M !2»o !7»o Corruptie in Agrigento RUNDVLEES verkade wafels en koekjes., helemaal uw smaak! v.y.v- brushed nylon nachthemden brushed nylon damespyjama's zwanedons damespyjama's 975 BUNGALOW Nieuwbouw Roemrijk Franse campagne voor terugkeer van OAS-leiders JAAP BOLLE enthousiaste medewerker r- Alléén1 vrijdag en zaterdag:! DONDERDAG 3 NOVEMBER 1986 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA li Schandalig bouwbeleid leidde tot ramp in Siciliaanse stad (Van onze correspondent In Rome) Op 19 juli is een vijfde deel van de Siciliaanse. blik of deze ramp was voornamelijk het gevolg stad Agrigento door een aardverschuiving on- van hoogst onvoorzichtig bouwbeleid. Maar wat bewoonbaar geworden en van de 47.000 inwo- er bij het ingestelde onderzoek aan het licht is ners zijn er ruim 10.000 dakloos. Wie de toestand gekomen, overtreft verre de somberste verwach ter plaatse enigszins kent, twijfelde geen ogen-tingen. Agrigento ls een oeroude stad, een Griekse stichting die eens werd be zongen als „de mooiste stad der stervelingen". Uit dat roemrijke ver leden is veel bewaard gebleven, o.a. een groep tempels. De tempels lig gen in de vlakte binnen de antiek- Griekse muren. Die vlakte werd la ter door malaria onbewoonbaar en de bevolking trok zich terug op een vrij steil uit de vlakte oprijzend rotsplateau, dat eenmaal de „acro polis", de versterkte bovenstad, was geweest. Die heuvel, dat wisten de Grieken al, bestaat uit gesteente, dat gemakkelijk splijt, openscheurt en naar beneden glijdt. Een deel ervan werd door de Grieken voor bebou wing geheel ongeschikt geacht en het bleef buiten de stadsmuur. Juist dat gedeelte is in de laatste tien jaren verworden tot een woud van torenhoge flatgebouwen, vijf tien en meer woonlagen. Het gaat om bouwsels ontworpen door geïm proviseerde „aannemers", die op dat slechte terrein bouwden zonder vol doende funderingen, zonder rekening te houden met het grondwater e.d. Kaartenhuis En op 19 juli stortten de met het allergoedkoopste materiaal gebouwde „luxe-flats" als kaartenhuizen ineen en verdwenen in de afgrond. De mi nister van Openbare Werken, de so cialist Manchini, die enkele dagen later ging kijken wat er was gebeurd, sprak in het parlement over „on gelooflijke, door en door misdadige feiten". Een commissie werd in het leven geroepen om een diepgaand onderzoek in te stellen. Het gewest Sicilië, ten nauwste bij de misstanden betrokken, zette ook een commissie aan het werk en op het stadhuis van Agrigento werd ge durende enige tijd de regeringscom missie zelfs niet toegelaten. Later kreeg zij inzage van de documen ten, maar het uitgebrachte rapport bewijst, dat er heel wat papieren onvindbaar waren. In de eerste plaats is een plattegrond op schaal 5000 verdwenen, naar het schijnt is die plattegrond op een zeker ogen blik door één van de leden van de gemeenteraad aan snippers ge scheurd en opgegeten! Toen de commissie uit Rome, bij haar eerste bezoek aan de horizon dat rotsplateau met die torenhoge bouwsels zag opdoemen, weigerden I de heren te geloven, dat dit Agri gento kon zijn. Zij hadden immers de foto's en alle andere gegevens om- 1 trent die stad bij zich en wat zij I daar zagen leek in geen enkel op zicht op Agrigento. j Er moest een prachtige vallei zijn I met grootse, vrijwel intact bewaar de Griekse tempels en op enige af- I stand op een heuvel een min of meer middeleeuwse stad met een aantal barokke kerken en paleizen. Maar ja, in 1961 had de toenmalige bur gemeester (in Agrigento is de ge meenteraad reeds twintig jaar lang overwegend christen-democratisch verklaard, dat het dwaasheid was om het terrein rondom de tempels braak te laten liggen en er, zoals al eeuwen lang gebruikelijk was, wat schapen te laten weiden. Volgens hem was dit het aangewezen gebied voor stadsuitbreiding. Daar moesten fabrieken en hoge flatgebouwen ko men. Men kreeg er de smaak van te