteerd ei bekentenis af. ren na de legde een vieren. Het spreekt vanzelf, dat dit feit in de bejaardengemeenschap en in de gemeente niet onopgemerkt voorbij zal gaan. De heer Smits werd op 11 novem ber 1866 in Dokkum geboren. Hij bleek over een goed verstand te be schikken. waarom de onderwijzer adviseerde schoolmeester te worden. Daartoe bezocht hy de Normaal school. In het jaar 1886 werd hij als hulponderwijzer in Havelterberg aan gesteld. Later werd hij onderwijzer aan de openbare school in Vledder. Hij heeft het onderwijs niet minder dan 45 jaar in verschillende plaat sen gediend. In 1931 volgde zijn pensionering, waarna hy zich in IJmuiden vestig de, welke woonplaats hij later voor Haarlem verwisselde toen hy, na het overlijden van zijn echtgenote, by een van zijn dochters introk. De heer Smits heeft drie dochters en drie zonen die deze bijzondere verjaardag van hun krasse vader zeker zullen mee vieren. De oudste is 71 Jaar en de jongste 55. De bijna honderdjarige woont nu al weer 11 jaar in „Aar en Amstel". Direct na de opening kwam hij er al. Hy is een van de meest popu laire mensen van deze bejaardenge meenschap want hy is nog spraak zaam, zeer gevat en vriendelijk te genover ieder in zijn omgeving. Zijn gezondheid is, zyn hoge leef tijd in aanmerking genomen, nog heel goed te noemen. Jammer is het, dat zijn gezichtsvermogen zodanig is verslechterd, dat hij niet meer kan lezen of schrijven en dat is iets wat hij wel betreurt. Toch is hij nog vol activiteit, want toen we hem opzochten stond de honderdjarige met groot enthou siasme te sjoelen. Het was de weke lijkse spelavond van het tehuis en daar ontbreekt de heer Smits vrij wel nooit! Het zal de heer Smits vrijdag stel lig niet aan belangstelling ontbre- ADVERTENTIE «f* m KRACHTIGE KOST VOOR HET KINDlf Geen werf van Verolme in Tasmanie Pers, radio en televisie van de Australische eilandstaat Tasmanie houden zioh druk bezig met de wei gering van de federale regering in Canberra om de 33 1/3 pet. subsidie te verlenen, welke nodig zou zijn om de bouw van een Verolme-scheeps- werf in North-West Bay mogelijk te maken. Ook in het parlement van de staat Tasmanië is hevig geageerd tegen het afwijzend besluit van de federale regering, waardoor Tasmanië niet alleen een kapitaalsinvestering van 20 miljoen dollar aan zioh voorbij zal zien gaan, maar ook een aanzien lijke verruiming van werkgelegen heid, naar schatting voor 2.500 man inclusief een belangrijk aantal im migranten uit Nederland. De federale regering heeft de aan vraag om subsidie voor de stichting van een grote scheepswerf op Tas manië verworpen, omdat volgens haar de bestaande scheepswerven in Australië voldoende capaciteit heb ben om alle schepen te bouwen, die in de naaste toekomst nodig zullen zijn. De vertegenwoordiger van Verolme in Australië, de heer A. de Beer, ver telde, dat het Verolme-concern van plan was in North-West Bay, waar zich een stad van 5.000 tot 7.500 men sen ontwikkeld zou kunnen hebben, schepen te bouwen tot 60.000 ton. Wanneer men de ontwikkeling in de visserij na de tweede wereldoorlog nader bekijkt, zal een ieder moeten beamen, dat de visserij een levende bedrijfstak is. Dit kan men consta teren in elke vissershaven, die men bezoekt, en ook in de visserylitera- tuur. De Wereldvoedselorganisatie en de talrijke nationale en internatio nale visserijbladen verstrekken we tenswaardige technische gegevens en marktontwikkelingen worden in zeer korte tijd aan belanghebbenden ter kennis gebracht. Een bezoek aan een scheepvaart museum is nuttig om de ontwikke ling van het scheepstype na te gaan. Daar ziet men dat sinds eeuwen het type bomschuit of pink, zij het met een scherper voor- of achtersteven, in diverse landen als vissersvaartuig heeft dienst gedaan. Deze