Gewetensnood in Ermelo PLICHT WEL OF NIET INENTEN? „Ingrijpen is duivels" Jr. Adams vrijgelaten in zijn beslissing Aidit zou Soekarno op de staatsgreep hebben voorbereid n HAAG AGENI PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 8 Olgp Riim twee jaar geleden, op 31 maart 1964, maakte een militai re staatsgreep in Brazilië een emue aan het wanbeheer van presi dent Goulart. Maar intussen is het veelbelovende bestuur van maar schalk Castelo Branco eveneens op een teleurstelling uitgelopen, in die mate zelfs, dat er bijna geen groep der bevolking is of zij heeft reden zich over Branco's regime te bekla gen. Castelo Branco's belangrijkste tegenstander, oud-gouverneur Lacer- da, noemde hem zelfs „een verrader, die van de revolutie van 1964 een mislukking en van Brazilië een ar menhuis heeft gemaakt". En hij eist: onmiddellijke vrije verkiezingen, ra dicale verandering in de ruineuze po litiek op financieel en economisch ge bied en tenslotte al komt Lacerda zelf uit de conservatieve hoek di recte invoering van de landhervor ming- Maar niet alleen Lacerda is tegenstander van Branco's beleid, hy is slechts een van de weinige over gebleven woordvoerders van formaat. Arbeiders en middenstand zijn voor al gekant tegen de inflatie, die een sterke vermindering van hun in komsten betekent; de ondernemers zyn beducht voor Branco's experi menten, die financiën en economie ondermijnen; intellectuelen en stu denten zijn verbitterd over de groei ende onvrijheid. Ook in de (rJc.) geestelijkheid is oppositie ontstaan en er zijn kerkelijke leidslieden, onder wie zelfs bisschoppen, die zich ver plicht hebben gevoeld party te kiezen voor opstandige studenten en arbei ders. Daarby speelt een rol, dat de r.k. kerk in Zuid-Amerika hier en daar is afgestapt van haar traditio nele steun aan de vermogenden en, wat Brazilië betreft, zich bewust is geworden van de schrikbarende nood onder de 23 miljoen inwoners van het armeiyke noordoosten, die nog steeds gebukt gaan onder de misère van een volkomen verouderd feodalisme. Vooral de aartsbisschop van Olinda en Refice, Dom Helder Camara, heeft zich een grote naam verworden als verdediger van de sociaal mlsdeelden, waarvoor hy zich scheldwoorden als communist en volksmenner moet ge troosten. Voor Castelo Branco moet die kerkeiyke kritiek op zyn beleid ongetwyfeld zwaar wegen, maar zwaarder nog weegt het feit, dat er zelfs in militaire kringen vele stem men zyn opgegaan, die zich kritisch over hem hebben uitgelaten. En on der die militaire opposanten bevin den zich enige maarschalken, die hem trouw terzyde stonden, toen hy in 1964 zyn greep naar de macht deed en Goulart terzyde schoof. De resultaten van Branco's bestuur ach ten zy echter van die aard. dat zy niets meer van hem willen weten. Is Branco nu het type van de ge boren tiran? Het antwoord moet ontkennend luiden. Hy was zeker met de beste bedoelingen bezield, maar is vooral geschrokken van het succes van de oppositie by de gou verneursverkiezingen in oktober vo rig jaar. Dat was voor deze man een bittere teleurstelling, waarop hy ant woordde met allerlei maatregelen tot breideling van de macht en invloed van hen, die hy ziet als tegenstanders van „de revolutie". Die wending naar de dictatoriale sfeer vloeit by hem dus niet voort uit hevige machtsbe geerte. maar uit diepe plichtsbetrach ting. Hy voelt zich geroepen om in maart van het volgend jaar, wanneer hy volgens belofte dient heen te gaan, aan zyn intussen gekozen op volger maarschalk