knoeien kan voor goed zijn groei in economisch leven Hebben confessionele partijen nog wel bestaansrecht? Waar gehakt wordt vallen spaanders.. Russische proef in ionosfeer Hef kind en hef boek Kerkdiensten Leiden en omgeving RDAG 5 NOVEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD Twijgen met onvoldoende levenskracht rote moeite (Van onze financiële medewerker) Snoeien is goed voor de groei, zegt de tuinman in deze tijd van jaar. als het blad van de bomen is, maar ook voor de econo- m n is het nodig op z'n tijd om te zien naar het dode hout, dat m welvaartsontwikkeling van de toekomst kan belemmeren. Vooral er in de meeste industrielanden naar wordt gestreefd om te voor men dat onstuimige groei brokken maakt met de betalingsbalans, bet goed het snoeimes met niet teveel argwaan te bezien. ynfyk is het voor degenen die aan het snoeimes ten offer vallen het werkterrein verliezen, waarmee men in de loop der jaren ver- uiod raakte. Talloze berichten zijn er de laatste maanden gepu reerd over inkrimping van personeel in diverse bedrijven, van iting en van voorgenomen ontslagen. Telkens weer schrikt men als een klap valt, doch het zijn tot nu toe steeds de zwakke tioij- geweestdie onvoldoende levenskracht hadden. •doende middelen in het bedrijf wor den gehouden om de verdere groei te financieren. Bijl aan de voet Groei moet steunen op een tijdige vernieuwing en modernisering van het produktie-apparaat en de meeste ondernemingen hebben in de achter ons liggende Jaren zeer veel kunnen Investeren uit middelen, die ter be schikking kwamen uit afschrijvingen en reserveringen uit de winst. Naar mate de winstmarge krimpt wordt de financiering moeilijker en als het dan nog nijpend wordt bij de moge lijkheden om elders geld op te ne men, dan wordt niet alleen het dode hout uit de ondernemingen wegge hakt, doch dan wordt de bijl aan de voet van de boom gelegd. Voor een bedrijf als hoogovens zouden altijd nog wel wegen te vin den zijn als door de inkrimping van de winstmarges een kleiner deel van de voorgenomen investeringen uit winstinhouding kan worden gefinan cierd dan bij het ontvouwen van het programma in het najaar van 1965 in de bedoeling lag. Kleinere be drijven kunnen niet zo gemakkelijk op de kapitaalmarkt terecht. Minder arbeids plaatsen Uit de cijfers, welke hoogovens in de afgelopen week publiceer de over de gang van zaken in het derde kwartaal en rn de eerste 9 maanden is wel gebleken dat de kostenstijgingen aanleiding geven tot een krachtige vermindering van de winst©n. Ook al is er in de afge lopen drie maanden geen verdere te ruggang geweest van de winstmar- j ge, toch is het voor de financiering van 't bedrijf streep door de re kening dat er in januari/september maar f 59,6 miljoen werd verdiend tegen f 74,7 miljoen in het overeen komstige tijdvak van verleden jaar. I Dat scheelt f 15 miljoen. Aangezien er voor elke nieuwe arbeidsplaats bij j Hoogovens een investering van ge middeld f 300.000,- nodig is, betekent de winstvermindering dat de moge aanwezig, als het geld er maar was om de investeringen uit te voeren. Bij de tapijtfabriek Desseaux te Oss is het gelukt om een produktie- vergroting te krijgen bij een in krimping van het personeel. Het ge volg is dat het personeelstekort is op geheven en het bedrijf flinke bedra gen kan afzonderen voor af schrijving en reservering, die aan toekomstige investeringen ten goede t: zonder de gecamoufleerde be- gsbeperking, die nu al vele den aanhoudt door vertraging afgifte van bouwvergunningen de voorschriften aan de gemeen- dat zij de financiering rond moe hebben alvorens nieuwe werken ïanden worden