jul gegeven voor Tibetanen tesa JONKERS V Het hoe en waarom van de effecten-beurzen Briefjes van 25 Vijf doden bij explosie in Belgische fabriek TOENEMENDEONGERUSTHEID OVER ONZE ONTWIKKELING Bijzondere aandelen Rustigwaardig, maar genoeglijk feest WEET WAAR HEMDE «OEN WRINGT.... CORONA IfflDAG 36 OKTOBER 1060 LEIDSCH DAGBLAD PAOIN1 1J ADVERTENTIE r is verbazend veel opgehaald voor de Europese vluchtelin- actie. ..Ontzaglijk spontaan is er gereageerdDit was de mg van de leden van het Haagse comité actie vluchtelingen- i 1966. Over de totale opbrengst kon men zich niet uitlaten, r vermoedelijk worden de stoutste verwachtingen overtroffen. it zou blijken uit tal van voor- jen. Mensen, die geen geld j hadden, gaven de collectanten giro-biljet mee waarop een be- van f 25 was ingevuld. Eén van collectanten haalde een envelop njn zak. Hij had die gekregen, hy op een adres aanbelde. De op was te dik om in de bus te jen gepropt: er bleken twaalf es van f 25 in te zitten. Een meisje kwam met haar spaar- moi guldens, dubbeltjes en cen- iaar een „collecte-post". Bij cp- nd weinég adressen kregen cd- nten ..nee" op het bedelend ge- ïel van de bussen. staatssecretaris van Financiën, V. L. G S. Hoefnagels heeft e fiscal© tegemoetkomingen lend ten behoeve van de vluchte- inactie. Er zal geen loonbelas- inkomstenbelasting en premie AWW worden geheven over roor overwerk dat ten bate van ao'.ie vóór 21 november 1966 is rhii. m)'5 di:i werkgever zong gt voor de overmaking van dit rerkloon op postrekening 999, vluchtelingenhulp 1966 in Am- im. Voorts zal geen schenkings- worden gevorderd wegens iingen die aan het vluchtelin- raiité worden gedaan. het verschijningsgebicd van het ïh Dagblad werden (voor zover de collectebussen met ilgende bedragen gevuld: a den Rijn f15.000; Voor- •uim tienduizend gulden; Noordwijkerhout f7869.78; Ter Aar f4553,68; Waddinxvecn f2900; Bent huizen f 1500; Woubrugge f 1153,92; Hoogmade f642,61. Geen dolle boel J „Ik vond de sfeer heel apart en het hele feest rustig, waardig, maar j genoeglijk". Dat zei Mies Bouwman gisteravond na de actie-Tibet in Soestdijk." We hebben er met opzet geen dolle boel van willen maken". Vele prominente aanwezigen kwa men na afloop van de uitzending Mies Bouwman de hand drukken en haar gelukwensen. Koningin Juliana bracht haar complimenten over bij monde van mr. Van Thlel. „Dit is de mooiste dag van mijn leven". Toni Boltini, eigenaar van Nederlands enige reizende circus had gisteren een enerverende dag. Het circus stond in de tuin van paleis SoasiJdijk en wat uniek mag he ten het koninklijk paar zat in de loge. Zaterdagavond gaf het circus nog een voorstelling in Amsterdam. Om twaalf uur 's nachts koersten de eerste circuswagens richting Soestdijk en maandagochtend stond de tent overeind. Toni Boltini en zijn personeel hebben die nacht hun bed niet gezien. Tegen een uur of drie gistermid dag toen in de tent de televisierepe tities in volle gang waren, waren daar plotseling Koningin Juliaen Prinses Margriet die een wandeling maakten tussen het wagenpaiiC het circus, even naar de paarde: Boeken repareren? tesa plakband gebruiken! Goed materiaal is het halve werk!. •T PLAKBAND DAT KLÉÉFT! en de roofdieren keken, en tenslotte stelling in de tent op de hoogste rij gingen zitten. Zij sloegen de zenuwachtige drukte van de repetities nauwlettend gade. Met enige verbazing keek de Koningin naar de luxe loge. die spe ciaal voor déze avond door een ploeg timmerlieden werd gebouwd en de fraaie meubelen die er zoiden wor den worden geplaatst. „Moeten wij daar zitten? Waar zitten de andere mensen dan? Op klapstoelen? Maar dan moeten wij toch ook op klap stoelen?" Dat gaf enige verwarring ei-, teleurstelling: de indeling van de