Speelt Britse geheime dienst spelletje met spion Blake? Rumoer in Lagerhuis over de zaak-Blake r N „Beatrix gelukkige aanstaande moeder Afschuw MET EEN ENKEL WOORD PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 25 OKTOBER 195, Twijfel rond carrière (Van een onzer medewerkers) Is George Blake de man op wie geheel I takelstuk op. De twijfel rijst wanneer men leest Engeland thans een grootscheepse jacht maakt I wat kolonel Hinchley over Blake schrijft in zijn inderdaad de man voor wie bijna de gehele in het Nederlands vertaalde boek „Achter de wereld hem houdt de meesterspion ot schermen", een boek dat als ondertitel draagt wordt de wereld voor de gek gehouden en voeit l „27 raadselachtige spionagegevallen uit de twin- de Britse geheime dienst slechts een enorm spek-' tigste eeuw". Blake, aldus het verhaal, kreeg ztfn splonage-opleiding in Engeland. Ge durende zUn oorlogsactiviteiten tegen de Duitsers had hij een enorm res pect gekregen voor de efficiënte com munistische organisatie. Het kan zyn dat hy zich over de methode ver wonderde, maar tegelijk afschuw had van hun idealen. Hoe dan ook, hij scheen heftig anti-communist te zijn. Toch heeft hij waarschijnlijk geen enkele Russische agent gepakt. Blake was tijdens de oorlog officier b\j de marine-inlichtingendienst. Daarmee kreeg hij in Rotterdam geboren en van gemengd Turks- Spaanse-Joodse afkomst de Britse nationaliteit. Toen zijn diensttijd bij de marine was afgelopen keerde hij naar Engeland terug. Daarop ging hij met regeringssteun Russisch stude ren aan de universiteit van Cam bridge. Eenmaal de taal machtig kreeg hij een betrekking aangeboden bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. Kolonel Hinchley noemt dit een nogal ongebruikelijke benoeming. In 1948 kreeg Blake van de Britse geheime dienst een opdracht naar Seoel in Korea te vertrekken om vandaar uit de Russisch-Chinese be trekkingen te doorgronden en co- pieën te veroveren van geheime com munistische overeenkomsten. In 1950 werd Seoel bezet door de Noord- Koreanen. Een paar dagen later drongen communistische troepen de legatie binnen en namen de leden van de staf en in de legatie gevluch te Britse onderdanen gevangen. Er volgde een soort dodenmars naar het noorden. In augustus 1951 begonnen de gebruikelijke pogingen hen de communistische leer bij te brengen in een kamp by Hadjang. Niet verflauwd Blake's heftige anti-communisme scheen door de verhoren en gesprek ken niet in het minst te verflauwen. Het leek erop dat Blake met zyn tienjarige ervaring met de commu nistische mentaliteit niet alleen aan de communistische beïnvloeding wist te ontkomen maar er zelfs in slaag de zyn ondervrager majoor Koes- mitsj te bekeren. Tydens het proces werd Blake ervan beschuldigd als of ficier van de Britse geheime dienst in Beriyn alle geheime documenten die zyn handen passeerden aan contact- lieden by de Russische inlichtingen dienst te hebben uitgespeeld. Volgens Hinchley zou dit, als de beschuldiging waar was, tot een serie opzienbaren de spionage-processen hebben moeten leiden. Het staat echter vast dat de Russen nooit dergeiyke processen hebben gevoerd. Daaruit volgt, vol gens de schryver, dat de Russen geen Vervolg van pag. 1 Westmoreland over Vietnam Generaal Westmoreland, comman dant van de Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam, zei