„EIDSCH DAGBLAD CALS BIJ BEEL Florence onder water nformateur gaat na of demissionaire nbinet bereid is aan te blijven TERREIN RKENNEN Geen kerstbestaiicl dit jaar in Vietnam P. A. Jong nieuwe hoofdcommissaris VASCOMIJ: 300 MAN OP STRAAT OVERVAL OP VROUW (78) (Sud teumo ericht 1 maart 1860 ZATERDAG 5 NOVEMBER 1966 No. 32017 jeur; E. A. E. van Disboeck [redacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (b\j vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57065 (Van onze parlementaire redactie) ttlngin Juliana heeft gistermiddag de vice-president van de van State, prof. dr. L. J. M. Beel, in paleis Huis ten Bosch pgen en hem gevraagd een onderzoek in te stellen naar de jjjkheden om zo spoedig mogelijk tot een oplossing van de ètscrisis te komen. Prof. Beel is nog gisteravond met zijn natie-opdracht begonnen. jiochtend al ontving hij de demissionaire minister-president M. L. Th. Cals, hetgeen er op duidt dat de informateur erst nagaat of het demissionare kabinet in deze fase wellicht kan worden gevonden aan te blijven om (vervroegde) ■"[zingen uit te schrijven. Wordt het kabinet-Cais niet bereid gevonden aan te blijven, dan zal prof. Beel wellicht aftasten of er kansen bestaan op een gereconstrueerd kabi- net-Cals onder leiding van een anti revolutionair zoals Zijlstra of mr. Biesheuvel, de huidige A.R.-vice-pre- mier. De pogingen van drs. Schmelzer om prof. Zijlstra in het Catshuis te krijgen mogen dan spaak zijn gelo pen, nu Schmelzer zijn opdracht heeft teruggegeven is de kans groot dat de A.R.-bewindslieden en hun aanhang, die drs. Schmelzer de voet dwars hebben gezet, hun verzet zullen staken en prof. Zijlstra hun steun zullen geven. mwijzing van prof. Beel tot teirr is allerminst als een ver- gekomen. Aangenomen kan dat de kamervoorzitters en eiders de Koningin overwe- ebben geadviseerd om eerst het politieke terrein, dat na ukte formatiepoging van drs. eer danig in de mist is ge- e laten verkennen. Prof. Beel, minister van Staat, is in deze de aangewezen figuur om de wijzen die nu moet worden ;en. informateur het zittende ka- reid zal kunnen vinden onder voorwaarden tot de verkie- &n te blijven, is nog zeer de e ploeg van mr. Cals heeft in pstantie geweigerd tot kamer- Ing en tot het uitschrijven oegde verkiezingen over Men vond dat het de taak Schmelzer was de conse- van zijn optreden te aan- en met een verantwoord al- te komen. Nu dat niet is ge- de kaarten anders komen te valt er misschien met mr. zijn ministers te praten. Duidelijkheid prof. Beel is er dan de taak Jheid te scheppen over het Una dat het kabinet-Cals «ou moeten afwerken. Belang- jerdeel van zijn terreinverken- iarbij is de vraag of de inge- j begroting verder onder ver- rdelijkheid van het zittende j afgehandeld moet worden of n volgend kabinet daarmee i belast. Om deze zaken en zal prof. Beel echter cies moeten weten hoe de Sin de KVP en de ARP is. |p.v.d.A. tot medewerking te 1 zullen van die zijde wel eni- 1 worden gesteld. ADVERTENTIE L ijvend advies en ontwerp TAR-NEON lie soorten lichtreclame «woerd 173 - TeL 34 9 64 ERBERICHT ER WIND ^DRIJFT opklaringen kwam van- in het midden en zuiden I land nog drie graden vorst le koude lucht staat nu op U. ons land te verlaten, weg- door in kracht toenemende fesen zuidoost en zuid. Bij de kust lag vanochtend een fpressie die morgen nog iets bij komt. Deze stormdepres- behalve meer wind, zondag !s zachtere lucht gaan aan- De buienkans wordt daar- 1groter. proenland breidt zich weer ge drukgebied naar IJsland iardoor na zondag weer wat s lucht via de Britse eüavr Ierbij komt. Al zal de vorst Hg worden verdreven, zacht •eer is er niet te wachten. 