IN DE De auto mag best mee, als remmen banden orde zijn en in DUIZENDEN NEDERLANDERS VLUCHTEN VOOR DE WINDERIGE WATERKOU NAAR STRALEND WIT LAND IN HET ZUIDEN Weekeinolii|laga UMdscb uagblad dags een zeebad wenst te nemen moet niet naar Oostenrijk gaan. Degene die uitsluitend naar een wintersportgebied trekt om bruin te worden, loopt altijd het risico dat het een paar dagen achter elkaar sneeuwt. Dan verveelt hij zich. Het is daarom niet zo wonderlijk, dat de zonaanbidders de laatste jaren steeds meer naar echte zonnelan den reizen. Vervoermiddel. De wintersportva kantie is meestal de tweede vakan tie, dus kort. Iedereen wil snel op de plaats van bestemming zijn. Vliegtuig en trein zijn favoriet. Volgens jhr. Sandbergh zijn de win tersportgebieden in Oostenrijk het beste per trein te bereiken. Vlieg verbindingen met Oslo, München, Zürich, Genève en Milaan maken de afstanden tussen Nederland en de gebieden rond deze plaatsen kort en aantrekkelijk. Voor de trein pleiten: de mees te rijden 's nachts, zodat er van de echte vakantie weinig verloren gaat en de treinen rijden zo goed als altijd, ondanks miserabele weersomstandigheden. Periode. In de regel zijn de ge bieden die liggen op een hoogte van 1800 meter af sneeuwzeker. In ja nuari, de nog steeds niet ontdekte wintersportmaand, ligt nagenoeg overal sneeuw in gebieden tussen de 1000 en de 1200 meter, na half maart moet het hoger worden ge zocht, tussen de 1600 en de 1700 meter. De voordelen van de zeer hoog gelegen gebieden zijn, dat er altijd sneeuw is en dat ze meestal boven het wolkendek liggen, waar dus altijd de zon schijnt. De eerste zeer grote drukte bele ven de wintersportplaatsen tussen Kerstmis en Nieuwjaar. Ook aan de prijzen is dat te merken. Van 6 januari af tot 5 februari valt er een rustpauze, hoewel de omstandighe den voor de echte skiër dan ideaal zijn. Op gang komt het weer rond de 5e februari, het blijft druk tot begin maart, rond Pasen is er nog een opleving en daarna is het oit. Bepalend voor de aard van het onderkomen zijn de vragen of de wensen uitgaan naar eenvoudig of mondain, een hut of een hotel, een gezellig dorp met meer hotels, meer skileraren, meer skiliften en meer keuze in het uitgaan. Elke plaats met een goed skigebied heeft zich ontwikkeld tot een mondaine plaats. De voordelen van het wat eenvoudiger dorp zijn: rust. goed koop, veel meer contact met de be volking, minder avondverkeer, min der afleiding van het sportgebeu ren. Daar bestaat tenminste ook de mogelijkheid om een kamer met ontbijt te huren. Degene die dan een afdaling wil maken is niet ge bonden aan vaste tijden voor een maaltijd. Over het skiën zelf. Het oefenen begint altijd met eenvoudige tocht jes: met de lift naar boven en dan langs een meer of minder vaste route naar beneden. Een kwartier of een half uur skiën per dag is in het begin ad veel. Een half uur skiën per dag is trouwens voldoende om deze sport te leren. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat iemand die in zijn enthousias me te veel skiet, na een dag al nadelen ervan ondervindt. Spierpijn kan de hele wintersportvakantie be derven. Het is daarom nuttig en nodig om zich op het skiën voor te bereiden door in deze maanden al deel te nemen aan de skigym- nastiek, die door de Nederlandse Skivereniging in bijna alle grote plaatsen wordt georganiseerd. Het lichaam raakt gewend aan de ski- bewegingen. Hij, die zich hiervoor opgeeft, zal eenmaal op vakantie geen dag verliezen door stijfheid, noch het après-skffeest met een pijnlijk gezicht aan zich voorbij moeten laten gaan. Nog enkele praktische tips over de ski's. Jhr. Sandbergh adviseert: ,,De beginneling moet nooit ski's kopen. Hij kan ze veel beter huren. Later, als hij een enthousiast skiër is geworden, is er nog tijd genoeg voor. Het niet overhaastig kopen van ski's is alleen daarom al zo belangrijk, omdat er op het gebied van skiën nog steeds veel wordt uitgevonden. Een snufje van de laatste jaren is de zogenaamde veiligheidsbinding, die het breken van benen kan voorkomen. De vei ligheidsbindingen gaan los bij een val voorover en bij een val zij waarts. Het bovenstaande is niet voRedïg. Over de techniek van het skiën zelf bij voorbeeld is nog veel meer te vertellen. Er bestaan goede boekjes over, geschreven door o.a. mr. Ft. Dony en door R. de Bruine. Elke sportzaak geeft graag voor lichting over de uitrusting en voor de rest is het een zaak van gewoon zelf doen zonder bang te zijn voor dat gebroken been en die maanden m het gips. Ten sJotte de caravanners. 