Voor vele in noord miljarden schade en midden- Italië Ontdek don de filtersigaret met de derde smaak! Britten bevinden zich ii politiek niemandsland: U dacht dat er voor rokers geen verrassingen meer waren? C, Donker benoemd tot bondsridder Bonthandelaar beroofd en mishandeld PAGINA 4 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 7 NOVEMBER AANTAL DODEN NU BIJNA ADVERTENTIE provincies de voornaamste slachtof fers: Karinthië en Oost-Tirol. In Pöllan by Irschen, zyn twee kinderen onder de balken en het puin van hun gekraakte woning om gekomen, maar in Irschen zelf kon den drie kinderen nog op het laat ste ogenblik door soldaten worden gered. Zij hebben de kinderen let terlijk met hun handen uit het puin van het vernielde huis gegraven. Ofschoon de ramp van korte duur is geweest en het water alweer lang zaam begint te dalen, loopt de scha- j de in de miljarden. Veel menser J,~ de gevolgen van de beide vorige pen nauweljjks te boven warer komen, zyn nu weer straatarm, der huis of goed. Nieuwbouw in Amsterdam in gevaar (Van onze correspondent in Rome) Een leger van 120.000 redders, onder wie militairen, politie mannen en brandweerlieden, be strijdt in Italië de gevolgen van de grote watersnoodramp, waar van het aantal slachtoffers al tegen de 200 loopt. Het uitein delijke aantal zal nog veel hoger liggen gezien de vele vermisten- Men weet nog bijna niets over dui zenden alleenstaande huizen en de huisdeur rechtstreeks de Arno vele gehuchten die volkomen geïso- vroeger op ruim vijf meter afstand leerd liggen in het kolossale meer I voorbijstroomde. dat door de overstromingen is ont- j staan. Hoe groot de schade is die aan ongeveer de helft van Italië is toe gebracht, kan nog- lang niet zet. De schade aangericht aan de monumenten is bijzonder groot. Dat daarnaast enkele tienduizenden auto's zijn verloren gegaan wordt eigenlijk van geringe betekenis. Er is zoveel verloren gegaan. In de stal len van de plaatselijke renbaan A-er- dronken alle 180 paarden. Vele Flo- rentijnen zyn, zodra dit mogelijk was, per auto de stad ontvlucht. Hoe ongehoord storm en regen hebben huisgehouden blijkt wel uit het feit dat van enkele bruggen de balustra den zijn weggespoeld en dat enkele kaden langs de Arno geheel zijn ver dwenen. Men stapt daar nu uit de Bakkevs Een beeld van de overstro mingen in Venetië, links het Do genpaleis. geteisterd, voordat het nu de derde catastrofe beleefde. Oorzaak van die catastrofe is een plotselinge en voortdurende regen geweest, die volgde op ook al onverwachte sneeuw, welke smolt toen al snel het Weer zijn dezelfde Ghanezen uit Peking, Guinezen uit Ghana den berekend. In elk geval gaat het om miljarden guldens. Het getrof fen gebied strekt zich uit van de Povlakte in het noorden tot zuidelijk bij Rome. Angstaanjagend Het zwaarst getroffen is het grote culturele centrum Florence. De plaats biedt een angstaanjagende aanblik. Door de straten hebben ge durende 36 uur woeste rivieren ge stroomd met een snelheid van soms 50 km per uur. Lichamen van men sen en kadavers van koeien, paar den, honden en katten dreven door de stad. Het water voerde voorts om gewaaide bomen mee en de inhoud van bijna alle Florentijnse winkels. De deuren en vensters van die za ken zyn opengerukt door de kracht van het water. De waren zyn weg gespoeld en de winkels zelf zyn tot spelonken geworden, waarin het wa ter nog metershoog staat of is ver vangen. door 'n modderbry. De huizen van Florence worden voor een groot deel verwarmd door centrale ver warming die met stookolie wordt ge voed. De opslagplaatsen van die stookolie zyn alle gebarsten en de olie heeft straten, pleinen, muren en monumenten met een vieze laag be- In het stadje Flesoli, gelegen op j Het personeel de Ghanese bakkers al enkele dagen dag nacht om hun tot werkloosheid ge dwongen collega's In de stad te ver vangen. In de gevangenis van Flo rence ontsnapte een honderdtal geïnterneerden. De meesten konden worden gegrepen, maar