Geen kroon voor Real Madrid Sportbekers blinkend massagraf DWS uitgeschakeld Gouden jaren voorbij MACHTELOZE SPAANSE AANVAL LOOPT TEVERGEEFS STORM OP „BETONNEN" DEFENSIE VAN PENAROL NIEUWE JAS INTERTOTO Wagenaar triomfeerde met Brahmapoetra S ADO IN HALVE EINDSTRIJD Clubtitel Swift van Mexico heeft geen verrassingen meer ALTIG EN RENZ ZEGEVIEREN UEFA-JEUGD GELIJK MET HVC (2-2) Zwemwedstrijden lagere scholen LFC tegen Sparta JAARBEURSBEKER Wraak van Ajax Chelsea betaalt miljoen voor Tony Hatelev Pierre Jansen SPORT van vandaag DONDERDAG 27 OKTOBER 196* Zorgen in Spanje De overwinning van Penarol, de Zuidaimerikaanse kampioen op de Spaanse meesters van Real Ma drid in hun eigen huis, in het sta dion Bernabeu in Madrid, moet als een wraaknemedng worden geszien voor de nederlaag die het Zuid- amerikaanse voetbal in Londen tij dens de wereldkampioenschappen heeft geleden. De kampioen van Uruquay, Penarol, heeft Real Ma drid op eigen terrein volledig over speeld. Het jonge talent van Real, gesteund door de grote ervaring van Francisco Gento, heeft eervol verloren. Maar het Is niet in. staat geweest ook maar enigszins het prestige van het Europese voetbal hoog te houden. Voor de voetbalfans In de Spaanse hoofdstad is dit de zwaarst te ver teren nederlaag van Real Madrid van het jaar. Alle dagbladen in Spanje waren er in hun prognoses over deze wedstrijd zeker dat Real in staat zou zijn een kleine over winning op Penarol te behalen, waardoor een beslissingswedstrijd in Lausanne in Zwitserland nood zakelijk zou zijn. Madrid moest, winnen, om prestigeredenen. Het vorige voetbalseizoen speelde men reeds voor de helft op zijn oude prestige. Mannen als Gento en Santamaria zijn de laatste mo hikanen van Real geweest. Zij heb ben Real Madrid nog Europees clubkampioen gemaakt. Het huidige elftal, alleen bestaande uit jonge elementen, is deze titel niet meer waardig. Dat hebben zij door hun verlies tegen Penerol in de inter continentale voetbalbeker bewe zen. Want Penarol heeft een spel van kat en muis met Rea-1 gespeeld. Dat heeft niet nagelaten een diepe indruk in de Spaanse hoofdstad te maken. Het verlies van deze wed strijd is een bevestiging geweest van de decadentie in het voetbal van Spanje. De voetballiga van dit jaar bewijst het. Clubs van het tweede plan zijn als kometen omhoog geschoten. De Paladijnen van weleer, Madrid en Barcelona, zijn afgezakt. Welis waar is Real Madrid erin geslaagd de top van de liga te bereiken, maai- door het lot zijn de eerste wedstrijden gespeeld tegen minder waardige clubs. De Madrilenen zien met zorg het verloop van de liga tegemoet. Ook de eerste elf van Barcelona hebben geen succes en hangen ergens onderaan in de ranglijst. Het ziet er naar uit dat de eerste rol van het Spaanse voetbal in de we reld is uitgespeeld. Meer dan tien miljoen Spanjaarden hebben dat, tezamen met bijna driehonderd- miljoen Europeanen en Zuidame rikanen via de televisie kunnen zien. De atleten van Penarol gaven de knapen van Real Madrid geen kans. Dat is moeilijk te verteren voor de Spanjaarden, die al hun problemen tot nu toe wisten af te reageren op de overwinningen van hun voetbaliddolen. Het Is als een koude douche na de gouden jaren ononderbroken overwinningen. In Madrid begrijpt men nu dat er eens een einde komt aan de over heersing van Real. De Madrilenen aanvaarden dit moment met niet geringe zorg. Voetbal