Eerste bemande ruimtevlucht van Apollocapsule uitgesteld Voor elke camera de juiste f litser Liefdeloosheid jegens bejaarden gehekeld 1967 Tot begin van Hikkende vlinder Operaties met nieuwe Broodje-geld Early Birds vorderen SANOVITE Chinese proef met geleide kernraket VRIJDAG 28 OKTOBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 J Tot grote teleurstelling van de Amerikaanse ruimtevaarttechnici heeft men moeten besluiten, de eer ste driemansruimtevluchft met een A polio-capsule uit te stellen. Men heeft gestreefd naar een lancering in december, maar er zyn technische moeilijkheden opgetreden. De aard daarvan is niet nader bekend ge maakt. Thans hoopt men, de eerste be mande capsule begin komend jaar de ruimte te sturen, hetgeen overi gens een jaar geleden ook reeds het plan was. De twee proeven met on bemande capsules hadden echter de verwachting gerechtvaardigd dat de eerste bemande vlucht reeds dit jaar zou kunnen plaatsvinden, direct na de beëindiging van het Gemini-pro- gramma voor tweemansvluchten half november. Dit uitstel betekent tevens, dat de tweede bemande Apollovlucht naar maart of april wordt verschoven. Men overweegt, deze tweede Apollo een vlucht om de maan zonder maanlanding te laten maken. Het is zeer twijfelachtig, of de Amerikanen dan met een dergelijke vlucht nog een primeur zouden boeken. Men verwacht namelijk op vrij korte ter mijn ook een Russische vlucht van die aard. Overigens gaan de astronauten door met hun training voor de Apol- lovluchten. Op bijgaande foto oefe nen de drie ruimtevaarders die de eerste Apollovlucht zullen maken met een capsule in de Golf van Mexico. Virgil Grissom verlaat de capsule terwijl Edward White (links) en Roger Chaffee zich reeds in een rubber bootje bevinden- ADVERTENTIE Hulshoff In Amerika wordt tn opdracht van de Nasa een nieuw type raketmotor ontwikkeld die maandelang op non- actief in de ruimte kan hangen om dan opeens op een enkel sein van de aatrde tot leven te komen. Het ruim tevaartuig waarin deze motor is ge plaatst gedraagt zich daardoor als een soort hikkende vlinder. De motor kan naar wens stopgezet worden en door variaties in de hoe veelheid geproduceerde stuwkracht gebruikt worden voor allerlei ma noeuvres in de ruimte. De RSVP iretatable salid variable pulse) zo als de motor wordt aangeduid, ge bruikt vaste brandstof die normaal in de luchtledige ruimte niet brandt. Een paar druppels van een zeer hef tig reagerende fluorineverbinding brengen de motor echter direct volop tot leven en de hoeveelheid ontwik kelde stuwkracht wordt geregeld door meer of minder fluorine op de brandstof te druppelen. ADVERTENTIE LAGOSTINA ROESTVRIJ STAAL fraaie Italiaanse vormgeving en ongekende degelijkheid VERKRIJGBAAR IN DE GOEDE ZAKEN ADVERTENTIE Voor LAGOSTINA naarSCHOONDERGANG ALLES UIT VOORRAAD. Mare 65-67-70 Telefoon 22025 JL De achttienjarige Eduard „LANI" MAANDAG SYNCHROON Het eerste ^tadium van het in po sitie brengen van Early Bird-II of Lani Bird, de communicatie-kunst maan die woensdagavond is gelan ceerd. is met succes verlopen. Ruim tevaar tf unctionarissen hebben dit gisteravond meegedeeld. De kunst maan draait nu in een baan van 314 tot 37.014 km hoogte om de aarde. Maandagochtend vroeg zal een motor van de kunstmaan worden gestart om haar in een synchrone baan boven de Stille Oceaan te brengen. In de loop van maandag volgen de laatste correcties; de kunstmaan moet dan boven 175 graden oosterlengte han gen en de voorgenomen houding heb ben aangenomen. Dan zullen de eer ste proeven worden genomen. Het microgolfsysteem van de kunstmaan is gisteren vanuit het grondstation