LEIDSCH DAGBLAD OPLOSSING NIETS NADER Ondanks bemiddelingspoging A.R.P. Britten zoeken formule voor aansluiting EEG JAMIN VROEGE WINTER Moeder doodt vijf kinderen Officiële invitatie Djakarta (£)ucJ Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 2 NOVEMBER 1966 No. 32014 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (bfl vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 26041; Redactie: 21607 Witte Singel 1. Lelden Giro no. 67065 Toen de heren Roolvink (links) en Biesheuvel na een ge sprek van 21/2 uur met formateur Schmelzer weer naar buiten kwa men werden zij onmiddellijk om stuwd door journalisten. Er iverd veel gelachen maar weinig ge zegd. Radio-actieve wolk Een zestienhonderd kilometer brede radio-actieve wolk trok gisteren over 3e V.S. De wolk is afkomstig van de |ongste kernexplosie in China. De mogelijkheid bestaat, dat de wolk in de richting van Europa trekt, zo menen meteorologen. Deskundigen voorspellen, dat zjj geen gevaar op- Brown raadpleegde mr. Luns (Van onze parlementaire redactie) Het ziet er niet naar uit. dat het bemiddelingsvoorstel, dat de anti-revolutionaire heren Roolvink en Biesheuvel gisteren aan ka binetsformateur Schmelzer hebben voorgelegd, eer: oplossing van de kabinetscrisis dichterbij zou brengen. In kringen, die nauw bij de kabinetsformatie zijn betrokken bestond van morgen de indruk, dat de formateur er niet voor voelt, zijn huidige activi teiten op te schorten om eerst nog weer eens met de PvdA te gaan praten over een voorstel, dat door de socialisten hoogstwaarschijnlijk zal worden afgewezen. Bovendien leidt dit voorstel, als de PvdA toch „ja" zou zeggen, tot een gevolg, dat de formateur vooralsnog niet wenst, namelijk terugkeer van het kabinet-Cals. Minister Biesheuvel en fractievoor zitter Roolvink hebben gisteren in een gesprek met de formateur, dat tweeëneenhalf uur duurde, een plan voorgelegd, dat in grote ljjnen op het volgende neerkomt. In plaats van op 1 januari 1968 zou de verhoging van de omzetbelasting met 20 procent reeds op 1 oktober 1967 moeten ingaan. De verlenging met één jaar van het 47ste punt van de vennootschaps belasting zou moeten vervallen. Het tweede deel van de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting zou zes maanden moeten worden uit gesteld en dus pas ingaan op 1 juli 1967. Aan drs. Schmelzer is gevraagd dit plan voor te leggen aan de Partij van de Arbeid. Zou de P. v. d. A. „neen" zeggen dan zou het voor de anti revolutionairen gemakkelijker zijn met de KVP in zee te gaan. dwijnen en bekwa dood spoor moeten worden gezet om plaats te maken voor personen zon der ook maar enige regeringservaring zoals bijvoorbeeld de professoren Bos man en Steenkamp, die reeds door de formateur zijn aangezocht. Bezinning (Van onze weerkundige medewerker). De weerkaart toont een echte lointersituatie, waarbij wij een tnaand later in ons land zeker al pp de schaats zouden zijn geko men bij matige tot strenge vorst. Voor begin november ir het in het Dosten en midden van Europa bij londer koud en geleidelijk is dit Dok in ons land het geval. Vanmorgen werd met uitzonde ring van Zeeland en op de Wad den overal lichte en in Limburg Dijf graden vorst waargenomen. Hamburg meldde min zes, in het Sauerland vroor het zeven gra den. In Berlijn bleef de tempera- uur gisteren de hele dag beneden het vriespunt, hetgeen zo vroeg in ie herfst deze eeuw niet was voor gekomen. Dit koude begin van november lijkt op dat van 1941, [oen er op 4 november in bijna heel Nederland 'n laagje sneeuw viel bij in het oosten van ons land IWinterswijkeen temperatuur, lie overdag één graad boven het Vriespunt kwam. Deze echte wint er situatie kan nog enkele dagen aanhouden met s nachts overwegend lichte vorst in overdag plus 3 tot 4 graden. Enkele sneeuwvlokjes zijn niet Uitgesloten want tot in Duitsland wordt plaatselijk lichte sneeuivval yemeld, vanmorgen o.a. in Ros tock en in de Harz. WEERBERICHT Aanhoudend koud weer Het K.N.M.I. in de Bilt verwacht ran heden- tot morgenavond vrij Veel bewolking en mogelijk op enkele plaatsen wat lichte sneeuw. Van nacht op de meeste plaatsen lichte rorst, morgen overdag ongeveer de- celfde temperaturen als vandaag. Overwegend matige wind tussen noordoost en noord. (Opgemaakt te 11.15 uur). 