een aantal is nog op vrye voeten. Een van de steden in het noorden die het hebben moeten ontgelden is Venetië, waar men gisteren veertig doden telde. Fresco's en standbeel den zyn zwaar beschadigd, evenals grote gebouwen op de verschillende eilanden. De autoriteiten vrezen dat de overstroming een steentje heeft bygedragen aan het proces van langzaam verzakken waaraan de oude Doge-stad al lang bloot staat. Inmiddels regent het in Venetië en in het noorden niet meer. Bovendien is gemeld dat met de toestand in dat deel van het rampgebied waar de Po buiten haar oevers trad onder controle heeft. Tienduizenden men sen zyn ook in deze gebieden geëva cueerd. Vu de heuvels boven Florence, werken ambassade in Peking heeft deze stad verlaten verj3an(i met de verbre king van de diplomatieke betrekkin gen. De Chinese vertegenwoordiging in Accra is eveneens op weg naar huis. Aanvamkeiyk zouden deze Chi- nesen vorige week donderdag al zyn vertrokken, doch zy werden in Ac cra tegengehouden, omdat de Gha nese jautoriteiten er zeker van wil den zijn, dat hun diplomaten niet in Peking zouden worden vastgehou den. Daarop kwamen de twee lan den overeen, dat hun vertegenwoor digingen tegelyk zouden vertrekken. Er waren geen Chinese vertegen woordigers op het vliegveld van Pe king toen de Ghanezen vertrokken. Wel deden Engelse, Nederland se, Indiase, Marokkaanse en Kenia- se diplomaten hen uitgeleide. Keizer Iialle Selassie van Ethiopië heeft zaterdag bekend gemaakt, dat de 19 Guinezen (onder wie de mi nister van Buitenlandse Zaken), die Oostenrijk Het noodweer heeft in Oostenrijk zeker 22 mensenlevens geëist. Twee maal in ruim een jaar tyd was het land al door een grote watersnood District Bollenstreek van Kon. Ned. Biljartbond vergaderde (Van onze A'damse correspondent) De nieuwbouw in Amsterdam is in ernstig gevaar gekomen. De ging van Hypotheekbanken- Vereniging van het Levensverzeke ringswezen hebben htm leden geraden geen geld meer beschikbaar te stellen voor bouwprojecten op erf pachtgronden in de hoofdstad. Aanleiding tot dit advies is het be sluit dat de gemeenteraad onlangs nam om de erfpacht iedere vyf jaar te herzien en aan te passen aan de waardedaling van de gulden. Tegen het nemen van dit besluit j is indertijd gewaarschuwd door elf j organisaties van notarissen, inake- laars, verzekeringsmaatsc happy en. hypotheekbanken en bouwonderne- i mers. Deze hebben nu een brief Gedeputeerde Staten gezonden, ws in zij er op wyzen, dat belangryke institutionele beleggers al besloten hebben van de financiering bouwprojecten op erfpachtgronden in Amsterdam af te zien. Men vraagt G.S. een mogeiyk verzoek van het gemeentebestuur van Amsterdam om een verklaring van geen bezwaar te gen het raadsbesluit in kwestie af te geven, af te wyzen. Haarlemse juwelier voor f11.000 bestolen (Van onze Haarlemse correspondent) Twee nachten achtereen hebben onbekenden hun slag geslagen in de Grote Houtstraat in Haarlem en horloges, armbanden, enz. meegeno men ter waarde van by na 11.000 gul den. Op het ogenblik wordt de zaak van Vroom en Dreesmann verbouwd en de etalages zyn tydeiyk niet af gesloten van een ruit maar van hout. Door dit te verbreken kwam men in de. etalage en door een deur weg te drukken in de zaak. Vermoedeiyk is alleen een bezoek gebracht aan de afdeling horloges. Er worden zes stopwatches, 128 horloges, een doublé ketting en een gouden armband ver mist, ter waarde van 9.850 gulden. Omstreeks half drie in de nacht van zaterdag op zondag zag een wandelaar in de Grote Houtstraat, dat een ruit vernield was van een juwelierswinkel. Hy waarschuwde de politie en het bleek dat met een fi'iraaitklinker een dubbele etalage ruit was vernield. Vermoedeiyk wor den twee of drie armbanden echte tabak. Elke roker komt volledig aan zijn trekken met de stevige, net iets dikkere Gold Dollar. Proef! De filterhelpt mee U te laten genieten van het beste: Gold Dollar's echte tabak. In Accra (Ghana) gevangen zaten