CINZANO Huwelijk maakt eind aan bloeiend kusbedrijf ASPRO' microfined' Nobelprijswinnaar prof. Debije 82 jaar oud overleden 'GRANDIOOS' DONDERDAG 3 NOVEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Tom Zwaag leerde meisjes kussen ADVERTENTIE (Van één onzer verslaggevers) Vanavond komt hij voor de radio, over enige tijd in een te levisie-programma en een pla tenmaatschappij wil een gram mofoonplaat met hem maken. „Vier jaar lang heb ik volop ge werkt, maar het is al die tijd nooit iemand opgevallen. Nu ik heb gezegd er mee op te hou den, krijg ik aan alle kanten pu bliciteit. Jammer, want nu zou ik pas echt goed zaken kunnen doen". Tom Zwaag is in het nieuws ge komen, omdat hij zyn „bedrijf" heeft gesloten. Vier jaar lang heeft hij in Noord-Holland les gegeven in de kunst van het kussen. Op 18 no vember gaat hij trouwen. Zijn bruid, Richtje Smit uit Den Helder heeft als eis gesteld, dat hij de lessen on voorwaardelijk staakt. Lessen in kussen werden een jaar of zes geleden reeds gegeven door de Helderse jongeman Minkema. Hij beperkte zich tot schriftelijk onder wijs, dat eindigde toen Minkema met een zijner cursisten in het hu- welyk trad. Tom Zwaag (thans 22) besloot vier jaar geleden het systeem van Minkema over te nemen. Maar hy deed het anders: hij gaf alleen praktisch kus-onderricht. Moeilijke momenten ,.Ik ben begonnen met folders te laten drukken, die ik uitreikte in de danszalen in Noord-Holland", zo vertelde Tom Zwaag. „Ik vertelde daarin op een nette manier de beat- kus te onderwijzen. Onmiddellijk meldden zich cursisten en de toe loop was zelfs zo groot, dat ik over woog om leraren in dienst te nemen. En omdat ook jongens kus-les wil den hebben zou er een lerares aan te pas moeten komen. Bij nader in zien vond ik het beter de zaak maar alleen op te knappen en mij te be perken tot de vrouwelijke klanten. Kijk, lesgeven in kussen is een subtiele zaak. Je moet weten tot hoe ver je kunt gaan. Er zijn meisjes, die je haast dwingen verder te gaan dan het les-programma. Dat wilde ik niet. Ik wilde de goede naam van mijn zaak niet bederven. Het is ge lukkig altijd goed gegaan. Maar oei, er zijn voor mij heel wat moeilijke momenten geweest. Vooral als ik een knap meisjes in de armen had". In Noord-Holland wonen meer dan 500 meisjes, die bij Tom Zwaag een kus-diploma hebben behaald. Het diploma werd uitgereikt als de leraar meende, dat het meisje de moderne kus-kunst goed beheerste. Zij werd dan automatisch lid van de internationale moderne kus-club. Ieder diploma is aan de achterzijde voorzien van foto en hantekening van Tom Zwaag, die zich bediende van de schuilnaam Johnny van der Laan, een naam die hij zich had KUSMEESTER TOM ZWAAG de fan- Zes minuten De kus-lessen werden gegeven in een portiek, op een bankje in een park, in de stations-wachtkamers en soms in leegstaande treinen op het Emplacement van Den Helder. „Mijn tarief was f 1,50 per les. Als voorwaarde stelde ik, dat de meisjes 16 jaar moesten zijn. De meisjes kwamen meestal niet alleen, maar in gezelschap van een vriendin. Soms had ik het zo druk, dat ik vervolgnummers moest uit reiken en 10 klanten op een avond Politie Hij is niet altijd goed begrepen, Tom Zwaag. door zijn ouders niet, door de politie niet en door zijn ver loofde niet. „Mijn ouders vonden het maar een vreemd bedrijf. Ze waren er sterk op tegen. De politie ver trouwde me niet en heeft me tot tweemaal toe in myn kraag gepakt, maar na het verhoor van de meisjes kwam wel vast te staan, dat alles zich heel netjes had toegedragen. Ja, en dan myn verloofde. Ik leer de haar vorig jaar kennen. Ieder weekeinde ging ik naar Den Helder, maar voor ik bij haai- kwam moest ik altijd naar enige cursisten toe. Aanvankelijk verzweeg ik dat, maar je kunt begrijpen dat het niet lek ker zat, toen ze er tenslotte ach ter kwam. Uiteindelijk heb ik haar moeten