reinongeluk te wijten aan menselijke fout? HOFNAR RIGOLETTO de effecten-beurzen Het hoe en waarom van Dertien gewonden VRAGEN OVER BRIEF S.T.E.R. MACHINIST ZOU SEIN NIET HEBBEN GEZIEN super boiknak 34 ct Hoe komen fondsen in de notering? Boetes van 50 gulden voor demonstranten Smarties eikchocolade dragees nHele boel voor maar één kwartje DONDERDAG 3 NOVEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 16 A'damse correspondent) I Het treinongeluk bij Halfweg ^^■waar gistermiddag de stoptrein EBDordrechtAmsterdam met een Hflsnelheid van 120 kilometer per Hl uur uit de rails liep, is waar- ^■Bschijnlijk te wijten aan een menselijke fout. De treinen uit de richting Haarlem moesten er wegens een l he wisselstoring via een inhaalbaan worden geleid. Hierop geldt een maximumsnelheid van 45 kilometer per uur. Op 1 kilo meter voor de wissel, waarover de treinen van de hoofdspoorbaan op dit spoor geleid worden, geven licht seinen de machinisten aan dat zij hun snelheid moeten verminderen. De machinist (50) uit Den Haag, die de ongelukstrein bestuurde, zei omgai nadernand: „Ik heb geen sein ge- comi zien". Een onderzoek van de spoor wegen heeft aan het licht gebracht dat de betreffende seinen na het on. geluk gewoon werkten. Het aantal gewonden by de spoor- ramp bleef beperkt tot 13. Acht van hen konden, na in ziekenhuizen ver- plus 1 bonden te zijn, nog 's middags hun reis voortzetten. In de loop van de avond konden nog drie anderen naar en huis Saan- Alleen het 16-jarige meis je Frieda Mein uit Haarlem en een snte !uiti Kameroen afkomstige inzittende 0 aan van de trein, de heer N. Essesse, zijn voorlopig in ziekenhuizen in Haarlem opgenomen. Hun verwondingen zijn echter niet van ernstige aard. Het "T meisje heeft een lichte hersenschud ding. Geheel stil Het treinverkeer tussen Amster dam en Haarlem kwam vrijwel ge heel stil te liggen doordat over 100 j meter de bovenleidingen onklaar j raakten. Het treinverkeer werd al- leen voortgezet via Uitgeest. Verder werden bussen ingeschakeld om de reizigers te vervoeren. In de spits uren onderhield men gisteravond met 45 bussen een pendeldienst tus- sen het station in Haarlem, en het station Amsterdam-Sloterdijk. Ook vanochtend ging men zo te werk. Pas omstreeks half tien waren de her stelwerkzaamheden zover gevorderd dat het treinverkeer zijn normale loop kon hervatten. Het ongeluk gebeurde om ongeveer kwart over een. De rails als kauw- gummi in bizarre slierten trekkend en Stukken van de hiels als prop- jes papier tot ver in de omgeving schietend, boorde het uit vier (tesa- men ongeveer 170 ton zware) rijtui gen samengestelde treinstel zich in de drassige grond naast de spoor baan. Drie ijzeren palen, de bovenleidingen bevestigd knapten af. De enorme dreun mee dit in enkele fracties vt seconde plaatsgreep, was tot de omgeving te horen. Een ANP-luchtfoto van het ontspoorde treinstel, dat met een snelheid van meer dan honderd km per uur uit de rails liep. Er kwam onmiddellijk hulp, al was de eerste die de politie belde, een kantoormeisje op een tegenover de plaats van het ongeluk gelegen fa briek, zo geëmotioneerd dat zy geen woord kon uitbrengen. Uit Halfweg, Amsterdam en Haarlem arriveerden luttele minuten na de klap G.G. en G.D., politie en brandweer. De meeste van de ongeveer 100 passagiers konden pas nadat de deu ren opengewrikt waren uit de in drie stukken gebroken trein worden ge holpen. Een van de eersten die zich naar buiten wist te werken was de 39-jarige bediende van de treinres- tauratie Marinus Deiikers uit Roo sendaal. Hij was juist met een blad verfrissingen de trein rond geweest toen het ongeluk gebeurde. Geen paniek H\j vertelde: „Ik had net mijn blad in de keuken neergezet. Toen ging ik onderuit. Ik hoorde een me klap en ik zeilde onder een paar tafels door. Ik sprong weer op zag anderen hetzelfde doen. Toen wist ik: het is goed afgelopen. Ge lukkig bleef iedereen vrjj rustig en ontstond er geen paniek". Een andere passagier, de heer C. de Groot, publicity tsfunctionaris, herinnerde zich: „Ik zat de krant te lezen. Ik dacht eerst we