koninklijk loge werd drastig ge wijzigd. Een teleurstelling voor velen was ook dat Prinses Beatrix niet zou ko men. Vooral nu juist bekend was ge worden dat zij in verwachting was, had men haar graag door middel van applaus gefeliciteerd „Het langdurige zitten achtereen is te ver moeiend voor haar", was de reden. Soestdijk vertrok de laat- Mies Bouwman en mr. Van Thiel, agen uit de paleistuin, de voorzitter van het Nederlands Venmiddag werd alweer een voor comité voor de vluchtelingenhulp stelling gegeven in Leerdam. I in de circustent. Rampen in België, India, Columbië Bij een ontploffing in een fabriek in Mechelen (België) zijn gisteren vijf doden gevallen en meer dan ze ventig gewonden. De fabriek maakt granaten en auto-onderdelen. De ontploffing deed zich voor even na de middag omstreeks een uur in pen der machines, waar op automatische wijze koppen van granaten en bom men worden gedompeld in een che misch bad. Muren zijn in elkaar ge stort, ruiten werden verbrijzeld, da- ken van omliggende huizen werden afgerukt en auto's werden onder val- lend puin bedolven. zijn buitenlanders. De fabriek, die in een buitenwijk ligt aan het kanaal naar Leuven, werd in de volksmond „bommenkot" genoemd. Ongeveer honderd personen, voor het merendeel vrouwen en kin deren. zijn zondag in de rivier Kost verdronken door het zinken van oe boot waarmee zij onderweg waren naar een hindoefeest. Het gebeurde bij de stad Nirmal, niet ver van de grens met Nepal. 500 km ten noor- an Calcutta. Van de opvaren den werden er slechts 15 gered. En kele uren tevoren kwamen in Bihar Op die manier werd ook een voor- I 35 personen om doordat een sneltrein bij ganger, vader van vier kinderen op hen inreed nadat zij aan de ver- bjj de ramp gedood. In de fabriek keerde kant uit de trein waren ge- werkten ongeveer 300 arbeiders, on- J stapt, der wie vele Spanjaarden en Ma- i rokkanen. Twee van de vijf doden nder gerust op de economische! doch nu is n°8 slechts 21% dachte dat er geen sprake werkloosheid zal zyn. Blijkbaar is het publiek steeds ontwikkelingen in ons land. Afgaande op de uitslag van een door het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie (NIPO) zijn er steeds meer mensen, die meenden dat het in de komende 12 maanden in economisch op zicht niet zo goed zal gaan. Van de ondervraagden was 55 pet. van oordeel dat het minder goed zal gaan. Drie maanden tevoren gaf maar 47 pet. van de ondervraagden een dergelijk oordeel. Toni Botóni heeft zichzelf het Hoezeer de mening veranderd is juli personeel op de been gehouden door blijkt als •onds tabletjes tegen de slaap v*n een soortgelijke enquête, die in rond te delen. En het is allemaal december 1964 werd gehouden. Toen Vanmiddag werd alweer Bij collecteren verongelukt dit jaar kwam nog maar ziet naar de uitslag 32% tot een dergelijke uitspraak en in september was het percentage slechts 27. Ook hierbij viel het op dat 18% van de ondervraag den die de zaak niet zo rooskleurig inzagen. Destijds was 64% van oordeel dat het goed zou gaan, in juli waren er nog 35% optimisten en einde septem ber niet meer dan 30%. Opvallend is het dat er meer men sen zijn die een oordeel durven uit te spreken dan bij voorgaande enquêtes. De 46-jarige mevTouw G M J In september had 16% geen oordeel. Rfci-:houGordijn uit Schipluiden In juli waagde 18% zich niet is gisteravond door een lokale goe- i derentrein aangereden en om het leven gekomen, toen zij bjj boerde- I rjjen langs de Schipluidervaart in haar woonplaats aan het collecteren was voor de vluchtelingenactie. M«- i Volgens het publiek wordt het vrouw Berkhout had haar bromfiets steeds minder aantrekkelijk om geld even neergezet tussen de bielsen van te beleggen of om het in een bedrijf de