beloven het kus-bedrijf te stoppen. Het ging net zo goed. Ik werkte wel in 10 plaatsen in Noord-Holland, maar ik reisde ook naar Essen in België, waar de meisjes het kussen in de nieuwe styl wilden leren". Tom Zwaag moet het kussen nu beperken tot zyn aanstaande vrouw. Hij hoopt een woning te krijgen in Schagen, waar hy als gemeente- beider bi werkt. Het is allemaal bijzonder goed afgelopen", constateerde de directeur van het Haagse energie bedrijf, ir. D. Tinbergen, toen gisteren begonnen werd aan het vervangen van een stuk aardgas persleiding, dat was gescheurd. Grote hoeveelheden aardgas wa ren ruim een uur lang voordien de lucht ingeblazen. Een stuk be ton was uit een grijper gevallen plantsoenendienst 0p een n0g bloot liggende belang rijke aardgasleiding op het ter- „Nieuwe activiteiten? Ja, de laat- rein van de gasfabriek aan het ste tyd geef ik tegen een tarief van r, f2,- schriftelijke adviezen in liefdes- ]Trekvlietplein in Den Haag. Een problemen. Dat loopt aardig. Ik j uur na het ongeluk was het euvel amuseer mij er geweldig mee. Ver- i en foen konden de der organiseer ik dansavonden met beat-bands. Dat laatste uit liefheb- j brandweer en vier ambulances, berij. De opbrengst sta ik altijd af d^e voorzorg gereed stonden aan gehandecapten. Dat is heel dankbaar werk". 0711 bij brandgevaar in actie te komenhet véld ruimen. NEDERLAND I 10.00 uu 10.20 uui 10.25 uui 10.45 uui 11.00 uui 11.30 uui NEDERLAND 8.00 uui 8.01 uur ADVERTENTIE helpt u nu nog sneller van uw pijn af! Want:'ASPRO'isnu 30xfijner samengesteld. Dat betekent: nóg snellere opname in het lichaam nog sneller herstel 1 Margie Ball naar San KemoY Margie Ball uit Voorschoten is door Lou van Rees benaderd om mee te doen aan het San Remo-zangfestival, dat in februari 1967 zal worden ge houden. Vaai de Voorschatense zan geres zal binnenkort een nieuwe single op de platenmarkt verschijnen, zo is de bedoeling. Nederlander van geboorte Professor dr. P. J. W. Debije, die in Nederland werd geboren en in 1935 de Nobelprijs in de chemie kreeg, is na een langdu rige ziekte op 82-jarige leeftijd in de Verenigde Staten over leden. De Nobelprijs werd hem in 1936 verleend voor zijn studie van het gedrag van zouten in ADVERTENTIE Enthousiaste uitroep die iedere vermouth-liefhebber zal slaken bij het proeven van Cinzano. Logisch: Cinzano is immers onbetwist de beste vermouth. Trouwens, dat zegt uw 4 slijter ook. Hij is de vakman, dus hij kan 't weten. Koop nü een fles. De Cinzano-sleutelhangcr krijgt u cadeau. Een prachtige miniatuur Cinzano-fles. Iedere letter (zélfs het alcoholpercentage!) is te lezen. Misschien een goede beleg ging. Als de rage ook naar Nederland is overgeslagen. Cin Cin... Cinzano. VERMOUTH oplossing aan het Kaiser Wil helm Institut in Berlijn. In 1939 emigreerde hij uit Duitsland naar de Verenigde Staten. Prof. Debije werd geboren in Maas tricht op 24 maart 1884. Hy doorliep de h.b.s. im Maastricht en in 1901 ging hij naar de Technische Hoge school in Aken, waar hij vier jaar laiber het diploma ingenieur behaalde met zilveren medaille. In 1908 pro moveerde dr. Debije in de natuur kunde aan de Universiteit in Mün- ohen. Hij werd daar lector ln de theo retische natuurkunde. In 1911 bezette hij een leerstoel in Zurich. In 1912 bekleedde hij eenzelfde functie in Utrecht en een jaar later aan de uni versiteit van Götitingen. In 1920 werd dr. Debije leraar in Zürich. in 1927 ging hij naar Leipzig. In 1935 werd hy in Berlijn directeur van het ilai- ser Wilhelm Institut für Physik. In 1936 werd hem de Nobelprijs toege kend voor zijn onderzoekingen op het gebied van de structuur der molecu len. Hy kon zich niet verenigen met het steeds brutalere nazisme in Duitsland en ging naar de Verenigde Staten van Amerika, waar hy in 1939 hoogleraar werd aan de Cornel Uni versity in Ithaca. In 1952 ging hy met emeritaat. Dr. Debije was ere- dootor aan de universiteiten van Brussel, Luik, Oxford, Sofia, Har vard, Sint Laurens en Zürich, aan het Polytechnic Institute of Brook- lin en aan zijn alma mater, de Tech nische Hogeschool van Aken. Hem werden o.a. de volgende on derscheidingen op wetenschappelijk gebied toegekendde Lorera'.z-me- daille, de Faraday-medaille, de Rum- ford-medaille, de Franklin-medaille, de Gibbs-medaille en de Max Planck- Kantoorbediende die met f 3.000.