heeft hun le ven gevuld. Er ontstaat thans een leegte. Het is voor hen een naar idee, die leegte eventueel met poli tiek te zullen moeten opvullen. LEIDSCH DAGBLAD Voor Real Madrid, de koninklijkevoetbalploeg uit Madrid zijn de prestige-duels tegen Penarol, die de kroon hadden moeten zetten op de triomfantelijke come-back in het internationale cup voetbal, als een nachtmerrie geëindigd. Het eerste duel om de we reldbeker voor clubs in Montevideo ging met 20 verloren, het tweede voor eigen publiek in het imposante Bernaheu-stadion ein digde met precies dezelfde uitslag. Weer 0-2 De fanatieke aanhang van de Madrileense club verliet diep te leurgesteld het stadion, overtuigd als men was geweest, dat Real door een overwinning een beslis singswedstrijd in Lausanne zou forceren. In plaats daarvan had men een machteloos Real zien opereren, waarvan de aanval steeds naar buiten moest uitwij ken om de betonnen verdedigers Lazcano, Gonzales en Valera te ontgaan. De grondlegger van vrijwel elke actie in de richting van het doel van Mazurkiewicz was linksbuiten Gento. Hij wa3 ook meestal de afwerker, om dat de bal als het ware langs de ring van Penarol-verdedigers danste en ver links van het. doel de actieve ve teraan weer bereikte, die dan meestal in een dusdanig ongunstige positie was gemanoeuvreerd dat zijn schoten ver naast gingen. Sterker Penarol was in feite sterker dan het nationale team van Uruguay, dat bij de wereldkampioenschappen de latere kampioen Engeland een gelijk spel afdwong. Naast de zes spelers van het nationale elftal schitterden „Ausputzer" Lezano uit Paraguay en bovenal de twee geweldenaars uit de driemans-voorhoede goalgetter Spen cer van Equador en linksbuiten Joya uit Peru. Samen met Cortes en de grandioze spelverdeler Rocha zorgden zij in de weinige ogenblikken dat de stroom van Madrid-aan vallen luwde, voor tegenstoten, die uitermate ge vaarlijk waren. Daarbij dient echter te worden gezegd, dat Pachin, de organisator van de Spaanse verdedi ging, door een schorsing opgelopen in de eerste ontmoeting, niet aanwezig Al voor de rust had Penarol door vloeiende tweemanscombinaties dui delijk het beste van het spel, zodat de voorsprong van 20 geheel ver diend was. Spencer en Joya werden enkele malen op het laatste nippertje Tijdens een bijeenkomst van de organisatie van de „Coupe Rappan" flntertotocompetitie) is woensdag in Zurich besloten de opzet van de in- tertotocompetitie voor de zomer van 1967 te veranderen. Er wordt een vol ledige competitie gespeeld tot de win naar van de groep bekend is. Over eengekomen werd het programma van de uit- en thuiswedstrijden in zes weekeinden in de maanden juli en augustus af te werken. Als speel - data werden genoemd: 1/2 juli, 8/9 juli, 15/16 juli, 22/23 juli, 29/30 Juli en 5/6 augustus. KOERSEN OP DUINDIGT (Van medewerker) Hoewel in de Coquetteprljs zich slechts zes paarden onder de hoede van de starter stelden, werd het toch een imponerende strijd. Even had Ydolius de leiding, maar spoedig nam Wagenaar jr. met Brahmapoetra S het commando over en deze leverde een voortdurend gevecht met Amigo. In het laatste rechte eind sprintte S. van Dooyeweerd met Zilvervos, doch op het moment dat deze de leider aanviel, versperde Zandt met Abdul lah Hanover hem op ongeoorloofde wijze de weg. Brahmapoetra won in 1.23.4, maar Abdullah Hanover werd na protest teruggesteld en Zilvervos