dat de tegen stander de laatste tyd minder doel treffend opereert dan voorheen, on danks toenemende infiltratie uit het noorden. De verhouding tussen eigen en vyandeiyke verliezen wyzigt zich dn het nadeel van de tegenstander. Het aantal tegenstanders dat zich overgeeft, neemt toe, evenals de stroom vluchtelingen uit het door de Vietcong beheerste gebied. De plat telandsbevolking is in toenemende mate bereid inlichtingen over de Vietcong te verstrekken. In de eerste negen maanden van dit jaar zyn 11.400 Zuidvietnamese soldaten ge sneuveld of vermist geraakt. Onder de Amerikaanse en andere buiten landse militairen sneuvelden 4.000 man. President Park van Zuid-Korea zei van mening te zUn, dat een militaire overwinning het beste middel is om tot vrede te komen Hy is tegen er kenning van de Vietcong als party by onderhandelingen. Park wenst dat de bondgenoten geraadpleegd worden by belangryke besluiten. In Manilla is het gisteravond (plaatseiyke tyd) zoals reeds gis teren in een deel van onze oplage is gemeld tot ongeregeldheden geko men toen een duizendtal politieman nen en militairen gebruik maakte van geweerkolven cm 2000 studenten te verdry ven, die erin waren geslaagd door de hekken voor hotel Manilla te breken tot onder de ven sters van de appartementen waar president Johnson en zyn echtgeno te verbleven. Toen de menigte met stenen en andere projectielen ging gooien, sloegen politie en militairen er op in. De betoging was bedoeld oit. te protesteren tegen de Ameri kaanse politiek in Vietnam. De orga nisators hadden verklaard te rekenen op 5000 demonstranten, maar er wa ren er tenslotte slechts 2000. De charge voor het hotel duurde slechts enkele minuten. Ej zyn twintig ar restaties verricht. Twaalf gewonden werden per ambulance afgevoerd. lyst van Britse spionnen van Blake hebben gekregen. En de schryver vraagt zich dan af: „Wat gebeurde er dan wel". Volgens hem is het zon der meer duidelijk dat Blake in Ko rea niet door het communisme werd bekeerd. „Volg mij" Als er al iets met hem gebeurde dan moet dat in Beriyn zyn geweest. Op een avond zou Blake een rapport ontvangen uit handen van een plaat- selijke agent in Oost-Beriyn. Er was een afspraak gemaakt in een Oost- berlynse schouwburg. Toen Blake de man ontmoette fluisterde deze hem in het oor: „Volg my". Blake ver trouwde de man, liep in de val en viel in handen van de Oostduitse po litie. De agent bleek naderhand door de Russen te worden betaald. Blake werd voor de keus gesteld. De ge vangenis in of voor de Russen spio neren. Blake koos voor het laatste omdat zyn reputatie in Engeland, naar het leek, wel voorgoed was ka pot gemaakt. Maar tegelyk besloot hy de Russen van misleidende inlich tingen te voorzien. Op die manier bleef hy toch aan de kant van En geland. Blake rapporteerde zyn be sluit aan de Britse geheime dienst en deze keurde zyn beslissing goed. Bla ke was aan een nieuwe loopbaan be gonnen die van dubbel-splon. Dank- zy Blake wérden de Russen ten aan zien van de Britse politiek in het Middenoosten (zyn nieuwe stand plaats, op een dwaalspoor gebracht. Blake liep tegen de lamp toen gene raal Gehlen, een voormalig officier van de Duitse inlichtingendienst wiens organisatie na de oorlog door de Amerikanen was overgenomen, werd ontmaskerd. De Westduitse ge heime dienst had ontdekt dat Gehlen voor de communisten