De motor is de grote brandstof verkwister Bestuurders in midden Rechts rijden kost Zweden 600 miljoen Elk jaar legt het Rijk f 100,- voor u klaar! PREMIE SPAARPLAN Vele auto's minder verkocht dit jaar PAGINA 17 Van wegen, wagens, wielen en wat er - zo - bij - Uomt ADVERT ENTIE We kunnen er als automobilisten onder elkaar zo heerlijk over bomen. Over dat brandstofverbruik van onze wagen. ..Mijn wagen is van nature nogal dorstig", zegt de opschieter, die wegflitst bij de stoplichten en als het maar enigszins mogelijk is, gas-op-de- plank rijdt. Hij haalt amper 1 op 9. ,,Nou, beneden 1 op 12 kom ik niet", zegt de bedachtzame, die geen autovergoeding krijgt, en daarom het motto „tachtig is prach tig" huldigt. En dan komt een beroepszuinigheidsrijder triomfantelijk verkla ren. dat hij tijdens een „economy run" 1 op 15 heeft gehaald met precies dezelfde auto's als van zijn beide gesprekspartners. Maar of men nu zuinig of royaal rijdt, de grootste benzineverkwister is de motor zelf. Elke liter benzine, die de krachtbron via de carburateur te slikken krijgt, bevat in theorie vol doende energie om de wagen meer dan honderd kilometer te doen af leggen Maar theorie en praktijk zijn twee. Want een heel leger knappe koppen met technische knobbels mo gen de verbrandingsmotor in de loop van een halve eeuw tot grote perfec tie hebben opgevoerd, men is er tot- dusver nog altijd niet in geslaagd om de grote energieverliezen bij het ver brandingsprocédé in aanzienlijke mate te reduceren. Verspild Men heeft met een watergekoelde auto die constant met een snelheid van 80 km reed eens anuwkeurig met een ingewikkeld apparatuur ge meten waar al die overvloedige ener gie in de benzine eigenlijk bleef. Men kwam toen tot de ontdekking, dat nog geen kwart van het in de motorbrandstof aanwezige arbeids vermogen als nuttig effect aan de krukas werd geleverd. De rest (76 pet.) werd in de automobielmotor verspild. Het leeuwedeel <36 pet.» gaat met de uitlaatgassen verloren, die bij ho- I ge temperaturen ontsnappen en al dus een. groot deel van de in warmte I omgezette energie via de uitlaat zon der economisch rendement naar de j buitenlucht afvoeren. Dikwijls bevatten deze uitlaatgas sen ook onvolledig verbrande delen, die bijvoorbeeld in de vorm van roet worden meegevoerd. Ook deze delen leveren energieverlies omdat ze door hun onvolledige verbranding niet de l maximum hoeveelheid warmte heb ben ontwikkeld. Een bijna even gro te slokop van energie is het koelwa ter, dat 33 pet. voor zijn rekening neemt. Dit voert een aanzienlijke hoeveelheid warmte af, die al even min tot het economisch rendement bijdraagt. Niets gepresteerd Wy zijn dus nu al bijna 70 pet. van de aanwezige energie kwijt zon der dat er in feite nog iets is gepres teerd. Door wrijving van de motor- onderdelen en warmte - uitstraling van de motor komt daar nog een verliespostje van 7 pet. bij. Over de wrijvingsverliezen moet men niet te licht denken. De zuigers glijden langs de cilinderwanden, de lagers hebben brede aanrakingspunten en dan is er nog het kleppenbeweeg. Wie dit gehele mechaniek wel eens met de hand in beweging heeft gebracht, vroeger moest dat herhaaldelijk met de aanzetslinger gebeuren weet uit ervaring dat hier heel wat spier kracht voor werd vereist. Wie de warm te-uitstraling van een motor wil constateren, moet de mo torkap maar eens openen als de wa gen juist een lange rit heeft ge maakt. De warmte slaat je dan te gemoet. Aan de krukas is nu nog 24 pet. van de energie beschikbaar. Op de weg van krukas naar wielen ko men andermaal enige energiekapers op de kust. Rechtstreeks door de krukas worden de dynamo en de ventilateur aangedreven en daarmee gaan 2.5 pet. verloren. Mechanische verliezen ontstaan verder door wry ving in de versnel lingsbak, differentieel en diverse an