mocht het tweede geld incasseren. Enerverend was de strijd in de Iwanprijs. Zaïba Hanover voerde tot de laatste bocht het commando, fel belaagd door Bento Hollandia. Toen spurtte Wagenaar jr. met Zingily Sis ter en ondanks fel verweer van Bento moest deze toch met klein verschil het hoofd buigen. Allouez II ontnam ten leste nog de moedige Zaïba Ha nover de derde plaats. De Auroraprijs werd een verrassen de 1.25.8 zege voor de door S. J. van Leeuwen gestuurde Checkmate (w. f12.70)die kort voor de streep de favorieten Donna Hanna en Donna Fez klopte. Jan van Leeuwen had óók nog een surprise in petto door in een veld van 14 paarden met Comtesse Ter- raise te zegevieren. Hij klopte gede- oideerd zijn zoon, die met Danlin' Jill verrassend tweede werd vóór een nog meer verrassende Double v. d. Lente (pl. f. 23.10!), waardoor het goede trio f. 1757.40 opleverde. Aat Harmsen reed met Esmeraud in de Phyniaprijs een bekeken koers. Hij liet Bento van Eiberhof en Ber- hadotte op kop rustig om de leiding duelleren, sloeg in het laatste rechte eind zijn slag en besloot met een decideerde 1.27.3 triomf. Achter Bento van Eiberhof werd Camingo Scotch derde. Fraai was de strijd in de eerste ren, waarin Susie Darlin' (Th. McGarrity na hevig gevecht met Kokette Ka- tinka (Vandeuren) zegevierde. Maar meer nog was de tweede ren een machtige propaganda voor de vol bloeds. De eindstrijd van de vijftien deelnemers was Imponerend en hevig. Met miniem verschil zegevierde de door de Belgische jockey Muylder- mans gereden Patricia vóór Waikuru (Vandeuren) en Happy Jane. Uitslagen Leeuwen) 1.25.8; 2. Donna Hanna; Kryla>typrija: 1. Edelvalk S (L. J. v. ).10, koppel 4.20, cov. 11.10, trio Wagenaar Jr.) 1.23.9; 2. Abdullah Hanover; wi. 2.-; pl. 1.90. 2.80, koppel 6.90, cov. 3.90. Iwainprljs: 1. Zlmgly Sister (J. Wa- ?enaar jr.) 1126.6; 2. Bento Hollandia; Allouez II. wi. 1.80 (stal), pl. 1.50, 140, 1.50, koppel 2.80. cov. 3.20. De rennen: Ion's Jewel S-prijs, 2de afd,: 1. Su sie Darlin' (T. M. McGarrity; 2. Koket te Kattnka; 3. Cherokee; wi. 2.90, pL. 1.60, 1.30, 3.90, koppel 4.70. cov. 3.40. Ton's Jewel S-prijs: 1ste afd.: 1. Pa tricia (J. Muyldermans)2. Waikuru; 3. Happy Jane. wi. 6.10. pl. 1.80, 1.90, 2.40, koppel 17.10. cov. 5.-. Total Isatoromzet t 144.115.50. gestuit. Een doelpunt van Spencer werd afgekeurd alvorens scheidsrech ter Lo Bello in de dertigste minuut na een charge van Defilipe tegen Rocha een hevig omstreden straf schop toekende. Rocha zelf opende daaruit de score: 01. Zeven minuten later bracht Spen cer uit een 1-2 beweging van Joya de sband op 20. Scheidsrechter Lo Bello, blijkbaar van mening dat één strafschop voor Penarol voldoende was, greep niet in toen Defilipe Spen cer onderuit liep op het moment dat deze wilde schieten. Laconiek Na de pauze probeerden Gento en Pirri tevergeefs meer vuur in de Madrileense aanval te brengen. Maar de laconiek soms negen man sterke' Zuidamerikaanse verdedi ging was niet tie doorbreken. Inte gendeel, de superioriteit van Penarol werd in de eindfase zo groot, dat hét in de laatste minuten ongestoord en kele voetbaltrucjes ten beste kon geven, waarop een zegevierend Real Madrid in vroeger dagen de aanhang vergastte.' Deze vernedering van de grote Spaanse ploeg voor eigen pu bliek was zo groot, dat de Spanjaar den en velen reeds voor heit eindsignaal geslagen de tribunes ver- WIELRENNEN Intertoto