genomen, zou- dergelijke ontslagen kunnen jrkomen. De levenssappen van el- onderneming kunnen onvoldoen- O poelen als er een schaarste heerst geld en kapitaal. Door de snel- Sn-oei van de afgelopen Jaren, Erbij de trits van kostenstijgin- 'jf. lonen, grondstoffen en afschrij ven, de voedingsbodem schraler akten. is de liquiditeiten-re- Ie van het bedrijfsleven ontoe- lend geworden. ^org voor de likuiditeit Is alpha omega voor iedere ondernemer, U het wordt steeds moeilijker om liquiditeit, d.w.z. de voorraad middelen, op peil te houden. Gro ndbedrijven zijn in het verleden in knoei geraakt, omdat de gepre- ileerde rekeningen niet op tijd be- !d werden. quiditeit banken om 'lenL oor land zoveel rente konden maken rric het verlies van het renteloze sal- er wel af kon, werden* de teugels de kredietbeperking niet zo erg oeld. De betalingsbalanstekorten het afgelopen jaar hebben ech- gemaakt dat de liquiditeit der jsfcien sterk is verminderd, MV f zjjn zelfs niet eens voldoende lars bij de particuliere instellingen !--ug 9 beschikbaar om, als er in het 1 rtrt tenland guldens nodig zijn, er tij- ijke geld mee te maken bij de Ne- landsohe Bank. Dat geschiedde tot kort in die vorm, dat de dollars de Nederlandsche Bank werden ocht onder beding, dat zij na »p van 1, 2 of 3 maanden zou- Fooi^i worden teruggenomen, m guldens bedelen erkSDaar waren weinig kosten aan rbonden. Nu de dollars onvoldoen- aanwezig zijn, moeten de ban- op andere manier aan guldens te komen. Zy kunnen daarvoor ikloppen bij de Centrale Bank, die A| eid is tot in grote omvang voor- Ui lotten te verstrekken, maar dat it geld. Deze omstandigheid heeft bij de overgang van ok- naar november in sterke mate gevoelen, maar het is nu een paar maanden achtereen, dat ns weer een grote post voor- ten op de weekstaat van de L Bank verschijnt. )e bankiers zijn daardoor genood- tt te trachten zo weinig mogelijk nodig te hebben voor het ren te saldo wegens de overschrijding i de grens der kredietverlening, t moet al dringend nodig zijn als een uitbreiding van het krediet atsvindt. Daarom zijn de banken ectiever geworden bij de krediet- lening, met het gevolg dat ver- üUende ondernemingen in finan- ringsmoeilijkheden verkeren. De fffels van de kredietbeperking «innen te smarten f, praakverwarring dit licht moet het. schrijven uien gezien dat onlangs door de Bankiersvereniging is gericht n de raad van werkgeversverbon- n. Hierin werd gewaarschuwd te- i de gevaren die voor de liquidi- kunnen voortspruiten uit een Dl ortgaande opwaartse loonbew®- Helaas de Ned. Bankiersver- fong verzuimd het schrijven bij pnbllkatie vergezeld te doen gaan 0 ten toelichting. Het gevolg Is dat ten spraakverwarring is ont- n. Vooral in kringen van de vakbe- heeft het schrijven grote be ding gewekt. In het orgaan van N.V.V. is al gesproken van een Me oorlog tussen de bankiers en 1 vakbeweging. Uiteraard zouden de ^ers geen goede financiers zijn 8 zij geen bezwaar hadden tegen onsverhogingen, maar deze kwestie oot buiten de orde. De waarschu- was bedoeld om de onderne- ers er attent op te maken dat de "''en nolens volens de kredietver- 'g moeten beperken, zodat er *teraf niet moet worden geklaagd er door loonsverhogingen onvol- lijkheid tot het scheppen van 50 i kunnen komen. Mochten er dan nog nieuwe arbeidsplaatsen Is weggeval len, tenzjj er op andere manier geld beschikbaar komt. Nut van efficiency Bij minder kapitaalintensieve be drijven zou een dergelijke winstin krimping een nog grotere aanslag op de toekomstige groei betekenen. Nu kan men wel zeggen dat het scheppen van nieuwe werkgelegenheid niet zo noodzakelijk is