die heerlijke donzen dekbedden „Koekoek is gevaarlijker dan alle provo's samen" Thuis ook minirok9 langhaar Groningse professor over de provo's Slaap-luxe uit de Alpen-nü bij Gerzon: EZET VOENSDAG 2 NOVEMBER 1960 LE1DSCU DAGBLAD PAGINA 13 Staatssecretaris C. Egas zegt de dingen ronduit (Van onze speciale verslaggever) ..De provo's vormen maar een gering percentage van de jeugd, toch vind ik hun verschijning belangrijk. In hun negatieve aanvallen op allerlei dingen zie ik wel degelijk iets positiefs. Te genover de provo wordt als de ..goede jeugd" vaak het type ten voorbeeld gesteld, dat zich ijverig een positie in onze maatschap pij tracht te verwerven. Laat ik het duidelijk zeggen: dat streven naar dat burgermansideaal vind ik levensgevaarlijk voor onze democratie. En dat laatste kan men niet van de provo's zeggen' Hij is gewend de dingen duidelijk en zonder omwegen te zeggen, de heer C. Egas, staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk. Het afgelopen jaar heeft hij bij herhaling het provoverschijn sel te berde gebracht en steeds gewaarschuwd: „In hun kreten en provocaties klinkt het onbehagen over de volwassenen, over onze insti tuties en over onze maatschappelijke orde door. Wij dienen de oren open te houden". Staatssecretaris Egas is geen beschermer van de provo's. Hij heeft alleen begrip. In de P v.d.A. is de thans 53-Jarige Cornells Egas vooral de landbouwex- pert geweest. Na het lager onderwijs in zijn geboorteplaats Holwerd (Friesland), bezocht hij de middel bare landbouwschool te Groningen, studeerde vervolgens economie en statistiek en werd landbouwkundig opzichter in de N.O.-Polder. Later i hij landbouwkundig medewerker Staatssecretaris E. Egas. van de Wiardi Beekman-stichting en van 1952 tot 1965 tweede-kamer lid voor de P.v.d.A„ in welke functie hy ook voornamelijk de landbouw problemen behandelde. Maar voor de heer Egas beston den er niet alleen korenvelden en bietenakkers. Hij heeft een veelzij dige belangstelling, die hem o.a. bracht in het kader van de voor oorlogse socialistische jeugdbeweging, de A.J.C. en zich later uitte in de functie van cursusleider bij de Volkshogeschool. Hij heeft altijd een grote interesse gehad in de jeugd en niet in het minst in zijn eigen drie kinderen: de oudste (21) is oud-padvinder en studeert thans, de middelste is een typisch tienermeisje in minirok en de jongste zoon (15) is een aankomend provootje, wiens haar al zo lang is dat het door de directeur van zyn hbs nog maar net toelaat baar wordt geacht. Alleen begrip Beschermer van de provo's? In feite gaat de staatssecretaris niet ver der dan dat hij begrip opbrengt, speurt naar de achtergronden en naar de t,endenzen van het provover schijnsel en er een les uit wil trek ken. „Als je spreekt over de provo's moet je je afvragen, wat er met de hele jeugd aan de gang is. En dan stuit je toch allereerst op die zeer grote groep die door dr. Buikhuizen is beschreven, de ongeïnteresseerde, zich vervelende jongeren met een te veel aan zakgeld en een teveel aan vrije tijd. Het gaat hier om de niet- studerende tienerjeugd. Hun aantal zal toenemen en de welvaart zal het zakgeld en de vrije tijd eveneens doen toenemen. Het zijn deze tie ners die het slachtoffer worden van onze technische massamaatschappij. Ook onderwijs Dan Is er de nette, oppassende jeugd die zijn best doet om zoveel 1 mogelijk te leren teneinde later een Izo goed mogelijke positie te verove ren. Dat hoort immers zo? Zij stre- /en naar het burgermansideaal: .binnen zien te komen" in deze ma terialistisch getinte maatschappij. Ons onderwijs doet daar jammer ge noeg aan mee men wordt alleen maar opgeleid voor het baantje maar men leidt niet op in menswording. Noch bij de ene noch bij de an dere groep is er sprake van creatief bezig-zyn: zonder voorbeeld zich zelf uitdrukken in de samenleving en de