49? Gesprek over Vietnam in Manilla begonnen TeJiienka i sss». „Regering sloeg elke suggestie in de wind" EARLY BIRD IS GOEDKOPER MAANDAG 24 OKTOBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Kamerlid Notenboom (K.V.P. Volgens het KVP-Tweede-Kamer- lid drs. H. A. C. M. Notenboom heeft zijn fractie in het parlement het ka- binet-Cals niet om zyn programma zyn vertrouwen onthouden. Bezwaar bestond slechts op financieel-econo- misch terrein, omdat er in de begro ting 1967 onvoldoende dekking be stond. Daar kon de fractie niet over heen stappen, zo zei de heer No tenboom tijdens een bijeenkomst van kaderleden van de statenkring Horst van de KVP. „Dit zou een verdere waardedaling van de gulden bete kenen, met andere woorden: een i»ï- flatie". Geen gouden hergen 1 In de komende verkiezingsstrijd zal de KVP geen gouden bergen beloven, zo zei de heer Notenboom. Duidelijk |zal worden gesteld hoe de zaken van |het land, die economisch een Vanavond is het zover. Om twintig minuten over acht wordt op de televisie de Europese actie voor Tibetaanse vluchtelingen in geluid. In de tuin van paleis Soestdijk staat de reusachtige tent van Toni Boltini. In aanwe zigheid van de koninklijke familie en 2000 gasten zal in die tent een rijk gevarieerd programma ivor- den geboden. De tv-kijkers kun nen daarvan getuige zijn. Voorts zullen er beelden op het scherm komen, die het kommervol be staan van de Tibetaanse vluchte lingen belichten en hopenlijk later verlichten. Om de kijkers vast een voor proefje te geven, deze foto: Joset- te Boltini zal ook in Soestdijk haar Deense tijgerpaarden pre senteren. Politie entert piratenzender De Nieuwzeelandse politie heeft gisteren de opvarenden aangehouden van een 169 ton metend vaartuig, dat de haven van Auckland wilde uitvaren om buiten de territoriale wateren als eerste piratenzender van Nieuw-Zeeland te gaan optreden. Onder afkeurende kreten van enkele honderden toeschouwers enterde de politie het schip, toen het van een werf naar open zee voer. De tien aangehoudenen hebben een proces verbaal gekregen wegens het belem meren van marine-inspecteur in de uitoefening van hun functie en we gens verzet togen de politie. Geen bronzen ster voor films Op het filmfestival in Londen van Nederlandse films van hedendaagse regisseurs werd de inzending van Erik Terpstra „Het Eiland" de beste genoemd. „Het schilderij" van Frans van der Staak kreeg een speciale vermelding wegens de nieuwe, daarin ontwikkel de techniek. De film beeldt de reac ties van mensen uit, die zich beroofd nen van hun auto's en andere zin nebeelden van maatschappelijk aan zien. De hoogste onderscheiding, een bronzen ster van 25 cm, werd niet uitgereikt, omdat een aantal inzen dingen te laat was binnengekomen, waardoor de organisatoren geen vol ledig beeld hadden gekregen. VOORSTEL VAN KY AAN VIETCONG De topconferentie van de regeringsleiders van de VS. Zuid- Vietnam, Australië. Nieuw-Zeeland. Zuid-Kora. Thailand en de Philippijnen is vanochtend in Manilla begonnen. De conferentie heeft ten doel een blijvende vrede in Zuidoost-Azië te bewerk stelligen en de hieraan verbonden vraagstukken onder de loep te nemen. personen, partijen en religies vinden naar zyn mening hun oorzaak in de afwezigheid van een representatieve Deelnemers Schema President Johnson heeft gisteren nogmaals aangeboden de bombarde menten op Noord-Vietnam te staken en een schema voor de terugtrekking van Amerikaanse troepen op tafel te leggen, als dit door de tegenpartij in de Vietnamese oorlog wordt beant- zorgwekkend beeld opleveren, er voor staan. Het Kamerlid vond de