zolang de ar beidsmarkt krap blijft, maar de eni ge mogelijkheid om tot welvaartver meerdering te komen is door investe ringen een produktievergroting mo gelijk te maken zonder meer mensen nodig te hebben. De mogelijkheden daartoe zijn in de meeste bedrijven ADVERTENTIE De Sowjet-Unie heeft in oktober een „ionosferiseh laboratorium" ge lanceerd dat Yantar I genoemd wordt aldus Tass. De Yantar is voorzien van een gasplasma- ionenmotor en draait in een baan tussen 100 en 400 km hoogte rond de aarde. Tass zegt dat het laboratorium de mogelijkheid van een geleide vlucht in de bovenste lagen van de atmos feer moet bestuderen. De gegevens die door het laboratorium naar de aarde zijn gezonden, maken een stu die mogelijk over de werking van een elektrische gasstraalmotor in de ionosfeer, aldus het persbureau. ..Meer gegevens over de vlucht zul len worden gepubliceerd in de tijd schriften van de Sowjetrussische Akademie vtti Wetenschappen. Van der WERFF HUBRECHT Poitbui 446, AtniftrJam-C Ttltj'oon: 020-2220))' Beurtoverzicht no. 412 SCH0LTEN-H0NIG - BILLIT0N minder mensen nodig zijn, dan zul len de overtolligen beschikbaar ko men voor andere bedrijven, die nog in de groei geremd worden door het personeelstekort. „Groeien maar" „Groeien maar", zou misschien een goed aanknopingspunt zijn voor de conferentie van Wim Kan bjj zijn optreden voor aandeelhouders van de Exploitatie Mjj. Scheveningen, waarbij hfj echter niet mag verge ten dat er eerst gesnoefd moet wor den in de ontwikkeling der activi teiten. De groei bjj E.M.S. is voorlo pig nog beperkt tot verhoging van de cijfers voor het onroerend goed door het aanhouden van de taxatie waarde. Het is te hopen dat de éch te groei er ook weer zal komen. Groeien doen ook de omzetten bij Albert Heijn, want daar is in de eerste 9 maanden van het jaar een stijging van de afzet opgetreden met 28 Cc. Ook hiervoor zijn vooraf gro te investeringen verricht, die ertoe bijdragen dat het publiek meer com fort heeft bij het winkelen. En dat is op zichzelf al een groei van het welvaartspeil. Reclame heeft toch wel zin. De Kinderboekend week, waarover dag- en weekbladen ons inlicht ten en waarvan de etalages der boekwinkels nog fleuriger dan anders getuigen heeft tot gevolg, dat via het netvlies van mijn ogen de gedachten op gang kwamen, woorden en zin nen zich vormden en nu dit stukje geschreven wordt. De ti tel alleen reeds toont aan, dat propaganda op zyn minst op valt en indruk maakt. In myn geval komt er bij, dat ik uit mijn kinderjaren de beste herinneringen heb aan jeugdboeken en aan een kinder weekblad zelfs, aan voorgelezen worden door moeder of een ouder zusje. Daarna kwam de tyd van het leren lezen en on gemerkt ging de wereld van het boek open.% En daarmee de we reld van avontuur en fantasie. We hebben in ons eigen gezin pracht-herinneringen aan uurtjes in de schemer, het woe ligste kind kon dan luisteren met het oor en vooral met het hart. En op zondagmorgen kwa men de voorleesboeken mee naar onze slaapkamer; iets lan ger in bed blijven betekende: le zen en vertellen. Daardoor voor al weet ik van de indruk, welke een verhaal kan maken. Uit bundige pret schoot op, soms kwamen echte dikke tranen te voorschijn, al naar het boekje was, blijspelachtig of met ver drietige ondertoon. Het heeft te maken met het zieleleven van het kind. Mij trof juist dezer dagen in een voor dracht, die ik bijwoonde, de op merking dat alle bekende sprookjes variaties zyn op het thema „eenzaamheid". Kinder lectuur bij uitstek, zo achten wij de verhalen van Hans en Grietje, Klein Duimpje en Roodkapje. Inderdaad is er tel kens in de beleving