KADO-festijn Het hoe en waarom van de effecten-beurzen Leider- HEMA J Iets over obligaties NAVO-raad verhuist vermoedelijk luimen het jaar naar Brussel dorper kreeg bouwprijs GOED VERDIENEN MET SCHOON WERK IN EEN MODERNE FABRIEK voor groot en klein LAURENS LANGEZAAL actieve jongeman DONDERDAG 27 OKTOBER 1906 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 gewone obligaties Een bedrijf dat geld nodig heeft r dingen doen: een groter inkkrediet opnemen, „onderhands" oen, nieuwe aandelen uitgeven of !D obligatielening uitgeven. De ven- Dotschap wil bijvoorbeeld één mil- en gulden lenen en geeft het pu- :ek de mogelijkheid in te schrijven f 1.000, f500, f250 of f100. Te- nover het geld dat zij op deze wijze itvangt, geeft zij obligaties (een ort schuldbewijzen) af in coupures de genoemde bedragen. Deze jligaties zijn dan meestal verhan- ilbaar. Ze dragen een bepaal- rente meestal halfjaarlijks vergoeding die de NV betaalt voor gebruik van het geleende geld. jlgens een van te voren opgemaakt oema wordt de lening afgelost, arlijks loot een aantal stukken Er zijn meestal ook bepalingen maakt voor vervroegde algehele gedeeltelijke aflossing, waarbij eerste jaren vaak niet ver- uegd mag worden afgelost en daar- gedurende een aantal jaren chts boven „pari", dat is boven de minale waarde. De stukken zelf zien er niet veel ders uit dan de aandelen. Ze zijn of meer fraai gedrukt, de naam de uitgevende instantie staat er en het nominale bedrag en de »gte van de rente. Het dividend- id heet couponblad, dat eveneens talon kent. Het voordeel voor de maatschappij dat de vergoeding die zij voor het betaalt niet met de winst om- og gaat, zoals het dividend. Bo- ïdien mag het bedrijf de rente de fiscus als kosten aanmer- Voor de obligatiehouder is het jrdeel, dat hij minder risico's loopt de aandeelhouder, zij het dat hij zijn geld kan verspelen. Bij déconfiture moet hij afwachten er voldoende middelen zijn om de uldeisers (waartoe hij behoort) te doen. Hij gaat dan echter vóór de adeelhouders, aan wie hij eigen zijn geld heeft geleend, maar die nooit in persoon aansprakelijk stellen, daarvoor moet hij bij de zijn. liet alleen bedrijven hebben, zo- eerder bleek, geld nodig. Ook het de provincie, de gemeenten en irlei instellingen, tot voetbalclubs zitten er om te springen. Zij ge- eveneens obligaties uit. De kans déconfitures bij Rijk, provincie staatsleningen ook slechte gen opdoen. Na de Russische lutie in 1917 hebben vele renteniers (mensen die van de rente van hun geld leven) dat ook ln ons land bit ter ervaren. De nieuwe machtheb bers trokken zich van de verplichtin gen door hun voorgangers aange gaan niets aan. Er zijn leningen met een eigenaar dige rente-clausule. Een voorbeeld hèt voorbeeld mogen we wel zeggen, is een Nederlandse staatslening 1947. Tot 15 februari 1957 w rente drie procent 'sjaars, na datum werd en wordt nog, tot de laatste aflossing in 1987, 3% procent rente vergoed. Dit soort leningen zijn „gestaffeld"' staffelleningen dus. DE AFLOSSING Er is een aantal (staats)leningen zonder bepalingen over de aflossing de perpetuele of eeuwigdurende le ningen. Die loten dus niet uit. Het gaat hier voornamelijk om de „groot boek-obligaties" (met de certificaten van Lodewijk Napoleon). Deze lenin gen worden wel ter beurse ingekocht, wanneer dat voor de uitgevende in stelling voordelig is, dat zal het ge val zyn bij een koers die flink be neden pari is. In de aflossingsvoorwaarden zijn tal van variaties aan te brengen. De voorwaarden zijn afhankelijk van de omstandigheden waaronder de lening wordt uitgegeven, zoals ook geldt voor de hoogte van de rente. Een gebruikelijke bepaling is dat in de eerste vijf of meer jaren niet zal worden afgelost, ook niet ver vroegd. Men kan verder na een aan tal jaren (15, 20, 25, 30) ineens het gehele bedrag aflossen, dus niet ge leidelijk met jaarlijkse uitlotingen. Het komt ook voor dat jaarlijks voor rente en aflossing een vast bedrag beschikbaar is. Naarmate de tijd ver strijkt wordt de rentesom kleiner en de jaarlijkse aflossing