Steunt Oostelijk blok Hanoi met 800 miljoen? Nederland doorkruist Frans vliegtuigplan Rede van premier Brezjnew Bij het uitreiken van een onderscheiding aan de Russische re publiek Georgië heeft de secretaris-generaal van de communisti sche partij der Sowjet-Unie, Brezjnew, in Tblisi verklaard, er vast van overtuigd te zijn dat ook de andere communistische lan den Vietnam in de toekomst hulp en ondersteuning zullen blijven verlenen. Hy veroordeelde in dit verband op-men over dit onderwerp thans horen nieuw de Chinese leider, die alledat de communistische landen het voorstellen van de Sowjet-Unie en t^dens hun conferentie eens zouden andere communistische landen, om tot een coördinatie van de acti viteiten voor Vietnam te komen, tot dusver van de hand hebben gewe- Anderzijds sprak hij zich uit voor samenwerking met al die regeringen en politieke en maatschappelijke in stellingen in het Westen, die „de in ternationale toestand nuchter beoor delen en bereid zijn de principes van vreedzaam samengaan in praktijk te brengen". De Russische partijleider liet niet merken of als gevolg van het topge- sprek van negen communistische landen, dat onlangs in Moskou is ge voerd, nieuwe voorstellen aan China zijn gedaan. Brezjnew bracht die conferentie overigens wel ter sprake, toen hij haar in ander verband prees als een bewijs voor de steeds zijn geworden over een gezamenlijke hulp aan Vietnam ter grootte van in totaal 800 miljoen dollar, waarvan de Sowjet-Unie er 600 miljoen voor haar rekening zou willen nemen. Mededelingen van deze aard kwa men in eerste instantie uit Poolse bron. Of de Russische berichten uit diezelfde bron afkomstig zijn, of door Russische ailtoriteiten alsnog zijn verspreid, is niet duidelijk. 43 sampans tot zinken gebracnt en zeven geschadigd, zeven jonken wer den vernield en zeven beschadigd, drie jongen en samoans werden in beslag genomen, aldus een Ameri kaanse woordvoerder. De Amerikaanse verliezen werden licht genoemd. Johnson Strijdmacht De Amerikaanse acteur zanger Bobby Darin en de actrice Geraldine Chaplin zijn met James Mason de hoofdfiguren in de nieuwe film Stranger in the house", waarvoor binnenkort de opnamen in Engeland worden gemaakt. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 1 november Bloemen veiling: Seringen: Legray 4 kop 180-260, 2 kop p. tak 70-90, Chr 50, Anjers Farah Dlba 44-49, Arthur 21-1., Keefer 35-41, Rozen: Roselandia 36-42, Parel v. Aalsmeer 28-32, Geh. Duls- berg 40-50, Towny Gold 29-36, Bacca rat 80-95, Newyorker 37-44, Carol 26- 31, Garnet 23-28, Pink Sensation 47- 56, Super Star 46-54. rood 30. William Sim 25-41, Crowly 20-30, Carry 28-37, Tangerine 20-31. Rozen: Zorlna 19-30, Baccara 44-71, Carol 11- 22, Seventeen 1836, Garnet 11-19, Pink I'll nlVrn'd i'i I ll'i' 'SMV "piSitfl"?*.»»; Willem de Lange 25-35, Diplomaat 40- 44. Bornholm 25-30, Gerbera 21-41, An- 65-135 p. st. Troschysanten: kio 160-200, Lyona 140-160, dr. Was ser 110-125. Sybill 120-135, Sensation 150-160, Golden Sael 150-160, Golden Orfl 90-110, Jacob Marls 90-110. White Hope 100-135, Popcorn 100-135, Fresia's Stockholm 60-150, White Swan 125- 175, Golden Yellow 60-140, Irissen: Ex celsior 100-150, Wedgewood 250-350, Van Vliet 100-150 p. bos. LISSE. 