van: we zijn alleen, ik ben verlaten. Als zulke verhalen voorgelezen worden, dan komen onze kinderen wel met de schrik vrij, ze keren im mers terug in de werkelijkheid, zijn nog thuis en zien de beken de omgeving en de vertrouwde personen. Toch kregen ze onder woorden gebracht wat ze zelf onbewust en zeker woordeloos allang kenden: de oerschrik dei- eenzaamheid. Angstdromen en nachtmerries openbaren wat in het hart leeft, onverwerkt en ongetroost. Het is myn diepe overtuiging, dat we onze kinderen in zeer bijzondere zin helpen, wanneer we hen in aanraking brengen met „Het Boek", met de Kin derbijbel. Er z-jn legio soorten, keus is er te kust en te keur. Dikke boeken kunt u kopen en dunnetjes, die een apart verhaal van een bijbels persoon geven. „Nee. we noemen geen namen", zou Wim Kan zeggen. In elke boekwinkel geeft men u graag advies. WOORD VAN BEZINNING Ik weet. dat vele mensen juist vinden, dat ze hun kinderen be slist niet- uit de bijbel of uit de kinderbijbel moet (doen) voorlezen of vertellen. „Ik laat mijn kinderen vrij" wordt soms zegevierend, alsof het de hoog ste wijsheid Is kersvers ont dekt. geantwoord. Als je de con sequenties overdenkt, wanneer kinderen vrij gelaten worden, krijg je diep medelijden met ze. Het is immers juist de schrik van hun leven te bemerken, dat ze alleen zijn. Gegroeid in de veilige beschutting van de moe derschoot, komen wij na negen maanden ter wereld. Die perio de is veel te kort, want we kun nen vrijwel nog niets zelf doen. En als Je dan per ongeluk te recht komt als kind by ouders, die je zo graag vrijlaten, terwijl je voor alles behoefte hebt aan binding en leiding, aan ant woorden op vragen die je nog niet eens stellen kunt, hoe kun je dan het leven aan? Laatst schreef een weekblad over de verboden in de Sowjet- Unie ten aanzien van het beleg gen van jeugdsamenkomsten, welke verboden ook kerken en godsdienstige groeperingen tref fen. Zondagsscholen van de kerk uit, tot hulp der ouders bij de godsdienstige opvoeding, mo gen niet bestaan. Iemand schreef daarna in een ingezon den stuk. dat zo juist de gods dienstvrijheid gestalte zou krij gen. Uit kinderbijbels, door zon dagsscholen enz. krijgen de kin deren in onvrijheid, door dwang, allerlei onnodige baga ge mee. Het lykt goed geredeneerd, maar hier is kennelijk een vol wassene aan het woord, die niets beseft van de hunkering van een kind om niet en nooit alleen gelaten te worden, in de kou. Kinderervaringen herhalen zich in het volwassen worden en volwassen zijn talloze malen: Je staat voor een blinde muur, al les zit potdicht. Alleen! Ik ben er dankbaar voor, dat ik thuis met „Het Boek" in aan raking ben gebracht, daardoor met Jezus Christus, die terecht „De Deur" genoemd wordt. Hij is zo beeld en werkelijkheid van: je bent nooit alleen. Ik ben met je. Hij is het antwoord op de vraag van schepsel-mens naar gemeenschap, bescher ming, intimiteit. „Morgen is het zondag". Tracht het kind van u via de kinderbijbel, ce zondagsschool, de t.v.-vertelling bijv. te doen weten van de Heer-mèt-ons. Ds. Joh. Poort, Hervormd Predikant, Leiden. dr. Dronkert; Lelden Hervormde Gemeente: Pieterskerk: 10 u ds. P. Kloek. Hooglandse Kerk: Wegens restauratie geen dienst. Marekerk: 10.30 u ds. L. Kievit; 5 u J. G. van Hunnlk te Katwijk aan Zee. Oosterkerk: 10 u ds. J. Verburg te Dldam. Bethlehemkerk (Driftstraat): 10 u. ds. H. Aalbers te Oegstgeest; 7 u ds. Joh. Poort. Maranathakerk (Lage Morsweg)10.30 u dr. P. L. Schoonhelm. Bevrijdingskerk (Montgomerystraat) 7 u ds. H. Bouter. Konlngskerk (Koningstraat): 10 u ds. J. M. D. van den Berg; 5 u ds. L. Kievit. Vredeskerk (Burggravenlaan)10 u dr. K. E. H. Oppenhelmer; 7 u ds. A. J. Lamping. Ver. Vrljz. Hervormden (Leldse Volks huls): 10.30 uur ds. D. Oosten te Utrecht. Egllse Wallone (Breestraat)10.30 u pasteur F. Ie Cornu. Academisch Ziekenhuis: 10 u ds. P. J. D. van Malssen. Dtaconessenhuis: 10.30 u ds. F. Mln- nema te Leiderdorp. Jeugdkerk L.H.J.