LEIDSCH DAGBLAD Schmelzers kansen kleiner tijd gestoord Russisch blad over conflict met China Gé VERHOOG JAMIN SAMEN ZIJLSTRA BEDANKT VOOR DE EER Telefoon lange rESTDUITSE GGTTHARBPAS ONDER DE SNEEUW Aanval op eendracht kabinet Voorzichtige informatie Opbrengst 5,75 miljoen (§ud Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 27 OKTOBER 1966 No. 32009 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 31507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67068 Tussen noord en zuid (Van onze Haagse correspondent) Doordat een graafmachine in de buurt van Oosterhout in Noord-Bra bant gistermiddag de belangrykste draaggolfkabel tussen de Randstad en het zuiden van Nederland kapot Minister De Jong van Defensie tas vanmiddag de eerste gast, die andaag door formateur Schmel- de middag zou ofc minister Luns van Buiten- mdse Zaken bij zijn formerende artijgenoot aan de de Alexan- trstraat op bezoek gaan. REUK IN 0ALITIE De vier ministers, behorende tot de rrüe Democratische partij (libera- n het Westduitse kabinet, heb- zich vandaag omstreeks het liddaguur na een stormachtige bij inkomst met de liberale bondsdag actie uit de 21 leden tellende coa- lle-regering met de christen-demo- raten teruggetrokken. Het zijn vice- inselier Mende, minister van Fi- inciën Dahlgrün, minister voor Intwikkelingshulp Scheel en minis- >or Woningbouw Bucher. Mende tevens minister voor Duitse festies. Aanvankelijk was men van plan voor 1967 verwachte begrotijigs- rt van vier miljard mark te dek- door beperking van uitgaven en trgroting van de belastingopbrengst »r het intrekken van bepaalde rijstellingen. Daarna werd de moge- ikheid van belastingverhoging niet itgesloten. De F.D.P-fractiehad echter gis- ïen vastgesteld dat de begroting- 167 zonder belastingverhoging in tie gebracht zou kunnen worden. Elders in deze editie vindt men een idrage van onze correspondent in imilm over de Westduitse kabinets- luatie. Hij schreef het artikel gis- ravond toen de breuk, althans voor- Pig, scheen te zijn voorkomen. IfEER BERICHT IETS KOUDER let KNMI in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: Wol- tivelden afgewisseld door enkele Waringen, op de meeste plaatsen tiog weer, overwegend matige tirdoostelijke wind. Iets kouder. 'Opgemaakt om 11.15 uur). 28 OKTOBER to op: 7.27 uur; onder: 17.20 uur. itan op: 17.11 uur; onder: 6.08 üur. togwater in Katwijk te 2.40 en i52 uur, laagwater te 10.51 en 23.04 t nummer oestaat uit 26 pagina's (Van onze parlementaire redactie) FORMATEUR SCHMELZER heeft zijn pogingen om een overbruggings-kabinet te vormen nog steeds niet opgegeven. Na de weigering van prof. Zijlstra om een premierschap op zich te nemen probeert hij nu demissionaire bewindslieden uit het kabinet- Cals los te weken om een nieuwe ploeg te bemannen. Zijn kansen op succes worden voorshands laag aangeslagen. De mededelingdat prof. Zijlstra niet bereid is om de leiding van een overbruggings-kabinet op zich te nemenwerd gisteravond ge daan na een lange dag vol onzekerheden. Uit het communiqué dat formateur Schmelzer gisteravond verstrekte blijkt dat prof. Zijlstra zich heeft laten leiden door de gevoelens en standpunten in zijn eigen (anti-revolutionaire) kring. Over oud-premier prof. De Quay (KVP), die dinsdag een gesprek had met de formateur, werd in het communiqué niet gesproken. Men neemt aan dat hij tegelijk met prof. Zijlstra van het formatietoneel is verdwenen. van het kabinet-Cals te breken is na de motivering, die zijn partijge