dere draaipunten in het chassis. Ver lies 314 pet. Van de aanwezige energie is thans nog maar 18 pet. over om de achterwielen aan te drijven. Bij ons vaartje van 80 km/u moet thans nog een rolweerstand van 4 pet. en een luchtweerstand van 10 pet. worden overwonnen. We hebben nu in totaal 96 pet. van de potentiële energie verbruikt om de wagen de gewenste snelheid te geven en als de auto eenmaal op gang is, is er ook niet zoveel energie voor nodig om hem die snelheid te doen behouden. Maar er rest ons nog altijd 4 pet. energie voor het geval we de snel heid zouden willen opvoeren, een hel lend terrein beklimmen, of een an dere extra-energie vergende manoeu vre uit te voeren. In de laatste ja ren mogen de constructeurs de mo toren wellicht een tikkeltje minder spilziek hebben gemaakt, in het al gemeen zijn de genoemde percenta ges nog altyd geldig. ADVERTENTIE Nog meer valse dollarcheques Steeds meer zakenmensen worden de diupe van twee mannen die in kopen doen met valse dollarcheques van 100 dollar. In totaal zijn nu elf gevallen bekend: twee in Amsterdam en negen in Rotterdam. De Rotter damse politie acht het mogelijk dat j nog meer aangiften binnenkomen. J In ieder geval worden de nachtklui zen op Rotterdamse bankkantoren thans met intense aandacht geleegd. (Veel zakenmensen deponeren 's- avonds cheques en baar geld in de ze kluizen). De truc is niet steeds opgegaan: een winkelier in Amsterdam gaf het advies de cheque bij een bank te wisselen en met geld terug te ko men, in Rotterdam kreeg een juwe lier argwaan. De twee mannen die daar één horloge van f 1.985,— wil den kopen, verdwenen toen de ju welier de politie belde. De een, die zich met een Argentijns paspoort le- gimiteerde verdween naar zijn col lega, die in een witte personenauto zat. De beide mannen spreken En gels. Op de vlase cheques staat de naam van de Continental Bank die van de North America Bank of de Philadelphia Bank. De eerste twee banken bestaan niet, de laatste geeft geen dollarcheques uit. Het Poolse Gomdk Zabrae heeft zich in Boedapest geplaatst voor de tweede ronde van het voetbaltoernooi om de Europese beker voor lands kampioenen. De Polen versloegen in een beslissingswedstrijd uit de eerste ronde het Oostduitse Vorwaerts Ber lin met 3-1. Gornik zal in de tweede ronde uitkomen tegen de Bulgaarse kampioen CSKA Sofia. Hier Is een groot nationaal plan.het Premie Spaarplan, dat u aanmoedigt om eigen, persoonlijk bezit op te bouwen. Bezit maakt u sterker, onafhankelijker. Met bezit hebt u een reserve achter de hand, die u altijd van pas kan komen. U hoeft daarvoor eigenlijk maar zo weinig te doen.u hoeft alleen maar iets van uw inkomsten opzij te leggen. Hoeveel? Over een gespaard bedrag per jaar van maximaal f 500,ontvan gen u en uw vrouw1) nadat u dat bedrag vier volle kalenderjaren hebt laten staan een extra uitkering, een spaarpremie van 20%, dus maximaal 100,2), belastingvrij! Een voorbeeld Als u samen in de loop van dit jaar het maximum van f 500,spaart, krijgt u begin 1971 de spaarpremie van f 100,Spaart u vol gend jaar weer, dan krijgt u begin 1972 de spaarpremie over dat be drag. Zo kunt u vanaf 1971 ieder jaar een spaarpremie van maxi maal 100,verdienen. deelnemer maximaal f 250.—. Spaarpremie per deelnemer maximaal f 50, Hoe? Dit zijn de mogelijkheden: spaarbewijzen ter waarde van f 25. een levensverzekering of spaarkas- inschrijving; obligaties of aandelen; een hypotheek of -garantiekrediet. Al deze mogelijkheden leveren u na vier jaar de spaarpremie op, extral Er is er vast wel één die juist u past. Wie? U kunt aan het Premie Spaar plan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voor gaande jaar ten hoogste f 15.000, was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet deelneemt aan de Zil vervloot). Waar? U kunt ook voor