3e wereld heeft behoefte ^aan geestelijke omkeer Aardgas spoot uit trottoir Parker Afscheid dr. Schneider Leidse Universiteit 57o Erivin Canham9 hoofdredacteur 'Christian Science Monitor'': N.H. Kerk en Geref. kerk over Elspeet m „Ik ben het die de man heeft v - -■ i-, &3§ I pm? j )ENSDAG 12 OKTOBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD ch S ntve» kloof tussen wetenschap en -|om0lienst i» een ernstige tekortko- van onze tijd. De „God is apPf"-discussies in sommige theolo- kringen geven blijk van een Ische leemte in het huidige men- ke denken. Wij moeten de gees- ke betekenis van 's mensen heer- ,ppU over zijn stoffelijke omge- weer leren ziendat is de enige -—-der waarop de krachten, die wij lill||etend hebben, kunnen worden jrongen zonder dat de essentiële III lijden van onze samenleving wor- Aldus Erwin D. Can- ttw*""nit Boston (VS) tijdens een gis- PTLond in Amsterdam uitgespro- I I rede over „The spiritual revo- J m" (De geestelijke omwenteling). I teer Canham is hoofdredacteur I „The Christian Science Moni- een dagblad, dat ook buiten de van de geestverwanten een uit- ide naam heeft. Voorts is hij lent geweest van de Vereniging Amerikaanse dagbladuitgevers, itter van de Amerikaanse Ka an Koophandel en plv. gedele- le in de VN. hebben, aldus de heer Can- de mogelijkheid in handen een volledige overwinning over "eeuwenoude vijanden van de sheid, maar omdat wij menen, Be mensen deze dingen zelf heb- iverricht, zijn wij in ons denken teemd van de enig ware bron, [uit alle begrijpen, vooruitgang Irde voortkomt. Wij zijn in ge- C gebleven God de eer te geven t is daarom niet te verwonde- datt er verwarring heerst, anmige natuurkundigen overwe- reeds de mogelijkheid van biolo- beïnivloeding en van invloed denken, waarbij ook gebruik gemaakt van medicamenten en lealiën, die de individuele per- jkheid aantasten. Hier dreigrt ernstige verslaving aan sboffe- knachten inplaats van heer- >y over die krachten. J moeten geen oud despotisme door een nieuw> aldus schuwde de heer Canham. De waarop de mensheid nieuwe Éen kennis verwerft is niet en- stoffelijke prestatie: het is mf van inzicht en intelligen- voorstellingsvermogen, de nsr van de menselijke geest en geest is een andere manier om dfltrd en hoedanigheid van God te ^^Érijven, zoals die door de men- l^wordt weerspiegeld en tot uiting ggfcht- Deze scheiding van weten- p en godsdienst is een tragische itting, aldus spr. Of wij de spe- le term God gebruiken is niet elangrijk als de erkenning, dat loei van alle menselijke streven r is om de elementaire, funda ble, oneindige Waarheid te le- begrijpen. er het mensengeslacht heeft de zich verbreid dat eeuwenoude lemen oplosbaar zijn. Er is in dagen een licht opgegaan, dat .eze schaal nog niet eerder werd m in de eeuwenlange geschiede- van het mensdom. .i nieuwe licht verkondigt aan .lensen dat zij nu eindelijk heer- :/ppÜ over de stof kunnen ver- en, waardoor de sluiers van on- i Mdheid, alsmede de lasten van e arbeid worden weggenomen. f licht brengt de verwachting van adheid en van een langere le- Igjluur. Het stelt zelfbeheersing betrekking tot een onbeperkte bevolkingstoename in het vooruit zicht. Het brengt universele commu nicatie aan de gehele mensheid, zo dat de woorden of het gezang van één mens door alle mensen tegelijk gehoord kan worden. Het wist de grenzen van tijd en ruimte uit. Onder de oppervlakte van oorlo gen en hongersnoden, achter het maiteriailisme en die zinnelijkheid en de onzedelijkheid van onze tijd, lig gen