Ple&* Leiden brengt 55 mille een F. Verstegen verzoekt om rehabilitatie Voorrangsregel do automobilist op eigen wijze geinterpreteerd MATRASSEN LEDIKANTEN Renniesjg Prof. v. Esveld Leids gewoon hoogleraar voor sociaalrecht HOLIDAY ONICE 1 DINSDAG 25 OKTOBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA J Naar aanleiding van de discussie, welke in de laatste zitting van de Leidse raad werd gevoerd over het ontslag van de heer F. Verstegen als directeur van de Gem. Dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen, tevens ontvanger der gemeente en zijn benoeming tot adviseur in algemene dienst en het daarop gevolgde onder houd met het College van B. en W., heeft de heer Verstegen het College en de raad een uitvoerig schrijven doen toekomen, waarin hij nader ingaat op de problemen, welke rond deze ont slagaanvrage zijn ontstaan. Toestemming om te verhuizen In de college-vergadering, zo deelt de heer Verstegen in dit schrij ven mede, werden mij door de plaatsvervangend voorzitter de vol gende vragen gesteld: a. waar om hebt u in februari, bü uw over schrijving naar Bergen, geen goed keuring gevraagd aan B. en W. om in Bergen uw domicilie te hebben?: U bent toch wel bekend met het voorschrift vervat in artikel 81 van gemeentewet betreffende de woonplaats van de ontvanger. Het antwoord op vraag a., aldus de heer Verstegen, kan alleen het licht der historie worden ge geven. Toen ik in september 1961 plannen had in Bergen te gaan bou- heb ik B. en W. verzocht ook daarheen te mogen verhuizen. B. en W. verleenden mij hiertoe toestem ming. Deze toestemming impli ceert dat ik daar werkelijke woon- kreeg en wanneer men de voorschriften betreffende de bevol kingsboekhouding hierbij betrekt, komt men tot de conclusie, dat men ingeschreven behoort te staan in de gemeente waar men werkelijk woont. Het voorschrift van artikel 81 be treffende de woonplaats van de bur gemeester, dat van overeenkomstige toepassing is op de ontvanger (arti kel 114), is mij, zo schrijft die heer Verstegen uiteraard bekend. echter een verwarring der l geesten ontstaan en men heeft bij alles wat men aan voorschrift ge meend heeft te moeten aanha len verzuimd de beheersverordening in de Dienst Kasbeheer Krediet- ezen (D.K.K.) te raadplegen. Toen de raad in 1954 de samen voeging van het ontvangerskantoor met de gemeentelijke volkskrediet bank behandelde hetgeen zou lei dden tot het instellen van de Gemeen- i telijke Dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen zei de toenmalige wethouder Van der Kwaak: „wij gaan iets nieuws maken". Er kwam dus geen personele unie waarbij het ontvangerskantoor bleef bestaan en ik tevens belast werd met de func- hoofd van de volkskrediet- Btojbank, neen, er kwam iets geheel Het personeel vangerskantoor functie van ontvanger een lege huls en die van directeur D.K.K.de hoofd functie. De raad sprak dit een en ander maal uit. Dat de functie van di recteur D.K.K. de hoofdfunctie is, is helemaal niet vreemd: een soortge lijke constructie is ook niet enig in den lande. Met inachtneming van het voren staande is het begrijpelijk dat bij mijn verzoek van 1962 het toenmali ge college het accent legde op mijn functie van directeur D.K.K. en hier in vermoedelijk een uitwijkmogelijk heid zag van de bepalingen van de gemeentewet en mij als directeur DKK toestond in Bergen te wonen. Rehabilitatie Door de thans gevoegde gang van zaken, aldus gaat de