1 november Plantgoedvei- partijen plantgoed Tulpen per HL: r-auiwïeZreer iou, Prominence 110, Topscore 140, Lefe- ber's Favourite 100, Couleur Cardinal 170, Aristocrat 170, Roland 160, Olaf Madrigal --------- 150, Pink Trophy 130. Smiling Queen r Para de 200, Princeps 300, Insurpassable 80. Paris 100, Edith Eddy 90. KATWIJK A/D RIJN, 1 november Groenteveiling .00-5.90. E C2 2.50-3,30. 18-89, II 27-63. boerenkool 10-19, gele andijvie kool 8-11, groene kool 10-13, knolsel- derle (p. st.) 10-22, paprika (p. st.) 20. prinsessenbonen 185-190, roed kool 10-18, sla (p. St.): I 20. Cl 6. tomaten <p bakje k 6 kg) 4.70-9,10, uien (p. kist) 4.90-5.20. schorseneren: Al 88-93, BI 66,74, Cl 21-35. C2 17. Aanvoeren: waspeen 151.000 kg. bloemkool 1700, Actie van minister De Jong Cuba en Noord-Korea hebben de communistische landen opgeroepen een internationale strijdmacht naar Vietnam te zenden om Noord-Viet- nam en de Vietcong te helpedij enb strijd tegen het „Yankee imperialis me". De oproep werd gedaan in een 1 gezamenlijk communiqué na een on- betrekkingen aangekondigd bezoek aan Noord-Ko- Ser ^hter°r"eteUnm^ht« ÏÏgen l<"gs toeft plaatsgehad. Hrt commï- rfde'es—.^M^rTan ^^^en gepubliceerd in Acht Amerikaanse patrouilleboten I hebben een gevecht van drie uur ge leverd met 80 rivierscheepjes in een I rivier in de Mekong-delta. Er werden President Johnson is uit Zuid-Ko- rea naar de V.S. vertrokken. De president heeft in Zuid-Korea, waar hij drie dagen was, een bij zonder hartelijke ontvangst gekre gen, zowel van de zijde der autori teiten als van de bevolking. Zijn reis van achttien dagen door het Verre Oosten kreeg in de V.S. zeer veel publiciteit. Volgens waarnemers heeft hij een succesrijke „verkiezingscam pagne" in Azië achter de rug die zijn kansen by de komende con gresverkiezingen aanmerkeiyk heeft verhoogd. Mr. L. de Blécourt overleden Op 77-jarige leeftyd is in Bloemen- daal overleden mr. L. de Blécourt, oud-politierechter in Amsterdam. Hy heeft dit ambt 12 jaar vervuld en werd in september 1959 gepensio neerd. De overledene was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De crematie is vandaag in stilte ge schied. C.D.U.-beraad over Erhards positie (Van onze correspondent in Bonn) Het beraad over de kabinetscrisis in Bonn wordt vandaag binnen de CDU/CSU voortgezet. Na een dag van gedwongen rust Allerheiligen komt vandaag de fractieleiding met de voorzitters van de afdelings besturen byeen. Daarna wordt het beraad tezamen met de christen democratische Bondsdagafgevaardig den voortgezet. Verwacht wordt dat het resultaat van de besprekingen is dat men kan selier Erhard zal vragen zyn functie ter discussie te stellen. Openlyk voor dit initiatief uitgesproken hebben zich al de minister-president van Beieren, Goppel, de vroegere leider van het dageiyks bestuur van de CDU en nu kanselier-kandidaat Dufhüss en enige voorzitters van de CDU-af delingen, zoals die van Noord-Baden en Zuid-Baden. De sociaaldemocratische oppositie had maandag kanselier Erhard ge vraagd in de Bondsdag de vertrou wenskwestie te stellen. Wanneer deze stemming ten nadele van Erhard zou zyn uitgevallen, had hy wanneer hy dan nog weigerde af te treden de Bondsdag kunnen ontbinden en niuewe verkiezingen kunnen uit- schryven. Een publieke opinie-peiling heeft echter aangetoond, dat de CDU/CSU op het ogenblik ver op de sociaal-democraten achterligt. Een dergeiyke stap is dan ook van de regeringsparty niet te verwachten. De opinie-peiling is door het twee de televisie-net gehouden, en toonde maandagavond aan dat een groot deel der