werkte en kreeg ook andere documenten in handen. De Engelsen begrepen dat er een einde moest komen aan Blake's acti viteiten als dubbel-spion. Tegelyker- tyd moesten zyn werkzaamheden ge dekt worden door een aannemeiyk verhaal. Daarom werd hy uit Beiroet naar Londen ontboden. Vraag De schryver vraagt zich af als Blake werkelyk een Russisch spion was geweest zou hy dan wetend wat hem te wachten stond goed schiks gehoor hebben gegeven aan een dergelyke oproep. Hij zou zich dan toch onmiddellyk by de spiona gedienst in Moskou hebben gemeld. De Engelsen redeneerden dat de Rus sen geloof moesten blijven hechten aan enkele door Blake doorgespeelde „belangryke officiële rapporten" over Koeweit. Daarom moest Blake ge offerd worden. De zware straf van 42 Jaar, die hem werd opgelegd zou de Russen er zonder twyfel van overtuigen dat hy inderdaad een be trouwbare spion was geweest en Hinchley vraagt zich tenslotte af of Blake werkelyk wel in de gevangenis is gezet. Of dat hy zich misschien onder een andere naam in Canada heeft gevestigd met een aantrekke- ïyk kapitaaltje achter de hand als be loning voor zyn grandioze zelfopof fering voor Groot-Britannië". De waarheid rond Blake is door de nu gemelde ontsnapping bepaald niet bevorderd. „Onafhankelijk onderzoek" Er heerste gisteravond in het Britse Lagerhuis groot rumoer zou komen. In een gereedstaande tijdens de interpellatie door de conservatieve leider Quintin Hogg over de ontsnapping van de tot 42 jaar gevangenisstraf veroordeel de dubbelspion George Blake. De ernst van de situatie in de Britse gevangennissen wordt nog onderstreept, doordat 36 uur na Blake's vlucht drie andere man nen uit de Londense gevangenis van Wandsworth wisten uit te breken- had het 13-jarige conservatieve be wind verantwoordelijk gesteld voor de toestanden in de gevangenissen en riep woendend uit: „Als het aan my ligt, zou ik de oppositieleider er uit smyten". Het probleem van de ouderwetse Wormwood Scrubs gevangenis in het westen van Londen is, dat deze al jarenlang een schrynend tekort aan personeel heeft. Blake had daar nooit mogen zitten, zo zegt men thans. De onmiddellyke reactie van de Britse regering is dat zy heeft be sloten tot instelling van een onaf- hankelyk onderzoek naar de veilig heid in de gevangenissen, door een commissie onder leiding van lord Mountbatten, voormalig chef van de Britse defensiestaf en een oom van Prins Philip. Dit werd aangekondigd door Roy Jenkins, de minister van Binnen landse Zaken, onder wie in Engeland de Justitie valt. (In 1962 waren er in Engeland 249 ontsnappingen, in 1963 344, in 1964 477, in 1965 507 en gedurende de eer ste helft van dit jaar reeds 242. Uit Wormwood Scrubs zyn dit Jaar al zes gevangenen ontsnapt). Speciaal geval De oppositie achtte het besluit om een algemeen onderzoek in te snel len niet goed genoeg, omdat Blake een speciaal geval van nationale en Internationale betekenis is, zodat een speciaal onderzoek naar zyn ont snapping diende te worden ingesteld. Jenkins antwoordde dat dit inder daad zal geschieden, maar als onder deel van het algemene onderzoek. Er ontstond groot rumoer in de stampvolle zaal toen Labour de con servatieven ervan beschuldigde poli tieke munt uit Blake's ontsnapping te willen slaan. Labours fractielei der Shinwell, die ondanks zyn 82 jaar nog altyd een vitale kemphaan is wond zich