Het hoe en waarom van de effecten-beurzen Fotojournalisten boos Knipogen tegen het leven Je prettig voelen, fit... 't Begint met gezond eten En gezond eten begint met Brio! Ook gezamenlijk beleggen mogelijk OPERASTUDIO OP TOEREN Heerlijke, zuivere Brio heeft de fitheid in zich: mais-, zonnebloem en sojaolie. 3 gouden oliën! Nog gezonder dan gewone plant aardige oliën door hun bijzondere samenstellingBreng daarom Brio in uw leven. Voor frisse veerkracht, elke dag opnieuw! Brio de moderne plantenmargarine die u helpt om fit te blijven. WOENSDAG 2 NOVEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 DEPOTS De belegger kan tussen de verschil lende „soorten" effecten een keuze maken. Binnen de „soorten" staat hij voor de keuze welke maatschap pijen en/of welke instellingen zijn vertrouwen waardig zijn, welke stuk ken hem een redelijke opbrengst ga randeren of kans geven op koers winst. Kortom, het samenstellen van een „effectenportefeuille" is geen eenvoudige zaak. Gelukkig staan de belegger advi seurs ten dienste. Allereerst de ban ken, die beschikken over functiona rissen die de beurs van dag tot dag nauwgezet volgen en over mensen die het bedrijfsleven steeds weer op nieuw analyseren, op wetenschappe lijke wijze en met de feeling een vakman met ervaring eigen. De ad viseurs stemmen hun adviezen af op de persoonlijke omstandigheden van hun cliënten, waarvan zij onder ge heimhouding kennis nemen. Niette min, de beslissing over de beleggin gen is aan de cliënt. Nu zijn er mo gelijkheden om de zorgen van de be legger weg te nemen, om aan de se lectie voor een deel te ontkomen. Deze mogelijkheden bieden verder de kleine, beginnende belegger de kans zijn risico's te spreiden en zijn kan sen te vergroten. Men is nl., het eerst in Engeland en Schotland rond 1870, op de gedachte gekomen om het te zoeken in gezamenlijke belegging, in bel eggingstrusts Dat kan op allerlei manieren. Eén is, dat er een bepaald aantal van verschillende soorten aandelen en/of obligaties worden gekocht en in een depot (in het Engels unit) gestopt. Het depot wordt daarna verdeeld in een aantal „fracties", die elk 1/zo- veelste van de totale waarde van het depot vertegenwoordigen. In ons land wordt dan gesproken van depotf r actiebe wij zen. By de depots kan worden uitge gaan van een aantal fondsen dat ge durende een van te voren vastgestel de tijd in het depot moet blijven. Men spreekt dan van fixed trusts. Is er voor de beheerders een beperkte vrijheid om een fonds tegen een an der te wisselen, dan is de term fle xible trusts. Bij de managements- trusts mogen de beheerders fondsen verkopen en door andere vervangen, kortom een actieve beleggingspolitiek volgen. De bewijzen van deelneming heten in dit geval: participatiebewij- De depots kunnen wat de samen stelling betreft een „doel" hebben, zich richten op één tak van bedrijf, waarin zij dan de beste onderne mingen opzoeken en er belang bij nemen. Als voorbeeld kunnen die nen de „Holinda-depots". Er was er één voor textiel, één voor scheep vaart, enz. De depots kunnen het ook zoeken in een bepaald land, of groepen van landen, of uitsluitend in aandelen, of obligaties, of converteerbare obliga ties. De depotfractiebewijzen en par- ticipatiebewijzen worden ter beurze in guldens en niet in procenten ge noteerd. De uitkering van de inkom sten aan de houders van de depot fractie- of participatiebewijzen, ge- geschiedt meestal tweemaal per jaar, onder aftrek van kosten ook in guldens en niet in procenten. De Vereeniging voor den Effecten handel heeft de officieel genoteerde depots met waarborgen omringd. Er zijn strenge bepalingen omtrent het bewaren van de fondsen, het bekend maken van de berekende waarde van de depotfractie- en participatiebewij zen en het uitgeven en royeren van stukken. De participatiebewij zen kunnen nl. bij de beheerders worden ingeleverd tegen de bereken de waarde minus de kosten. In de Prijscourant van de Vereeniging wordt de laatst berekende waarde elke dag opgenomen. De kosten van beheer kunnen nogal oplopen, waar tegenover de risico-spreiding