SHV i Hoeveel energie heeft een reus moet „Cultureel" cafe sluiten in Eindhoven energiegroep JONG ORANJE Rotterdam geenszins „cultuurloze" stad Zonder vergunning in „onbewoonbaar" pand LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 2 NOVEMBER II Steeds meer energie heeft hij. Uw behoefte aan energie groeit immers met de dag. Voor meer auto's, voor behaaglijker wonen, voor industrie in expansie. Daarvoor heeft de energiereus SHV olie, gas, uranium, kolen, transport. Hij zorgt ook voor de energie van morgen. Hij onderzoekt nieuwe mogelijkheden. Een energieke reus voor een dynamische wereld. A SHV energiegroep U staat oog In oog met de energiereus SHV als u Pam benzine tankt, Pam smeerolie en huisbrandolie gebruikt, kolen op uw kachel doet, Calpam flessengas benut. SHV levert energie aan centrales, scheepvaart en industrie, staat klaar met gas voor de Euromarkt, met uranium voor kernenergie. Nederlands meest ervaren energie-leverancier Blunders in de Lichtstad? Het elftal van Jong Oranje, da zaterdag op het Haagse ADO-ter rein tegen de Tsjechische jeugd uit komt, is als volgt samengesteld: Doel: Thie (ADO); achter: Bui ter: Buitendijk (Sparta), Warna (Go-Ahead), HulshOff (Ajax) e; Van Duivenbode (Ajax); midden Jansen (Feijenoord) en Hanegec (Xerxes); voor: Geurten (MW) Pahlplatz (FC Twente), Houwaai (ADO) en Rensenbrink (DWS). Reserves zijn Hoogeveen (DOS Vos (ADO), Reijnders (NAC) e: Ver donk (PSV). opdracht gekregen de zaak met het veel spoed opnieuw te befóken. To zolang hy met dat onderzoek no, nietgereed is, zou een vergunnin om „een onbewoonbaar pand voo zakelijke doeleinden te bezigen" vooi lopig voldoende soelaas bieden. Eindhoven wacht af Sint Lambertusstraa.t 42, in de wijk Gestel van Eindhoven, maakt eigenlijk niet die bouwvallige indruk die een kwalificatie „onbewoonbaar" wettigt. Dat zal iedere Eindhovenaar kunnen beamen. Toch zal het huis dat etiket krijgen opgeprikt, als B. en W. niet van gedachten verande ren. Zij hebben de jonge ambitieuze kastelein 14 dagen geleden gesom meerd het pand te ontruimen vóór 5 november. Er is al een ambtenaar aangesteld die als de kastelein niet vry willig vertrekt met be hulp van eeen deurwaarder en de politie het café zal sluiten. Het bestuur van B. en W. heeft de Eindhovense gemoederen danig verhit en doet zelfs in de verre om geving stof opwaaien. Waarom al dut rumoer? Oud iverd nieuw In 1963 Is het pand aan de Sint Lambertusstraat bij raadsbesluit onbewoonbaar verklaard. Er was toen een logement met een bar slechte reputatie in gehuisvest. De eigenaar van dit onderkomen van twijfelachtig aard heeft het pand een half Jaar nadien ontruimd. Het huis ging een poosje van hand tot hand, todat de antiquair Wim van Vught het in februari 1965 kocht voor de voor een onbewoonbaar pand toch lieve som van f20.000,—. Van Vught verklaarde zijn besluit door mee te delen dat hij zijn handel gewoon Is te dryven in onbewoonbaar ver klaarde woningen hy had daar toe al een ry huizen in eigendom. De nieuwbakken eigenaar restau reerde een vol jaar dat het een lust was. Oude balken moesten wijken voor nieuw, de elektrische installa tie werd „op te date" gemaakt, er kwamen sanitaire voorzieningen, nieuwe plafonds en een antiek in terieur. Een bar met tapvergunning voor f 170,- deden de rest: kunste naars hun vroegere onderkomen was juist aan het gemeentelijke sa neringsplan opgeofferd die voor zichtig een kijkje kwamen nemen nemen waren opgetogen. En zoals het meestal gaat, zo ook hier: de te vreden cliëntèle deed de rest. Cul turele figuren van hoog tot laag, af gekomen op de opgetogen geluiden, kon men al spoedig aan de (antie ke) tapkast ontwaren naast al thans volgens de trotse kastelein wethouders in hemdsmouwen die verheugd bleken over de aanwinst voor Eindhovens cultuur. Succes Maao* dit alles was tegen de zin van de vroegere logementhouder, Met lede ogen zag hy het succes van de toekomstige „Krabbedans" aan. Waarom moest hy eruit, zogenaamd om bouwkundige redenen? Leek het er niet op dat sociale achtergron den hierin een handje hebben ge holpen? Waarom had hy nooit be richt ontvangen op een bezwaar schrift tegen de onbewoonbaarver- klaring en waarom mocht dit nu wel? De boze brieven overstroom den de bureaus van gemeente en de dienst Volkshuisvesting. Iemand vroeg zich af: „hoe kan dit ei- genlyk?" En de argwaan naar de gang van zaken was geboren. Een onderzoek werd Ingesteld. Tot ieders verbazing en ontsteltenis opgezet zonder vergunning. Rob van bleek dat het culturele centrum, Geloven geeft toe: hij had zich ge waar zelfs een permanente exposi- vestigid zonder geldige papieren. „Ik tieruimte zou worden ingericht, was heb inderdaad geen vergunning ge- HOUTSNEDE van MUNCH ONTDEKT Een man, die een oud huis aan de zuidkust van Noorwegen had kocht, besloot de zolder op te ruimen en was plotseling de eigenaar 1 een tot nu toe onbekende houtsnede vct/n de beroemde Noorse schilder Edvard Munch. De man, die