heer Verstegen in zijn schrijven verder, zijn mij handelingen toegedicht die raads leden deden zeggen, dat ik deswege diende te worden berispt. Elke beris ping, reprimande of aanmerking wijs ik echter met kracht van de hand. In de 26 jaar, dat ik in Leiden heb gewerkt, is er op mijn werk, noch op mijn kantoor, noch op mijn kennis van zaken iets te zeggen geweest. Dat ik mijn ontslag heb gevraagd, vloeit voort uit de door mij toegezeg de medewerking, teen uw college in principe reeds besloten had art. 127a van de gemeentewet toe te pas sen. Indien de raad mij niet ontslag zou hebben verleend, zou ik daar over niet rouwig zijn geweest. Kynologenver. „Rijnland" Er bestond bijzonder grote belang stelling voor de voordacht, welke de bekende antropogeneticus dr. J. v. d. Bosch gisteravond voor de leden van j de Kynologenver. „Rijnland" hield I over „Nieuwe vondsten in de erfe lijkheid". Spr. wilde zijn causerie beginnen daar waar hij bij zijn vorige voor dracht, ongeveer acht jaar geleden, was geëindigd om zo de jongste ont wikkelingen in de antropogenetica te kunnen schetsen. Hij merkte op dat ztfn vorige voor dracht voor de K.V. .Rijnland" voor hem aanleiding was geweest een uit voerig onderzoek in Leiden. Daarna vertelde hij van zijn onderzoeken in Engeland, die belangrijke resultaten opleverden. Op veschillende erfelijke ziekten bij de mens werd uitvoerig ingegaan. Spr. wees erop dat een tijdig raad plegen van de antropogeniticus veel lijden en verdriet kan voorkomen door het bestuderen van de stam boom en erfelijke ziektebeelden. Na de pauze werd een druk gebruik Door de gevolgde gang van zaken gemaakt van de mogelijkheid tot het stellen van vragen, zowel op het ter rein van de mens als op dat van de hond. De presidente, mevrouw C. C. van Buuren-Veenenbos dankte de spreker voor zijn boeiend en leerzaam betoog. ben ik „de zonde-bok" geworden ik acht mij daardoor in eer en goede naam aangetast. De heer Verstegen verzoekt tenslotte B. en W. te wil len bevorderen, dat hij volledig wordt gerehabiliteerd. Actie voor Tibetaanse vluchtelingen succes werd personeel gelegenheid geworden. In feite was de het ont- van de V.C.B. D.K.K. Lege huls ADVERTENTIE rook met Pall Mall Export 'oor haar. voor hem Pall Mall Export l Overal, ledereen PME is geweldig PME is ii Pall Mali Export Wereldbekend Aroma ADVERTENTIE Grote keuze - Lage prijzen. HAARLEMMERSTRAAT 111 Tot drie uur in de nacht hebben gemeentepersoneel en leden van het Vrouwencomité in het Leidse stad huis stromen geld zitten sorteren. De inhoud van 550 collectebussen werd uitgestrooid over de tafels en het bleek, dat de actie voor de vluchtelingen in Tibet een groot succes zou worden. Pas vanmiddag werd het bedrag bekend: in Leiden is tussen de 50 en de 55.000 gulden bijeen gebracht. Dat komt neer op een bijdrage van ongeveer 50 cent per hoofd van de bevolking. Op de foto: geld tellen in het Leidse stadhuis. (Foto LD/Holveat) Eminentie en excellentie exit De Oostenrijkse bisschoppen heb ben eenstemmig afgezien van het ge bruik van de titel eminentie voor de kardinaal en excellentie voor aarts- bischoppen en bischoppen. zo heeft de aartsbisschop van Salzburg. Rohracher, meegedeeld tijdens een discussie van het rooms-katholieke vormingswerk in zijn diocees. De aartsbisschop wil persoonlijk het liefst als „vader aartsbisschop" wor den aangesproken. ADVERTENTIE Brandend maagzuur? helpen direkt! Voor de Leidse