EIDSCH DAGBLAD NPD (neo-nazi's) krijgt acht zetels in Hessen Lunar Orbiter op weg naar de maan Ruim 1100 ontslagen JAMIN erontrust echts gering verlies voor Erhards CDU Drs. Schmelzer „Geen avontuur met een nieuwe partij" In één dag graden warmer ETS LAGERE IMPERATOREN - BOER MOET VEESTAPEL LATEN AFMAKEN Dr. Beel ontvangt fractievoorzitters Donderdag aankomst Perfecte baan KOFFIEPRIJS VERLAAGD MUNTENDAM BEMIDDELT IN CONFLICT Zaak-Cruijff nog deze week voor strafkamer DRAMA VASCOMIJ (Due/ teuwo jericht 1 maart 1860 MAANDAG 7 NOVEMBER 1966 No. 32018 leur: EL A. E. van Dishoeck [redacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f 0,93 per week, (bü vooruitbetaling) losse nummers f0.25 Teleloon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21501 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Dor de eerste maal doet de uiterst-rechtse ..Nationaldemokra- Partei Deutschlands" (NPD) haar intrede in een provin- parlement in de Duitse Bondsrepubliek, en wel met acht zetels a 225.000 stemmen). is het meest in het oog springende resultaat van de gisteren in de juitse deelstaat Hessen gehouden verkiezingen, die anderzyds 'n conso- van de positie der sociaal-democraten (sinds '46 aan de regering in itaat te zien gaven, licht verlies van de christen-democraten van Bonds- i ier Erhard en liberalen en ineenstorting van de vluchtelingenpartij BHE) laatste groepering, coalitiegenot e van de SPD (socialisten) in de regering, kwam niet boven de vereiste vtff procent (4,3) van het stemmen uit en verloor daardoor al haar vijf zetels. meer zullen worden bedreigd nu zelfs in een economisch door en door ge zonde staat als Hessen een derge lijke radicalisme mogelijk is. De uitslag van de verkiezingen in Hessen, waaraan 81% van de 3" miljoen stemgerechtigden deelnam, was niet ln overeenstemming met de algemeen gehoorde prognoses. De so cialisten boekten een kleine winst en kwamen van 51 op 52 zetels, een veel geringere winst dan werd verwacht, de CDU van Bondskanselier Erhard moest twee zetels prijsgeven (van 28 naar 26), de uit de Bondsregering getreden liberalen verloren eveneens twee zetels (van 12 naar 10), de vluchtelingenpartij kwam van vijf op nul en de NPD veroverde dus acht zetels. Met grote belangstelling ziet men nu uit naar de parlementsver kiezingen van 20 november in Beie ren, waar de NPD bij recente ge meenteraadsverkiezingen verrassen de resultaten behaalde en o.m. een burgemeesterszetel veroverde. olitieke kringen heeft het suc- n de NPD, die wel een „ver- ik van oud-nazi's" wordt ge- veron trusting gewekt. De ïgscrisis in Bonn, die de ver- ;en overschaduwde, economi- iwesties en een zekere „hun- naar nationaal bewustzijn" als oorzaken van de opzien- wiirst voor uiterst rechts ge- De NPD wil onder meer dat buitenlandse troepen en ar- het land verlaten en een ein- iken aan de hulp aan onont- de gebieden. De partij, die al- heeft ontkend dat zij sym- zou voelen voor Hitiers na- |-socialisten, werd twee jaar geboren uit een fusie leine rechtse groeperingen, staat dat de aanhangers van D vooral gezocht moeten wor de middenstand. Ongetwijfeld een belangrijk deel van de elingenpartij „overgelopen" Ie NPD, die zowel op het plat en in verscheidene grote ge in flinke winst boekte. In iden en Darmstadt verkreeg zij neer dan tien procent van de en. Crisis iner, de vice-voorzitter van de rerklaarde gisteren voor de tv