cam pagne. die tegen de heer Schmelzer wordt gevoerd, ongegrond, omdat het de fractie in de Kamer niet aan waardering voor het kabinet- Cals heeft ontbroken. Toen tenslotte het belang van het land vooropgesteld moest worden en de KVP-fractie vele besprekingen daar over voerde met het kabinet, bleek dat de regering de suggesties ter oplossing van de moeilijkheden in de wind sloeg, zodat de KVP-frac tie haare eigen verantwoordelijkheid moest laten spreken. Geen goetle woorden De heer Notenboom had weinig goede woorden voor de uitlatingen van minister Vondeling, die in een recent interview over Schmelzer sprak als „labbekak" en .spreken met een dubbele tong". Over de houding van de NKV- voorzitter, de heer Mertens, zei de heer Notenboom, dat de heer Mer tens in eerste instantie wat te ge ëmotioneerd heeft gereageerd. Volgens de heer Notenboom heb ben andere NKV-ers beseft, dat de KVP-fractie in haar beleid juist de werknemersbelangen zwaar heeft la ten wegen. Auto uit bocht twee doden en twee gewonden ■rkeersongeval in Bergen Aan de besprekingen nemen deel president Johnson van de V.S., pre sident Marcos van de Philippijnen. president Tsjoeng Hi Park van Zuid- Korea, premier Holt van Australië, premier Holyoake van Nieuw-Zee- j militair land, premier Thanom Kittikatsjorn van Thailand, premier Ky van Zuid- Vietnam en het Zuidvietnamese staatshoofd Ngoejen Van Thieu. Tot voorzitter van de conferentie werd president Marcos gekozen. President Ho Tsji-minh van Noord- Vietnam heeft de conferentie in Manilla een onderdeel genoemd van een Amerikaans plan om de oorlog in Vietnam te intensiveren. Voorstellen President Marcos waarschuwde er in zijn rede met nadruk voor, dat Azië niet langer akkoord kon gaan met louter Westerse voorstellen voor de oplossing van Aziatische vraag stukken. Het diende volledig betrok ken te worden bij het overleg. Premier Ky van Zuid-Vietnam heeft de conferentie meegedeeld, dat zyn regering van plan is de Vieteong spoedig een voorstel te doen, op grond waarvan hij op eervolle wijze zijn verzet kan staken. Ky zei vanochtend, dat geen vre despoging kan slagen zonder overleg met volk en regering van Zuid-Viet nam. Degenen in Zuid-Vietnam die de communistische levenswijze ver kiezen, zullen in staat worden gesteld naar Noord-Vietnam te gaan. De regering is vastbesloten, aldus premier Ky. het volk zo spoedig mo gelijk democratische instellingen te geven. De meningsverschillen tussen regering. De leegte, ontstaan door de w00rd- ,De Amerikaanse president (N.Hj z(jn vannacht twee het bewind-Diem, deed dit in een tevoren opgestelde gedood en hun echtgenoten gewond. 1 die overigens duidelijk is aangege- Kennelijk ingaande op de uitingen ven van weg raakte en tegen een -un protest, die Johnson op zijn reis lantaarnpaal botste. De beide vrou- Ondanks de toegenomen infiltratie j heeft ontmoet, zei hij: „We weten wen, die achterin zaten, werden door uit het noorden noemde Ky de mili- dat er zoveel goeds gedaan kan wor- het opengeslagen portier op de weg taire toestand bemoedigend. De paci- den met de middelen die thans geslingerd. De slachtoffers zijn de ficatie en ontwikkeling van het plat- I worden verspild in oorlog. Elke dag j 30-jarige mevrouw E. M. van der teland maken goede vorderingen. De hen ik mij bewust van de menselijke Veer-Snoek uit Alkmaar en de 25- enige manier om de communisten te 1 tragedie en de verloren kansen, elke j jarige mevrouw Gooyevaar-Boersen verslaan ligt volgens de premier in j ochtend vroeg als de berichten over uit Egmond-binnen. Hun echtgeno- de bestrijding van armoede, onwe- de