pakken en er verrezen overal ho ge bouwsels, die terwille van het weelderig voorkomen in de meest on verwachte kiemen, violet, roze, oran je, rood, en zo, werden geschilderd. Neen, Agrigento leek inderdaad in niets op wat de heren van Rome hadden verwacht Grove fouten lezen wij „In Agrigento, mijnheer de minister heeft men willens en we tens zeer grove fouten begaan, op administratief en op technisch ge bied. De verantwoordelijke zijn zo wel personen die een openbaar ambt bekleden als particuliere onderne mers. De schade aangericht door die gedragslijn, bestaande uit welbewus te overtredingen, uit machtsmis bruik, uit intriges en uit willekeur is niet te becijferen". Een paar voorbeelden van de wij ze, waarop men te werk ging. De ingenieur belast met het ontwerpen van het uitbreidingsplan der stad, bouwt als eerste een torenhoog ge bouw op een plaats die hijzelf had aangeduid als „intact te bewaren landschap". Op een terrein, bestemd om te dienen als stadspark, zijn il legaal 27 wolkenkrabbers verrezen met tezamen 273.000 kubieke metei Inhoud. Een of andere „aannemer" vroeg vergunning een gebouw neex te zetten van drie verdiepingen hoog Wat er tenslotte ontstond was een bouwsel van vijftien verdiepingen (maar met de fundamenten voor drie). Dat alles ging met verzoeken aan de gemeenteraad, aan de oom missie van toezicht op de bouwver ordening, aan monumentenzorg (in die archeologisch zo uiterst belang rijke stad een macht op zichzelf) Die verzoeken wei-den ingewilligd, ingetrokken, opnieuw ingewil ligd, al naar gelang de „vriendelijk heden" die de aanvragers aan de verschillende hoge heren bewezen. king op de aanvraag om op een huis van vijf verdiepingen er nog negen bovenop te bouwen. Agrigento heeft in die tien jaren tal van burgemeesters gehad, maar allen gingen zij op dezelfde onwet tige manier te werk. Leuk is bijvoor beeld een brief van één der burger vaders naar aanleiding van een ver zoek om een nieuwbouw, die veer tien meter hoog is te mogen uit breiden tot 42 meter: „Het belen dend gebouw is veertig meter hoog, dus kan tot die hoogte worden ge gaan". Gemeenteraad, rijksdienst voor Openbare werken, gewestelijk toe zicht op de naleving der gemeente lijke bouwverordening en de dienst voor Agrigento van archeologie eD monumentenzorg, zijn alle aange klaagd. In het parlement komt nu deze zaak aan de orde. Het gaat uit sluitend om christendemocraten en reeds heeft de christendemocratische partij laten weten, dat niemand het recht heeft „de gehele partij voor deze zaak verantwoordelijk te stel len". Maar de verontwaardiging vooral bij de socialisten en de re publikeinen is bijzonder groot. Vriendje BiJ de gemeente heeft men al het compromiterend materiaal ijlings doen verdwijnen. Maar bU de rijks dienst van openbare werken vindt men de paperassen, waarop met de pen dingen staan als: „Dit is een vriendje van mij", „Het gaat om een vriendje van een mijner kennissen" of ook „Het is strikt verboden en het kan echt niet, maar omdat jij het bent". Dat laatste heeft betrek- Emerson en Roche prof? De Australische tennissers Roy Emerson en Tony Roche bestuderen momenteel een aanbieding om prof te worden. Beiden hebben bedenktijd gevraagd. Het ziet er niet naar uit dat zij een beslissing zullen nemen voordat Australië in december in Melbourne de Davis Cup heeft ver dedigd tegen de winnaar van de in- terzone-finales. Volgens de Sydney Morning Herald is Emersons aanbie ding ongeveer f. 200.000 voor een jaar en die van Roche f280.000 voor een periode van drie jaar. De eerste wedstrijd tussen Sit- tardia en Schaarbeek, de Nederlandse en Belgische kampioensploegen zaal handbal. die woensdag voor het toer nooi om de Europese beker in Wil rijk werd gespeeld, is geëindigd in een 2515 zege voor onze landge noten. KLOOS (NVV) Nog vele obstakels TERUG UIT INDONESIË Thans is het moment aangebro ken om in Indonesië de democrati sche vakverenigingen de helpende hand te bieden. Na het gedwongen uittreden in 1964 uit het Internatio naal Verbond van Vrije Vakvereni gingen, heeft de 3 miljoen leden tel lende vakbond „Gasbiindo" zojuist verzocht weer te mogen toetreden. Het vakverenigingsleven krijgt, nu de grote communistische tegenstan der Sobsi formeel is verboden en ei genlijk niet meer bestaat, de kans zich opnieuw te ontplooien. Dit vertelde gisteren N.V.V.