noot Zijlstra aan zijn weigering heeft gegeven ongeveer nihil. Dezelfde „standpunten en gevoe lens". die prof. Zijlstra hebben ge leid zullen ook mr. Biesheuvel wel tot een weigering brengen. Daarmee zullen de anti-revolutionairen dan definitief van deelneming aan een door drs. Schmelzer te formeren in terim-kabinet zyn afgesloten. De enige mogelijkheid, die dan nog over blijft is de vorming van een min derheidskabinet bestaande uit een paar vooraanstaande katholieke mi nisters, aangevuld met een stuk of wat politiek dakloze deskundigen. Zo'n kabinet kan weinig meer doen dan de Kamer ontbinden en ver vroegde verkiezingen uitschrijven. Aan belangrijke politieke beslis- u-j u- ii singen zal het door gebrek aan poli- kwart over één had hU een afspraak t]e* gewlcht De volgende stap van de forma teur zal waarschijnlijk veel tijd in beslag nemen- Uit het afspraken- lijstje, dat drs. Schmelzer bekend liet maken, blijkt dat hjj in elk geval tot morgenmiddag met gesprekken bezig zal zijn. Of hij daarna nog door zal gaan is niet zeker, maar wel waarschijnlijk. Vanmiddag met minister De Jong (Defensie) Daarna, om half vyf, zou hy een ge sprek hebben met minister Luns (Buitenlandse Zaken). Morgen om tien uur 's ochtends verwacht hij minister Veldkamp (Sociale Zaken» en om half één minister Biesheuvel (Landbouw). De eerste drie minis ters zyn lid van de KVP, minister Biesheuvel is lid van de ARP. Uit de volgorde van de afspraken zijn geen politieke gevolgtrekkingen te maken, zy zyn het gevolg van de overbezet te agenda's van de bewindslieden. De ministers Luns, Veldkamp en Bles heuvel hebben voor vandaag en mor gen verschillende belangrijke inter nationale afspraken, zodat er slechts met veel moeite een afspraak met de formateur gearrangeerd kon worden. Laatste stadium Het contact met de demissionaire ministers luidt het tweede en ver- moedeiyk laatste stadium van de formatie-Schmelzer in. De kansen, dat drs. Schmelzer er in zal slagen de ministers uit het kabinet-Cals voor zyn programma te interesseren zyn gering te achten. Dat mr. Bies heuvel bereid zou zyn de solidariteit welijks toekomen. Vervolg op pag. 2 Per olifant naar de rechtbank: zo'n toneeltje verwacht men eer der in Afrika dan in de Noorse hoofdstad Oslo. Maar cicusdirec- teur Arnardo, die ervan werd be schuldigd een olifant verwondin gen te hebben toegebracht, nam het dier mee als getuige, al mocht het dier het gebouw niet betre- (Van onze correspondent in Moskou) Hoewel nog in voorzichtige en indirecte vorm is het Russi sche volk dezer dagen voor de eerste keer gewezen op de mo gelijkheid van een militair con flict tussen de Sowjet-Unie en China. Dat gebeurde in een lang artikel in het Moskou- se jeugdblad ..Komsomolskaja Prawda", dat een Russisch-Chi- nese polemiek voert. In het artikel worden drie uitspra- ken aangehaald om het sombere beeld te ondersteunen. De belang rijkste is die van de man die tegen woordig na Mao Tse-tóeng de be langrijkste Chinese party leider is: minister van Defensie Lin Piao. Deze heeft ter gelegenheid van de Chinese nationale feestdag uitgeroepen, dat „het Chinese volk de strijd tegen het moderne revisionisme, waarvan het centrum wordt gevormd door de Russische communistische partij, tot het einde toe zal voeren." Ook wordt de by dezelfde gelegen heid uitgesproken verklaring van een Australische communistenleider ge citeerd. die zei dat de Sowjet-Unie een aanval op China voorbereidt. En tenslotte wordt eraan herinnerd, dat reeds