Uouette II H-5 /acht op teken „scramble ENSENREDDERS OP RSCHELLING 11 Drie Russen Kaviaar Helikopterplan kan aantal doden voor kust verminderen Ook burgers rERDAG LEIDSCH DAGBLAD L.D.-EXTRA Adjudant-vlieger P. van den Burcht flinks) en sergeant I. D. Wes- terhoven, die (zie foto hieronderop het teken scramble" waar de Alouette spurten. behoeft die „scramble" niet slechts van militaire zijde te komen. Ook de burgerij en de vele dui zenden vakantiegangers op Ter meester, die de urgentie ervan sa men met een arts bepaalt, gebruik maken van de Alouette. Dat ge beurt ook geregeld. In de meeste gevallen zijn het verkeersslachtof fers die met de meeste spoed moe ten worden geopereerd of aan staande moedertjes bij wie compli caties zijn ontstaan en specialisti sche hulp hard nodig hebben. Adjudant v. d. Burgt vertelt „We hebben eens een huzaar overgevlo gen die door een tank was over reden. En eigenlijk zitten we te wachten op het moment dat er tij dens een vlucht naar Leeuwaren eens een baby zal worden geboren. Tien tegen een, dat we het adop teren. Je ziet ze hier met weeën en al aan boord komen, maar' we zijn de dans kennelijk altijd nog ontsprongen". Vooral in de wintermaanden, als andere vervoermiddelen ontbreken en de Waddeneilanden door de ijs gang geïsoleerd liggen van het Friese vasteland is de aanwezigheid van een helikopter een geruststel lend iets. De bevolking ervaart dat in die ttfd ook wel zo, al komt ze er met altijd even openlijk voor uit. In de zomermaanden, als Terschel ling een „goudeiland" is, distan tieert ze zich wat van het militair ongerief. De Alouette maakt nu eenmaal een razend lawaai en als „dat ding" vliegt betekent dat te gelijkertijd dat er straaljagers in de buurt zijn van de range op Vlie land, maar ook bij die van Ter schelling zelf. Men is er over de eerste „jet"schrik heen. De autoch tone bevolking is snel gewend ge raakt aan de F-104's en de Alouet te. In de druk bevolkte vogelreser vaten is geen vogel weggebleven, zelfs niet na een scheervlucht op 50 meter van twaalf Starfighters. En dat wil wel wat zeggen. Search and Rescue gaat bijzon der prat op een geslaagde zeered dingsoperatie, die met „gouden" letters staat geboekstaafd in haar annalen: het oppikken van drie Russische zeeliedeu in februari van dit jaar. Dat gebeurde in een felle zuidwesterstorm, die van de opera tie een bar en boos epos maakte. In. die harde storm van zeker wind kracht 7 of 8 hadden drie Russi sche zeelieden hun schip, dat bij paal 8 voor de kust van Terschel ling was gestrand, met een kleine reddingssloep verlaten. Op weg naar het strand door de branding, sloeg het fragiele vaartuigje om. de drie drenkelingen slaagden er ternauwernood in zich aan de kiel vast te grijpen. Daar wachtten ze de dingen af die komen zouden. Ad judant v. d. Burgt doet het ver haal: „De man op de vuurtoren De Brandaris was getuige geweest van het drama. Direct waarschuw de hij de helikoptervlieger, sergeant A. F. Manche, die met zyn boord- monteur-redder sergeant Hors meier binnen zeven minuten op Het bleek een kwestie van slechts luttele minuten om hen aan land te brengen. De Russen hadden een dergelijke redding kennelijk al eens eerder meegemaakt of geoefend. Een van de Russen zei, toen hij aan land was gebracht: „Ik had me geen vijf minuten langer meer kunnen vasthouden. Jullie kwa men net op tijd". De Russen heb ben deze geslaagde redding niet vergeten. Een paar weken nadien kwam er per post kaviaar en wod ka van de rederij waarvoor de Russen voeren. Weer een paar maanden later werden de Lucht machtredders, samen met hun commandant, majoor v. d. Akker, in de Russische ambassade ontbo den, gehuldigd en gedecoreerd met een Russische heldenmedaille en een levensgrote oorkonde. Op de heldere perspex kap van de Alouette II H-208 zijn drie fi guurtjes geschilderd: de drie ge redde Russen, drie succesvolle red dingen, maar het hadden er meer kunnen zijn. De Alouettebeman- ningen hebben verscheidene ver geefse vluchten