gouden collier ter waarde in vrijheid zyn gesteld. - - Na een onderhoud ^van vyf uur met president Nasser 'van de VAR en generaal Ankrah van Ghana klaarde de negus dat hy met president Tubman v op zal toezien dat alle Ghanezen die tegen hun wil in Guinee verke ren, eveneens in vryheid zullen wor den gesteld. De drie staatslieden hebben presi dent Sekou Touré van Guinee tele grafisch verzocht de Afrikaanse top conferentie, die hy tot dusverre boy cotte, by te wonen. dui- Ook in Engeland onduidelijkheid De huidige crisis in Engeland heeft niet alleen economisch grote gevolgen, maar kan ook op het politieke front van het grootste belang zijn. De loon- en prijzenstop kan namelijk aanleiding wor den voor een scherpere definitie van het standpunt van de partij en. Zoals in de VS 't verschil tussen Democraten en Republikeinen steeds verder is afgesleten, is er ook in Engeland geen duidelijk onderscheid meer tussen Labour en conservatieven (zoals onlangs nog bleek bij de kwestie-Rhodesië, waarbij Heath en Wilson her kenbaar verschillende standpunten innamen). Engeland, dat sinds de laatste we reldoorlog nooit heeft kunnen kie zen tussen een kapitalistische of een socialistische maatschappijstructuur, bevindt zich nu in een politiek nie mandsland. De conservatieven hebben niet lan ger aan het image van de bolhoed en wandelstok kunnen vasthouden. De socialisten op hun beurt hebben concessies gedaan aan de wollen "Sjln Groningen anezen, I O De heer C. Donker heeft tijdens oen druk bezochte jac-kvergadering in hotel-rest. Passage in Noordwyk de voorzittershamer van het district Bollenstreek K.N.B.B. overgedragen aan de heer F. Schimmel. Zestien jaar lang heeft de heer Donker het district op een uitnemende wijze ge leid. Het district heeft de heer Donker alle hulde gebracht, die het maar te brengen had. De heer D. Zoet, die zovele jaren met de scheidende voor zitter had samengewerkt, roemde in een nu en dan bewogen toespraak, de verdiensten van de heer Donker. Namens het district bood hy een in gelijste foto als herinnering aan. Op voorstel van de heer F. Schim mel, die bij acclamatie tot opvolger van de heer Donker werd benoemd, besloot de vergadering staande en met een ovationeel applaus, de zo- Juist afgetreden praeses te benoe men tot lid van verdienste van het district Bollenstreek. Mevr. Donker werd met een fraai boeket chry santen in de hulde van haar man betrokken. Bondsridder En tenslotte verscheen bondsvoor zitter P. van Engelen zelf ter verga dering om al deze hulde en waarde ring nog eens dik te onderstrepen. Hy noemde de heer Donker een hoeksteen van de grote biljartorgani satie en sloeg hem tot aller verras sing tot bondsridder van de Kon. Ned. Biljartbond. Mevrouw Donker ontving bloemen. Ais om stryd bo den de aangesloten verenigingen ge lukwensen aan. Voor hy de liamer overdroeg mocht de scheidende voorzitter nog twee be stuursdaden verriohten, die hem ze ker verheugd zullen hebben. De eerste was het ontrollen van de dis- trictsvlag, waarmede een lang ge koesterde wens van de biljartvrien den in vervulling ging. Daarna huldigde hij de heren A. Berg, H. van Dam, Th. Landwehr, Johan en C. Turk, tezamen vormend het team KSA 1 (Sassenheim), dat nog maar twee jaar lid was van het district en niettemin kans had ge zien om in het afgelopen seizoen be slag te leggen op de kampioenstitel van Nederland. Namens het district bood de heer Donker hen een her denkingsstandaard aan en een per- sooniyk presentje. Als reden van zyn heengaan als voorzitter, zei de heer Donker, dat hy de plichten, die uit deze functie voortvloeien, niet meer zo kan ver vullen als hy zou willen. Hy biyft wel zitting houden in het districts- bestuur. Jongen gewond door stiletto De Rotterdamse politie heeft gis teren met veel moeite een 43-jarige Rotterdammer, zonder beroep, ge arresteerd, door wiens toedoen in de nacht van zaterdag op zondag de 13- jarige Piet van Jaarsveld-zwaar werd gewond. De jongen