strijd mij bereiken". ten zÜn gewond in een ziekenhuis in tendheid en ziekte in eigen land. Alkmaar opgenomen. REGtNMkNTElS GOUD»ER,C —j" NEDERLAND 1 NTS 7.00 uur Nieuws in het kort Pipo de Clown, de kleuters Kenmerk, kerkelijk programma Hollywood a go go, tienerprogramma NTS-journaal Actie ten bate van de Tibetaanse vluchtelinge NTS-journaal Sluiting NEDERLAND 2 KRO 8.00 uur Nieuws in het kort 8.01 uur Jazz 625 8.25 uur Alibi, film 10.10 uur Epiloog 10.15 uur NTS-journaal 10.20 uur Pauze 10.30 uur Teleac, tv-cursus 11.00 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 HILVERSUM Misdaad loont niet Misdaad loont niet. tenzij je ;r een film over maakt. Zater dagavond begonnen tenminste drie series waarin euvele lieden worden bestreden door mensen voor wie recht boven alles gaat. Die laatsten redden het vanzelf sprekend altijd, maar de manier waarop zij te werk gaan loopt noga! uiteen. De meest fantastische is on getwijfeld „Batman", die de K.R.O. over Nederland I uit zond. Deze vleermuisman heeft in een grot onder zijn riante villa een uitrusting bijeen ge knutseld waarbij die van James Bond simpel speelgoed is. Een vuurspuwende atoomauto met alle mogelijke beveiligingen, /estzak-lasapparatuur, een groot gevoel voor het oplossen van cryptogrammen. Het is allemaal verschrikkelijk zwaar aangezet in de stijl van de stripverhalen, zodat er van waardering voor zijn overwinning nauwelijks sprake kan zijn. Ook Napoleon solo. geheim agent nr. I van U.N.C.L.E.. een „wereldorganisatie ter handha ving van wet en orde zonder aanzien des persoons", bewees via de AVRO over Nederland II, handig met revolver en speciale communicatiemiddelen om te kunnen gaan. Maar hij maakt er tenminste niet zo'n dolle mas kerade van. Ontploffende vlieg tuigen, uitgelaten feestjes op luxe jachten, mooie betrouwbare en mooie gevaarlijke vrouwen en inspannende klimpartijen in de Zuidslavische bergen komen op het scherm eer Napoleon de strijd om het „angstgas" heeft gewonnen. Met de eenvoudigste midde len werd de derde affaire van de zaterdagavond opgelost. Maar daarvoor was het dan ook de Amsterdamse politie, daar houdt men niet van gecompliceerde methoden. Marten Treffers' eer ste verhaal „Moord in de Spui straat". «eveneens een produk- tie van de KRO werd een sympathieke politie-geschiede- nis, waarin Amsterdam het decor vormde van een goed voorbereide roofoverval en de oplossing daarvan. Voor het meest ontspannende amusement zorgde de AVRO met „Ons inziens" waarin God fried Bomans weer wat van zijn humor kwijt kon ten dienste van mensen die met de meest uit eenlopende maar doorgaans ab surde problemen bij hem, Annie Delorie, Cicile Looman en Jan de Cler aankomen. „Monitor" Hoewel „Monitor", het ont- spannings- en informatiepro gramma van de NTS op zondag middag. toch niet het hoge peil bereikt van die eerste aflevering. blijft het toch een programma dat op een sombere, regenach tige zondagmiddag uitkomst biedt. Gisteren werd Tweede Kamervoorzitter Van Thiel thuis in Helmond bezocht. Dat bezoek resulteerde in een gezel lig praatje, maar ondanks de foto's van de kinderen aan de muur. het open haardje, het schieten van een polaroid- plaatje. blééf de heer Van Thiel voorzitter van de Tweede Ka mer „in burger die dan wel wou meedelen dat hij als laat ste zachtjes vóór de motie- Schmelzer had gestemd. Voorts kregen we o.a. flitsen te zien van de eerste pogingen tot de bouw van Toni Boltini's tent in zoals Han Mulder het uit drukte „Nederlands eerste volkstuin". Het belangwekkend ste Monitor-onderdeel leek het interview te worden, dat een NBC-reporter