Artur da Costa e Silva een „oppositievrye" regering over te dragen. Costa zal immers niet over de wapens van de uitzonderings toestand dus vooral de decreten kunnen beschikken en staat boven dien bekend als een man, die heel wat soepeler moet zyn dan de te genwoordige president. Reden temeer voor laatstgenoemde om, nu er nog gelegenheid voor is, de .revolutie van 1964" te consolideren door het uit schakelen van opposanten. Maar Branco ziet over het hoofd, dat zyn methoden een averechtse werking hebben. Zo noemt het gehele volk de dezer dagen gekozen Costa e Silva „een geprefabriceerde president;" zyn verkiezing stond van tevoren vast, omdat er geen tegenkandidaat was en de stemmen van de regerings party Arena by voorbaat een gun stige uitslag garandeerden. Om die reden onthield de oppositie zich van stemming. En wanneer op 15 novem ber a.s. nieuwe verkiezingen voor de Kamer van Afgevaardigden en voor een derde deel van de Senaat worden gehouden, dan zal. zo vreest men, de vryheid van die verkiezingen in die mate door Branco's decreten zyn be snoeid, dat er niet meer gesproken kan worden van een werkeiyk-demo- cratische gang naar de stembus. Voorts krijgt het parlement op 1 de cember 'n nieuwe grondwet voorge- gelegd, maar wat is de waarde van de aanvaarding met een grote meerder heid als men weet, dat Branco iedere opppo6ant voor tien Jaar van zyn politieke rechten kan ontheffen? In tussen hoopt Brazilië, dat de nieuwe president een gematigder koers zal varen. Vermoedeiyk zal hy beginnen met enige weinig geliefde ministers te ontslaan en een dam op te werpen tegen de invloed van buitenlands, vooral Noordamerikaans kapitaal, dat gretig gebruik maakt, van de in flatie om Braziliaanse bedrijven op te kopen. Overigens heeft Costa e Sil va zich op allerlei punten nog niet duideiyk uitgesproken, maar velen zien in hem toch een „kleiner ge vaar" dan in de huidige functionaris Branco. (Van onze Amersfoortse correspondent) De vijf poliogevallen die in en om het Veluwse dorp Elspeet zijn geconstateerd, hebben heel wat beroering teweeg gebracht. Op straat vormen zich groepjes mensen, die de biljetten bespreken, die het gemeentebestuur van Ermelo heeft opgeplakt en uitgedeeld. De religieuze bezwaren, die een groot gedeelte van de bevolking tegen preventieve inenting heeft, zijn het directe onderwerp van gesprek. Talrijke ouders, parochianen van ds. C. Wisse, predikant van de gereformeerde gemeente, gaan gebukt onder gewetensnood. maatregel ziet. De voorzitter van het gereformeerd schoolbestuur, ds. C. Wisse, heeft dezer dagen gesproken met artsen, vertegenwoordigers van het gemeentebestuur en van het mi nisterie van Volksgezondheid. Zonder resultaat. De predikant biyft volhar den in zyn eenmaal ingenomen, prin cipiële standpunt. Hy weigert ieder commentaar met de woorden: .Alles wat er te zeggen valt, ls al gezegd, dat moet nu toch wel duldeiyk zyn". „Weinig tact" Een ander lid van het schoolbe stuur vindt de oproep van burge meester niet getuigen van veel tact. Hy meent, dat het gemeentebestuur poogt een sfeer van paniek in El- speelt teweeg te brengen, om zo de „goddeloze plannen" door te zetten. Volgens hem is het middel van de circulaire nog erger dan de kwaal. Inenting is een directe menseiyke in- Aan de ene kant is er de opvatting, 'a zondags van de kansel klinkt, dat rampen, ziekten en ongelukken God komen en dat men zich daartegen niet te verzetten heeft. Aan de andere kant is er nu het drei gende gevaar, dat niet ingeënte