„Dienylon spulletjes?..Ook in Onto gewassen. Hoe zou ik ze anders zo wit krijgen!" Algemene loonronde voor 1967 bepleit Gecombineerde actie tegen Soekarno Rusland en V.S. in heilige alliantie' Vreemde voorwerper tussen ruimte-romme Met Omo wast U werkelijk witter LEIDSCH DAGBLAD Bedrijfsgroep havens N.B.V. Voorzitter W. Hulsker heeft op een tweedaagse studiecon ferentie van de bedrijfsgroep ha vens van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel in Beek bergen, gepleit voor een alge mene loonronde voor het jaar 1967. De heer Hulsker is ook secretaris van het hoofdbestuur van de N.B.V. Een minimum-uitgangspunt voor 1967 moet volgens hem een loonsver hoging zyn, die tenminste de te ver wachten stijging van de kosten van levensonderhoud volledig dekt en daarboven tevens een stukje reële wel vaar tsvermeerdering bevat. De verhoging zou moeten worden uit gedrukt met een minimumbedrag. Dit zou, aldus de heer Hulsker, in feite neerkomen op een algemene loonronde voor het jaar 1967 met een minimumverhoging, die in geld uitgedrukt voor alle werknemers ge lijk zou zijn. Minder Bij een algemene loonronde krij gen bepaalde delen van het bedrijfs leven gezien de situatie op de ar- Nieuwe code van Russische maanfoto's Het schijnt dat de Russen het „copyright" voor hun maanfoto'? beschermen door een nieuwe code ring van de signalen die de „Loena- XII" naar de aarde zendt. Het obser vatorium van Jodrell Bank heeft maandag en dinsdag gedurende in totaal vier uur signalen ontvangen die niet in foto's konden worden gezet. Men neemt aan dat de Loena thans een twintigtal opnamen va het maanoppervlak heeft gezonden. Zoals bekend hebben de Russische geleerden indertijd geprotesteerd tegen de naar hun mening voor tijdige publikatie door Jodrell Bank van foto's die in februari van dit jaar van de Loena-IX zijn ontvangen. Oe Thant blijft tot eind 1966 De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteravond het mandaat van secretaris-generaal Oe Thant verlengd tot aan het einde van de huidige zitting, naar ver wachting 20 december. Het mandaat van Thant zou morgen aflopen. Op 1 september had Oe Thant ver klaard zich niet voor een tweede ter mijn van vijf jaar ter beschikking te zullen stellen, maar aan de voor avond van de opening van de Alge mene Vergadering zei hij bereid te zfjn voor de duur van de huidige zit ting aan te blijven Het besluit van de Algemene Ver gadering viel na een geheime stem ming. De afgevaardigden moesten „ja" of „nee" op een strook papier schrijven, waarmee zij zich voor of tegen een resolutie verklaarden die was ingediend door de tien niet-per- manente leden van de Veiligheids raad, waaronder Nederland. „We hopen nog steeds dat de op volger van Oe Thant, Oe Thant zal zijn", aldus de Nigeriaanse afgevaar digde. Na de aanvaarding van de reso lutie zei Oe Thant dat zijn uiteinde lijke besluit of hy een tweede ambts termijn zal aanvaarden, onder meer zal worden beïnvloed door vooruit zichten op vrede in Azië. Hy zei dat het vraagstuk van zyn opvolging moet zyn geregeld voor het einde van de huidige zitting van de Alge mene Vergadering beidsmarkt een geringere loon- kostenstyging te dragen dan wan neer de verhoging via vrye onder handelingen zou worden overeenge komen. De heer Hulsker meent dan ook, dat tegenover het offer van de werknemers ook een offer van de be trokken ondernemers moet staan in de vorm van een fiscale heffing, waarmee dringend noodzakeiyke collectieve voorzieningen in het byzonder de woningbouw gefi nancierd kunnen worden. Hij denkt daarby aan een heffing voor één keer op in te houden winsten en betaalbaar te stellen dividenden voor zover zy een nader te bepalen maximumnorm te boven zouden gaan. Beheersing Voor ons is de voor 1957 noodza keiyke loonbeheersing slechts aan vaardbaar indien getyktydig een geiykwaardige beheersing van de kapitaalinkomst wordt toegepast, al dus de heer Hulsker. Als