-gebouw: 10.30 uur ds. A. J. Lamping. Geref. Kerk: Zuiderkerk: 10 u ds. H. v d. Berg te Sassenhelm; 5 u ds. Haverkamp; 7 u ds. J. D. te Winkel te Sassenhelm (dienst met belangstellenden). Petrakerk, Surlnamestraat10 u ds. Haverkamp; 5 u dr. Dronkert. Oude Vestkerk: 5 u ds. Bovenberg. Maranathakerk: 9 u ds. Bovenberg; 5 u ds. J. D. te Winkel te Sassenhelm. Bevrijdingskerk. Aerent Bruunstraat: 10.30 u ds. Bovenberg; 5 u ds. Krone- meijer. „Groenhoven": 10 u ds. Kronemeijer. Jeugdhaven: 10 u (ouderendlenst) dhr. De Koning. Zuiderkerk (lng. Bloemistenlaan)3 u dienst voor doven. Doopsgez. Gem.: 10.30 u ds. H. van Bllderbeek. Nieuwe Apost. Kerk: H. Rijndijk 24. 9.45 en 4 u dienst; donderdag 7.45 u dienst. Vrh Kath. Kerk: Vreewijkstraat 19 10.30 u gez. H. Mis. Evong. Luth. Gem.: 10.13 u ds. G. Evang. Chr. Gemeenschap: Middel-- stegracht 3: 10 en 5 u dhr. Dlkkes. Leger des Hells: 10 u Helllglngssa- menkomst; 7.30 u Opwekkingsbijeen komst o.l.v. brlg. en mevr. J. Drentje- dr. A. W. Cra- mGeref. Kerk (vrijgem.) 10 u lees- dlenst. 5 u ds. R. Brands. Christian Science (Steenschuur 6) 10.30 u dienst. Chr. Geref. Kerk: 10 en 8 u prof. dr. W. H. Velema. Geref. Gem. 10 en 5 u ds. L. R(jksen te Rotterdam (woensdag 10, 3 en 7.30 u ds. Suyker te Llsse, Dankdag voor het gewas). Baptlstengem.: 10 u ds. M. Cohen, 3.30 u ds. R. Reyllng te Rotterdam. Ond. „Is de bijbel Gods Woord (woens dag 7.30 u bidstond). Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9 45 Hoogmis (maandag 7.30 u Avond - Aarlanderveen Herv. Gem. 10 u ds. Wapenaar te Lelmulden; 7 u dhr. J. v. d. Hoek te Leiderdorp; Geref. Kerk 9.30 u en 6.30 u ds. J. C. van Hoek. Chr. Geref. Kerk 9.30 u dienst des woords; 7 u dhr. L. S. den Boer te Sassenhelm. Alphen aan den Rijn Herv. Gem. Adventskerk 10 u ds. J. H. Bogers; 6.30 u ds. W. Verweij; Kruiskerk Gouw6luis 6.30 u ds. M. HanemaaiJer. Opstandlngskerk 10 u ds. W. Verweij; 6.30 u ds. J. H. Bogers. Gebouw Nabij 10 u Jeugdkapel dhr. J. C. de Geus. Martha-Stichting 10.30 u ds. J. Veen. Oudshoornseweg Wijk I 10 u ds. G. Cadée. Slonskerk Wijk II 9.30 u dhr. K. Prinsen te Amstelveen; 6.30 u ds. H. Koudstaal. Gebouw Onderweg Wijk III 10 u ds. M. Hanemaaljer; 7 u In Oudshoornse- wegkerk ds. R. Hengstmangers te Heemstede. Geref. Kerk: Maranatha kerk: 10 u ds. G. A. Westerveld: 6.30 u ds. T. B. van Houten te Aalsmeer. Salvatorikerk 10 u ds. T. B. van Hou ten; 6.30 u ds. G. A. Westerveld. Al phen-Noord Goede Herderkerk 10 u en 6.30 u prof. dr. S. U. Zuldema te Am stelveen. Geref. Kerk (vrljgem.): Ge bouw speeltulnver. Bloemhof 9.30 uur leesdlenst; 3.30 u ds. H. Scholte. Chr. Geref. Kerk: Jeruzalemkerk: 9.30 uur dienst des woords; 7.45 u ds. H. C. van de Ent te Katwijk a. Zee. Oud Geref. Gem. Kerkgebouw Hoofdstr. 240 9.30 en 4. u leesdlenst. Rem. Geref Gem. Van Mandersloostraat: 10 u ds. G. Ch. Dulnker te Rotterdam. Baptis ten Gem.: Kerkgebouw Molenvlletlaan: 10 u dhr. L. de Graaf; 6 30 u cis. R. Relllng. Benthuizen Herv. Gem. 9.30 en 6 u ds. W. A. S. Laurense. Geref. Gem. 9.30 en 6 u ds. F. Harinck. Bodegraven Herv. Gem. Dorpskerk 10.30 u ds. W. Balke (H.D.); 6.30 u ds W. Balke. Salvatorikerk 10 u ds. J. Boertje te Moercapelle; 6.30 u ds. C. A. van Harten. Bethlehemkerk: 9 u ds. W. Balke; 6.30 u ds. D. Bouman te Katwijk aan Zee. Geref .Kerk 10 en 6.30 u ds. R. v. d. Berg. Geref. Kerk (vrljgem.) 