kin deren en volwassenen ook besmet kunnen worden met het polio-ver wekkende virus. Prikken is in elk geval taboe. Die ingreep wordt door de volgelingen van ds. Wisse zondermeer veroordeeld, een mens werkeUJk ziek is, mag dokter wel te hulp schieten, maar gezond mens dient vertrouwen te hebben, dat de virus aan hem voorby gaat. Gebeurt dat niet, dan heeft God dat zo gewild. Dan mag echter wel ingegrepen worden. Om het de gewetensbezwaarden nu wat gemakkeiyker te maken, tracht men preventieve maatregelen te treffen door het gebruik van suikerklontjes, waarop een paar druppels van het vaccin van Sabin, dezelfde preven tieve uitwerking hebben als een in jectie. Maar ook deze methode kan geen genade vinden in de ogen van velen. Het principe biyft hetzelfde zo zegt men. Discussie Toch zyn er mensen, die de orale wyze niet meteen overboord gooien het disputabel stellen. Het begint op te lyken, dat in Elspeet en o geving. inzake de voorkoming een polio-explosie, de meningen ïyn- recht tegenover elkaar komen staan. De dringende oproep, die bur gemeester Langman van Ermelo in Elspeet huis-aan-huls heeft laten be zorgen, wordt in de wind geslagen door het schoolbestuur van de gere formeerde gemeente, terwyi het be stuur van de hervormde school het als een verstandige en onvermydeiyke Geen politie in commissie-Enschede (Van onze parlementaire redactie) De ministers Verdaan (Binnen landse Zaken) en Samkalden (Justi tie) vinden het niet nodig een oud politiefunctionaris op te nemen i commissie-Enschede, die zich ander meer een oordeel moet vormen over de controverse tussen de Amster damse burgemeester, mr. Can Hall, en de vroegere hoofdcommissaris, de heer Van der Molen. Minister Ver dam. oud-lid van de commissie, vindt het genoeg dat de commissie de be voegdheid heeft om deskundigen en anderen te raadplegen die ze meent nodig te hebben. Hy zegt dat in ant woord op vragen van het liberale Tweede-Kamer-Ud mr. Geertsema, Literaire prijs aan Hamelink Wolkers en Vestdijk In Rotterdam zyn gisteravond lite raire prijzen uitgereikt aan Jacques Hamelink voor zyn boek „Het plant aardig bewind", Jan Wolkera „Terug naar Oegstgeest" en Slmon Vestdyk voor „Het genadeschot". De toekenning van deze prijzen hiCt gevolg van een Zuidnederlands referendum over de Noordnederland se roman 1964-1966, uitgeschreven door de conferentie van de Neder landse Letteren in 1965. Een college van 20 Vlaamse criticd, letterkundi gen en bibliothecarissen kreeg het verzoek uit de Noor dnederlandse romanprodutotie van de Jaren 1964, 1965 en 1966 de beste te kiezen. Er werden stemmen uitgebracht op 32 titels. Julien Kuypers, de Belgische voor zitter van de 16de algemene confe rentie der Nederlandse Letteren, die gisteren en vandaag in Rotterdam in „De Doelen" gehouden wordt, heeft gisteravond de pry zen aan de be kroonden uitgereikt na de opvoering van twee eenacters van Otto Dyk in het Piccolo-theater. Vervolg van pag. I Het Tweede-Kamerlid van de Boerenpartij en tevens hoofdbe stuurslid van deze partij, de heer E- J. Harmsen. deelde gister avond mee. dat het hoofdbestuur van deze partij de heer Adams geheel heeft vrijgelaten in zijn keuze en geen enkele pressie op hem heeft uitgeoefend. Of ir. Adams in het vervolg de hoofdartikelen in het officiële orgaan van de Boerenpartij, De Vrije Boer, zal blijven schrijven, staat nog niet vast. De heer Harmsen vertelde verder komen dat de heer Adams volgens nog dat het hoofdbestuur een brief had verzonden aan ir. Stam. waarin hem verzocht werd zich uit de party terug te trekken. „WU hebben dit gedaan" aldus de heer Harmsen, „omdat Ir. Stam nog steeds niet be dankt heeft als Ud van de party. „WU hebben de heer Adams niet willen dwingen, maar wij hebben hem wel gewezen op de moeilUkheden die zyn senatorschap mei zich mee zou kunnen brengen", aldus de heer Harmsen. Het hoofdbestuur heeft wel de heer Gerkens, raadslid in Bussum, ver zocht ontslag te nemen, omdat hij ;r N.S.B.