Andover in Maine in geschakeld. Het werkt blijkbaar goed1, aldus Comsat, de maatschappij die de kunstmaan heeft laten lanceren. Comsat wil de Early Bird-II gebrui ken als tussenstation voor radio-, te levisie-, telefoon-, facsimile, en tele- typeverbindingen tussen Noord-Ame rika, Hawaii, Australië, de Philippij- nen, Japan, Thailand en Vietnam. Duits diamantair gearresteerd De Duitse diamantair Ernst Cre- mer, die ervan beschuldigd wordt 24 jaar geleden in de VS edelstenen te hebben verkocht die door de Duitsers uit Nederlandse en Belgische kluizen weggehaald waren, is woens dag in New York gevangen gezet. HU had de. vereiste borgtocht van vijftienduizend dollar niet kunnen opbrengen. De avond tevoren was Cremer aangehouden toen hij zijn hotel verliet om het vliegtuig naar München te nemen waar hij woont. Volgens de inlichtingen van het parket had Cremer van de nazi- autoriteiten na de inval in 1940 in België en Nederland opdracht gekre gen de edelstenen, welke de eigenaars niet meer naar Engeland in veilig heid hadden kunnen brengen, te gel de te maken. Cremer zou er in ge slaagd zijn een „onbepaalde hoeveel heid" ervan in de VS te slijten on danks het door president Roosevelt uitgevaardigde verbod op de invoer ren uit bezette landen afkomstige diamanten. In 1942 werden Cremer en de tot Amerikaan genaturaliseer de Duitse Importeur Werner von Clemm von Hohenberg van onwetti ge invoer beschuldigd. Von Clemm werd tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld en een boete van tien duizend dollar. In 1964, toen bekend werd dat Cre mer van plan was naar de VS te komen, werd een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd dat thans dus ten uitvoer is gelegd. Cremer vertoefde sedert 10 oktober in New York. (Van de zijde der politie in Ne derland wordt opgemerkt dat volgens de bepalingen van de Nederlandse strafwetgeving het misdrijf van dief stal na twaalf jaar als verjaard wordt beschouwd.) De volgende communicatiekunst- maan. Early Bird-III, staat al klaar om op 23 november gelanceerd te worden naar een plaats boven de Atlantische Oceaan. Deze zal deel neming van Afrika en Latijns Ame rika aan het communicatienet moge lijk maken. Dit net is eigendom van Comsat, een maatschappij waaraan 54 landen deelnemen. De totale kosten van d® twee nieu we kunstmanen en hun lancering be dragen ongeveer 64.260.000 gulden. De achttienjarige Eduard F. Pi- quillet uit Delft, die ivoensdag- avond laat met de trein uit Dor drecht kwam, kocht daar in de stationsrestauratie een broodje vlees. Hij nam het zakje mee naar Delft. Toen hij thuisgekomen het broodje wilde verorberen, ontdek te hij tot zijn verbazing, dat het zakje geen brood, maar een be drag van f700 en een aantal cassabons bevatte. Direct (het was inmiddels kwart over één ge wordenwaarschuwde hij de po litie. Deze nam contact op met de restaurateur in Dordrecht. Toen bleek dat de man, die inmiddels al aangifte bij de politie had ge daan, het verkeerde zakje had meegegeven, namelijk het zakje, waarin hij de opbrengst van de avond plus de cassabonnen had gestopt. Fleury debuteert in tennisploeg Zowel Nederland als Zweden, die elkaar zaterdag en zondag voor de eerste ronde van de Koning Gustaaf- beker ontmoeten in Stockholm, heb ben een debuterende International in de gelederen. Bij Nederland is dat Niek Fleury. die naast Tom Okker het tweede enkelspel speelt, bü de Zweden ls het Haakan Zahr. Volgens de loting, die gisteravond werd verricht speelt Tom Okker za terdag in de eerste single tegen Bo Homstroem. Daarna volgt de ont moeting Niek Fleury-Haakan Zahr. Het partijschema van zondag