6 NOVEMBER 07.43 uur; onder 17.04 uur. Jp: onder: 15.08 uur. 1 Pater te Katwijk te 08.37 en tr; laagwater te 04.00 en 16.35 tnber: hoogwater te 10.02 en «r; laagwater te 05.25 en 18.02 nunmer bestaat uit 22 pag. Tenslotte is er nog de mogelijkheid dat prof. Beel zelf het roer van staat in handen neemt en een tussen-kabl- net formeert, zoals hij ook in decem ber 1958 heeft gedaan toen het laat ste ministerie-Drees struikelde over een KVP-amendement, dat mi nister Hofstra niet. welgevallig was. Prof. Beel formeerde toen een inte rim-kabinet dat na de verkiezingen van mei 1959 aftrad om plaats te ma ken voor het christelij k-liberale ka binet-De Quay. Prof. Beel is ook de man die de partijen in het kabinet- Marijnen samenbracht op basis van het befaamde akkoord van Wasse naar ln 1963. Intussen is de rol van minister Veldkamp (Sociale Zaken) in de for matiepoging van drs. Schmelzer wat scherper gemarkeerd. In kringen die goed op de hoogte zijn meent men, dat. dr. Veldkamp de formateur op het laatste moment, nog heeft voorge steld zelf het minister-presidentschap in zijn kabinet te aanvaarden. Voor j dr. Veldkamp zou de opzet van de heer Schmelzer daarmee zoveel aan i A Koningin Juliana ontving gister middag prof. Beel in paleis Huis ten Bosch in Den Haag. De viee-v'oor- zifter run de Raad van State bij zijn aankomst. kracht winnen da* hij het zou aan durven in het; overbruggingskabinet zitting te nemen. De heer Schmelzer heeft, zo meent men, daarover een nacht beraad ge vraagd. Na overleg in eigen politieke kring zou drs. Schmelzer echter heb ben besloten de suggestie van dr. Veldkamp naast zich neer te leggen. Daarop zou de bewindsman van So ciale Zaken en Volksgezondheid zich definitief hebben teruggetrokken, om dat de samenstelling, het programma en het sociale gezicht van het te vor men kabinet-De Jong hem niet aan stond. Nog geen breuk huisartsen ziekenfondsen (Van onze Amsterdamse correspondent) Jn het belang van de volksge- zondheid zoals de huisartsen dat omschrijven, heeft de Landelijke *'J. e"s Persconferentie Johnson President Johnson heeft gisteren tisch staken van agressie, infiltratie persconferentie in hington nogmaals duidelijk ge maakt, dat de Verenigde Staten de bombardementen op Noord-Vietnam niet zullen staken tenzij dit zou wor den beantwoord door een soortgelijke maatregel van de tegenstander. Hij gaf te kennen dat hij zijn standpunt niet zou wijzigen, zelfs niet als Paus Paulus om een pauze zou vragen als deel van een kerstbestand. Een voorstel van de Paus zou ech- Bij Amsterdamse politie Huisartsen Vereniging (L.H.V.) het gisteravond niet laten aankomen op een volledige breuk met de zieken fondsen. De artsen wachten in hun strijd om hogere honoraria af of de ziekenfondsen contact met hen opnemen. In ultimatieve vorm had de L.H.V. bij de ziekenfondsen gesteld de ho norarium voorst ellen van de artsen in de onderhandelingen eerst te bespre- ken. De L.H.V. wilde voor vrijdag uil- t" zeer ernstig worden overwogen, sluitsel. j maar. zo voegde Johnson eraan toe: De ziekenfondsen hebben dat niet. -Ak kan mij niet indenken dat gegeven. Volgens de voorzitter van iemand meent dat één partij het Gemeenschappelijk Overleg Zie kenfondsorganisaties (G.O.Z.), de heer J. Hendriks is de L.H.V. van dat uitstel op de hoogte gesteld. Het Volgens de Amerikaanse president G O-Z. val maandag bijeenkomen wü de Sowjet-ünie vrede In Vlet- I nam. Hoewel ik niet kan spreken voor de Russische leiders „heb ik alle reden om aan te nemen dat zij zouden willen dat de strijd wordt be ëindigd". Johnson was kennelijk woedend over de bewering van de voormalige vice-president Nixon dat de vrede door „Manilla" niets dichterbij is gebracht, dat het aanbod tot terug trekking van de Amerikaanse troe pen zes maanden na een communis- (Van onze A'darnse correspondent) De waarnemend hoofdcom missaris van de Amsterdamse politie, de heer P. A. Jong. is gisteren brj Koninklijk Besluit in de vacature H. J. van der Molen, benoemd tot hoofdcom missaris. De benoeming gaat per 16 november in. Hij Is in het Amsterdamse politie korps met Instemming begroet. Men heeft een groot vertrouwen rn de kwaliteiten van de heer Jong en is vooral met hem ingenomen, omdat hij een figuur is die bereid is te luisteren naar anderen, die op be paalde gebieden grotere deskundig heid hebben Hoofdcommissaris Jong zelf zei gisteravond: „Ik ben erg blij met de benoeming. Tegen eventuele moei lijkheden zie ik niet op. Tenslotte heb ik het werk van hoofdcommis saris al 3*4 maand gedaan Een belangrijk punt is dat de heer Jong bijzonder goed met burgemees ter G. van Hall kan opschieten. Met de vroegere hoofdcommissaris was dit niet het geval. Hierin vond de toenmalige