- vedween, terug (Van R 'damse correspondent) gen. Lopik2in bedrijf Sedert enige dagen is de defini tieve televisiezender Lopik 2 op volle sterkte in proefbedrijf. Deze zender geeft binnen zijn bedrijfsgebied het programma van Nederland 2 door op kanaal 27. P.T.T. heeft hiermee de installatie van tweede-net-zenders in bestaande radiotorens voltooid. Yvonne Loeber KRO-omroepster neemt ontslag (Van onze A'damse correspondent) Yvonne Loeber zal met ingang van 1 november geen omroepster meer zijn bij de KRO. In een brief die zij aan de directie heeft geschre ven, heeft zij haar ontslag gevraagd om de volgende reden: mevrouw Loe ber wil méér dan alleen omroepen, wil ook graag programma's presen teren. Enige tijd geleden heeft zy dit verzoek al gedaan aan de KRO. maar de KRO is, na haar eenmaal als gastvrouw te hebben laten optre den in het programma ..Het gulden schot", verder op haar suggestie niet ingegaan. Van KRO-zijde deelde men ons mee: „Wy hebben nooit de bedoeling gehad om mevrouw Loeber als gastvrouw in verschillende pro gramma's te laten optreden. Ze had zeer goede kwaliteiten als omroepster, als presentatrice echter beschikt ze over onvoldoende kwaliteiten. Het spijt ons dat op deze. wat onaange name, wijze mevrouw Loeben zo on verwachts van ons afscheid gaat ne- Accijnsverhoging zonder resultaat De opbrengst van de accijns op gedistilleerde dranken heeft voor dit jaar geen enkel resultaat opgeleverd De opbrengst is niet hoger dan die vóór de accijnsverhoging, 's Rijks kas wordt niet gespekt met een ex traatje van 80 miljoen gulden, zoals de rijksoverheid van de accijnsver hoging verwachtte. Alleen is bereikt, I dat de consumentenprijs werd ver hoogd en de detailhandel in alcohol- j houdende dranken zijn inkomsten zag verminderen. Dit biykt uit de toespraak, die de voorzitter van het bedrijfschap voor de detailhandel in alcoholhoudende dranken, de heer L. J. Platenburg, gisteren hield ter opening van de openbare vergadering van het be drijfschap. Hij uitte daarin zyn be zorgdheid over 't cmzet-verloop. De omzetten zijn tot nu toe met onge- veer 20 pet gedaald en in de laat- jste maanden van dit jaar kan deze I terugslag allerminst worden opgevan- KRO: Nieuws in het kort NTS Pipo de Clown, voor de kleuters De verrekijker, jeugdjournaal Van gewest tot gewest, regionaal programma Mensen in de sport NTS-journaal Amsterdams Kunstmaandorkest Ik wil naar huis, tv-spel Brandpunt, actualiteiten NTS-journaal Vervolg Brandpunt Pauze Teleac, tv-cursus Sluiting VPRO: Nieuws in het kort NTS De avonturen van Tom Sewyer, film Cinema, filmrubriek Kortsluiting in het contact met de ander Onaantastbaar, film NTS-journaal Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: HILVERSUM 2: ew cfióteren Sherlock Holmes De hoofdfilm. ..Overval in de Pacific", hebben wy maar gela ten voor wat deze was: een C- film met D-allures. Interessan ter was de tweede aflevering van de door de BBC vervaardig de Sherlock Holmes-reeks. Zoals u weet was de schryver van de Sherlock Holmes-verhalen Sir Arthur Conan Doyle (1859 1930). Hij verdedigde de boeren tijdens de Boerenoorlog, (een sympathiek trekje voor een En gelsman). Hij was zo niet de alier-allereerste detectiveverha- lenschryver, dan toch wel de bekendste onder de allereersten. En bepaald niet de slechtste. Omdat h(j echter aan het begin stond van een genre, waren zyn plots nog niet al te