-verleden heeft. De uiterst kortstondige periode dat heer Adams de Boerenparty in de Eerste Kamer heeft vertegenwoor digd, heeft de party weinig goed ge daan. De heer Adams wiens kandidatuur alleen al een storm van verontwaar diging had ontketend bereikte niet temin onbelemmerd de senaat. De commissie voor de geloofsbrieven had het tribunaal besluit waarby de heer Adams onder meer voor 10 Jaar uit 't kiesrecht was ontzet nog eens be studeerd en was tot de conclusie ge- ADVERTENTIE BONT VAN DE VAKMAN BONT IN PERFECTIE BONT met I BEHAAGLIJKHEID en CHARME de wet gerecntigi was in het college zitting te nemen. Maar op prinsjesdag al hy had de eed nauweiyks afgelegd begon het rumoer opnieuw en met een ge ladenheid, die men in de Eerste Ka mer voor onmogeiyk had gehouden, senator Baas onthulde de kamer hoe de heer Adams hem in de oorlog nad voorgehouden „lk zal zorgen dat jy wordt gedeporteerd". In de kof fiekamer probeerde de boer de be schuldigingen met een scheldparty te weerleggen, waarop de heer Baas hem een blauw oog sloeg. Daarmee was de kwestie-Adams met al zyn emoties en verontwaardiging de we reld in geslagen. De Boerenparty trilde op haar grondvesten. Overal in het land schreven boze boeren-afge- vaardlgden verontwaardigde brieven aan het hoofdbestuur. Links en rechts bedankten leden. In Haa-r lem werd een noodraad in het leven geroepen die zuivering, democratise ring en beëindiging van de „Koekoek- cultus" van de party wilde. Een voor aanstaand lid v. d. Boerenparty, ir. W .Stam, bedankte en begon met plannen voor een party die de rol van de Boerenparty kan overnemen Toen de heer Adams in de Eerste Kamer in een rancuneus betoog de beschuldigingen ontweek en in sinuaties en beschuldigingen deed aan het adres van anderen, keerde het hele college zyn fractiegenoot Incluis zich unaniem tegen hem. Het werd hem scherp te verstaan ge geven dat men niets met hem te ma ken wilde hebbïn en dat hy beter kon verdwynen. Dat gaat nu gebeuren. De moei lijkheden in de Boerenpartij zyn daarmee overigens allerminst opge lost. greep in het beleid van de Aller hoogste. Of dat nu geschiedt via een prik of via een suikerklontje, biyft hem lood om oud yzer. Het is iets, waarin de duivel de hand heeft, omdat ook het boze gif L.S.D., door suikerklontjes wordt toegediend. Het schoolbestuur wil de ouders van de schoolgaande kinderen met klem vragen geen medewerking te verle nen aan de plannen van het gemeen- bestuur. Men speelt met de gedachte, dat dit zal geschieden via een circu laire, die in Elspeet huis-aan-huls zal moeten worden bezorgd en waarin het schoolbestuur de ouders zal wy- op de gevaren van de entstof. Nuttig Heel anders tegenover dit onder werp staat het schoolhoofd van de hervormde school, de heer C. de Rui ter, die inenting nodig èn nuttig vindt. Hy zei zich te kunnen inden ken. dat er in Elspeet religieuze be zwaren bestaan, maar dat het gezon de verstand niet mag worden opgeof ferd aan blinde orthodoxie. De heer De Ruiter is altyd voorstander ge weest van hygiëne op