1 'Vergadering noodraad werd Poolse landdag delana, sterk en mooi! EEN MAAND OP ZEEBODEM NKV voelt niet voor een nieuwe partij V olley balcompetitie Twee nederlagen voor Kangeroes PROCES TEGEN 16 SS-ERS IN STUTTGART Smokkelaars trokken zich niets aan van confrontatiepolitiek Nieuwe uiteaven Verjaardag met twee doelpunten f S.E.R.-advies aan Veldkamp: Geen verlaging van A.O.W.-leeftijd voor ongehuwde vrouwen JJINSDAG 25 OKTOBER 3 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 olie van afdeling Leiden om uit Boerenpartij te treden us aanleiding tot groot tumult Geen geld geen drank „U moet het niet in uw hoofd ha len zoiets nog eens te doen", waar schuwde de Haagse politierechter een 21-jarige huisvrouw uit Rc'ofarends- veen, die een wel wat ongewenste methode had aangewend, om ach terstallig loon als werkster te incas- Na een kwestie, was ze op staande voet ontslagen doch dat nam zy niet. Tenminste, niet zonder dat haar het toekomende loon werd uitbetaald. Ze koos een eenvoudige methode om het geld toch te incasseren: ze nam een fles jenever en een fles cognac van haar werkgever moe. „Ik mijn geld, dan krijgt u de drank terug", was haar voorwaarde. Als tegenzet volgde evenwel een aanklacht terzake van diefstal en dit bracht de werkster voor de rech ter. Goed, ze gaf toe dat het niet de gewenste manier was die ze had ge volgd, doch ze was kwaad geworden omdat ze haar loon niet kreeg. De officier gaf verdachte een stevi ge waarschuwing en wilde volstaan met opleggen met f.60 boete. De rechter veroordeelde tot f. 40 boete. Sowjet duikers hebben bijna een maand doorgebracht in een speciaal verblijf op de bodem van de Zwarte Zee, 25 meter diep, aldus Tass. Zo nu en dan gingen zij door een spe ciale sluis naar buiten om de zee bodem te bestuderen, in het kader van een programma ter bestudering van de bodem tot 200 meter diepte. Volgende zomer zullen de onderzoe kers de duikerklok op 50 meter diepte brengen. De duikers werden van voedsel lucht en elektriciteit voorzien door een begeleidend schip, waarmee zij telefonisch contact hadden. Nieuwe commandant Korps Mariniers Generaal-majoor der mariniers, J. G. M. Nass, commandant van het Korps Mariniers, zal omstreeks 1 fe bruari 1967 zijn functie neerleggen en daarna op zijn verzoek met eer vol ontslag gaan. Hij zal worden op gevolgd door zijn huidige chef staf. kolonel der mariniers A. M. Luijk. ADVERTENTIE Poolse landdag naar de oude betekenis van deze uitdruk- j. Daar is de vergadering op uitgelopen, die de noodraad van de renpartij gisteravond in Maartenshof in Hollandse Rading had kjd. Om even over half elf is de vergadering uiteengespat. Aan gas het indienen van een ..motie" door de afdeling Lei- irom uit de Boerenpartij te treden en voor de verkiezingen een ]we partij op te richten. Aanhangers van Koekoek in de zaai hierop zo n tumult, dat de bijeenkomst geruimte tijd on- broken moest worden. Slechts een minderheid in de zaal was bijeenkomst die rustig v liep na de pauze op een spraakverwarring en chaos uit. hang van Koekoek wist steeds te verstoren en uiteindelijk •zitter, de heer Schre- uit Haarlem, niet bij machte het spreken te beletten. Tegen twaalf verliet het bestuur het Later heeft men met de «anders van de noodraad nog vergaderd zonder tot bepaalde (aten te komen. .Motie fractievoorzitter van de Boe- rtij in de Leidse gemeenteraad, Koppen, verklaarde na dat zijn afdeling uit de npartij wenst te treden irden van de noodraad. itter van de vergadering dde deze „toespraak" als wenste deze in stemming engen. Grote verwarring het gevolg. Iemand vroeg .willen we Koekoek wippen u nieuwe partij stichten"" plaits kreeg daarna een boeren- tl, die een handtekeningenlijst verzamelen om Koekoek nog laatste kans te geven. „Laten üe leden aflopen", was zijn sug- maar de heer Schregardus zag in weinig heil „We hebben in lem 17.000 stemmen in