staat. Het „dividend" pleegt gelijkmatig en aan de redelijke kant te zijn. BELEGGINGSMIJEN Behalve de depots zijn er de be leggingsmaatschappijen, anders dan de depots in NV-vorm. In ons land is de grootste en bekendste het Rot- terdamsch Beleggingscomsortium NV, Robeco. De Robeco noteert tegen woordig ook in guldens, langen, omdat de fiscus die groten deels weg belast bijv., maar die meer gebaat zijn bij vermogensaanwas, bij een sterke groei van het gezamen lijk belegde vermogen. Voor hen heeft Robeco kortgeleden een aparte beleggingsmij opgericht, de Rolinco. Zo ziet men, ook bij de beleggings- mijen kunnen verschillende wegen worden ingeslagen, ook wat de sa menstelling van de portefeuille be treft. De Vereeniging legt aan de be- leggingsmijen geen bijzondere ver plichtingen op. De fiscus is zo vriendelijk de winst van beleggingsmij en vrij te stellen van vennootschapsbelasting. Dat is logisch, want de maatschappijen waarvan aandelen in portefeuille zijn, hebben reeds vennootschapsbe lasting over hun winsten betaald. Om fiscale redenen beleggen de be- beleggingsmaatschappij kan het ook I leggingsmijen weinig in obligaties, in procenten. I van de rente daarvan moeten zij nl. De Robeco geeft alle inkomsten uit wel vennootschapsbelasting betalen, de belegging, na aftrek van beheers-Koerswinsten mogen onbelast wor- kosten, door aan haar aandeeLhou- den gereserveerd, maar niet onbelast ders. Nu zyn er beleggers die geen worden uitgekeerd. Een stimulans om hoog rendement van hun bezit ver- I „innerlijk" sterker te worden. K.L.M. winst tot nu toe 89.2 miljoen De directie van de KLM deelt mee dat over het tweede kwartaal van juli t/m september 1966 een winst werd behaald van 56.2 miljoen gulden, bij een totaal aan bedrijfsiü- komsten van 252.9 miljoen pilden. De vergelijkende cijfers voor het tweede kwartaal, eindigend op 30 september 1965, zijn resp. 42.9 miljoen eulden winst en 222.1 miljoen gul den bedrijfsinkomsten. Over de eer ste helft van het lopende boekjaar (van 1 april t.m. 30 september 1966) bedraagt de winst 89.2 miljoen gu' Jen tegen 57.4 miljoen gulden in ue overeenkomstige periode van het vo rige boekjaar. Het eigen vermogen bedraagt per 30 september 1966 208.3 miljoen gulden tegen 119.1 miljoer gulden per 31 maart 1966. „Doping" De toeschouwers van een tafeltenniswedstrijd tussen een Chinese en een Roemeense ploeg in Sjanghai hebben gisteren voor de aanvang met luider stemme uitspra ken van Mao Tse-toeng geciteerd, die de Chinese spelers blijkbaar uitermate hebben geïnspireerd: de Roemenen werden verpletterend ver- Reclame-actie van Amateurfotografie springt onjuist met perskaarten om (Van onze Arnhemse correspondent) Er is, voornamelijk in de kringen van foto-journalisten, een storm van verontwaardiging opgestoken over een „grandioze wedstrijd voor ieder een" van de Stichting ter Bevorde ring van de Amateurfotografie. Bladzijden groot werd de eerste ron de van de wedstrijd dezer dagen in een aantal weekbladen aange kondigd, waaruit bleek dat de deel nemers duizenden „speciale pers kaarten" voor sportevenementen kunnen winnen. Voorwaarden zijn, dat ze een tweeregelig rijmpje af maken cn voor een bepaald bedrag bi| hun fotohandelaar besteden. In de advertentie wordt gesteld, dat de wedstrijd in samenwerking met de Nederlandse Vereniging van Foto-journalisten en de Nederland se Sportfederatie wordt gehouden. „Dit initiatief juich ik van harte toe", zo wordt Jan Cottaar, de voor zitter van de Nederlandse Sportpers, in de advertentie in de mond gelegd. Hij heeft, evenals de heer J. P. de Kreuk, voorzitter van de foto-jour nalisten, zitting in de jury. Maar na het verschijnen van deze eerste ad vertentie is gebleken dat de heren Cottaar en De Kreuk dit initiatief allerminst toejuichen en zeker niet van harte. Onjuist beeld Volgens de heer De Kreuk is er van het begin af alleen over toe gangskaarten gesproken en niet over perskaarten. Wel is de mogelijkheid geopperd enkele amateurs in de ge legenheid te stellen met een foto journalist naar een wedstrijd te gaan. Dat