stemmenwinst van de NPD svolg is van het feit dat men staat ls geweest „op demo te wijze een crisis te bedwin- De kans bestaat, aldus Wehner, ons binnenkort weer in een bevinden „als in de jaren ide, de voorzitter van de j FDP, was van mening dat j deelstaten in de toekomst nog Wél niet Erhard De Vrye Democraten zyn gisteren teruggekomen van hun standpunt, dat z^v geen nieuwe coalitie met de CDU willen aangaan, zolang de 69- Heinrïch Fassbendervoor zitter van de NPD in Hessen. jarige bondskanselier Erhard in functie is. Toen de vier liberale ministers Plf dagen geleden uit de regering tra den, verklaarde hun partij dat zij onze weerkundige medewerker) onder groot is de temperatuur- dit weekeinde geweest. Na roege koudegolf met vrijdag de sneeuw sinds een kwart en zaterdagmorgen in het en westen van ons land nog atte sneeuw bij lichte dooi, was gisteren een voorj aar sachti- l name in het oosten en zui- in Nederland waar het meer vijftien graden wanner werd vorige dag. Twente kwam op oid-Limburg op 18 graden. Op- het dat verleden jaar de- erste novemberzondag ook zo kier zacht was met 20 graden mburg. Een week daarna zat land in de winterjas met in net len al strenge vorst. Die kant w\j voorlopig nog niet op. Het de komende dagen zacht voor erfst al zal het kwik na van- in de middag wel iets lager ADVERTENTIE E B A. - LEIDERDORP TEL. (01710)-30797'/21561 ^KASTEN KANTOORMEUBELEN EERBERICHT KNMI in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: droog met opklaringen. In de nacht htend hier en daar mist. Matige »*kke wind. Iets lagere tempe- Opgemaakt om 11.15 uur) 8 november [op: 7.47 uur; onder: 17.00 uur pop: i.4l uur; onder: 15.43 uur "vater te Katwijk te 11.25 uur, r te 7.04 en 19.28 uur. 'omnmer bestaat alt 18 pagina'» Zolang niet is onderzocht, hoe reëel de levenskansen en hoe groot de vermoedelijke kracht van een nieuwe partij zijn, bestaat er volgens de voorzitter van de tweede-kamer- fractie van de KVP, drs. W. K. N. Schmelzer, daadwerkelijke benoefte aan de eigen KVP. Wat deze nieuwe partij betreft heeft drs. Schmel zer dan het oog op een nieuwe, nrede christelijk geinspireerde volkspartij. Deze zou niet alleen uit leden van de KVP, de ARP en de CHU gere- cruteerd kunnen worden, maar ook uit mensen, die zich bij de PvdA en de VVD minder thuisvoelen en uit ongeorganiseerden. Drs. Schmel- Abortus bang Een veehouder in Vleuten-De Meern moet zijn hele veestapel, die uit ongeveer 70 koeien en kalveren bestaat, laten afmaken omdat op zijn bedrijf het gevreesde abortus bang heerst, een besmettelijke veeziekte die de laatste jaren met kracht wordt bestreden. Volgens een mededeling van de gezondheidsdienst voor dieren komt de ziekte nog op een veertigtal be drijven in de provincie Utrecht voor. Er zijn provincies waaronder de drie noordelijke die geheel vrij zijn van abortus bang. De veehouder in Vleuten-De Meern, de heer H. C. van de Berg, heeft de grondslag gelegd voor een nieuwe veestapel. Door de ziekte op zijn be drijf waartegen men zich niet kan verzekeren heeft hij een behoor lijke financiële strop opgelopen. Er bestaat weliswaar een subsidie-rege ling voor dergelijke gevallen, maar de veehouder ontvangt niet de volle gebruikswaarde van zijn koeien en kalveren terug. zer voelt er evenwel niets voor zich in een onzeker avontuur te storten. „Aan een nieuwe partij bestaat wei nig behoefte", zo is zijn