Bostik 1 Leidse jeugd in actie voor Tibet Van nu af aan heet lijm Onjuiste voorlichting Leidse raad? van Rijkspolitie Leiden 5e bij viswedstrijd Hoe is dat mogelijk? WASCANA Promoties Boccaccio Hengelen in de Ringvaart TINNEROY 13.50 DONDERDAG 27 OKTOBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD Lezing in het LHJ-gebouw Yisactie Lucas van Leydenschool ADVERTENTIE Bostik 1 in extra grote tube met handige uitsmeerdop. Geen lijm meer aan uw vingers. BURGERLIJKE STAND I Lezers sclirijveil Marieke, d. v. J. Lips e Jozef Willem. W. M. Schram aJaa l Gijlswijk en A, J. Zonneveld; Willem Herman Antonio, z. v. W. Steensma en A. Villar Avella-neda; Willem, z. v. W. de Jong en A. Koppe. Johannes Wil helmus Maria, d. v. A. S. de Wit en A. M. C. Vergeer; Jacqueline Elisabeth Leeuwen; Jacobus. Maria WIJnanda. d J. Schaap; Ivoi v. C. J. van r Leijden; Ernst Hen- E. H. Verbeek en J. C Veltmeijer GETROUWD K G. Geert R. Ver boon G Meijvogel, 61 Jr.. Aan de Techn. Hogeschool in Delft is geslaagd voor het prop. exa men natuurkundig ingenieur de heer A. F. B. Reijngoud in Leiden. ADVERTENTIE Tijdens twee geheel verschillende evenementen is de Leidse jeugd gis teren actief geweest voor de Tibet aanse vluchtelingen. Op initiatief van de Leidse commissie van Inter nationale Samenwerking werd gis teravond in het LHJ-gebouw een jeugdbijeenkomst belegd over het onderwerp „Tibet was hun vader land, het probleem van de Tibet aanse vluchtelingen". Leerlingen van de Lucas van Leydenschool heb ben de hele middag langs de Apothe- kersdijk gevist ten bate van de Ti betaanse vluchtelingen. In het overvolle LHJ-gebouw hield de directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde n Leiden, dr. P. H. Pott, een met lichtbeelden ge- illustreerde lezing over Tibet. Dr. Pott kon voor zijn verhaal putten uit eigen ervaringen, omdat hij enige tijd geleden haar deze stre ken reisde. Hij vertelde over de pro blemen, die de vluchtelingen in Sik kim, het noorden van India, ver oorzaken. Tengevolge van het optre den van China in 1950 en 1959 week de Dalai Lama de geestelijk lei der van d'e Tibetanen in 1959 uit naar India, waar hij werd gevolgd door tienduizenden landgenoten. De ze vluchtelingen zijn de oorzaak van het probleem, dat op het ogenblik in het brandpunt van de belangstel ling staat. Na de pauze werd de ADVERTENTIE O ja! even naar Prononce voor een Corselet. Drs. Kok Wie Lim naar Amsterdam Tot hoofd van de afdeling Aziati sche kunst van het Rijksmuseum in Amsterdam is benoemd drs. Kok Wie Lim uit Leiden. Drs. Lim volgt dr. J. Fontein op, die onlangs een be noeming aan het Museum of Fine Arts in Boston (VS) aanvaardde. De heer Lim is japanoloog en was als wetenschappelijk ambtenaar 1ste klas verbonden aan de afdeling Japanse taal en letterkunde van de Leidse universiteit. Het antwoord... melange-dekblad. Dit nieuwe dekblad - een melange van het beste uit de fijnste tabakken - maakt volledig automatische ver vaardiging mogelijk. Daarom is de prijs van Wascana ongelooflijk laag. met melange dekblad extra licht, extra geurig film „Tibet traders" vertoond. De bijeenkomst, die werd gehouden ter herdenking van de Dag der Ver enigde Naties, werd ingeleid door de secretaris van de Leidse Commissie voor Internationale Samenwerking, de heer G. Steinbach en besloten door Ab Jansen, voorzitter van de jeugdsociëteit „In den Moriaen". De leerlingen van de Lucas van Leydenschool hebben onder de geest driftige aanvoering van het school hoofd, de heer G. Muvs, tientallen snoekvisjes verschalkt in het troe- Leerlingen van de Lucas van Leydenschool trachten snoekvis jes te vangen. (Foto LD/Holvast) bele water van