wereld. En nu zijn er dan plot seling de provo's bijgekomen. Ik moet zeggen, aan creativiteit ont- breekt het hun niet. Zij zien. dat de democratie niet meer functioneert I voor de gewone man, dat de levens- ruimte sterk is gereglementeerd, dat de jeugd geen ontplooiingsmogelijk heden heeft en dat de voetganger wordt weggepest door het gemotori- jseerd verkeer om maar een paar j symptomen te noemen. En de provo I protesteert. De groep is klein, maar mag niet worden onderschat. Am sterdam werkt op het ogenblik hard aan jeugdvoorzieningen, maar dat is niet te danken aan de politieke par tijen maar aan de provo's". Inschakelen Misschien zit staatssecretaris Egas niet zo lang meer in zijn fraaie ka mer op de 15de verdieping van het nieuwe ministeriegebouw in Rijswijk. Maar als hij met de regering ver dwijnt heeft hij de ambtenaren in middels aan het werk gezet en hy hoopt dat zyn opvolger er in dezelf de koers voortgaat. „wy zyn begonnen met het zoe ken naar een methodiek om de ge wone burger te betrekken by sociale, culturele, bestuuriyke en ruimtelyke zaken. Een streekplan byvoorbeeld moet niet worden gemaakt in het provinciehuis, maar in de eerste in stantie in de gemeenschap zelf, waar- by de burger inspraak heeft. Onze getrapte democratie functioneert on voldoende. Wy zien steeds meer machtsconcentraties. Het moet an ders waar het kan. De burger moet zoveel mogelyk zelf worden inge schakeld. Een voorbeeld is het instellen aan een subsidievorm om de tot standkoming van zulke centra te be vorderen. Er moeten daar geen men sen komen, die de baas spelen. Het eigen initiatief van de mensen moet voorop staan. Datzelfde geldt ook voor de gezin nen. Menige vader dankt zyn gezag aan zyn harde hand. Dit lukt tot het kind een jaar of dertien is. Ga je er mee door dan verlies je het contact met dat kind. De opgroeien de jeugd vraagt een goed gesprek met de ouders. Dan biykt, dat er niet zozeer sprake is van een jeugdpro bleem maar van een ouderprobleem. Je komt dan terecht in de man vrouw-verhouding en ook daaraan willen we wat doen, o.a. door subsi dieverlening aan bureaus voor ge- zins- en huweiyksvoorlichting". Ondernemingsraad van wolfabrieken staakt activiteit De ondernemingsraad van de Ko- ninkiyke Scheepjeswol Fabrieken in Veenendaal heeft besloten zyn werk zaamheden te staken. Na langdurige besprekingen kwam men tot deze stap, die een gevolg is van de wyze, waarop de directie de leden aan gaande het ontslag van twintig Ma rokkanen had ingelicht. De leden van de raad hadden het nieuws van i de ontslagen uit de pers moeten ver nemen. Men acht zich daardoor te kort gedaan en beschouwt de directie niet langer als een partner om mee te onderhandelen. De vakbonden werden vorige week reeds van de ont slagen op de hoogte gesteld. Te genover leden van de ondernemings- i raad verklaarde de directie toen, dat er nog geen mededelingen konden I worden gedaan over het vertrek van de Marokkanen. Inmiddels heeft het bedrijf ook aan vier Nederlandse werknemers ontslag De mens van nu en morgen ..De voorkeur voor de witte kleur door de provo's is o.a. een symptoom van het verlangen naar een andere, betere, zuiverder wereld, waarin het leven zich rijker kan ontplooien dan in de tegenwoordige. Er leeft bij velen een sterk onbehagen over de wereld zoals zij is". Dit zei de oud-hoogleraar in de theologie aan de Rijksuniversiteit Groningen, prof. dr. II. de Vos, die sprak over „de mens van nu en morgen' op de gisteren in Amsterdam gehouden jaarvergadering van de Raad voor de zaken van kerk en school van de Ned. Herv. Kerk. „Vele jongeren verzetten zich innerlijk en misschien maar ten dele bewust tegen een letterlijk en figuurlijk vervuilde wereld. Bejaarden Enkele dagen geleden heeft de staatssecretaris by de opening van een bejaardentehuis in Workum (Friesland) een felle rede gehouden waarin hy