inlichtingen terecht bij de Spaarbanken, Boeren leenbanken. Raiffeisenbanken, Postkan toren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverze keringmaatschappijen, de Soci ale Verzekeringsbank, Leden van de Verenigingen, aangesloten bij de Nederlandse Organisatie van het Effectenbedrijf. Vraag ook de gratis brochure! BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT Pininfariiia wil de autobe- Hij heeft een fraaie automobiel stuurder in letterlijke betekenis ontworpen, die geen achterbank niet langer in een hoekje druk- heeft, maar drie zitplaatsen voor hen. in met de bestuurderszetel een Als er geen bijzondere dingen gebeuren in het laatste kwartaal, kunnen we gevoeglijk aannemen, dat er dit jaar 100.000 minder nieuwe personenwagens zullen worden verkocht dan in 1965, toen de afzet een topcijfer van 304.000 stuks bereikte. Als het de bedoeling van de regering is geweest en dat kon men tussen de regels doorlezen door de verhoogde omzetbelasting (van 18 tot 25 pet) de verkoop af te remmen, dan is zy daar zeer wel in geslaagd, maar eveneens staat vast, dat er van een geraamde hogere belastingopbrengst het primaire doel geen sprake kan zijn. Eerder van het tegendeel. In de volgorde der tien meest verkochte merken hebben zich vol gens de Rai-statistiek geen wijzigingen voorgedaan in vergelijking met de verkopen over het eerste half jaar. Om een vergelijking met het meer normale jaar 1964 mogelyk te maken, geven we behalve de cyfcrs over de eerste 9 maanden van 1965 en 1966, ook die over dezelfde periode van twee jaar geleden.. 1964 1965 1966 1. Volkswagen 27.400 28.765 26.809 2. Opel 24.475 25.005 21.279 3. Fiat 16.775 21.118 19.475 4. Ford-Dld. 17.875 25.094 15.325 5. Simca 9.050 10.903 10.644 6. Renault 12.050 11.885 9.956 7. Daf 10.750 11.270 9.950 8. Ford-Eng. 10.550 11.497 6.861 9. Citroen 8.775 8.793 6.585 10. NSU x 6.346 5.412 x niet zij de eerste tien. Alle tien merken hebben zich dus dit jaar in vergelijking met 1965 met een geringer aantal tevreden moeten stellen. Alleen Simca benadert dc cyfers van 1965 heel dicht. decimeter vóór de andere mid denin. De auto heeft een naar binnen staande achterruit, zoals bij de Anglia en de Ami. De aohterste zijruiten zijn in de staartflanken gemonteerd. In het linker hiervan bevindt zich de vuldop voor de benzinetank. Het speciale koetswerk of het ooit in produktie komt is nog de vraag is gemonteerd op een Ferrari chassis. Als krachtbron fungeert de Grand Prix motor van dit befaamde racemerk, een twaalf cilinder in V-vorm, die echter in de wagen is geplaatst. De enorme voorruit ivordt slechts door één ruitewisser be diend en het dak is van doorzich tig, zonwerend materiaal. ADVERTENTIE Regeringscrisis: voordeel voor links en rechts blijft. Nu de regering gevallen is, zijn er uiteraard vele speculaties over de samenstelling van het volgende kabinet. Daarbij zullen o.a. de vele problemen die met de levens standaard te maken hebben aan de orde komen. Hoezeer men ech ter ook op vele punten van me ning verschilt - op één punt heerst volledige overeenstemming, van hoog tot laag: goedkoper leven is en blüft een feit voor iedereen die op de markt koopt. Ministers val len, maar marktkoopman en straathandelaar blRven op hun post en bieden hun klanten keus uit een keur van kwaliteltsartlke- len tegen prijzen, die - ongeacht welke regering - altUd lager zfln dan waar ook. In het grootste en gezelligste koopcentrum is het kopen een plezier. Op de markt regeert maar één principe: door dik en dun, door „links" en „rechts" voordeel voor de klant. 