spoorbaan van het lokale goede- te steken. Meer dan de helft der rentreintje. Toen zij van de boerde- ondervraagden, 55%, vond het beter rij, waar zij om geld voor de vluch- j om wachten tegen 45% in juli en telingenactie gevraagd had, te- jn juni 1963 rugkeerde en haar bromfiets wilde i meenemen, werd zij door de uit de OP laatstgenoemd tijdstip werden richting Den Hoorn naderende trein de beleggingskansen door 62% der aangereden. Zij was op slag dood. Kruit drooghouden deel gaven. Slechts 18% had in sep tember geen oordeel tegen 23% in juli 1966 en 24% in juni 1963. Meer werkloosheid Toenemende werkloosheid wordt door 72% van het publiek tegemoet gezien tegen 40% in juli en 21% in december 1964. In juli van dit jaar zag 48% de werkgelegenheid nog rooskleurig in, I ondervraagden gunstig geoordeeld. In ADVERTENTIE ADVERTENTIE Een luchtopname van het ko ninklijk paleis in Soestdijk met op de voorgrond de grote circustent van Boltini, waar gisteravond een speciale voorstelling werd gegeve ten bate van de internationale vluchtelingenactie. over 'n béste geiser gesprokenI Verrétssende mogelijkheden met i Junkers badgeisers. En: verrassend véél I Betrouwbaar, regelbaar, vlug, véél warm water. En wat een néam: Junkers! (met 86 jaar ervaring In keuken set badgeisers, cv-geisers, geisers, geisers, geisers Nog geen vonnis tegen Soebandrio (Van correspond, in Djakarta) Vandaag zou in Djakarta het von nis worden geveld over oud-minister Buitenlandse Zaken Soebandrio. De laatste dagen hebben echter hardnekkige geruchten de ronde ge daan dat er nog geen vonnis zal ko- omdat namelijk het hof zijn uitspraak eerst zou moeten voorleg- aan generaal Soeharto, De open bare mening is volgens redacteuren het studentendagblad' „Kami' omgeslagen in het voordeel van dc beklaagde (tegen wie de doodstraf eist), vooral door de knappe ver dediging van de advocaat mr. Jap. Het persbureau Antara meldt dat militairen in Solo, midden-Java, twee officeren van het Chinese leger heb ben gearresteerd die naar Indonesië ren gezonden om de communisten helpen bij de staatsgreep van vo- j rig jaar. Men vond documenten en pamfletten. Geen oordeel werd nu uitgesproken door 21% tegen 12% in juli en 15% in december 1964. Kerkelijk Leven (toez.) J. J. Duvekot te Deume (N.B.) te Hantum-Hanttimhulzen H. A. Den kers. laatstelijk pred.. voor b.w te St. Nloolaasga; te Creli-Bspel (NÓP) O. J. F. Versteegh te Oud woude-Wester- geest. Aangenomen naar Rotterdam-Zuid (wijkgem. Bloemhof) J. Ewoldt te Bennek om. Bedankt voor Trlcht J. v. 't Kruis te Baardwijk i Drunen; voor Hariln- J. M. de Vries) (toez.) T. Stol te) W. H. de Boer. laatstelijk pred. te 2e Ex1---- Lemmer, dingen. Bedankt voor Bols ward H. H. Hel- ner te Klazienaveen; voor Soest G. W. H. Peddemors te Nieuw-Vennep. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-Oost H. J. 's-Grav< Oarller Th. Rutters Noord O. Bouw te GEREF .GEMEENTE Beroepen te Oud-BelJerLand P. Utrecht- Rotterdam- Zuid. Bijl Bedankt te Zeist In Frankrijk vrijdag geen onthoudingen De Franse bisschoppen hebben op hun in Lourdes gehouden conferen tie besloten, dat de vrijdag in Frankrijk niet langer als onthou dingsdag (waarop geen vlees gebruikt mag worden) geldt. De R.K. Kerk in Frankrijk kent voortaan slechts vasten- en onthoudingsdagen name lijk aswoensdag (begin van de grote vastenperiode voor Pasen), Goede Vrijdag en de andere vrijdagen in de vastentijd. De bisschoppen konden niet tot een besluit komen omtrent de rap porten, die ingediend waren over de kwestie van het godsdienstonderricht en het leken-dlakonaat. Bij een ontploffing in een tunnel van de elektriciteitscentrale in de Columbiaanse stad Mesitas del Cola- gio zijn gisteren negen personen om het leven