spoelt uw harde was weer wolkenzacht eek&cloppenburg Sleutelstad gaat eind november Frans doen Vele manifestaties Britten wat zuiniger gloednieuwe weet—en-wind jas! ■Mi) het bewijs: ervaar nu zelf hoe zacht uw was werkelijk kan zijn DONDERDAG 27 OKTOBER 1960 LEIDSCH DAGBLAD In de laatste helft van november zal Leiden in vele opzichten een Frans tintje krijgen. In het kader van het Frans-Nederlands cul tureel akkoord wordt in de Sleutelstad een door de Universiteit en andere instellingen georganiseerde „Franse week" gehouden, die een veelheid van culturele manifestaties zal brengen. Drie exposities [et in 1946 gesloten cultureel ak koord voorziet in uitwisselingen van hoogleraren en studenten, in over en verlenen van beurzen, in ruil culturele manifestaiDies en dergelijke. Voorts was het streven, jaarlijks in een va nde universiteits steden een „Franse week" te organi- l, zoals er ook „Nederlandse we ken" in Frankrijk gehouden worden. 1950 heeft de Leidse Univer siteit de organisatie van een dergelij ke week op zich genomen, en dit jaar zal dat andermaal het geval ei)n. Franse hoogleraren zijn uitge nodigd in Leiden colleges te geven en zij worden vergezeld door enkele studenten. Zij zullen met de Fran- ambassadeur Pierre Siraud en de Franse ambassade de authentiek- Franse bijdrage leveren tot deze week, die van 21 tot 25 november wordt gehouden. De overige mani festaties zijn voornamelijk door Leidse instanties, zoals Universiteit, Lakenhal, K. en O. etc. verzorgd. Er zijn in deze week (en deels daarnai drie tentoonstellingen geor ganiseerd. De Lakenhal brengt van 24 november tot 12 december een tentoonstelling van Franse grafiek uit de negentiende eeuw. In de Uni versiteitsbibliotheek wordt van 22 november af een tentoonstel ling gehouden van in Nederland ge publiceerde Franse boeken. Een „uit loper" van deze expositie is een ten toonstelling op natuurwetenschappe lijk en medisch gebied met betrek king tot Christiaan Huygens, de in vloed van de zeventiende en acht tiende eeuwse Hollandse experimen tele fysica op de Franse natuurkun de, en de Franse onderzoekers die in het Kamerlingh Onnes Labora torium hebben gewerkt. Dit onder deel van de tentoonstelling wordt ver zorgd door het Rijksmuseum voor de Geschiedenis van de Natuurwe tenschappen, dat een rijke collectie materiaal op dit gebied bezit. Voorts is er een derde tentoonstelling in het Universitair trefcentrum Pardoeza aan de Doezastraat die Franse af fiches laat zien. Gedurende de gehele week zullen des avonds en des nachts Franse films vertoond worden in het Came ra-theater aan de Hogewoerd. Er staan verschillende films op het pro gramma. In het kader van deze week past voorts een lezing van K. en O. in de Stadsgehoorzaal over Bretagne. Voorts wordt een soirée musicale gehouden in de Lakenhal op 22 no vember. Het Collegium Musicum en het duo V issers - Sandberg zullen Franse muziek van de Renaissance tot heden ten gehore brengen. Gedurende de gehele week zal in Kloksteeg 19 (Chez Madame) een café-chanfcant kunnen worden be zocht. In deze Auberge Fnan$aise zal men van des avonds acht uur tot des nachts 3 uur kunnen genie ten van cabaret, ohansons, muziek en Franse wijnen en kazen. Op een van de dagen zal voorts voor de vrouwelijke Franse gasten eu organisatoren een modeshow in het VVSL-gebouw worden gehouden. De week wordt afgesloten met de herdenking van het Leids Universi tair verzet in de Pieterskerk op 25 november, een dag eerder dan ge- Geen technisch mankement aan de Hai !°P gevangen spionnen Het voorlopige onderzoek naar de oorzaak van het zinken van de Duitse onderzeeboot de Hai, waarbij vorige maand 19 doden vielen, wijst er op, dat er een menselijke vergis sing is gemaakt. Een woordvoerder van de strijdkrachten zei dat er geen sporen aijn gevonden van een tech nisch mankement. Volgende week zal het eindrapport worden ingediend. Op 14 september zonk de Hal op de Noordzee, waarna één man gered werd, zeven lichamen uit zee werden opgepikt en zeven uit de geborgen Hal werden gehaald. Vijf bemannigs- leden worden nog vermist. Er zijn duikproeven genomen met het zusterschip van de Hai, de Hecht, in de hoop aanwijzingen te vinden die een nieuw licht op het ongeluk kunnen werpen. De schade die aan de Hai is gevonden kan veroorzaakt zijn bij de berging. brulkelijk omdat de 26e, de dag van de rede van prof. Cleveringa, dit jaar op een zaterdag valt. Tijdens deze herdenking zal prof. dr. B. W. Schaper een rede houden, die niet alleen betrekking heeft op het Leidse verzet, doch tevens een verbinding zal leggen met de Franse week. Ook hier zal het Collegium Musicum op treden. Op de details van het programma komen wij later terug. In verband met