sinds enige maanden in de Chinese pers de mogeiykheid ge opperd wordt van een Russische aanval op China, en dat de laatste Chinese atoombom met een verwy- zing naar het „Russische gevaar" tot ontploffing is gebracht. Zulke geluiden zullen de man in de Russische straat natuuriyk de in druk geven, dat zy slechts ten doel hebben de anti-Russische politiek van Peking te ondersteunen en mili taire maatregelen van de Chinezen tegen de Sowjet-Unie te rechtvaar digen. Maar voor wie meer gevoel heeft voor nuances is de verscher ping van de militair-politieke situa tie de afgelopen maanden reeds her- ADVERTENTIE UW SLAGER UW POELIER Het hele assortiment wild. Speciaal aanbevolen VERSE BRAADSTUKKEN. ADVERTENTIE niet duur wel heerlijk haaldelyk aan het licht getreden. Zo heeft staatspresident Podgorni in het voorjaar in de dicht tegen China ge legen stad Chabarowsk de onschend baarheid van de Russische grens op demonstratieve wilze onderstreept. Aan deze daad en aan de demonstra tieve verlening van de Lenin-orde aan de stad Wladiwostok waren reeds talrijke incidenten aan de Chi nees-Russische grens voorafgegaan, waarover echter in de pers met geen woord werd gerept. ADVERTENTIE De echte zig-zag LEWENSTEIN naaimachine tijdelijk 315- Een machine metvele moge lijkheden: naden afwerken knoops gatenmaken 2naaldswerk blindzomen stoppen en talloze andere mogelijkheden. Leiden Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Oealer voor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep: Firma W. Los, Acacialaan d, Leimuiden tel. (01721) 412 fa een ongewoon zacht najaar is hier en daar in de Zwitserse Alpen al 20 cm sneeuw gevallen, zoals hier op de Gotthard. Op het hoogste punt van de pas ligt alles, ook het monument, onder een ivitte laag. Inzamelingsactie voor Tibetanen Blijkens een mededeling van het Comité Vluchtelingenhulp, heeft de huis-aan-huis-inzamcling op maandag ten bate van de Ti betaanse vluchtelingen in India, volgens voorlopige cijfers 5.750.000 gulden opgebracht Omgerekend per inwoner spande de Zeeuwse gemeente Oud-Vosse- meer de kroon met een gemiddelde van f. 1.62. Tweede was Ameide- Tienhoven in Zuid-Holland, met f. 1.59 per Inwoner, gevolgd als derde door Nyeveen, in Drenthe, met f. 1.55 per inwoner. In totaal waren er 25 gemeenten, waar de inzamelingsactie één gulden of meer per inwoner opleverde. Onder de provincies nam Zuid-Hol land met 1.925.000 gulden de eer ste plaats in. Noord-Holland ver zamelde rond 910.000 gulden. Van de overige provincies waren de resultaten ongeveer: Gelder land 600.000, Noord-Brabant 550.000, Utrecht 410.000, Overyssel 380.000, Limburg 250.000; Fries land 220.000, Groningen 210.000, Zeeland 150.000 en Drenthe 140.000 gulden. De storting op giro 999 en de op brengst van diverse acties is hier noe niet bijgerekend. Een actie in heel Denemarken om geld in te zamelen voor vluchte lingenhulp heeft tot dusverre 15.000.000 kronen (7.714.800 gulden) opgebracht. Dit betekent, dat iedere volwassen Deen meer dan f 3.60 heeft gegeven, en dat binnen 48 uur. ADVERTENTIE NATUURLIJK - GEZELLIG I Maar ook voor recepties, bruiloften e.d. bieden wij plaats tot 50 pers. In ons gezellig restaurant op de lste etage 10 DAGSCHOTELS f27,50 (incl.) RESTAURANT PETER LEENEN GANGETJE 14 - TEL. 24905 scheurde, is het telefoonverkeer tus sen noord en zuid tot 's avonds toe zeer moeilijk en in sommige geval len onmogelijk geweest. Pas laat in de nacht kon de ver binding door PTT worden hersteld. De storing