ohan Cruijff uit veld gestuurd yÈiÉs „Ik heb arbiter niet geslagen edstrijd tegen sjechen kreeg nmoerig slot Heethoofd Sjaak «11 je Kar.. kaas nit het vuistje BESCHAMEND... BARRIÈRE AJAX-LEIDING IS BEZORGD Johan Cruijff na afloop in kleedkamer: 10*0 1 NOVEMBER 1899 IKiraCH DAGBLAD 1 De aftocht van arbiter Glöck ner uit Leipzig. Tussen suppoos ten en agenten. (Van onze sportredacteur) aai Isrechter Glöckner poogt andige Johan Cruijff van i te verwijderen. ADVERTENTIE >r te ngere onv Pieters Graafland, in de id tegen de Tsjechen wat id, lacht, terwijl Szikora hoen nog wat nasputte- Een heethoofd, die de scheids rechter met een bierfles te lijf wilde gaan, icordt door andere (verstandiger) toeschouwers in bedwang gehouden. ~v-%; sL *4 |j| Er is een kwalijke kans, dat Johan Cruijff zondag a.s. niet van de partij zal zijn in de lang verbeide wedstrijd tussen Ajax en Feijenoord. Ajax' jeune-premier 'werd gistermiddag een kwartier voor het einde van de interland tegen Tsjecho-Slowakije (1-2) door de Oostduitse arbiter Glöckner van het veld gezonden. We gens natrappen, veronderstelde het grootste deel van de 56.000 toeschouwers in het Olympisch Stadion, want Cruijff haalde, nadat de Tsjechi- Of de licht ontvlambare Cruijff nu voor natrappen of slaan het verder meespelen werd ontzegd 'de bestraffing was o.i. juist, al vinden wij de verklaring van de heer Glöckner nogal merkwaardig de verwijdering van de Amsterdamse aanvalsleider vormde wèl de inleiding van een reeks onplezierige momenten. Dat deel van het publiek dat de jeugdige Ajacied op zijn tocht naar de kleedkamer hartstochtelijk met een „Cruijffie, Cruijffie" had toegejui", greep de eerste de beste gelegenheid aan om zijn ontstemming tot ont lading te brengen en dat gebeurde toen de Tsjechische rechtsbuiten Frantisek Vesely Cor Veldhoen wat al te fel aanviel. De opgewonden toeschouwers eisten onder het motto: oog om oog, tand om tand het hoofd van de aanvaller uit Praag en toen de heer Glöckner daarop weigerde in te gaan, bestormden tientallen kijkers het speel veld, regende het zitkussentjes en helaas alweer flessen en kwam een legioen politiemannen handen tekort om buiten hun zin nen geraakte lieden, die met iedereen op de vuist wilden, tot bedaren te brengen. Het was een beschamende vertoning hooguit drie kansen en uit een daar van scoorden zij. Bij een door links buiten Kabat genomen hoekschop De Tsjechische verdediging is in I (27ste minuut) verzuimde de Ne- deze wedstrijd, die als een vriende- I derlandse verdediging de Tsjechi- Ujk partijtje voetbal was begon- rechtshalf Geleta dekking te geven nen en aanvankelijk ook zelden bo- I en dat kwam oranje op een doel- ven het niveau van een oefenwed- punt te staan. De Nederlandse ploeg strijd „tilde", een onneembare bar- was hoewel overwegend in de rière gebleken voor het Nederlands I aanval minder fortuinlijk. 7n de elftal. Met de reeds kalende gewei- j 21ste minuut schoot de verrassend denaar Jan Popluhar aan het hoofd goed debuterende Ajax-rechtsback wierpen de Tsjechen een betonnen Suurbier na een slimme diepte- dam op voor de veste van hun uit- I pass van Swart tegen de lat en nemende doelman Viktor, waarbij ook in de 29ste minuut kropen de zij niet schroomden, om, wanneer de nood hoog steeg en Johan Cruijff, oranje's actieve en geraffi neerde aanvaller maakte het Poplu har soms bijzonder moeilijk aan de noodrem te trekken en hun toe vlucht te nemen tot onoirbare han delingen. De' Tsjechen speelden de ze middag technisch goed voetbal, opgebouwd uit een solide verdedi ging. Zij behoren zonder twijfel tot de beste Europese teams, maar de irritante wijze waarop zü de aan vallers van de tegenpartij tot staan trachten te brengen, bestempelt hen tot onplezierige tegenstanders. Dubbel