mening. Drs. Schmelzer, die ontbrak op de vrijdag en zaterdag in Scheveningen gehouden conferentie over het par tijwezen van de Volkskrant, heeft deze mening gelanceerd in „Vlug schrift". een nieuwe uitgave van de katholieke staatkundige studenten- groepen federatie. Drs. Schmelzer is van oordeel, dat de centrale positie als christelijk ge- inspireerde partij, die de KVP steeds innam, sterk heeft bijgedragen tot evenwichtigheid in de Nederlandse politiek der naoorlogse jaren. Voor besprekingen in het kader van j zijn informatie-opdracht heeft dr. L. 1 J. M. Beel vanochtend fractievoorzit- I ter drs. W. K. N. Schmelzer (KVP) ontvangen. Drs. G. M. Nederhorst i (PvdA) kwam in het begin van de middag. Mr. E. H. Toxopeus van de VVD zou om drie uur zijn opwach ting maken. Morgenochtend om ne gen uur ontvangt dr. Beel de heer B. Rooi vink (ARP) en om kwart over elf mr. H. K. J. Beernlnk (CHU). Het oriënterende gesprek met pre mier mr. Cals van zaterdagmorgen duurde ongeveer twee uur. niet aan een nieuw kabinet zou meewerken onder Erhard. Nu deelde de plaatsvervangen de voorzitter van de Vrije Demo craten, Weyer, in een radiovraag gesprek mee, dat zijn partij bereid is met iedereen, met inbegrip van Erhard, coalitiebesprekingen te be ginnen. „Wij zijn tenslotte niet uit de coalitie getreden wegens Ludwig Erhard, aldus Weyer. Zoals gemeld was de directe oorzaak van de breuk tussen liberalen en christen democraten een conflict over de wij ze waarop een tekort van vier mil jard mark op de nieuwe begroting zou kunnen worden gedekt. Weyer verzekerde echter dat zijn partij in de oppositie zal blijven, zo lang er geen akkoord wordt gevon den met de christen-democraten over „belangrijke kwesties". Opeengeschoven auto's in een nauwe winkelstraat van de Italiaanse stad Florence, waaruit de kracht van het water, dat zich een doorgang heeft gezocht, heel duidelijk blijkt. Vrouwen zoeken in de modder naar verloren ei gendommen. is kortgeleden op een signaal van de aarde uit haar baan „gevallen" en op de maan te pletter geslagen. Dit gebeurde om te voorkomen dat de radiosignalen die hij nog steeds uit- Vaimacnt om 01.21 uur Nederlandse tijd is van Kaap Kennedy !ZOnd de verbinding van zijn opvol- de tweede Lunar Orbiter gelanceerd, die na een vlucht van onge- jger met de aarde zouden storen. De veer 92 uur in een baan om de maan moet worden gebracht. Van .enige teleurstelling die de vlucht van daar uit moet het 385 kg weqende ruimtevaartuig onqeveer 400 ide ee5fte li lil was. dat de close up-opnamen nogal toto s maken, voor het grootste deel van mogelijke landingsterrei- waZjg waren. Technici hebben in nen voor ruimtevaarders in de nabijheid van de maan-equator. het camerasysteem van de nu ge- lanceerde maansatelliet een kleine Moeilijke operaties lWijziging aangebracht die volgens J r hen in scherpe foto's zal resulteren, De maanverkenner zal na aan- Er zullen nog drie van dergelijke komst hij de maan eerst in een el lipsvormige baan worden gebracht, met een afstand tot het maanopper vlak die varieert van 200 tot 1.850 km. Na verloop van een week zal door inschakeling van een remraket getracht worden het laagste punt van de baan op 44.8 km te bren gen, waarna op 18 november de eer ste van een reeks van naar men hoopt minstens vierhonderd foto's kan worden gemaakt. De Lunar Orbiter I, die als eerste maansatelliet in augustus circa 250 foto's naar de aarde