de raad gehaald. iHjst mocht ik nooit trouwens maar acht leden onthulde de Haarlemse van de Boerenpartij, uitspraak van de leden zegt luidde zijn conclusie, „want ïren party heeft geen leden ltsluitend kiezers". ADVERTENTIE Spraakverwarring De Leidse motie kwam tenslotte in stemming. De noodraad van de Boe renpartij zal als politieke partij aan ■de komende kamerverkiezingen deel nemen. Bij zitten en opstaan werd daarover beslist. Hoewel slechts on geveer 20 van de bijna 80 aanwezi gen zich daarvoor uitspraken, beslis te het bestuur van de noodraad in de grote verwarring „dat hieruit moet worden geconcludeerd dat we als po litieke partij de verkiezingen ingaan" Niemand was duidelijk wat de voorzitter van de noodraad daar mee bedoelde en vandaar ook dat niemand zich stoorde aan zijn ver maan, dat de tegenstemmers (de zit- tenblijvers) de zaal zouden moeten verlaten. De vergadering van de noodraad begon toen in feite pas goed: iedereen die wat wilde zeggen kwam naar voren, kreeg of nam het woord, waardoor tenslotte zo'n ba- bylonische spraakverwarring ont stond, dat de voorzitter uiteinde lijk maar besloot de bijeenkomst te sluiten. De noodraad wil binnen twee maanden komen tot een landelijk congres, waar een nieuwe party kan De vergadering van de nood raad verliep nogal rumoerig. De heer A. de Klerk uit Hilversum begon voor zichzelf een speech af te steken voor de bestuurstafel Staande achter de tafel de voor zitter, de heer Schregardus, die even later de vergadering zon schorsen. worden, geïnstalleerd met ei< we statuten en een politiek program ma, Op dat congres kan langs demo cratische weg een bestuur worden gekozen, waarna het huidig bestuur van de noodraad terugtreedt. Het Nederlands Katholiek Vakver bond vindt het oprichten van een nieuwe party niet de weg om uit de politieke crisis en vooral uit de crisis rondom en in de KVP te komen. „Er zijn al splinterpartijen genoeg in ons land", zo constateert Ruim Zicht, het orgaan van het Nederlands Katholiek Vakverbond. In het nummer van deze week is een groot aantal brieven opgenomen van verontruste leden van het NKV. die pleiten voor het oprichten van een nieuwe echte werknemersparty. Het orgaan van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond vindt deze reac tie begrijpelijk, vooral nu conserva tieve elementen aan het sociaal-eco nomische beleid van het kabinet-Cals een „zinloos voortijdig einde" hebben gemaakt. Het onbehagen hierover in werknemerskringen is groot, zo con- sta toert Ruim Zicht. Iedereen moet volgens het NKV-orgaan zelf weten I aan welke politieke partij en welke volksvertegenwoordiger hy zyn stem bij de verkiezingen wil geven. Berber I dan het stichten van al weer een partijtje, is het gezond maken en vernieuwen van het bestaande partij- 1 stelsel, zo vindt Ruim Zicht. Als veel meer werknemers politiek bewust worden en bij kandidaatstellingen niet verstek laten gaan, als hun in vloed in de KVP groter wordt, zal misschien de fractie van deze partij in de Tweede Kamer een zodanige sanering ondergaan, dat de gekoze nen een betere afspiegeling van de kiezers zullen vormen, wat betreft hun opstelling in maatschappelijke vraagstukken. Ruim zicht hoopt dat de vooruit strevende krachten in die fractie dan zo sterk zullen worden, dat zij vol doende Invloed en macht hebben om nogewenste kabinetscrises in de toe komst te voorkomen. .0 ■€- wollen jongenstruitje rood, donkergroen, parelgrijs en blauw met een con trasterend fantasierandje aan de boorden. Maat 92 t/m 128. prijs f 15.95 - f. 24.95. 