een pleidooi hield voor een menswaardiger behandeling van de bejaarden. „Het grote probleem van onze tyd is, dat we de jongeren niet willen erkennen en de ouderen niet meer wensen. Ruim elf procent van onze bevolking is ouder dan 65 jaar. Zy mogen niet meer werken en we pro beren ze in tehuizen weg te stoppen. Ze horen er niet meer by. Maar ook die bejaarden zullen eens in opstand komen. Men moet echt iets zinvols voor deze mensen bedenken. Het is de middengroep, die denkt dat zy de wysheid in pacht heeft. Men houdt de jongeren vaak voor. dat de ouderen zoveel meer ervaring hebben. Dat gaat lang niet altyd op. De ervaring van ouderen mensen is veelal meer ballast dan dat deze van nut kan zyn voor jongeren. Een boer van 30 weet meer van moderne land bouwmethoden af dan een boer van 60. Een dokter van 30 is vaak beter op de hoogte van de stand der me dische wetenschap dan zyn oudere collega. In de technische bedryven gaat dat ook op. Men onderschat de jeugd en geeft deze te laat een kans". Dat de provo's aan het bestuur wil len deelnemen door o.a. zitting te nemen in de Amsterdamse gemeen teraad kan de staatssecretaris niet waarderen. „Ik geloof ook niet, dat het deelnemen aan het bestuur als politieke groep in de bedoeling van de provo's ligt. Maar in de bestaande politieke partijen kunnen zij nuttig werk doen. Dat gebeurt trouwens ook en het is wel eens goed dat er tegen een aantal dingen wordt geschopt. Geloof me: Koekoek is gevaarlijker dan alle provo's bij elkaar". Zy haten een wereld waarin men alle risico's tracht te ontlopen, waarin alles gereglementeerd wordt waarin efficiency een zeer hoge waarde vertegen woord, gt, waarin de mens een nummer op een ponskaart van de almachtige bureaucratie wordt, waarin anonieme machten het gebeuren beheersen, waarin alles tot de recreatie toe, met dodelyke ernst bedreven wordt en waaruit het spel element verdreven is of althans meer en meer wordt, zy walgen van de schynheiligheid en huichelary van de „burgerlijke wereld", zei prof. De Vos. Hunkering naar gemeenschap Als keerzijde van het gevoel van eenzaamheid en vervreemding is er in onze tijd, zo merkte de hoogle raar op. een hunkering naar gemeen schap. ook al uit die zich dan vaak in wat wonderlijke vormen, byv. no- zemgroepen en provokelders. Men wil met gelykgezmden samenzyn en liefst in een vast verblijf. Ook in dit laatste uit zich een diep menselyk verlangen. De mens moet ergens wo nen en een thuis hebben, aldus prof. De Vos. De Raad voor de zaken van kerk en school meent dat het hoog tyd wordt om te komen tot een algemeen erkende middelbare akte voor docen ten in de godsdienstige vakken, al dus de voorzitter van deze raad, drs. W. Dekker. De Raad is ongerust over de dreigende mogelijkheid, dat straks in de brugklas op de openbare school geen bybelkennis en cultuurgeschie denis van het christendom meer zal kunnen worden gegeven en ook geen onderwys inzake geestelijke stromln- Deze kwestie is door ons aanhan gig gemaakt, aldus de voorzitter, by de vaste onderwijscommissie van de Tweede Kamer, die dit punt in het voorlopige verslag op de overgangs wet overwegend positief aan de orde heeft gesteld. De voorzitter deelde mee, dat in de naaste toekomst overgegaan kan worden tot aanstelling van een part time-studiesecretaris voor het onder wys in de godsdienstige vakken by het V.HM.O. Polio-epidemie tot staan gekomen Mede namens de geneeskun dige inspectie voor Gelderland heeft de geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid meegedeeld, dat aangenomen mag worden, dat na de getroffen maatregelen ter be strijding van de explosie van kinder verlamming in de gemeente Ermelo het gevaar van uitbreiding van deze ziekte geweken lykt te zyn, nu het laatste patiëntje ruim twee weken geleden ziek is geworden en er daar na geen nieuwe gevallen ter kennis zyn gekomen. club dorpshuizen. Wy werken anmeldlngadres Dljk- 0, Lelden, tel. 41190. spoedopleidingen), oryders. - Uw schade nodern materiaal verk gemoffeld ln overdruk spult- Voor deskundige repa id. schade. Roosevelt- Telef. 