Van Cliburn: pianist van fenomenale klasse Van nu af aan heet lijm ROTTERDAMMERS INZUSTER GEORGE MOET STERVEN' Snelbouw „FestihaP Amsterdam noodzaak Solist op Grand Gala Classique HAZEWIND I jfSDAG 25 OKTOBER 1966 ISSDBCn 1 In zijn vaderland noemen ze hem nu ..America's young astronout of music'.', een enigszins kinderlijke aanduiding voor een groot pianist, zoals er maar één in de honderd jaar wordt geboren. In april 1958 verscheen het nieuws, dat een 23-jarige Ameri- caanse pianist als winnaar van het internationale Tsjaikowsky Concours in Moskou werd uitverkoren. Die jonge pianist was Van üliburn. De Russische premier Chroestsjow rilde hem horen spelen en nodigde 'an Cliburn uit meteen enige con- erten in de Sowjet-Unie te geven, •elke oorspronkelijk niet op het pro- jramma stonden. Bij zijn thuis- omst werd hij in New York met ■en „ticker-tape" parade ingehaald nationale held. Hij was de erste klassieke musicus, wie deze te beurt viel. President Eisen- ver ontving hem in het Witte luis. Nog nooit was er zo'n opschudding n sensatie geweest over een pianist Van Cliburn, een bonde reus van n 1.90 meter, uit Texas. Carrière - begin Harvey Lavan Cliburn bracht zijn |eugd tot zijn zesde jaar te Shreve- K>rt in Louisiana door, waar hij op iee 2 juli 1934 werd geboren, voordat 1DJ iet gezin naar het stadje Kilgore in Texas verhuisde, waar zijn vader •koopleider bij een oliemaatschap- „y werd. Nog voor Van Cliburn een etter kon lezen of schrijven kreeg vanaf zijn derde jaar, piano- ran zijn moeder, Rildia O'Bryan. was een begaafd pianiste, die essen kreeg van Arthur Friedheim, een leerling van Franz Liszt. Zij concertpianiste geworden zijn, Is haar ouders een debuut in New fork niet hadden verhinderd. Tot ijn 17de jaar zou moeder Cliburn aar zoon lesgeven. Ook bij „Van" bleek al heel jong ijn muzikale begaafdheid. Op vier irige leeftyd vond het eerste open deden plaats tydens een concert a het Shreveport Dodd College. In tilgore wonend, werd speciaal voor Van" een studio achter de garage ebouwd, waar dageiyks werd gestu- ieerd. Het was 1948 en Van Cliburn 14 aar. toen hy zyn debuut maakte in New York's wereldberoemde con- ertgebouw Carnegie Hall als win- in de National Music Festival üward. De lessen van zijn moeder Heken niet meer toereikend. „Van" ^rok naar New York en ging stude- en aan de Juiliatfd Hogeschool. Beloften nagekomen I Van het moment af dat de jeug dige pianist naar New York verhuist tot zyn televisiedebuut in 1956 wint „jVan Cliburn vele pryzen in muziek 'oncOursen en ontvangt hij beurzen tn stipendia van belangrijke foun dations, waarmee hy zyn lessen kan tetalen. Hy treedt op o.m. met het York Filharmonisch orkest. In |^956 moet hij in militaire dienst en j j lientengevolge daalt de belangstel- Jtr ing voor de veelbelovende en be- iag aafde musicus. Het jaar daarop he rordt hy vervroegd uit de dienst uitslagen en gaat naar huis. s 11 april 1958; de 23 jarige Van Cliburn weet met zyn weerga vertolking van het eerste piano- wncert van Tsjaikowsky en het der- an Rachmaninow door te drin- tot de finale van het Interna tionale Tsjaikowsky Concours te eg, Meskou. Op 14 april staat hij in: wereldnieuws uit 50 mode- bewuste mannen dragen REGENKLEDING HAZEWIND: modeaangevend in Regen-en Sportkleding van kreukherstellend T^Unka k voor Heren, Jongens en Kinderen. deelnemers! Sinds deze grandioze te rugkomst heeft de wereld hem niet meer losgelaten en volgde de ene tournee na de andere door de we reld. Geweldige successen Overal waar hy speelt wordt zyn optreden een geweldig succes. Men pryst zyn technische vaardigheid, die duidelijk blykt