Prof. Oort ontving V etlesen-medaille Universiteit eert dr. P. F. von Siebold [Leids New astronoom in York geëerd :d' Optimisme heerst bij Mij. voor Walvisvaart Drs. Marx aanvaardt Leids lectoraat Toelaatbaarheid van liet dieren-experiment WOENSDAG 19 OKTOBER 1966 LEID8CH DAGBLAD ad van de Leidse Sterrewacht gewoon hoogleraar en directeur, belangrijkste bijdragen tot de 'an het heelal vloeiden voort onderzoek van het Melkweg- el. Hü bepaalde mede de plaats dit stelsel, toonde de aalstructuur daarvan aan, loca- erde de waterstofwolken in het ontdekte dynamische en magnetische verschijnselen in en om het centrum van het stelsel, waar over thans nog uitvoerige onderzoe kingen gaande zijn. Vanzelfsprekend verichtte hü deze onderzoekingen in De Leidse hoogleraar in de sterrenkunde en directeur van de h idse Sterrenwacht prof. dr. J. H. Oort heeft gisteren in New Drk de Vetlesen-medaille en een daarbij behorend bedrag van .000 dollar in ontvangst genomen. Deze in 1960 ingestelde Vet en-medaille, die om de twee jaar wordt toegekend, wordt in J) tenschappelijke kring bijzonder hoog aangeslagen. De medaille rd prof. Oort als eerste astronoom toegekend voor uitzonder- Je verrichtingen op het wetenschappelijk vlak. resulterend in een y ter begrip van aarde en heelal Studie van de Melkweg rof. Oort. die de prijs ontving uit de president van Colum- University In New York dr. Gray- Kirk, werd in 1900 geboren ^fceerde astronomie in Groningen ,l8 prof. Kapteyn- Sinds zyn studie mede onder invlied van zyn Schappelijke arbeid de denkbeel- toen had ictie en mechanica van het heelal jpend gewyzi wtenschappelijke arbeid heeft Oort .voornamelük tüdens zyn lurige Leidse periode verricht, kwam als lector naar de Sl< 1930. werd in 1935 bui- jpofcewoon hoogleraar en onderdirec- Jt Prof. Oort flinkst ontvangt de medaille uit handen van dr. Grayson Kirk als voorzitter van de G. Unger Vetlesen Foudation. teamverband met zeer vele medewer kers. Voorts is hij een van ti)e grond leggers van de moderne radio-astro nomie en initiatiefnemer tot de bouw van de radiotelescoop be Dwiegel oo en de thans in constructie zijnde synthese-radiotelescoop te Wester- bork. Vooral op het terrein van de radio- astronomie heeft prof. Oort nauw samengewerkt met zyn voormalige student en huidige collega prof. v. d. Hulst. De thans 66-jarige prof. Oort ver klaarde aan een diner, dat op de uitreiking van de onderscheiding volgde en dat werd bü gewoond door een groot aantal vermaarde geleer den uit de V.S., de prijs te zien als een krachtige aanmoediging voor zijn verdere arbeid. Annie Fratellini komende veertien dagen zal He Fratellini. kleindochter van van de drie beroemde Franse in Amsterdam de familie- itie gaan hoog houden. In het terrestaurant de Koopermoolen üt zij als gast van Henk Elsink nummer dat zang. dans, u#nene en muziek omvat.- In ja- ri is zij weer in Nederland, ook in j(t toopermoolen. maar dan ook voor Ontsiering van het stadsschoon doet my genoegen dat de ge le afgevaardigde mr. F. Portheine lans breekt voor behoud van het schoon en wel in het büzonder fchelpenkade, zo lees ik in uw la? van de Leidse Raad, waar het tft het plaatsen var hekwerk 8 de walkant, om de veiligheid te Meren. aannemelijke zaak. maar wat Sgen van het toenemend aantal ischepen in hetzelfde gebied? ook hierbü een schoonheids- w in het geding is, nodig ik de tonheidscommissie" uit tot een en een beoordeling van de tats t.o. de Valdezstraat, die als 5,c tot nu toe werd ingenomen, iedere bewoner in de veron- lelling verkeerde, dat geen lig- ten meer werden aangewezen, to stadsschoon gesproken dank voor de plaatsing. A. E. HARTE VELD. Schelpenkade 35. De varende vismeelfabriek .Willem Barendsz" is sinds enige dagen bezig aan een tweede proefvaart. Nadat een eerste expeditie de visgronden voor de kust van Zuidwest-Afrika had verkend, is de ex-walvisvaarder thans op de visvangst gegaan aan de kust van Angola. De eerste twee dagen was de vangst nihil, maar daarna is zij redelijk op gang gekomen. Dit