- voorzitter A. Kloos, teruggekeerd van een bezoek van een week aan Dja karta. Hij maakte deel uit van een I.V.V.V.-delegatie, die in Indonesië is gaan bestuderen in welke situatie de vakbeweging zich daar bevindt na de staatsgreep van het vorig jaar. „Men moet zich overigens van het werk van de Indonesische vakbewe ging geen Europese voorstelling ma ken", zo zei de heer Kloos op Schip hol. „Er valt weinig te onderhande len, hoogstens met enkele genatio naliseerde bedrijven. De vakorgani saties zijn om zo te zeggen verleng stukken van de politieke partijen en s andersom. De politieke functie is verreweg de belangrijkste". (Van Parijse correspondent) NIET OP T.V. Van de interland voetbalwedstrijd tussen Nederland en Tsjecho-Slowa- j kjje komen geen rechtstreekse beel- den op de t.v. De KNVB heeft de i NTS namelijk geen toestemming tot j een directe reportage gegeven, omdat er zondag in de eerste en tweede di visie een normaal programma wordt afgewerkt. De NTS zal echter zon dagavond in het programma „NTS Sport" van 19.3020.25 uur via Ne derland 1 een gefilmde samenvatting van deze wedstrijd geven. SCHAAKZEGE OP TUNESIË Het Nederlandse schaakteam heeft in de Cubaanse hoofdstad Havanna ook de laatste partij van de afgebro ken wedstrijd tegen Tunesië uit de vijfde ronde op zijn naam gebracht. Nederland, dat de afgebroken partij zonder verder spelen gewonnen kreeg, won hierdoor met 3%Vz. Een kleine duizend vooraanstaan de Fransen, onder wie een zestigtal J parlementariërs, hebben het petion- j nement al ondertekend dat tot doel heeft de obstakels op te ruimen die de beide beruchte O.A.S.-leiders, ex i premier Bidault en oud-minister Soustelle, nog steeds beletten terug te keren naar hun vaderland, j Terwijl Soustelle. die onlangs te kennen gaf bij de komende kamer verkiezingen te willen meedingen naar een der zetels van de stad Lyon, de laatste tyd vooral in Westeuropese landen politiek asiel genoot, zit Bi dault zich al ruim twee jaar in een villaatje in Brazilië te vervelen. Te gen beide mannen, die zich in de nadagen van de Algerijnse oorlog zwaar hebben gecompromitteerd met de terroristenorganisatie O.A.S., waarvan Bidault de laatste tijd zelfs als president optrad, zijn gerechte lijke vervolgingen uitgevaardigd, on der beschuldiging van landverraad. De campagne, die oud-minister Bichet heeft georganiseerd, heeft niet alleen in ultra-rechtse kringen gehoor gevonden. Ook liberale jour nalisten, professoren en zelfs enkele socialistische kamerleden hebben het manifest al ondertekend. Hoe Bichet echter precies de obstakels voor hun In halve finale De Nederlandse tennisters Betty Stöve en Lidy Jansen Venneboer hebben zich gisteren in Brisbane tij dens de tenniskampioenschappen van Brisbane geplaatst voor de halve fi nales van het damesdu bbelspelHet Nederlandse tweetal versloeg in de kwartfinales het Brngels/Amerikaanse duo Cox/Cassals in twee sets: 61 en 63. In het gemengd dubbel werd Betty Stöve, die met de Australiër Baulch speelde, in de tweede ronde uitge schakeld door Pemberthy en Fenton (Austr.): 75, 26 en 64. Ook Lidy Jansen Venneboer werd in het gemengd dubbel uitgeschakeld. Zij verloor met Layton (Austr.) van Cottrill en Gigson (Austr.)36, 60 en 6—4. terugkeer hoopt te verwijderen heefl hij nog niet verklaard. VermoedelDH denkt hij aan een totale amnestie voor alle Fransen die nog een reke ning in verband met het Algerijnse drama hebben te vereffenen. Gisteren hebben de