100% nylon Helanca skibroek met fijn fantasieruitje en praktisch voet bandje en ceintuurtje. Kleuren: donkergroen-rood. donkerblauw groen, bruin-olijfgroen en donker grijs-parelgrijs. Maat 98 t/m 146, prijs f. 14,50 - f. 22.50. de grote gebreide 'Deze Delana broeken zijn uit "&tkalorv garens. kindermode >r of aan Delana. Dedems\ Dr. Aalbers voorzitter A.R. kiesverenirin» In de vacature van de heer H. A. van Dam heeft de A.R. kiesvereni ging Bodegraven tot voorzitter ge kozen, dr. J. G. Aalbers, die de vijf de plaats innam op de kandidaten lijst van de A.R. voor de gemeente raadsverkiezingen van he afgelopen voorjaar. In het bestuur werden te vens gekozen de heren D. Hamoen H. G. v. d. Werken en G. Zwart. In zijn openingswoord zag de heer Van Dam met dankbaarheid terug op de resultaten van de beide ver kiezingen van dit jaar. Hij ging uit voerig dn op de politieke situatie van het moment en onderstreepte de wenselijkheid van de vorming van één protestants christelijke party. Uit het financieel verslag van de penningmeester, de heer C. van Os werd wel duidelijk dat de verkiezin gen veel geld hebben gekost, waar door er een belangrijk tekort is ont staan. Besloten werd de contributie te verhogen van f 8,- f 10,- per jaar. Secretaris C. van Zeideren meldde in zyn jaarverslag een kleine terug loop van het ledental. Tijdens deze vergadering werden namen van kan didaten voor de komende Kamerver kiezingen vastgesteld. Op donderdag 3 november zal tijdens een bijzon dere ledenvergadering het pro gram van actie voor de kaïnerver- verkiezingen worden besproken. Bedankt voor beroep Ds. Van Ot Veld uit Den Bommel heeft bedankt voor het beroep, dat op hem werd uitgebracht door de kerkeraad van de hervormde ge meente van Bodegraven. In Fishing News lazen wij, dat Noorwegen een weer- en redding schip zal stationeren ten noorden van de Shetlandseilanden. Dit schip zal op gezette tijden weerberichten uitzenden en waarnemingen verrich ten ten dienste van de visserij. Op welke golflengte dit station zal wer ken, werd niet vermeld. Wij hopen dit binnenkort te kunnen mededelen. (Van onze volleybalmedewerker) Kangeroes leed gisteravond in de militaire sporthal twee nederlagen. De Kangeroes-reserves verloren van een goed aanvallend LUSV met 0—3 en de Kangeroes-dames moesten het hoofd buigen voor Zaanstreek '65: 1—3. De wedstrijd tussen de Kangeroes- reserves en de Leidse studenten heeft doorlopend in het teken van de stu denten gestaan. De pupillen van Han van der Werff konden de la kens uitdelen omdat Kangeroes 2 faalde op de pass en zelden een aan val van formaat wist te produceren. De studenten toonden zich daar entegen aan het net uiterst gevaar lijk en steeds weer werd het Kange- roes-blok kundig omzeild. Met, 156 presenteerde LUSV aan Kangeroes 2 de rekening voor de tekortkomin gen. In de tweede set leek het er even op dat Kangeroes 2 met de defensie toch nog voor tegenstand zou gaan zorgdragen, maar via 711 liepen de studenten vrijwel zonder zichtbare inspanning naar 15—7. De derde set bracht LUSV een verdiende 159 set en party winst. Dames DSS verslaat Castellum 2 In een matige wedstrijd heeft DSS een gemakkelijke 30 overwinning behaald op Castellum 2. Alleen in de tweede set bood Castellum redelijke tegenstand. De setstanden waren 15—7, 15—13 en 15—8. Het eerste team van Castellum had weinig moeite met LUSV 3. De Alphense ploeg zegevierde met 1510, 156 en 15—12. Uitslagen: eerste klasse heren: VVS 3—Catena 1 3—0: De Valken 1— Kangeroes 3 30; LUSV 3—Castel lum 1 03; Rijnsburg 2Donar 1 22 en Rijnsburg 1LUSV 2 31. Dames eerste klasse: DES 1 Raaphorst 1 30; Argos 3—Rijnsburg 1 31; Donar 1De Valken 1 03; Castellum 1Rijnsburg 2 3—1 en WW 1—Nw. Brunhilde 2 0—3. Standen Eerste klasse A: Rijnsburg 1 3-6 Castellum 2 2-3 DSS 1 3-4 LUSV 2 2-0 De Valken 1 3-4 Kangeroes 3 2-0 Eerste klasse B: Rijnsburg 2 3-5 VVS 3 3-2 Castellum 1 3-5 LUSV 3 2-0 Donar 1 3-4 Catena 1 1-0 Met Suus van der Weele-Verhoekx op de bank haalde Kangeroes dames met zoveel overtuiging de eerste set (158) binnen, dat de verwachtin gen op een zege hoog waren gespan nen. Kitty Kosto deed aan het net. maar meer nog in het achterveld uitstekende dingen, terwy'l Ans Vrie- link