ingenieus. Bovendien moest hij er rekening mee houden dat zyn lezers, niet gewend aan zulke „ingewikkel de" speurdersverhalen. de ver klaring van de oplossing zorg vuldig voorgekauwd moesten krygen, omdat ze er anders niets van zouden begrypen. In de Waag „Een avond in de Waag" toon de het vertrouwde beeld van Coby Schreyer, die als een soort jeugdherberg-moeke" voor aanstaande artiesten uit de we reld van de folksong" ontving. Er gaat van die Waag-uitzen- dingen altyd een blye, warme sfeer uit, waarby men al ras vergeet zichzelf af te vragen waaraan die „artiesten uit de wereld van de folksong" het eigenlijk te danken hebben dat zy zo mooi vooraan mogen staan. Coby Schreyer zelf zingt ook heel geanimeerd, ze is eigen- lyk een soort Tante Leen van de A.J.C., als die kranige orga nisatie nog bestond. „Uit de kunst" De NCRV had voor elk wat wils. want na de Waag kwam „Uit de kunst", in zyn geheel gewijd aan het cultureel ak koord dat sinds 20 jaar tussen Nederland en België bestaat. Jos Vandeloo en Simon Vinken oog hadden samen de touwtjes in handen, en leverden om beurten commentaar op. Vin kenoog deed dat met de van hem bekende nadruk op de „eenwording van de mensheid Af en toe werd er wel een nootje gekraakt, byv. door Ward Ruys- linck, die zei dat in Nederland de cultuur meer in beweging is, waar Karei Jonckheere (ouder geworden) weer tegenover stelde dat België 31 cuturele akkoor den met de meest verschillende landen heeft gesloten, tegenover Nederland slechts 15. Proces Neurenberg c? „Attentie voor sport" vermocht dit keer niet te boeien. De hele aflevering was aan judo gewyd. en als er na de tomeloze succes sen van Anton Geesink één sport is die in Nederland ruim schoots is doorgelicht, dan is dat toch wel judo. Gelukkig kreeg de avond een waardig slot dank zy de David Wolper - produktie over het proces van Neurenberg, dat 20 jaar geleden plaats vond. Het zyn altyd nut tige uitzendingen, hoewel ze soms wat summier zyn. Wy smaakten het genoegen er naar te kyken in het gezelschap van iemand die op de dag na de be- vryding geboren werd. en voor wie die vaak gehoorde namen (Goering, Von Ribbentrop, enz.) nu even gingen leven. Wel was er enige verbazing, dat toch nog twee van de beklaagden vryuit gingen, terwyl anderen hun levenslange straf al na een jaar of zes mochten afsluiten. De verleiding zal voor velen groot zyn om in de komende dagen na te gaan voor welke vergry- pen je vandaag-de-dag niet wordt vrijgelaten, en voor welke misdaden (byv. een treinroof in Engeland» je aanzieniyk zwaar der wordt gestraft dan Von Papen, Von Neurath, Dönitz, 3peer, Schacht en anderen, in Neurenberg. Een 17-jarige kantoorbediende uit Rotterdam, die op 23 september met ongeveer f 3000,- verdween, is na een avontuurlyke reis in Rotterdam teruggekeerd. De kantoorbediende moest het geld, bestemd voor loon zakjes van het kantoor Pakhuismees- teren aan de Waalhaven in Rotter dam naar de Lekhaven brengen. Hy ging echter naar Italië. De politie daar hield de kantoorbediende aan en zette hem op de trein naar Rot terdam. Maar had de knaap kennelyk geen zin in want in Frank rijk stapte hy uit de trein. Daar werd hij opnieuw aangehouden. De Franse politie nam geen halve maatregelen. Zy zette de Rotterdam mer in een vliegtuig dat zonder tus senlanding naar Schiphol vloog. Daar stond de marechaussee klaar die hem overgaf aan de Rotterdam se politie. Trein kwam op 2 verschillende sporen binnen Een re.zigerstrein is gisteravond ücht beschadigd by het binnenko men van het station van Raalte, doordat hy over twee verschillende sporen tegelyk binnenkwam. Door een verkeerde wisselstand kwam het eerste deel van de trein name lijk op een ander spoor terecht dan het laatste deel. Door dit ongeluk, dat om kwart over twee gebeurde, liepen de reizigers een vertraging van een uur op. Het bedryfschap voor de detail