de school. Het nieuws van de polio-uitbarsting heeft biykbaar overal in het land beroe ring gewekt, behalve in Elspeet zelf. Enkele bewoners vertelden, dat de angst voor de prik niet alleen voort vloeit uit religieuze bezwaren, maar dat er in Elspeet veel gevallen be kend zyn van ingeënte kinderen, die er debiel of slechter van geworden zyn. „We kunnen deze kinderen aan- wyzen, die na zo'n prik niet meer zo floreren als vroeger", zo zegt men. Geen wonder, dat velen daar nu zeg gen: daar waag ik myn kinderen niet aan. De religieuze bezwaren komen op de tweede plaats, zo menen een paar inwoners. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedle „De dame uit Maxim", 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Jeugdconcerten MIJ De Indonesische president Soe karno heeft destyds een brief geac cepteerd van de chef van de Indone sische communistische party, Aidit. waarin hem werd meegedeeld hoe een plan voor een pro-communistische staatsgreep uitgevoerd zou moeten worden, zo heeft een getuige by het proces tegen dr. Soebandrio gisteren verklaard. De getuige in het, proces tegen de voormalige minister van Buiten- Nieuwe assistent van Erhard is nazi geweest Een vriend van Albert Pfitzer, de lan die aan het hoofd komt van de bondskanseiarij van Ludwig Erhard, heeft onthuld dat Pfitzer, een 54-ja- rige ambtenaar, lid is geweest van Hitlers NSDAP. De zegsman deed de onthulling terwyi het ministerie van Binnen landse Zaken bezig is met een rou tine-onderzoek van de antecedenten Pfitzer. Er zyn geen aanwyzin- gen dat de onthulling een benoe ming van Pfitzer ln de weg zal staan. Hoewel Erhard Pfitzer maandag heeft benoemd tot staatssecretaris, is de benoeming nog niet officieel be krachtigd door president Lilbke, Dit heeft geleld tot de veronderstelling dat het onderzoek naar het verleden Pfitzer vry diep gaat om te voorkomen dat Oost-Duitsland po litieke munt zal slaan uit de benoe ming. De post die Pfitzer zal bezetten ls onder Adenauer in handen van laoudse Zaken vertelde dat Aidit Soe karno de brief begin oktober heeft overhandigd, by of vlak na de po ging tot staatsgreep van de com munisten. In de brief werd Soekarno gezegd dat hy de poging niet moest veroordelen. De getuige was Kartono Kadri, de voormalige derde man by de Indone sische centrale inlichtingendienst die door Soebandrio werd geleid. Onmiddeliyk nadat Kadri ver klaarde dat de brief was verbrand omdat zy op Soekarno betrekking had gehad, hield het openbaar mi nisterie op met het stellen van vra gen over Soekarno. Heit bestaan van de brief lyfct er op te wijzen diait Soekarno inderdaad betrokken is geweest bij het machts spel van vorig jaar toen de commu nistische party zes vooraanstaande rechts georiënteerde generaals ver moordde. Deze generaals hadden zich verzet tegen de pro-communistische politiek van Soekarno. De communistische partij heeft al tyd beweerd dat de raad van gene raals heeft getracht Soekarno af te zetten en dat de party de president heeft willen beschermen. Soebandrio heeft tot dusverre het bestaan van de raad van generaals niet kunnen bewijzen. Hans Globke schrijver van *n com mentaar op de Neurenberger ras senwetten, toen hy ambtenaar was op Binnenlandse Zaken onder Hit- Ier. De zegsman zei dat Pfitzer een aantal Jaren partylid is geweest zon der actief te zyn. Reeds voor het uitbreken van de tweede wereldoor log zou hy zyn lidmaatschap hebben opgezegd. Pfitzer is de opvolger van de 71- jarige Westrick die ontslag heeft ge nomen