men alleen van de werkenemers offers vraagt, voorziet hy een chaotische ontwik keling op loongebied. De verantwoor- deiykheid daarvoor zou dan volgens hem geheel liggen by degenen die nog steeds niet kunnen of willen be- grypen dat de georganiseerde werk nemers niet bereid zyn zich neer te leggen by een sociale politiek die zal voeren tot scherpere pry ssty gin gen. aantasting van de werkgelegen heid en verlaging van het levenspeil van de werknemers. Studenten nog niet tevreden ize correspondent in Djakarta) De Albanese partijsecretaris: In zijn op het vijfde congres van de Albanese communistische party gisteren uitgebrachte rapport heeft Enver Hoxha, de secretaris van ge noemde party, ln het byzonder het „Amerikaanse imperialisme" en het „Sowjetrusissische revisionisme" ge hekeld. Het eerstgenoemde voert vol gens Hoxha een politiek van agres sie, versnelt de bewapeningswedloop, vooral op kerngebied, en bereidt koortsachtig een derde wereldoorlog De „revisionistische Russische lei ders" zyn volgens het rapport een .heilige alliantie" met het „Ameri kaanse imperialisme" aangegaan met als gemeenschappelijk doel de we reld in invloedssferen te verdelen waarby zy met eikaars kracht reke ning moeten houden. Daarom coördi neren zy hun plannen. De „Moskouse revisionisten" zyn zich, ondanks de ophef die zy van de ontwapeningskwesbie maken, tot de tanden aan het bewapenen en zetten nieuwe militaire allianties op om samen met de Amerikanen de wereld de wet te kunnen stellen. Het strategische plan van de Amerika nen omvat voor dit ogenblik vrede in Europa en oorlog in Azië, vrede met de Sowjet-Unie en oorlog met China en de „Chroesjtsjowistische revisionisten" wedijveren zelfs met hun Amerikaanse parners om deze strategie uit te voeren, aldus Hoxha. De Russische hulp aan Vietnam verhindert de Amerikanen in het Sc heel niet om hun oorlog voort te zet ten en hun agressie uit te breiden, aldus de Albanese paiA jsecretaris. Hy deelde voorts mee dat zich bin nenkort een permanente missie van het centrale comité van het Zuid- vietnamese Bevrijdingsfront in Tira- Aanmoediging De Chinese Volksrepubliek speelt volgens het rapport van Hoxha een beslissende rol in de grote strijd te gen het imperialisme en zyn lakeien. De Chinese prestaties op kerngebied, zoals de jongste proef met een kern- raket, waren „een aanmoediging voor alle volken van de wereld en hebben de zaak van de vrede versterkt door definitief het atoommonopolie van het imperialisme en het revisionis me te breken". Hoxha stelde de „Moskouse revisio nisten" veramitwoordeiyk voor de eco nomische moeiiykheden van Albanië by de uitvoering van zyn derde vyf- jarenplan. Volgens een door het Albanese persbureau gepubliceerde ïyst hebben vier communistische landen officiële delegaties naar het congres gezon den nameiyk China, Roemenië. Noord-Vietnam en Noord-Korea. De andere 23 afgevaardigden zyn van officiële partyen of als Marxistisch- Leninistisch aangeduide groepen, (oa. het Nederlands MamcistischLe- ninLstisch Centrum), kennelyk ter onderscheiding van de Moskou-ge zinde communisten. Advertentie van vier pagina's in „The Times" De zakenman Morihiro Matsoeda uit Tokio heeft in een advertentie van vier pagina's en 30.000 woorden in de Londense Times zyn levensfilo sofie uiteengezet. Er komen onder meer een plan voor vrede in Viet nam en een paradys op aarde in Dit jaar juni had Matsoeda, een 45- jarige Koreaen, 90.000 gulden uit gegeven voor soorgteiyke adver tenties in de New York Times en de Londense Times. Hy schryft dat hy met deze laatste al zijn geld heeft opgemaakt. „Myn vrouw zegt dat ik gek bent". Matsoeda schryft dat hy zijn huis wil ver kopen om zyn stryd voor wereld vrede voort te zetten, maar dat dit zyn laatste kans zou zyn om zo'n" advertentie te plaatsen. SLEUTELTJES L.C.C.. Levendaal 27. Tel. 20300 oryfnatte voeten prettig. Pelikaanstraat 25. Te koop drumstel .com pleet 1460 en versterker 40 Watt f 560, basgitaar f 180 en 2 microfoons compleet f 160. Blulspad 17, Noordwljk. Telef. 