werd medegedee.i op de jaar vergadering van de Nederlandse Maatschappü voor de Walvisvaart door haar voorzitter mr. H. F. van Leeuwen. De. eerste expeditie heeft de bruto-opbrengst opgeleverd van 5 miljoen gulden. De eerste expedi tie was technisch geslaagd en de di rectie gelooft dat de financiële kant ervan bevredigend zal zün. De on derneming denkt voor Zuid-Afrika jaarlijks voor circa 20 miljoen gul den aan buitenlandse valuta te ver dienen. Scapino komt naar Leiden Het Scapino-ballet zal ook dit jaar een voorstelling voor de Leidse jeugd geven. Het Amsterdamse gezelschap treedt namelyk zaterdagmiddag 5 november onder auspiciën van de Leidse Jeugd Actie op in de Schouwburg. Het pro gramma vermeldt het grote ballet „Pasja en de beer" en voorts „Pas de Poes", „Pantomime" en „De Knappe Zebra". Den Haag-Wassenaar weer via Oegstgeest Met ingang van vrydag zal lün 43 Den Haag-Wassenaar-Leiden weer via Oegstgeest rijden. Om verkeerstechnische redenen zal de route tussen Oegstgeest en Was senaar echter enigszins afwijken van de tot nu toe gebruikelyke. Na de Leidsebuurt In Oegstgeest wordt via Rhüngeesterstraatweg en Ende- geesterstraatweg naar de vroegere rüksweg 4 gereden, welke gevolgd wordt tot de begraafplaats Rynhof, vanwaar via het nieuwe viaduct de westelüke parallelweg van de rüks weg wordt bereikt. De nieuwe haltesituatie wordt als volgt; in Oegstgeest wordt de halte Leidsebuurt richting Den Haag ver plaatst van de Rünzichtweg naar Rhüngeesterstraatweg. De overeen komstige halte richting Leiden blüft in de Geversstraat. De halt Haagse Schouw wordt voor beide richtingen gevestigd ter hoogte van de begraaf plaats Rünhof. De halte Maaldrift komt eveneens voo beide richtingen aan de westelüke parallelweg van rüksweg 4. De halte Vleesfabriek ver valt. De voorzitter zag de naaste toe komst van de Maatschappü voor Walvisvaart met ^en zeker optimis me tegemoet. Hü voegde daar echter aan toe dat de visserij een riskant bedrijf is en „je nooit kan weten hoe het later nog kan veranderen". Het dividend van 8 moet niet worden gezien als een regelmatige bate van het bedrijf, waaraan verwachtingen voor de toekomst gekoppeld kunnen worden. De uitkering is gedaan uit de rente van de cash-inkomsten die werden verkregen door verkoop van het walvisvaartbedrüf, voordat uit deze inkomsten op de aandelen is terugbetaald. De voorzitter zei wel, dat de mono poliepositie van de Zuidafrikaanse deelnemingen voorbü is. Er zün thans meer kapers op de kust en wel enkele grote Zuidafrikaanse bedre ven, die eveneens met de vismeelpro- duktie zün begonnen. Voor de afzet toonde de voorzitter zich echter niet ongerust, omdat „vismeel een goed verkoopbaar produkt is". De liquiditeit (na uitbetaling van dividend) ad f900.000 wordt voorlopig nog vastgehouden en niet terugbe taald op aandelen. De voorzitter deelde mee over de aanwending van het bedrag nog geen concrete denk beelden te hebben. (Terugbetaling op aandelen zou neerkomen op f50 per aandeel). In Leidse Volkshuis Films over Tibet en Kasjmier Dank zü de activiteiten van de Leidse Commissie voor Internationale Samenwerking wordt elk jaar ook in de Sleutelstad aandacht geschonken aan de Dag der Verenigde Naties. In het kader van deze jaarlijkse herdenking werden gistermiddag in het Leidse Volkshuis voor leden van vrouwenorganisaties en vrouwenver enigingen uit Leiden en Oegstgeest films vertoond over Kasjmier en Tibet, welke films door mr. C. J. M. Kramers werden toegelicht. Mr. Kramers, die van 1952 tot 1955 verbonden was aan de Nederlandse ambassades in Karachi en New Delhi, gaf o.m. een uiteenzetting over de geschiedenis van het veelomstreden Kasjmier, over de geografische en klimatologische omstandigheden in dit gebied en in het algemeen, over de geschiedenis van het ontstaan van het conflict tussen India en Pakistan. In dit verband schetste mr. Kramers tevens de bemoeienissen van de Ver. Naties in het conflict om Kasjmier, welke bemoeienissen niet tot een op lossing van he conflict hebben ge leid