I.EIDSCH DAGBLAD oodraad verklaart oorlog Tweehonderd ontslagen bij Werkspoor Chaos na ontsporing lieuw bestuur van Boerenpartij geëist Houding oekoek vaag Protest tegen de vrijlating Lages Ruimtevaartcongres in Madrid geopend (§uct leuwo •erlcht 1 maart 1860 MAANDAG 10 OKTOBR 1966 No. 31994 jteur; E. A. E. van Dlshoeck 'dredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Teleloon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67065 (Van onze Utrechtse correspondent) e noodraad uit de Boerenpartij heeft in feite de oorlog ver- rd aan het hoofdbestuur onder leiding van de heer Koekoek. De Iraad heeft een communiqué uitgegeven, waarin de huidige instelling van het hoofdbestuur niet representatief wordt ge- nd. De boerenpeurtijafdelingen in de provincies wordt ver- 11 een vertegenwoordiger aan te wijzen voor een nieuw te ren hoofdbestuur. it lijkt inderdaad, een complete oorlogsverklaring"zei van- ind de heer Harmsen, Tweede-Kamerlid en woordvoerder voor ioofdbestuur. Maar ik iveet nog niet, ivat we als hoofdbestuur beslissen. Zelf heb ik om een afkoelingsperiode gevraagd daar willen de mannen rond Schregardus kennelijk niet aan". voor ogen. Men verwacht nog wel tal van haken en ogen. De organisa tie van de Boerenpartij staat nog zo in de kinderschoenen, dat er in ver schillende provincies nog maar wei nig afdelingen zijn. De noodraad wil, dat het nieuwe bestuur zich ook meester gaat maken van de radio- en televisiezendtijd, waarover de Boe renpartij thans beschikt. Men zal er niet voor terugschrikken om zich desnoods tot de rechter te wenden om de democratisering van de partij door te voeren tegen Koekoek en de Iraad. geleid door de heer ■dus uit Haarlem, heeft om ïtuigingen uit het gehele iht om het streven naar «ring van de partij te De noodraad heeft het mur enige tijd geleden al lijk verzocht om een begin te f met die democratisering, maar geen antwoord ontvangen, a heeft men nu een beroep ge- p wat men noemt „alle demo te leden" van de partij om de democratisering te steunen (1 alle provincies zo snel moge- (genwoordigers aan te wijzen i nieuw te vormen hoofdbe- Haken en ogen zynen in. Onbevredigend De noodraad heeft er zaterdag voorts de nadruk opgelegd, dat de zuivering in de Boerenpartij nog steeds niet bevredigend verloopt. Het standpunt van Koekoek in de kwes- tie-Adams is vaag. Uit de verkla ring van Koekoek blijkt duidelijk, dat men Adams heeft aangeraden onder druk van anderen maar te verdwij nen, zo meent de noodraad. Maar dat heeft niets te maken met de wens van de noodraad om nu ook de par tij volledig te zuiveren. De noodraad heeft zich uitgesproken tegen elke partijdictatuur. Men wil een uitge sproken rechtse partij, als waar dig en onbevlekt tegenhanger van de socialistische en linkse partijen in Nederland. Surveyor-1 nog steeds actief De Surveyor-1, die op 1 juni een zachte landing op de maan maakte, is weer begonnen zwakke radiosig nalen naar de aarde te zenden, al dus heeft het Amerikaanse voort stuwingslaboratorium in Pasadena (Californië) meegedeeld. Dit laboratorium had op 13 juli het j contact met de Surveyor verloren nadat het meer dan 11.000 foto's van het maanoppervlak naar de aarde had gezonden. Functionarissen in Pasadena weten niet. of er kans op is. dat er opnieuw foto's uitgezonden zullen worden. Er zullen pogingen daartoe aangewend worden, maar men denkt vooralsnog dat deze geen resultaat zullen hebben. ,,Neen" van Smith Premier Smith van Rhodesiê heeft een Brits voorstel om terug te keren tot de grondwet door de vorming van een regering op brede basis met een categorisch „neen" verworpen, zo schrijft het onafhankelijke blad „Sunday Mail". Smith zou de Britse minister voor Gemenebestzaken. Herbert Bowden, bij diens bezoek aan Salisbury hebben gezegd: „Ik geloof niet dat u ernstig kunt me nen dat wij uw voorwaarden zullen aanvaarden". De Rhodesische rege ring zou echter de hoop op een re geling van het conflict niet hebben verloren. (Van onze Utrechtse correspondent) Bij Werkspoor in Utrecht zijn ingrijpende beslissingen te ver wachten over inkrimping van i Zaterdag tijdens de ver gade- dering