schepen werden toen uitsluitend van hout ge bouwd. Aan het einde van de vorige eeuw deed de logger zijn intrede. In het begin werden nog schepen van hout gebouwd, doch later ging men gelei delijk op staal over. Gelijktijdig kwa men ook de stoomtreilers, die uitslui tend de visserij op verse vis uitoefen den. Deze typen zag men tot om streeks 1940, zij het dat de zeilloggers in de jaren 19251930 werden omge bouwd tot motor logger. Advies Vroeger was het veelal de gewoon te dat de scheepsbouwer ook de advi seur was van de opdrachtgever. Te genwoordig kan men gebruik maken van een scheepsbouwkundig bureau, dat weer op de hoogte is van de jong ste ontwikkelingen op visserygebied in het buitenland. Op dit gebied is de belangstelling schepen en methoden van vissen we derkerig. Zo worden bijv. Noorse ma chinefabrieken vragen gesteld en zij van hun kant maken reclame voor het inrichten van schepen voor de ringnetvissery, terwijl in Engelse vakbladen afbeeldingen staan van vaartuigen, ingericht voor de boom- korvisserij, een specifieke Hollandse visserij. Het eist doorzettingsvermogen om iets nieuws in een bedrijf in te voe ren. Dit heeft men bijv. kunnen zien toen men in het begin van de vijf tiger jaren overging tot de bouw van de moderne haringmotortreiler en vooral sinds enkele jaren de bouw van de hektreiler en hekkotter. Het laatste snufje op dit gebied is voor zien van een diepvriesinrichting. Veel kotters van de naties Het aantal kotters dat na de oor log is gebouwd, loopt in de honder den. In plaats van een normale zij- kotter gaat men hoe langer hoe meer over op het bouwen van hekkotters. De vleetlogger, waarvan er na 1945 nog ongeveer 250 waren, heeft praktisch afgedaan. In het begin van de teelt waren er nog slechts 10 in bedrijf. De boomkorvisserijdie thans veel vuldig wordt uitgeoefend, werd in het begin van deze eeuw ook toege past. Doch dit geschiedde met de bomschuiten, die afhankelijk waren van de wind en slechts met één kor visten. Tegenwoordig hebben deze schepen aan iedere zijde van het schip een „uithouder" of „boom" hangen, waaraan een kor is beves tigd. Deze visserij wordt met succes uitgeoefend. Zo heeft men kunnen lezen eikaars vissers- .World Fishing' dat in Noorwegen de beugvisserij, die daar in jaren niet Is uitgeoefend, weer op een moderne manier wordt toegepast. Een walvis jager, waarvoor geen emplooi meer was, werd omgebouwd, uitgerust met een motor van 1000 PK en voorzien van een vriesinrichting en vriesruim. Met dit schip werd een record vangst behaald. De reisduur was lang, circa. 5 maanden, zodoende konden er 2 reizen per jaar worden gemaakt, doch daartegenover staat, dat het jaarin komen van een matroos rond f26.000 Arbeidsbesparing In het bijzonder is men zich de laatste jaren gaan toeleggen op ar beidsbesparing. Op onze nieuwe hek- treilers ziet men dit al. De vis wordt per lopende band van het achter schip aangevoerd naar de werkruim te, waar de vis wordt gesorteerd, ge stript, gespoeld enz. Vooral in Noorwegen heeft men de automatisering sterk ingevoerd door de toepassing van het z.g. power- block", waardoor de bemanning met 3 4 man kon worden geminderd. In tijden van personeelstekort is dit zeer welkom. Hetzelfde gebeurt thans in Enge land. Daar heeft men thans een hektreiler in de vaart gebracht die by IJsland vist en een lengte heeft van 130 voet circa 40 meter). Dit schip is op een zodanige wijze geautomati seerd, dat het met 11 man kan varen tegenover 15 man op een traditionele treiler van dezelfde grootte. Deze automatisering zit vooral hierin, dat de werking van de motor in de brug is te controleren door overbrenging van lampjes of alarm signalen, wanneer ergens gevaar dreigt, byv. In de oliesmering.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9