7f] moeten bedenken, dat het m het wintersportgebied 's nachts zéér koud kan rijn. De eerste eis. die men aan een caravan welke wordt gebruikt voor een wintersportvakan tie, moet stellen is, dat de wagen een goede isolatie heeft. Dat wil zeggen, dat de ruimte tussen bin nen- en buitenwand is gevuld met een isolerend materiaal. Is dit niet zo, dan „vergaat men van de kou". Goede slaapzakken en een stel ex tra dekens zijn natuurlijk onmis baar. Bovendien zal men moeten zor gen voor een goede verwarming in de caravan. Er zijn vele merken kachels te koop, die óf wel onder de vloer, óf wel tegen een wand worden gemonteerd. Als brandstof wordt olie of gas gebruikt. Wie goed toegerust per auto naar de winters portlanden trekt, bij het rijden goed uitkijkt en geen risico's neemt, zal ondervinden, dat het rij den door het winterse landschap best meevalt en zelfs een ontspan ning kan zijn, omdat het zo héél anders is, dan men hier gewend i6. H. A. Winckei. ir WINTERSPORT: gebroken armen, benen en. lekker liggen zonnen in de sneeuw. Gave (maar bleke) mannen vrouwen op de heenreis, een grote bruingebrande gips- massa terug. Nog heel veel mensen denken ook m 1966, bet jaar waarin naar schat ting 120.000 Nederlanders naar de wintersport gaan, in deze ongelukkige termen. Zij heb ben het mis. Door het gebruik van de zogenaamde veilig heidsbindingen aan ski's is het aantal ongelukken de laat ste jaren snel gedaald. De win- m tersporter denkt in de maan Als u dit leest, kan er nog wel voor de wintersport gere serveerd worden. De periode tussen Kerstmis en Nieuwjaar zit waarschijnlijk voL Bïj een wintersportvakantie is zich verzekeren nog veel be langrijker dan bij een zomer vakantie: dat gebroken been is duur. Ook een wintersportvakan tie hoeft niet kostbaar te zijn. Er zijn al arrangementen voor 200 gulden. Ci De Franse Toeristen Service (o*e van de in verhouding goed kope reizen naar Parijs) orga niseert dit jaar voor het eerst Wintersportreizen: met recht streekse couchette-rijtuigen naar de Haute Savoie. Zvid-Stavië is ideaal voor een tweede vakantie: m het ene deel, aan de Dalmatische kust, kunt u zonnen; in het andere, bei binnenland in, kunt n in de sneeuw wandelen. O Deze twee pagina's over win tersport zijn natuurlijk niet vol doende. Voor nog veel meer in formatie, verwijzen w«» u in de eerste plaats naar de verkeers bureaus: voor Frankrijk (tot aan het einde van dit jaar) Noordeinde 138, Den Haag, voor Spanje, Laan van Meerder- voort 88a, Den Haag, voor Oostenrijk, Herengracht 437, Amsterdam, voor Zwitserland, Koningsplein 11, Amsterdam, voor Duitsland, Spui 24, Amster dam, voor Italië, Rokin 52, Am sterdam, voor Zuid-SIavië Plaats 11a, Den Haag. den van voorbereiding op de tweede vakantie (voor sommi gen de enige omdat ze het zo mers lang niet zo fijn vinden als in de ijle bergwinter) trou wens aan heel andere dingen. Hij kiest een plaats. De belang rijkste rol daarbij speelt het geld. Kan hij het laten rollen, aan is er geen probleem. De meesten kunnen dat echter niet. Zij moeten zich af vragen: wat stel ik voor eisen? Wil ik zelf skiën of wil ik alleen maar wandelen, bruin worden, schaatsen of curling spelen? „De echte skiër", aldus jhr. A. Th. G. Sandbergh die bij de Nederlandse Skivereniging is belast met de zorg voor de voor lichting en de documentatie, „kan met een veel eenvoudiger plaats uitkomen dan de niet-skiër". De niet-skiër eist namelijk wandelwe gen, die sneeuwvrij worden gehou den en die niet voor het grote ver keer toegankelijk zijn. Hij eist ge legenheid om te schaatsen en cur ling te spelen. Hij wil wel eens een goede ijshockeywedstrijd zien en voor hem is ook het hele après-ski (waaronder het avondvermaak) ge beuren van grote betekenis. Deze niet-skiërs vormen een gro te groep, waarschijnlijk zelfs de helft van de geschatte 120.000 Ne derlanders die jaarlijks naar de wintersport gaan. De heer Sand bergh adviseert hun: ga naar een grotere goede plaats. Daar alleen is het geld er om wandelwegen schoon te houden en om te zorgen voor de verdere accommodatie. Hij kiest een land. Nauw daar mee verbonden is de taal. Iemand die geen Frans spreekt moet be slist een Duits sprekend gebied ne men. Van groot belang is dat bij voorbeeld bij de skilessen. In Duits land, Oostenrijk, een groot stuk van Zwitserland en het noorden van Ita