werken op een iariio England Britain Radio H "Apb*** fj tfHt lO lUrtSL'fry"" Radio City - .itWJJAU UK'iUÜÜK latjfe 24 november zal Radio 390 als eerste Engelse piratenzender voor de rechter komen, gedagvaard wegens orerien zonder vergunning. Hiermee bindt de Britse P.T.T. de strijd aan tegen de zenders op forten, zoals ook io-City er een is. Deze rechtszaak staat los van de aangekondigde wetten tegen piratenzenders, welke nog in parlement moeten worden behandeld. Na onze reportage over piratenzenders op 6 augustus j.l. stellen wij uwere zenders aan u voor, terwijl we ook een indruk pogen te geven van het leven aan boord van de varende Ier Radio 270. CR het algemeen heerst er een totaal verkeerde indruk -er wat er zoal aan boord van een radioschip gebeurt, li denkt men, dat zowel de bemanning als de disc-jockeys »le dag in de zon liggen, de disc-jockeys doen af en toe ;ens even gen show van een paar uur, maar die paar jes aan elkaar praten is toch óók maar kinderwerk. Om l juiste indruk te geven wat er omgaat aan boord van .radiopiraat" en wat iedereen de hele dag doet heb ik dagen doorgebracht op de oude Scheveningse logger aan 7", waar Radio 270 gevestigd is. 0|jige vaste tijden aan boord ,et schip zijn de uren waar- Niftbeten, geluncht en getead n maar voor de rest hoeft "jan geregelde werktijden niet ken. De eersten, die 's mor- hun taak beginnen zijn de itechnici, die om zes uur op- mde generatoren aanzetten en «•der tot 's nachts 1 uur pa- hoeten zijn. Dus met z'n £jj 19 uur per dag in dienst! ferkoppige bemanning van hip is zelfs 24 uur per dag I, want op de Oceaan wordt le dag en de hele nacht Sorgekomen, waar men pas dat het schip op drift was, len al haast op de kust zat, »n bij 270 in ieder geval jmen. De disc jockeys zijn et algemeen ook 19 uur per [schikbaar, ook als zij niet ucht zijn, zijn ze actief be- Jmmail wordt beantwoord, tion spots worden voorbe- 's nachts na 1 uur, worden ots opgenomen en eventueel mercials op de'band ge- ïrig heb ik de dagtaak ge- 1 Dennis the Menace, een fiiër, die zich tot de populair- Jcjockeys van het schip ■kenen. "Piennis' eerste show, die voor de huisvrouwen, gaat 's mor gens .om negen uur de lucht in en er wordt dan natuurlijk van hem verwacht dat hij op frisse vlotte wijze zijn programma presenteert. Om ongeveer tien voor negen wordt Dennis door de kok. de drukste man aan boord, gewekt en om vijf voor negen zit hij aan zijn ham and eggs. Om precies 2 mi nuten over negen zit hii dan aan de knoppen en zijn stem klinkt fris hoewel hij hoogstens vijf uur slaap heeft gehad, De eerste show, the Ladies Modern Music Show, duurt tot twaalf uur en tot die tijd heeft Dennis geen minuut rust. Want de discjockeys aan boord hebben niet de beschikking over een tech nicus, die de plaatjes netjes op tijd opzet en de commercials en de jingles invoegt. Zij zijn tijdens de shows geheel op zichzelf aange wezen. Hiervoor hebben ze de be schikking over twee zeevaste draaitafels, die hoe de zee ook te keer gaat altijd zorgen dat het ge luid perfect de huiskamer inrolt. Dan zijn er nog twee bandrecor ders, een rek met bandjes vol commercialst jingles en promo tion-spots voor de verschillende disc jockeys, een rek met onge veer honderd 45 toeren-platen en langspelers en tenslotte de grote schakelkast, waarop alle knoppen zitten voor het regelen van het ge luid, plus klok en microfoon. T~\ENNIS bespeelt al deze instru menten gelijk een pianist de toetsen van zijn piano, want als er maar één storende fout ge maakt wordt, dan rollen de vol gende dag de boze brieven binnen in de trant van „Moet dat nu echt?" Om 12 uur heeft Dennis twee uur rust en in die tijd luncht hij en doet hij even een tukje, want om twee uur gaat zijn vol gende show de lucht in. Na vier uur heeft hij dan voor lopig de tijd aan zichzelf, behal