3 NOVEMBER Hoogwater te Katwijk te 5.50 en 18.C uur, laagwater te 1.42 en 13.56 uu bestaat uit 50 pagina's. (Van onze Londense correspondent) De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken. mr. Luns, die maandag uitvoerig van gedachten heeft gewisseld met zijn Britse collega Brown en diens naaste adviseurs, heeft naar hij ons zei, de sterke indruk dat Engeland thans actief overweegt in betrekkelijk korte tijd definitief voorbereidende stappen te doen tot toetreding tot de EEG. In welke vorm dit dient te ge beuren dient te worden afgewacht. hangt, schfjnt er thans van overtuigd dat de knoop binnenkort ten gunste van de EEG zal dienen te worden doorgehakt. Hieraan kunnen wü nog toevoegen dat de Britse opvatting is dat wer kelijke aansluiting pas aan de orde zal kunnen komen, na een grondige praktische voorbereidng aan beide kanten van het Engelse kanaal en na opruiming van de bestaande ob stakels. Een verklaring over Enge- lands principiële bereidwilligheid zal niet meer kunnen zijn dan een eer ste, doch onontbeerlijke stap daartoe. In beginsel Het is mogelijk dat Londen als in leiding een „declaration of intent" zal afleggen, een algemene verkla ring dat Engeland in beginsel tot aansluiting bereid is. Daarop zou dan waarschijnlijk volgen een intensive ring van de contacten tussen het Verenigd Koninkrijk en de EEG-lan- den, aldus minister Luns die door Brown voor raadpleging naar Londen was uitgenodigd. Het is reeds lang duidelijk dat La bour minder star dan vroeger vast houdt aan de destijds door de partij opgestelde voorwaarden, waaraan zou j moeten worden voldaan, voordat er van aansluiting sprake zou kunnen zijn. De betekenis van enkele van deze voorwaarden is als gevolg van de ontwikkeling thans verzwakt. Mr. Luns vond het in elk geval opmer kelijk dat er in zijn gesprekken met geen woord over die voorwaarden werd gerept. Zoals algemeen bekend is de tegenwoordige Britse regering inschikkelijker geworden, vooral om dat het Gemenebest ei langzamer hand van overtuigd is, dat voor de Gemenebestlanden de voordelen van een Britse toetreding tot de EEG. de nadelen zullen overtreffen, waaraan premier Wilson dinsdagavond in het Lagerhuis nog eens heeft herinnerd Hij herhaalde ook dat er natuurlijk geen sprake van is dat Engeland on voorwaardelijk zal toetreden. Wilson zei dat de tegenwoordige oppositie leider Heath destijds als onderhande laar in Brussel zwak stond, omdat men toen veel te overhaast te werk was gegaan. De indruk van minister Luns is overigens dat er over de kwestie van aansluiting nog geen kabinetsbeslis sing is gevallen Maar premier Wil- van wie in dit opzicht veel af- De Gaulle Minister Luns merkte in dit ver band op dat de Britse regering naar een formule zoekt, welke bij de zes de grootst mogelijke weerklank zal vinden Engeland wil zich beslist niet voor de tweede maal aan dezelfde steen stoten. Het zal pas de sprong wagen indien de reactie van de Zes zodanig is, dat succes zal zijn ge waarborgd. De grote vraag is en blijft of de Britten er ditmaal in zullen slagen president De Gaulle, die on langs ten opzichte van Engeland een iets vriendelijker geluid liet horen, speciaal op het internationale poli tieke vlak werkelijk zal zijn te ver murwen. In het Lagerhuis heeft thans ook Wilson op de komende verklaring en de nog