EIDSCH ilift DAGBLAD 3REUK NU DEFINITIEF Huisartsen- ziekenfondsen Beels plannen nog in duister JAMIN Mogelijk ngrijpen minister jerbericht wakke wind Aardgasontploffing vernielt viaduct Chinezen lopen hoos parade weg van WKBêêêM Lunar Orbiter (f)ud êföé. teumo pgericht 1 maart 1860 DINSDAG 8 NOVEMBER 1966 No. 32019 E. A. E. van Dlsüoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Teleloon Directie eD Administratie: 25041; Redactie: 21607 ^redacteur: J. Brouwer f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f 0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Witte Singel 1, Lelden Giro no. 67058 (Van onze Utrechtse correspondent) e Landelijke Huisartsen Vereniging is niet langer bereid met iekenfondsen overleg te plegen over de kwestie van de hono- imverhogingen. De breuk tussen artsen en fondsen is hiermee feit- et L.H.V. heeft dat besluit genomen, omdat volgens haar de sen niet bereid zijn, de artsenvoorstellen in bespreking te en. Hierdoor hebben de ziekenfondsorganisaties de voortzet- van de besprekingen bewust onmogelijk gemaakt, aldus een nuniqué van de L.H.V., dat gisteravond werd uitgegeven. schil zelf bijbetalen. In ziekenfonds kringen rekent men op een vergoe ding van 5 gulden per consult. De artsen willen echter een tarief van 8 gulden, zodat in dat geval de ver zekerde nog drie gulden erbij legt. Deze noodmaatregelen komen in ie der geval niet vóór 1 januari 1967 in werking. Bij de vorige onderhan delingen in juli van dit jaar is af gesproken, dat beide partijen zich gedurende het hele jaar 1966 ge bonden achten aan eerder gemaakte afspraken. eren hebben de ziekenfondsen ergaderd over de vraag, of zij tsenvoorstellen in het overleg ie orde moesten laten komen De uitslag was negatief: het lunt van de ziekenfondsorga- is met betrekking tot de hono- ïvoorstellen van de landelijke Menvereniging bleef ongewy- a dus afwijzend. De fondsen enkel bereid, op de vandaag iden gezamenlijke vergadering, ezwaren toe te lichten en een verklaring te geven op hun voorstellen. De huisartsen zul- ndaag niet op de afgesproken ering verschijnen. Bemiddelen aekenfondsen houden zich van- bezig met de vraag, of zij nu nel minister Veldkamp moeten kelen. De minister kan alsnog delingspogingen ondernemen, die mislukken, vaststellen welk de ziekenfondsen per be ling aan de dokter mogen uit- Is de rekening van de dokter dan moet de patiënt het ver- ge- Libelon-kousen ge maakt van 't super-elas tische Libelon-garen. Fantastisch lang, rim pelloos bij enkel en knie. Zachtglanzend als zuivere natuurzijde. En.Libelon-kousen zijn praktisch haakvrij, indien ze mooi strak- sluitend en hoog zijn opgetrokken. KNMI in De Bilt verwacht van - tot morgenavond: r het algemeen veel bewolking. Qkele plaatsen mist en slechts en daar enige regen. Over- id zwakke wind. Dezelfde tem- uren als vandaag of iets lagere, „«gemaakt om 11.15 uur). 9 NOVEMBER >p: 07.48 uur; onder: 16.59 uur. lop: 03.09 uur; onder 15.57 uur. »ater in Katwijk te 00.01 en uur. Sater te 08.19 en 20.36 uur. Duminei bestaat uit 20 pagina's. AANVALLEN OP SAOEDI-ARABIË Egyptische bommenwerpers van Russische makelij hebben twee plaatsen in Saoedi-Arabië (Nejran en Quwayja) gebombardeerd waar bij zeker veertien burgers zijn ge dood of gewond, zo heeft een Ame rikaanse correspondent gisteren in Beiroet gemeld. De Egyptische vliegtuigen, die zijn gestationeerd in Jemen waar een veertien maanden geleden gesloten wapenstilstand elk ogenblik blijkt te j kunnen eindigen, vielen op 14 okto- ber na het aanbreken van de dag aan terwijl de bemanningen van het Saoedi-Arabische luchtdoelgeschut sliepen, aldus Mosher, correspondent in het Midden-Oosten van het pers bureau Copley. Mosher is drie dagen bij de roya listische strijdkrachten in Jemen ge weest waar naar zijn zeggen Egypti sche bommenwerpers vier aanvals- vluchten per dag uitvoerden tegen