LEIDSCH DAGBLAD Schmelzer streeft nu naar kabinet »Be Quay Bruiloftsfeest op paleis vijver JAMIN DrsDe Pous op Economische Zaken Al vorst Auto van de spion Blake in Kilburn (Londen) gevonden In het-Oostenrijkse boiiwscliandaal hoge ambtenaar in arrest ©uct Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 29 OKTOBER 1966 No. 32011 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (btf vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67065 Formateur Schmelzer werkt onverdroten verder aan de vorming van een katholiek minderheidskabinet, aangevuld met min of meer politiek onafhankelijke deskundigen. De katholieke ministers Luns (buitenlandse zaken), De Jongt Defensie) en Veldkamp (Sociale Zakenhebben waarschijnlijk hun medewerking reeds toegezegd. Er bestaat voorts goede grond voor de verwachting, dat I oud-premier De Quay, (KVP) een eventueel interim-kabinet zal willen leiden. Op voorwaarde echter dat ie posten Financiën, Economische Za ken en Sociale Zaken, een sterke bezetting krijgen. de formateur voor zover bekend nog geen kandidaten gepolst. Men rekent er in Den Haag op, dat met het zoe ken naar kandidaten voor al deze posten veel tyd zal heengaan. Bogaers niet De enige demissionaire katholieke minister, by wie drs. Schmelzer waar schijnlijk geen succes heeft gehad met zijn verzoek om over te stappen in een nieuw kabinet is drs. Bogaers Prof. Bosman gepolst voor financiën De formateur zal voor de bezetting van het ministerie van Economische Zaken vermoedelijk drs. De Pous pol sen, voorzitter van de Sociaal Eco nomische Raad en minister van Eco nomische Zaken in het kabinet De Quay (1959—1963). Maar of de heer De Pous zijn medewerking zal willen verlenen is op zijn minst twijfelachtig j Voor de bezetting van het ministerie van Financiën houdt de formateur vermoedelijk het oog gericht op de Tilburgse hoogleraar in de monetaire politiek, prof Bosman (KVP)een van de adviseurs van de KVP-fractie in de begrotings-techniek. Nu juist de KVP zulke grote kritiek had op het financiële beleid van het kabinet-Cals is het nauwelijks denk- i baar. dat juist deze post bezet zou I worden door een niet-KVP-er. Zo- Iets zou de Katholieke Volkspartij in een pijnlijke situatie brengen. Geen bezwaar Drs. De Pous Is lid van de CHU, maar heeft zich als voorzitter van de SER vrijwel geheel losgemaakt van de partijpolitiek. Gezien de instelling van de Christelijk Historische Unie zal er vermoedelijk geen bezwaar te gen bestaan dat hij toetreedt tot een tijdelijk overbruggingskabinet, dat hooguit 2 3 maanden zal regeren. Voor alle andere portefeuilles heeft DICTATORIALE RECHTBANK IN ZANZIBAR De regering van cle Oostafrikaanse staat Zanzibar heeft gisteren bekendgemaakt dat zij een speciale geheime rechtbank van 14 leden zal instellen ter berechting van overtre dingen op politiek gebied. De recht bank krijgt de bevoegdheid proces sen te voeren zonder zich aan de bestaande wetten of wettelijke pro cedures te storen en kan straffen opleggen van boetes tot de doodstraf. Het regeringsdecreet zegt dat de rechtbank gelegaliseerd is met te rugwerkende kracht tot 1 mei van dit jaar., De eerste vice-president van de tweeling-republiek Tanzanië, te vens president van Zanzibar, sjeik Abied Karoeme, zal voor de uit voering zorgdragen. WEERBERICHT (Van onze weerkundige medewerker) Dit weekeinde toont ons duidelijk, dat wij na ruim drie weken met zacht tot zeer zacht herfstweer een belang rijke stap in de richting van de win ter maken. Het hoge-drukgebied ligt met het centrum bij Ierland en heeft een uitloper boven onze omgeving waardoor zonnig, maar koud weer voorkomt. In een groot deel van ons land werd vanmorgen lichte tot zware vorst gemeten. Het vliegveld Eelde meldde min 3, Soesterberg min 2 graden. Een kleine storing, die van de Noordzee naar het zuiden trekt brengt tijdelijk wat meer bewolking met in de kustgebieden een kleine buienkans. Daarna zijn er opnieuw opklaringen met nachtvorst te ver wachten. 