had met Baldur van Schirach. De leider van de Hitlerjugend vóór en tijdens de oorlog zich in de nabijheid van zijn opmerkelijk „huisje" zeer op de vlakte, hoewel hij toch ver klaarde dat hij weliswaar een maal een bezoek aan een con centratiekamp had gebracht, maar nimmer iets opvallends had waargenomen. Koningin Victoria Een eerlijke vraag. Heeft uw vrouw u wel eens geboeid gade geslagen als u zich stond of zat) te scheren? Koningin Vic toria's kersverse echtgenoot Al- bert wél, en ze zou haar leven lang „geboeid" blijven, voegde ze er aan toe. Och, het zijn van die kleine bijzonderheden, die wij uit ons geschiedenisboekje nooit leerden, maar die de NCRV ons graag wil bijbrengen. En bovendien: een beetje „vor- stenhuis-romantiek" wil er best in. De helaas overleden Cruys Voorbergh «als Lord Melbourne) speelde voortreffelijk. ..0o^o^etui^re,' CP In de derde aflevering van '„Ooggetuige" hebben we kennis gemaakt met de doorsnee Ne derlandse emigrant", zoals Nico van Vliet het aankondigde. Want die „doorsnee emigrant" die maken wij zelden mee. vindt hij. Wij lezen alleen van ge slaagde of mislukte gevallen, en dat is niet voldoende om een juiste indruk te krijgen van de omstandigheden waaronder een emigrant leeft. Maar wat heeft Van Vliet ons dan voor nieuws verteld? Er waren mensen, die gelukkig, ongelukkig of minder gelukkig waren, er waren er bij dn naar Nederland terug wil den. anderen wilden voor geen goud. de één had succes gehad, de volgende weer niet. En bijna allemaal hadden ze in het begin moeilijkheden met taal en aan- President Johnson i« op zijn reis naar Manilla overal hartelijk ontvangen, kleine groepen de monstranten uitgezonderd. De ontvangst in de Philippijnse hoofdstad Manilla overtrof alles, zoals uit deze foto blijkt. De Amerikaanse organisatie die de Early Bird communicatiesatelliet ex ploiteert. Comsat, heeft bekendge maakt dat de tarieven voor directe televisie-uitzendingen tussen Europa en Amerika tot ongeveer de helft zullen worden verlaagd, als er over enkele weken een tweede satelliet bo ven de Atlantische oceaan wordt „opgehangen". Het gebruik van een kunstmaan die binnenkort boven de Stille Oceaan zal worden aangebracht zal iets duurd;er zijn dan de nieuwe Atlantische tarieven. Basken veroordeeld In Madrid zijn vier jonge Basken tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij in juni j.l. de vlag van Basken land hadden gehesen op de toren van enkele kerken in de provincies Quipuzcoa en Biscaye. De eis was zes jaar gevangenisstraf en een boe te van 50.000 peseta (ongeveer 3.000 gulden). NCRV: 17.40 Stereo: Lichte gram Party. Spreker De heer sen. secretaris van de 1 18.30 Voor de tieners. 18 55 Op de mai af. praatje. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Dubbelkwartet met orgel: geestelijke liederen '20.00 Het vonnis, hoorspel 20.35 Stereo: Lichte gram.muz. 21.30 Muz. en dienst. Een Informatief progr. over kerkmuz. 22.15 Avondoverdenking. 22 30 Nws. 22.40 Boekbespreking. 22.50 Lichte gram.muz. 23.00 Studio 2300 Gev pro gramma. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2 298 in VARA: 18.00 Nws. 18.18 Act 18.25 Licht instrumentaal trio. 18.50 Stereo: Meisjeskoor. 19.15 Als had. praatje. 19.20 Melodiën uit shows en musicals. NRU: 19.50 Cursus Openbaar Kunstbezit. 20.00 Nws. 20.05 inleiding pr^ammfl Vluchtelingen- actie 1966. 20.15 Klankbeeld over de Tibetaanse vluchtelingen. 20.50 Soha- kelprogr. Vluchtelingenactle 1966 met onderbreking voor concert t.g.v. de Dag der Verenigde Naties. 22.30 Nws. 22.40 Nederland in de Verenigde Naties, ge sprek. 23.00 Amusementsmuz. (opn.). 