ve 's avonds een paar keer op het hele uur wanneer hij als nieuws lezer op het rooster staat. In de tussentijd w.ordt er t.v. gekeken, geschaakt of darts gespeeld. Als 's nachts om één uur de uitzen dingen besloten zijn,komt ieder een weer in aktie voor het opne men van een serie nieuwe spots om het publiek aan te moedigen naar een parlementslid te schrij ven, wanneer zij het niet eens zijn met de aangekondigde regerings maatregelen tegen de piratenzen ders. Vaak heeft dat opnemen een langdurig karakter omdat een be paalde tekst, als hij eenmaal op de band staat, toch niet zo goed door komt als wel verwacht werd, of omdat iemand zich verspreekt. Ik kan hier uit eigen ervaring over mee praten, omdat ik zelf tijdens mijn verblijf aan boord enkele commercials heb opgenomen voor de Radio 270 T-shirts, één verkeerd woord en het hele opnemen begint van voren af aan. Gemiddeld wordt het wel drie uur voor de op name reeks afgelopen is, dan dan wordt de inwendige mens nog even versterkt en daarna gaat iedereen pas naar bed. Geen wonder dat de discjockeys volgens een schema werken van één week aan boord, één week aan de wal. Maar ook al gaan de disc- jockeys naar de wal, dan wordt er toch nog een beroep op hen ge daan zich beschikbaar te houden voor verschillende avonden, die door 270 in enkele dancings gege ven worden en waar zij persoon lijk aanwezig dienen te zijn om de optredende orkesten te introduce ren en spelletjes te leiden. Het le ven van een d.j. is beslist geen zonnebaden en niets doen. maar meestal harder werken dan ieder van ons doet- T~\E bemanning heeft in verge- lijking met de disc jockeys op de kok na een rustiger leven. De kok kookt niet alleen de ver schillende maaltijden, maar zorgt ook op tijd voor koffie en thee en bovendien bedient hij iedereen aan tafel als een volleerd kelner. Na iedere maaltijd moet hij zijn voor bereidingen treffen v.oor de volgen de maaltijd en zodoende is de de hele dag druk bezig. Niemand aan boord gelooft eigenlijk dat de Engelse rege ring de plannen tot verbieden van uitzendingen van commerciële ra diozenders en/of medewerking daaraan in welke vorm dan ook, zal doorzetten. Maar mocht dat eventueel toch gebeuren dan zul len de meeste discjockeys naar Amerika, Canada of Australië emi greren om daar hun geluk te gaan beproeven. Radio 270 is de enige piraat, die werkelijk bewust actie voert tegen de regeringsplannen door meer dan tien keer per dag commercials uit te zendent waar in het standpunt van de piraten wordt uiteengezet. De directie verzond een open uit nodiging aan alle parlementsleden om eerst eens een bezoek aan een piratenschip te gaan brengen voor dat men er .over gaat praten. De eerste, die van deze gelegenheid gebruik maakte, was de schaduw- minister van posterijen. Dit was een zo opzienbarend gebeuren, dat zelfs de B.B.C. meekwam met een televisieteam om hier opnamen van te maken. Eerste piratentiveeling N juni 1966 ogende een lek station voor de Engelse jijn uitzendingen. Voor het ïi de geschiedenis van de k jzenders had een schip met Veerschillende tations aan -"ligplaats gekozen voor de an Essex: de stations Radio ld en Britain Radio. Over stations vertellen directeur A E. Vick en Radio Eng- li lands chef d.j. Ron O'Quinn ons meer. Radio England is een station met een duidelijk Amerikaanse inslag. Met het schip kwamen uit Ameri ka negen disc jockeys mee wier Amerikaans-Engels 24 uur per dag uit de luidsprekers schalt. Ra dio England is het enige piraten- station, dat regelmatig met de laatste Amerikaanse hits in de 'MTHEOFFICEOFTHE MANAGING DIRECTOR ui TfctM/ks al MjÜ/f*** BRITAIN RADIO 355m The Hsllmerfc of Quality Listening Radio england 227m Your Much Mor» Muaic Station 110 kilowattLocated off Harwich Continental Tranemittere lucht is. En tenslotte natuurlijk die