zond, waaron der de eerste opname van onze we reldbol zoals gezien vanaf de maan, De lancering is de eerste van twee belangrijke stappen, die de Ameri kanen deze week zullen zetten naar een bemande maanvlucht. Woens dag zullen de ruimtevaarders Lovell en Aldrin vertrekken voor een vier daagse ruimtevlucht die het Geminl- programma besluit, waarna aan de vluchten van het drie-mans Apollo- programma kan worden begonnen, die uiteindelijk moeten resulteren in een maanlanding in 1968 of 1969. De 33.2 meter lange Atlas-Agena- raket stuwde de Orbiter naar de ruimte voor de 373.000 kilometer lan ge vlucht naar de maan. Na vijf mi nuten ontbrandde de eerste Agena- trap voor korte tijd, die de Orbiter in een baan om de aarde bracht. De tweede Agena-stoot zette de Orbiter tenslotte op de gewenste koers naai de omgeving van de maan. De operatie verliep zo perfect, dat vandaag nog slechts een zeer geringe koerscorrectie uitgevoerd zal moeten worden. Volgens het programma was daarvoor een belangrijke hoe veelheid brandstof voor de boordra- ketten gereserveerd, maar deze zal nu waarschijnlijk voor het grootste deel kunnen worden opgespaard voor vluchten volgen. Ruimtevaarders Toeschouwers bij de lancering wa ren de astronauten Jim Lovell en Buzz Aldrin die zelf woensdag aan boord van de Geminie-XII de ruim te in zullen worden geschoten voor de laatste tweemansvlucht ln het huidige ruimtevaartprogramma. De eerste driemansvlucht in de Apollo- reeks, de beslissende stop in de rich ting van een reis naar de maan, is vastgesteld voor januari a.s. ADVERTENTIE speculaas poppen van niet duur wel heerlijk (Van onze A'damse correspondent) De koffieprijzen in de winkels wor den met ingang van morgen ver laagd. Hiertoe hebben de gezamen lijke Nederlandse koffiepakkers be sloten, i.v.m. een prijsdaling op de wereldmarkt. De prijsverlaging is het grootst bij de goedkope soort koffie, het paaxs- merk. Deze koffie gaat per pak van een half pond 14 cent minder kos ten: de prijs wordt f 1.68. Bij de middelsoort koffie, het roodmerk, is de prijsverlaging 6 cent per pak, van fl.98 tot f 1.92. Goudmerkkoffie, de duurste soort, wordt 4 cent goedko per. Hier daalt de prijs van f2.18 naar f2.14. Huisartsen - fondsen extra-manoeuvres in de omgeving van de maan. In de eerste fase van de maan vlucht werden voorts de panelen met zonnecellen en de antennes zonder enige hapering uitgeklapt, waardoor de werking van zenders en overig instrumentarium kon worden be proefd. Ook dit verliep geheel naar (Van onze Roermondse i oostelijke mijnstreek in Heerlen correspondent) j zette vandaag alle zeilen bü, om j de toeloop van werkzoekenden te Het fiasco van de bouwonderneming kunnen verwerken. ij is Heerlen dreigt nu ;il jjet aantal werkloze bouwvakarbel- (Van onze correspondent) Deze week nog wordt de straf zaak Cruijff de Ajax-midvoor werd gistermiddag een kwartier voor het einde van de Interland tegen Tsjecho-Slowakije (12) uit het veld gestuurd behandeld. De algemene voorzitter van de strafcommissie be taald voetbal mr. C. Pet te Wasse naar is ervan overtuigd dat de zaak nog deze week afgewikkeld zal zijn. Hij verwacht dat de strafkamer die de zaak gaat behandelen de straf kamer mr. Nobsteyn (voorzitter), M. Dronkers en L. J. A. Martens is de ze week in funstie donderdag of uiterlijk vrijdag zitting kan hebben. Normaal moeten de rapporten van de bond en de scheidsrechter