maar waardoor toch in elk ge val een oorlog op grote schaal is voorkomen. Het conflict om Kasjmier is volgens mr. Kramers zowel voor India als Pakistan van een gevoelige politieke betekenis, waarvan de oor zaak mede in het godsdienstige vlak (Kasjmier is overwegend Mohamme daans» van de Tibetaanse vluchtelingen, voor wie zoals bekend in ons land een grote bliksemactie gevoerd zal worden, werd er op deze vrouwen- middag ook een film over dit onder werp vertoond. De byeenkomst werd geleid door mevrouw P. H. Smits- Witvliet. die van de gelegenheid ge bruik maakte om de aandacht van de dames te vestigen op het twintig jarig bestaan van de Unesco, welke lustrum in Leiden zal worden her dacht met een lezing over Tibetaanse kunst op een nog nader te bepalen datum. Gezag en vrijheid in de werksituatie Het zondagmorgengesprek, dat as. zondag In de Stadsgehoorzaal van wege het Büzonder Kerkewerk der Leidse Hervormde Gemeente wordt gehouden, richt zich ditmaal op bü zonder praktische vragen. Dr. J. C. C. Rupp. directeur van het Acade misch vormingscentrum Bedrüfsleven in Utrecht, kapelaan C. Heünen van de Petrusparochie aan de Lorentz- kade en de predikant van Büzonder of Experimenteel Kerkewerk, dr. P. L. Schoonhelm zullen het. onderwerp! Gezag en Vrijheid in de Werksituatie toelichten en de vragen van bezoe kers beantwoorden. Dr. J. C. C. Rupp neemt in dit zondagmorgengesprek een centrale plaats In. Ds. J. van Bruggen hoogleraar De generale synode van de Geref. Kerken 'vrijgemaakt» heeft benoemd tot hoogleraar in de vacature aan de theologische hogeschool te Kampen, ontstaan door de ontslagname om gezondheidsredenen van prof. dr. H. J. Jager, ds. J. van Bruggen te Daar- lerveen. De nieuwe hoogleraar werd 24 april 1960 door zün vader te Rui- nerwold-Koekange in het ambt be vestigd. Op 24 mei 1964 deed ds. Van Bruggen intrede in zün tegenwoordi ge gemeente. Ds. Van Bruggen gaat in Kampen de nieuw-testamentische vakken doceren. De synode is daarna uiteen gegaan tot 4 april 1967. Japanse ambassadeur legt krans De Japanse ambassadeur in Nederland, de Heer T. Ushiroku, heeft gistermiddag in de Leidse Hortus Botanicus namens zijn land een krans gelegd bij het borstbeeld van jhr. dr. Philipp Franz von Siebold. Deze krans- legging vormde het hoogtepunt in de door de Nederlands- Japanse Vereniging georgani seerde herdenking van deze 100 jaalr geleden gestorven weten schapsman. Von Siebold geldt als de grondlegger van de japan- ologie in Nederland. Verschillende sprekers hebben gis termiddag de verdiensten dr. Von Siebold voor de weten schap. de culturele betrekkingen tus sen Japan en Europa en voor de tuinbouw, belicht. De voorzitter van de Nederlands-Japanse Vereniging, prof. dr. F. Vos leidde in het Groot Auditorium van de Leidse Universi teit prof. dr. W. K. H. Karstens in die de betekenis van Von Siebold voor de botanische wetenschap Nederland schetste. Prof. Karst vertelde iets over de levensloop Reorganisering georganiseerd Drs. E. C. H. Marx aanvaarde gis termiddag met een openbare les in het Groot Auditorium onder de titel j „Een büdrage tot organiser ing van reorganiseringsmethodenofficieel het ambt van buitengewoon Leids lector in de leer van de interne or ganisatie en van het personeelsbe leid. Bedrijven en instellingen buiten het bedrijfsleven zien zich herhaal- delük genoodzaakt de opbouw van hun organisatie ingrijpend te wijzi gen in verband met de snelle maat schappelijke (incl. wetenschappe- lüke) veranderingen, aldus drs. Marx. Met behulp van methoden van reorganisering trachten mana gers en directeuren, veelal büge - staan door organisatie-adviseurs, het veranderingsgebeuren in bedrijven of instellingen in goede banen te bren gen en te houden. Het aantal beken de methoden van reorganisering neemt snel toe. Eenzelfde organisa- toriscvh knelpunt kan dikwüls met De personenauto, die in het afge lopen weekeinde van de Beesten markt door onbekenden werd wegge nomen, is teruggevonden in Den Haag. ADVERTENTIE iiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii: O ja! even naar Prononce voor een moderne onderjurk lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! verschillende methoden benaderd worden. Er is dan een veelal niet eenvoudig keuzeprobleem, welke methode in de geven organisato rische verhoudingen de voorkeur ver dient. Indrukwekkende lijst „Het is een indrukwekkende lüst, „constateerde de officier van justitie bü de Haagse rechtbank in de zaak tegen een 19-jarige jongeman uit Leiden, die ln het nachtelyk uur te Leidschendam door de politie was aangehouden, omdat hü slingerend op de bromfiets reed. De indrukwekkende lijst gaf een ruime variatie vam kwade feiten waar aan verdachte zich heeft schuldig ge maakt, zoals vernieling, mishande ling. diefstal en dronkenschap. „Er viel geen zinnig woord met hem te praten," zo deelde de poltie- man als getuige mee, die verdachte volkomen dronken aantrof. De offi cier van justitie zei dat verdachte zich nergens iets van aantrekt en daarom eiste hij drie weken gevan genisstraf waarvan twee weken voor waardelijk en ontzegging van de rij bevoegdheid gedurende zes maanden. De rechtbank veroordeelde conform die eis. Symposium in Leiden De Stichting Landelüke Werkcom- missie Laboratoriumdieren zal op vrijdag a.s. in,het Fysiologisch Labo ratorium der Leidse Universiteit een openbaar symposium houden over „De toelaatbaarheid van het dieren- experiment". Prof. dr. W. K. Hirsch- feld. voorzitter van de stichting, zal spreken over „De controle van ex perimenten op dieren ln andere lan den", prof. dr. J. Lever, hoogleraar in de dierkunde aan de V.U. in Amsterdam, over „Is experimenteren met levende dieren geoorloofd?" en prof. dr. M. Tausk, buitengewoon hoogleraar in de theoretische en docrinologie aan de Rük^universiteit in Utrecht, bespreekt het praktisch belang van dierproeven. De Stichting Landelüke Werk- commissie Laboratoriumdieren, in 1965 opgericht, is voortgekomen uit een werkcommissle, zich noemende landelüke werkcommissie laborato riumdieren, die enige jaren geleden is gevormd uit vertegenwoordigers van alle Nederlandse universiteiten, het Nederlands Kankerinstituut, de grote overheids- en semi-overheids- laboratoria en de industrie. De be langrijkste doelstelling van de stich ting is het streven naar een zodanige kwaliteit van laboratoriumdieren, die in het experimentele werk worden gebruikt, en naar een zodanige kwa liteit in de handvaardigheid in de verzorging van en de omgang met deze dieren, dat het experiment een maximum aan rendement kan op leveren. BURGERLIJKE STAND LEIDEN H. H. Verhoeven Branko Francesco Maria. J. A. van der Geest en F. Ronald Marlus Bernardus. A P. Mynders: Rl- Jette. dr Ier: Miranda, dr 1 J. Dijkhuizen; Petrus Johannes. P. A. J. Devllee H. Nozeman; a H. J. Tuln- Moed en P. F. R. Sip; Yvonne, Helena Johanna, dr va Piket en K. Laterveer; Ellen Anne rie. dr van B. Valkenburg en W I M. Schneiders; Kitty, dr van H. J. en W. Mulder. OVERLEDEN; N C Marljt, 79 Jaar, echtgenote Drs. Marx behandelt vier soor ten van reorganiseringsmethoden: de technologische methoden, de struc turele methoden, de trainingsmetho den en de procesmethoden. De me thoden worden onderscheiden naar het punt van entree in de organisa tie. dwz. naar het primaire effect, dat zü in de organisatie veroorzaken. De doelstellingen van de methode met behulp van de methoden kan bereiken door de invloed van de primaire effecten op de organisatie als geheel. Veranderingen in een organisatie kunnen Impliceren, dat van de le den der organisatie een grotere en meer persoonlüke inzet wordt ge vraagd bü hun taakverrichting. De ze wyziging in de houding van indi viduele personeelsleden en in de cul tuur va n groepen personeelsleden vormt een doelstelling, die in de pro cesmethoden en in de trainigsme- thoden is ingebouwd. Er zün ook vele reorganisaties, waarbü deze grotere en meer per soonlijke inzet van de leden der or ganisatie niet aan de orde is. Voor het effectueren van deze reorgani saties komen gezien de aard der