30 OKTOBER Zon op: 7.30 uur; onder: 17.16 uur. Maan op: 17.40 u.; onder: 8.35 uur. Hoogwater in Katwijk te 3.37 en 15.51 uur. Laagwater te 11.53 uur. (31/10 hoogwater te 4.06 en 16.19 uur, laagwater te 0.10 en 12.20 u.). bestaat uit 22 pag. DRS. DE POUS met het Nederlands Katholiek Vak verbond, dat zich krachtig heeft uit gesproken voor een voortzetting van het beleid Cals. Drs. Bogaers zal er waarschijnlijk weinig voor voelen mee te doen aan een kabinet, dat een be zuinigingsbeleid gaat voeren. Hij had gisteravond een gesprek van l*i uur met de formateur, maar wilde na af loop van dit gesprek geen vragen be antwoorden. Met minister Bot (KVP - Ontwik kelingshulp) zou de formateur van morgen een gesprek hebben. Over diens houding valt weinig te voor spellen. Als hij meedoet aan een vol gend kabinet zal hij vermoedelyk een andere taak dan de Ontwikkelings hulp op zich nemen. Voor een minis ter belast met de ontwikkelingshulp zal in een tijdelijk kabinet nauwe lijks een taak bestaan. Minister Bot was in het vorige kabinet minister van Onderwijs en Wetenschappen. In het ministerie De Quay was hy staatssecretaris van Binnenlandse Zaken. 0 Vervolg op pag. 2 In opdracht van de Regerings voorlichtingsdienst is door een architecten bureau een grote maquette gemaakt van het Delta plan, die bestemd is voor de We reldtentoonstelling in Montreal volgend jaar. De maquette is ge maakt op een schaal van 1 250 en heeft een oppervlakte van 30 m2. Hier een beeld van de ma quette, waaraan de laatste hand wordt gelegd. (Van i Londense correspondent) WEER BEROEP OP HANOI President Johnson heeft vandaag weer een beroep op Hanoi gedaan om een einde te maken aan de oorlog in Vietnam en plaats te nemen aan de conferentietafel om onderhandelin gen te beginnen. „Laat ons afzien van de werken des doods en de taken van het leven op ons nemen", aldus de president in een rede, uitgesproken in de uni versiteit van Chulalongkorn waar hR het eredoctoraat in de politieke we tenschappen kreeg. De Amerikaanse president arri veerde gistermiddag om half twee plaatselijke tyd in de Siamese hoofd stad Bangkok, waar hy per helikop ter aankwam. Samen met zyn echt genote werd Johnson door de vorst van Thailand, Koning Phoemlbol, op het koninklyke plein in het centrum van de stad met militaire eerbewijzen ontvangen. ADVERTENTIE chocolade niet duur wet heerlijk De politie heeft ln de wRk Kilburn in noordwest-Londen een auto ge vonden welke zo goed als zeker vorige week zaterdag gebruikt is bij de ont snapping van de spion George Blake, die tot 42 jaar gevangenisstraf was veroordeeld, waarvan hij 5 jaar had uitgezeten. In de wagen bevond zich een roze chrysant, zoals deze werden aange troffen in de bloempot welke bij de gevangenismuur van Wormwood Scrubs stond als teken waar Blake over de muur zou klimmen. Dat de auto in Kilburn werd ge vonden behoeft niet te betekenen dat Blake in deze richting is ont snapt. De auto stond daar al een paar dagen geparkeerd voordat deze door de politie werd ontdekt. Een van de theorieën die men on derzoekt is, dat Blake zaterdagavond naar Berlyn is gevlogen en vandaar naar Oost-Beriyn is gesmokkeld. Blake zou een van de twee ïynvlieg- tuigen van Londen naar resp. Ham burg of Franfort hebben kunnen ha len voordat hij vermist werd. Dat was om 7 uur. Het eerste alarm van Scotland Yard volgde om 5 minuten over half negen, hoewel rechercheurs van Londen Airport eerder telefo nisch waren gewaarschuwd. Blake is mogelijk reeds om 21.20 uur ln Berlyn aangekomen. Er is thans ook iets meer bekend geworden over Blakes verleden. Zyn geboortebewijs toont aan dat hy op 11 november 1922 als George Behar in Rotterdam is geboren. Hij had de Britse nationaliteit. Zijn vader, de zakenman Albert William Behar, was Brits onderdaan en in Cairo geboren. Zijn moeder was Nederlandse. Haar meisjesnaam zou lulden: Catherine Geertrui Beijderwellen. Dit onthult de Evening Standard. Enige tyd na Georges geboorte keerde het gezin naar Caïro terug, waar hy naar de Engelse school ging. Zijn vader keerde later naar Ne derland terug en opende een winkel in Rotterdam: „Het Britse Sport- huis". In maart 1936 ging hy failliet en stierf in juni. George vestigde