zó op, dat de „speaker" hem tot de orde moest roepen. Hy Ontsnapping Blake is ontsnapt doordat hy kans heeft gezien een dikke tralie voor een gangraam te verwijderen door een paar bakstenen ongemerkt los te wroeten. Dat heeft hij waarschymyk in de loop van zaterdag, toen hij in dit bepaalde blok werkte gedaan en er voor gezorgd de losse stenen te ca moufleren. Tydens de grote drukte in de gevangenis, zaterdagavond tus sen half zes en zeven uur wanneer de 200 gedetineerden vry in dat blok mogen rondlopen, met waarschyn iyk slechts twee bewakers om toe zicht te houden, heeft Blake de los zittende tralie geforceerd. Hij wist het raam te openen en hoefde slechts een sprong van drie meter te maken en naar de muur te rennen, waar over zyn helpers reeds een touwlad der hadden geworpen. Buiten de muur werd een bloempot met roze chrysanten gevonden, waarschyniyk als teken waar Blake de muur over auto moet hy meteen zyn weggere den. Blake heeft dit alles kunnen klaar spelen omdat hy zich niet geïsoleerd in een speciale gevangenis voor ge vaarlijke misdadigers bevond, maar In de vleugel van een gewone gevan genis, bestemd voor gedetineerden met langdurige straffen, maar die voor het eerst van hun leven ln de gevaingenis zyn. Bovendien had Bla ke, die nooit had laten biyken dat hy belangstelling voor ontsnapping had, els model gevangene een zeker vertrouwen by de bewakers ingeboe zemd. Blake die nooit erg spraakzaam was, heeft zaterdag een uur voor zyn verdwyning (waarschyniyk opzette- lyk veel) met zyn bewakers gespro ken, om maai- goed te laten merken dat hy ADVERTENTIE ZO BOEIEND IS NU DEZE WEEK: Wie roepen hiep-hiep-hoera als de troonrede heidense voorstellen bevat? Een bij tend commentaar van Pano rama's hoofdredacteur. De spannende geschiedenis van het huwelijk van de succes rijke Nederlandse architect, die met een donkerogige Oosterse slangedanseres uit een nacht club trouwde... en die over stroomd werd met anonieme telefoontjes en dreigbrieven. Hoe klein kunnen Nederlanders zijn? Geef Er is echt geen Mao te passen, n dode eet geen rijst! De koelbloedige garnaal die een heetbloedig vrouwtje werd. Zoekt U een woning? In Enschede staat al een jaar lang een flatgebouw met 32 luxe drie- en vierkamerflats te wachten op 31 gezinnen, die goed willen wonen. In het oerwoud heeft de erotiek geen waarde. Daar geldt alleen de natuurlijke charme! De man, die in Chicago acht verpleegsters vermoordde, wordt als een troetelkind be handeld. Plusplusplus! Vele kleurenpla ten, spannende verhalen, foto's die de kranten hebben gemistl Panorama is het kijkschrift voor iedereen, die boeiende, beschaaf de, moderne praat en plaat be geert. Stuur nog vandaag een brief raait met naam en adres aan Panorama-Haarlem, 't Bespaart u een dubbeltje per week, want losse nummers kosten 55 cent, nummers In abonnement slechts 45 centt Hogewoerd 175: Dienstvergaderlng Pedagogiek. Films van een aantal pubers, die hun school opleiding afbreken en gedrag van dansgelegen- Unlversiteit: Lezing Schouwburg: Abonnementsvoorstel- I ling Nieuw R'dams Toneel „Zuster. George moet sterven", 8 uur nam. Stadhuis (wachtkamer Stadhuis): Zitting Bouwfonds Ned. Stadsgehoorzaal: Chr. Oratoriumver. PROF. DR. W. P. PLATE: Leiderdorp („De Munnlk"): en O.-filmle trekpaarden ilezing ..Zeesleepboten, de WOENSDAG Doopsgezinde Kerk: Avondgebed. 