werd in de lin kerzij getroffen door een stiletto, j <jrie kinderen verbleven op Schier- dat door de man op de Veerlaan in monnikoog. Enkele jaren geleden het Rotterdamse Katendrecht in de raakte hy by een inbraak f. 1500 richting van een 24-jarige prostituee kwljt Ook toen waren zyn vrouw en geworpen. De vrouw had zich kinderen afweztg. (Van onze Groningse correspondent) Twee forse mannen, elk met een nylonkous over het hoofd, hebben zaterdagnacht de 51-jarige bonthan delaar G. W. H. Zlemann uit Gro ningen in zfjn woning ernstig mis handeld. Ze verdwenen met een be drag van f. 1300, de bonthandelaar hevig bloedend achterlatend. De heer Ziemann was alleen thuis toen het gebeurde. Zyn echter tydig gebukt en ontweek daar door het op haar toeflitsende mes. De stiletto raakte daardoor de jon gen, die met zyn moeder op de Veer laan liep te wandelen. De jongen werd naar het ziekenhuis overge bracht, waar hy nu wordt verpleegd. De man en de vrouw hadden op straat ruzie gekregen. De man sloeg daarby de prostutuée in het gezicht. Toen de vrouw daarop de benen nam trok de Rotterdammer zyn stiletto en wierp die in de richting van de weghollende vrouw. De dader vlucht te Katendrecht af en hy slaagde er nog in de stiletto mee te nemen, om dat de moeder van het slachtoffer het mes uit de wond van haar zoon had getrokken en het op straat had gegooid. De man werd later gear resteerd in de Joubertstraat in de Maasstad en overgebracht naar de politiepost Linker Veerdam op de Kaap. Daar maakte hy nog de no dige stampei, waarby hy een ruit van de politiepost vernielde. Twee mannen De afgelopen zaterdag was de heer Ziemann 's avonds de stad in geweest. Volgens zyn verklaringen aan de recherche kwam hy tegen half drie 's nachts thuis. Hy opende de win keldeur, controleerde zowel winkel als atelier en ging daarna de trap op naar de eerste etage waar hy woont. Hy deed zyn overjas uit en stapte de slaapkamer binnen. Pal voor hem stond een man met een nylonkous over het hoofd. De heer Ziemann schrok hevig, hy rende weg, de trap af, maar kwam voor de gesloten deur staan. Vrijwel op hetzelfde ogenblik werd hy door een tweede man vast gegrepen en tegen de ^rond geslagen. Ook de tweede man had een nylon kous over het hoofd. De heer Zie mann probeerde zich te verdedigen, maar hy had geen schyn van kans. De een sloeg hem met een houten hamer, de ander met een ploerten doder. Half bewusteloos moest di bonthandelaar het opgeven. Hi merkte nog dat zyn handen en benen met een snoer van een stofzuiger een sjaal werden vastgebonden en dat hem een prop vochtige watten tegen de neus werd gedrukt. Vain wat zich verder in de gang heeft afge speeld weet hy niets meer. Geld Volgens de heer Ziemann kwam hy tegen half vier bü, hy lag toen op bed ln de slaapkamer, de beide man nen stonden by hem. Ze begonnen te dreigen toen ze zagen dat hy by- kwam en ze vroegen om geld. Wat in zyn colbertjasje had gezeten, hadden ze al bij zich gestoken. Het was een bedrag van circa negenhonderd gul den. „Ik heb geen geld meer" kreun de het slachtoffer, maar een van de mannen ging naar beneden, maakte de kassa in het atelier open en kwam met vierhonderd gulden naar boven. Ook vonden zy een geldkistje van één van de kinderen van Ziemann, maar omdat ze geen sleuteltje kon den vinden en de heer Ziemann zei dat er geen geld in zat lieten ze het kistje verder ongemoeid. Tegen kwart voor vier maakten de mannen de benen van de bonthan delaar los. Ze hielpen hem overeind en dwongen hem mee te gaan naar de voordeur, om hen uit te laten. De heer Ziemann waarschuwde daarna onmiddeliyk de politie. Van de beide mannen is tot nu toe geen spoor gevonden. truien en nonchalante haren. Beide party en hebben hun toevlucht ge zocht tot het neutrale beeld van de technocraat, de objectieve computer achtige efficiëntie-expert, door som migen ook het opium van de Wes terse bourgeoisie genoemd. Michael Upton, en film als war game" dat alles wijst op i begin van