bin nen tweemaal 24 uur bü de straf kamer zijn. Nu het een internatio nale zaak betreft is natuurlijk de vraag of de Oostduitse scheidsrech ter snel is met het samenstellen van het rapport. Mr. Pet. die directeur van de AMRO-bank is, zal als het een mondelinge behandeling wordt zelf aanwezig zijn. De strafkamer oordeelt en vonnist. Johan Cruüff heeft al eerder een straf gekregen van de commissie. Wanneer hü door de strafkamer schuldig wordt bevonden zal het dan ook wel een flinke schorsing worden. (Van onze Utrechtse correspondent) De Leidse hoogleraar in de sociale geneeskunde, prof. Muntendam, tast sinds vrijdag de standpunten af in het conflict tussen huisartsen en ziekenfondsen. Minister Veldkamp van Sociale Zaken en Volksgezond heid heeft hem dat verzocht. Van prof. Muntendam wordt verwacht, dat hü bü beide partijen zoveel ver trouwen geniet, dat via hem de sfeer voor onderhandelingen weer wat op klaart. Op dit ogenblik ziet het er nog niet naar uit. dat de partijen uit eigen beweging weer met elkaar gaan praten. Vandaag vergaderen de zie kenfondsen weer over de te volgen tactiek bij de onderhandelingen met de huisartsen. Inmiddels is bekend geworden, dat de landelijke huisart senvereniging uit haar midden een commissie heeft benoemd, die bestu deert wat er staat te gebeuren als de breukvorming tussen artsen en fond. sen doorzet. meer dan 1100 mensen hun te ontnemen. Het vrijdag door de nieuwe directie aangekondigde ontslag van 220 bouwvakkers is za terdag al ingegaan. Per speciale koerier hebben de betrokken ar beiders daarvan zaterdagmorgen nog schriftelijk bericht gehad. Negentig Vascomij-beambten zou den vandaag op straat worden ge zet! Directeur Hoefnagels van Vascomij zou vandaag naar Aken en Bonn gaan om te onderhandelen over de stopiegging van alle bouwpro jecten van de maatschappü in Duitsland. De dochteronderneming Vascobau in Aken door de Akense rechtbank al onder toezicht van mr. Bergs uit Aken gesteld bouwt vierhonderdvijftig wonin gen in Aken, Bad Godesberg, Bonn, Liihnen en Hürth. De driehonderd pendelende Lim burgse bouwvakkers zullen ver moedelijk morgen ook op straat staan. Directeur Hoefnagels had zaterdag geen enkele hoop, dat dit ontslag nog zou kunnen worden afgewend. Hij vreesde ook. dat de 600 werknemers van onderaanne mers bij de werken in Nederland (400 woningen in Heerlen) en Duitsland, eenzelfde lot beschoren zal zün. De onderaannemers zün niet in staat, met de winter voor de deur, voor al deze arbeiders in een ommezien nieuw werk te vin den. Het arbeidsbureau voor de ders in de Limburgse oostelijke mijnstreek zal vermoedelijk tot bo ven de duizend stügen. In de maand oktober steeg het aantal werkzoekenden ln Limburg van 2800 tot 3900. Vervolg op pag. 2 i Uit het Leidsch Dagblad van l 7 November 1866: Er is in Frankrijk nog al- r tijd sprake van een tijdelijk regentschap, met het oog op den gezondheidstoestand van Keizer Napoleon. Z.M. kan zonder hevige pijn niet meer te paard zitten. Zaterdag l.l. heeft ZM. zittend in een rij- tuig gejaagd. De Keizer zal i in het Bosch van Boulogne een groote revue houden. Uit Bruchsal wordt ge- I meld, dat Oscar Becker, die in der tijd een aanslag op het leven van den Koning (van Pruisen deed, ingevolge hem verleende gratie, Zondag uit de gevangenis is l ontslagen en naar België zal i vertrekken.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1