zich in 1938 voor goed ln Nederland. Zyn moeder was opnieuw getrouwd en hij nam de naam aan van zyn stiefvader: Blake. George ging niet by zijn moeder en zusters wonen, maar by zyn groot moeder ln Rotterdam. Nadat het hul» by het bombardement van mei 1940 ernstig was beschadigd vluchtte hy naar een oom in Warnsveld, waar hy zich voor de Duitsers schuil hield, zyn moeder en zusters waren in 1940 naar Engeland gevlucht zonder gele genheid te hebben gehad afscheid van hem te nemen. Maar hy volgdo hen vla Spanje ln 1942. „Neen, dank u, ik heb geen hulp nodig". De Koningin weerde de hel pende hand af, die ir. H. P. Meyer, onderdirecteur van het Rotterdamse Havenbedrijf haar bood, toen zy op de Westplaat in de Maasvlakte bij Hoek van Holland een zanddijkje af moest. Ze sprong er alleen af en kwam tot haar enkels in het zand te staan. Maar zij wilde de uitno diging van Rotterdams burge meester Thomassen aanvaarden om langs de rand van het op gespoten land te wandelen. Even later stapte zy met haar bont- laarsjes langs het water, dat spoedig zal plaats maken voor een verdere uitbouw van de in dustrie in die contreien. Dat gebeurde in het raam van het langdurig; bezoek, dat de vorstin gisteren bracht aan een van de meest wonderlijke keu kens van Nederland: het Rotter damse haven- en industriegebied in Botlek en Europoort. Een gi gantische keuken van 7500 ha. waarir zij per hefschroefvlieg- tuig van het ene fornuis naar het andere moest vliegen om te bekijken, hoe koks met een in genieurstitel voor hun naam volgens heel ingewikkelde recep- onze nationale economie. Tal rijke jonge bedrijven werden be zocht, waarbij de Koningin zich uitvoerig liet inlichten. Van onze Haagse correspondent) op Koningin Juliana en Prins Bem in de koninklijke familie leven [hard hun dertigjarig huwelyksfeest 1 vieren, wordt in Soestdijk een bal ge geven, gevolgd door oen souper. Tot 1 plannen om de bruiloftsgaste: het huwelijk van Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven een schaatsfestyn aan te bieden. Indien de weersomstandigheden het moge lijk maken zullen de ongeveer hon derdvijftig binnen- en buitenlandse gasten op zondag 8 januari achter het paleis Soestdijk de middag schaatsend door kunnen brengen. De gedachten gaan uit naar een oud-Hollandse „koek en zopie" op het ys. waar hete anysmelk, cacao en andere dranken zullen worden ver strekt. De kans, dat er voldoende ijs de uitgenodigde musici behoort de Dutch Swing College Band. De volgende zondag staat ys en weder dienende, na de lunch in Gooi land, het schaatsfeest op het (voor lopige) programma. Als alternatief is een wandeling door de winterse bossen van Soestdyk en Drakesteyn gekozen. De dag wordt waarschijn- lyk besloten met een diner, gevolgd door een filmvoorstelling waar- by Prins Bernhard eigen opnamen uit Afrika vertoont. In Circusgebouw paleis op het water uitkomen. De vyver staat via de Praamgracht in verbinding met de Eem, die tussen Amersfoort en Spakenburg in het I januari naar Kasteel Oud-Wasse- IJsselmeer uitmondt. naar zullen vertrekken, ontkende de i bedryfsleiding van het hotel gisteren Ontvangst !deze reservenn8- volgens onze ver- dere informaties zullen de gasten (Van onze correspondent in Wenen) Eindelijk is de Oostenrijkse justitie ertoe overgegaan ook een ambtenaar te arresteren in het grote bouwschan- daal, dat onlangs aan het licht is ge komen Tot dusver had zjj er zich toe beperkt een dertigtal directeuren bouwfirma's en aannemers in hech tenis te nemen, van wie een aantal snel bekende de maandsalarissen hoge ambtenaren herhaaldelijk hebben verdubbeld om aan opdrach ten te komen. Het schandaal houdt de Oostenrijkse kranten nu dagelijks bezig, maar de lange berichten tellen eigenlijk weinig: voorlopig heeft de justitie nog handenvol werk aan het bestuderen van hele vruchten documenten en correspondentie. De ambtenaar die gisteren is ge arresteerd, dr. Alois Seidl, is de hoog ste functionaris van het ministerie van Openbare Werken. Met zyn restatie schijnt de justitie te willen aanduiden dat zy ook deze kant d-e corruptee wil