lië kan iedereen met Duits terecht; in het zuidelijk deel van de Dolo mieten alleen maar met Italiaans: in Scandinavië met Engels. Dat Scandinavië bij de Nederlan ders als wintersportgebied niet zo in trek is verklaart jhr. Sandbergh uit het klimaat. In februari schijnt daar, volgens hem, een miserabel zonnetje. Pas de maand april wordt mooi. Maar dan is het te laat, want het is nu eenmaal zo, dat het ski seizoen loopt tot Pasen. Ook het klimaat oefent dus in vloed uit op de keuze van een win- tersportland. Hij die 's morgens een afdaling wü maken en 's mid Hoewel de moeste wintersport- liefhebbers er de voorkeur aan ge ven rich per trein of vliegtuig naar het uitgekozen oord te begeven, groeit de laatste jaren het aantal van hen, die dit per auto willen doen, toch gestaag. Daar zijn na tuurlijk redenen voor: bet is spor tiever, het is goedkoper en men is niet gebonden aan bepaalde ver trekuren. Nóg een reden, die steeds meer aan gewicht wint, is het feit, dat vele carawan-bezitters ook in de winter hun rijdende huis produk- fcief willen maken en het meene men naar T wintersport land, waar zij een toenemend aantal kampeer terreinen vinden, dat ook in de win ter geopend is en dat aitle mogelij ke comfort biedt. Degenen, dte plannen maken per auto naar be sneeuwde en bergachtige streken te gaan, moeten daar natuurlijk niet hl te licht over denken. Zij zul len daar rij-om «standi ghed en aan treffen, die belangrijk verschillen met die welke in ons vlakke land je gewoonlijk aanwezig zijn. Voorzorgen Fn de eerste ptarats het natuur lijk zaak de auto in optimale con ditie te laten brengen door de ga rage waar men gewoon is de wagen „beurten" te laten geven. Daarbij moet men er speciaal op aandrin gen, dat bet remsysteem van de auto goed wordt nagekeken en ver rieten of nagenoeg versleten re-m- voeringen of -blokjes (schijfrem men) worden vervangen door uieu- Maar het allervoornaamste is, dat de nodige aandacht wordt be steed aan de banden, want het rij den op harde sneeuw en (somtijds) ijs is iets, wat wrj m Nederiand niet zo dikwijls doen. In de wintersport! anden moeten daarbij (om het moeilijker te ma ken) dikwijls meer of minder stei le hellingen worden beklommen of afgedaald, zaken, waarbij het uit kijken is geblazen. Iedere automobilist zal begrijpen, dat de gewone banden, waarmee de auto onder normale omstandig heden zo heerlijk over de wegen suist, niet meer voldoende zijn. Het zal dus nodig rijn speciale banden te monteren, die zijn afge stemd op het gebruik op gladde wegen. Ook op weg naar het win tersportoord zal men in het koude jaargetijde dikwijls wegen aantref fen, die met gewone banden onbe rijdbaar zijn. Spijkerbanden Sinds enkele jaren zijn daartoe in de handel de z_g. spijkerhanden, banden met speciale profielen, die vooraten zijn van een groot aantal „spikes", hardmetaien peimen, die de wagen vaster op de weg doen liggen en vooral op beijzelde we gen veel nut afwerpen. Men doet er goed aan bij bet aanschaffen van spijkerbanden zijn bandenleve- rancier om advies te vragen. Dan is men er zéker van voor zijn wa gen „aangepaste" spijk er bande® te krijgen. Een tweede zaak, tfie met ver geten mag worden, is de kwestie va® de sneeuwkettingen. Sommige bergwegen worden in het wintersei zoen bij slechte weersomstandighe den door de autoriteiten verboden voor auto's, <üe niet rijn voorzien van sneeuwkettingen. Voor ee® Ne derlandse automobilist is het aan schaffen van sneeuwkettingen na tuurlijk vrij kostbaar, omdat bij ze maar weinig gebruikt. Daarom is bet prettig te weten, dat er in de wint er-sportlanden vele garages rijn, die dew kettingen verhuren. Wie ze tóch wfl kopen, kan in ons land natuurlijk wel terecht. Adres sen van zaken, die de kettingen verkopen, kan men bij de toeristen organisaties aks KNAC of ANWB te weten kennen. Hulp Mocht (te nood aan de man ko men in het vreemde winters port land, dan staan er steeds organisa ties klaar om hulp te bieden. In Zwitserland heeft de Automobiel- dub op 57 bergwegen ia de Al pen en de Jura een net van 310 SOS-poriën van waaruit men gratis hulp of bijstand kan aanvragen. Van iedere openbare telefooncel uit kan men dag en nacht hulp inroe pen door het nummer 11 te draai en. Als men nummer 163 draait hoort men mededelingen over de toestand van de wegen. Bovendien patrouiHeert op de Alpenpaswegen de Wegenwacht van de Touring- club.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9