met haar bekende geroutineerde spelletje de Zaanstreek '65-defensie herhaaldelijk en met gemak om de turn leidde. Dat Zaanstreek er ech ter ook wel iets van kon, bleek in de tweede set. Met prima aanvalsspel liepen de Zaanse dames tot 92 uit. Oud-speelster Franny van der Horst, nu als coach van haar ploeg funge rend, wist wat Kangeroes nodig had: een t.o. Het hielp, want na vele ze nuwslopende momenten kwam Kan geroes inderdaad langszij: 1010 en 1111, daarna zelfs op 1412 set- punt te krijgen. Het werd niet benut en daaraan kon ook de in de strijd gebrachte Suus van der Weele-Ver- hoekx weinig aan veranderen, 10—14 en 11. De derde set gaf Kange roes op 1615 weer setpunt, voorna melijk dankzij sterk smashen van Suus van der Weele-Verhoekx. Weer hield Zaanstreek '65 zich staande en won: 1816. Dat gaf de doorslag. In de vierde set was Kangeroes uit gespeeld en de enthousiaste Zaan streek '65-formatie kon een triom fantelijke 15set- en wedstrijd no teren. Vandaag is in Stuttgart een proces tegen 16 ex-SS-ers en voormalige le den van de Gestapo begonnen, die in de laatste wereldoorlog zouden deelgenomen hebben aan de moord op 160.000 Poolse joden. De zestien hebben gewerkt in het hoofdkwartier I van de Gestapo en het slavenkamp by Lwow, dat vroeger in Polen lag en nu in de Sowjet-Unie. Er zijn meer dan 140 getuigen I opgeroepen, die nu in de V.S., Israël, Canada, Polen, Oostenrijk, Frank rijk en Australië wonen. De slaven arbeiders moesten eerst werken tot I ze er uitgeput bij neemeien. Daarna j werden zij vermoord. Ook werden I joden uit het gebied van Lwow in I goederentreinen geladen, die naar het dodenkamp Belzec reden. In jBelzec, Sobibor en Treblinka waren I drie grot-e concentratiekampen waar i naar schatting 1.500.000 joden zijn uitgeroeid bij de uitvoering van de „cperatie-Reinhardt". Men verwacht dat he't proces minstens een jaar zal duren. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Djakarta) Het smokkelbedrijf tussen de kus ten van Sumatra en Maleisië blijkt onder het nieuwe Indonesische regi me niet te hebben geleden. Een rei ziger uit de oliestad Pakanbaroe (hoofdstad van de provincie (Riouw) vertelde ons onlangs trouwens dat het smokkelen ook In de periode van de „confrontatie" vrolijk voortging en dat bovendien de Iegeale handel tussen Pakanbaroe en Singapore al- Snoep verstandig eet 'n appel ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel vrienden Koko en Sebastliuin, door Jo- han Fabricius. Heintje en Roodstaart, door May D'Alengon. Ultg.: H. P. Leopold, Den Haag. Koekoek kan ons nog meer verteH'n, door B. van Dienst ea. Ultg.: Bekking, Amsterdam. In Rotterdam ben ik geboren, door H. van Kuilenburg en A. Pleysier. De nodige singels en pleinen, door K. van Zomeren. Een liefde, door D. Buzzatl. I)e dingen maken inuzlek, door H. Kooyman. Ultg.: De Arbeiderspers, Am sterdam. i de jachtvelden, door L. lang was monde v: schiedde. „In Pakanbaroe", schreef het blad „Doeta Swasta" dezer dagen, „zUn de winkels voor meer dan de helft gevuld met uit Singapore gesmokkelde hor loges, transistorradio's etc." Uit de Riouwarchipel worden vooral hars en tin gesmokkeld, uit Sumatra rub ber. Dat die sluikhandel door de poli tieke spanningen niet werd beïnvloed, blijkt ook uit het feit dat de ma rinecommandant van de Rlouw-ar- chipel aan het persbureau Antara meedeelde, dat het smokkelen nu wat minder omvangrijk is dan tij dens de „confrontatie". Over het vorige jaar schatte hij het devie- zenverlies door deze activiteiten op 4.5 miljoen dollar. Volgens hem na men dagelijks ongeveer 150 sam pans aan de smokkelvaart deel, waarvan echter de helft nu zijn onderschept. De marinecommandant legde een verklaring af naar aan leiding van het feit dat hij patrouil levaartuigen van de douane op dracht had gegeven smokkelboten zonder pardon tot zinken te brengen, wanneer zij by entering het vuur mochten openen. Op 16 sep tember was namelijk een patrouil leboot door een smokkelaar met automatische wapens beschoten en aan het zwaar gehavende vaartuig van de douaniers ontsnapt. i het werk, door L. Welskopf- Henrich Boze krachten a« Welskopf -Henrich. 