9.30 leesdlenst; 5 u ds. H. Scholte. Geref. Gem. 10 en 6 u lees dlenst (dinsdag 3 en 7.30 u ds. A. Hof man, Zeist, dankdag). Evang. Lutherse Kerk 10.30 u ds. Te Winkel. Evange lisatiekring 10 u eredienst; 6.30 u J. Kist te Doorn. Boskoop Herv. Gem. 9.30 u ds. W. L. Heljmans; 6.30 u ds. W. Kalkman uit Driebergen. Ver. van Vrljz. Herv. 10 u ds. A. Kalis. Geref. Kerk 9.30 en 5 u ds. G. Vesseur. Geref. Gem. 9.30 en 6 u leesdlenst. Chr. Geref. Kerk 9.30 u leesdlenst; 3 u dr. W. H. Velema tc Uchelen. Hazerswondp Herv. Gem. 9.30 u en 6.30 u ds. G. Jonkers; Geref. Kerk 9.30 en 7.30 u ds. Brink. Hoogmarie Herv. Gem. 10 u ds. Fred. J. Broeyer. KatwUk a/d RUn Herv. Gem. Dorpskerk 10 u ds. A. Makkenze (H.D.) 6 u ds. A. Baas. Kapel Nieuwe Duin weg 10 u ds. W. G. Meyerlng te Voor schoten; 6.30 u ds. Makkenze. Gym nastieklokaal school Narcisstr. 10.30 u ds. A. Baas; Geref. Kerk 9.30 en 5 u ds. F. Pijlman te Katwijk aan Zee. Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk 10 u ds. Van Hunnlk (H.D 6 u ds. Hovlus. Oude Kerk: 10 u ds. Bouman (H.D.)6 6 u ds. Vink. Ichtuskerk 10 uur ds. Vroeglndewey (H.D.); 5 u ds. Van Roon. Hulpkerk Hoornes 10 u ds. Vink (H.D 6 u ds. H. Stolk te Scheveningen. Groen van Pr. school 10 u ds. De Vos. Zeehospl- tlum (longkliniek) 6 u ds. Boer. Geref. Kerk Voorstraat 10 u ds. Van Beek; 5 u ds. Post te Leiden. Plet Helnlaan 10 u ds. Post; 5 u ds. Van Beek. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 u ds. Van der Ent. Geref. Kerk (vrygem.) 8 30 en 7 u ds. Bos; 10.30 en 5 u ds. Breen. Geref. Gem. 10 en 5 u leesdlenst. Ger. Gem. In Ned. 10 en 5 u leesdlenst. Koudekerk aan den Rijn Herv. Gem. 10 en 7 u ds. Quak. Geref. Kerk 10 en 7 u ds. Makklnga. Leiderdorp Herv. Gem. 10 u ds. Honnef; 5 u ds. Honnef. Jeugddienst. Kerkzaal ZIJlkwartler 10.30 u dhr. v. d. Hoek. Gebouw 10 u jeugddienst. Ver. Vrljz. Herv. Gebouw Lindelaan 12a, 7 u ds. J. Cadée uit Oudshoorn. Geref. Kerk 10 u ds. Van Drie; 6 30 u ds. Mlnnema. Kerkzaal Zijlkwartier 9 u ds. Mlnnema; 5 u ds. D. J. Modde raar te Voorschoten. Lelmulden Herv. Gem. 9.30 u ds A. A. v. d. Most te Rotterdam; 7 u ds. Wapenaar, Jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 en 7 u ds. J. Plug. legerpredlkant te Huls ter Helde. Llsse Herv. Gem. Grote Kerk 10 u ds. W. H. Wal vaart te Sassenheim; 7 u ds. Koolstra, Jeugddienst Helv. kapel 10 u ds. S. Kooistra. Geref. Kerk 10 en 5 u drs. A. E. van der Woude. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 u ds. D. H. Blesma. Geref. Gem. 10 en 4 u ds. Jeugdkerk. Dekker; 5 u W. Suyker. Geref. Kerk (vrljgem.) 10 en 4.30 u ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem. 9.30 en 3 u leesdlenst (vrijdag 7.30 u ds. E. du Marchle van Voort- huysen te Leersum). Nieuwkoop Herv. Gem. 10 u ds. D. Ollemans; 6.30 u ds. Joh. Stehouwer te Alphen aan den RUn. Geref. Kerk 9.30 u ds. J. Stolk te Waarder; 6.30 u ds. M. Hlensch. Chr. Geref. Kerk 9.30 u dienst des woords; 2 u ds. J. Brons te Nunspeet. Rem. Geref. Gem. 10 u ds. J. Til. Mackenzie te Lelden. Meuwveen Herv. Gem. 9.30 u ds. H. Bouter te Lelden; 6.30 u ds. D. Ollemans. Geref. Kerk 9.30 u en 6.30 u ds. J. Baaljens te Lelmulden. Noordwijk aan Zee Herv. Gem. 10 ds. D. Keunlng. De Rank 10 u Geref. Kerk 10 u ds. W. ds. H. A. van Bottenburg. Sole Mlo 10 u ds. C. Warner. Herv. Geref. Evangelisatie VGLO-6Chool, Schoolstraat 2): 10 en 5 u dhr. C. Res ting (Dlrksland). XoordwiJk-BInnen Herv. Gem. 10 en 7 u ds. J. van Dok. Geref. Kerk 9 30 u ds. H. A. van Bottenburg; 6 u ds. W. Dekker. Van den Berghstichtlng 11 u ds. H. A. van Bottenburg. Ned. Prot. Bond 10.30 u ds. D. A. Werner (Wus- sena&r N'oordwiJkerhouf Herv. Gem. 10 u ds. A. H. Smits; 7 u ds. D. J. Spallng te Schiedam. Oegstgeest Herv. Gem. Groene Kerk 9 u ds. W. E. Verdonk (H.D.). Pauluskerk 10 u ds. H. P. Hulsman; 7 u ds. J. Irik. Rljnlandslyceum-Jeugd- kerk 10.30 u prof. dr. H. Berkhof. Vryz. Herv. Groene Kerk 10.30 u ds. Joh. P. van Mullem te Baflo. Geref. Kerk 10 en 5 u ds. Vegter. Geref. Kerk (vrljgem.) 