grote fundamentele triomfen waarin het zaad van de uiteindelijke vooruitgang van het mensengeslacht tot groei komt. Wij moeten heel wat harder wer ken om de verwarring om ons heen te doen afnemen .Wij moeten het „God is dood"-geroep vervangen door de diepe en stralende bijbelse vereen zelviging van God met waarheid en leven en liefde, met geest en ziel, met gemoed en beginsel. Wij moeten gaan inzien hoe deze wezenlijke er kenning van God in de menselijke aangelegenheden tot uiting komt. De ware vrijwording van de men sen zal komen naarmate zjj de gees telijke betekenis van hun nieuwe verhouding tot de stof gaan begrij pen. Uit de chaos en de strijd, die wij om ons heen zien, kan de orde voort komen die eigen is aan Gods wet aangaande mens en heelaL Het is onze taak aldus besloot de heer Can ham om de geestelijke macht, die ons uit zoveel duisternis tot de glorie van de volle dag heeft ge bracht, te ontwaren en in toepassing te brengen en om met deze macht in harmonie te leven. Naar aanleiding van de gebeurtenissen in Elspeet deelt het pers bureau van de Ned. Herv. Kerk mee. dat het verzet tegen de maatregelen ter bestrijding van kinderverlamming geheel voor re kening komt van de plaatselijke Gereformeerde Gemeente, die niets uitstaande heeft met de N.-H. Kerk, noch met de gereformeerde bond in de Hervormde Kerk. •ADVERTENTIE sfOSTSPAARBANKl bii RENTE TOT ■urierkelijk Leven NED. HERV. KERK joepen te Emmeloord (vac. A. P. lb) D. J. Mledema te Dofckum; te a (toez.) H. L. A. Wijk te Hark- die bedankte voor lerda; te Herktngen H. Kraay te [-Beijerland. ingenomen naar Middelburg (vac. poep) Th.. RLnkema te Zaltbom- naar Kaïnpen (vac. A. A. Nij- P) M. Ruster te Anjum Ktakit voor We esp (vac. E. Hol- ®r) D. v. Boven te Middelburg. GEREF. KERKEN jroepen te Opende (Gr.) A. A. Oos- te Varsseveld. GEREF. KERKEN E (vrijgemaakt) 1 te Wezep L. W. G. Blokhuis orn en C. Bijl te Hoogezand- CHR. GEREF. KERKEN setal te Deventer J. W. v. d. Gron» te Almelo en P. N. Ribbers te En- ■We-W. ogenomen naar Mlddelharals P 'te Nijkerk. jpankt voor Rotterdam-Zuid H ffte te Stadskanaal: voor Naarden jpuw te Eemdijk; voor VI aar dingen *n Butter te Gorinohem GEREF. GEMEENTE Nieuw-Beijerland G. ihoord te Apeldoorn; te Vee- A. W. Verhoef te Barneveld Fpepei Geen verzet tegen toepassing van medische middelen De Hervormde Kerk stelt er Juist prijs op dat dc middelen die ook door de wetenschap worden geboden, worden aangewend om ziekten te voorkomen. Hieruit vloeit voort, dat ook in entingen en dergelijke door de Hervormde Kerk positief worden ge waardeerd. De N.H. Kerk kan zich niet vinden in de opvattingen van hen, die op grond van godsdien stige meningen zich tegen de toe passing van deze medische middelen verzetten en daarmee de gezondheid van hun medemensen in ge vaar brengen. Het verzet tegen de polio-inenting in Elspeet mag in geen enkel op zicht worden toegeschreven aan de Geref. Kerken. De Geref. Gemeente in Elspeet behoort tot de vele klei ne groeperingen in Nederland, die wel gereformeerd of oud-gere formeerd heten, maar geen enkele relatie onderhouden met de Geref. Kerken van Nederland. Dit heeft de informatiedienst van de Geref. Kerken meegedeeld. In het dorp Elspeet bestaat geen gewone Geref. Kerk. Het dorp res sorteert onder de Geref. Kerk van Ook België krijgt nieuwe katechismus Naar de zijde van het bisschoppe lijk paleis in Mechelen wordt verno men is besloten ook in België een nieuwe grote katechismus op te stel len. De nieuwe katechismus, die in Ne