ingebouwde doelstellingen de technologische en structurele metho den het meest in aanmerking. Tot slot geeft drs. Marx een over zicht van het werkterrein van de sociaal wetenschappelijk opgeleide organisatiedeskundige in verhouding tot de organisatiekundigen met eco nomische. technische of andere op leiding. Na afloop van de openb are les. die met de gebruikelyke toespraken werd besloten, recipieerde drs. Marx in de ontvangstzaal van de Acade mie. De Japanse ambassadeur, ds heer T. Ushiroku (l.) en prof. Karstens leggen een krans bij het borstbeeld van Von Siebold in de Leidse Hortus Botanicus. (Foto LD 'Holvast) de op 17 februari 1796 in Würzburg Duitsland) geboren Von Sie bold. die op 23-jarige leeftüd gedu rende enkele maanden de lüfarts van koning Willem I was. in 1823 vertrok Von Siebold naar Japan, waar hij al spoedig werd geboeid door de enorme verscheidenheid aan planten in het grote, onbekende eilandenrük. Hü verzamelde er vele planten en voorwerpen, die hü na een conflict met de Japanse re gering in 1829 meebracht naar Euro pa. Hü slaagde er in vele planten levend over te brengen en in de Leidse Hortus Botanicus groeien nu nog authentieke „Siebold-planten" Veel van zyn verzameling ging ech ter ook verloren, vooral toen zyn eigen Japanse tuin „Nippon" even buiten de Zülpoort door stadsuitbrei ding ten onderging. Alleen de Sie- boldstraat en de Nipponstraat her inneren daar nog aan de e op mer kelijke „Gardin d'accltmatation Verdiensten Prof. Karstens wees ln zün toe spraak op de verdiensten van Von Siebold voor de etnografische en bo tanische wetenschap van die tüd. De geschriften van Von Siebold hebben vele belangrüke bijdragen deze wetenschappen geleverd, terwül ook de tuinbouw in hoge ma an de bevindingen van deze on derzoeker heeft geprofiteerd. Op een heel ander aspect van de figuur Von Siebold werd later in de middag de nadruk gelegd: zün betekenis voor de verbreiding van de kennis over Japan in Europa en omgekeerd. Naar de mening van prof. Karstens is heb werk van Von Siebold van bhjven- de betekenis, omdat daarin de grond slagen zün gelegd voor de cultu rele betrekkingen tussen Japan en Europa. Dat Siebold ook ln Japan wordt geëerd bewüst de opricht mg 1879 van een gedenkteken, dat zich op het ogenblik in Nagasaki bevindt. Museum Na de kranslegging in de Hortus Botanicus 'waar behalve door de Japanse ambassadeur een krans werd gelegd door de Westduitse Am- bassaderat dr. E. Obermayer), ging het gezelschap naar het Rüksmu- seum voor Volkenkunde in de Steen- straat. Von Siebold, die zich na zün terugkeer uit Japan büzonder ver- dienstelyk heeft gemaakt door de verbreiding van zyn kennis van Ja pan, heeft met zyn etnografische collectie namelük de grondslag ge legd voor dit museum. Dat aspect van het werk van Von Siebold werd ter plaatse even belicht alvorens dr. Friedrich-Karl von Siebold, ge- schaflführendes Vorstandgnitglied der Deutsch- Japanischen Gesell- schaft in Bayern de activiteiten van zün illustere voorvader aan een be schouwing onderwierp. In het vol kenkundig museum werd ten slot te het woord gevoerd door prof. dr. Vos en dr. C. Ouwehand, conser vator voor de afdeling Japan van het Ryksmuseum voor Volkenkunde. Expositie Dr. Ouwehand leidde een kleine tentoonstelling in, die in de film zaal van het museum is ingericht ter nagedachtenis van dr. Von Sie bold. Op deze tentoonstelling waren voorwerpen te zien, die Von Sie bold tüdens zün beide Japanse pe rioden heeft verzameld. Verder wer den er enkele boeken van zün hand uitgestald. Dr. Ouwehand tekende bü deze expositie aan dat de ver diensten van Von Siebold zeker niet het etnografisch vlak heb ben gelegen. Ook in Japan wordt deze maand het overlijden van dr. Von Siebold herdacht, Hü heeft daar namelijk grote invloed gehad. Van 1823 tot 1829 was hij arts op Deshima en in die tijd onderrichtte hij zowel in Na gasaki als in Edo (het hui dige Tokio) zeer vele Japanners in de diverse westerse wetenschappen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3