altijd bestaande moeilijkheden gezinspeeld. Hij verklaarde dat En geland natuurlijk niet luchthartig kan heenlopen over een heffing van 65 procent op graan en boter uit Australië en Nieuw-Zeeland, die toe treding tot de EEG in zijn huidige vorm zou meebrengen. Dan is er ver der o.a. de invloed van de EEG over de kosten van levensonderhoud en de lonen. Uit de flitsende gedachtenwisseling tijdens beantwoording van vragen, gingen er in Wilsons fractie stem men op dat een einde diende te wor den gemaakt aan de aarzeling, om dat de Britse industrie met het oofe op een opbloei na de tegenwoordige crisisbeperkingeneen onmiddellijke aanmoediging nodig heeft door het perspectief van een handelsverrui ming in Europa. Absolute stilte In de kring van de A.R. Tweede Kamerfractie wordt over dit plan een absoluut stilzwijgen bewaard, zodat het niet goed doenlijk is, erachter te komen, welke motieven de anti-revo lutionairen tot dit plan hebben ge voerd. Over deze motieven doen twee theorieën de ronde, een zakelijke en een politieke, die elkaar overigens .niet uitsluiten. De zakelijke achtergrond luidt aldus. Nadat drs. Schmelzer een pro gram had gemaakt en prof. Zijlstra als premier had aangezocht, heeft de heer Zijlstra uit het program van drs. Schmelzer de Indruk gekregen, dat de verschillen tussen het oorspron kelijke dekkingsplan van het kabinet- Cals en het nieuwe plan van de for mateur maar heel klein zijn. Afgezien van enkele detailpunten zou het enige wezenlijke verschil zijn, dat drs. Schmelzer de verhoging van de om zetbelasting drie maanden eerder wilde laten ingaan, dus op 1 oktober 1967. Deze wetenschap is doorgedrongen in A.R. kring. Daar is men zich toen gaan afvragen of voor een zo klein verschil een heel kabinet moet ver- Men is zich toen gaan bezinnen op een mogelijkheid om zonder het eigen oorspronkelijke standpunt al te veel prijs te geven, de formateur toch te kunnen helpen Men heeft een mogelijkheid gezocht om alsnog met de PvdA tot een akkoord te komen en een voorstel hiertoe bij de forma teur op tafel gelegd. Als de PvdA er mee akkoord gaat zou het kabinet- Cals wellicht kunnen terugkeren. Als de PvdA niet akkoord gaat, zou men de heer Schmelzer of diens opvolger als formateur zonder meer kunnen steunen. Tevens zou bij voorbaad het verwijt zijn weerlegd, dat de ARP niet constructief aan de formatie- Schmelzer zou hebben willen 1 werken. Voldongen feit De politieke achtergrond van het gesprek van beide anti-revolutionai ren met de heer Schmelzer zot volgende zijn. Zaterdag heeft het centraal comité van de AR-partiJ, het partijbestuur dus, er bij de bewinds lieden en fractie op aangedrongen de heer Schmelzer meer positief te steunen. Fractievoorzitter Roolvink heeft toen het initiatief genomen voor 'n gesprek met de heer Schmel zer en om te voorkomen, dat hij bui tenspel zou staan is minister Bies heuvel meegegaan. Vervolg op pag. 2 Een propaganda-team van de Techische Hogeschool uit Pe king, brengt in een schoon lied de gedachten van de grote leider Mao Tse-tung tot uitdrukking on der de bevolking. Dit is een nieu we vorm van activiteit van de Rode Garde die zich thans in ge heel China ontplooit. Het propa ganda-team is hier bezig het volk verstrooiing te bieden op het Tienanmen Plein in Peking. (Van onze Nijmeegse correspondent) In Millingen aan den Rijn by Nij megen heeft zich vanochtend een afschuwelijk drama afgespeeld, toen een 35-jarige moeder haar vijf kinderen met een bijl doodde. Geheel overstuur belde zij na de aanslag haar huisarts op om me dedeling te doen van het gebeurde. Voorzover tot nu toe kon worden na gegaan is de vrouw in alle vroegte met een bijl de twee slaapkamer* binnengegaan, waar de vijf kinde ren sliepen, van wie zij veel hield. De slagen die zij gaf waren dode lijk voor