luidt: Zahr-Okker en Holstroem-Fleury. De samenstelling van de dubbels werd nog niet opgegeven. Volgens het reg lement behoeft dit pas te gebeuren na afloop van de enkelspelen. Generaal Clark Flor es: Alleen nog maar vice-president Generaal José de Jesus Clark Flo- res heeft gisteren bekend gemaakt terug te treden uit alle functies, die hij in de Mexicaanse sport had. De 57-jarige generaal, die jarenlang president is geweest van het Mexi caans Olympisch Comité en tevens zitting had in het organisatie comité van de Alympische Spelen 1968. zal zich alleen wijden aan de functie van vice-president van het interna tionaal Olympisch Comité. Met generaal Clark Flores ver dwijnt voor de tweede maal een be langrijke figuur uit de organisatie voor de komende spelen. Eerder was het de vroegere president van Mexico. Adolfo Lopez Mateos, die in verband met zijn gezondheid, de post van president van het organisatie-comité verliet. ADVERTENTIE AGFA-GEVAERT Flitsfoto's: altijd raak- 't hele jaar door! Zon of regen, zomer of winter, binnen of bui ten... een geflitste foto is altijd goed. Laat uw camera dus niet nutte loos in de kast liggen. Geniet er méér van met een Agfa flitser. Want een Agfa flitser belicht het best! IsiMen IsiK, incl. etui, voor 15 Volt-batterg V Agfa flitsers naast de zon de beste lichtbron J Felle rede staatssecretaris Egas „Gepensioneerden behoren wij in alles te respecteren als volwaardig burger en als volwaardig medemens en elke kleinerende behandeling zou gestraft moeten worden met een oor vijg". Staatssecretaris C. Egas van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk werk, sprak gisteren deze woor den In een felle rede, waarin hjj de ADVERTENTIE FIT EN JEUGDIG MET Hoge voedingswaarde. Bestrijdt "overwicht" Amerikanen verbaasd Duizenden trokken gisteren zin gend en dansend door de straten van Peking nadat bekend was geworden, dat China een geslaagde proef had genomen met een geleide raket met kernlading, aldus het persbureau Nleuw-China, dat verder meldt, dat het wapen nauwkeurig zijn doel trof, waardoor een kemontploffing ont stond. Leden van de Rode Garde en andere revolutionairen sloegen op trommels en gongs, zwaaiden met rode wimpels en riepen „Lang leve voorzitter Mao". Het Volksdagblad verscheen met een extra-editie in ruim een miljoen exemplaren, die in de korst mogelijke tijd was uitver kocht, aldus Nleuw-China. China heeft tot dusverre drie atoombommen tot ontploffing ge bracht, maar dit is de eerste maal dat sprake is van een geleid pro jectiel en een atoomkop. De Ame rikaanse minister van Defensie Mc- Namara voorspelde in maart van dit Jaar dat de Chinezen bimmen twee of drie jaar een atoom-bere k van 800 tot H20 km zouden hebben. Waarschijnlijk is deze jongste proef genomen op het proefterrein in de noordwestelijke provincie Sinkiang, waar op 16 oktober 1964 de eerste Chinese atoombom tot ontploffing werd gebracht en waar ook de latere proeven plaatsvonden. Een directeur van het Londense instituut voor strategische studies, dr. Kurt Gasteyer, zei het te betwijfelen of de gebruikte Chinese raket wel ADVERTENTIE ^Hulshoff Den Haag Kalvermarkt Rijswijk 7» dt Bogaard? hij ten aanzien van de aard van het kernwapen. Volgens hem zou het niet veel meer dan een primitief apparaat kunnen zijn. De raket zou afkomstig kunnen zijn uit de voorraad die de toenmalige Russische premier Chroesjtsjow aan China heeft gege- i, voordat het ideologische conflict uitbrak. Deze raketten zouden een reikwijdte van ongeveer 650 km heb ben. Het schijnt dat het bericht uit Peking de Amerikanen heeft verrast. Evenals bij de vorige Chinese