een doorbraak. Zowel de socialistische als cons&ë vatleve party zullen zich in toei mende mate bezig moeten houd met de essentie van deze doorbrs en zich identificeren met de mee genuanceerde elementen van d fa voorhoede. Al met al dreigt de Britse cri by alle publiciteit evenwel overtr ken te worden. Het is niet de eer 9' keer dat Engeland de broekriii strakker moet aanhalen. Iy 19 |ei- het jaar van Selwyn Lloyd's bes rei dingsperking, werd byvoorbeeld f, Britse auto-industrie zwaar getn fen. De export van auto's viel tfl in één jaar tyd met 200.000. - Wat de situatie toen, zowel als 1 erugkeer van belang doet zyn, is dat deze Optimistische theoretici in Londen geloven dat de drastische bestedings beperking de Labourparty zal dwin gen tot de werkeiyk socialistische be ginselen terug te keren. Omgekeerd zullen de conservatieven duicteiyker taal moeten gaan spreken, aldus deze theoretici, en niet langer kunnen volhouden dat ook de „gewone n by hen thuis hoort en er een plaatsje heeft. Deze verwachtingen bjken op de hooggespannen ideeën die men e Nederland by de bevryding op hield. In werkeHJkheid zal de toe komst steeds meer een versmelting van het kapitalisme en het socialis me vereisen. En de eerste Britse par ty die dit onomwonden zal toege ven, zal de grootste voorsprong be halen by de kiezers, die menv zoals het Amerikaanse gezegde het' stelt, wel enige tyd een beetje kan be dotten, maar niet voordurend hele maal van het kastje naar de n kan sturen. Voordat het echter zover kan ko men in Engeland, moet een andere steeds kostbaardere mythe worden opgeofferd. Deze mythe is dat het Britse koninkrijk nog altyd een reldpositie inneemt, en dit uiteraard aan zichzelf verplicht is. De idee, dat Engeland ln de eerste plaats alles aan zyn zelfbehoud ver plicht is, en niet aan zyn glorie, grandeur, en roemrucht verleden, is echter nog steeds een weinig aan- trekkeiyk beeld voor de Brit. Cliclié's Er zyn tekenen dat de nieuwe ge dachte baanbreekt. de uitbarsting onlangs op het congres van de Libe rale partij, waar een Jongere garde zich liet horen, wyst erop dat een nieuwe generatie bezig Is zich te ontdoen van de oude cliché's. De niet minder dan opzienbarend te noemen verandering in het Londense stads beeld, ls het werk van vooralsnog enigszins puberale jongeren. Maar de mini-rokken en modieuze colberts, de toneelstukken van John Osborne en Joe Or ton, de essay's van Kenneth Tynan, het werk van schilders als zinkingen plaatshebben op stip dat west-Europa alle zeilen moet zetten om de economische ha: se by te benen. In dit opzicht is in Engeland nooit veel beter kwakkelen geweest. Met het mogelyke vooruitzicht een Engeland binnen de EEG, wa het van belang dat Londen zyn sltie niet verspeelt door toegelaten worden als het „zorgenkind" v Europese economie. Om dit te komen moeten zowel conservatie: als Labour inzien, dat de Britse I dustrie dringend gemoderniseerd, waar mogelyk geautomatiseerd, dit te worden. En dat partydebafi over details, gevolgd door onvolda de maatregelen, weinig meer terz zyn wanneer het om de toekoc BURGERLIJKE STAK LEIDEN Keulen; Apolloj Metje, d. v. J. de Vriend en M. M.| van Velzen; Rudolf Abraham. Hofman en I. M. E. de Graaf; j Hendrik, z. v. W. J. Bakker e Zuldema: Hubertus Johannes. S. Mlnnema en C. E. J. Bouma; Vq nlca Clazlna Maria, der Meer en G. E. Laura Marieke, d. v F. T. Swartef M. A. C. Bartels. GETROUWD H, P. F. Goerres en H. M. oude Alt| OVERLEDEN H. W. P. van Oostende, 6 Jaar, C. E. van Schaick, 83 Jaar. wed S. I. van Ryn; P. A Koppers, l man; W. Laurier. 73 Jaar. wed. L. Rietkerk; T. Onossen. 46 Jaar, voort, 69 Jaar, wed. tj i Zeyi; W. Taffyn. 68 Jaar r ij een hockeywedstrijd in Leidse Roomburgerpark zyn middag twee speelsters met elkaar botsing gekomen. Eén va: speelsters, een meisje uit Rys kreeg hierdoor een hersenschuddii Zy moest door de EHD naar I demisch Ziekenhuis worden bracht.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4