bevolking als opvolger van kanselier Erhard liefst de huidige bondsdag-president Gerstenmaier zou zien. i\og dit jaar muntbiljetten van 5 gulden (Van onze A'damse correspondent) De Nederlandse Bank N.V. zal het nieuwe muntbiljet van vyf gulden waarschyniyk nog voor het ein de van dit jaar in omloop brengen. Ook zullen nieuwe muntbiljetten van een ryksdaalder in omloop wor den gebracht. De nieuwe „vijfjes" worden iets kleiner dan een tientje en krygen een pastelgroene kleur. De nieuwe papieren ryksdaalder worden, afge zien van een serie-aanduiding, ge- ïyk aan de huidige. De uitgifte van de ryksdaalder is bedoeld om de hoe-i veelheid muntbiljetten van deze soort, die nog in omloop zyn „schoon" te houden. Naast de zilveJ ren ryksdaalders zyn er nog voor f65 miljoen papieren ryksdaalders' in omloop. Premier Vorster: „VN mag mandaat niet intrekken9 Premier Vorster van Zuid-Afrik^ heeft op een congres van de Natio nale Party van Kaapprovincie ge zegd dat Zuid-Afrika gewoon door gaat Zuidwest-Afrika te besturen; „De Verenigde Naties hebben niet het recht het mandaat in te trek ken. Het besluit van de wereldorga nisatie kan een precedent zyn voof soortgeiyke onwettige beslissingen in de toekomst", aldus Vorster. In Pieter Maritzburg heeft op het congres van de afdeling Natal van dé Verenigde Party (oppositie) sir D« Villiers Graaff, de leider van de parJ tij, gezegd te hopen dat de regering niet zal besluiten uit de VN te tre den zonder het parlement te raad plegen. Eerder heeft sir De Villiers in het parlement gezegd dat de Ver enigde Party wat Zuidwest-Afrika betreft, achter de regering staat. (Van onze Paryse correspondent) De beslissing van onze minister van Defensie, De Jong, het Nederlandse leger met Amerikaanse bommenwerp- jagers Northrop F-5 uit te rusten, heeft in Parys nieuw voedsel gege ven aan de verdenking dat de Neder landers als paard van Troye willen fungeren om west-Europa militair, economisch en politiek (nog verder) aan de Amerikanen uit te leveren. Volgens Parys zouden de F 84-F en de T 33-vliegtuigen die op het ogen blik in het Nederlandse leger worden gebruikt, veel beter onmiddeliyk door de Franse Mirages vervangen kunnen worden. En die Mirages zouden van 1970 af'dan weer kunnen worden af gelost door de Frans-Engelse Jaguars, die al in maquette bestaan en die de Amerikaanse F-5 gemakkelyk over schaduwen. De Nederlanders hebben van hun kant ook nog andere landen op het oog die voor de Amerikaanse concur rentie zouden kunnen worden gewon, nen. Minister De Jong moet zo zyn Belgische ambtgenoot al hebben op gewarmd en voor 15 februari zal hy vernemen of Brussel bereid is Den Haag ook op deze weg te volgen. Ook Oostenrijk zouden de Nederlanders voor dit project al goeddeels gewon nen hebben. In elk geval heeft de Franse minister van Defensie, Mess- mer in deze geruchten reden gezien afgelopen weekeinde overhaast naar Wenen te vliegen met het doel een contra-offensief op zyn Oostenrykse collega te openen. Miljarden De Fransen duchten het Neder lands-Amerikaanse plan, waarbij mil jarden zyn gemoeid om economische, militaire en politieke overwegingen. De toekomst van de Frans-Britse plannen voor gemeenschappeiyke vliegtuigconstructies staan in de eer ste plaats al op het spel. Doch in de ogen van president De Gaulle zyn de politiek-militaire aspecten van de zaak zo mogelijk nog veel belangry- ker. Tussen Fokker en de Franse