derland Is verschenen zal wel in Bel gië te koop zijn, maar is niet be stemd voor Belgische Nederlandsta lige r. katholieken aldus is in Meche len medegedeeld. De nieuwe katechismus voor Bel gië zal in de twee landstalen, het Nederlands en het Frans, versche nen. Verwacht wordt echter, dat het nog wel enige tijd zal duren, voor dat dit werk zal worden uitgegeven. Samenwerking koffiebranderijen Met het oog op een zich verder toespitsende concurrentie, mede als gevolg van de te verwachten tot standkoming van een volledig geïn tegreerde Euromarkt, hebben enige bekende koffiebranderijen in Neder land besloten tot een hechte samen werking. Deze samenwerking heeft een tweeledig doel: een zo efficiënt mogelijke benutting van het geza- melijke produktiepotentieel en een doeltreffende en vooral landelijk goed verspreide Merkenverkoop via het gezamenlijke verkoop-apparaat. Als rechtsvorm werd de coöperatieve vereniging gekozen en de groep zal naar buiten treden als de Fabrikan ten Verkoop Organisatie ..FAVOR". Secretaris van .Favor" is de heer J. Lij ten te Leiden, directeur van „Het Klaverblad". Nunspeet. De gereformeerde predi kant van Nunspeet, ds. J. van Wat- tum, verklaarde dat hij zich vol strekt distantieert van de gebeurte nissen in Elspeet. In de Geref. Kerk bestaat geen enkel probleem over de inentingen. Deze worden integendeel als een belangrijk stuk gezondheids zorg gewaardeerd. Van grafmonument tot heiligdom In het kader van de najaarslezin- gen van het Rijksmuseum van Oud heden hield prof. dr. S. J. de Laet van de Universiteit van Gent gister avond in het Academiegebouw een lezing over „Van grafmonumenten tot heiligdom, beschouwingen over de oorsprong van het Kelto-Ro- meinse fanum". Spreker wees er om. op, dat de opgravingen, ondernomen door het Seminarie voor Archeologie der Ryiksuniversiteit te Gent, te Destelbergen (Oosbvlaanderen), waar een urnenveld en sporen van een Ro meinse nederzetting in straitigrafisch verband werden gevonden, tot een nieuw onderzoek van het probleem van de oorsprong van het Kelto-Ro- meinse tempelgebouw hebben geleid. Spreker toonde aan, dat in West en Noord-West-Europa sedert het neolithicum een enge verwantschap heeft bestaan tussen het grafmonu ment en het heiligdom, zowel naar vorm als naar inhoud. De ontwikkelingsgeschiedenis van het KeQto-Romeinse tempelgebouw kan welicht tot omstreeks het mid den van het 3de millennium vóór onze Jaartelling terug worden ge voerd. ADVERTENTIE Heilzame, diepwerkende Kloosterbalsem verzacht «n verlicht aandoeningen van huid en spieren Leidenaar (54) verliest voet Een 54-jarige Leidenaar, bedrijfs leider bij de firma Eltonit aan de Kalkhovenseweg in Alphen aan den Rijn is gisterochtend tijdens werk zaamheden op een in werking zijnde transporband gaan staan. Hij kon er echter niet tijdig afkomen. Zijn lin kervoet werd afgerukt. Het slachtof fer is in het Rjjnoord Ziekenhuis in Alphen aan den Rijn opgenomen. Leidse Spaarbank In de maand september 1966 werd er bij de Leidse Spaarbank ingelegd f.. 4.446.717.25 en terugbetaald een bedrag van f. 4.355.578.22. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 574 en het aantal afbebaalde boekjes 393. Op 5722 rekeningen van deelne mers aan de Afhaa-ldienst werd f. 217.676.bijgeschreven. Er werden 1281 spaarbusjes ter le diging aangeboden met een gezamen lijke inhoud van f. 53.941.19. Het tegoed van 62.414 inleggers be droeg aan het einde der maand f. 78.641.069.28. Nachtelijke opwinding in Zuid-West Een kapot gereden gasleiding heeft gisteravond voor opwin ding gezorgd in en om het be jaardencentrum ..Rijn en Vliet" in Leiden-zuidwest. Het lek werd omstreeks elf uur ontdekt. Met grote kracht spoot het gas de grond uit. De wijk werd af gesloten. Ramen moesten dicht- blijven. Roken en vuur maken was verboden tot personeel van de gasfabriek het gat kort na middernacht had gedicht. Bewoners van flats aan de Cor nells Schuytlaan hoorden tegen elf uur gisteravond een vreemd suizend geluid. Een van hen dacht, dat een waterleiding was gesprongen en hij wilde derhalve zijn auto, die hij op de Aaltje Noorderwierlaan bij de achteringang van het bejaardencen trum had geparkeerd even weghalen. Naderbfj gekomen zag en hoorde hij echter, dat het gas was, dat met gro te kracht uit het trottoir ont snapte. De snel gewaarschuwde po litie en brandweer sloten onmiddel lijk de buurt af. De bewoners van het bejaardencentrum en van de huizen aan de Cornelis Schuytlaan werden via de geluidswagen aangera den alle ramen en deuren goed ge sloten te houden. Iedereen werd op het hart gebonden geen sigaretten op te steken of anderszins vuur te maken. Men vreesde, dat het snel ontsnappende aardgas tot ontbran ding zou komen. Het wachten was nu op het personeel van de gasfa briek. Dat had een uur nodig om het materiaal te verzamelen, dat no- dlig was om tot actie over te gaan. Inmiddels hield de politie de belang stellenden op een afstand, terwijl de brandweer bij de spui tbr on een oogje in het zeil hield. Toen de SLF-man- nen omstreeks middernacht het kar- ke op de hoofdleiding hier en daar wordt aangebracht om eventueel wa ter uit de buis te kunnen laten lo pen, was er zo afgewrongen. Er werd door de gasmannen een dop opge schroefd. Politie en brandweer kon den inrukken. Omwonenden konden gerust gaan slapen, terwijl de sterke gaslucht langhaam optrok. Kraantje Het bleek, dat een kraantje van de hoofdleiding was afgedrukt. Waarschijnlijk is d)at gebeurd door een van de bussen van de NZH, die door een krap bij de hoek geparkeer de vrachtauto vermoedelijk een te ruime bocht heeft moeten nemen en daarbij even het trottoir heeft ge raakt. Een van de z.g. chiffons, wel- Rotterdamse jongen door telefoon: (Van onze R' damse correspondent) „Ik ben het die vannacht de man heeft vermoord in die vrachtauto. Ik wil eerst van wat mensen afscheid nemen. Daarna zal ik om zeven uur op de Pieter de Hoochweg staan". Dit telefoontje bereikte gis teravond om tien over zes de meld kamer van het Rotterdamse hoofd bureau van politie en kwam van een 17-jarige jongeman uit Rotterdam. Deze mededeling betekende de ver rassende ontknoping van de moord op de 52-jarige Nicolaas van der Harst, wiens lijk 's-middags in de cabine van een vrachtauto op de parkeerplaats by het Kruisplein werd aangetroffen. Bekentenis Nadat de recherche om zeven uur de dader had aangehouden heeft hy op het bureau een volledige beken tenis afgelegd. Als motief noemde de dader het feit, dat het slachtoffer in de bewuste nacht handtasteiyk zou zyn geworden, toen zy samen in de cabine van de vrachtwagen de nacht doorbrachten. Tydens de ruzie die daardoor ontstond heeft de jeugdige Rotterdammer tussen drie en vier uur Van der Harst met zyn eigen dolkmes in het hoofd gesto ken. De dader is reeds eerder met de kinderrechter in aanraking ge weest en stond onder civielrechteiyk toezicht. Hy had moeilijkheden thuis. Omdat de dader strafrechteiyk nog minderjarig is, zal de rechtszaak voor de kinderrechter met gesloten deuren worden behandeld. Na