zou dan over een stuk of vijf, zes amateurs gaan. „Die dui zenden perskaarten zijn natuurlijk onmogelijK, want we willen het zo exclusief mogelijk houden. Overi gens, we kregen de aankondiging van deze advertentiecampagne, toen ei niets meer aan te doen was. De eerste advertentie zou namelijk en kele dagen later al verschijnen". De Nederlandse Vereniging van Foto journalisten heeft toen een protest brief aan de stichting gestuurd, waarin o.m. stond: „Het gevaar is niet denkbeeldig, dat het publiek door de annoncering „duizenden perskaarten beschikbaar" een volko men onjuist beeld krijgt van de be tekenis van een perskaart". „Overigens, we dachten dat we in de jury zaten om sportfoto's te be oordelen", aldus de heer De Kreuk. Voorgelegd De directeur van de Stichting ter Bevordering van de Amateur-foto- grafie, de heer Bossers, verklaarde pertinent, dat de volledige tekst van advertentiecampagne tijdig is voorgelegd aan de heer J. M. Bok- secretaris van de foto-journalis- en de heer L. Wolff van de Ne derlandse Sportfederatie. De heer Bokma maakte toen inderdaad be zwaar tegen het begrip perskaarten, maar tenslotte werd toch tot een ak koord gekomen. Volgens de heer Bos sers beschikt hij zelfs over een brief, waarin foto-journalisten verklaren akkoord te gaan met deze opzet. Dit werd echter categorisch door de heer De Kreuk ontkend. „De heer Cottaar kwam later met een argument, dat ons wel aansprak. Volgens hem werd gesuggereerd, dat perskaarten te hooi en te gras verstrekt kunnen worden", aldus de heer Bossers. „Het was toen echter te laat om nog in te grijpen". Paspoort De directeur van de Stichting zei het te betreuren, dat het zo gelopen is. „Het zijn ook geen echte pers kaarten, maar „speciale perskaar ten", die door ons worden uitgege ven, in samenwerking met de sport verenigingen". Inmiddels heeft de stichting een brief gestuurd aan de Nederlandse Vereniging van Foto journalisten die nog niet ontvan gen is waarin wordt beloofd, dat het woord „perskaart" in de volgen de twee ronden van de wedstrijd vervangen zal worden door paspoort". De Studio van de Ned. Ope- De leiding van de Opera-Studio ra Stichting draait na zijn j heeft Frans Boerlage. Voor de aanloop in het vorig seizoen nu\ muzikale vorming zorgt Johannes op volle toeren. De bezetting is den Hertog, geassisteerd door Jan aanzienlijk uitgebreid en bestaatv. Spaendonck Toneel- en regie- nu uit vier zangeressen en vier j lessen worden gegeven door Frans zangers, allen afgestudeerd, die Boerlage, Johan de Meester en gedurende een of meer far en j Jan Bouws. Beweging wordt on nauw betrokken zullen ivorden bij derwezen door Billy Wilson. Ope- de uitvoeringen van de Stichting ra-Studio gaat Benjamin Brit- en zodoende in de theatersfeer de ten's „The rape of Lucretia" in „finishing touch" kunnen krijgen december uitvoeren in de Kleine Zaal van het Concertgebouw in Amsterdam en voorts in verschei dene grote steden van ons land. Bovendien staan een acte uit „Werther" van Massenet en „De Telefoon" van Menotti op het programma voor het Hartewens- Festival in Haarlem. Op de foto de voltallige bezet ting, bezig een scène uit „Wer ther" onder de loep te nemen. Onder het critische oog van re gisseur Boerlage oefent Simon van der Geest een omhelzing met Emmy Greger. Op de voorste rij v.l.n.rMarco Bakker, Ans Phi- lippo, Nelly Morpurgo en Meinard Kraak. Achterste rij: Maria Boender en Gerard van Loon. Simon C, Jansen dirigent Toonkunst te Utrecht Met ingang van 1 Januari 1967 is tot vaste dirigent van het koor van Toonkunst afdeling Utrecht benoemd Simon C. Jansen. Hy is de opvol ger van Cees Stolwijk. Leidse huisvrouw krijgt f 75 boete „Ik ben zo vergeetachtig", klaagde een 39-jarige huismoeder uit Leiden, die zich voor de Haagse politierechter had te verantwoorden, omdat zij zich in een zelfbedieningszaak aan dief stal had schuldig gemaakt. Ze wist nog wel dat ze een pakje kaas, worst, een busje koffie en nog wat andere boodschappen in haar tas had gedaan, maar het afrekenen was ze vergeten. „U had beter de boodschappen kunnen