dus groter: de annuïteitenlening. Ook wordt wel bepaald dat voor rente en aflossing een potje wordt gevormd uit zekere inkomsten, die van jaar tot jaar in grootte kunnen variëren. Het aflossingsschema staat dan natuurlijk niet vast, 't hangt van de inkomsten af. Het potje heet amortisatiefonds of sinking fund. Meestal wordt wel bepaald wanneer de lening geheel moet zijn afgelost. Een andere mogelijkheid is af te lossen bij inschrijving, men spreekt dan van een tender. De uitgevende instelling staat er dan niet zo best meer voor. Het is de uitgevende in stelling tenslotte toegestaan om haar eigen obligaties op de beurs terug te kopen en zo in feite af te lossen. Dat doen ze alleen als de koers bene den de koers van uitgifte is. De obli gatiehouders vinden deze manier niet prettig, zij zijn meer gebaat met uitloting, waarbij zü de koers van uitgifte „maken". Door de mogelijkheid, na een aan tal jaren, van vervroegde algehele of gedeeltelijke aflossing van een le ning, kunnen de uitgevende instan ties de lening omzetten in een lening met voor haar voordeliger voorwaar den: een lagere rente. Ze kunnen gebruik maken van de marktsituatie. Men spreekt dan van conversie. BIJZONDERE VORMEN In de praktijk van vier, vijf eeuwen zijn er allerlei vormen van obligatie-leningen ontstaan. We zul len ze niet allemaal noemen. Rusland, en dat land niet alleen, heeft een tijd de gewoonte gehad goudobligaties (of goldbonds) uit te geven. Rente en' aflossing konden in te voren aangeduide gouden munten werden gevorderd. Goud blijft zijn waarde behouden, niet waar, dus is het puikje der soliditeit. Fondsen voor weduwen en wezen. Tot er een revolutie komt. In tijden van onzekerheid omtrent de waarde van het geld hebben meer landen het gezocht in goud- en (vreemde) valutaclausules. Maar als het zover was, werden de bepalingen buiten werking gesteld. Reëler zijn de garanties voor repte en aflossing die de Nederlandse Staat indertijd heeft gesteld voor hier te lande ge plaatste leningen van Nederlandsch- Indië. Indonesië heeft de verplich tingen wel overgenomen, maar komt niet na. De Nederlandse staat lost nu jaar lijks af en betaalt de rente, Indone- komt dan weer meer in het kryt te staan. Er zijn meer leningen, ook particuliere, met garanties van der den" voor rente en aflossing. Ook in ons land kent men de in komstenobligatie, waarbij de debi teur (de schuldenaar, de uitgevende instantie dus) eerst rente behoeft te betalen, wanneer ztfn inkomsten het gedogen. Deze leningen komen voort een financiële reorganisatie bij de debiteur. Interessanter is de winstdelende obligatie, die vele huisvrouwen ken- van de firma Albert Heijn. Die stukken geven recht op een vaste rente plus een deel van de winst. De genoemde firma heeft de uitgifte moeten staken omdat het te goed PREMIELENING Interessant is ook de premielening. By deze obligaties is de rente laag: met uitzondering van de uit 1933 stammende premielening Amsterdam Concertgebouw/Artis, welke drie pro cent geeft, 2% procent. Maar er zijn „prijzen" van een ton of een halve ton en kleiner. Bij de jaarlijkse uit loting komen een of meer van die prijzen of premies eruit. Een loterij zonder nieten. Men steekt er f 100 (dat is de gangbare coupure) in. heeft kans op f 100.000 (waarbij de fiscus op het vinkentouw zit) en krijgt in ieder geval het „eigen ;-,eld" terug en vaak iets meer, f 125 gulden meest. En nog Tweeënhalf procent rente. Waarom de provincies en gemeen ten, want dat zijn de „loterijhou ders", met deze prijzen gooien? Om dat zij een lagere rente betalen dan overeenkomt met de marktverhou dingen op het moment van uitgifte van de lening. Het verschil verdelen zij over de premies. Het totale be drag aan rente en premies komt overeen met de op 't moment van uitgifte geldende rente. Deze vorm van obligaties wordt gekozen in pe rioden waarin het moeilijk is om aan geld te komen. Het kopen van zo'n stukje heeft een sterk speculatieve kant, er wordt op een hoofdprijs gehoopt. Deze „hebzucht" heeft een goede kant: dat van het binnenkomende geld