Dassault-fabrieken, waar ook de Mi- rages worden gebouwd, hebben al verscheidene projecten voor samen werking bestaan, waaraan ook wel een begin van uitwerking is gegeven. Zo levert Fokker nu onderdelen voor de Franse Atlantnc-toestellen, terwyl omgekeerd Brequet actief aan de bouw der Friendship-vliegtuigen in Nederland meewerkt. Sinds Northrop I echter 20 procent van het kapitaal van Fokker dn handen heeft gekre gen, viel te verwachten dat de Nederlandse vliegtuigfabrieken als springplank voor de Amerikanen in Europa zouden moeten dienen. De Fransen vrezen nu dat dit nieuwe Amerikaans-Nederlandse offensief ten doel heeft, net als eerder met de Starfighiter, de Europese ambities van de Mirages te doorkruisen en te on dermijnen.® Niettemin heeft men in Parijs niet al te veel hoop op de uit- eimdelyke reacties van Brussel geves tigd, aangezien die Belgiische SABCA- vliegtuigfabrieken ook al door Fokker wordeng econtroleerd. De Fransen zien zo al een nieuwe fase van de machtsstryd met de Amerikanen om de hegemonie in Europa tegemoet en ze vrezen, als gezegd, dat door de schuld van Nederland het front der Europese solidariteit by voorbaat al een gevaarlyke leemte vertoont. Tandpasta- levenslang Tegen een automobilist die in sep tember jJ. in Milaan een wielryder aanreed is een eis ingediend om j schadevergoeding bestaande in „levenslang* verstrekken van een speciaal soort tandpasta aan het slachtoffer. Laatstgenoemde had namelyk door de aanrijding een tandbeschadiging opgelopen, ten gevolge waarvan hy voor de rest van zyn leven op nog 45 jaar gesteld die speciale pasta zou moeten gebruiken. Volgens de taxateur zou die verstrek king over 45 jaar de automobilist in totaal op ongeveer 740 gulden ko men te staan. SLEUTELTJES Diverse aanbiedingen Naaimachines Meerpoel, Hooigracht 37. Inrull-machines ln pr. st.. vanaf f25. Ge opend 's morgens van 10 12.30 De enige regelbare buta- Fa. C. W.' Ram. Zeemanlaan 39 Lelden. Waar vindt u nog omscha- kelbare 127/220 V. centrifuges llps. Dit allee by Fa. C. W. Ram. Zeemanlaan 39—39 a—41 B Naaimachines. Jubileum- aanbieding, zlg-zag compleet ln koffer f245.-, met 3 Jaar garantie en gratis les aan huls. P. J. v. Steljn, Nieuwe Ryn 46 B, tel. 24809. {haatsbeschermers cadeau en een waardebon voor gratis slijpen (waarde f7.75) bij aan koop van schaatsen! Wij heb- - 42365 - 31666. Wlmperolle. Geeft lange wimpers van opmerkelijke schoonheid. Import. Per flesje 90 cent. Bij Drog. Boerhaave. Haarl .straat 68. Voor al uw verf, glas, be handel D^ Pelikaan, Pelikaan straat 27. Telef. 25813. Bulten kantooruren tel. 31982. Laat nu uw kamer behangen en/of afstomen. tevens witten. Verfhandel De Pelikaan, Peli kaanstraat 27. tel. 25813 b.g.g. 31982. WH verzorgen al uw druk werken tegen billijke pryzen. Visitekaartjes, geboortekaartjes, verlovingskaartjes, huwelijks aankondigingen enz. Prima af werking en vlotte bediening. Drukwerkservice Halpa. Haar lemmerstraat 64. Tel 24185 B Ijzerwaren, gereedschappen, verfwaren, huish. artikelen, haarden en kachels, 2de hands kachels ln prima staat, by: Hartwijk. Nieuwe Beestenmarkt Telef 20550 B Flinke Oudhollandse wieg en elekrlsche lulerdroger, 127 V. Boshulzerlaam 17. Z.W. Goedkoper hur van nieuwe klapstoelën, klap tafels. kapstokken, pannen, tenten, luchtbedden, slaapzak ken, gastoestellen enz.. Wordt ln Lelden gratis thuisbezorgd. Concurrerende pryzen, byv stoelen f 0.25 p. d. Breedeveld. Haven 40. Lelden, tel 31340. B Te huur klapstoelen en ta fels S. Mandl. Oude Vest 141. Kun stgeblttenreparatles. Sneller, beter en goedkoper. Hubrechtstraat 26. Leiderdorp Tel 33361 B Moderne hygiëne. Gummi waren en specialiteiten voor dames en heren. Verzendhuis Maja, Amsterdam. Kerkstraat B Triplex, multiplex, meubel plaat In berken, limba. eiken. mahonie, afromosia. teak enz. Diverse dikten Voordyk'- lompen, papier k LIJ sb wy h> steeg. Telef. 