de ontsnapping van dc wegens spionage veroordeelde George Blake uit een Londense ge vangenis op zaterdag j.l. zijn twee andere gevangenen, in Engeland, die wegens spionage voor de Sowjet-Unie zijn veroordeeld, naar een beter te bewaken verblijf overgebracht. Het waren de 55-jarige Peter Kro ger en zijn 52-jarige vrouw Helen, die in 1961 elk tot 20 jaar werden ver oordeeld. Peter Kroger werd van een gevangenis uit Noord-Engeland naar Newport op het eiland Wight overge bracht. Zijn echtgenote was maandag al van een gevangenis in noordoost- Engeland verhuisd naar de Hollo- way-gevangenis in Londen. De Engelse kranten staan deze da gen vol spotprenten over het grote aantal gevangenen dat er in slaagt te ontsnappen. In de Evening Stan dard stond een spotprent waarop een rechter met een pruik in een plech tige rechtszaal tegen de beklaagden zegt: „Ik veroordeel u tot 42 jaar of tot zolang als u zin heeft". Op een ander ziet men de minister van Bin nenlandse Zaken, Jenkins, onderda nig op een gevangenisdeur kloppen met de vraag: „Is er iemand thuis"? In de Daily Mail wijdt een oud-ge diende een nieuwe gevangene in, waarbij hij de deurmat optilt om hem de sleutel te laten zien. In de Sun bekijken twee cipiers een Russische raket op de binnenplaats van een gevangenis. „Dus jij denkt dat hij misschien deel uitmaakt van een of andere ontsnappingspoging?" zegt de ene cipier peinzend. In de Daily Sketch krijgt een gevangene in bij zijn van een cipier bezoek van zijn vrouw. Ze zegt: „Moeder is weer thuis dus je kan ontsnappen wanneer je maar wilt." Grote schade in West-Frankrijk De door zware regenval veroor zaakte overstromingen in West- Frankryk richten nog steeds grote schade aan, vooral in het Bertonse Rennes, waar een deel van de stad blank staat. Naar schatting zijn en kele duizenden mensen getroffen. Hoewel er nog geen slachtoffers zijn, moesten wel talrijke mensen uit een hachelijke positie worden be vrijd. Een hefschroefvliegtuig heeft ver geefs gepoogd drie kinderen te red den, die in een molen geïsoleerd wa ren. Tenslotte bood een reddingvlot uitkomst. Motorboten zijn ingescha keld om de bevoorrading te verze keren. Drie mannen en een vrouw zijn aan de Franse Rivlèra door reusachtige golven meegesleurd en verdronken. De drie mannen waren op de rotsen aan het vissen, de vrouw was echter enkele honderden meters van hen verwijderd. Brits vakverbond ongerust Het bestuur van het Britse vak verbond (TUC) heeft zich gisteren bezig gehouden met de kwestie van de toenemende werkloosheid. Het heeft de regering gevraagd of zi) 2ri werklozen 500.000 personen als een teken van een kritieke toe stand beschouwt of dit percentage ziet als een blijvend gegeven op de arbeidsmarkt. Volgens ramingen van het vakverbond zal dit aantal werk lozen in Januari worden bereikt. In het nieuw jaar wil de rege ring in plaats van de huidige lonen- en p rij zenstop een beleid van .stren ge matiging" stellen. De economische commissie van het vakverbond zal zich zondag met deze kwestie gaan bezighouden. Het is ongebruikelijk dat er op zondag wordt vergaderd. Onderzeeër beschadigd De onderzeeër, die dinsdag uit de Zweedse territoriale wateren werd verjaagd, is waarschijnlijk bescha digd, aldus Zweedse marinefunctio narissen. Op de betrokken plaats, ter hoogte van Lysekil, drijft een olie- laag op de golven. Het schip moet hevige klappen te verduren gehad hebben omdat de waarschuwings dieptebommen binnen 100 meter af stand van de onderzeeër tot ontplof fing kwamen, zei de woordvoerder. Ia:li B R Lancering bij p&c van de stoere VISTRAM jas! Exclusief nieuws, met alle voorzieningen tegen de winter. VISTRAM is leder-vinyl, dat altijd zacht en soepel blijft. Het is hermetisch waterdicht, tóch "ademend". Er zit een warme, lichte BORG voering in... en deze is uitknoopbaar! De mouwen hebben bovendien ingebouwde windvangers. De VISTRAM jas is een heel aparte mode-vondst voor mannen en jongens, p&c is er trots op u deze coat te brengen! VISTRAM coat voor heren: CA 75 fTffi •Jjj (maat 140) voor jongens: kleine «tijging per maat mode tot uw dienst sUmi Silan in het laatste spoelwater maakt al uw was weer wolkenzacht Silan voorkomt het knisteren en "kleven" van synthetische weefsels. Silan maakt strijken meestal overbodig. TV--' spoelt uw was wollcenzaclxt O •rfttawfcti uw was zichtbaar zachter met silan in het laatste spoelwater. Bekijkt u eens deze twee stapels. In belde gevallen gaat het om de zelfde handdoekenLinks: op nor male wijze gewassen. Rechts: ook normaal gewassen, maar aan het laatste spoelwater werd SILAN toegevoegd. Silan spoelt uw harde was weer wolkenzacht. zonder Silan met Silan

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13