proe ven had het State Department (mi nisterie van Buitenlandse Zaken) heit tijdstip tevoren voorspeld. Als men in Washington ditmaal niet van de aard van de proef op de hoogte was, zou dit betekenen dat de Chinezen de raketvoorbereidingen geheim hebben kunnen houden, ondanks alle onder zoekingsmiddelen waarover de VS beschikken. Wel wist men sinds 19 oktober dat er een Chinese kern proef op handen was. Psychologisch gezien hebben de Chinezen een goed tijdstip gekozen om propagandistisch voordeel te be halen, nu president Johnson zyn rondreis door Zuidoost-Azië maakt en juist één dag tevoren korte tyd op een basis in Zuid-Vietnam ver bleef. Geen vervolging tegen overste in Spiegel-zaak Vier jaar na de justitiële actie te gen het tijdschrift „Der Spiegel", waarin landverraad zou zijn ge pleegd, heeft het Westduitse hoog gerechtshof in Karlsruhe een van de laatste beklaagden buiten vervol ging gesteld. Het hof deelde giste ren mee dat de vervolging tegen de lt.-kolonel van de Westduitse strijd krachten. Alfred Martin, is afgelast zonder dat is vastgesteld of hij al of niet schuldig is. De officier werd ervan verdacht, in 1962 militaire geheimen aan Der Spiegel te hebben verstrekt. Van de oorspronkelijk elf „Spiegel"-Journa- listen en verstrekkers van inlichtin gen, die wegens een verslag in het tijdschrift over de NAVO-oefening „Fallex 62" onder verdenking ston den en van wie enkelen waren ge arresteerd rest nu nog slechts de re dacteur Hans Schmelz. De vervolging tegen Martin is af gelast omdat verder onderzoek de veiligheid van de Bondsrepubliek in gevaar zooi brengen, zo werd meege deeld. In een dergelijk geval gaat de veiligheid van de 6taat boven straf vervolging. liefdeloosheid hekelde, de huidige samenleving de bejaarde mens wordt bejegend. De staatssecretaris, die zijn rede uitsprak by de opening van een be jaardentehuis in Workum (Fr.), ver klaarde er niet zeker van te zijn, dat alleen liefde tot de vraag naar be jaardentehuizen leidt. „Is het uit liefde, dat vele volwassen kinderen vader en moeder of één van beide graag op tijd in een bejaardente huis zien opgenomen?", zo vroeg de staatssecretaris zich af en: „Bou wen wij be j aarden tehuizen uit liefde tegenover de bejaarden, of uit egoï- tische motieven omdat wij de bejaar den graag goed verzorgd, goed bewaakt, goed opgeboren willen we ten teneinde ons eigen geweten ge rust te stellen? Wy maakten de ge pensioneerden tot echte gepen sioneerden. dat wil zeggen tot oude- lensen, die niet mogen meedoen de produktie en zich moeten vergenoegen met een „rustige oude dag". Is dit nog wel liefdevol onder de huidige omstandigheden? Of is het liefdeloos de boven 65-jarigen tot werkeloosheid te veroordelen? En hebben wij de gepensioneerden niet daarom financieel onafhankelijk ge maakt, omdat we ze van de produk- tieve arbeid wijden uitsluiten en om dat wij ze in onze gezinnen liever niet meer wilden opnemen?" Wanneer bejaard De staatssecretaris ging in zijn re de uitvoerig in op de positie van de gepensioneerden in de samenleving. Wanneer wordt een mens bejaard, zo vroeg hij. „Ben je op Je 64-ste nog niet bejaard, maar op de 65ste wel? Waarom moeten allen boven de 65 jaar bejaard heten? Zyn zdj alle maal bejaard en der dagen zat? Is het etiket „bejaarde" dat iedere bo ven 65 jaar krijgt opgeplakt, wel zo gelukkig? Zeer velen zijn gekwetst als we hen oud of bejaard noemen. We moeten voorzichtig zijn met eti ketten. Tot het vijfyzestigste jaar zijn we man of vrouw, daarna onzijdig: het oudje. Tot het 65ste jaar neemt men aan de je seksuele verlangens hebt. daar na wordt het beslist een afwijking. Als