26574. ook af. B Rotan scbelpstoel vanaf f 13.50, tafels 5 mm., glas plaat vam-f f 14. Rotan stuur- mand met haken en hengsel, grote maat f7.-. Loperkussens :onds. gewit en keukens enz. en voor ane voorkomende burgertimmer werk. Vraagt vrJJbiyvend[prijs opgaaf. Timmerbedrijf Willem Baart, Jullanastraat 31. Leider dorp Tel. 40084. B De Werkschoenspeclallst hoog 18.50. Luxe werkschoen voor 9.95 en 12.95 voor alle doelelndf Korevaarstraat 17. B Roslne" geeft de hoogste prys voor goud, zilver en Ju welen. Grote keuze in verlo vingsringen, gouden, zilveren en verzilverde artikelen. Het adres voor alle reparaties en uurwerken. Steenstraat 16. Telef 26854. B Kinderfoto's en huweiyks- reportages. Foto v. Bemmelen, Zuidbuurtseweg 30, Zoeter- woude. Tel. 01715 - 353. B Moderne mensen willen een moderne stalen slaapkamer. De grootste sortering ledikanten. De Kleine Winst. Haarlemmer straat 51. Leiden. B Een nieuw bed. een kwes tie van vertrouwen De groot ste sortering tegen de laagste prys by: De Kleine Winst. Haarlemmerstraat 51. Lelden. B De Kastenspeclallst. 110 I maten, modellen hebben wij ln voorraad, bureaus, naalboxen, Nleuwstraat-Hooglandse Kerk- gracht. Tel. 33078. B Herenpolshorloges, ons suc ces, 17 st. anker, stalen bodem, schokvry, onbr. veer, water proof, 6lechts f 27.75. 1 Jaar ;arantle. Het Rlngenhuls, Vliet. Jan- vossensteeg 20 tel 30184 B De Werkschoenspeclallst hoog 18.50. 19.95. werkschoen 17. B Vraagt nu vrhbiyvend prys- opgaaf voor uw buitenwerk. Ook blnnen-schllderwerk Schildersbedryf Willem Baart, Jullanastr. 31, Leiderdorp. Tel. 40084. Hier ziet u vijf gouden armbanden uit onze collectie. Het spijt ons dat het er niet meer dan vijf kunnen zijn. Helaas is het niet mogelijk om op deze plaats vele honderden armbanden te tonen.Gelukkig kan dat wel in onze zaak, Wij nodigen u graag uit onze collectie te komen bekijken; om gouden armbanden te komen passen. En neemt u daar alle tijd voor.Onze magnifieke collectie gouden armbanden is die tijden aandacht waard. Natuurlijk kunt u rekenen op deskundig advies, want Siebel wil dat u de zekerheid heeft helemaal geslaagd te zijn. En dat de armband zijn prijs ten volle waard is, daarvoor is de naam Siebel uw garantie. Closed-for-ever armband. Uitstekend geschikt voor gouden munten of bedels. In vele uitvoeringen en prij zen vanaf f 85.- tot f 800.-. Slavenarmband, met hand-gegraveerd bloemmotief f 383,-. Andere modellen In glad en bewerkt goud van f 95.- tot f 600,-. Gouden armband, opgebouwd uit iets verdiepte scha kels, afgewisseld met gematteerde staafjes. Evenals alle gouden armbanden met veilige sluiting f 365,-. Vorstelijke gesatineerde gouden armband: Breed en zeer mooi om de arm sluitend, uniek van vorm en van grote allure f 1.190,-. JUWELIERS DEN HAAG-LANGE POTENII-ROTTERDAM-STADHUISPLE1N24/26-COOLSINGEL50 AM STERDAM-KA LVERSTR A AT 123 - HAARLEM-GROTE HOUTSTRAAT 63

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4