huizen worden gebouwd en andere nuttige zaken gedaan. Op dat sociale ele ment wordt bij uitgifte van een pre mielening vaak de nadruk gelegd. RENTESPA ARBRIEVEN Een andere bijzondere vorm van een obligatie is de rentespaarbrief. De Bank voor Nederlandsche Ge meenten heeft van deze mogelijkheid ruimschoots gebruik gemaakt. De rente wordt niet jaarlijks uitbetaald, maar bij de hoofdsom opgeteld. Bij de aflossing krijgt de houder van de spaarbrief een bedrag in handen waarin hoofdsom en rente zijn vervat. Tussentijds kan de houder aflossing vragen. Hij ontvangt dan eveneens de hoofdsom plus de opge lopen rente (tot het tijdstip van af lossing). Ook de vervroegde aflossing door de schuldenaar is zo geregeld. Het voordeel voor de belegger is van fiscale aard. De rentespaarbrieven worden wel de wereld ingezonden on der benamingen als woningbouwle ningen of (in 1952) burgerzinlenin gen. De reden van deze naamgevin gen is duidelijk. Er zijn ook inter nationale leningen met in de ziel snijdende namen: de „vluchtelingen- lening" van Bulgarije bijvoorbeeld. Bekend zijn ook de Dawes- en Young-leningen. Daar schuilen dra ma's achter van het geïnflateerde Duitsland der jaren twintig, door de heren Dawes en Young weer wat op do been geholpen in resp. 1924 en 1930. Zulks met leningen welke de namen kregen hunner geestelijke vaders. Wanneer hypotheekbanken lenin gen uitgeven, heten de obligaties pandbrieven. De hypotheekbanken geven die trouwens niet uit, zij ge ven ze af, zonder tussenkomst van een bank. Tegen betaling uiteraard. (Van onze Parijse correspondent) Met algemene stemmen hebben de vijftien leden van de permanente raad yan de NAVO gistermiddag om vier uur in Parys besloten naar Brussel te verhuizen. Aangezien pre sident De Gaulle voor deze evacuatie (waarom hij trouwens nooit verzocht heeft) geen termijn had gesteld, zal achter die verhuizing niet zo veel stoom gezet behoeven te worden. In Brussel is het bed voor de raad trou wens nog niet eens gespreid en er zal zeker wel een jaar mee heengaan, alvorens in die stad een passend on derdak is gevonden of gebouwd. Doordat de Fransen gisteren geen bezwaren maakten tegen het vertrek, zullen zij delen in de verhuiskosten. Het moderne en ruime NAVO-paleis dat de 15 delegaties en hun staten later vermoedelijk nog wel eens zul len betreuren, moet, volgens het con tract dat de organisatie indertijd met Frankrijk sloot, eerst aan een inter- I nationale organisatie worden aange- j boden. Het aantal internationale or gan saties waarover men vroeger in Parijs de nek kon breken, wordt ech- ter met de dag geringer. In dit ver- j band komen alleen de Unesco en dc OESO, (de organisatie voor econo mische samenwerking) nog in aan merking, die echter alle twee al ge- I riefelijk onder de pannen zitten. Het 'zal er dus wel van komen dat straks een Franse minister met zijn depar tement of de televisie, die eveneens om ruimte zit te springen, de huur der en de opvolger van de NAVO wordt. Na Londen, waar de NAVO in 1949 werd gevestigd en Parys waar heen de NAVO drie jaar later werd overgebracht, wordt Brussel nu dus tot Atlantische hoofdstad geprocla meerd. Niettemin zullen de ministers hun komende jaarvergadering op 15, 16 en eventueel 17 december nog in Parijs houden. In diezelfde dagen zullen vermoedelijk ook de Russische topleiders de gasten zijn van generaal De Gaulle, maar in het raam der Oost-Westelijke toenaderingspolitiek kunnen het water en het vuur of, als men wil, de wolf en het schaap elkander vandaag al best verdragen. De zitting van gisteren waar tot het afscheid officieel besloten werd, had een beleefd ceremonieel karak ter en om beurten hebben de diplo maten Frankrijk met symbolische bloemen overstelpt, teneinde het voor de gastvrijheid gedurende vijf tien jaren te bedanken. Maar het is ook waar dat de taal voor de diplo maten doorgaans dient om hun wa re gevoelens en gedachten zo elegant mogelijk te verbergen Nederlaag voor militair elftal Het Nederlandse militaire elftal j heeft gisteravond in Brunswijk een oefenwedstrijd