wij vragen, wie bejaarden zijn, dan zouden wij kunnen antwoorden mensen, die niet meer in loondienst werken, die hun sekse verloren heb ben, die maatschappelijk uitgeran geerd zijn, die men met het aanspreekt en dus weer gelijk de kinderen geworden zijn. Beschamend Zo zien en zo behandelen we door- eengenomen onze oudere medemen sen. Beschamend liefdeloos en on verantwoord. Duizenden gepen sioneerden hebben zich teruggetrok ken als schuwe vogels en slij ten hun dagen in eenzaamheid. Soms liggen ze een week dood voor ze worden gevonden. We zullen ons voortdurend bewust moeten zijn dat gepensioneerde men sen normale volwaardige medemen sen zijn. Normale mensen behoe ven erkenning van hun volwaardig heid. Gepensioneerden wensen niet buiten de maatschappij te staan. HU vroeg zich af. waar gepensioneerden kunnen worden ingeschakeld. Inschakelen Kerkelijk Leven e; te Zuldland I predikant te Vlaardlngen. jpende-Sushuisterveen. Tweetal te Amsterdam-West H. Bies- na te Stadskanaal en A. W. Drechsler e Den Haag-Zuid. ADVERTENTIE MOOI WEER TERRASWEER bij Hotel-Café Restaurant „SEINPOST" NOORDWIJK AAN ZEE Kon. Wllhelmina Boulevard 17 Telefoon 0171^—2515 VrU uitzicht op zee. Eigen parkeerruimte en Midget Golfbaan. •verdekte en onoverdekte terrassen. Moboetoe nu ook premier van Kongo i President Moboetoe zal in het ver volg ook de leiding van de Kongole se regering op zich nemen, zo Is gis teren officieel in Kinsjasa (het voor malige Leopolds tadbekendgemaakt. Premier generaal Moelamba is j daartoe van zijn functie ontheven. Het besluit is genomen om een ..tweehoofdigheid" in het Kongolese I bestuur uit de weg te ruimen. Generaal Moelamba kreeg van de president de functie van minister i van Defensie aangeboden. De afge zette premier schreef het staats hoofd direct daarna een brief waar in hy de benoeming afwees. De ge neraal veranderde echter sneL van gedachten, want een paar uur later verzond hij opnieuw een broef maar nu met de mededeling dat hy het ministerschap van Defensie aan vaardde. Kort na de aanvankeiyke weige ring van Moelamba gaf het opper bevel van het Kongolese leger een scherpe verklaring tegen de ex-pre mier uit wegens diens rol by de re cente muiterij ven het leger in Ki sangani. Als er hulpdiensten nodig zyn ten behoeve van ivaliden, zieken en hoog bejaarden, waarom zouden ge pensioneerden dan niet kunnen en mogen helpen? Waarom zouden ze ook elkaar niet helpen? En ls het onmogeiyk, dat gepensioneerden vi tale mensen ook aan jongeren hulp bieden als die daaraan wegens ziek te, of als babysit, behoefte aan heb ben? Op cultureel gebied dient er geen scheiding tussen gepensioneerden en niet gepensioneerden te zien. Gepen sioneerden dienen over voldoende in komsten te kunnen beschikken om redelyk met vakantie te gaan, om redeiyk aan culturele activiteiten deel te nemen, om redelykerwys lid van bepaalde organisaties te zyn. We moeten uitermate voorzichtig zyn met speciale voorzieningen voor ge pensioneerden en zoveel mogeiyk ze in normale activiteten te betrekkin gen. Zeer bewust kunnen we ook pro beren de gepensioneerde mensen te activeren^op cultureel gebied gebied. Dan zullen we specifieke voorzienin gen voor gepensioneerden niet alt yd kunnen ontgaan. Bepaalde takken van sport en dageiykse gymnastiek zyn voor nen zeer geschikt, zy het met wat in tensiever medisch toezicht. Ook be paalde vormen van handenarbeid en arbeid in de vrije tyd zyn zeker van belang, maar behoeven meer syste matische bestudering en door denking". ADVERTENTIE ^Hulshoff Kahrrmarkt Rijswijk 7» dt Bogaard'

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 21