uit zijn uitvoe ring van Rachmaninow's derde pia noconcert, waarin hy de moeilyk- ste van de cadenzen speelt, die by- na iedere concertpianist angstvallig uit de weg gaat. Men looft zijn mu zikaliteit; zijn fijnzinnig ontwikkeld gevoel voor het wezenlijke van een muzikaal kunstwerk. De twee concerten, waarmee hy in Moskou de overwinning behaalde, worden onder dezelfde orkestleiding van de Russische dirigent Kiril P Kondraschin op de plaat opgenomen in New York's Camegie Hall. Al leen al de opname van zyn „lyf- nummer", het winnende concert, Tsjaikowsky's eerste, kostte aan de dirigent, het 110 leden tellende sym fonieorkest, solist Van Cliburn en al le technici, die daarby nodig zyn, byna 30 uur inspannend musice ren en werken, voordat iedereen en in 't byzonder Van Cliburn tevre den waren over het resultaat. De op name, die tenslotte in de nacht van 13 op 14 juni 1958, tussen midder nacht en vyf uur in de morgen tot stand kwam (op RCA-LM-2252), werd een bestseller waarvan al meer dan een miljoen exemplaren werden verkochten die nog steeds een van RCA's best verkochte klassieken is en waarvoor Van Cliburn dan ook een gouden plaat ontwing. Op het Grand Gala du Disque Clas sique, dat op 28 oktober a,s. in het Amsterdams Concertgebouw plaats vindt. zal Van Cliburn dit concert van Tsjaikowsky spelen, samen met het Concertgebouworkest onder lei ding van Bernard Haitink. Nederland heeft Van Clibrun al eerder op bezoek gehad; enige ja ren geleden. Hy speelde toen in Rot terdam op een festival Van Beetho- vens's Vyf de Pianoconcert, het Kei- zerconcert. Ook de opname van dit beroemdste aller pianoconcerten met het Chicago Symfonieorkest o.l.v. Fritz Reiner (op RCA-SVA 1003) werd één van de best verkochte klas sieke platen. Van zyn eerste optieden in de V.S., na zyn terugkeer uit de Sowjet Unie. in de Carngie Hall op 19 mei 1958 werd een opname gemaakt. Hy speelde o.m. Rachmanonow's Derde Pianoconcert, ook o.l. Kondra schin (op RCA-LM-23551 Van Cliburn is een pianist van wereldfaam, die ondanks alle roem en eerbewijzen een integer kunste naar en prettig mens is gebleven en met zijn jongensachtig voorkomen niets heeft van een wereldberoemd heid, die hij wel degelijk als virtuoos pianist is! ADVERTENTIE Bostikl lijmt hout op glas, glas op staal, op plastic, op hardboard, op papier.... op alles! Bostikl met de handige uitsmeerdop. Met het platte vlak van deze dop smeert u de lijm uit. Emmy Verhey kreeg prijs De Jeugdige violiste Emmy Venhey toeefit gisteravond na afloop van het in Musis Sacrum in Arnhem gegeven concert, waarin zy als soliste optrad, de Burgemeester de Bruin-prijs van de gemeente Rheden ontvangen. De prijs. groot. f. 500.-, werd door burge meester mr. J. P. Drost uitgereikt. Hy sprak daarby de hoop uit dat Emmy Verhey, die op het in Moskou gehouden internationale muziekcon cours zoveel sucoes boekte, een grote toekomst tegemoet zou gaan. kunst VAN CLIBURN VER. „VRIENDEN Aftl. Leiden opgericht Onlangs is in Leiden opgericht een afdeling van de „Vereniging Vrien den van het lied". Dat de rechtstreekse overbrenging van gecombineerde scheppingen van dichters en componisten door de menselyke stem een van de hoogste kunstvormen is, valt niet te bestrij den. Toch heeft die kunstvorm ons land allerminst de hem toekomende plaats. Vooraanstaande vocalisten en zangpedagogen hebben daarom in 1961 gemeend een daad te moeten stellen, waardoor aan de ineen- schrompeling van de liedkunst in ons land een halt kon worden toegeroe pen. Op 28 januari 1962 werd in het Concertgebouw in Haarlem de eerste succesvolle uitvoering van de inmid dels opgerichte vereniging „Vrien den van het Lied" gegeven. Uit de aanvankelyk kleine vereni ging is sindsdien een krachtige werk gemeenschap van vocalisten gegroeid. Medewerkers zyn o.a. Herman Schey, Bernard Kruysen en Rom Kalma. Alles wordt gedaan om de door de vereniging te geven concerten zo in teressant mogeiyk te maken. Op elke uitvoering treden een zangeres en een zanger op met een of twee be geleiders. Belangryke vriendenkringen zyn reeds in vele plaatsen opgericht. VAN HET LIED" Het is duideiyk dat Leiden niet achter kan blyven. In een stad, waar de polsslag wetenschap en kunst zo sterk wordt gevoeld, moet het publiek ook nader tot de „liedkunst" worden gebracht. De Vereniging „Vrienden van het Lied" biedt hiervoor de beste kansen. Een begin kan o.a. worden gemaakt door samenwerking met koren, die een repetitie of een uitvoering met het optreden van enige beroeps vocalisten onder auspiciën van de Vereniging „Vrienden van het Lied" kunnen combineren. In dat milieu immers behoeft over de waarde van de zangkunst niet te worden gespro ken. Het gaat er in dat geval slechts om naast de oratoria de liefde voor het kunstlied aan te kweken. Beide kunstrichtingen kunnen bevruchtend op elkaar inwerken Zo zyn verschil lende mogelykheden denkbaar, die de groei van een krachtige vrienden kring in Leiden kunnen bevorderen. Het eerste concert van de afdeling Leiden zal plaatsvinden op 18 novem ber in het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. Solisten zyn Ank Relnders (so praan) en Henry Blackmon (bas). Aan de vleugel Hans Schouwman. Belangstellenden en ook x|j. die een enkele keer hun huls tor beschik king willen stellen voor een huis concert gelieven zich te wenden tot mevrouw Thea EkkerVan der Pas. Rhijngeesterstraatweg 88, Oegstgeest, telefoon 51474. Opdrachten aan componisten Minister mr. M. Vrolijk, heeft op dracht- verleend voor het componeren van: een duo voor 2 violen aan Be rend Giltay, Utrecht; een werk voor harmonie of fanfare aan Gerard Hengeveld, Amsterdam; een compo sitie voor mannenkoor met begelei ding aan Henk Badings, Dettenhau- sen (West-Duitsland)twee werken voor gemengd koor a cappella aan Piet Ketting. Rotterdam; twee wer ken voor mannenkoor a cappella aan Matty Niël, Maastricht: twee werken voor vrouwenkoor a cappella aan Jaap Geraedts, 's-Gravenhage; twee werken voor militaire koren a cap pella aan Anton Maessen. Eindho ven; twee werken voor jeugdkoren a cappella aan John Johannes, Rotter dam; twee werken voor jeugdkoren a cappella aan Matthieu Geelen, Weert; een werk voor orkest en jazz combo aan Otto Ketting, 's-Graven hage; een concert voor twee piano's en orkest aan Louis Andries6en, Am sterdam; instructieve muziek voor viool aan Will Eisma, Hilversum; een orkestwerk van Guillaume Landré Amstelveen; een compositie voor slagwerk aan Joep Straesser, Amster dam. De adviescommissie bestond uit de heren A. Rieu (Voorzitter», L. Toe bosch en T. de Leeuw (leden», en B. Wage mans (secretaris». PERFECT IN ORICINEEL STUK De tweede abonnementsvoorstelling van de Leidsche Schouw burg vond gisteravond zijn beslag met de opvoering door het Nieuw Rotterdams Toneel van „Zuster George moet sterven" (The killing of sister George), van de Engelse schrijver Franc Marcus- De inhoud is originieel. June Bruck- heeft zich hiermee ridge. een hoorspel-artiste, speelt plaats in de harten voor de BBC reeds zes jaren lang met groot succes de hoofdrol in een hoorspelserie als George, de alom te genwoordige verpleegster, die op haar brommer haar district doorkruist en steeds op tijd aanwezig is om hulp en ondersteuning te brengen, zy „Is een passend gebouw in