de Apothekersdijk. De vader van een van de leerlingen bezit een visartikelenzaak en hij be loofde de school 7 cent voor elk visje dat hem werd geleverd. De op brengst van deze visactie gaat naar de Tibetaanse vluchtelingen. De heer J. L. Stratenus werd aan de Leidse Universiteit bevorderd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift getiteld „Fotoreacties van enige aromatische ethers en esters". Promotor was prof. dr. E. Havinga. De heer P. P. M. Groenewegen, ge boren in Heerlen en thans wonende in Leiden, hoofdassistent bij het Gaubius Instituut, werd bevorderd tot doctor in de faculteit der wiskun de en natuurwetenschappen op een proefschrift getiteld „Dielectric be haviour of solid hydrogen Iodide and Hydrogen Bromide". Promotor was prof. dr. C. J. F. Böttcher. De heer E. R. M. G. van Itterbeek uit Kessel—Lo (België), leraar aan de Rijksmiddelbare Normaalschool in Hasselt, werd bevorderd tot doctor ln de faculteit der letteren op een proef schrift getiteld „Socialisme et poésie chez Péguy. De la „Jeanne d'Arc a l'affaire Dreyfus". Van Franz von Suppé's drie be kendste operettes, „Die Schone Galathé", „Leichte Kavallerie" en „Boccaoia", werd d'e laatste gister avond ln een goed bezette Leidse Stadsgehoorzaal op de planken gezet. De uitvoerenden waren het (Haagse) opperetitegezelschap M.V.O., het groot operette-orkest onder leiding van Frans W. v. d. Heijden en de ballet groep van Henny van Irsen. Het publiek bestond onder meer uit een aantal in Leiden gelegerde militairen en uit kazernepersoneel. De voorstel ling was een lust voor het oor, althans voor de niet al te kritisch ingestelde muziekliefhebber, en bo vendien. dank zij de kleurrijke en scenering, voor het oog. Het was een vlotte aaneenschakeling van terzet ten en sextetten en van uitbundige koorzang, zodat het een bijzonder volumineuze „Boccaccio" werd, af en toe wat al to luidruchtig maar toch onweerstaanbaar door de charme van de onsterfelijke driekwartsmaat. De Hagenaars hebben met deze „bonte" uitvoering bewezen dat de operette nog steeds recht van bestaan heeft, mits men haar, zoals met deze uiter mate romantische ..Boccaccio" het geval was. weet aan te kleden Zij brachten de oude liefdesavon turen van de dichter Baccaccio en zijn amourouze vriendin uit het Flo rence van 1331 op schalkse en en thousiaste wijze tot leven, hetgeen met tal van open doekjes door het publiek werd beloond. Kortom, er was bijzonder veel zorg aan deze uit 1879 daterende operette besteed. Het publiek het aantal „burgers" over trof het aantal militairen verre heeft van deze operette-uitvoering duidelijk genoten. Onder dit publiek was ook de commandant van de Leidse Koksschool, kolonel Th. Wes- sels. Ruim f 5.663 voor Prinses Beatrixfonds De collecte ten bate van het Prinses Beatrix Fonds, die in de week van 17 t.m. 22 oktober in Leiden werd ge houden, heeft f. 5.663,92 opgebracht. Dit is f. 1200 meer dan verleden jaar. Nog een volle week een mooie verrassing te wachten. Hiervoor zorgen de Sola fabrieken met een waarde vol geschenk bij een waarde vol artikel. Bij elke edelstalen Sola-Elite pan, melkkoker of fluitketel, onbeperkt gegaran deerd, wordt een Elite-couvert ter waarde van f8,10 ten ge schenke gegeven. Alléén nog deze week bij de Sola winkeliers. Myne Heren. Met verbazing las ik in Uw blad het verslag van de Leidse Gemeen teraad d.d. 17 oktober jl. Op de ge stelde vragen omtrent de ontruiming van perceel Hogewoerd no. 43 waarin ik mijn fruithandelbedrijf heb, heeft wethouder Piena op een m.i. ontstellende wijze de feiten ver draaid weergegeven, en naar mijn mening de raadsleden enkele zeer belangrijke feiten in omgekeer