afschuwelijke Batmanjingles, die het station al de bijnaam heb ben bezorgd van .The Bad Station" (bad slecht). Al dit Amerikaan se gedoe heeft tot gevolg gehc.d, dat het aanvankelijk zeer populaire station nu duidelijk weer bergaf waarts gaat. Algemeen heerst de mening bij de andere stations, dat Radio England de eigen glazen heeft ingegooid. Met deze stelling is programmadi recteur en oud-Caroline d.j. Ron O'Quinn het niet eens. Volgens hem is de populariteit van Eng land nog steeds groeiende en is het Amerikaanse karakter van het station, dat eens iets anders wilde brengen, beslist geslaagd te noe men. Tijdens een verblijf in Enge land hoorde ik evenwel maar heel weinig mensen, die graag naar England luisterden. De reden: het station probeert veel te veel Amerikaans te zijn en er wordt veel te veel gepraat tussen de pla- De oorspronkelijke bedoeling vqji twee zenders op één schip is ge weest een zo groot mogelijk pu bliek te bereiken, zo vertelt ons de programmadirecteur van Britain Radio, Phil Martin. Zendt Radio England 24 uur per dag top 40 pla ten uit, daartegenover stelt Bri tain Radio 24 uur per dag lichte- en showmuziek. De Britain Radio formule kan een succes genoemd worden, wat blijkt uit de vele fan mail. RADIO England/Britain Radio is gesticht door Britse, Cana- deze en Amerikaanse zakenlieden, die wel toekomst zagen in commer ciële radio in Engeland. In Flori da werd een voormalig Ameri kaans marineschip, de Olga Pa tricia, aangekocht en omgebouwd tot radioschip. Het schip is uitgerust met de sterkste zender van alle piraten nl. Een piraat beroofd 55.000 watt (Radio 270 10.000i Ra dio London en Radio Caroline 50.000, Radio City 20.000), en is daardoor in heel Engeland en een groot gedeelte van West-Europa uitstekend te ontvangen. Er zijn vanzelfsprekend twee stu dio's aan boord, die uitgerust zijn met twee draaitafels. Een bijzonder apparaat is de „Ca- roussel", welke werkt volgens het juke box principe, maar inplaats van platen tapes produceert. Een druk op de knop is dus voldoende om een jingle of commerciële spot af te spelen. De inrichting van beide studio's kostte ongeveer 600.000,-. ZOWEL William Vick als Ron O'Quinn als Phil Martin gelo ven nog niet erg in de plannen van de Engelse regering om de pi ratenzenders te verbieden. William Vick vindt dat zijn maatschappij dat wel heel duidelijk heeft laten merken door ondanks de eerste ge ruchten over een wet toch met het station te starten. En volgens hem zal er ook wel een weg gevonden worden om. als deze wet er even tueel wel komt, toch met de uit zendingen door te gaan. Met nadruk herinneren de direc teur en de programma-directeuren aan de vreemde situatie, die er in Engeland bestaat: legale t.v. in heel het land en commerciële lega le radio op het eiland Man. Op 24 juli j.l. was er nog een groot feest in London H'lton, waar vele pro minente zakenlieden en topsterren aanwezig waren om het feit van „24 uur radio per dag" te vieren. „Daar is wel heel duidelijk geble ken, dat niet alleen wij. maar alle piraten in een bestaande behoefte aan commerciële radio voorzien" Reportage JACQUES DE RHOTER TAE Britse piratenzender, die de laatste maanden het meest in de publieke belangstelling heeft gestaan, is zonder enige twijfel Radio City. Die onverwachte belangstelling was te wijten aan twee minder prettige gebeurtenissen: de overval op het station waarbij de apparatuur grondig vernield werd en één dag later, op 21 juni, de moord op directeur Reg Calvert. Al deze gebeurtenissen worden door de tegenwoordige directrice Mrs. Dorthy Calvert en chef d.j. Tom Edwards liever niet opgehaald. Wel geven zij graag informaties van plezieriger aard over hun station. Zoals Veronica „Het station waar muziek in zit" heet, is Radio Ci ty „The Tower of Power", de to ren van kracht. Het