royalistische stammen ondanks liet bestand. Egypte noch Saoedi-Arabië heeft iets over deze bombardementen ge meld. Volgens Mosher onderneemt Egyp te deze aanvallen om Saoedi-Arabië af te houden van nieuwe steun .an de royalisten na berichten als zou de Jemenitische burgeroorlog weer gaan beginnen. Mosher zegt dat er geen berichten zijn over de vraag waarom Koning Feisal van Saoedi-Arabië niet open lijk tegen de bombardementen heeft j (Van onze parlementaire redactie) Nog steeds tast men in het duister over de plannen van informateur Beel. Gisteren heeft hij achter eenvolgens gesprekken gehad met de fractievoorzitter van de KVP, drs. Schmelzer, van de PvdA drs. Neder- liorst en van de VVD mr. Toxopeus. Vanmorgen ontving hij achtereen volgens de fractievoorzitters van de ARP en van de CHU, de heren Rool- vink en Beernink. N De informateur ontving van de fractievoorzitters nauwkeurige u't- j eenzettingen over de verschillende I standpunten. Nu kan snel blijken, welke koers hij in gedachten heeft. Voortzetten Gezien de snelheid die de infor mateur volgens zijn opdracht bij zijn werk moet betrachten, neemt men aan dat hij voorlopig zal pogen het mislukte werkstuk van formateur Schmelzer te voltooien. Het is moei lijk voor te stellen, dat hij zal stre ven naar een restauratie van het kabinét-Cals. Ook niet nu het Ne derlands Katholiek Vakverbond zich daarover positief heeft uitgesproken (zie pag 13). De motie-Schmelzer, die een eind maakte aan het kabi- net-Cals, lijkt daarvoor nog steeds een te grote belemmering. De KVP is niet van zins de motie zo maar in te slikken. De Partij van de Ar- Treinverkeer tot donderdag gestremd De Nederlandse Spoorwegen zijn gistermiddag opnieuw getrof fen door een ramp, toen een aardgasexplosie het gloednieuwe via duct over de Thomas a Kempisweg in Utrecht vernielde. De ontploffing ontstond doordat bij laswerkzaamheden aan de oude damwand een afgesneden stuk ijzer de' aardgasleiding over een lengte van vier centimeter openscheurde. Onmiddellijk vol'gde een hevige ontploffing met een metershoge steekvlam, die de boven leiding doorbrandde. De 48-jarige lasser Johannes van der Heyde uit Maarssen, in dienst van het NV Spoorwegbouwbedrijf, die op een ladder met een snijbrander aan het werk was, werd tien meter weggeslingerd. Hij kwam in een gro te zandhoop terecht en liep brand wonden in de nek op. Na in een zie kenhuis behandeld te zijn, kon hij geprotesteerd. Hij meldde dat de naar huis gaande verwondingen Saoedische regering rustige pro testen heeft ingediend bij de Egyptische, de Amerikaanse en Brit se ambassade. Opwinding in Djokjakarta Communislisch-gczinde jongeren hebben, volgens Indonesische kran- j teberichten uit Djokjakarta, een middelbare scholier, lid van een an ti-communistisch actiefront, doodge marteld. In die stad zou nu, na on- Personeel van de aardgasmaat- geregeldheden tijdens het weekeinde I schappij is bezig de vernielde aard een explosieve situatie zijn ontstaangasbuis door een nieuwe pijp te ver niet ernstig. De vermoedelijke schade aan het begin oktober van dit jaar in ge bruik genomen viaduct bedraagt 750.000 gulden. Per etmaal passeer den ongeveer 250 reizigers- en goede rentreinen het viaduct. Dat is nu niet meer mogelijk. Tot donderdag is het treinverkeer gestremd. Het viaduct zal zeker voor de helft op nieuw moeten worden gebouwd. De dwarsbalken van de rails zijn vol komen verschroeid en het beton is op vele plaatsen afgebrokkeld als los Herdenking op het Rode Plein Op het hoogtepunt van de feeste lijke herdenking van de Russische revolutie is het gisteren tot een nieuw diplomatiek incident gekomen. Het gebeurde tijdens de traditionele militaire parade op hel Moskouse Rode Plein. Toen de bij die gelegen heid het woord voerende minister van Defensie, maarschalk Malinow- ski, behalve de V.S. en West-Duits- land ook China