de waarheden voorgeschoteld. Ie. Na vele besprekingen mijner zijds ln het Stadhuis en een vrijwil lige medewerking tot ontruiming van bedoeld perceel, is er door my een door het Hoofdbestuur van de Kon. Ned. Middenstandsbond en enkele accountants geadviseerd en op fei ten gebaseerde vergoeding gevraagd van f30.000,- (De K.N.M.B. advi seerde zelfs een hoger bedrag). Correspondentie is vanzelfsprekend ook met het College van B. en W. gevoerd. Waar de heer Piena mededeelt dat my een bod van f 15.000,- is gedaan, maar ik achteraf met een vraag prijs kwam van 30 mille, is te ene- male onjuist. Ik kwam met een vraagprijs. De wethouder meende mijn verzoek niet te kunnen accep teren en deed mij een tegenvoorstel van f 15.000,-. De wethouder draait de gang van zaken precies en wel te zijnen voordele. 2e. Van mijn kant is vele malen een poging gedaan door onderhan deling de zaak in der minne te re gelen. ook in. tegenwoordigheid van mijn Bondsvoorzitter, op het Raad huis met de burgemeester. De behoefte aan een procedure heb ik nooit gevoeld en zeker niet de noodzaak, om de ontruiming voor het Kantongerecht te eisen. 3e. De kantonrechter heeft niet de schadeloosstelling bepaald op f 2.800,-, maar de gemeente heeft de kantonrechter de minimum-vergoe ding van de ..noodwet" opgedrongen. De kantonrechter kon zich zeker niet verenigen met zo'n schamele vergoeding voor totale sluiting van mjjn bedrijf en ontslag voor mijn personeel en heeft tot driemaal toe getracht een behoorlijke minnelijke schikking te bevorderen door par tijen in persoon te laten verschij nen. De laatste maal is wethouder I Piena zelfs verplicht namens het ge meentebestuur persoonlijk aanwezig te zijn. En wie heeft er nu de min nelijke schikking geweigerd? Maar toch zegt wethouder Piena in de raadsvergadering dat er met my I géén overeenstemming viel te berei ken. Er had gezegd moeten worden dat de gemeente geen minnelijke schikking wilde, waarbij de schuld niet op mijn schouders dient te wor- I den geschoven. Ik heb er behoefte aan enige alinea's uit het eindvon- nis van het kantongerecht te cite- ren waaruit blijkt hoe de kanton rechter tegenover deze procedu- I re stond, j Zy luidden „Overwegende, dat anderzijds de gedaagde "Brands) in die tyd naar andere bedrijfsruimte, ter voortzet ting van zijn zaak, zal kunnen uit- Overwegende, dat de melyk steeds had gehoopt dat de eiser (Gem. Leidenhem daarbij op de één of andere wijze wel behulp zaam zou zijn, welke hoop echter niet in vervulling is gegaan". Hieruit blijkt hoe overduidelijk verdraaid de feiten onze gemeente raad worden voorgesteld. Van deze len. Bij brief van 14 juni 1962 schreven B. en W. van Leiden aan de heer Brands, met aanbieding van een schadeloosstelling ad f15.000.-: ..Wij raden u aan om uw standpunt ten aanzien van ons aanbod niet te be palen alvorens hieromtrent het ad vies te hebben ingewonnen van ter zake werkelijk deskundige raadslie den en uw beslissing goed te hebben overwogen". Op 26 september 1962 werd aan de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond te 's Gravenhage ais antwoord op zijn brief van augustus 1962 na uiteenzetting van de feiten door B. en W. van Leiden medege deeld; ,.W(j betreuren het voor de heer Brands, dat hij ons voorstel zonder meer van de hand heeft ge- Op deze brief van 26 september 1962 heeft de evengenoemde bond niet verder gereageerd en dus ook niet de juistheid van het daarin ge stelde biest reden. Ad 3- Zoals hiervoor reeds opge- merkt, wordt de aan de huurders 'heb ik er bepaald I toekomende schadeloosstelling by behoefte aan grote dank en hulde te I gedwongen ontruiming ingevolge de brengen voor de