7.30 Samenwerking. Spr. dr. P. H. Pott over het probleem van de Tibetaanse vluchtelingen, 8 uur nam. R ij nsb urgerweg 139: Leidse Smal filmliga. Unica-programma. 8 u. nam. Stadhuis (trouwkamer): Spreekuur „Boccaclo", 8 uu: DONDERDAG De Hoeksteen: Ned. Ver. .zijnszorg afd. Jongerencontact. De- istttfctle mond-op-mond'- beademing Hogewoerd 175: Dienstvergaderlng van Jehovah's getuigen. 7.25 uur nam. Rapenburg 61: Aanvang K. en O.- cursus confflctspsychologle. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Feestavond NZHVM. 7.30 uur nam. Steenstraat 1Aanvang K. en O.- cursus gamelanspel, 7 uur nam. W. de Zwijgerlaan 105: Bahal ge- spreksavond, 8 uur nam. VRIJDAG Aula Louise de Collgny-h.b.s. Veer tigjarig onderwijsjubileum mej. C. Stadsgehoorzaal: L.K.K. „Voor Allen". Pianorecital André Tsalkowsky. 8 uur teng<- - Zomerzorg P.S.P. Spr. d!hr. a. *j\ v. d. Spek over „Vietnam", 8 u. nam. OEGSTGEEST (Rijnlands lyceum): Aanvang K. en O.-cursus „Het onbeha gen en de Jongeren" spr. prof. dr. E. V. W. Vercruysse, 8 uur nanv In 1960 bezette Rusland de vierde plaats in de visserywereld. Van 1954 tot 1960 vermeerderde de visproduk- tie met 100%, namelyk van 2 tot 4 miljoen ton. Teneinde haar Industrie te moderniseren begon de SowJ et- Unie verschillende nieuwe typen van vaartuigen in te voeren, waarmede werd geëxperimenteerd. Vervolgens werden ze aangepast en op grond van opgedane ervaringen verbeterd en werd tenslotte overgegaan tot de constructie van eigen prototypes. Het doel is in 1970 een produktie te be reiken van 8,5 miljoen ton en het vyfjarenjlan voorziet ln de toevoe ging van 1500 vaartuigen aan de be staande vloot. Door deze uitbreiding waarvan een gedeelte fabrlekssche- pen, wil men tot een goedkopere vls- produktie komen. ZATERDAG Rapenburg 10: Sociëteit ,,'t Roefjf St. Antonius Clubhuis: Cabaret Per, cneelsver. „De Royalisten", 8 r Ver. Oud-Lelden. Excursie Kon. p( els en Rembrandthuls in Amsterdam rar+ro\r „It iWOV fl Al .7 Bevrijdingskerk: Opening „tienduu e". Sprekers ds. H. Bouter en dg^1 k>venberg. 9 en 10.30 uur voorin.' Hogewoerd 175: Wachttorenstudie i getuige: Openbare lezing: 2.30 Gerecht 10: Eredienst Soefi-be® ging. Spr. mr A 1 „Levensstrijd" Oude Ryn 6: Bapütstengem.: Gem, voor oorspronkelijk christendom evangelist N. v. d. Bruggen. 7.3Ö Rapenburg 10: Sociëteit ..'t Roef]* Volksdansgroep Oud-Poelgeeet. 8 ui StadsgehoorzaalCabaret en bal a dlo Veronica. 8 uur nam. Steenschuur 6Kerk van Jezus ChnJ k tus van de hei/llgen der laatste dag» Spr. dihr. Diender. 10.30 u. voc~^ Stadsgehoorzaal (foyer)K. Lezing Jaap de Jong Lapland, Zweden i AGENDA BIOSCOPEN Lido: „Arabesque", 14 Jaar; Dagela 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag OA 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hoe steel ik een miljoen a.l. Dagelijks 2.30. 7 en 9.15 uur; dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het gangstermeisje", is Dagelijks 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur; zt dag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Camera: „La dolce vlta", 18 ]i :s 7 en 7.30 uur. Woer J-n „Le Soupirant" 2.30, 7 Dagelijks 7 Trianon: „De lange hete zomer" Jaar; Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 zondag 2.16. 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „The 2nd best secret agent' Jaar. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 i zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Galerie Walenkamp (Nieuwste# Ter toonstelling schilderijen enz. dijk c.s. Werkd. 11 uur voorm. - nam. (tot 28 oktober). De Lakenhal: Dag 10-5 uur: i 1-6 uur Legermuseum (Pesthuialaan) uitzondering van^ zaterdag van 1( De Ruif Janvossensteeg 59): (behalve zaterdag dag) Rijnland-flat (Ingang Bachstrai Tentoonstelling Fer Hakkaart. 79 uur (tot 1 december) Rijksmuseum voor Volkenk ui Tentoonstelling van Japanse pr van Kyösaï. Dagelijks 10—17 's Zondags 13 17 uur. Ryksmuaeum voor Volkeakut teenstraat l): Dag 10-17 u: 'n de geschied» 13-17 Rljksnr der natuurwetenschappen: Dag (Van onze Utrechtse correspondent) Prof. dr. W. P. Plate, de specia list bij de bevalling van Prinses Beatrix, zit In een gemakkelijke stoel in zyn kamer in het Utrechtse aca demisch ziekenhuis en zegt: „Ik kan u wel zeggen, dat ze een echte ge lukkige aanstaande moeder is. Ze verheugt zich er erg op. Nee, met de aanstaande vader heb ik er nog niet BINNENLAND Babylijkje gevonden De politie heeft uit het Amsterdam Rynkanaal in Utrecht het stoffelyk overschot gehaaid van een pasgeboren kind. De patholoog-anatoom dr. J Zel- denrust heeft sectie verricht. Hy kon niet vaststellen of het kind na de geboorte heeft geleefd. Het ïykje heeft één k twee weken in het wa ter gelegen voor het werd gevonden. Toenemend ziekteverzuim Er is in het grafisch bedryf een duidely- ke toeneming van het ziekteverzuim, die de grafische bedryfsvereniging met zorg vervult. Het tekort op de ziekengeldverzekering bedroeg in 1965 maar liefst f740.000,-, een sty- ging van 6,75 procent vergeleken met 1964. De reserves moeten daardoor teveel worden aangetast. Verhoging van de premie zal niet kunnen uit- bly ven. zo meent het G.B.V.-best uur. deliyk in Een van de oorzaken van het toene- j de ten die het verkeer versperden om te protesteren tegen de verhoogde bus- en tram tarieven. De betoging, de tweede in drie dagen, veroorzaakte enorme opstoppingen van auto's en trams. Er werden talloze arrestaties verricht. Verleden week vrijdag heb ben 8000 leerlingen van middelbare scholen een soortgeiyke betoging ge houden. mend ziekteverzuim: de spanning op de arbeidsmarkt leidt er toe dat vele zwakkeren in het arbeidsproces te rechtkomen, waardoor de totalen van het ziekteverzuim ongunstig worden beïnvloed. BUITENLAND Botsing: 8 doden Gisteren is in de buurt van Athene een taxi ln botsing gekomen met een vracht auto. De chauffeur en de zeven pas sagiers van de taxi kwamen om het leven. Botsing met studenten Oproer politie die de stok en de waterslang gebruikte, is gisteravond in botsing gekomen met ongeveer 7000 studen- gemaakt was en mishandeld zouden zyn. Deze klacht werd door de on- derwysautoriteiten overgenomen. Moskou en Hess De Sowjetrus- sische regering is bereid met de drie Westeiyke mogendheden in Beriyn, Frankrijk, Engeland en de Ver. Sta ten, te gaan spreken over de manier waarop Rudolf Hess, de enige nog resterende gevangene in Spandau, gevangen zal worden gehouden. Dat heeft de Britse minister van Bui tenlandse Zaken. Brown, gister avond in het Lagerhuis verklaard Het overleg zal binnenkort in Ber lijn beginnen, zei Brown. Amerikanen in oost-Europa Een groep van 29 vooraanstaande Ame rikaanse industriëlen is na een be zoek van 48 uur aan Hongarije naar