De eredivisieclub ADO heeft zich gisteravond in Gotenburg dankzij een 02 overwinning op IFK Gotenburg geplaatst voor de halve finale van de intertoto-voetbalcompetitie. Beide doelpunten werden in de tweede helft gescoord door Houwaart. De eerste ontmoeting tussen beide ploe gen was ook al in het voordeel van de Hagenaars geëindigd: 1—0. ADO zal in de halve finale uitkomen tegen de winnaar van de wedstrijd Inter BratislavaGo Ahead. Op het acht kilometer lange par- coers In de omgeving van Hoogmade wordt zondag as. het destijds afge laste clubkampioenschap lange af stand voor profs en amateurs van de Leidse ren- en toervereniging „Swift- combinatie" verreden. Er wordt om half tien vanaf het clubhuis in café „Het lage land" te Oud-Ade naar het parcoers vertrokken. De af te leggen afstand bedraagt al naar gelang de weersomstandig heden tachtig of negentig kilome ter. Men verwacht vrijwel alle ama teurs, onder wie Joop Zoetemelk, Cok v. d. Hulst. Piet Bregman, Peter de Jong, Leo van Velsen. Ton v. d. Valk, aan de start. Pij het ontbreken van de profs Gerben Karstens. Bert Zoet en Nol Kloosterman, die ver moedelijk niet meedoen, is Zoetemelk uiteraard favoriet. De Japanse gewichtheffer Hi- toshi Ouchi heeft in Ohita (Japan) zijn eigen wereldrecord trekken in het middengewicht verbeterd. In deze Olympische oefening bracht hij 142.5 kg omhoog, een kilogram meer dan zijn oude wereldrecord. Prof. Biersteker op Schiphol Het Duitse koppel Rudi Altig/Sigii Renz heeft gisteravond de 25ste Zes- ;se van Dortmund gewonnen. Het voor de Duitsers hun tweede zes daagse overwinning van dit seizoen. Vorige week toonden Altig en Renz zich de sterksten iin Berlijn. In de laatste twintig minuten veroverden Altig en Renz de ronde voorsprong, waardoor zij uiteindelijk zegevierden Kemper/Ol denburg en Peter Post/Fritz Pfenninger. De uitslag luidt: 1. Altig/Renz (W.- Dld.) 463 p.; op één ronde: 2. Kem- per/Oldenburg (W.-Dld) 519; 3. Post/ Pfenninger (Ned./Zwlts.) 321; 4. Bugdaihl/Sercu (Did./Belg.) 247; op twee ronden: Rudolph/Seeuws (W.- Dld/Belg.) 190; 6. Boelke/Grossim- linghaus (W.-Dld.) 98. De overige koppels hadden acht of meer ronden achterstand. totaal legden Altig en Renz Het UEFA-jeug delf tal heeft gister avond op het KNVB-sportcentrum in Zeist met 22 gelijkgespeeld tegen de Amersfoortse tweede divisieclub HVC. Het jeugdteam, dat zijn eerste oefen wedstrijd speelde, nam in de eerste helft door een doelpunt van Hoekema (Go Ahead) een 10 voorsprong, die Mulders (FC Den Bosch) in de twee de helft tot 20 vergrootte. In het laatste kwartier wist HVC echter nog tweemaal te scoren en de stond in evenwicht te brengen: 22. Onder leiding van George Kessler heeft het Nederlands elf tal in Zeist de centrale training hervat. Sinds lange tijd ivas Coen Moulijn weer van de partij. Op de foto zien we hem aan het werk met de medicine bal. Op de ach tergrond Eddy Pieters Graafland. Duizenden mensen gingen in Montevideo juichend de straat op nadat het resultaat van de ivedstrijd Real MadridPenarol bekend ivas geworden. Met de clubkleuren van de Zuidameri kaanse kampioensclub als „huid" werd een enorme slangendans op gevoerd. Maandag a.s. organiseert de ge meentelijke schoolsportcommissie in het Zweilandbad zwemwedstrijden voor de lagere scholen. Aanvang 9 De uitslagen van de gisteravond gespeelde voetbalwedstrijden Voor de eerste divisie van de Engelse