tegen Elntracht i Brunswijk, de leider in de Duitse Bundesliga, met 43 verloren. De Duitsers zegevierden dankzij 'n doel- punt, dat Maas in de laatste minuut scoorde. Bij de rust was de stand ge- De Ir. J. J. v. d. Wal-prijs van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf is dit jaar toegekend aan de heer C. Sweris in Leiderdorp. De prijs, die verleend wordt we gens uitzonderlijke verdienste voor de bedrijfsopleiding in het algemeen en voor het bouwbedrijf in het by- i zonder, werd de heer Sweris giste- i ren overhandigd door de voorzitter, de heer D. Snoeck, tijdens de vie ring van het 20-jarig bestaan van de stichting in hotel Gooiland in Hilversum. De Stichting Vakopleiding Bouw bedrijf is opgericht in 1946 door de erkende landelijke organisaties van werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf. De eerste voorzitter was ir. J. J. v. d. Wal, die de grote stoot j heeft gegeven tot de oprichting en wiens verdiensten worden geëerd in de naam van de pas vijfmaal uitge- reikte prijs. De stichting is de werkgevers be- hulpzaam bij het geven van oplei- dingen in hun ondernemingen. Daarnaast kunnen de leerlingen ook theoretisch onderwijs volgen. Na het beëindigen van de leertijd worden examens afgenomen. De stichting i streeft er tevens naar bij de Jeugd belangstelling voor de bouwvakken op te roepen. De stichting heeft overigens ook begrip voor het feit, dat de doorsnee-Nederlander graag I toekijkt hoe een ander zich in het I zweet werkt. i Binnenkort wordt op een bouw- j werk aan de Loosduinseweg in Den j Haag een „bouwkiosk" in gebruik genomen, van waaruit het nieuwsgie rige publiek gemakkelijk het gebeu- ren op de bouwplaats kan volgen. Het Haagse HIJS HOKY heeft ook zijn tweede wedstrijd van het sei zoen verloren. Voor ruim 1000 toe schouwers gingen de Hagenaars gis teren in Den Haag met 8—3 ten on der tegen het Zwitserse La Chaux de Fonds. De tussenstanden waren: 21, 05 en 13. De Haagse treffers wer den gescoord door Bob Brooker. Wij betalen f 100.— schoon er week aan vrouwelijk personeel vanaf 23 tot 45 jaar, dat wordt ingeschakeld by de vervaardiging van onze bekende merken, zoals Caballero. Komt U gerust eens praten aan de fabriek, (te bereiken met bus 30/Binckhorst vanaf Holl. Spoor) maan dag t/m vrijdag tussen 10 en 4 uur. Bovendien is onze chef personeelszaken aan wezig in Café Bellevue, Steenstraat 59 te Leiden, a.s. DINSDAGAVOND van half 8 tot half 10. Let op: naar Den Haag beschikken wij over NANCY POP MET LANG HAAR VOOR JEUGDIGE POPPEMOEDERTJES De grote rage uit Amerika doet ook de Nederlandse kinderharten sneller kloppen. Aankleedpop van onbreekbaar plastic sluit haar ogen wanneer zij slaapt. Het lange haar kan in vele modellen worden gekapt. Verras uw kind nu met een Nancy pop, het geeft haar zo veel méér plezier. 6.75 Zij kan kiezen uit 21 beeldige echte toiletjes, het één nog koketter dan het ander, o.a. bruids-, wintersport-, teenager-, en avondtoilet. 4 75 3 75 9 75 HEMA FORT LARAMIE Met blokhut, uitkijk- en wachttorens. 21 cowboys en Indianen. Onbreekbaar plastic 14.75 AIRPORT SERVICE CAR met flikkerende waar8chuwing8llchten en loeiende sirene. Lichtende achterbak Uitschuifbare antenne. In opvallende rood-wit-blauwe uitvoering 5.75 staat stevig op de afschroefbare poten en heeft. trtneembare verchroomde stangen. Met scorebord, spelers in de kleuren Holland-België .29.75 81 VESTIGINGEN Sigarettenfabriek Saturnusstraat 40 Den Haag KOELKASTEN keuze uit 12 wereldmerken reeds vanaf f 247,50 met 5 jaar garantie. Stille Rijn 34 - Haarlemmerstraat 79 Op ons aanneembureau voor advertenties is plaats voor een als assistent en plaatver vanger van de chef van die afdeling VEREISTEN: tenminste ulo of gelijkwaardig diploma, duidelijk handschrift en enige jaren kan toorervaring. Leeftijd 20—22 jaar. Datum van indiensttreding uiterlijk 1 de cember a.s., doch zo mogelijk eerder. Eigenhandig geschreven sollicitaties te richten aan de directie van LEIDSCH DAGBLAD N.V. Witte Singel, 1, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 21