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA (Over de 4e lijn; van 18-20 uur. I. Johann Sebastian Bach. 1. Con cert voor viool en orkest in E gr. t. (19 min.). Allegro. Adagio. Allegro as- sai. Yehudl Menuhln. viool; Robert Masters Chamber Orchestra o.l.v. Ye hudl Menuhln. 2. Brandenburgs Con- Baumgf Sparr. blokfluit: Festival Strings Lu cerne. 3. Suite nr. 2 in B kl. t. (24 min.). Ouverture Rondeau Sarabande. Bourrée I II. Polonaise Menuett. Ba- dlnerie Auréle Nlcolet. flult; Munche- ner Bach Orkest o.l.v. Karl Richter. II. Georg Friedrich Handel, l. Con cert voor hobo en orkest In g. kl. t. 9 min.). Grave Allegro Sarabande. Lar- bo. Allegro. Hermann Tottcher. hobo; Heinz Frleclnoh Hartig. cembalo. Bach Orkest Beriyn o.l.v. Carl Gorvln. 2 Concerto grosso op. 6 nr. 5 In D gr. t. (19 min.). Grave. Allegro. Presto. Largo. Allegro Menuett. Un poco larg hetto Otto Btichner. Franz Berger, viool; Hans Melzer. cello. Karl Rich ter. cembalo; Symphonte Orkest van Bamberg o.l.v. Fritz Lehmann 3 Fire works music (26 min.). Ouverture. Bourée. La Palx. La Réjouissa: I/H Berlijn Philharmon'isch Orkest Fritz Lehmann. G 25 OKTOBER grammuz en praatje. 7.5( weging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram, muz. 8.30 Nws. 8.32 Voor de hulsvrouw. (9.30 Conclllepostbus; 9.35 Waterstan den). 10.00 Aubade: gev. muz.program- ma. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Mu- 6ette-orkest en zangsoliste. 12.18 Marktber. voor schipper. 12.20 Voor de landbouwers 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Lichte gram.muz en praatje. 13 30 Musiëatalicht gev muz.progr 14.20 Schoolradio 14.40 Stereo: Licht instrumentaal ensemble. 15.00 Pizzlca- H. Journaal. 23.00-23.30 *Telei dag Nws. (8.30-8.36 De groenteman). 8.55 Mor genwijding. 9.00 Pianorecital (gr.): klass. en mod. muz. 10.00 Voor de kleu ters. 10 10 Lichte gram.muz (11.00- 11.02 Nws.). 12.00 Stereo: Licht ensem ble met zangsoliste. 12.27 Mededelin gen ------ lm 20 30 Première: nieuws over 21.00 De bezetting (2). docu- taiire film. CVK/EKOR RKK: Levend verleden: dl. II: Egypte, and der woestijnvaders, doniraen- NTS. 22.30-22.35 Journaul. gsollst. 13.00 II Omroeporkest 15.40 Stereo: Fluit vecimbel: Schotse volksi 16.02 Spaanse volksliederen Voor de Jeugd. 17.15 New llng, praatje, - voor de tlenei 17.20 Lichte gramn TROS: 9 00 Nws. 9.02 Lichte gram auz. met horoscoop. VARA: 10 00 Nws 10.02 Kwlnk. (11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Act. 12.05 Muzikaal VARA-Varla. 13.05 Hoor TELE VSIEPROGR.VMM A'S Nederland I NTS/NOT 11.00- 2.00 Schooltelevisie. NTS: 19.00 Nws. ti het kort. 19.01 Plpo de Clown. 19.05 VARA: 19.3 0 00 Journaal VARA: 20.20 het nieuws. The Lucy Show. NTS: il VARA: 20.20 Achter 20.45 Z-cars. TV-fllm Alle 7. caba Scheepsramp hij Manilla: 63 doden Een 4 In G gr, t. (16 min.), Allegro, i heldsvoorll ifchtlngOnderwatersport lnlltleke uitzending. NTS: 22 35-12 40 ten te redden. aring tussen een Ameri kaanse vrachtboot en een klein Philippyns passagiersschip heeft zondagochtend aan 63 personen het leven gekost. De botsing vond plaats op korte afstand van Manilla tussen het 7935 ton melende Amerikaanse vrachtschip „Golden State" en de 788 ton metende „Pioneer Leytc", die verbindingen tussen enkele eilanden van de Philippijnen onderhield. Ter wijl het Amerikaanse schip slechts lichte schade opliep, zonk het Phi lippijnse vaartuig kort na de aan varing. De „Golden State" wist 160 opva- Franse renden op te pikken, terwijl andere begelei- schepen ongeveer tien persoi

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5