Amsterdam voor opera, concert, bal let, enz. de artistieke noodzaak en de eerste voorwaarde voor het aantrekken van publiek of is het andersom? Eerst de kip of eerst het ei?" Op die vraag heeft een gisteravond in het ICC te Amster dam gehouden forumbijeenkomst eenstemmig geantwoord: eerst zo spoedig mogelijk een gebouw, een moderne ..Festihal" met alle accomodaties. die deze vergt. Voorts was men het er over eens. dat daarom niet langer moet worden gepraat over de plaats, waar deze dient te verrijzen. De gemeente heeft gekozen voor het terrein van de oude RAI. „Verder praten kan slechts remmen zo zei men- biyvende de lulste- Dan valt het. be sluit de serie af te breken en zuster George door een verkeersongeval (met een truck nog wel te doen ster- Een nieuwe rol is reeds voor haar gecreëerd als sprekende koe ln een kinderhoorspel, die zy weigert. Tot zover kunnen wR Robert de Vries, die de regie voerde, volkomen gelijk geven, als hij zegt dat „ZR, die werkelijk leven, kunnen er om lachen". Anders wordt het als we ervaren dat June Bruckridge in feite een manwijf is die haar kinderlijke „vriendinnetje" Alice terroriseert en beider leven vergalt door haar ach terdocht en jaloezie. Het wordt er niet beter op als June, nadat zy bemerkte dat mevrouw Mercy Croft, een leidende figuur in het BBC-programma, Alice met open armen als vriendinnetje zal men, haar gal uitspuwt en Alice de kaak stelt als een vrouwtje 34 jaar. dat op haar achttiende jaar st«iug gedaan een kind ter wereld bracht dat kundige wijze de eerste bedrijven door levendig en sterk gevarieerd spel boeiend doen verlopen en ln het derde bedryf de navrante situatie van de weerloze Alice scherp doen uit komen. Boeiend verloop Hy heeft hierby de medewerking gehad van vier actrices die stuk voor stuk volkomen voor haar taak bere kend waren. Elly van Stekelenburg gaf een volledig doorwerkte uitbeel ding van de meedogenloze keiharde en heerszuchtige actrice thuis, in eigen omgeving, m felle tegenstelling met haar toegewijde, lieve en behulp zame rol als zuster George. Onze grote bewondering gaat uit naar An- net Nieuwenhuyzen. die met feillooe zekerheid, als een vlucht uit het ver leden. het onnozele kind-vrouwtje weergaf. Rie Gilhuys vertolkte de rod van Mercy Croft met de rustige, be heerste allure van de vrouw die het» voor het zeggen heeft en gaf een so bere. nauwelijks merkbare variant op June Briokridge lesbische inslag. Coba Kelling was een toonbeeld van de met een Russisch accent spre kende clairvoyante, Madame Xenia. „Zuster George moet sterven" is een stuk dat, om een vakterm te ge bruiken „opgespeeld" moet worden. Nu, dat hebben de Rotterdammers onder leiding van Robert de Vries, Er bestond nauwelijks enige twijfel„Europa en daarin Nederland en over of het Ryk zal de exploitatie j zeker Amsterdam, heeft als eerste van het operagezelschap c.a. longe- plicht de vooraanstaande artistieke veer 5 miljoen per jaar» garanderen, en culturele plaats te behouden. Vol- Amstierdam waoht nog op de beloofde doen aan die plicht moet de hoogste officiële bevestiging daarvan. „Doelen": een magneet Aan de discussie gingen enkele in leidingen vooraf. De heer H. M. Kraayvanger, architect van „De Doe len" in Rotterdam, wees op het voor beeld van dit gebouw. Men moet een goede „winkel" hebben. „De Doelen", aldus de heer Kraayvanger. „werkt a's een magneet. Zulk een gebouw is nooit exploitabel, maar niettemin noodzakelijk. De agglomeratie be hoeft een Festihal, mede en niet het minst voor de vele vreemdelingen. De offers (de bouwkosten bedragen min stens 30 miljoen) moeten worden ge bracht. Amsterdam zal moedig