01719 - 2768. Bruidsjapon te koop, lang met sleep, sluier en kroontje. W. de Zwygerlaan 99. Onder eenpers. f 15. vloerkleden f 15 rijwielen ïedi- ïtapel bedden. kinderledikanten, wandelwagen driewielerfietsjes. Nieuwen- burg, Hooigracht 55. (Geen winkel). Te koop weekeindboot, lang 8'/2 m., 2.10 br.. 40 pk. bin- renb. motor. prUs f2.500. M ar grietst raat 22 Te koop een beige kolen- i goed als f 50. haard. Margrietstraat 22 Beatgroepen! Basverst erker f245 compleet. Fender gl- vanaf f 19. Accordeons f 75. Kore vaar straat 5. Te koop zeilboot, vergrote B.M. 16 2, mahonie latten met 3 p.k. Johnson b.b. Katwijk a/d. Rijn. Tel. 4354. Aangeboden een wascombl- natle, 127 Volt. Rapenburg 115, Lelden. Na 6 uur. Te koop aangeb. commode, kleertjes en badje. Te bevr.: Prins Hendrikstraat 32 a. Schrijfbureaus f 35, Deven- tafels f 17.50 enz. Nleuwenburg Hooigracht 55. (Gesloten huls) Perfect, 7 mnd. oud. Samen f300. 1 Jaar gratis was- poeder. Te bevragen: Jacob Revlusstraat 24, Hazerswoude- Rljndljk. (Rijnenburg). Enige wollen sniyrna vloer kleden, door groothandel op Tel. 52716. Gestoff. klein bankstel, mah., gestoff. Frans bankje, Te koop ultneemhure Mut- saert kinderwagen f50.— Tel. 40936. Bloembollen Vlieland. Sn 1J tulpen ln 10 kleuren, half hoog de hulskamer Vlieland, Nieuwe Ryn 50. Bloembollen Vlieland. Onze vakmensen geven graag advies by aankoop v len bij vakmensen. Vlieland Nieuwe RUn 50. Bloembollen Vlieland. Tulpen, hyacinten, wtnteraconietjes. reerde glashyacinten, bolleneoorten voor kamercui- tuur. Reuze keuze ln allerbes te kwaliteiten. Vlieland Nieuwe R4Jn 50. Herenhorloges, gegarandeerd 100% waterdicht en condens- vry, chroom, doublé of staal. tisoh. Prettige bediening, goede voorlichting dijk 8. Aangeboden z.g.a.n. kinder wagen. Morsweg 174 ALelden. meubelen, ronde tafel, i dressoir, theekast. Leeuwerik- straat 31. Boven bellen. 200 1. Leeuwerlkstr. 31 Boven bellen. Te koop aangeboden een kinderwagen en een gaskomf., belde z.g.a.n. Te bevr.: Ploen- De Engelse meubelindustrie heeft duizend -pond uitgeloofd voor de origineelste manier van goederentransport. Deze studen ten zijn belangrijke kandidaten voor de prijs. Ze voeren 100 km over de rivieren Cam en Auze op een ledikant. Anderen transporteerden goede ren die vastgebonden waren aan ballons en zweefvliegtuigen. Zo werden alle mogelijke soorten meubels vervoerd van Woburn Abbey naar het kasteel van de hertog van Bedford. actiefronten van studenten, scholieren en academici in Djakarta hebben nu gezamenlijk een team ge vormd, dat gegevens verzamelt over Soekarno's overtredingen op de ge bieden van politiek, ideologie, econo mie en goede zeden. In een beschouwing over het pro- ces-Soebandrio schryft het studen tendagblad „Kami" dat de schand- liederen en de karikaturen in de pers, die de actie tegen de vroegere minister van Buitenlandse Zaken hebben begeleid, nu niet meer nodig zyn. Maar wel moet worden vastge steld, aldus het blad, dat met het doodvonnis voor Soebandrio de kous niet af is. Het blad licht dit als volgt toe: „Wy zyn ons bewust van de werke lijke rol die Soebandrio onder de oude orde speelde. Hy was niet de enige agent van de oude orde en als straks het doodvonnis aan hem vol trokken wordt, betekent niet dat daarmee die orde is gevonnist. Het zou wreed zyn alle zonden op de schouders van deze man te stapelen. Het is in stryd met onze principes om hem het offer te laten zyn, met wiens bloed de zonden van andere leidende figuren der oude orde wor den schoongewassen". Israël verbolgen over Horns boek Het onafhankeiyke Israëlische avondblad Maarlv heeft gisteren als zyn mening te kennen gegeven dat de gedenkschriften van de Zweedse generaal-majoor Von Horn aantonen, dat deze talent heeft voor het schrij ven van „keukenmeidenromans". Het blad ls vooral verbolgen