6erle „Harka, de zoon van het opper hoofd" bij uiitg. Hollaindla, Baam. De ponyclub, door C. Northoote Par kinson. Gelid. Ultg.: Höll&ndia, Baarn. <SI<»S<SCScV<»OSOH^<McK»CSaH*c>!- <5 Pele, de Braziliaanse voet- balster, vierde zondag zijn 2. ft 26ste verjaardag. Tijdens de 0 0 voetbalwedstrijd tussen San- ft tos en Noroesto scoorde ..de 2. ft zwarte parel" twee doelpun- Q ten voor zijn club, een leuk '0 ft verjaarspresentje. Het en- 2 thousiasme vati het icarm- O' <3 bloedige publiek velen wil- ft ft den hun idool persoonlijk fe- ft liciteren kende geen gren- 9 zen. De scheidsrechter en de ft officials hadden hun handen ft vol om Pele tegen de goed.be- J 9 doelde, maar wat al te on- ft stuimige felicitaties van het ft Braziliaanse publiek te be- j .9, schermen. De wedstrijd werd ft met 41 gewonnen door Pe- ft le's club, Santos. g <^0§<^<^<^cfc80Sc^^0ScS<^<^of<iG5< 1 De Sociaal Economische Raad voelt er niet voor A.O.W.-uitkering te ge ven aan ongehuwde vrouwen die nog geen 65 jaar zyn. Er zyn ande re en betere voorzieningen, zoals ziekengeld en arbeidsongeschikt heidsverzekering voor ongehuwde oudere vrouwen die het werk in werkkring en in eigen huishouding te zwaar wordt. Deze zyn individueel gericht en maken het mogelijk rekening te hou den met de mate, waarin de ar beidsgeschiktheid door de dubbele taak wordt aangetast. Dit oordeel is vervat in een advies aan minis ter Veldkamp, die daarom heeft ge vraagd in mei van het vorig jaar. Onderzocht moet nog worden of de genoemde wetten het wel mogelijk maken met de specifieke omstandig heden van de ongehuwde werkende vrouw rekening te houden bU de be handeling van de arbeidsongeschikt heid. Is dat niet het geval, dat is wetswyziging nodig. Voor de z.g. siytende beroepen adviseert de raad Wel een lagere pensioengerechtigde leeftyd, maar doet- °°k al kan ptenmnd geheel aan dan niet volgens Graham tegen seks-rapport De Amerikaanse evangelist Bllly Graham heeft scherpe kretiek ge leverd op het rapport inzake de seksualiteit, dat is gepubliceerd door de Britse Raad van Kerken. Graham zei op de voorlaatste dag van *yn campagne van acht dagen In West- Berlijn: „Het zal bydragen tot het morele verval dat in het Westen reeds kan worden waargenomen". Graham sprak voor een gehoor van 13.000 personen ln de volledig bezette Deutschlandhalle. De evangelist zei geschokt te zyn door de krantebe- richten, die hy over het rapport had gelezen. „Dit rapport brengt geen veran dering in de wetten Gods. De bybel leert nog steeds dat overspel en on tucht zonden zyn". Graham zei nooit te hebben kunnen denken, dat de dag zou komen dat kerkeiyke leiders Jongeren aanmoedigen <de moraal wetten van God te breken. Miljoenen zullen door het rapport in verwarring worden gebracht, was zyn mening. De kerk dient de morele normen even hoog te stellen als de bybel dat geling als de A.O.W., doch in afzonderlijke pensioenregeling voor de desbetreffende groep. Vrouwenorganisaties zyn in het algemeen van mening dat verlaging van de A.O.W.-leeftyd ongewenst is, maar zy stellen de voorwaarde dat een „doelbewust ongehuwd enbeleid" zal worden gevoerd. Over een „ongehuwdenbeleid" spreekt de raad zich niet uit omdat dit buiten het terrein van de ad viesaanvrage ligt. Wel wordt een on derzoek naar de levensomstandighe den van de ongehuwden wenselyk geacht- algemene re- ^eze normen voldoen. Inmiddels biykt dit rapport een bestseller te worden. Met de vierde druk van 20.000 exemplaren is het totale aantal ge stegen tot 48.000. ADVERTENTIE E Snoep 4|kfi verstandig eethappel

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 17