zyn daad, zo verklaarde de jongeman, tydens het eerste verhoor, is hy van de plek weggevlucht en heeft tot het moment dat hy de meldkamer van de politie telefoneer de door de stad gezworven. Hy ver telde de politie de laatste tyd wel meer ln vrachtauto's te slapen. Hy sliep dan steeds alleen. De bewuste nacht was Van der Harst gekomen en had hem oneerbare voorstellen gedaan, wat voor de 17-Jarige reden was zyn mes te pakken en te gaan steken. Het slachtoffer was afkom stig uit Den Haag, maar leidde de I laatste tyd een zwervend bestaan. I De tas van de Spaanse arbeider die 's ochtends in zekere zin aan- j leiding was tot het ontdekken van het Ujk, heeft waarschynUJk |nlets met de misdaad te maken, i Advocaten aan het woord in proces-Barka (Van onze Parijse correspondent) Na ruim vijf weken Is het proces over de ontvoering van de Marok kaanse oppositieleider Ben Barba gis teren in Parijs in een nienwe fase getreden. De zestien advocaten heb ben nu het woord gekregen. Inplaats van de vier weken die aanvankelijk voor het proces waren uitgetrokken, rekent men nu op ze ker anderhalve maand, alvorens het vonnis kan worden uitgesproken. Al thans het vonnis over de zes aan wezige beklaagden, die vry onderge schikte rollen by deze misdaad heb ben gespeeld. Daarna zal pas het pro ces tegen de hoofdrolspelers, de Ma rokkaanse minister van Binnenland se Zaken, generaal Oufkir en zyn eveneens ontkomen medeplichtige beginnen die slechts by verstek ver oordeeld zullen kunnen worden. Dat deze langdurige procedure de waarheid over de ontvoering en het lot van de Marokkaanse oppositielei der nog niet veel doorzichtiger heeft gemaakt, was wel de voornaamste conclusie waartoe William Thorp, de deken der Parijse advocaten gekomen is. Mr. Thorp richtte zyn aanvallen behalve op de afwezige Marokkaanse minister-generaal vooral ook tegen de Franse autoriteiten die hy aan- sprakelijk stelde voor een hele reeks van onregelmatigheden vóór, tydens en na deze spectaculaire misdaad. Zowel de Franse contra-splonnage als het ministerie van Binnenlandse Zaken was, volgens de verdediger, in ernstige gebreke gebleven dopr be langrijke informaties niet of te laat aan de Justitie door te geven. ADVERTENTIE Wordt de Parker „4-color flighter" uitsluitend gebruikt door groot-industriëlen? Neen. De Parker 4-Color Flightér is de beste vier kleurenballpoint voor alle praktische mensen met goede smaak. De Parker 4-Co!or Flighter Is een exclusief model in het Parker assortiment, waarbij vele bijzondere vin dingen zijn toegepast. Zo springen met een simpel handgebaar elke der vier kleuren naar uw wens tevoor schijn. De strakke vormgeving en verfijnde techniek, dwingen bij iedereen bewondering af. ƒ24.50 Parker 65 Ballpoint Behorend bij de nieuwe Parker 65 vulpenhouder. De roterende extra-grote vulling waar borgt grote betrouwbaarheid. Vanaf ƒ27.50 Produkten van de «f» Parker Pen Company, fabrikant van 'a werelds meest gevraagde vulpennen. Zuiderkwartier veertig jaar Op 17 september bestond de Leidse speeltuinvereniging „Zuiderkwartier" veertig jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum is een programma opgesteld, waaraan alle kinderen van Zuider kwartier veel plezier zullen beleven. Vanavond wordt in het clubgebouw „t Zuidje" een poppenkastvoorstel ling gegeven voor kinderen van 3 tot 6 Jaar. Vry dag 14 oktober wordt er een propagandarondgang gehouden door de wyken van Zuiderkwartier. Het Jeugdorkest De Burcht verleent zyn medewerking aan deze rondgang. De jubilerende speeltuinvereniging organiseert op zaterdag 15 oktober voor kinderen van 6 t.m. 14 Jaar een cabaretvoorstelling „Rommelpottery" in de recreatiezaal van de HCW aan de Zoeterwoudseweg. Op zaterdag 29 oktober is er een ballonwedstryd. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het kamd. ex. Chinese taal- en letterkunde die heer W. F. H. Adelaar (Kapellen, België). „Grannegerlaand" Onder voorzitterschap van de heet L. Klevering heeft de afdeling Lei den van de Vereniging „Ons Grun negerlaand" gisteravond een jaarver gadering gehouden. De secretaresse, mevrouw Nanning en de penningmeester, de heer Hoek, brachten verslag uit over het wel en wee van de vereniging in het af gelopen seizoen. De begroting voor 19661967 werd goedgekeurd. De be stuursleden mevrouw Van Zyl en mevrouw Holvast werden by accla matie herbenoemd. De heer Riks stelde zyn bestuursfunctie, die hy meer don dertig jaar heeft bekleed, ter beschikking. De voorzitter dankte hem en zyn echtgenote voor het werk da)t zy voor de vereniging hebben verricht en bood hen een geschenk aan. Mevrouw Riks kreeg bloemen. De plaats van de heer Riks en heb bestuur wordt ingenomen door de heer Fokkema. Voorzitter Klevering vertelde, dat de „Neyoarsvezide" wordt gehouden op 6 januari 1967 in de Jacobazaal. Op 5 november wordt een toneelvoorstelling gegeven door de „Grurmeger Randstadspelers'. In tegenwoordigheid van een aantal personen, hoofdzakelijk uit het universitaire milieu, heeft gistermiddag dr. Maarten Schneider, hoofd van het bureau Pers en Voorlichting van de Leidse univer siteit, in de receptiekamer van het Academiegebouw afscheid ge nomen van zijn werkkring. De heer Schneider, die inmiddels de directie heeft aanvaard van de onlangs in Utrecht opgerichte School voor de Journalistiek, werd achter eenvolgens toegesproken door mr. J. A. L. M. Loeff namens het college van curatoren en door de rector-mag- nificus, prof. dr. K. A. H. Hidding na mens de Academische Senaat. Beide sprekers gewaagden met grote waardering van de voortreffe- Ujke wyze waarop de heer Schneider zyn taak heeft verricht en brachten hem dank voor de vaak waardevolle adviezen, welke hy in de loop van de jaren heeft verstrekt. Beiden spraken hun beste wensen uit voor een suc cesvolle werkkring in Utrecht. Nadat een van zyn medewerkers, de heer Latex-veer had bedankt voor de prettige samenwerking, sprak de heer Schneider een kort dankwoord. Spr. bracht hulde aan het college van curatoren, dat het wyze Inzicht had getoond aan de Leidse Universi teit als eerste in den landen een voorlichtingsambtenaar aan te stel len zomede voor de wijze, waarop het college h*m de gelegenheid had ge boden zich volledig in de universi taire zaken in te werken door hem geheel in het bestuur te betrekken en aan de beraadslagingen te doen deel nemen. Tenslotte bestond gelegenheid persoonlijk afscheid te nemen van de heer en mevrouw Schneider, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Dr. Schneider rechtsneemt afscheid van zijn opvolger, dc heer H. Reinhardt. Aan de Techri. Hogeschool te 1 Delft zyn geslaagd voor het prop. ex. civiel-ingepleur de heren G. J. V. Hotze, M. J. M. du Prle en J. Ver meer ln Leiden; Idem voor het prop. ex elektrotechnisch ingenieur de heer C. T. Koole eveneens ln Leiden. De jaarlijkse collecte van de af deling Leiden van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Die ren heeft f. 3263,89 opgebracht (vorig jaar f. 2011,10), W.:

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13