van de noodraad in Utrecht werd er uitgebreid met het Tweede-Kamerlid Harmsen i Bos, H. Hessel, voor- I I getelefoneerd. Van links naar zitter F. Schregardus en M. Roos- rechts de heren J. A. Bomans, C. j ter. gevangenen Saehsenhausen lonze Nijmeegse correspondent) u-concentratiekampgevangenen leden van de „Vriendenkring ïausen", dr. H. P. H. Mi- uit Leiden, Hans Tiemeijer ïhem, dr. J. Beunders uit Den dr. B. S. Seldenrath uit Wy- W.. Enkelenboom uit Naarden/ to, Harry Kint, C. Smit, J. Tel- in B. van der Ham, allen uit irdam, die een deel van de oor- ioorbrachten in het prototype |ager Saehsenhausen, hebben ^Zaterdagmiddag in Nijmegen Brn uitgesproken tegen vrijla- Van de Duitse oorlogsmisdadi- |^ges. „WH hebben de vrijlating >ages met zeer ernstige reser- ,3w ongerustheid aangezien", al- r. Minkowski, de voorzitter van riendenkring". ^ens de naar aanleiding van Itoonstelling „Homo hominl lu- („De ene mens is de ander qj een wolf?") belegde byeen- i in het juridisch instituut van fflitholieke Universiteit werd La bor de ex-gevangenen afgeschil- p/als een man, die gezien moet «Xlin als het symbool van al de genen, die zich tydens de laatste we reldoorlog' hebben bezondigd aan de afschuweiyke moord op miljoenen onschuldigen. „Lages, die ons wordt voorgesteld als een doodzieke man, is de beul van ons volk. Daarom moet hy zijn straf uitzitten", zo werd verklaard. „Zyn vrijlating is bevordering van het fascisme". Dr. Milikowski zag de overbrenging van Lages naar Duitsland als een discriminatie van de Nederlandse ziekenhuizen. „Waarom moet hy in Duitsland worden verpleegd en kan dat niet hier? Ook hier zou hy zeer humaan verpleegd zyn". Voorts zei de Delftse socioloog, dat het Sach- senhausencomité direct na de vrij lating van Lages een telegram met bezwaren daartegen naar minister Samkalden had gestuurd, echter zonder resultaat en zelfs zonder ook maar één reactie. ADVERTENTIE E B A. - LEIDERDORP TEL. (01710)-30797*/21561 'OKASTEN KANTOORMEUBELEN ÏERBERICHT eel bewolking KN.M.I. in De Bilt verwacht ien- tot morgenavond: het algemeen veel bewolking ilaatselyk enige regen of mot- ■jl en hier en daar mist. Zwakke llïatige wind in hoofdzaak tussen iJiDst en zuidwest. Weinig veran- (g in temperatuur. -fcemaakt om 11.15 uur). 11 OKTOBER. -fi op: 6.57 uur; onder: 17.56 uur ton op: 2.37 u.; onder: 17.22 u. Jpgwater te Katwyk te 0.26 en 01 uur. •gwatex te 8.45 en 21.05 uur. Podgorni (ziek) stelt bezoek aan Wenen uit (Van onze Utrechtse correspondent) Vijftien ontspoorde goederenwagens, j waarvan verscheidene vernield of j zwaar beschadigd, schots en scheef over de baan: dat was zaterdag avond het resultaat van het warm lopen van de aspot van een oude Belgische goederenwagon in een trein die met ongeveer 40 kilometer snelheid het Utrechtse emplace ment naderde uit de richting Den De warmloper bezorgde de Neder landse Spoorwegen de hele zondag een totale verkeersstremming van Utrecht in zuidelijke richting en duizenden Utrechters een zondag uitje: het opruimen van de ten westen van het Houtense Pad ge kraakte, verkreukelde en deels gekantelde wagens met kalk, zout en kolengruis trok de hele dag veel bekijks. Twee zware spoorkranen uit Utrecht en findhoven plukten uur na uur uit de ravage van ver bogen staal de onderlossers, bol- lenwagens en open goederenwagens om ze, desnoods omgekeerd in het taluud langs de spoorbaan te leg gen, zodat zo snel mogelijk de baan weer vrij zou zijn. Toch lukte het niet in dertig uur de verongelukte wagens aan de kan< en sporen en bovenleiding hersteld te krijgen. Pas vanochtend om tien over negen konden de treinen j Utrecht-'s-Hertogenbosch de plaat; van het ongeluk weer passeren. De ontsporing gebeurde zaterdag avond vijf minuten voor half tien. Even voorbij de post Lunetten brak in een gemengde goederentrein die uit Lutterade op weg was naar de Hoogovens in Beverwijk de astap in één van de wielaspotten van de ze- Oorzaak: warmlopen van het gly- lager. De wagon raakte naar links uit het spoor, maar bleef in de trein meelopen, waardoor over honderden meters de houtdwarsliggers vernield werden. By de overweg in het Hou