Dubbel zuur voor oranje was het feit, dat beide Tsjechische treffers uit verdedigingsfouten ontstonden. In de eerste helft kregen de Tsjechen Tsjechen door het oog van de naald doordat Johan Cruijff, nadat hij na een mislukte vertragingsactie van rechtsback Smidt vrij voor doel was gekomen, het leer tegen doelman Viktor opschoot. Eenmaal Slechts éénmaal in de vierde minuut van de tweede helft lach te Vrouwe Fortuna de Nederlanders welwillend toe. Na een korte corner met Nuninga deponeerde Sjaak Swart via een diagonale schuiver leer in het woud van benen voor de veste van Viktor. Het was een slim me gok van de Ajax-rechtsbuiten, want via het been van rechtsback Schmidt caramboleerde de bal in de touwen. 11. sche verdediger Horvath hem op de voet was gaan staan, flink met het rechterbeen uit. ..Mis", verklaarde na afloop de 37-jarige fluitist uit Leipzig. „Voor natrappen heb ik hem niet uit het veld gezonden. Die Tsjechen hadden ook wel het een en ander gedaan. Maar toen ik de heren van elkaar wilde scheiden, sloeg Cruijff me vol in het gezicht". Arbiter Glöckner wees de plek aan: precies op de mond rechtsbuiten Vesely na een snelle so lo de bal scherp voor het Nederland se doel trok en de verdediging mis tastte. vend linksbuiten Hrdlicka invaller voor de kort voor rust ge blesseerd geraakte Kabat Eddy Pieters Graafland uit positie en kon hij gemakkelijk met een strak schot 12 scoren. Nog scheen de positie van oranje niet hopeloos en steeds zwaarder werd dan ook de druk op de Tsjechische barrière. Oranje be heerste het middenveld volledig. De Tsjechen bleken echter over een groot incasseringsvermogen te beschikken en het zat de oranjeploeg niet mee. Aanvallen Tweemaal sprong Viktor in de baan van schoten van Cruijff en in de 20ste minuut hij greep zich wanhopig in de haren lepelde Swart na goed voorbereidend werk van Nuninga het leer uit vrije positie over het Tsjechische doel En in de 22ste minuut, toen Crujjff er eindelijk door was. stak de verslagen op de grond liggende Popluhar bliksemsnel een been uit en kwam -de Ajax-speerpunt ten val. Mèèr dan een vrije trap kon arbiter Glöckner de Nederlanders niet ge ven. Het Tsjechische „muurtje" stond vervolgens succes in de weg. Daarna voltrok zich het drama- Cru ijff en gingen tientallen lieden, die zich voetbalsupporters noemen, de naam van Nederland door het slijk halen. De heer Glöckner hield geen rekening met verloren gegane speeltijd en beëindigde de „vriend schappelijke" ontmoeting enige mi nuten te vroeg. Breedgeschouderde politiemannen konden daarna met grote moeite de Oostduitse arbitra ge en de Tsjechische spelers vrijwel onbeschadigd het regende overi gens klappen en zitkussens door woedende hagen toeschouwers naar de catacomben van het stadion loodsen Goed Samenvattend mogen we vast stellen, dat het Nederlands elftal een g( zij het wat ongelukkige wedstrijd heeft gespeeld. In de aanval was Johan Cruyff veruit de actiefste en Het is zondag zonder dat het eerste elftal in het veld kwam voor Ajax een zeer slechte dag geworden. Want naast het uit het veld zenden van Johan Cruijff in de interland tegen Tsjecho-Slawakye, hetgeen de negentienjarige mogelijk op een schorsing komt te staan, kreeg Co Prins, een van de mogelijken voor de belangrijke wedstrijd in de Meer tegen Feijenoord, een officiële waarschuwing. Dat ge beurde in de vóór de interland gespeelde wedstrijd Ajax 2Volen- dam 2, waarin Co Prins zich met de leiding bemoeide. Naar aanleiding van de affaire-Cruyff vroeg de penningmeester van Ajax, de heer H. Timman, zich na afloop overigens af of het nog wel verstandig is, dat een vereniging vlak voor een belangryke wedstrijd spelers voor het Nederlands elftal afstaat. „Stel dat de KNVB een eventueel door de FIFA