moeten maken in de tijd, dat ze de Waddeneilanden bewaken Zoals die keer. toener zo'n veertig a vijftig mijl op de Noordzee een Belgische Thunder- streakvlieger zijn toestel had moe ten verlaten. De helikopterbeman ning pikte hem dood uit het wa ter op; hij was verward geraakt in de draden en het harnas van zijn parachute en verdronken. In die gevallen moeten mannen als adjudant v. d. Burgt en segeant Westerhoven een grote teleurstel ling verwerken. „Als hij nou zó en zó gedaan had. dan hadden we hem uit het water kunnen pikken", zeggen ze, maar ze beseffen zelf hoe relatief dat allemaal is, omdat er in een neerstortende straaljager zo ontzettend veel kan gebeuren dat niet volgens het boekje gaat. Niemand beter dan zij weten van hoeveel dingen een geslaagde red dingsoperatie afhangt, en hoe hard hun vak kan zijn. Nog teveel zwemmers verdrinken onnodig en nog te weinig denkt men aan de helikopters van de Koninklijke Luchtmacht en de Koninklijke Marine, die langs de Ne derlandse kust Valkenburg en Terschelling zijn ge stationeerd. Meestal denkt men er te laat aan, hoewel als bekend mag worden verondersteld dat militaire helikopter- bemanningen de (ministeriële) bevoegdheid hebben bur- gers-in-nood te redden. Bij Search and Rescue op Terschelling vraagt men zich af: Is er geen waarschuwingssysteem mogelijk, waar bij in dreigende verdrinkingsgevallen naast de zwem mende reddingsbrigades ook wij worden gewaarschuwd? Immers, dikwijls blijkt dat verscheidene drenkelingen zo ver zijn afgedreven, dat ook zwemmers nog moeilijk op tijd hulp kunnen bieden. Ideaal zou zijn (hoewel dat natuurlijk niet uitsluitend door militaire helikopters kan geschieden) om een aantal hefschroefvliegtuigen langs de kust te stationeren, en wel op de drukste tijden en plaatsen: Vlissingen. Valkenburg (Scheveningen en Zandvoort). Den Helder en Terschel ling. Op Valkenburg en Terschelling staan reeds helikop ters gereed. SAR zegt: Iedere zwemmer die afdrijft, het strand niet meer kan bereiken, maar zich drijvende kan houden, spo ren wij op en halen we er uit. Uiteraard beseffen we dat vele verdrinkingsgevallen zich volkomen onopgemerkt afspelen. Maar, zo zegt men, ieder mensenleven, in casu iedere zwemmer of zwemster, die te ver is gegaan, en die we van een wisse dood kunnen redden, is de inzet van het materieel en het personeel ten volle waard. We vliegen liever tien maal voor niets, dan die ene beslissende keer niet. In financieel opzicht zou een geslaagde redding b.v. te honoreren zijn door een ziekenfonds of een verzekerings maatschappij. omdat die redding en het vervoer van de drenkeling in zekere zin als ambulancevervoer kunnen worden beschouwd. De moeilijkheid zal natuurlijk zijn. hoe krijgen we een waterdicht communicatie-systeem en hoe veel moet dat kosten? Op het stuk van de kustreddingen van badgasten per helikopter ligt nog een immens terrein braak. Verscheidene van de in dit seizoen verdronken vakantiegangers hadden bij grotere samenwerking met de Marine- en Luchtmacht helikopters niet hoeven te verdrinken. Het wachten is nu op een overheids- dan wel particulier initiatief of een combinatie van beide, die zeer wel mogelijk zou zijn. JOAN KLOOSTERMAN, rch and Rescue redde dit jaar in februari drie Russische zeelie- t Deze afbeelding op de perspexkap van de Alouette II H-208 her- rt aan dit feit. Search and Rescue heeft het er gelukkig niet druk mee. De vliegveiligheid is by de NAVO- luchtmachten optimaal te noemen, uitgezonderd by de Duitse Luft waffe, wie Jonge Starfighterpilo- ten voor de nodige moeiiykheden zorgen. „Ondanks het feit dat we meestal niets te doen hebben, leef Je toch voortdurend in spanning", verklaart de vlieger van de H-208. „Ieder ogenblik kan er een tele foontje komen, en onbewust ach tervolgt je dat overal". Overigens kwam zoals 1959, nadat de thuishorende Hun- sergeant Kra-mer een strafing run op de de Vliehors had vier dertig millimeter in de neus van de Hun- nauweiyks één secon- vuur: een reeks