haar kinderen: het zeven jarige meisje Klara, het zesjarige meisje Lucia, de vierjarige jongens Thomas en Johannes (tweeling) en het driejarige meisje Theresia. Het gezin emigreerde enkele jaren geleden naar Zuid-Afrika en Aus tralië. Anderhalf jaar geleden kwam de vrouw met de kinderen terug naar Nederland. Haar 38-ja- rlge man (schoenmaker) bleef in Afrika achter. Verondersteld wordt dat de vrouw, die in armoedige toestand leefde, in grote zorgen verkeerde over de toestand van haar kinderen. Een nadere verklaring voor deze wan hoopsdaad kon nog niet worden ge vonden. De vrouw heeft een bekentenis afge legd tegenover de officier van Jus titie, mr. Boekraad, en is overge bracht naar het huis van bewaring in Arnhem, waar zij een medisch onderzoek ondergaat. Foto's Kennedy in VS-archief De familie Kennedy heeft 56 stuks fotomateriaal, waaronder röntgen foto's en kleurendia's, van de autop sie van president Kennedy aan het nationaal archief van de VS gezon den, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van Justitie meegedeeld De foto's zullen waarschijnlijk niet voor het einde van deze eeuw wor den gepubliceerd, omdat de familie niet wil dat dit gebeurt tijdens het leven van de weduwe kinderen en overige in leven zynde familieleden i de >rde. Met toestemming van de familie mogen over vijf jaai deskundigen de foto's zien, regeringsonderzoek is al tijd toegestaan. Noordkoreanen schonden bestandslijn Noordkoreaanse soldaten hebben vandaag ten zuiden van de gedemi litariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea zes Amerikaanse mili tairen en een Zuidkoreaan gedood, al dus heeft het V.N.-commando in Tokio bekendgemaakt. Sinds de wapenstilstand van 1953 zijn dergelijke botsingen tussen pa trouilles sporadisch voorgekomen. Aan de bestandslijn staan 600.000 Zuidkoreaanse en 50.000 Amerikaanse militairen tegenover 430.000 Noord koreanen. Aan beide kanten van de bestandslijn liggen bufferzones van 2 km breedte, geen van beide partijen mag deze overschrijden. Een by de overval gewonde Ameri kaanse militair zei dat de aanvallers Noordkoreaanse uniformen droegen, ter plaatse werden granaathulzen van communistische afkomst gevonden. In de verklaring wordt gezegd dat het V N -commando wil dat de mili taire wapenstilstandscommissie deze zaak direct opneemt met de commu nistische zijde. Het hoofdkwartier van deze commissie is in Panmoend- jon, waar destijds de wapenstilstands onderhandelingen zijn gehouden. Voor Beatrix en Claus (Van onze Haagse correspondent) President Soekarno heeft Prinses Beatrix en Prins Claus, via de rege ring in Den Haag, officieel uitgeno digd voor een bezoek aan Indonesië. De invitatie, waarmee de nieuwe regering in Djakarta het geheel eens Is, is overgebracht door ambassadeur dr. Soedjarwo Tjondronegoro Het is de bedoeling, dat de Prinses en de Prins de gasten zijn van president Soekarno. De bepaling van tjjdstlp en duur n een eventueel bezoek is aan het prinselijke paar. ADVERTENTIE Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 ADVERTENTIE caramels niet duur wel heerlijk n Uit het Leidsch Dagblad van ¥3 2 November 1866: Naar aanleiding eener mededeeling van den Minis ter van Binnenlandfiche Za- i ken, dat zich in den afgeloo- pen zomer in de kazerne te Leiden vele gevallen van cho- lera hadden voorgedaan is gebleken, dat de oorzaak scheen tef liggen in gemis aan ruimte. De oorzaak is ook vooral te zoeken in het water, dat gebruikt wordt voor het schoonmaken en bereiden der groenten, welk water geno men wordt uit een singel, die op korten afstand ligt van privaten. De Gemeenteraad heeft aan Dr. H. van Hall op zijn verzoek een eervol ontslag verleend uls leeraar voor de Natuurlijke Historie aan de hoog ere burgerschool.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1