passeren wissel, maar toen werd het ineens Het tweede kamerlid mevr. Van Someren-Downer (V.V.D.) heeft de minister van Cultuur, Recreatie en gevraagd of het waar is dat de S.T.E.R. (Stichting Ether Reclame Maatschappelijk Werk schriftelijk op 24 oktober aan adverten tiebureaus een brief heeft gezonden, waarin gevraagd wordt „ten laatste in oktober" de reclamefilms, bestemd voor de tv-reclame die 2 januari 1967 begint ter keuring aan de S.T.E.R. over te leggen, waarmee de termijn van keuring van vijf weken tot twee maanden is verlengd. Voorts vraagt zij of het juist is dat de brief van de S.T.E.R. de vol gende zinsnede bevat: „Als de aanvragers voor zendtijd in januari 1967 niet omgaand en ten laatste in oktober hun films aan S.T.E.R. zenden, dan lopen zij het risico, dat de eventueel aan hen toe gewezen en door hen betaalde ja- nuari-zendtijd ongebruikt zal moe ten blijven". Betekent dit, zo vraagt het ka merlid, dat de betaalde kosten ver beurd zijn en betekent dit dan tevens, dat het onvermogen van de S.T.E.R. om op tijd met de keuring klaar te komen, eenzijdig en volle dig op de adverteerders wordt afge wenteld? Ten slotte vraagt zU of de be windsman de S.T.E.R. wil verzoeken deze brief in te trekken en naar een andere oplossing te zoeken voor de moeilijkheden, die rijzen bij de keu ring van de eerste t.v.-films. BEZORGINGS CONTROLEUR voor de stadsbezorging f Werkzaamheden: toezicht bij uitgifte aan de bezorgers, regeling en hulp bU bezorging, klachtenbehandeling en wljkencontrole. Werktijden dagelijks van 3.15 tot 6 uur of later, indien dit nodig is. Zaterdagen 11.45 tot 2.15 of later indien noodzakelijk. Aanmelden bij het LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, Leiden Geen sollicitanten van buiten de stad. Drukste baanvak Het baanvak Amsterdam-Haarlem I is met een gemiddelde van zeven treinen per uur het drukste van het net van de Nederlandse Spoorwegen. De schade bij het ongeluk bleef on danks de grote ravage die werd aan gericht vrij beperkt. Het hoofd van de afdeling voorlichting van de N.S., de heer Wissink, verklaarde gister avond dat deze de vier ton niet te boven zal gaan. De spoorwegen zijn inmiddels een intern onderzoek begonnen naar de oorzaak van het ongeluk. Vandaag zal de machinist van de trein nader worden gehoord. Hij liep geen ver wondingen op, maar was gisteren te geëmotioneerd om een uitvoerige ver klaring af te leggen. Proef alle Hofnar produkten, uitsluiten^ tabak Met het ongeluk en de (vermoe delijke) oorzaak is een proef die de Spoorwegen op het baanvak Apel- 1 doom-Amersfoort nemen, weer ac- I tueel geworden. Daar experimenteel t men met een automatische beveili gingssysteem, waarbij de snelheid van treinen die een sein passeren, automatisch wordt beinvloed. Dit systeem zal zonder tegenslag echter op zijn vroegst pas in 1975 in geheel Nederland ingevoerd kun nen zijn .Tot dan zullen er in ons land waarschijnlijk nog 16 treinon gelukken plaatsvinden. De heer Wis sink: „Wij rekenen op één ongeluk per half jaar". Passagiers worden uit de ontspoorde trein geholpen door N.S.-functionarissen. Een hiel fungeert als loopplank. nister Vondeling die een beetje majoreren overigens niet erg vindt, of eigenlijk wel gezond heeft hel in oktober 1965 (weer eens) gepro beerd met een uitgifte tot een on bekend bedrag. Hij is van aen koude kermis thuisgekomen, nu van de an dere kant, er werd heel weinig inge schreven omdat de lening niet zo ge weldig in de markt lag en er ietJ beters op komst was. By emissies komt het een enkele keer voor dat de stukken nog niel gereed zijn. Er worden dan voorlopi ge stukken afgegeven, de zgn. rece- pissen, die als normale stukken ver handelbaar zijn en by gelegenheid worden verwisseld met de orlglnel» aandelen of obligaties. RUBRIEK I EN n Het bestuur kan een fonds oofc „voorlopig" in de notering opnemen, hangende het onderzoek. Het opne men in de notering kan ook ge schieden op aanwijzing van de mi nister van Financiën. In de Prijscourant treft men fond sen aan onder Rubriek I en Rubriek n. Onder Rubriek Et vallen ln hel algemeen