8.30 en 3 u ds. R. Brands. Oude Wetering Herv. Gem. 9.30 u ds. Lalleman; 7 u dhr. Van Til te Al,- phen aan den RUn. Geref. Kerk 9.30 u ds. C. A. Verhoog; 6.30 u ds. Stelner te Ter Aar. Rem. Geref. Gem. 7 u ds. J. Th. Mackenzie te Lelden. RUnsaterswoude Herv. Gem. 9.30 u ds. Joh. Stehouwer te Alphen aan den RUn; 7 u ds. Lalleman te Oude Wetering. Chr. Geref. Kerk 9.30 u en 2.15 u dienst des woords. Sassenhelm Herv. Gem. 9 en 10.30 u ds. H. G. Oostlnga te Llsse; 5 u ds. W. H. Wal vaart. Geref. Kerk 10 u ds. J. D. te Winkel; 5 u H. v. d. Berg. Chr. Geref. Kerk 10 u leesdlenst; 5 u kand. H. v. Mulllgen te Apeldoorn. Valkenburg Herv. Gem. 10 en 6.30 u ds. D. Lekkerkerker. Geref. Kerk 10 u ds. H. v. d. Linde te Rijnsburg, 5 u ds. Langeler. Geref. Kerk (vrljgem.) 10.15 u ds. R. Brands; 3 u C. J. Breen. Voorhout Herv. Gem. 10 en 7 u ds. Adr. Oskamp. Voorschoten Herv. Gem. Dorps kerk 10 u ds. Saraber; 7 u ds. Van den Berg te Leiden. Hulp en Heil 10 u ds. Van den Geest. RUndlJk 10 u ds. Vos- sers te Lelden. Geref. Kerk 9 en 10.30 Modderaar; 5 u ds. J. van Drie. ds. Waddlnxveen Herv. Gem. 9.80 u ds. J. Verwellus (H.D.); 6.30 u ds. L. KlootwUk te Ede. WUkgebouw 9.30 u ds. L. Roetman te Gouda; 6.30 u ds. J. R. Cuperus. Bethel 9.30 u ds. L. Klootwijk te Ede; 5 u ds. J. Verwellu=>; 7 u ds. P. Fader te Schoonhoven Ma- lelse dienst. Imxnanuëlkerk 9.30 u dr. A. van Haarlem; 6.30 u ds. D. J. Vos- sers te Lelden. Geref. Kerk 9. 10.80 en 6.30 u ds. J. Snoey. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 u ds. A. P. Verloop. Rem. Geref. Gem. 10 u ds. P. M. Luca te Amsterdam. Warmond Herv. Gem. 10 u ds. J. M. Snijders (H.D.): 7 u ds. K. Petri* zendingswerk. Wassenaar Herv. Gem. Dorpskerk 10 u dr. Th. C. Frederlkse; 7 u vikarls huls 10.15 ds. A. H. Hellemans; Den Haag 19 u ds. J. A. G. van Zanten. Dorpscentrum 10 u Jeugdkerk. Geref. Kerk Bloemcamplaan 10 u bevestiging ds. L. Bech door ds. E. Pijlman; 7 u In trede ds. Bech. zyilaan 10 en 5 u ds D. van der Meulen. Ned. Prot. Bond Lange Kerkdam 10.30 u ds. P. Pols te Den Haag. Johannahuls 10.30 u ds. E. H. de Boer te Koog aan de Zaan. Herv. hof te Monster. Krult - Wou brugge .30 u ds. Kem Herv. Gem. 9.30 en lempenaar. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 u ds. Dethmers. Zevenhoven Herv. Gem. 9.80 u ds. P. A. Lefeber te Alphen aan den RUn. De Hoef 7 u ds. Amesz te RUk. Geref. Kerk 9.30 U en 7 u ds. H. O. A. Meln- Zoeterwonde Herv. Gem. 10 u de. H. Koudstaal te Oudshoorn. Zwammerdam Herv. Gem. 10 «n 6.30 u ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk 10 u en 6 30 u ds. K. H. Schu ring. Rem. Geref. Gem. Geen dienst. ADVERTENTIE O ja. even naar Pronone» voor een warme duster Dr. Mansholt: kiezer moet zich kunnen uitspreken voor bepaalde coalitie ADVERTENTIE confessionele partijen nog wel be- I de bevolking en die niet Is gebonden staansrecht hebben. aan stand of klasse. Dr. Mansholt, wijzende op de heer- j Volgens prof. Van der Grinten zijn sende ontevredenheid, vond dat het r_je tegenstellingen binnen de KVP de taak van de politieke partijen is' let dan a!ldere partyen. aich aan een geducht zelfonderzoek te t Juist )n dfze t(jd van (jstlng de (Van onze parlementaire redactie) onderwerpen