gekomen. Er zijn vijftien gewonden. In een kolenmijn in Samaca in het Samaca in het Columbiaanse depar tement Boyaca heeft zich gisteren een gasontploffing voorgedaan, die 'n instorting veroozaakte. Elf mijn werkers zitten ingesloten. De kans. dat zij nog gered kunnen worden, is niet groot. Diaconaal Centrum voor gehandicapten Op het terrein van Hydepark In Doorn is ln opdracht van de Gene rale Diaconale Raad van de Ned. Herv. Kerk begonnen met de bouw van een recreatiecentrum voor ge handicapten. Dit diaconale centrum van de Hervormde Kerk (koeten f. 1,0 miljoen) sal in het najaar van 1967 worden opgeleverd. Het centrum zal gedurende het seizoen van 1 april tot 1 oktober wekelijks 35 tot 40 lichamelijk gehan dicapten recreatie kunnen bieden, zodat leder zomerseizoen in totaal ongeveer 1.000 lichamelijk gehandi capten hiervan kunnen profiteren. Tijdens de overige maanden in het winterseizoen zal het Diaconaal Cen trum worden gebruikt door .Phila delphia", de Chr. Ver. van ouders en vrienden van het gehandicapte kind, voor de opname van geestelijk ge handicapten. Het hervormde diaconaal centrum wordt het eerste recreatiecentrum in Nederland, dat uitsluitend is be stemd voor de gehandicapte mens. Het zal niet het enige centrum op dit gebied blijven, want de Oeref. Kerken In Nederland hebben vorige maand besloten, eveneens een der gelijk centrum (ln Lunteren) te gaan bouwen. Bewust heeft de Hervormde Kerk gekozen voor een recreatiecentrum voor gehandicapten, omdat juist voor de gehandicapte mens in de leeftijds groepen van 30 tot 60 jaar en voor de oudere groepen tot nu toe minder aan recreatiemogelijkheden wordt geboden dan aan gehandicapten ln jongere leeftijdsgroepen. Heit. Diaconaal Centrum is her vormd van opzet, maar wordt ook beschikbaar gesteld voor andere ker kelijke of nlet-kerkelIJke groeperin gen. Ook in de zomerweken waarin de hervormde diaconieën zelf voor gasten zullen zorgen, zal er nadruk kelijk niet op worden gelet of de gasten van hervormde signatuur zijn. Voor rooms-katholieken, protestan ten buiten de hervormde kerk en buitenkerkelijken staat het Diaconaal Centrum eveneens volledig open. XGAAT HIJ EN U OOK) NAAfO W PAAR SCHOENEN DIE NIET «EN, maar goed passen en SLIJK ZITTEN EÊSTRAAT 165-167- LEIDEN IV LAPPEN Behalve de gewone en preferente aandelen kent NV-land een aantal bijzondere vormen van aandelen. Terloops zijn al genoemd de priori teitsaandelen, waaraan in de statu ten van de betreffende NV rechten zijn toegekend met betrekking tot het benoemen van commissarissen en directeuren. Deze „aandelen" wor den meestal gegeven aan de oprich ters van de NV, of aan de firman- van de firma die in een NV wordt omgezet of aan de eigenaar van de eenmanszaak welke een NV wordt. Hier is sprake van oligarchi sche clausules (oligarchie is regering van enkele aanzienlijken). De prio riteitsaandelen. of zoals ze ook wel worden genoemd oligarchische aan delen, kunnen een belemmering vor men voor het „open maken" van de Nv. dat is voor nsterino; beurze. Als de houders van deze rechten niet meewerken, is het moeilijk de bepa lingen te wijzigen. Bij het oprichten van een NV kun nen aan de oprichters ook oprich tersaandelen of oprichtersbewijzen worden uitgereikt. Het verschil tussen oprichtersbewijzen en opricht ersaan- d'elen is, dat de eerste wel de laatste niet als kapitaal op de balans van de NV voorkomen. Er zijn overigens iniiet veel opricht ersaandelen, oprich tersbewijzen des te meer. De rech ten slaan meestal op de winst en op het eventuele liquidatiesaldo. Er zijn oprichtersbewijzen met de bepaling dat er telkens uit de winst een deel van moet worden ingekocht, waarna ze vervallen. Wat de rechten betreft lijken de winstbewijzen op de