34430. b.g Bondsautorljschool De a" Corelllstraat 50. Lel- II. 22287 Ook Katwijk a fnmond 103 tel 3765. benzine zuinig, minder q Nu zelf uw auto repareren met prima passende overzetdor- pels of reparatiestukken Bel 21629 voor uw taxi ntantles voor ziekenfonds ^„g en nacht geopend. Taxi centrale. „Noordelnde" M. J Schutte. Noordelnde 52. Lel- S Rijbewijs. Bondsrijschool jndriks. Erk. gedlpl. Instruct, leert u vlug. veilig en voor delig autorijden. Zaanstraat 59. Leiden, tel. 31306. Q llurirt uw auto Dy Leidse Autoverhuur Centrale. A. J Bierman, Oude Ryn 54. Lel den Tel 32310 Financiering van alle motor rijtuigen. Aanvragen dag gereed. Betcke, s.kan één !f 26785. B Nieuwe auto's zonder chauf feur. Opel Rekord. Volkswagen. Anglla, V.W.-busje met radio Tel 22300 - 32735. B Autogarages 1350, schuur tjes- f 185. Vakantiebuisjes f950. Vraagt gratis prospectus Houtbouw Ubbachs. Kerkrade B.B.B. Berk Bode Bestel huis. Voor het vervoer door het gehele land ls Berk Kaas markt 6 al 35 Jaar het adres Tel. 25341. B Autoiyschool Flip Jansen, erkend gedlpl. Tel 24626, Lei derdorp. B Voor nieuwe en gecoverde banden: Tlp-Top garage. Sint Aagtenstraat 14. Tel. 25709. B Nu 25% korting op banden, accu's, kokosmatten, sportuit laten en vele andere artikelen by Autoshop Ton Rysbergen. Maresingel 64. Tel. 31260. U Dames- en herenrijwielen, compleet vanaf f 125. Groot Voor een goede rU-opletdlng met resultaat, natuuriyk naar Kwak's Verkeersinstituut. Levendaal 171 Tel 22803 Er kend Gedlpl Betrouwbaar B li.B.B. Banden Beanen Ba lanceren. Al 35 Jaar ls Berk Kaasmarkt 6 hiervoor het vakkundig adres. Tel. 25341. Q Nu of nooit. Tydeiyk f 100 'letsen van f 958 nu f 758, v 938 nu f 738, van f 580 480 Zie etalage Firma Dusc wielen vanaf f 79. f Firma Dusoswa, Lelden, tel. 24409. weinig repareren. Speciaal in gericht voor de zware trucks. Berk. Kaasmarkt 6 ls hiervoor het adres. Tel. 25341. ft Autobezitters opgelet! Doe het zelf. Auto-Spray spuitbus sen verkrijgbaar ln alle kleu ren Tevens leveren uw alle bijbehorende artikelen Fa ..De Pelikaan", Pelikaanstraat 27 Lelden Tel 25813. na kantoor uren tel 31982 B Opel Rekord 1964, type 1700. 2-deurs. Gebr. wit. Ge heel als nieuw. Inruil, flnanc. (2 Jaar) mogelijk. Evertsen- Leeuwen, Reitzstraat Fin. (2 Jr.) staling tfk. Tel. 32280, Lelden. B B.M.W. 700 de Luxe 1962, kleur blauw, beniz. 1 14, zeer mooi, 4 pers. wagentje. Elke keuring toegestaan. Vraagpr. slechts f 1450.-. Fin. (2 J.). zonder vooruitbetaling moge lyk. Tel. 32280, Lelden. B Nieuwe auto huren o.a. Mercedes. Opel, Taunus. V.W., Cortina. V.W.-bu3jea, all risk bromf., bj. '65 met f verz. Te bevr. Willemst Leiden, tel. 33424 of 21178. g Wegens vertrek te koop snault Dauphlne 1960. In z g. st. Prijs f875.-. Tel. 01727 - 2394. B Aangeb. Citroen 2 C'.V. le lijke eend) '59. f 675. Verkeert ln prima staat. De Slbterlaan 54 a gereviseerde versnel lingsbak f725.— Buitenrust straat 9. Tel. 40604. B Te koop I'uch 1963. ln zeer goed f225.-. Haarlemrm Zij-ingang. B In g. st. verkere open laadbak. T.e aangeb. Opel Rljkslnstamtie betal lng mogeiy k H Te koop Renault Pinksterbloem 19. Magneet, f 80. 11.0< gelopen. Van Vliet, straat 39. Leiden. B Citroën 2 CV 19.->! In Andermatt, in Kitzbühel of in Chamonix hebt u ze leren kennen... als een wonderlijke weelde van warmte-zonder-gewicht. Dekbedden. Luxueus en hygiënisch. Comfortabel en gemakkelijk. Ze zijn er nü voor u in Nederland, bij Gerzon. Die luxe in uw eigen slaapkamer. dekbedden met dons v.a. 105.-, met Vestan v.a. 62.50. ]ORZOLINO couvertures met bijpassende slopen v a. 28.75. Tussen 19 Inl. 01710

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13