league luiden: ChelseaTottenham Hotspur 30, West Ham UnitedNottingham Forest 3—1 (Van onze correspondent) De Olympische Spelen in Mexico kunnen in 1968 de Nederlandse af vaardiging nauwelijks meer voor verrassingen plaatsen. En bovendien zal het Nederlands Olympisch Comi té met een gerust hart een team kunnen zenden, waarvan men de zekerheid heeft, dat het gevecht op grote hoogte volstrekt geen na delige gevolgen voor de atleten zal hebben. De gisteren uit Mexico te ruggekeerde pi-oef-ploeg die een maand in de Mexicaanse hoofdstad is geweest, telde louter opgewekte ge zichten. De Utrechtse professor Bier steker, die aan het hoofd heeft ge staan van een aantal medische ex perimenten deelde louter positieve zaken mee, al vertelde de hoogleraar, dat een definitief oordeel over sport op grote hoogte nog niet helemaal Is te geven. Uit het verblijf in midden- Amerika is in ieder geval al wel ko men vast te staan, dat de tijd van acclimatiseren, die men over het al gemeen in de „lage landen" had aangenomen, te ruim was ge schat. „Het kan veel korter, maar", waarschuwde de professor, „dat ligt vaak aan het Individu. Door onze on derzoekingen zijn we wel zo ver ge komen, dat we nu al In Nederland kunnen bepalen, hoe lang iemand nodig zal hebben om zich aan .Mexi co" aan te passen. Kanovaarders zullen bijvoorbeeld eerder moeten vertrekken dan, laten we zeggen schoonspringers". Met het in Mexico verrichte onderzoek blijken nu ook in Nederland grote mogelijkheden te zijn geschapen. Men kan nu ook in Europa al naar een optimale con ditie toewerken, voordat de atleten vertrekken en het is zeker, dat de conditie dan in Mexico nog kan wor den opgevoerd. Problemen, zo stelde prof. Bierste ker vast, blijven er natuurlijk wel, maar ze zijn te bestrijden. Zodra er prestaties moeten worden geleverd, die een tijdsduur van twee minuten te boven gaan, gaan de hoogte en de aanpassing wel degelijk meespreken. Rotterdammers bereiden zieh voor op strijd om Europa Cup Als voorbereiding op de komende wedstrijden voor de tweede ronde van de strijd om de Europa Cup 2 (bekerwinnaars) zal de Rotter damse eredivisieclub Sparta woensdagavond a.s. een oefenwedstrijd spelen tegen de Leidse amateur-tweedeklasser LFC. De Rotterdam mers, die zelf niet over een lichtinstallatie beschikken, komen met hun volledige eerste elftal naar de Boshuizerkade. LFC zal voorts op 9 november nog een lichtwedstrijd spelen tegen het Schiedamse Hermes DVS. Met het Nederlands militair elftal en een elftal van oud-internationals zijn nog besprekingen gaande voor een lichtwedstrijd in Lelden. (Van onze correspondent) De supportersvereniging .Feijenoord* heeft op een schriftelijk verzoek om 5000 kaarten voor de wedstrijd Ajax— Feijenoord op 13 november nul op het rekwest gekregen. Telefonisch, Een brief schrijven vond de secreta ris van Ajax, zoals men dat hier m Rotterdam uitdrukte, „flauwekul". Bij Feijenoord zelf wilde men deze weigering aldus vernemen wfl van secretaris Phida Wolff nog niet te hoog opnemen. Men wil liever af wachten tot men van Ajax vernomen heeft op hoeveel kaarten de ohib kan rekenen. Met andere woorden Feijenoord houdt de deur op een kier open Tony Hateley, de 25-jarige voetbal ler die bekend staat als een specialist! tn het maken van doelpunten met het hoofd, is door Aston Villa ver kocht: aan Chelsea voor een bedrag van 100.000 pond (een miljoen gul