tense Pad beukten de wielflenzen het betonnen rijdek tussen de sporen: daardoor ging de wagen rukken en slingeren, zodat hy ook de volgende wagens uit het spoor sleurde. Met donderend geraas schoven achter de twee open goederenwagons tien, twaalf moderne onderlossers, groten deels geladen met kalk en een silo wagon voor cement tegen elkaar. Eén van de kantelende goederenwa gens viel tegen een wagon van het spoorwegbouwbedrijf die op een ran geerspoor stond en wierp die tegen het elektrische onderstation. De vlammende aspot van de warmloper en wellicht kortsluitings- vonken uit de bovenleiding gaven de gealarmeerde omwonenden de in druk met een brandgevaarlyke goe derentrein te maken te hebben. Op het alarm: „Goederentrein met gas flessen in brand", rukte de Utrecht se brandweer met neveltankwagen, autospuit en gereedschappen wagen uit. Er viel weinig te blussen. Ook voor de ziekenauto was er geen werk niemand werd gewond. Machinist J. Langendijk (40) uit Amsterdam had van de ontsporing zelf weinig gemerkt. Toen de warm loper uit het spoor steigerde werd de luchtslang van de remleiding ver broken, zodat automatisch de trein- delen afremden. Een paar honderd meter voorby de zich in de spoor baan gravende staart van de goe- baan gravende staart van de goe derentrein kwam hy met zyn elek trische lokomotief plus dertien goe derenwagons tot stilstand. De president van de Sow jet-Unie, Doordat beide sporen versperd l wa- j Podgornl, heeft Il)n ren, moesten de spoorwegen de trein- J erbindingen tussen noord en zuid aan Oostenryk, dat vandaag zou be de hele zondag via Arnhem en Rot terdam leiden. Tussen Utrecht, Cu- lemborg en Geldermalsen reden bus- ADVERTENTIE ginnen, om gezondheidsredenen moe ten uitstellen, zo heeft de Russische ambassadeur gisteravond aan kan selier Klaus meegedeeld. De Russische diplomaat sprak van een uitstel van enkele dagen. Het 63-jarlge staatshoofd zou aan het hoofd staan van een uit veertig leden bestaande afvaardiging. Het zou de eerste maal zyn dat een Sowjet-Rus- sische president Oostenryk bezoekt. Kanselier Klaus betuigde zyn leed wezen over de onverwachte ziekte van Podgorni en verzocht zyn beste wensen voor een spoedig herstel over te brengen. A merikaa nse desku ndigen onder indruk van Philips 3/anmmer bestaat uit 18 pagina's I (Van onze ruimtevaart-redacteurt. In Madrid is vandaag het zeven tiende jaarlijkse congres van de In ternational Astronauticai Federation begonnen, waaraan een paar duizend ruimtevaartdeskundigen uit ongeveer dertig landen deelnemen. De grootste niet-Spaanse delegaties zyn die van de Verenigde Staten en Sowjet-Rus- land, die evenals in voorgaande jaren hun belangrijkste kopstukken hebben afgevaardigd. Aan de vooravond van de opening van het congres spraken wij met twee van de Amerikaanse delegatieleiders R. Bisplinghof en R. I W, Porter, die een toer door zes Europese landen met een bezoek aan I dit congres beëindigen, zy hebben als leden van drie Amerikaanse ploegen ruimtevaartdeskundigen een rondreis gemaakt langs Europese ruimtevaart- I instellingen en industrieën die zich I op dit terrein bewegen, om te zien was in Europa gepresteerd wordt en hoe dit te vergelyken valt met Ame rika. Zij vertelden ons zeer onder de in druk te zijn gekomen van het peil dat de ruimtetechnologie en aanverwante industrieën in Europa hebben bereikt en dat over het algemeen nauwelijks onderdoet voor het Amerikaanse peil. In Nederland hebben de delega tieleden o.m. de Philipsfabrieken be zocht en hun oordeel was dat zowel deze industrie als de Engelse elektro technische industrie op gelijke voet staat met die van Amerika. Europa mist evenwel nog een zo intensieve samenwerking op ruimtevaartgebied, dat het ook economisch concurrentie met Amerika en Rusland in de ruim te kan aan gaan. Bisplinghof en Porter spraken te genover ons de hoop uit dat op korte termyn tot een nauwere samenwer king kan worden gekomen omdat Europa anders een moeilyk meer in te lopen achterstand krygt die in de I verdere toekomst ernstig betreurd zal worden. Het is geenszins zo, aldus de algemene opvattingen van de Ameri kaanse deskundigen, dat