handel in alcoholhoudende dranken heeft besloten de minister van Fi nanciën te verzoeken om de bedrijf s- genoten buiten de versnelde inning van de inkomstenbelasting te laten vallen. Naar de mening van de heer Platenburg, overschrijdt de overheid de redely ke grenzen als de bedryfs- genoten ook deze last wordt opgelegd. De verhoogde accyns en omzetbelas ting, die moeten worden voorgescho ten vormden een belangrijke aan slag op de liquiditeitspositie, aldus de heer Platenburg. „Bar tij voor gewone man'1'' opgericht (Van onze Groningse correspondent) In Hoogeveen is een nieuwe poli tieke party opgericht, die straks wil meedoen aan de Tw eede-Kamer ver- kiezingen. Initiatiefnemers zijn de I Hoogeveense cafetaria-houder R. jThalen, (oudlid van de AR-Party) I en de timmerman G. Annen. ook uit j Hoogeveen. zy noemen hun party de „party van de gewone man": een rechtse party die zich richt op werk nemers en kleine zelfstandigen. Op de oprichtingsvergadering, gister avond. waren ongeveer dertig perso nen aanwezig. Het is geen beginsel- maar een be- langenparty. die zich vooral zal rich ten tegen het staatssocialisme. Over enkele dagen wordt opnieuw een by- eenkomst gehouden waar men een definitief bestuur zal kiezen waarna een landeiyke bliksemactie volgt voor ledenwerving. Het party programma telt negen punten. Ondermeer stelt men zich ten doel, het Nederlandse VOOR DONDERDAG 8 NCRV: 17.30 Stereo: Lichte gram. Licht gev. platenprogr. 20.10 De fami lie Leenhouts. hoorspel. 20.35 Samen uit samen thuis: steravondprogr. 22.00 Stereo: Mod. orkestwerken (opn.) 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Boekbespreking. 22.45 Kerkorgel- AVRO18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitzending van het Geref. Politiek Verbond: Hoe komen wij uit de ver warring? Spreker: ds. K. Drost, waar nemend voorzitter van het G.P.V. 18.30 Orkestennarnde (opn.): muz. 19 55 Kerk veraf AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Stereo: Ra dio Phllharmonlsch orkest.: klass. en In de pauze: 20.55- 21.25 Kunstkroniek). 22.10 Sopr no (gr.): Engelse liederen, zz.su nws. 22.40 Act. 22.55 Licht platenprogram- KRO: 7.00 Nws. 6.10 Meditatie. 7.15 Lichte gram.muz. (7.30-7.32 Nws. 7.40- 7.42 KNAC-ANWB ber). 7.55 Overwe ging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte muz 8.30 Nws. 8.32 Voor de hulsvrouw. (Om 9.35 Waterstanden). 10 00 Mod gram.muz. 11.00 Voor de zieken, 12.00 Licht en semble met zangsolisten. 12.27 Mede- volk in begrypbare bewoordingen mededeling te doen van de op weg zynde zaken, verbetering van de werkgelegenheid, met name voor de vergeten groepen. vereenvoudiging van en verbetering ln de bestaande sociale wetgeving, loon rondes niet meer uit te drukken ln percentages. I maar in een vast bedrag, zodat ver- schillen niet steeds groter worden, j inkrimping van overtollig geworden ambtenaren en verkorting van de I militaire dienstplicht. wijde klass. muz. (gr 10.00 Gev. progr. (gr). 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. AVRO: 11.30 Fragmenten uit de opera Norma (gr). 12.00 Ster» Lichte orke8tmuz. en saxofoon 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Voor de 'andbouw. 12.40 Sportparade. 13.00 Pianorecital: klass. 14.00 Inleiding tot muz.begrip, muzi kale lezing. 14.15 BIJ de tijd en bij de thee: gev. progr. VPRO: 15.30 Thuis Nieuwe gram.platen. 17 45 Actua- tenprogr. 14 00 Nws. 14 02 Buitenlands persoverzicht. 14.05 Lichte gram.muz. Lichte gram.muz. lY.ÖÖ NwlT 170 Journaal. 17 05 Lichte gram r iNCRV: 19 05 Twlen: maandeltjk raai. VARA: 20 01 De Graaf van Mon te Christo. TV-feullleton. (deel 6). 20.50 Achter het nws. 21.15 Mies en scène. 22 00 Uitgerekend geldbesparing bij het kopen. NTS. '22 05 Journaal 22.10 Pauze 22 30-23 00 Teleac: Kern fysica (6) (herh. van (Uaad.ig l no-

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5