die fondsen waarvan tevo ren niet kan worden vastgesteld, welk minimum bedrag ln Nederland zal worden geplaatst. Voor de beurs handel maakt het onderscheid geen verschil. In het algemeen worden binnenlandse fondsen waarvan min der dan f500.000 nominaal ls uitge geven niet in de notering opgeno men, evenmin als een buitenlands fonds waarvan minder dan f500.000 effectief ln Nederland ls geplaatst. Dit bedrag kan tot een kwart mil joen worden teruggebracht, wanneer het buitenlandse fonds op een „toon aangevende buitenlandse beurs" of ficieel is genoteerd. Een waarborg tegen al te kleine fondsen. De bepa lingen kennen uitzonderingen. Het opnemen in de notering brengl kosten met zich mee. Fabriek uitgebrandi Ontslag voor 39 mensen De koekjes- en chocoladefabriek Prestlco N V. ln Tilburg, waarvan de gebouwen by een brand op 8 oktober produktie werden verwoest, zal de produktie geheel stopzetten. Oan het personeel, 5 kantooremployé's en 34 produktieve krachten, is ontslag mei onmlddeliyke Ingang aangezegd. Vyf Jaar geleden werd het bedrijf opgericht, anderhalf jaar geleden werd het overgenomen door Peynen- burg's Koekfabriek N.V. ln Geldrop. Er zyn twee redenen voor de sluiting. In de eerste plaats het verlies dat de laatste jaren werd geleden en voorts de noodzaak van hoge Investeringen aangezien de verzekeringspenningen voor een volledige en aangepaste wederopbouw niet toereikend blijken. Over de plaatsingsmogeiykheden voor het merendeels Jeugdige per soneel is het gewesteiyk arbeids bureau niet somber gestemd, al zal het wel moeiiyk zyn de ontslagen werkkrachten ln een analoog bedryf geplaatst te krygen. ADVERTENTIE DE ZON IN EEN FLES De Kuyper is erin geslaagd de zon in een fles te vangen. Bessen De Kuyper. gemaakt van /.onrype bessen. En let wel: Bessen De Kuyper nog steeds in de heieliter, fles. dat zy het te groot achten, dan staat voor de uitgevende instelling de weg open ban de guichet-emissie, waarbij deguichet-kantoren (de banken) uit sluitend optreden als kantoren van inschrijving, zonder de plicht om by een mislukken van de emissie de overblyvende stukken zelf te nemen. De emittente is dan eigeniyk de uit gevende instelling zelf, zy draagt het risico. Voor de diensten als kantoor van Inschrijving, voor het „lenen" van het loket (guichet) zou men kunnen r,eggen, krijgen de banken uiteraard een provisie. PROSPECTUS De Vereeniging voor den Effecten handel eist by introducties en emis sies een deugdeiyk bericht (zoals het by introducties heet) of prospectus (by emissies). Daarin moet een aan tal gegevens worden opgenomen over de uitgevende instelling, over het doel van de emissies, enz. Het pros pectus moet worden ondertekend en mag slechts worden uitgegeven door een lid van de Vereeniging. Een en ander ligt vast in het „Fondsenre glement". Het prospectus vermeldt de datum van inschryving en de da tum van storting (de dag waarop het verschuldigde moet worden vol daan). De feiteiyke gegevens in de prospectussen zyn dus juist, maar wat de vooruitzichten betreft is er natuurlijk altyd wat optimisme en dat optimisme is weieens te groot. Achteraf denkt men dan wel vaak, dat de bankier zulks toch had moe ten voorzien: Inderdaad, doch van boos opzet is vrywel nooit sprake, kan vrywel nooit sprake zyn. By eventuele bewysbare opzettelijke misleiding beschermt de wet de be nadeelde. MAJOREREN By emissies van obligaties stuit men op het euvel van het majoreren. Wanneer te verwachten valt, dat voor de lening een groter belang stelling zal bestaan, zyn er particu lieren die voor een groter bedrag in schrijven dan zy eigeniyk van plan zyn te nemen. De banken doen er nog een schepje bovenop en by het „toewyzen", d.wi. het pond- ponds ge wij ze toebedelen van de obligaties aan de inschrijvers, hoopt iedereen dan precies aan zyn trek ken te komen. Dat majoreren kan aardig uit de hand lopen, zodat iedereen slechts een schyntje krygt van wat hy wil de hebben. De totale inschryving weerspiegelt dan beslist niet de si tuatie op de kapitaalmarkt (vraag en aanbod van geld op langere ter- myn; onder geldmarkt wordt