voornaamst* leiders van de „Socialistische fed era» tie", onder wie Mitterrand en MoIMl bij het parlement trouwens een wetsvoorstel in de richting van bo'O zelfde amnestie ingediend. Of, in hel geval het tot zo'n amnestie mocht komen, ook de resterende gevange nisstraffen van ex-generaal Sakuj en de overige militaire rebellen utt de Algerijnse oorlog, die nog altijd in een fort zitten opgesloten, zullen worden kwijtgescholden, ls nog niet bekend. Men weet alleen dat het staatshoofd, president De Gaulle, tot dusver altijd hardnekkig geweigerd heeft zijn hand voor deze „verloren soldaten" over het hart te strijken. V olkstelling met verrassingen Een 75-jarige Perzische boer had het niet gemakkelijk, toen hfj dezer dagen bij een volkstelling moest op geven welke kinderen van welke van zjjn vrouwen waren. Hij had dan ook 64 kinderen en 36 vrouwen. De krant Ettelaat bericht, dat de amb tenaren die de volkstelling uitvoer den deze monsterfamilie ontdekten ir. een huls van 500 vlerkante meter in Haft-Tappah bij Ahwaz. De boer vertelde dat hij zijn aan tal vrouwen op 50 wil brengen, zo dat hij niet steeds vergeet hoeveel het er ook weer zijn. HIJ sprak zijn tevredenheid uit over het goede In komen dat hij heeft, doordat al zijn vrouwen op het tend werken. Deze merkwaardige familie waa niet de enige verrassing, die bij de volkstelling, die vier dagen geduurd heeft, aan het licht is gekomen. In één provincie werden 162 dorpjes I ontdekt, die officieel helemaal niet bestaan. nu 50 ct. per kilo voordeliger. ïilo doorr. paardelappen 2,98; extra mager 3,98 [ito RIBLAPPEN, van 5,20NU 4,98 LAMSVLEES 2e 500 grom HALVE PRIJS £50 gram gemalen BIEFSTUK of 4 TARTAARS Erwtensoep, per liter 0OQ 150 gr. rosbief 150 gram ham VLEES VOOR UW HOND 0.98 0,98 0,98 Hogewoerd 37 - Leiden pslagruimte of garage gezocht door lDIO PLEIN 16 - Telefoon 25100 lekend VERZEKERINGSCONCERN heeft plaatsings gelijkheid voor een ln de leeftijd van 23—35 jaar, als VERHGENWOORDIGER in vaste dienst. Standplaats: KATWIJK. GEBODEN wordt: een afwisselende en interessante werkkring; een gegarandeerd bruto Inkomen van ten minste f 600,— per maand tijdens de inwerk- periode. Aangezien voor een gedegen opleiding wordt gezorgd, kan ook worden gesolliciteerd door hen, die nog niet over vakkennis beschikken. J|JBorgstelling ad f 750,— is vereist. dit' Indien U zich eerst wilt oriënteren omtrent de moge lijkheden ln deze betrekking, verzoeken wij U onder- ketstaande coupon ingevuld in te zenden. COUPON 28477 aan het bureau van dit ^'Ondergetekende iH Geboortedatum 5! Wonende Te wenst vrijblijvend alle inlichtingen te ontvangen 's morgens/'s middags/'s avonds. (Doorhalen wat niet wordt gewenst). mk mm .a» Ancora: Een vanilfekoefcje met de fijnste ingrediënten bereid» Per pakje 90 cent Miretta Een heerlijk, licht en bros koekje. Per pakje 80 cent Compri Een feestelijk koekje met vanillecrème gevuld- Per rol 65 cent Mokkawafel.: Rijke wafel met pittige mokkavulling. Per pakje 68 cent. Frou Frou Vanillecrème tussen brosknappend wafelblad. Per pakje 68 cent. Verrukkelijk... het Is Verkade I Fantastische aanbieding: prachtige brushed nylon nachthemden - rose, bleu of groen met ruches en kant. M. 42-48. Normaal 16.90, slechts 2 dagen: 12.90 Pyjama s in dezelfde prachtige kwaliteit en kleuren. Rijke kant en ruches. M. 42-48. Leuk St. Nicolaas- geschenk. Norm. 24.75, slechts 2 dagen; 17.90 Voorvroege Sinterklazen: pyjama'», écht rw»n«don- heerlijk warm. In rood, blauw, ros. ol bleu ruiten. M. 4CU& Normaal 13.90; stechts 2 dagwu 9.7 in de gemeente KOUDEKERK A. D. BIJN met landelUk. omgeving, centraal gelegen t.o.v. de steden Leiden. Alphtn. Gouda, A'dam en Den Haag. Bev.: zitkamer met open haard, luxe eetkeuken. 3 slaapkamer» met vaste wastafels, volledig ingerichte badkamer, oentr. verw. olie en garage. KOOPSOM slecht» f87.000,—.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13