den). Het is de op een na hoogste transfersom die ooit door clubs van de Engelse league onderling is be taald. Drie jaar geleden heeft Aston Villa hem van de derde-divisie-club Notts County gekocht voor 22.000 pond. Sedertdien heeft Hateley voor Villa tachtig doelpunten gemaakt. Hij had om een transfer gevraagd omdat Aston Villa dit jaar niet veel pres teert. Hateley is van mening dat het zijn loopbaan schaadt als hij bij een verliezende club blijft hangen. Het Amsterdamse DWS is gister- vond in Leeds uitgeschakeld voor het toernooi om de Europese beker voor Jarbeurssteden. De Amsterdammers moesten met 51 hun meerdere er kennen in Leeds United, dat de eer ste wedstrijd ook al had gewonnen (31). DWS stond bij de rust reeds met. 30 achter. De grote man bij Leeds United was linksbuiten Johannesen, die liefst drie van de vijf doelpunten maakte. Met weergaloze dribbels was de Britse Noor vele malen ongrijpbaar voor de Amsterdamse defensie, die Leeds dik wijls vrijuit liet spelen. Johannesen bracht Leeds dank zij twee doelpunten na ruim een half uur op 20. waarna Giles drie minu ten voor rust via een strafschop voor 30 zorgde. Na de hervatting konden de 27.000 toeschouwers nog juichen voor tref fers van Madeley en opnieuw Johan nesen. De Amsterdamse treffer werd gescoord door Frans Geurtsen. Verdere uitslagen; Dunfermline Athletic (Sohotland)Dynamo Za greb (Zuid-Slavië) 42, Spartek Plovdiv (Bulgarije)—Benfica (Portu gal) 11. Sparta PraagA.C. Bo logna (Italië) 2—2, Dynamo Pitesto (Roemenië)F.C. Toulouse (Frank rijk) 51. Dynamo Pitesti gaat over naar de volgende ronde; de overige resultaten betroffen eerste wedstrij den voor de tweede ronde. Op zijn eigen wijze heeft Pierre Jansen, directeur van de Academie voor Beeldende Kunsten te Rotter dam, gistermiddag duidelijk gemaakt hoe hij over de bekers denkt, die in de sport zo veelvuldig aan winnaars worden uitgereikt. Letterlijk zei Pierre Jansen: „Die bekers zijn het blinkende massagraf van wat de sportman eens is geweest" en „Ze zijn alleen maar bedacht op pronk". Daarom deed het hem zoveel vreugde aan de 24-jarige Amsterdamse wiel- renner Cor Schuuring als eerste j winnaar de „Trofeo Caballero" te kunnen overhandigen, een door de i Amsterdamse beeldhouwer Eric Claus I vervaardigd brons, dat uiteraard de wielrennerij als onderwerp heeft. „Het ls wat geworden dat beeldje van Claus, het is een fijn beeldje, ik zou het best zelf willen hebben", beken de Pierre Jansen. Maar daarvoor zal hij dan op de fiets moeten klimmen en nog een goede wegrenner moeten worden ook. Want deze trofeo (en een geldprijs van f 5.000) is de inzet van een pun tenklassement voor de wegwedstrij den op vaderlandse bodem voor profs. Dit jaar eindigde Cor Schuu ring, die in 2 van de 24 wedstrijden zegevierde, maar Jaarnaast tal van ereplaatsen bevocht, met 340 pnt ruim vóór Bart, Zoet (298 pnt) en de Belg Rik Luyten (284 pnt), die tij dens een bijeenkomst in Rijswijk de ook nog lieve sommetjes van respec tievelijk f 3.000 en f 2.000 in ontvangst mochten nemen. Voor de Sassenheimer Bert Zoet werden de honneurs waargenomen door zijn verloofde, mej. Van der Vlugt. Zelf verblijft Zoet momenteel met zijn clubmakker Gerben Kars tens in Italië om zich voor te berei den op de trofee Barachl, een koppel tijdrit die hij vrijdag 4 november sa men met Gerben rijdt.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 19