Boekarest (Roemenië) vertrokken. Later zullen de industriëlen op de ze door het tydschrift Time georga niseerde reis nog Praag. Warschau en Belgrado aandoen. Onder de 29 Amerikanen bevinden zich o.a. Hen ry Ford II en Keith Funston, voor zitter van de Newyorkse effecten beurs. By de maatschappyen van de reizigers werken tussen de 20 en 30 miljoen Amerikaanse werknemers. Dubbelganger van Soekarno? Volgens het in Bandoeng verschy- nende studentenweekblad Mahasis- wa Indonesia heeft president Soe karno een dubbelganger die hy vaak gebruikt voor minder belang ryke openbare plichten. De man zou het zomerpaleis in Bogor wonen iets kleiner zyn dan Soekarno. by de versperringen rondom de ge- Hy zou o.m. de president hebben integreerde scholen van Grenada j ..vertegenwoordigd" tydens de slui- MississippiDe mars werd gehou- tingsplechtigheid van de spelen der den ter onderstreping van klachten, opkomende landen in het Boeng dat negerleerlingen op twee vroege- Karmo-sportstadioa drie jaar gele re blanke scholen het leven moeiiyk den. Gevechten in Bogota In het complex van de nationale universi teit van Columbië zyn gisteravond gevechten uitgebroken tussen man schappen van het leger en studen ten. De studenten hadden leuzen ge roepen die tegen de regering gericht waren, zy wierpen stenen naar pre sident Restrepo en de Amerikaanse finacier John D. Rockefller III. Lle- ras en Rockefeller werden niet ge raakt, maar het leger greep onmid- met traangas een ein- anordeiykheden te ma ken. Lleras en Rockefeller waren naar de universiteit gegaan voor de plech tige opening van een agrarische leer stoel, die gefinancierd wordt door de Rockefellerstichting. Er werden 30 demonstranten opgepakt. Onrust ln Grenada De politie heeft 214 marcherende negers merendeels kinderen van de leer plichtige leeftijd gearresteerd weigerden halte houden over gesproken. Maar ik neem aan, dat ook hij blij is. Het is tenslotte toch ook bijzonder leuk als zich zo kort na de trouwdag al een baby aankondigt. De Prinses heeft een prachtleef- tyd om haar eerste kind te krijgen. Voor haar dertigste. Ideaal". Com-' plicaties verwacht prof. Plate niet. „Maar een bevalling blyft natuurlyk altyd een bevalling. Je moet altyd voorzichtig zyn met prognoses. Er is echter geen enkele reden tot onge rustheid. Ze is door en door gezond. „Geen tijd meer" Het gesprek wordt onderbroken door een telefoontje van prof. Plates secretaresse. „Nee, leg maar uit dat het absoluut ongemogelyk gaat" zegt hy „Dat ik er echt geen tyd meer voor heb". Hy legt de hoorn weer op de haak en licht toe. „De Volks krant wil een interview, maar ik kan toch niet aan de gang biyven. De hele dag journalisten. Ik heb myn werk ook nog. Hoeveel kranten zyn er eigeniyk in Neder land?" De Prinses is, zo heeft men in de krant kunnen lezen, van plan voorlopig gewoon door te gaan met haar werk. Vindt prof. Plate dat goed? Hy maakt de indruk, dat hy er niet helemaal gelukkig mee is. „Natuurlyk we hebben samen haar programma bekeken" zegt hy een beetje peinzend „Ik kan geen bezwa ren maken". En na een korte pauze: „In het algemeen moeten zwangere vrouwen het toch wel wat rustiger aandoen dan anders. Maai- zy heeft natuurlyk wel veel hulp". Erg vroeg „Ik heb er van opgekeken, dat het nieuws over haar zwangerschap nu al bekend werd gemaakt. Ik vond het wel erg vroeg. Arpil is