na vyftlen jaar lang topad- MET EEN ENKEL WOORD Post voor Suriname zoek Een postzak, die op 20 augustus per vlieg tuig van Nederland naar Suriname werd verzonden is zoekgeraakt. De zak, waarin een groot aantal post wissels. drukproeven van zegels en aangetekende stukken zaten, is. zo neemt men aan, by een van de tus senlandingen in Europa per abuis uitgeladen. Onderzoek klacht De officier van Justitie in Den Haag heeft een on derzoek gelast naar de klacht we gens mishandeling door de Haagse politie, die de provo Berhard de Vries, gemeenteraadslid in Amster dam, by hem heeft ingediend. Het onderzoek zal worden ingesteld door de ryksrecherche. In zyn klacht be schuldigt De Vries de Haagse politie van welbewust opzettelijke mishan deling, als gevolg waarvan hy zich onder doktersbehandeling moest stel len. De mishandeling zou zich heb ben voorgedaan op Prinsjesdag in Den Haag. Waarschuwing De Amerikaanse free lance filmer André H. Carbe, die de Bayerische Rundfunk tv- opnamen heeft gemaakt over de provo's in Amsterdam, heeft gisteren duideiyke waarschuwing gekre- Bvan de vreemdelingendienst van de Amsterdamse politie. Hem is ge zegd dat hy vrijeiyk zyn beroep in Amsterdam mag uitoefenen, mits hy zich ln de toekomst wel eerst meldt bij de politie en er zorg voor draagt geen medewerking te verlenen ge wild of ongewild aan ordeversto ringen. Bodemkundige verongelukt Een Nederlandse bodemkundige. de 43- Jarlge J. C. Bree, is woensdag in Ne pal om het leven gekomen, doordat het hefschroefvliegtulg waarin hij zat. in bosachtig terrein ten zuid oosten van Kathmandoe verongeluk te. Ook de Amerikaanse piloot ver loor het leven. Beiden werkten voor een Amerikaanse hulpmissle. Nieuwtje bU passenafgifte Het be volkingsregister in Den Haag heeft een originele oplossing gevonden voor de omstandigheid, dat op nieu we passen en toeristenkaarten, die door de aanvragers niet persooniyk van het bevolkingsregister worden afgehaald, nog niet de handtekening van de aanvrager voorkomt. Iemand die zijn aangevraagd pas of toeris- tenkaart naar huis gezonden wil hebben, kan bij het aanvragen ervan zyn handtekening plaatsen op een speciaal daarvoor vervaardigde plak- zegel. Deze zegel zal naderhand op pas of kaaa-t worden geplakt en daar op komt dan nog het stempel van de gemeente. Dierenmishandeling Een functio naris die toezicht moet houden op 'n vuilnisstortplaats in Tegelen, is daar geconfronteerd met een geval van dierenmishandeling. Op de stort plaats vond hy een doos die met touwen was dichtgebonden. Hierin bevond zich een ongeveer 10 weken oude, levende hond. Trelnvertraging door vechtparty Tengevolge van een vechtparty heeft de trein tussen Dordrecht en Roosendaal gisteravond omstreeks 10 uur een vertraging van 32 minuten opgelopen. Drie reizigers van de trein en een koopvaardymatroos had den onenigheid gekregen tijdens de reis, hetgeen door de machinist werd bemerkt, doordat gebruik was ge maakt van de noodrem De machinist en de conducteur van de trein von den het niet verantwoord verder te rijden en waarschuwden via de baan- telefoon de politie in Lage Zwaluwe. Op het station werden de vier bek vechters van de trein gehaald BUITENLAND Straf Vele automobilisten die donderdagavond in Beiroet, de hoofdstad van Libanon, naar hun ge parkeerde wagens terugkeerden, be merkten daar tot hun schrik dat de banden leeg waren. Het bleek dat de politie dit gedaan had. Ze had een nieuwe straf uitgedacht voor auto mobilisten, die hun wagens parkeren op