trad op juist op het ogenblik, waarop het telefoonverkeer intensief begon te worden, rond twee uur. West-Brabant, een deel van Oost-Brabant en een groot deel van Zeeland kon men daarna uit de Randstad niet meer bereiken. Er werd onmiddellyk ingegrepen en alle ver bindingen werden omgelegd, wat men in vakkringen „omsteken" noemt. Dit was niet afdoende, zodat men in vele gevallen tóch met langdurige stagnaties had te maken. Na vyf uur werden de moei- lykheden wat kleiner, omdat kanto ren en bedrijven sloten. Bij PTT heeft men dikwyls te kampen met storingen, die ontstaan door het stuktrekken van kabels by graafwerkzaamheden. Het euvel is grotendeels te ondervangen als de aannemers van grondwerken zich in het bezit stellen van kaarten, waarop alle telefoonkabels staan aangegeven. Chaos op vele Zweedse seholen Uit protest tegen de staking en uitsluiting van 35.00 leraren zyn de leerlingen van de Zweedse middel bare scholen woensdag eveneens in staking gegaan. In verscheidene ste den, betoogden duizenden leerlingen, die eisten dat er een eind aan het conflict tussen de leraren en de staat wordt gemaakt. In een communique heeft het di- reotoraat-generaal geëist dat alle leerlingen naar school gaan. ook al is er geen leraar. De leerlingen heb ben echter besloten thuis te biyven omdat in de schoollokalen soms een volslagen chaos heefst, er zouden zich zelfs mishandelingen en pogin gen tot sexuele gewelddadighe den 'hebben voorgedaan. De regering heeft totnutoe niet tussenbeide willen komen. Lierenfabriek sluit: zestig man ontslag Aan het 60 man tellende personeel van H. E. Bodewes Lierenfabriek N.V. in Hoogezand zal ontslag wor den verleend. In verband met hel wegvallen van belangrijke buiten landse opdrachten, alsmede als ge volg van de slechte situatie en voor uitzichten in de Nederlandse scheepsbouw hebben aandeelhouders en directie besloten de bedryfs- uitoefening, bestaande uit de ver vaardiging van scheepslieren te sta ken. De lopende opdrachten zullen worden afgewerkt, terwyi maat regelen zyn getroffen om de on der- houdsservice en reparatie aan gele verde prod uk ten voor de toekomst veilig te stellen. De bedryfssluiting zal tot gevolg hebben, dat aan het 60 man tellen de personeel ontslag zal moeten wor den verleend. Met de werknemersor ganisaties is naar aanleiding van de sluiting overleg gepleegd, waarbij volledige overeenstemming is bereikt over een afvloeiingsregeling voor het personeel. In Klazienaveen ls aan vyftien man personeel van de N.V. Purit Maatschappij ontslag aangezegd. Een veertig jaar oude produktie-een heid wordt opgeruimd. Deze wordt door een nieuwere en snellere ver vangen. Het ontslag is gegeven na overleg met de vakbonden. Er is een soepele regeling getroffen. teuwo Uit het Leidsch Dagblad van 41 25 October 1866: De arrondissements-recht- ij bank te 's Hertogenbosch V heeft de houderes van een ij stil, zoogenaamd pandjes- i' huis, waar goederen van de meestbehoeftige klasse wer- f den beleend tegen een inte- rest van 5 tot 10 cent van 4 elke gulden 's weeks, veroor- deeld tot een cellulaire ge- 4 vangenisstraf van acht da- f gen en f55 boete, met bevel, f dat al de goederen aan de f eigenaars kosteloos zullen f worden wedergegeven. 4 In Ecuator zijn zoo veel t belovende goudlagen ont- J a dekt, dat er zelfs uit Califor- a a nië goudzoekers heengaan, a a Ook heeft men er belangrijke a oudheidkundige voorwerpen f a ouaneiaKui i gevonden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1