kantonrechter Bij K.B. is prof. mr. N. E- H. van Esveld, van 1953 tot 1958 als buitengewoon hoogleraar en sedertdien als gewoon hoogleraar in het arbeidsrecht, sociaal recht en sociaal-politieke verhoudingen aam de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam werkzaam, benoemd tot buitengewoon Leids hoogleraar in de faculteit de* rechtsgeleerdheid om onderwijs te geven in het sociaal recht. R'dams hoogleraar sedert 1953 Prof. Van Esveld, die behalve het hoogleraarschap in Rotterdam sedert 1958 reeds een leeropdracht ln het BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN r Dool; Jan, Kralt en J Heemskerk; Ronald, V. Jamoel 'en G. J. de Jong; Erik, W. Jamoel en G. J. de Jong; Monl- Helene Anneke, loed en A. M. C. Bouwens; Ingrid J temp; Wllllbrordus. z. v. W. van Eg- id en K. van Grootveld; Jacqueli- Lllian, d. v. J. Korbee en W. J. -jderduljn; Petroneila Johannetta Geertruida, d, v. P. van Houten en J. M. Turk; Gerarda Johanna, d. v. J A. de Rapper; Elizabeth Maria, d. - A. W. Groot; i J. M. Zand- B. Ederveen en Hendriks; Perry Gerardus Joseph G. J. van Doorn en A. M. L. Tuinder; Comelis Adrlanus Petrus Ma ria. z. v. A. P. M. Dobbe en E. A. Eberhart; Cathy Alice, d. v. J. J. M. en T. G. Bisschop; Richard MartLnus, z. v. J. J. M. Zand- T. G. Bisschop. GETROUWD W, Heilsbergen Beig; A. A. Fooke J. Groenewegen; H. Honsbeek Udan; A. P. den Ht I A. M. Kuljlaars M. M. Verwer, Zowel de Leidse kantonrechter, mr. W. de Koning, als de officier, mr. J. A. J. van der Bruggen, waren van mening, dat een 70-jarige automobi list uit Leidschendain een volkomen foutieve instelling ten opzichte van de voorrangsregels aan de dag legde. De bejaarde automobilist moest zich verantwoorden, omdat hij op 17 augustus j.l. or het voorrangs kruispunt Pr. Bernhardlaan-Duinweg in Katwijk geen voorrang aan een bromfietser had verleend. Hoewel de bromfietser als gevolg van de botsing een flinke buiteling maakte, liepen alleen zijn voertuig en de auto schade op. Verdachte gaf te kennen, dat hij zich niet schuldig voelde. „Ik zag hem wel aankomen en had al geremd toen hij my aanreed. Als hy niet met zo'n hoge snelheid had gereden, zou hfj tijdig genoeg tot stilstand zijn gekomen en er dus niets zijn ge beurd", zo interpreteerde hij de voor rangsregel. „U houdt er een volko men foutieve instelling op na, want hij had voorrang en behoefde dus niet af te remmen voor U", reageerde de rechter. Te hard De officier onthulde in zijn requi sitoir, dat verdachte zelf ook te hard reed en bij het kruispunt, aldus de getuigen, pas afremde toen de brom fietser al bijna tegen de auto op reed. „Verdachte kent", aldus de officier, „blijkbaar de meest elementaire voor- rangregels nog niet en dat terwijl hij al zovele jaren langs de weg zit". Mede, omdat verdachte in betrekke lijk korte tijd al drie veroordelingen op zijn naam kreeg vanwege een ver keersovertreding, gaf de officier hem de raad het op zijn leeftijd wat kal mer aan te gaan doen. In verband hiermee eiste hij naast een geldboete van f. 75 subs. 15 dagen een voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van 6 maan den met een proeftijd van 2 jaar. Hoewel verdachte hierna nog pro testeerde tegen de eis van een voor waardelijke ontzegging van zijn rijbevoegdheid, legde de kantonrech ter dit deel van de eis in zijn vonnis vast bij wijze van stok achter de deur. De geldboete werd echter f. 60 subs. 12 dagen. Wedstrijd „Verdachte hield met een andere bromfietser een soort wedstrijd en schoot daarbij plotseling het linker weggedeelte op", aldus de nogal be zwarende verklaringen van de getui gen in de zaak tegen een 19-jarige bromfietser uit Oude Wetering. De jeugdige bromfietser stond te recht, omdat hij ln de avond van de 13de augustus j.l. in de Kerkstraat ter plaatse op het linkerweggedeelte par does tegen een tegemoetrijdende auto was opgereden. Verdachte ontkende, dat een en ander het gevolg was van een soort wedstrijd. „Het was bar slecht weer en door de regen was er slecht zicht, vandaar, dat ik even van de rechte weg afweek", luidde zijn lezing van het geval. De officier hechtte echter meer geloof aan de getuigenverklaringen en die van de automobilist, waarin deze er nog de nadruk oplegde, dat hij die avond de schrik van zijn leven kreeg, toen hij die bromfietser piot met een harde klap tegen zijn auto op te rijden. De officier vond ver- dachtes stunt zeer afkeurenswaardig en eiste zowel een geldboete van f. 60 subs. 12 dagen als de voorwaardelijke ontzegging tot het besturen van een motorvoertuig (w.o. een bromfiets», voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van één jaar Verdachte vond de eis nogal zwaar, maar bereikte slechts, dat de kan tonrechter, gezien de ernst van de zaak, wel de geldboete tot f. 50 subs. 10 dagen verlaagde maar inzake de voorwaardelijke ontzegging conform vonniste. Bocht Een 64-jarige automobiliste uit Noordwijk stond voor de balie, omdat zij in Rijnsburg vanaf de Brouwer straat rijdende de bocht naar de Oegstgeesterweg te ruim had geno men en daardoor in botsing met een vrachtauto was gekomen. Tijdens het onderzoek kon verdachte zich aan vankelijk slechts herinneren, dat zi) bij het nemen van genoemde bocht door de zon werd verblind en waar schijnlijk daardoor even over de middenstreep was gekomen. „U reed een flink eind over de mid denstreep", corrigeerde de rechter en releveerde vervolgens nog, dat de klap nogal flink was aangekomen ge zien het feit, dat verdachte een her senschudding en de bestuurder van de vrachtauto twee gekneusde benen opliep. „Het was overmacht en ik voel mij werkelijk onschuldig", aldus de enige reactie van verdachte, die dan ook was tot de conclusie gekomen, dat de desbetreffende bocht ruim genoeg was om hem normaal en dus zonder hinder van een tegenligger te kun nen nemen. „Als verdachte daar niet toe in staat is. doet zij er beter aan niet meer te chaufferen", was hij nog van oordeel. Een en ander bracht hem tot de eis van f. 60 boete subs. 12 dagen. „Ik werd door de zon verblind en ben dus het slachtoffer van over macht", kwam verdachte in haar laatste woord weer op het eerste door haar naar voren gebrachte thema terug en herhaalde haar verzoek tot vrijspraak. Zij keek dan ook zichtbaar verwon derd om niet te zeggen verontwaar digd toen de kantonrechter van mening bleek te zijn, dat de eis, ge zien de ernst van het feit, te mild was. Hij vonniste, daarom met f. 75 subs. 15 dagen. Rijbewijs Een 61-Jarige Inwoner van Katwijk verleende met zijn pas gekochte auto in de avond van de 1ste augustus J.l. op de Parklaan geen voorrang aan een andere auto. Na de botsing kwam aan het licht, dat hij zonder rijbewijs reed, dus volgde prompt een tweede proces-verbaal. De Katwijker voerde tot zijn ver dediging aan, dat hij destijds wel voor het ry-examen was geslaagd, maar nog niet in het bezit van zijn