Een politiek systeem kerk Js er aan een partij, dat na twee oorlogen niet is ver-1 aan moderne katholicisme gestalte kan geven. Fusionering vah CONGRES IN KURHAUS De kiezer heeft er recht op een duidelijke keuze te kunnen doen. Hij dient invloed te kun nen uitoefenen op het te voeren nleuwd, kan volgens hean niet goed zijn. Hij wilde echter geen nieuwe partijen maken, maar kabinetten formeren aan de hand van duide lijke verkiezingsprogramma's, welke de christelijke partijen noemde prof. v. d. Grinten een weinig gelukkige gedachte. Het geestelijk klimaat van het katholieke volksdeel verschilt van dat van de reformatorische christe- beleid en moet zich daarom i dan ook uitgevoerd moeten kunnen w irnimmvw» m iB w kunnen uitspreken voor een be- worden. De programma's dienen aanj^ en*wensdromen over de' paalde coalitie. Dat betoogde ^fv.5nt waar i mene zyn volgens hem nog geen basis dr. S. L. Mansholt, vice-voor- ring nodig zijn. Dat schept de zo nodige duidelijkheid. De tweede Inleider op het congres, prof. mr. VV. C. L. van der Grinten, hoogleraar in Nijmegen, hield een pleidooi voor het voortbestaan van de KVP als confessionele centrum partij. Hij voerde zitter van de Europese commis sie, op een conferentie over het partijwezen, dat de Volkskrant in het Kurhaus in Scheveningen heeft georganiseerd. ry «f -| I panij. mj voeren Zeil onderzoek Steeds sprake is van een katholiek I bevolkingsdeel dat beschikt over De conferentie, die onder leiding eigen scholen, dat met elkaar trouwt staat van de Tllburgse hoogleraar I en dat elkaar vindt in eigen culturele prof. dr. H. Bosman en die door tal en maatschappelijke organisaties. Op van prominente politic; is by gewoond, I die grond is er bestaatsrecht voor heeft zich gisteren en vandaag vooral een katholieke partij als de KVP, die bezig gehouden met de vraag of de kan gelden als een dwarsdooranee van voor politieke samenwerking. Boven dien is de vorming van christelijke kabinetten niet aan te bevelen. Vaste coalitie Prof. v. d. Grinten verwierp ver- nogder het streven naar samenwerking op brede basis. Hij bepleitte een vaste coalitie met de Partij van de Arbeid en schoof de AR. de schuld in de schoenen van het gezichtsver lies dat het kabinet-Cals heeft ge leden. Met de heer Sm all en broek <op de voorste rij) in het aangez'^ht, haalde hij diens sigarendoo6je als voorbeeld aan. Een coalitie met de WD ls volgens prof. v. d. Grinten voor de KVP onlogisch en rou alleen maar spanningen onder het kleaere- volk verwekken. Bij de discussie, die daarna volgde, kreeg prof. v. d. Grinten veefl kritiek te horen. De socialisten Ruyger» en Franssen verweten hem te denken ln schema's die geen enkele theoloog meer voor zijn verantwoording durft te nemen. De democraat Gruytera noemde de KVP een vleugelpartij die het bestaansrecht mist. De Nijmeegse hoogleraar Van de Berg bepleitte een nieuwe linkse concentratie en de KVP-er Kouwenberg vroeg om nieu we politieke verhoudingen, zoals die ook in het democratisch centrum aan de orde zijn gesteld. Werkgroep Interessant was tenslotte de bij drage van de Rotterdamse burge meester Thomassen aan het debat. De wens tot deconfessionnaliserlng van de politiek, zo meende hU, leeft bjj jong en oud. Als uitvloeisel van het congres wilde hij na de verkie zingen een werkgroep formeren, waarin nader 'n alternatief kan wor den uitgewerkt. In dit vernieuwings proces dient naar zijn oordeel echter ook de Party van de Arbeid betrok ken te worden. De discussie is van daag voortgezet met bijdragen van de voorzitters der vijf grote partijen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 19