nog zo ver weg. Maar het heeft misschien wel het voordeel, dat zy nu niet meer lastig gevallen wordt met allerlei nieuwe uitnodigingen". Of de baby begin of eind april ge boren wordt, kan professor. Pla te met geen mogeiykheid zeggen. In dit stadium is dit nog niet vast te stellen. Als de zwangerschap wat verder ls kun je de zwangerschap pas nauwkeurig gaan bepalen. Professor Plate („63, o nee, ik vergis me, ik ben al 64") heeft in zijn 30-Jarige praktyk als vrouwenarts en in zyn drie opleidingsjaren daarvoor al heel wat bevallingen gedaan. Hoeveel on geveer? „Ik zou 't met geen moge lijkheid kunnen zeggen. Ongelofe lijk veel". Dat hy nu tegen het eind van zyn carrière („Ik mag tot myn 70ste hoogleraar blyven, maar ik weet niet of ik het doe") een nieu we toekomstige troonopvolger zal hel pen ter wereld brengen, beschouwt hij als een grote eer. Tegelykertyd beseft hy dak ook de verant- woordeiykheid bijzonder groot is „Ik kan niet anders zeggen dan dat ik myn best zal doen". Met enig genoegen heeft de hoog leraar de geruchten in de buiten landse pers omtrent het a.s. moeder schap van de Prinses gevolgd. „Mooie wilde geruchten. Ik geloof dat het wel goed is, dat daaraan nu een einde is gemaakt". Op de vraag of hy de Prinses voor haar eerste consult al kende en wanneer en waar dat consult plaats had, antwoordt prof. Plate: „Dat is beroepsgeheim". Even later vertelt hy dat prof. Nuboer, die al verschei dene leden van het koninkiyk huis heeft behandeld en als een soort intermediair tussen Soestdyk en het academisch ziekenhuis optreedt, hem by de Prinses had aanbevolen. „Prof. Plate zal de Prinses nu ge regeld onderzoeken". Over de plaats van de bevalling is nog niet gesproken. „Ik weet het echt nog niet. HeL is nog ia zo'n pril sta dium". Prof. Plate doet in zyn kli niek nog geregeld bevallingen, waar bij zich geen complicaties voordoen er, ook niet te verwachten waren. Heei wat vrouwen vertrouwen, als ze in verwachting zyn van hun eerste kind, hun zorgen graag toe aan een gynaecoloog. Gaat het de eerste keer goed, dan valien ze by volgende be vallingen vaak terug op hun huis arts of een verloskundige. Herbert Jochems van Tosca van den Haak. Maan t/m zaterdag 10 uur voorm.5 nam.; bovendien dinsdag 810 nam. (t/m 3 november). Tastevln (Beestenmarkt 14): flsch werk Maryke Man. Dagel 4.30 uur nam.—1 uur 's nachts. 1 november). Universiteit: Tentoonstelling ooi ges Sain Middle ton. Maandag vrijdag 9 uur voorm.5 uur i (t/m 31 oktober). Avond- en nachtdienst der apothri Geopend voor spoedeisende gevsll apotheek Tot Hulp_ der Menschh nachtdienst apotheek R. Breest Smallenburg wordt waargenomen aoc Tot Hulp der Menschheld. By geen gehoor van nw huisarti peciallst (of diens waa •p dokterstelefoon 22222. HAAGS AGENDÜ DINSDAG 25 OKTOBER Kon. Schouwburg, 20.15 uur, Rotterdams Toneel, De dood vt handelsreiziger. Kurzaal, 20.00 uur. Resldentleorl Jeugdconcert. WOENSDAG 26 OKTOBER Kon. Schouwburg, 20.15 uur, Comedie. Het huls van Bernards i Dlllgentla, 20.15 uur, Albert 1 herdenkt Louis Couperus. Kurzaal, 20.15 uur, Resldentlem WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam De: Helder Ypenburg Z.-Limburg regen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Gei.éve Wenen Innsbruck Belgrado onbewolkt 25 Bfcelona onbewolkt 24 II

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 2