minister van Binnenland se Zaken na de ernstige moeilijkhe den in juni aanleiding hem te ont slaan. Zoals bekend heeft de heer Van der Molen bij het ambtenarengerecht beroep aangetekend tegen zijn ont slag. Hierdoor bestaat de mogelijk heid dat de hoofdstad met twee hoofdcommissarissen kan komen te zitten. Wat er dan zal gebeuren is voorlopig de vraag. Twee doden bij autobotsing Bij een verkeersongeval op Rijks weg 43 nabij Ureterp (Drachten) zijn gistermiddag twee inzittenden van een personenauto om het leven ge komen. De auto stak plotseling de drukke rijksweg over en botste tegen een an dere personenauto, die uit de rich ting Groningen kwam. De inzittenden van de eerste auto, de 35-jarige me juffrouw Z. van Haeringen uit Den Haag en de 60-jarige mejuffrouw G. Zwikken uit Bergen op Zoom, werden op sla£- gedood. De vier inzittenden van de andere auto konden na be handeling in het ziekenhuis in Drachten weer naar huis keren. Zware storm en hevige regenbuien treffen midden- en noord-ltalië „Ramp voor Limburg"1 (Van onze correspondent) De tweehoofdige donderdag benoemde nieuwe directie heeft gisteren al resoluut moeten be sluiten alle 300 werknemers van de onderneming de straat op te sturen. Hoe onverwacht snel dit besluit is genomen, blijkt wel uit het merkwaardige feit. dat de werknemers het vernamen via de nieuwsdienst van radio en televisie. Een faillissement van het bedrijf is nu vrijwel zeker niet meer af te wenden. Het besluit heeft ook ern stige gevolgen voor het personeel van enkele dochterondernemingen. Ook daarvan zullen nog eens 500 mensen spoedig verwacht wordt zelfs on middellijk zonder werk komen te zitten. De nieuwe directie, A. Hoefnagels directeur openbare werken van Heer len en J. Fransen, adjunct-directeur van de technische dienst van „Ons Limburg" in Sittard besloot tot het massa-ontslag, nadat de geldbron van de onderneming tot de laatste druppel was opgedroogd. Van geen enkele zijde heeft Vascomij in Heer len nog hulp te verwachten. „De ontwikkeling is een ramp voor Limburg. De sociale onrust in dit ge west groeit met de dag", zei drs. L. van Son, KVP-lid van de Tweede Kamer. „Op de Limburgse bouw markt zullen de bijna 900 werkne mers moeilijk aan ander werk kun nen worden geholpen". Met Vascomij dreigen nu nog tal van andere ondernemingen, toeleve ringsbedrijven en onderaannemers over de kop te gaan. Dat betekent dan nog eens honderden werklozen. Met de versnelde sluiting van de mij nen en een intocht van arbeiders, die tot nu toe hun brood in Duits land hebben verdiend, en met geen enkele vervangende werkgelegenheid in zicht, staat de oostelijke mijn streek er allerminst rooskleurig voor. In noord- en midden-Italië zijn als gevolg van het noodweer dat het land teistert gisteren zeker achttien per sonen om het leven gekomen. Er zijn honderden daklozen en in sommige plaatsen zijn de verbindingen ver broken, nadat de rivier de Arno bui ten haar oevers trad. Het zwaartst getroffen is Florence. De stad is van de buitenwereld afge sloten. Volgens berichten die via de radio zijn uitgezonden stroomt het water met woeste kracht door de straten, op sommige plaatsen kwam het tot een hoogte van twee meter. De stad heeft geen elektrisch licht, drinkwater, gas en telefoonverbin dingen meer. Het aantal gewonden zou hier groot zajn als gevolg van vallende schoorstenen, dakpannen, bomen e.d. De wolkbreuk van giste ren ging gepaard met een zeer zware storm (120 km/u). Ook andere plaat sen in de provincie Toscane hebben erg van het noodweer te leiden. Vol gens de laatste berichten breiden de overstromingen zich nog steeds uit. Een piloot die over Toscane had I gevlogen, verklaarde dat het gehele i gebied van Livomo naar het zuiden j één grote watervlakte is. Langs de wegen liggen verlaten auto's in het I water en op sommige plaatsen ste ken slechts de toppen van de bomen er bovenuit. Alle bruggen over de Arno zijn gesloten. In geheel midden- en noord-ltalië zijn de spoorwegen onderbroken. Om van Milaan naar Rome te komen, moet men langs de Adriatische Zee reizen, zodat de reis in plaats van acht uur, zoals gewoon lijk, nu 18 tot 20 uur duurt. en geweld irreëel en gevaarlijk is, en dat