menselijke wtjze I eerdergenoemde wet van 8 december waarop mr. W. de Koning-kanton- 196'. niet d°°r gemeente doch rechter te Leiden deze zaak heeft door de kantonrechter vastgesteld, voorgestaan. Ad 4. Bij de eerste comparitie voor 4e. Vervolgens zegt wethouder Pie- i de kantonrechter te Leiden op 17 na „dat de heer Brands op het Kort jUni 1965 heeft de heer Brands ge- Rapenburg reeds een vervangend steld het pand Kort Rapenburg i pand heeft en dus niet brodeloos is als op 1 maart van het volgende j jar Ito: pand Hogewoerd ontruimd moet zijn". I Dit is werkelijk ontstellend, temeer waar onze wethouder persoon lijk van de kantonrechter heeft ver nomen dat deze zaak op het Kort Rapenburg niet door my, doch door mijn zoon met zyn gezin wordt ge dreven en daarvoor volledi gverawt- woordelijk is. Dat ik met deze zaak niets, uitstaande heb, blijkt onder meer uit de administratie, belas ting aangaf ten, inschrijving Kamer van Koophandel. betaling van leveranciers etc. etc. Ik heb wel voor de aanschaffing van de zaak op het Kort Rapenburg een groot offer moeten brengen. Dit was ik verplicht, daar deze zoon reeds 13 jaar zyn beste krachten in mijn bedrijf op de Hogewoerd heeft gegeven en nu ook brodeloos was geworden. Op vorenvermelde verdraaide gegevens gaan onze raadsleden stemmena He t voorstel van B. en W. wordt dan met 33 stemmen aangenomen, met 3 tegen stemmers (de K.V.P.-ers v. d. Klugt, Lambermont en de Wilde). Op deze wijze wordt na 33 jaar hard werken mijn bedrijf per 1 maart 1967 gesloopt voor een ver keersweg (saneringsplan) en kom ik met nog 2 zoons (die ook in mijn zaak werken) op straat te staan. Ten overvloede zij vermeld dat aan een huurder van een pakhuisje in de Krauw els', eeg een schadeloosstelling van ruim f4.500.- is betaald. Dit is f 1.700.- meer dan voor mijn bedrijf- Ten besluite mijn dank aan de re dactie van dit blad voor de mij ge boden gelegenheid in het openbaar verweer tegen de onjuiste voorlich ting in onze gemeenteraad te mo gen voeren. Hoogachtend. Leidse Fruitcentrale F. Brands, Hogewoerd 43 te Leiden. Zesennegentig politiemannen had den woensdag hun „stekkie" aan de Ringvaart by Burgerveen ingeno men. Zij kwamen uit vele delen van het land, om mee te doen aan de landelyke viswedstrijd die was geor ganiseerd door de politiesportvereni- ging in Haarlemmermeer. Zelfs uit Tegelen (Limburg) waren ze geko men („Wij zijn vanochtend al om 5 uur de deur uitgegaan".) om hun geluk te beproeven. Dat geluk viel bar tegen, want de vis bleek niet veel zin te hebben om te bijten. Hoe lekker het aas er ook uit mocht zien. Slechts vijf meter vis kwam op het droge terecht. De gemeentepolitie van Utrecht werd winnaar. Het was voor het negende achtereenvolgende jaar dat de wed strijd werd georganiseerd, waarvan de laatste drie jaren de wisselbe ker door Utrecht gewonnen werd. zodat deze politiemannen de beker nu definitief in het bezit hebben. Ook uit Leiden waren de politie mannen afkomstig. Dr visvereniging „Luctor" van de Leidse rijkspolitie, wist de vijfde prijs in beslag te ne men. Brigadier Wyzenbroek uit Lei den werd bij de individuele uit slag de tiende. Slechte visvangs de stemming I was er niet minder om. In het dorps huis „Marijke" werd na de wedstryd een snertmaaltyd genuttigd, in de meest enge zin van het woord. By I borden tegelyk ging de erwtensoep lin de holle vissersmagen. Uitslagen I Adjudai .volgens t Wilts ging er ver- r de prijzen uit te reiken. De uitslag: 1. gemeentepo litie Utrecht, 2. gemeentepolitie Te- gelen, 3. gemeentepolitie Naarden, 4. gemeentepolitie Soest, 5. rijkspo litie Leiden, 6. gemeentepolitie Vel- De Individuele uitslag: 1. H. Bam- bach (Utrecht), 2. J. van Kleef (Te- gelen), 3. P. Bijlsma (Utrecht), 4. J. Jens (Utrecht), C. de Vries (Utrecht). Bij informatie te bevoegder plaat - 1 se is ons. de door de heer Brands gestelde punten op de voet volgende, als commentaar gegeven: Ad 1 en 2. De gemeente verkreeg het door de heer Brands gehuurde pand in eigendom op 26 oktober 1960. Op het tydstip dat de heer Brands voor de ontruiming van zyn pand Hogewoerd no 43 een vergoe ding van f30.000,- van de gemeente vorderde, had de gemeente nog geen 1 enkel belang by de directe ontrui- ming van dit pand, omdat de pan- den tussen de St. Jorlssteeg en Krau- welsteeg. zowel aan de zyde van het Levendaal als aan de zyde van de Hogewoerd. nog in eigendom van de i gemeente moesten worden verwor- I I ven en ontruimd. Toch is de gemeente, zonder enige wetteiyke verplichting hiertoe, bereid I geweest de heer Brands by voorty- j dige vrijwillige ontruiming van zyn pand schadeloos te stellen tot een j bedrag van f 15.000.-. alsof de ont- ruiming van het pand door de ge- I meente zou zyn geëist. Op een scha deloosstelling van f 30.000.- kon onder de bestaande wetteiyke voorschrif ten door de heer Brands geen aan spraak worden gemaakt. De heer Brands bleef niettemin by zyn eis, dat de gemeente hem f30.000,- als schadeloosstelling zou uitkeren, waardoor verder onderhan delen terzake geen zin had. De gemeente bleef slechts de mo gelijkheid over te gelegener tijd langs gerechtelyke weg ontruiming van het pand Hogewoerd 43 te vorderen, j en de aan de huurders van het pand j toekomende vergoeding ingevolge de j Leiden als vervangend pand te hebben gekocht. Aan de kantonrech ter is by de ontruimingsprocedure overgelegd een uitreksel van het handelsregister van de Kamer van Koophandel, waaruit Wykt, dat de heer Brands het perceel Kort Ra penburg no. 4 heeft gekocht met de daarin aanwezige fruitwinkel West- landia. welk bedrijf hy per 1 april 1965 heeft voortgezet tot 1 augustus 1965, volgens zyn erkenning by de tweede comparitie voor de kanton rechter. om de daarin aanwezige voorwaarden uit te verkopen, waar na de heer Brands dit bedrijf heeft gesloten en het pand daarop heeft laten verbouwen en opnieuw inrich ten. Daarna heeft de heer Brands het pand Kort Rapenburg 4 aan zyn zoon W. F. Brands verhuurd en op 10 januari 1966. dus tydens de loop van de gerechtelyke onteigenings- I procedure by de Kamer van Koop- handel laten inschrijven. dat het in dit pand uitgeoefende bedryf eigen dom is van zyn zoon W F. Brands. Dit bedrijf wordt gedreven on der dezelfde naam als het bedrijf, gevestigd in het pand Hogewoerd 43. te weten „Leidse Fruit Centrale", welke naam met grote letters in neonlicht op de gevel prijkt. Hieruit mag worden afgeleid, dat het bedryf niet van de zoon is. doch van de heer Brands zelf. dan wel dat de heer Brands voornemens is zyn bedrijf te staken en zyn handels naam „Leidse Fruit Centrale" aan zijn zoon heeft overgedragen. Uit de aangegeven gang van zaken biykt, dat de heer Brands het pand Kort Rapenburg 4 aanvankeiyk heeft gekocht als vervangend pand voor zyn eigen bedrijf. Dat hij na dien het pand heeft verhuurd aan zyn zoon en zich daardoor in de on- mogelykheid heeft gesteld zyn be dryf in dit pand voort te zetten, is een beslissing, die hy vrijwillig heeft genomen en mocht nemen, doch wel ke hem het recht ontzegt zich er over te beklagen, dat hy by ont ruiming van het pand Hoge woerd niet de beschikking heeft over een vervangend pand om daarin zyn bedrijf voort te zetten. ADVERTENTIE Moderne lange jongens Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 MIDZA

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3