rijbewijs was gesteld. „Ik ben even met m n vrouw een eindje om gaan rijden en kreeg tijdens dat korte ritje door een samenloop heden die aanrijding' Tot die samenloop van c heden behoorde zijns in slechte zicht vanwege i regenval. „Dan had U met de nodige routine sociaal reoht aan de Leidse Universi teit vervult, is in 1915 in Leeuwar den geboren. Na enkele Jaren gevo- lontaird te hebben op een bankin stelling, studeerde hij Indisch ree hl ln Leiden waar hy in 1941 promo veerde op een proefschrift getiteld „Verplichte ouderdomsverzekering voor kleine zelfstandigen". "doordat hij in 1953 het buitenge woon proffeasoraat in Rotterdam aanvaardde, was hij werkzaam ge weest achtereenvolgens by de Ryks- verzekeringsbank, op de afdeling col lectieve verzekeringen by de Amster damse Maatschappij voor Levensver zekering, als voorzitter van de Raad i van Arbeid ln Dordrecht en sedert 1950 van de Raad van Arbeid in Rotterdam. In 1958, toen prof. Van Esveld benoemd wordt tot gewoon hoogleraar in Rotterdam, legde hl) liet voorzitterschap van de genoemde Raad neer, eveneens het voorzitter- omstandig- schap van de Vereniging van Raden van Arbeid. omstandig- Van 1958 tot heden is prof. Van izlens het Esveld benoemd werd tot gewoon de zware commissie van georganiseerd overleg iw gebrek in ambtenarenzaken en adviseur van heel wat de Binnenlandse Za- beter aan gedaan om thuia te bl«- ken' Van„ z«n over!f ven", vond de kantonrechter, die _w(^i„enJ ïermeld UdmM'" voorts betwyfelde of het ritje verdachte wel zo kort was geweest. „Dat zeggen vrijwel alle ryders zon der rybewijs", lichtts hij zijn twijfel nader toe. De officier concludeerde, dat ver dachte als automobilist een zeer slechte start had gemaakt en het slechte zicht vanwege de regen aller minst als een excuus kon gelden Omdat verdachte Inmiddels in het bezit van zyn rijbewys was gesteld, beperkte hy Inzake de tweede over treding zyn eis tot f. 50 boete subs, 10 dagen, maar vroeg t.a.v. de over treding van de voorrangsregel f. 75 subs. 15 dagen. Na een Informatie inzake verdach- tes financiële draagkracht, maakte de kantonrechter er ln totaal f. 90 subs. 18 dagen van. Een 40-Jarige koopman uit Ryns- burg tufte met een „vehikel" rond en werd toen hy over de Zeeweg In Katwyk hobbelde „op heterdaad be trapt". Dat verbalisant „een goede neus en een scherpe blik" had bleek wel uit het feit, dat het verhikel een wasiyst van gebreken vertoonde en een gevaar op de weg vormde. De koopman liet verstek gaan. Hjj werd conform de eis veroordeeld tot f. 150 boete en vernietiging van het ln be slag genomen voertuig. schap van diverse scheidsgerechten, de SER, het redacteurschap van het arbeidsrechteiyk tydschrlft „Sociaal Maandblad Arbeid", en zyn lidmaat schap van diverse scheidsgerechte. Naast zyn proefschrift heeft prof. Van Esveld zeer veel gepubliceerd, o.m. „De ontplooiing van het indivi du ln het arbeidsrecht" (1946), „De uitdaging van het sociale vraagstuk" «1956 „Treub. over de drempel der nieuwe samenleving" (1958). Prof. Van Esveld's diesrede ln 1962 was gewijd aan de vrijheid van arbeid. ADVERTENTIE Internationaal variété op ijs U.S.A. 27 0KTT/M 13NOV dagelijks 8 uur matinéeswoensdag, ze tordag en zondeg 2.30 uur. k„nvMfaMp mr an. mnrilng. b'i het RAI-gebouw. krat OomMI voa 10-16 uur. (Telefoon 020. 79 M 41) b<j de bekende voorverkoopedreeeea nieuwe rai amsterdam

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3