0P DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD Volgend jaar overschakelen In Zweden circuleert het nogal doorzichtige mopje, dat men in ver band met de ingewikkelde omscha keling van links naar rechts verkeer dit in twee etappes gaat doen, eerst de vrachtwagens en enkele weken daarna de personenwagens Maar in ieder geval komt het uur H (afkorting van Hoger, hetgeen rechts betekent) voor de Zweden toch steeds nader. Het is vastgesteld op zondag 3 september 1967 om 5 uur in de och tend. Een kwartier vóór die tijd wordt het verkeer overal stilge legd om de voertuigen, die zich op dat tijdstip op straat of weg bevin den, gelegenheid te geven van de linker- naar de rechterkant te gaan en daar te stoppen. Ze zullen hun rit pas om klokke vijf mogen ver volgen. Overigens zal het dan niet bijster druk op straat zijn, want gewone personenauto's mogen zich van één uur in de nacht tot 's ochtends zes uur niet op straat bevinden. In een twintigtal steden is dit rij verbod zelfs van veel langere duur. In Stockholm en Malmo bijvoorbeeld al van zaterdagavond 10 uur tot zon dagavond 6 uur. Maximum-snelheid Wanneer het verkeer weer wordt vrijgegeven zal men de eerste 24 uur niet harder dan 30 km in de be bouwde kom en niet harder dan 60 km op de buitenwegen mogen rijden- Na dat etmaal worden de maxi mumsnelheden resp. verhoogd tot 40 en 70 km/u. en hoelang men z.ich hieraan moet houden is nog niet vastgesteld. Als Zweden zich op 3 september by het algemeen op het Europese con tinent geldende verkeerssysteem zal hebben aangesloten, wordt het links verkeer in Europa alleen nog maar gehandhaafd in Groot-Brittannië en Ierland, alsmede op Cyprus, Mal ta en IJsland. Dit laatste land zal echter de Zweedse verkeersomwen- teling reeds spoedig volgen, nl., in het voorjaar van 1968. Al eerder OPEL heeft een opgevoerde en sportieve versie van de Kadett Coupé uitgebracht, die ontworpen is voor het deelnemen aan rallys en daarom ..Rallye Kadett" wordt genoemd. Topsnelheid 148 km/u. rel XII vervaardigde In 1718 een wet uit, die het links verkeer voor schreef. In hetzelfde jaar sneuvelde de Zweedse vorst echter in de strijd trntï de Dtnen en zUn ond«danen trokken zich van de uitgevaardigde ,bltter aan. Dat kon alle maal m die tUd toen er nog maar Z'D^erkee:was-want het duu«* tot 1734 voordat men officieel naar links verkeers overging. Van 1934 tot 1953 werden zes misluk te pogingen gedaan om tot rechts te keren en °ok in 1955 bleek er nog weinig animo te bestaan voor een verandering. By een volksreferendum stemde nog geen 16 pet. der Zweden vóór rechts verkeer. Pas in 1963 toen de Europese gedachte r.l wat verder was gevorderd en het toenemend toeris me de urgentie van de maatregel had verhoogd, kon er een meerder heid in het parlement voor een des betreffend wetsvoorstel worden ver kregen. In tegenstelling tot andere landen waar men links rijdt, hebben de auto's in Zweden geen rechts, maar links .tuur, In autobussen en tram. lullen echter alle portieren van links naar rechts moeten worden verwisseld. Hiermede is ongeveer de helft der kosten aan de omschake ling (totaal 600 miljoen kronen) ge moeid. Voor het verkrijgen van de benodigden gelden betalen de auto mobilisten al enkele jaren een spe ciale belasting voor personen wagens van ongeveer f28 per jaar voor bedrijfswagens minimaal f 52. C.a.o. voor textiel „Staatsdrukkerij heeft te druk1 (Van onze Enschedese correspondent Ofschoon de CAO's voor de tex- i tiel- en confectie- industrie reeds maanden geleden zijn goedgekeurd is de verbindend verklaring pas de zer dagen afgekomen. De textiel-be- dryfsbond ..De Eendracht" heeft rijksbemiddelaars om opheldering gevraagd. Dit antwoord was: „De staatsdrukkerij heeft het te druk." De verbindend verklaring gaat pas in, wanneer C.A.O. els bylage van de Staatscourant is verschenen. Het orgaan van „De Eendracht" vindt het onbevredigend, dat de rechtspo sitie van een aantal van zyn leden afhankelijk is van de drukte bij de staatsdrukkerij.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 17