plaatsen waar dit verboden is. Patriottisme De Zuidafrikaanse senaat heeft aanbevolen op de scho len minstens eenmaal per week ty- dens een byeenkomst van alle leer krachten en leerlingen de vlag te hy- sen en het volkslied te zingen. In een motie wordt gezegd dat het aan beveling verdient „het ware patriot tisme onder de jeugd te bevorderen". Scheepje vergaan Een Brits vrachtschip heeft twee overlevenden opgepikt van een scheepje, dat vier dagen geleden met zesenveertig Cu banen aan boord in de orkaan Inez verging. De twee mannen bevonden zich, met de lyken van acht mede opvarenden op een vlot toen zy ge vonden werden. Het Cubaanse vaar tuig was een week geleden van Cuba getrokken, vermoedeiyk om asiel in de Verenigde Staten te zoeken. lle-zeriding. Spr dhr. J. Zljlatira, 10 u. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie van Jehovah's getuigen, 4 en 6.30 uur nam.; openbare lezing: 2.30 en 5 15 Oude Rijn 5: Baptistengem. Gem. Rapenburg 10: discussieavond „Ik wil vry zyn", f Steenschuur Steenschuur 6: Spiritistisch Genoot schap. Seance door mevr. Stam-Filmer. Waalse Kerk; Concert Llze Schoo, Han Kapaan en Theo ten Hooven. 8 uur nam. DINSDAG Aula Du RieuschoolVolle Evange lie-zending. Spr. dhr. F. Nlemeljer, 8 amer trouwz Ned. Gemeenten. tot heiligdom". 8 St. Antonlus Clubhuls. Biertapwed strijd. 2.30 uur nam Stadsgehoorzaal (Kleine zaal)Mode show Ver. van Hulsvrouwen. 2.30 uur Schouwburg: K. en O. Ned. Comedle „De dame uit Maxim", 8 uur nam. Hogewoerd 175: Dienstvergaderlng van Jehovah's getuigen, 7.25 uur nam. Universiteit: Aanvang studiecursus het Jaar 2000", 8 uur nam. Den Burcht Jocobazaal)K. en O.- filmclub 6 „Festival van Jonge Neder landse filmers", 8 uur nam. Pieterskerkhof 4a: Aanvang K en O- cursus Stofontwerpen en - bedrukken, 8 uur nam. Vliet 8: Aanvang K. en O.-cursus boetseren, 8 uur nam. StadsgehoorzaalAbonnementsconcert Residentie-orkest o.l.v. Willem van Ot- terloo. Solist Niklta Magaloff. 8 uur nam WOENSDAG Doopsgezinde Kerk: Avondgebed, 7.30 Haagweg 4: Aanvang K. en O.-i autotechniel beginners, 7.30 1 Rembrandt-lyceum: Aanvang K. en .-cursus schilderen, 8 uur nam. Schouwburg: Extra-voorstelling K. a O. Toneelgroep Studio biedt Mro- ;k-programma, 8 uur nam. Stadhuis (trouwkamer): Spreekuur sociale raadsvrouw, 46 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Dienstvergaderlng m Jehovah's getuigen, 7.25 uur nam. ADVERTENTIE Uit schuilkelder Prominenten uit het Westduitse kabinet en honde-r den functionarissen en parlementsle den zullen deze maand by wyze van oefening de Westduitse regering van uit een atoomkelder leiden. De by- zonderheden van oefening „Fallex 66" worden geheim gehouden. Hulp Zowel het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden als de Se naat hebben het wetsvoorstel inzake de gelden voor hulp aan het bui tenland goedgekeurd. Het totale be drag beloopt 2.940.000.000 dollar voor het fiscale jaar van 1 juli 1966 tot 30 Juni 1967. Het is het laagste be drag sinds 1957. Vliegende schotels De Ameri kaanse regering heeft een befaamd physicus, prof. Edward Condon van de universiteit van Colorado, benoemd tot hoofd van een nieuwe dienst die zich zal bezighouden met het bestu deren van het verschynsel „vliegende schotels". Commissie De Belgische rege ring heeft oud-minister Paul Meyers benoemd tot voorzitter van een nieu we commissie voor de verbetering van de betrekkingen tussen de Vlaamse en de Waalse gemeenschap pen in België. Uitgewezen Uruguay heeft twee leden