aanviel, verlieten (zoals reeds in het kort gemeld) de Chinese diplomaten de tribune. Malinowski beweerde opnieuw dat de Chinese leiders de gezamenlijke actie van de ..socialistische landen" ondergraven en daardoor de imperia listen in Vietnam en elders tot nieu we activiteiten aanmoedigen. Belangrijker dan deze beschuldi ging was het feit dat het conflict tussen de Sowjet-Unie en China nu tijdens het belangrijkste feest van de Russen openlijk aan de orde werd gesteld. Weliswaar heeft men on langs, bij de viering van de geboor- ig der Chinese Volksrepubliek iets dergelijks beleefd Daa-r zagen de Sowjetrussische diplomaten trouw gevolgd door een aantal collega's uit Oosteuropese anden, zich genood zaakt de eretribune in Peking onder protest te verlaten. Nieuw aspect De polemiek tussen de Sowjet-Unie en China heeft bovendien een nieuw aspect gekregen door het feit dat bij de gepubliceerde officiële gelukwen sen aan de adressen van de com munistische leiders en de regering in Moskou niet die van de Chinezen is. Mogelijk wordt zij de komende iagen met andere gelukwensen nog gepu bliceerd. Op de dag van de revolutie werden echter slechts de wensen van Polen. Bulgarije, Hongarije. Roeme nie Tsjecho-Slowakije. Oost-Duits- land, Mongolië. Noord-Korea. Noord-Vietnam en van de commu nistische partijen in Frankrijk en Italië bekendgemaakt. Ongedrukt bleven voorlopig de Chinese en Al- baanse en ook de Joegoslavische en Cubaanse telegrammen. Het verschil in behandeling van de communisti sche broederlanden heeft ongetwijfeld een politieke achtergrond De meeste gepubliceerde boodschappen, uitge zonderd slechts de Koreaanse, de Vietnamese en de Roemeense, spre ken zich uit voor versterking van de eenheid in het wereldcommunisme, hetgeen aansluit bij de Moskouse standpunten in het conflict met de Chinezen. Metershoge vlammen laaien op onder het spoorioegviaduct in Utrecht, na de aardgasexplosie. De Utrechtse brandweer bluste 't vuur met droogpoeder en water. Overstromingen in Panama: 35 doden vangen. De omwonenden hebben niets gemerkt van het afsluiten van het aardgas. Het Utrechtse energie bedrijf kon via een omschakeling toch de gasvoorziening op peil hou den. De NS hebben gisteravond een ge wijzigde dienstregeling voor het treinverkeer tussen Den Haag/Rot terdam en Utrecht ontworpen. Na dat gisteren een treinstel pendelde via Nieuwersluis tussen Utrecht en Woerden, rijden vandaag alle trei nen uit de gewone dienstregeling via Nieuwersluis. Aangezien deze omweg een tijdverlies met zich meebrengt, vertrekken de treinen uit Den Haag en Rotterdam ongeveer 20 minuten vroeger dan normaal. De reizigers uit Utrecht moeten er rekening mee houden dat zij 20 minuten later dan anders in Rotterdam en Den Haag aankomen. De NS raden de reizigers uit Utrecht die naar Roosendaal moeten, aan via Den Bosch te gaan. Leiden—Utrerh t De treinen uit Leiden naar Utrecht rijden slechts tot Woer den. Vandaar worden de reizigers met bussen verder vervoerd. De j dienstregeling is ongewijzigd, wèl dienen de reizigers die van het traject LeidenUtrecht gebruik maken en die via Utrecht verder willen reizen met eeif kleine ver traging rekening te houden. Om- gekeerd worden reizigers voor Lei den eerst met bussen uit Utrecht naar Woerden gebracht. Er wordt met man en macht en dag en nacht aan het viaduct in Utrecht gewerkt. Verwacht wordt dat de j stremming donderdag. mogelijk nog iets eerder, zal kunnen worden opgeheven. ADVERTENTIE De lasser Johannes van der Heyde, flink in het verband ver pakt. De verwondingen zijn even wel niet van ernstige aard. Als gevolg van de zwaarste over stromingen die Panama sinds der tig jaar hebben geteisterd, zijn ten minste 35 mensen om het leven ge komen. Veertig personen worden nog vermist. De watersnood doet zich ten oosten van het Panamakanaal voor. Daar staan tientallen dorpen in het water waarin de