vergeten", constateerde de officier van Justitie, die zei geen woord van die vergeetachtigheid te kunnen geloven. Doch hij wilde voor de eerste maal nog volstaan met een geldboete van f75 met als waar schuwing een week gevangenisstraf voorwaardelijk, waartoe de recht ei- veroordeelde. Nader onderzoek mogelijkheden bloemencorso Nadat het subsidiërende comité Onpersoonlijke Reclame voor de Bloembollen in Hillegom kenbaar had gemaakt de subsidie van 30.000 gulden aan het Centraal Comité Bloemencorso Bollenstreek niet meer te verlenen omdat te weinig werd ge daan aan propaganda voor het corso, heeft het corso-comité advies ge vraagd aan de heer Th. Zwetsloot, die 15 jaar als voorzitter van de propa- gandacommissie van de Keukenhof zijn sporen heeft verdiend. Hij heeft toegezegd de mogelijkhe den op korte en langere termijn te onderzoeken volgens de wensen van het subsidiërende comité. Slaagt de heer Zwetsloot hierin dan zal het grote bloembollencorso, dat zonder een betere propaganda niet meer zou rijden, toch weer op een van de laat ste zaterdagen van april of begin mei door de bloembollenstreek trekken. SLEUTELTJES imeisl gevraagd ivraagd lste en 2de he iper Hoog loon. Tiele- Kapsalons, Damlaan 58, tendam. tel 01761 - 3325 ivraagd f of kap met onze afd. Ultzen- Geheel soc verzekerd levrij) Van der Linden's hele dag, Uur. Tel. 01751 - 8269. I vragen een leerllng- afd. Pers. aan J Lelden, tzorgers gevraa; avondblad. Geen 0. AanmeldenNoord- J 30. Tel. 30131. [ulshoudeUjke hulp ge- 1 ochtend of enkeli -Per Bijve iste. Bezorgers ge- >r Leiden, Leider- stgeest. Geen week- tot f 35 per week. dagbl. De Telegraaf. vorige Daalen, Zljdeweg -el. 01751 - 8075 elke dag. Tijden overee komen. Mevr. v. Daalen, 2 weg 4, Wassenaar, tel. 01' 8075. n Wie heeft er tijd om t werk te verrichten? Inl.: Tipgever", Postbus 21. He Idc Am Dacht Huishoudster gevraagd j Brieven kei J. C. Hogenboom, Hoge Rijndijk 102, Leiden. Tel. 22024. Werkster gevraagd voor 1 of 2 ochtenden in de week. Loon f3 per uur. Mevr. A van Erk, Mathenesserlaan 8, Oegstgeest. Tel. 54768. Gevr. in gezin van 3 pers in Wassenaar, nette huishou delijke hulp, bekend Konijnenlaan 50. Wa: Tel. 01751 - 8499. iSpoed. Spoed. atelier vraagt i ^jhoonma- dit blad B Tijdelijke hulp i/d. huish. fevraagd, in gezin met 3 lelne kinderen, van 8.30 1.30 uur. MevT. A. D. v. Berge Henegouwen, Asserstraat 4. Merelstraat 46. De Kock's zelfbediening vraagt voor directe indienst treding caissière of leerling- caissière. Hoog loon. 5-daagse werkweek. Verg. reisgeld. Be drijfskleding in bruikleen. Te lef. Sol. dag. a. d. zaak Fred. Hen driklaan 26 - 28. Na Fred. Henidriklaan 40 24085. Leiderdorp. S Gevraagd werkster voor liefst één dag of 2 halve da- Coilgiv Post, Louise ST gen dame gezelschap houden, 2de kapster ge dagmorgen 10 dit Brieven Een flinke week. Niet beneden 18 jaar. Telefonische aanbiedingen n< 01710 - 53308. g Gevr. voor direct jongem leeftijd 18 a 20 J< geleld te worden tot. asisstei bedrijfsleider in ons bedrijf - de op- nakklng van snijbloemen. Tel. ken. Brieven bur. Personeel aangeb&fen Wie kan zaterdags een flin ke handige Jongeman. 17 J. gebruiken? Brieven bur. van dit blad onder no. 3681 k. de ochtenduren. Tel. 50835 Schilder die zijn vak vei staat vraagt binnenwerk. On- ntle. D. v. d. Me. Lombokstraat 40, Lelden. >okstrj Telef. 42564. B Ver stel naai ster komt l>i| V thuis van 8-10.30 uur f3.5C dit Wad"onder eno" 3625 k/^ Gevraagd 2- k 3-groteka- merwoning, goede stand, rui- - goed onderhouden heel huls, bj. schuur, groot balkor en achtertuin. Huur week. Brieven bur. flat Verdlstraat. K, Ruiling heel huis met tuin In Z.W. voor ander huis. Rijnsburgerslngel of Haarlem mervaart. Brieven bur. van dit blad onder no. 3669 k. ;evlng. Brieven bovenwoning, huur f 18.75 Lelden of omgevlr bur. van dit blad p. p.. 29 dg. Tol f 698.- p.p. Vraag prograi I [ffisbureau Wolters. Vlsn 1. Lelden. Tel. 24862 - *De Brio oliën zijn in hoge mate meervoudig onverzadigd: gezond, zegt de moderne voedingsleer,

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11