van de Oostduitse handelsmis sie aangezegd dat zy binnen dertig dagen het land moeten hebben verla ten. Dinsdag werden vier Russische diplomaten uitgewezen, veertien da gen geleden moest de correspondent van Tass het land uit. Vrijgelaten Arthur Wilbraham, de Britse student die onverwacht vry gelaten werd uit een Oostduitse gevangenis, heeft vandaag by te rugkomst thuis verklaard dat hy door de communisten niet mishan deld werd. Wilbraham (29) Inde Brit se pers de Rode Pimpernel genoemd, zat slechts 11 maanden uit van een straf van vier jaar onder beschul diging dat hy geprobeerd had Oost duitsers het land uit te smokkelen. Van der Heijden: Ve cultatleve Crematie. I W. dc Zwijgerlaan 105 [J spreksavond, 8 uur nam. t Pieterskerkhof 4 a: Aanvanj 7.30 uur nan kersttafelverslering. 8 uilT VRIJDAG V De LakenhalReceptie 10 Nieuwenhulaen Conservenlj Oude Vest 13: Evangel! tengem. „Ecclesia" Pieterskerkhof 4aAanvi O.-cursus Japan» bloemsch|r. Rapenburg 10: Fllmav< sociëteit 't Venster „De MS het zesde geOuk" 8 uur n«jjj aquij' ter i tekenen «tl Rijnlandflat (Churohilll^ji ilng flat voor alleenstaan^ Ballet Irlna Or Jet de kar", 8.15 i BIOSCOPEN Luxor: „Hoe steel lk .1. Dagelijks 2.30, 7 .30. 4.45, 7 i - dag the i 9.15 i ir; zondag .Liefhebben", 18 f 7 en 9.15 4.45. 7 en 9.15 uur. Camera: „Houdt 18 Jaar. Dagelijks 2.30, 7 zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.151 t: „Een vreemdeling I o". a.l. DagelUks 2.30.1 zondag 2.30, 4.45, 7 anon: „Chinese China", a.l. Dagelijks 2.3 lur; zondag 2.15, 4.30, 7 WASSENAAR Astra: Vr| zaterdag 7 (Five miles to midnight), TENTOONSTELLINGl Academiegebouw: graflek-i Chavalit Soemprungsuk. Mae vrijdag 9 uur v.m.6 uuif 10 oktober). Boerhaavezalen (L. Vr<| kooreteeg 12): Tentoonstel^! rijen en tekeningen Gerard opend 2.30 5.30 en 7.30-f nam. (tot 23 oktober). De Lakenhal: Werken va te rik en Wout van Heusdez Legermuseum Pesthuis! nam, (behalve zaterdi dag). Rijksmuseum (8teenstraat 1): Dag. 10-1' dage 13-17 uur Rijksmuseum voor de f der natuurwetenschappen: <iu zond 1-4 uur Rijksmuseum van Oudheil voor de Eeuwigheid (EgyptL nlngen en schilderingen uit nale verzamelingen van Bel derland). Dagelijks 105 u 1—5 uur (Tot 10 oktober). »c Tastevln (Beestenmarkt P sch werk j" 30 uur nam 1 november). Avond- en nachtdienst deria] Geopend voor spoedelsendde Zulder Apot" tel. 23551 Zulder Apotheek, Lai Apotheek. De dienst van Apotheek f}- wordt op zondag 9 oktober ds gens 8 uur tot s avonds 22j] genomen door de Zulder Ap e De Oegstgeestse Apotheek1 Bh geen gehoor van uw specialist (of diens waarn op dokterstelefoon 22232. In weekeinde dokter no1 Bel 22 2 22 ZATERDAG OKTO) Frank Kooman, 14.30 uv heater voor de Jeugd: „B Kon. Schouwburg, 20.15 sche Comedle: première van Friedrlch Dürrenmal Diligentln, 20.15 uur, die: „Romeo en Julia". Frank Kooman, 20.15 1 poppencabaret: „Koning A 6Che Comedle: De Meteoi Frank Kooman, 14.30 theater voor de Jeugd: kacheltje". Kon. Schouwburg, 20.15 sche Comedle: „De Met"J Dlllgentla, 20.15 uur, die: „Romeo en Julia". MAANDAG 10 OKT< Kon. Schouwburg, 20.16 Rotterdams Toneel: „De dc handelsreiziger" van Arthur Dlllgentla, 20.15 uur: I Ettel Sussman, sopraan. Ai gel Géza Frld. St. Jacobuskerk, 20.15 u nblepremière werkt naar de filmnovelle Remarque. WOENSDAG 12 OKT( gelverschrikker". theater Kon. Schouwburg, 20.15 landse Comedle: _premlère uit Maxim" van Kurzaal, 20.15 i Gemeentemuseum, 20.15 toine Gerson Lohman.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 2