doorlichten. Men mag natuurlijk niet generaliseren alle ambtenaren verdenken, m; J langzamerhand wordt het duideiyk dat de corruptie en de chantage toch j bij een aantal ambtenaren is begon nen. die de bouwopdrachten konden verlenen. De bouwfirma's stonden namelyk onder druk van de ambte naren die in sommige gevallen ófwel maandelykse salarissen eisten óf de bouw van een villa en dergelyke langden. Andere ambtenaren speelden de verschillende firma's tegen elkaar uit en lieten doorschemeren dat dié ma de opdracht zou krijgen die het grootste douceurtje op tafel legde. Het is wel tekenend, dat deze metho den van de ambtenaren ertoe geleid heeft dat de bouwfirma's een kartel gingen vormen waarby ze zich ver plichtten om zich aan onderling vast gestelde prijzen en aan de hoogte van de steekpenningen voor dc ambtena ren te houden. Een tweede factor is de invloed van de politieke partyen, want dikwyls werden opdrachten al leen aan partijvrienden gegeven Op het ogenblik gaan dan ook de verwyten over en weer tussen de rooms-katholieke Volksparty en de Zoals bekend zal de aangifte van het huwelyk plaatshebben op zater dag 10 december op het gemeentehuis van Baarn. Maandag 19 december wordt in het Haagse Paleis Huis ten Bosch een ontvangst voor regering en corps diplomatique ge houden. Aan boord van het KNSM- schip „Oranje Nassau" zal op woens dag 28 december voor vrienden en vriendinnen een ba: worden gegeven I het bruidspaar alle genodigden De meeste buitenlandse gasten, die dit volledig gerestaureerde circus- de huweiyksplechtigheid zullen theater in Scheveningen. Volgens het by wonen, arriveren op zaterdag 7 i nog niet geheel definitieve program rondleiding door het Haagse Mauritshuis een cocktailparty in Oud- Wassenaar bywonen Op deze dag worden de gasten ook ontvangen door het gemeentebestuur van Den Haag, dat 's avonds in het circus-theater een voorstelling aanbiedt. Na de slui ting van het huwelyk op 10 januari in de raadszaal en de in zegening in de Grote Kerk ontvangt januari in ons land. Een groot i tal zal logeren in Hotel Gooiland i Hilversum. Op deze zaterdag, waa: worden de feestelykheden beslo ten met een souper-dansant in Kas- i teel Oud-Wassenaar. socialistische oppositie. Ofschoon premier Klaus verklaard heeft dat dit corruptiegezwel radicaal moet worden opengesneden, zal het moeilijk zyn om hier doortastend op te treden, omdat anders openbare werken stil komen te liggen. Veel grote bouwfir ma's zijn hierbij betrokken en dez» geven aan 300.000 Oostenrijkers werk gelegenheid en een goed loot:. Voor 9 pet. wordt het bruto-nationale pro. dukt door dergelyke ondernemingen gedragen Deze firma's kunnen niet doorwerken wanneer hun directeuren in hechtenis bRJven. Daarom heeft •n bouwonderneming in Linz met sta king gedreigd wanneer alle drie de directeuren worden gearresteerd. De beste oplossing zou zyn, dat men de gebruikelijke .sluipende" cor ruptie in Oostenrijk zou afschaffen. Deze is al tientallen Jaren in wer king en bestaat daarin, dat men o a. rondom Kerstmis steeds kostbaarder cadeaus schenkt aan firma'», klanten, vertegenwoordigers en ambtenaren. Dit is in beginsel al omkoping en het huidige corruptie-schandaal blijkt niets anders te zRn dan de conse quente doorvoering in het groot van de2e „sluipende" corruptie. Het 1» echter de vraag of hier ooit een eind» aan komt. ADVERTENTIE .e*,_ onze coUectie ai gezien v Zo niet, kom dan spoedig fcyken Ruim» Parkeergelegenheid BREESTRAAT 173 WliWO Uit het Leidsch Dagblad van 27 October 1866: AdvertentieEen huis- houdster biedt zich aan in een klein gezin of bij een eenig heer. Aangezien men 5 prijs stelt op eene goede be- handeling, wordt slechts f 30,per jaar salaris ge vraagd. Reflecteerenden wor den verzocht zich te adres- seeren onder letter A aan het bureau van dit blad. Gedurende het jaar 1865 i zijn in het lnvaliedenhvis te Leiden verpleegd 56 vermink- te en infirme militairen. Op i 1 januari 1866 bestond de be- volking uit 52 man. Het on- derhoud kostte gemiddeld A i 350 voor ieder man.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1