op te leggen en door UEFA over te nemen straf van Cruijff doorvoert, dan is Ajax toch wel erg ge dupeerd. Bovendien, hier liepen van ons zes spelers in het veld met alle risico's van dien. Dat is zo langzamerhand een groot gevaar voor een vereniging". Of Cruijff zondag a.s. tegen Feijenoord van de partij zal zijn hangt dus af van hogere instanties in de voetbalwereld. Hoe de KNVB over de overtreding van Cruijff denkt? Secretaris-penningmeester Lo Brunt, die meteen na afloop van de wedstrijd scheidsrechter Glöckner in diens kleedkamer een kort bezoek bracht, wilde zich over de overtreding zelf niet uitlaten en ook geen oordeel uitspre ken over de leiding. Zijn commentaar was slechts: „Of Cruijff zon dag wel of niet zal spelen zal de strafcommissie van de KNVB moeten uitmaken". handigste speler. Maar hij kreeg weinig steun. Linksbuiten Piet Kei- zér had bepaald zijn dag niet en ook linksbuiten Nuninga bleef oene de zijn normale Ajax-vorm. Voor rust, toen het centrum werd verme den en de aanvallen „langs de lijn" werden ontplooid, waarbij de backs Suurbier en Veldhoen een enkele maal verrassend de taken van de vleugelspelers overnamen, heeft Ne derland voor ons gevoel de beste kansen op winst gehad. In de twee de helft werden de aanvallen veel al door het centrum geleid en juist daar opereerde het sterkste deel van de Tsjechische defensie De Tsje- Met een formidabele duik voor de schoenen van Johan Cruijff die een salto maakt, voorkwam de Tsjechische doelman Viktor in de eerste helft een bijna zeker lijkend Nederlands doelpunt. chen wij schreven het al speel den technisch goed voetbal, maar hun weinige in traag tempo uit de versterkte defensie opgebouwde aan vallen zouden zeker zonder succes zijn gebleven indien de oranje-ver dediging de noodlottige foutjes ach terwege had gelaten. Met de 12 zege kregen de Tsjechen dan ook meer dan zij verdienden. Dat er in de Nederlandse kleedka mer zondag na afloop van de strijd tegen Tsjecho-Slowakije geen opgewekte stemming heerste is duidelijk. De affaire-Cruyff drukte zijn stempel op de atmos feer en het was ook niet zo ver wonderlijk, dat de spelers hun gramschap uitten jegens de Oost duitse scheidsrechter Glöckner. Bennie Muller, die aan een duel met een der Tsjechen een bloeden de hoofdwond had overgehouden, liep als eerste mopperend door de catacomben op weg naar de dou che. „Wat een scheidsrechter, zeg", was zijn met enkele bijzonder har de termen omkranste commentaar, dat door allen werd gedeeld. Uiteraard werd Johan Cruyff. die de laatste bijzonder onaangename vijftien minuten onder de hoede van hulptrainer De Vroedt achter een hermetisch gesloten deur in de kleedkamer had doorgebracht, nadat deze barrière was weggeval len het middelpunt van een grote schare journalisten, die het naadje van de kous wilden weten. Was het waar dat Cruyffie, die by zijn aftocht uit de piste een hartstoch telijke ovatie van de 56.000 toe schouwers had meegekregen, de heer Glöckner in het gezicht had geslagen? „Geen sprake van", luid de het oordeel van de jonge Am sterdammer. „Zeker niet met op zet. Het is mogelijk dat ik hem geraakt heb, maar dat moet dan gebeurd zijn toen iemand mijn arm vastpakte. Ik dacht dat het een Tsjech was en rukte me los Misschien dat ik toen de scheids rechter heb geraakt, maar zeker niet met opzet". overigens vond de heer Glöckner uitgerekend de nummer 9 van Ne derland de namen kent hij niet. en dat is Cruijff „een zeer goe de, maar te onbeheerste speler". Zijn mening over de wedstrijd wilde de Oostduitser ook wel geven: „Tot de rust was het een goede wedstrijd, zeker voor mijn begrip pen. Maar dat het daarna zo rom melig moest worden begrijp ik niet goed. Er stonden toch 22 zeer be hoorlijke voetballers in het veld". Bondscoach