de achter stand thans reeds te groot is. Ook als Amerikanen op de maan zyn geland is dat pas het begin van een ontwik keling. die onvoorstelbaar ver om zich heen zal grijpen. By een hechte Europese samenwerking kunnen de landen van de „oude wereld" ten vol le hun aandeel in deze ontwikkelin gen nemen en daarvan ook de vruch ten plukken. Nkroemah moet berecht worden I Een officiële Ghanese commissie, dio een onderzoek heeft ingesteld i naar de activiteit van de Nationale I Ontwikkelingsmaatschappy (Nade- co> heeft de berechting aanbevolen van ex-president Wwame Nkroemah en twaalf andere personen (on- j der wie Nkroemahs financiële ad- viseur Halm. oud-gouverneur van de Bank van Ghana, drie oud-minis ters en de directeuren van de Na- deco). In een 47 pagina's tellend rapport wordt gezegd dat de maatschappy ogenschynlyk was opgericht om de Conventionele Volkspartij <CPP) van de verdreven president te finan cieren, maar later werd gebruikt om de party of Nkroemah zelf steek penningen te betalen. Het Nationale Bevrydingscomité van Ghana heeft meer dan tien commissies in het leven geroepen om onderzoeken in te stellen naar frau duleuze handelingen van het in fe bruari verdreven bewind van Nkroe mah. In een witboek van de regering dat tegelykertyd met het rapport is gepubliceerd, wordt gezegd dat alle door de commissie gedane aanbeve lingen Bullen worden uitgevoerd. het personeelsbestand met enige honderden werknemers. Zater dag werd in Bilthoven een ver gadering gehouden, waarin de Werkspoor-directie overlegde met vakbondfunctionarissen over de te volgen procedure. De vakbonden hebben een regeling ter tafel gelegd, welke de direc tie zal bestuderen. Sinds enige tyd heeft Werkspoor Utrecht te kampen met een teveel aan werknemers in bepaalde sec toren van het bedrijf. Als een van de oorzaken daarvan wordt genoemd de geringe continuiteit van de opdrach ten voor de afdeling rollend mate rieel door het uitbiyven van order» aan N.S. Temeer doordat er ook by de afdeling gieterij moeilykheden zyn met de afzet, zouden enige hon derden werknemers op korte termyn dienen af te vloeien. Er is nog geen aanvraag voor ontslag ingediend. Ge zocht wordt naar mogeiykheden d® werknemers voor wie by Werkspoor in de naaste toekomst geen plaats is, geplaatst te krygen by andere be drijven. Daarby wordt in de eerst® plaats gedacht aan bedrijven binnen het verband van de Verenigde Mo- torenfabrieken, waarvan Werkspoor deel uitmaakt. By de afvloeiing van werknemers wordt gedacht aan ver vroegde pensionering van de oude ren. Qok worden de mogeiykheden van de arbeidtydverkortlng onder zocht. Het GewesteMjk Arbeids bureau in Utrecht heeft contacten opgenomen met metaalbedrijven in de provincie om te polsen in hoe verre er mogeUjkheden bestaan een deel van de werknemers over te ne men. By inventum in Bilthoven ver klaarde directeur F. Bronsing, dat de principiële bereidheid er wel is. maar het nooit om grote aantallen kan gaan en dat er alleen plaats is voor serieuze vakmensen. By de NV .Werkspoor Is ongeveer 2500 man personeel ln dienst. Naar verluidt zouden hiervan ongeveer zeshonderd werknemers moeten af vloeien. Men moet echter tn aan merking nemen, dat daarvan al een deel door pensionering cal afvloeien. Daarnaast zullen de contraeten met buitenlandse arbeiders niet mee» worden verlengd. Neemt men dit In ogenschouw dan zullen er ruim 200 Nederlandse werknemers overbiyven, die by een ander bedrijf moeten pro beren aan de slag te komen. Vrijdag is voor den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, o.a. behandeld een beroep van N. Messchaert Snellen van een besluit van Burgemeester en Wethouders van Leiden, waarbij aan hem de vergun ning is gexceigerd tot oprich ting van een magazijn van beenderen in het perceel aan de Apothekersdijk Wijk 6, no. 13 (thans no. 4). In de volgende week zul len de Gebroeders Daven port binnen Leiden eene voorstelling geven van hunne kunstverrichtingen, die aan het wonderbaarlijke grenzen, naar hetgeen in binnen- en buitenlandsche dagbladen daaromtrent wordt medege deeld.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1