oprichtersbewij zen, maar de oorsprong van deze stukken is triester. Wanneer er winrtbewijza-. woeden uitgegeven is er meestal sprake van financiële moeilijkheden bij de vennootschap, die door een kapitaalreconstructie weer in goede banen tracht te ko men. Een deel van het kapitaal wordt dan „afgestempeld", soms het hele kapitaal op een gulden per aan deel na. De aandelen worden dus nominaal lichter (in feite zijn ze dat dan allang) en als troosprijs krij gen de aandeelhouders soms een winstbewijs, waarbij meestal ook een inkoop-regeling is getroffen. Amortisatiebewijzen komen even eens uit een reorganisatie voort. Zij vertegenwoordigen het overgebleven deel van het „afgestempelde" aan deel. Voor deze bewijzen is een af lossingsregeling gebruikelijk. Bewijzen van deelgerechtigdheid ontstaan als de veimootschap het aandelenkapitaal aan de aandeel houders terugbetaalt uit de winst. Het Wetboek van Koophandel staat dit toe. in artikel 41 bis. Juridisch is de houder van bewijzen van deelge rechtigdheid geen aandeelhouder (meer), hij behoudt evenwel het recht op het in de vennootschap aanwezige vermogen en op de nog te behalen winsten. Scrips zijn onderdelen van aande len of ook wel obligaties, welke on derdelen samengevoegd recht geven op inwisseling tegen een aandeel of obligatie. De scrips hebben meestal een merkwaardige nominale waarde. Stockdividenden worden weieens met de term scrips aangeduid. Het geheel: prioriteitsaandelen, oprichtersbewijzen of -aandelen, winstbewijzen, amortisatiebewijzen, bewijzen van deelgerechtigheid en scrips, wordt door de beurslieden sa mengevoegd onder de naam: „lap pen". Nomen est omen. Overigens kunnen met name de oprichtersbe wijzen het tot hoge koersen brengen. NIET-VOLGESTORT Er is nog één categorie wat merk waardige aandelen: de niet-volge storte- Op deze stukken is slechts een deel van de nominale waarde volge stort. Voorbeeld: nominale waarde f 1000, volgestort 10 procent is f 100. Het niet gestorte deel (in het voorbeeld f 900) heet obligo. De aan deelhouder moet desgevorderd het obligo nakomen, dat wil zeggen de f 900 .„volstorten", betalen aan de NV. Het komt weinig voor dat deze latente plicht werkelijkheid wordt, maar het kan. De niet-volgestorte aandelen wor den gehanteerd door maatschappijen die niet met eigen kapitaal werken, maar met geld van „derden": hypo theekbanken, verzekeringsmaat schappijen. Vanwege het obligo lui den de nietvolgestorte aandelen op naam. De maatschappij kan bij eventualiteiten (een faillissement bijvoorbeeld) die het nodig maken het bedrag te laten volstorten, even in haar registers naslaan bi) wie ze moeten wezen. De aandelen met ge deeltelijke storting zijn niet officieel genoteerd, doch worden verhandeld op de .incourante markt", waarover later meer. De maatschappijen met niet-vol gestorte aandelen kunnen doordat zij geen groot eigen kapitaal hebben, dat bovendien slechts gedeeltelijk is gestort, hoge dividenden betalen: 45 procent of meer. Maar natuurlijk al leen over het verplicht gestorte deel. Het is mogelijk het niet-volgestorte deel vrijwillig vol te storten. Over dat deel krijgt de aandeelhouder dan een niet al te hoge vaste rente en geen dividend. Bij deze aandelen kan men de grappige situatie krijgen van ver koop met toebetaling. Als het niet denkbeeldig is dat de maat schappij de aandeelhouders op hun obligo moet wijzen. De koper neemt dan het risico van te moeten volstor ten. een plicht waar de verkoper graag af wil. HU is bereid een be drag toe te geven om zo aan de uit gave van een groter bedrag te ont komen. Er is dan wel „something rotten". Normaal kunnen de koer- van dit soort aandelen uitzon derlijk hoog oplopen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13