George Kessler liet zich diplomatiek niet uit over de affaire Cruijff en de leiding van de scheidsrechter. Wel wilde hij ver klaren dat de incidenten in de tweede helft hem bijzonder onaan genaam hadden getroffen. „Dat was jammer want ons elftal heeft juist in die tweede helft zeer goed gespeeld. Dat de jongens meer scoringskansen wisten te schep pen nadat Cruyff uit het veld was gestuurd is wel te verklaren. Die straf voor de anderen een mentale injectie om er een schepje boven op te gooien". Waarom Nederland in de eerste tien minuten zich voornamelijk op de verdediging had toegelegd, werd er gevraagd. „Wij wisten dat de Tsjechen snel starten en hebben hen in die eerste tien minuten la ten komen. Daarna hebt u kunnen zien dat bijvoorbeeld Bennie Mul ler meer aandacht aan de aanval ging besteden". Over het geheel ge nomen zei de heer Kessler toch te vreden te zijn over het elftal „Al leen schakelde ons elftal te lang zaam over van de verdediging op de aanval en daardoor kreeg de te genstander gelegenheid tot her stel". De heer Kessler, die zich niet over de spelers persoonlijk wilde uitla ten („Dat doe ik uit principe nooit") zei tenslotte dat het een leerzame wedstrijd was geweest. „We zullen de bandopname nog eens bijwonen dank zij de NTS, die voor ons de bandopname zal afdraaien en dan zullen we de gemaakte fouten nog beter kunnen bespreken". Debutant Wim Suurbier was een der weinigen, die niet alleen maar on tevredenheid benadrukte. „Mijn eerste interland is me niet tegen gevallen. Je weet dat je tegen een elftal van klasse speelt en daarom was mijn begin wat aarzelend, maar ze hebben toch niet veel kansen gehad, nietwaar? Van de Tsjechen vond hy de achter ste twee Popluhar en Horvath en keeper Viktor de beste spe lers. En „ik hoop nog eens een In de kleedkamer van de Tsjechen heerste ondanks de 21 zege ook al geen luidruchtigheid. Wellicht voelde men wel aan, dat deze over winning eigenlyk een geschenkje was geweest. Trainer Josef Marco vond, dat Nederland met rasse schreden vooruit gaat en „onze jongens speelden een beetje slor dig. Die wedstryd op Wembley woensdag had te veel gevraagd, vooral geesteiyk". Politie en suppoosten moesten ook de Oostduitse grensrechters in bescherming nemen. De figuuriyke reus in de Tsjechische verdediging Jan Popluhar, die ook zes jaar geleden in Praag tegen Nederland van de party was ge weest, onderschreef de mening van Marco dat het Nederlands elftal op weg is naar een goede toekomst. „Er was een groot verschil met die ontmoeting in Praag. We hadden al het een en ander over uw elftal gehoord en daarom had ik onze spelers van te voren gewaarschuwd, dat zy op geduchte tegenstand moesten rekenen", Popluhar sprak zyn spyt uit over het gebeuren met Cruyff: „Het is altyd vervelend voor een voetbal ler om uit het veld gestuurd te worden en haast zeker een schor sing te krijgen. Cruyf is naar myn mening een voetballer met mogelykheden om de top te berei ken. Hy mist alleen nog routine". De catacomben van het stadion raak ten leeg. Spelers en oficials stap ten in de gereedstaande bussen, uit het kamertje van de genees kundige dienst werd het laatste slachtoffer van de ongeregelheden verbonden ontslagen. Alleen hon derden zitkussentjes, die tydens de tweede helft en onmiddeliyk na het eindsignaal als projectielen waren gebruikt, getuigden nog van deze onverkwikkelyke sportmiddag. In de laatste wedstryd om het Skandinavische voetbalkampioen schap 1966 zegevierde het Zweedse elftal gisteren in Stockholm voor 17.000 toeschouwers met 21 (1—1) over Denemarken. Het was geen op zienbarende wedstryd in vergelyking met de ontmoeting van een maand geleden toen de Zweden met 4-1 won nen van Oostenrijk.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7