station, dat in mei 1964 werd opgericht door een van de kleurrijkste figuren in het Engelse muziek- en politieke leven, „Swinging" Lord Sutch, is nu al meer dan twee jaar beter bekend als radio City. Het is gevestigd op een oud Brits mari ne fort in de Theemsmonding. Het Shivering Sands Fort werd na de tweede wereldoorlog verlaten en evenals twee andere forten enige jaren geleden bezet door de ra diopiraten. Tom Edwards verze kert mij, dat het geweldig is om aan boord van een fort te wer ken en ook zijn zeven collega- discjockeys zijn die mening toe gedaan. Het werken aan boord van een fort lijkt in ieder geval veel rustiger en gemakkelijker dan het werken aan boord van een achip# dat voortdurend door de r\at Radio City sinds lange tijd al zeer populair is in Neder land wordt wel bewezen door het feit, dat er 75 tot 100 verzoeken uit de Nederlandse kustplaatsen binnen komen voor het enige ver- zoekplatenpro gramma in Enge land, waarin uitsluitend de platen van de Beatles en Rolling Stones gedraaid worden. „Five by Four". Verder is Radio City ook het eni ge station, waaraan geregeld door een Nederlandse d j. wordt mee gewerkt: de Schiedammer Martin Groen, your Dutch d.j. Radio Ve ronica is voor Tom Edwards geen onbekend station, want hij slaakt de verzuchting: „Hadden wij ook maar vrouwelijke d.j.'s, net als zij!" Hij luistert regelmatig naar de Nederlandse zender om te ho ren hoe de Engelse platen daar genoteerd staan. Vele piratenzenders besteden te genwoordig grote sommen om discjockeys naar Amerika te sturen. Zij zenden iedere avond een verslag uit over de gebeurte nissen. Radio City kan gezien wor den als het station, dat deze he le beweging gestart is. Toen de Beatleplaat ,.Daytripper" nauwe lijks enkele uren van de persen was werd deze plaat al op City geïntroduceerd: een wereldpremi ère. Uit de platenstudio werd de plaat met een supersnelle sport wagen naar een gereedstaande he likopter vervoerd, en de wentel wiek deed de reet van het werk. Radio City is een van de weinige piraten stat ions, die voor de eigen radio-programma's adverteert. In de New Musical Expres, één van de grootste Engelse muziekbladen verschijnt iedere week een ad vertentie met de opwekking vooral een plaatje aan te vragen bij ,,The request station of the Nation". TToewel het hij Radio City be- kend is, dat men vel« fans heeft op het continent werd er niet overwogen een programma voor het continent te gaan uitzenden. Continentale groepen worden even eens hoogst zelden gedraaid. Wel werd kortgeleden de plaat „The life I live" van de Haagse Q '05 gedraaid, maar dat was alleen maar ter ere van hun bezoek aan het station enige maanden gele den. Nee, dan komen de Britse groepen en met name de Fortu nes beter aan hun trekken. De ook in Nederland zeer populaire Fortunes werden nl. gemanaged door Reg Calvert. Oud City d.j. Dennis Straney, tegenwoordig Ra dio 270. vertelde mij het volgende verbaal over Reg en de Fortunes. Zodra er een nieuwe plaat van de Fortunes van de persen kwam moest die ieder heel uur gedraaid worden voor het nieuws, verder steeg de plaat de eerste week na uitkomst gelijk naar de 15e plaats in de hitparade, de tweede week viel hij terug naar 28, de derde week weer terug naar 15 om ten slotte de vierde week op de eer ste plaats te belanden! ïyTrs. Dorothy Calvert ziet nog -L'-'-niet, dat de piraten uit de lucht moeten verdwijnen. Maar de luisteraars die eerst ac tief waren in de Radio City Club zijn niet zulke actieve verdedigers van het station meer als toen de club nog in leven was. Toch, zegt Dorothy Calvert. zullen wij door gaan tot het bittere einde. En ik herinner hierbij aan het feit, dat Reg Calvert ruim een jaar gele den en onderzeeër heeft gekocht om een eventuele wet te ontdui ken.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9