onbekend loenst te blijven, vond de bestofte houtsnede met prachtig plaatsnijwerk tussen kranten, kleren, hengéls en brieven van verwanten van de vorige eigenaar in Amerika. De houtplaat werd onderzocht door deskundigen van het Edvard- Munch-museum in Oslo, die ver klaarden, dat het een echte Edvard Munch was. De plaat is aan beide zyden ge graveerd. De ene kant toont een va riatie op de beroemde schildery „De voddenraper" van Munch. De andere zyde toont een totnutoe onbekend motief van Munch. Vol gens de deskundigen is het een ta fereel uit een café in Parijs, dat Munch omstreeks 1909 heeft bezocht. Het museum is thans onderhande lingen met de eigenaar begonnen de houtsnede voor de Munch-verza- meling te krijgen. heeft vier afdrukken van de plaat laten maken en zal het daarby laten. Een heeft hy geschon ken aan de Noorse schilder Kaare O. Lein, die hem heeft geholpen de houtsnede geïdentificeerd te kry'gen. Lein heeft meegedeeld, dat de eige naar voornemens is, de drie overige afdrukken te verkopen. Doelen overtuigend succes (Van onze speciale verslaggever) Op 6 november zal, wanneer de vroede vaderen van de Lichtstad geen genade voor recht laten gelden, een deurwaarder een wreed einde maken aan wat Eindhovens cultuurcentrum no. 1 had kun nen worden. Dan zal de Stichting Cultureel Contact" een ander onderkomen moeten zoeken voor de Eindhovense kunstenaars en zullen de wethouders in hemdsmouwen naar een andere tapkast moeten uitkijken om de dagelijkse zorgen even te vergeten. Kaste lein Rob van Geloven (28) met vrouw en twee nog kleine kinderen, de Eindhovense kunstenaars, de eigenaar zelf, de wethouders: alle partijen wachten op de fatale datum. Overzicht van interieur van huize „Krabbedans" vraagd om dit pand voor „zakelijke doeleinden" in gebruik te mogen ne men. Ik ben maar onderhuurder. Ik dacht, dat de eigenaar of de eerste huurder (een grote Amsterdamse bierbrouwerij) dat voor elkaar had den gemaakt. „Met die verklaring was de chaos compleet Wie was hiervoor verant woordelijk? Wat moest er nu gebeuren? „Voor schrift is voorschrift" luidde tenslot te het parol van hogerhand, „het pand moet worden ontruimd". Genade voor recht Rob van Geloven zelf twyfelt of het gemeentebestuur de bedreiging Zal waarmaken. „Ik wil zo'n ver gunning best alsnog aanvragen", zegt hy. (Ze worden in de Licht stad èh f 2,50 doorgaans vlot afgege ven). Een woordvoerder van het ge meentebestuur: „Er is niets by zon- ders aan de hand. Alleen een nieuw raadsbesluit zou aan de toestand iets kunnen veranderen. De tapver gunning was al verstrekt voor Bouw en Woningtoezicht erachter kwam dat het café clandestien in een on bewoonbaar pand was onderge bracht. ^Daardoor begon de ambte- lyke molen opnieuw te draaden". Hoè het ook zy, er zyn fouten en blunders gemaaikt, aan beide kanten, en het zwaard van Damocles hangt nu dreigend boven huize „Krabbe dans". Als het doek 6 november zal vallen, zal dit naast het op straat staan van de kunstenaars betekenen dat de eigenaar een strop heeft van tienduizenden guldens en dat Eindhoven iets van haar „image" in kunstenaarsogen kwyt is. I Als Het lijkt er nameljjk op dat hetg emeentebestuur genade voor recht zal laten gelden. Een staffunc tionaris van Openbare Werken heeft De mening dat Rotterdam een .cultuurloze" stad zou zijn mot naar het rijk der fabelen worden verwezen. Als er al van ee culturele achterstand van de Rotterdamse bevolking kan woi den gesproken, dan vloeit deze niet voort uit een aangebore eigenschap, maar veeleer uit opvoeding, onderwijs, geringer contactmogelijkheden, slechtere accomodate of minder keüze mogelijkheden.; Dit staat in het (concept) rapport ,,De culturele participate der Rotterdamse bevolking", zoals dit door de dr. E. Boekma Stichting in opdracht van de gemeente Rotterdam werd samen gesteld. De Rotterdamse wethouder voor Kunstzaken!, mej. mr. J. Zeelenberg gebruikte deze passage uit het rap port in haar zojuist verschenen be leidsnota. De wethouder merkt zelf op, dat het jaar 1966 de geschie denis zal ingaan als een keerpunt in de culturele ontwikkeling van het naoorlogse Rotterdam, door de vol tooiing van het concert- en congres gebouw De Doelen. Volgens mej. Zeelenberg is voor De Doelen het openingsseizoen een groot en over tuigend succes geweest. De concerten In de grote zaal wa ren bijna zonder uitzondering uit verkocht, die in de kleine zaal wa ren merendeels goed bezet. De wet houder stelde ook in haar beleidsno ta dat De Doelen als Congresgebout niet minder geslaagd is geweest da^ als Concertgebouw. Mej. Zeelenberg schryft over d akoestiek van de twee concertzald in De Doelen„Het verdient aan dacht dat naar het nagenoeg gehjk luidende oordeel van deskundigen uit Nederland en daarbuiten de akoestl sche kwaliteiten van de beide zalei aan hoge normen voldoen, en da deze een vérgeiyking met de best< muziekzalen ter wereld kunnen dooï staan".

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 8