Amerika's vredesdiplomatie ver ward en tegenstrijdig is. Generaal Westmoreland, de Ame rikaanse bevelhebber in Vietnam, zal de beschikking krijgen over nog meer troepen als hij daar om vraagt. Johnson wilde geen cijfers noemen, maar zei: „Wat er ook nodig is, het zal worden gedaan". De Amerikaanse troepensterkte in Vietnam omvat thans 345.000 man en verwacht wordt dat dit aantal begin komend jaar tot meer dan 400.000 zal stijgen, aldus defensie kringen. Naar aanleiding van berichten waarin de juistheid van het rapport- Warren over de dood van president Kennedy wordt betwijfeld, zei John son niets te weten dat twijfel zou kunnen zaaien over die juistheid. Bij Lourdesgrot Een onbekende jongeman heeft donderdag op klaarlichte dag in Val kenburg een overval gepleegd op een 78-jarige vrouw bij de zogenaamde Lourdesgrot, In verband met het onderzoek heeft de politie dit gisteren pas be kend gemaakt. De vrouw bracht, zoals zij dagelijks gewoon was te doen, omstreeks vijf uur een bezoek aan de grot. Nadat zij er enkele ogenblikken had gebeden, wilde zij een kaars ontsteken, maar vond geen lucifers. Op het plein voor de grot wandelde een jongeman, die naar liaar toekwam. De vrouw veron derstelde, £at hij haar lucifers kwam brengen. De onbekende greep haar echter bij de keel en trachtte haar te wurgen. Tijdens de worsteling viel de vrouw op een grote smeedijzeren kaarsenstandaard, waardoor zij aan hoofd en aan een been werd gewand. De jongeman rukte tenslotte haar tas uit de hand en vluchtte zonder een woord te hebben gesproken. Het tasje bevatte ongeveer f 10 aan kleingeld. De vrouw die enkele ogen blikken het bewustzijn verloor, spoed de zich later naar huis dat dichtbij de grot is gelegen. Zij moest zich onder doktersbehandeling stellen. Gisteren kor een der omwonenden een signalement geven van een jon geman die op de trappen van de Lourdesgrot was gezien, kort voor de overval. Dit signalement kwam over een met de gegevens die de overval len vrouw kon verstrekken. De poli tie heeft de dader nog niet kunnen opsporen. Rome Ook in Rome hebben storm en tro pische regenbuien enorme schade aangericht. Van talloze huizen zijn de vensters door de windkracht ver nield. Er zijn ook verscheidene hui zen ingestort en vele tientallen auto's werden verbrijzeld onder vallende bo men. Voor zover bekend zijn er ech ter in Rome geen doden te betreuren. Bij Fiuminino en Anzio, in de om geving van de Italiaanse hoofdstad, is de zee tot 100 meter het land binnengedrongen. In Napels is in de buitenhavendijk een gat van twintig meter geslagen. Venetië heeft zijn ergste overstromingen sinds twee eeuwen. Op het San-Marcoplein staat 80 cm water. Vele gondels zijn gezon ken. Vannacht ging de storm liggen: het zal nog geruime tij a duren voor de totale omvang van de schade be kend ia niet duur weI heerlijk In Zwitserland zijn ongeveer twin tig passen geblokkeerd door hevige sneeuwstormen. Reddingsploegen konden gisteren er niet op uit gaan om naar een man te zoeken die na een lawine werd vermist. De stoffe lijke resten van twee andere mannen zijn reeds geborgen. De bewoners van sommige gebieden in Oostenrijk zijn gisteren voor de derde keer binnen een jaar gevlucht voor het water, dat vooral de lager Een beeld dat sterke ouere komst vertoont met Zeelancb-l 953. Hier de sf jorlijn run Rome naar Grosetto, die onder water kwam te Staan. gelegen streken onder water zette. Het zwaarst getroffen is het oostelijk gedeelte van Tyrol. Een 12-jarig meisje dat op weg was naar school, verdronk toen de Drau-vallei over stroomde. Dat Leiden de stapel plaats van lange Smilder turf genoemd mag worden, blijkt uit den aanvoer aan de markt alhier. Van 1 Septem ber tot 31 October zijn niet minder dan 185 pramen turf aan de markt geweest, elic niet minder inhoudende dan 60.000 stuks. De prijzen wa- ren per 1000 stuks f350 tot 14,00. (Advertentie) Ter plaatse- 1 lijke secretarie worden twee j Beambten verlangd, een op eene bezoldiging van f500 9 en een tegen f 400 's jaars. 'a E Zij die in aanmerking wen- schen te komen, melden zich 9 ft schriftelijk aan ter Secreta- E rietusschen 10 en 4 uren.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1