kleine groepeerde zich rond om de rode vierkantjes en niets wees er op dat deze aanval, die met zo'n zevenhonderd kilometer per uur werd uitgevoerd, zich zou onderscheiden van de vele andere, die op die dag waren gemaakt. Maar een fractie van een seconde na het roffelen van de kanonnen, optrekkend uit de scheervlucht ge beurde het mysterieuze, waarvoor men op de Vliehors meer dan bang De Alouettebemanning reageert dan bliksemsnel. Adjudant v. d. Burgt vertelt: „Binnen drie minu ten hingen we in de lucht. Ik had van de vuurleider de koers opge kregen en we keken scherp uit. Op een gegeven moment zagen we on der ons iets wits. Dat was de para chute van Kramer. Een eind ver derop zagen we hem. tussen de gol ven, met zyn dinghie knoeien. We pikten hem met de lier uit het wa ter nog voordat hy gelegenheid kreeg in zyn bootje te klimmen. jeter tien keer voor niets dan keer niet of te laat. In die ene dat men vergeet een beroep ins te doen, kunnen volsla- onnodig mensenlevens ver- i gaan. Als er mensen dreigen trdrinken, vliegen we". tt deze kernachtige woorden ifesteert zich Search and rescue nSIËt), de helikopter-zeereddings- (t van de Koninklijke Lucht- it. gestationeerd op het Wad- lland Terschelling. Op een tegelplateau, nog binnen de iwde kom van de plaats Ter- ling. staat van 's morgens tot kort voor zonsondergang Alouette II helikopter gereed. Lid by" heet dat in luchtmacht- ken, wat zoveel betekent als Lklaar, gereed om te starten", ^dant-vlieger Piet v. d. Burgt, ar en 4200 vlieguren, waarvan op hefschroefvliegtuigen, en Jmonteur redder sergeant 1 Westerhoven, 36 jaar, vormen ran die Alouette-bemanningên, lkaar regelmatig op Terschel- Dag in dag uit wach- op het teken „scramble", de ..scramble" kwam byvoor- in oktober 1959 toen de heli- op wes- dit langgerek- is voor burgers gebied, er staan borden van dit gebied is levens- Op die droog gevallen Vliehorst geheten, is de van de NAVO-lucht- gevestigd. Nederlandse, en Duitse Starfighters en Franse Mira- F-100's en Britse Canber- er by na iedere' dag en bombarderen, op klei- doellappen die tussen de nauwelyks te zien weer wordt er inten- De kans dat er dan gaan, is dan ook gro- :foontje van de vuur de Vliehors of de ver van de vliegbasis is voor de helikopter- al voldoende. Eén van de dertig millimeter granaten was van het harde zand gericocheerd en had zich in het motor-compartiment van de Hun- ter geboord. Op datzelfde moment viel het motorvermogen weg. Ser geant Kramer rapporteerde aan de vuurleiding „flame out, bailing out" (motor valt uit, ik spring er uit). De bemanning van de vuurlei dingstoren op de Vliehors zag de jager hoogte verliezen en na een wyde bocht in de richting van het Friese vasteland in zee storten. In de blauwe lucht ontplooide zich de parachute van sergeant Kramer. Even voordoen hoe de drenke ling in de >:.sling" wordt gehesen. Boordmonteur-redder sergeant Dubbelaar lierde hem netjes bin nenboord; eerst verrekte die lier het nog wel, we hebben er toen maar een harde klap op gegeven. Hy deed het daarna nog ook. We hebben Kramer, die een shock had opgelopen, maar direct overgevlo gen naar Leeuwarden. De hele operatie duurde nog geen dertig minuten." Adjudant v. d. Burgt vertelt zyn verhaal op een toon alsof het de eenvoudigste zaak van de wereld is. De praktyk is vaak anders. Het biykt uiterst moeihjk een boven zee neergestorte vlieger op te spo ren: weliswaar beschikt de drenke ling meestal over een radio-appa raatje waarop de helikoptervlieger een peiling kan doen, maar de drenkeling zelf is vooral in een ho ge zee moeilyk te ontdekken. Bo vendien moet de Alouette tydens de reddingsoperatie precies boven de drenkeling worden gehouden zegt v. d. Burgt: „Dat is verdraaid lastig, want je hebt op zee geen aanknopingspunten. Bovendien moet je oppassen dat je met je ro tor de dinghie van de vlieger niet steeds wegblaast. Dat betekent tot op de centimeter nauwkeurig hove- ren.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15