over de be schuldiging van de generaal, dat vrouweiyke leden van de Israëlische strydkrachten zouden worden ge bruikt om gasten van de V.N. „bezig te houden". Kopje koffie Om tenslotte nog een keer terug te komen op het proces-Soebandrio: Men zal zich herinneren dat de zit tingen van het hof 's ochtends en 's avonds plaatshadden en er steeds weer veel vertoon van pantserwagens is geweest by begin en einde van de zittingen. De eerste keer arriveerde Soebandrio inderdaad per pantser wagen uit de militaire gevangenis, maar sindsdien heeft hy, naar ach teraf blykt, de beschikking gehad over een kamer in het gebouw „Ad Hue Stat", de voormalige vrijmetse laarsloge. Zo nu en dan ging hy een kopje koffie drinken by een lid van de Amerikaanse ambassa de, die vlak by woonde- WOENSDAG 2 NOVEMBER 1 Voedselsituatie i India ernstiger De voedselsituatie in India is th: moeiiyker dan vorig jaar, toen er ernstig tekort was, zo heeft de min ter van Landbouw Soebramania gisteren in het parlement verklaar Volgens hem kon men vorig jt profiteren van de byzonder go< oogst van 1964/1965, terwyl er c maal niets is om op terug te val en de voedselproduktie een nie laagtepunt heeft bereikt. De voedseloogst voor dit jaar woi geraamd op 80 tot 85 miljoen t terwyi men op 95 tot 100 miljoen t had gehoopt. By onlusten in de Indiase have stad Visakhapatnam zyn gistei negen personen gedood en 10 gewoi toen de politie vuurde op een meni( van 3.000 personen die het hooi postkantoor in wilde. Later maal de menigte zich meester van wape en ammunitie. De bevolking van de stad wil c de vyfde staalfabriek die de regeri wil bouwen in hun stad komt staan. Drie meteorieten in baan om aarde? In het tweewekeiykse satellieten rapport dat sedert 1958 door het Gaddard-ruimtevluchiticenrtirum van het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart wordt uitgegeven, is thans voor het eerst melding ge maakt van drie kleine voorwerpen, zich to een baan om de aarde be wegen en waarvan de herkomst on bekend is. Het rapport wordt sa mengesteld door het ruimtespeur- centrum van het commando van de Noordamerikaanse luchtverdediging Colorado Springs. Volgens dit cen trum zouden drie otet-geïdenibifl - ceerde voorwerpen meteorieten kun- zyn die in een baan om de aar de zouden zyn terechtgekomen. Men had geaarzeld de aanwezigheid daarvan bekend te maken uit vrees speculaties over „vliegende schotels" op te roepen. De baanhoogten van deze drie voorwerpen varieren tussen resp. 6 tot 6.290 km, 460 tot 3.800 km 200 tot 6.900 km. De eerste twee b nen maken een hoek met de ev naar, zoals dikwyis gebruikt vo Amerikaanse geheime satellieten c vanuit Californië gelanceerd worde Behalve genoemde drie voorwerp* draalen volgens het rapport tha 1.112 bekewdie satellieten of broi stukken daarvan om de aarde- Het rapport maakt ook meldii van de lancering van een Sowje russische kunstmaan op 17 se; tember jl. die kort na het bereik* van haar baan in 52 stukken ui een spatte. Baan en hoogte van di ze kunstmaan wezen er op dat b hier ging om een spionnagesatelli zoals de Amerikaanse Samos-kuns manen. Die Russische verkenne hebben een baamhoagte van angeve 136 tot 724 km en zouden ook m een systeem voor zelfvernietigii zyn uitgerust, zy komen vaak ov de Ver. Staten. De lancering v* dergeiyk» satellieten geschiedt ov het algemeen in het kader van i Kosmos-serie. I *-I !PI| iliwi'l "t *-'l> -H'-il-i Mevr. G. H. Oort-Martens te Weesp cap Rhljngeesterstraatweg Mevrouw Oort zegt het. Maar alleen zélf wassen kan U overtuigen. Uw ogen bedriegen U niet. Kijk naar Uw grote was: alles werkelijk witter. Kijk naar het spoelen: stukken vlugger. En kijk naar Uw nylon, no-iron en andere moderne stoffen. Een speciaal ingrediënt in het Omo-poeder maakt ze weer prachtig wit. Even wit als de lakens en slopen die U hebt gewassen in Omo, het complete wasmiddel.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 6