ver staan vraag en aanbod van geld op korte termyn). Onder de schuldigen aan het ma joreren schuilen premiejagers, die erop rekenen dat na de emissie de koers door de grote vraag wat zal stygen. zy verkopen de hen toege wezen stukken weer gauw, om beleg ging is het hen niet te doen. Na de inschryving is er dan in het betref fende fonds een groot aanbod van stukken, de lening is wat ter beurze wordt genoemd: „slecht geklasseerd". Tegen het majoreren hebben spe ciaal de ministers van Financiën, die de staatsleningen uitschrijven, van alles geprobeerd. Zonder succes. Ml- Deelnemen aan verboden optocht De Amsterdamse kantonrechter heeft gisteren een begin gemaakt met de berechting van de ca. 220 deelnemers aan de vyfde protest mars tegen de oorlog in Vietnam op zondagavond 21 augustus in de hoofdstad, waarvoor de organisatrice, de Actiegroep-Vietnam geen vergun ning aan de burgemeester had ge vraagd. Het betreft hier overtreding van artikel 101 der algemene politiever ordening (deelnemen aan een ver boden optocht). Er komen in totaal vyf zittingen waarop de demonstran ten terecht zullen staan. De kantonrechter mr. J. D. Car rière, veroordeelde gisteren conform de eis veertien demonstranten tot een boete van f. 50 subs, tien dagen hechtenis. Zes werden vrijgesproken en een aantal zaken werd aangehou den voor het horen van hoofdinspec teur J. Valken, één der drie comman danten van de mobiele eenheid der politie, alsmede andere politiefunc tionarissen. By de massale arresta ties waren ook enkele buitenlanders, o.a. Amerikanen, die het met het be leid van Johnson in Vietnam eens bleken te zyn, en een paar Marok kanen mee opgepakt. Vrijspraak De raadsman van een aantal ver dachten, mr. J. H. van Wyk, oefende kritiek op een passage in het ver- zamelproces-verbaal, waar de politie had gezegd: „Wy hebben er nauw lettend op toegezien dat alleen de werkelyke deelnemers werden aan gehouden". De raadsman zei: „Dit is een 6chande". Hy bracht deze passage ter sprake by de behande ling van de zaak tegen een journa list, die niets met de demonstratie te maken had en op weg was naar 'n afspraak in de omgeving van het Spui, toen hy door de politie met anderen was ingesloten en opgepakt. De officier vroeg in dit geval vrij spraak en de kantonrechter sloot zich hlerby aan. We weten nu welke fondsen er ter beurze worden verhandeld. Maar hoe komen ze in de notering? Daarvoor is nodig een introductie. Wanneer een besloten vennootschap, waar de aandelen by voorbeeld in handen zyn van één familie' (vandaar term „familie-vennootschap"), v< spoedig groeit, komt het moment waarop de NV moet worden openge maakt. Een open NV is een vennoot schap welker aandelen ter beurze door „Jan en Alleman" kunnen wor den gekocht. Het openmaken van de NV hangt samen met de mogelijk heid om „vreemd kapitaal" aan te trekken voor de verdere expansie. Het introduceren van een aandeel ter beurze gaat vaak samen met uitgifte van nieuwe aandelen, t emissie, maar het hoeft niet, het kan ook een introductie alleen zyn. Aan de emissie gaat vaak nog een herka pitalisatie vooraf, waardoor het in de besloten NV meestal zware a deel lichter wordt gemaakt, hetgeen de introductie/emissie vergemakke- ïykt. De NV die naar de beurs wil roept de bemiddeling in van één of meer bankiers, de introducenten/ emittenten, die zich vaak verenigen tot een consortium of syndicaat dan gezameniyk het risico van l- welslagen van de introductie/emissie overnemen. Zy verplichten zich nl. tegenover de NV het kapitaal te plaatsen, waarvoor zy een provisie ienieten. Slaagt de introductie/emis sie niet, dan houdt het consortium of de enkele bankier de niet ge plaatste stukken in portefeuille, ze eventueel later op de beurs te kopen. De vennootschap is er zeker van dat ze de gewenste som gelds op haar rekening krijgt. Dezelfde procedure is ook gebrui- keiyk by de uitgifte van obligaties, niet alleen door bedrijven, doch ook door overheads- en andere lichamen. Wanneer de banken er geen zir hebben om het risico te lopen,

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15