kadavers van dui zenden dieren ronddrijven. Ameri kaanse hefschroefvliegtuigen nemen aan het reddingswerk deel. Er Is een tekort aan drinkwater. Men vreest dat het aantal slacht offers nog sterk zal stijgen, omdat men niet weet hoe de toestand is in de Indianennederzettingen langs de oevers van enige grote rivieren. ADVERTENTIE Zie advertentie van „Sempre Avtmti's JONG EN JOLIG" op pagina 18 van dit blad. beid ls nog steeds niet bereid er aan toe te geven. Het bestuur van de KVP heeft be sloten de vergadering van de par tijraad, die zaterdag in Amsterdam zou worden gehouden, voor onbe paalde tijd uit te stellen. De verga dering was uitgeschreven ter bespre king van de kabinetscrisis. De re den voor het besluit moet waarschijnlijk worden gezocht in de angst, dat op deze bijeenkomst de tegenstellingen binnen de partij openlijk aan de dag zouden treden. In politieke kringen werd reeds re kening gehouden met de mogelijk heid. dat de oppositie tegen het be leid van de tweede-kamerfractie en het partijbestuur zich op deze bijeen komst zou gaan roeren De partijraad is een groot lichaam, dat in het open baar vergadert, en dat gewoonlijk ook door de ministers van de KVP wordt bezocht Aangenomen wordt, dat het uitstel het partijbestuur mede is ingegeven uit vrees, dat de katho lieke bewindslieden op deze verga dering tegenover de tweede-kamer fractie zou komen te staan. Vast staat in ieder geval, dat het overleg tussen de bewindslieden en de par tijtop nog niet is afgerond. Volgens de heer W. Perquin, di recteur van het partijbureau, is de vergadering uitgesteld omdat het weinig zin heeft over de kabinetscri sis te praten zolang die nog niet is opgelost. Hij noemde het onzin, te denken dat angst voor tweespalt aan het besluit ten grondslag ligt. TWEEMAAL NEDERLAAG VOOR ERHARD De christendemocraten van bonds kanselier Erhard hebben vandaag in de Bondsdag (Tweede Kamer) twee maal een nederlaag geleden in stem mingen over de vraag of aan de kan selier al of niet zal worden gevraagd de vertrouwenskwestie te stellen. So cialisten en liberalen stemden voor het plaatsen van de vertrouwens kwestie op de agenda en versloegen gezamenlijk de CDU. Een CDU-voor stel om de socialistische motie pas na de rede van de minister van Fi nanciën over de begroting-1967 te be handelen werd eveneens door SPD en FDP afgewezen. De sfeer in de Bondsdag was geladen. Hij heeft in tussen laten weten, dat hij niet van plan is officieel om 'n vertrouwens votum te vragen, wat de afloop van het debat ook moge zijn. De grond wet bepaalt, dat de kanselier zelf kan beslissen of hij al dan niet de ver trouwenskwestie wil stellen. De Bondsdag kan hem alleen dan ver vangen als een meerderheid het eens kan worden over een opvolger. De Lunar Orbiter, die gisternacht door de Amerikanen naar de omge ving van de maan werd gelanceerd, heeft vandaag weer een geringe koerscorrectie uitgevoerd op aanwij zingen van de volgstations op aarde. De apparatuur van de Orbiter blijft goed werken. Het ruimtevaartuig is er, in tegenstelling met zijn voorgan ger, in geslaagd zich op de ster Ca- nopus te oriënteren. ADVERTENTIE borstplaat niet duur wel heerlijk „Miss Syrië'', hier in natio naal kostuum, zal in Londen uit- komen in de strijd om de wereld titel. De gasverbruikers te Zut- Jen hebben thans genoegen ft genomen in de prijsbepaling van 15 cents voor dc kubieke ft el door de fabrikanten. Te Leiden wordt de prijs met le Januari 1867 op 14 cent ge- ft x bracht. ft p uit het noorden des lands q wordt medegedeeld, dat er x V een groote aanvoer van appe- x ft len en aardappelen bestaat, 5 ft ten gevolge waarvan de prij- X ft zen aanm.erkelijk verminde- x ren. De beste soorten appelen S ft koopt men voor f 120—f 1,75 x ver mud. Aardappelen voor g f220—f2,50 per mud. <^QScfr<3CScK8<Ecf<9<xot^^

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1