moe ten beslissen. Moge de hoofdstad een wys besluit prioriteit hebben. Amsterdam is uit gerust voor alle kunsten, behalve voor opera en ballet. Alles voor een Festihal is klaar. Het wachten i9 op iemand die op de knop drukt". Het Forum werd geleid door de heer Henri Knap, voorzitter van ICC. De beantwoording van vele vragen en opmerkingen uit de volle zaal be langstellenden bracht allen op het antwoord op de behandelde vraag: eerst en zo snel mogelijk voor de muziek-dramatische kunst Amsterdam. Het schouwburgbestuur huldigde de wy de gevolgtrekking speelsters met bloemen in de Leidse akke^ weerstandloze kleuren onder langdurige ovaties van het publiek. Vanavond laatste voorstelling. Dan moeten maken dat de Alice de tragische figuur in deze „black comedy" Is die willoos tussen de wal en het schip terecht geko- Robert de Vries heeft dan ook de beproeving van June, de artieste, niet te zwaar opgevat. Hij heeft op vak- Haags Vocaal Ensemble Eerste plicht Dra. J. Oosterlee. directeur van het Rott. Philh. Orkest, illustreerde de zuigkracht van De Doelen met cij fers, o.a. over de verkoop van con certabonnementen. Het verkochte aantal manplaatsen steeg van 36.597 in het vorige tot 108.269 voor het lo pende seizoen, dat is byna het drie voudige. De heer Maurice Huisman, inten dant van de Ned. Opera Stichting, zei ojn. tydens een onlangs gemaakte wereldreis te hebben geconstateerd, dat overal grote zalen verrijzen en aan een behoefte biyken te voldoen Mimi Aarden zingt op Parijs evenement De zangeres Mimi Aarden zal 5 no vember tydens het „Concert pour les chantiers du cardinal", het jaarlyks groots evenement in Parijs, dat door radio en televisie wordt uitgezonden, de alt-partij in Verdi's Requiem ver tolken. Ditmaal wordt de uitvoering in de Eglise Saint-Roch gegeven, weer met. orkest en koren van de Franse radio. Het geheel staat onder leiding van Pierre-Michel le Conté en zal later worden gereiayeerd door de ORTF. Expositie werken naar Parijs en Boedapest Picasso in Parijs Ter gelegenheid van de 85ste jaardag van de wereldvermaarde schilder Pablo Picasso, over wie wjj zaterdag uitvoerig schreven, zal in het Grand Palais in Parjjs op 18 no vember een tentoonstelling van 850 werken van deze schilder en beeld houwer worden geopend. De ge meente Vallauris (Fr.), waarvan hjj ereburger is, heeft hem een levende duif als verjaarsgeschenk aange- In Barcelona is vandaag een aan Pablo Picasso gewijde tentoonstelling geopend ter gelegenheid van zyn 85ste verjaardag. De tentoonstelling wordt gehouden ln het Picasso Museum in Barcelona, waar naast werken van Picasso ook by dragen te zien zullen zyn van an dere Spaanse schilders, zoals Salva dor Dali en Jaime Sabartee. Het Haags Vocaal Vrouwe ble o.Lv. zyn dirigent Arthur Orobi de Castro, zal dit winterseizoen en kele malen in het buitenland con certeren. Het zal vrijdag as. optreden in het Institut Neerlandais in Parys met werken van Sweelinck, Geraedts, Britten, Caplet. Janacek, Bartok e.a. Dit concert zal opgenomen worden door Radio Parijs. Zondag 30 oktober wordt in de ka thedraal van Long (Somme), een kerkconcert gegeven met medewer king van de Haagse organist J. Schmitz. Uitgevoerd worden werken van o.a. Bach, Monteverdi, Fauré, Debussy en Strategier. 17 december wordt in Brussel een concert gegeven, waarby try wel het zelfde programma als in Parijs zal worden uitgevoerd. Voorts is het Haags Vocaal Vrou wenensemble uitgenodigd om in Boe dapest een concert te geven, alsmede op te treden voor Radio Boedapest. Dit concert is bepaald op eind maar t 1967.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7