.EIDSCH DAGBLAD ADAMS TREEDT AF onds voor bezitsvorming noet sparen bevorderen JAMIN onderd miljoen van Sreedband-verkoop W y* ENTE EN BONUS Meer rijkssteun voor bouw eigen woningen Trein rijdt bus doormidden: 19 doden9 21 gewonden Koekoek verklaart in Assen: WERKLOOSHEID IETS GROTER Duizenden doden in Pakistan *ÊFsjMWi li teuwo marnota bij de Tweede Kamer ericht 1 maart 1860 ZATERDAG 8 OKTOBER 1966 No. 31993 "wmere i (Van onze parlementaire redactie) regering gaat het sparen en de bezitsvorming verder bevorderen door de instelling van een vormingsfonds. Een voorstel daartoe is bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt. zullen in de toekomst waardepapieren ku nnen kopen, waarop uit dit fonds een minimum- en een belastingvrije bonus worden uitgekeerd. sparen blijkt uit de spaarnota, die de ministers Veldkamp 'Sociale Za ken), Vondeling (Financiën), Den Uyl (Economische Zaken) en Bo- gaers (Volkshuisvesting) aan de Tweede Kamer hebben gezonden. Opvoering van de besparingen is no dig ten behoeve van de investerin gen van bedrijven, de woningbouw, de investeringen van de overheid en de verbetering van de betalingsba lans. Alleen indien in 1970 vier pro cent meer wordt gespaard dan in 1965, kan een bevredigende ontwik keling van de economie worden ver wacht. Minister Bogaers verklaarde ter gelegenheid van de indiening van de nota, dat het Nederlandse volk het zelf in de hand heeft, of volgend jaar 125.000 woningen kunnen wor den gebouwd. Alleen wanneer meer wordt gespaard kan een dergelijk aantal worden bereikt. Uit de nota blijkt, dat sinds 1960 minder is gesppaard dan in de perio de 2955 tot en met 1959. Daarentegen zijn sinds 1960 de particulieren be stedingen sneller toegenomen, ver geleken met de voorgaande periode en met het nationaal inkomen. fonds zal beschikken over de honderd miljoen gulden, die de g bij de verkoop van Breedband aan Hoogovens voor de bezits- g opzij heeft gelegd. Men kan vari de voordelen van het fonds •ren, wanneer men ouder is dan 21 jaar en jonger dan 59 jaar belastbaar inkomen heeft van niet meer dan f 15.000 per jaar. Waardepapieren zullen kunnen worden gekocht bij instellingen, nder spaarbanken, die door de minister van Sociale Zaken en gezondheid loorden aangewezen. De waardepapieren zullen een iale waarde hebben van f250. Zij zullen een looptijd hebben nminste tien en ten hoogste vijftien jaar. Gedurende deze i moet de koper bij de instelling, waarbij hij het stuk heeft t, elk jaar minstens 20 procent van de koopsom dus minstens gr spaarbrief) als extra besparing inleggen. resp. 5 pet, 10 pet of 15 pet van de koopprijs bij een termijn van vijf, tien of vijftien jaar. Voor de bonus en voor eventuele andere bijdragen geldt een maxi mum van f700 per persoon. Voor echtparen bedraagt dit maximum f 1.400, indien beide echtgenoten aan de regeling deelnemen. Dit bedrag is vrijgesteld van belastingen en socia le lasten. Nadere bijzonderheden zul len worden bekend gemaakt zodra de regeling door de beide kamers van de Staten-Generaal is aanvaard. Hoeveel waarde de regering toe kent aan een toeneming van het bezitsvormingsfonds biedt aan irder de volgende zekerheden, eerste plaats de uitbetaling koopsom voor de waarde-pa- en van de jaarlijkse bespa- vermeerderd met de rente aoppsom en bespparingen. In al zal de rente over de jaar- Bpaarbedragen minstens vyf bedragen. Indien de spaar- laarbij men spaart, een lagere reeft, wordt het verschil uit (itsvormingsfonds bijbetaald, het eind van de looptijd, wordt fen een belastingvrije bonus terd. Deze uitkering bedraagt ent van de koopsom en van irlijkse besparingen voor elk lar, met bovendien nog eens pcent extra. Bij een looptijd n jaar bedraagt de bonus dus jet plus 5 pet 25 pet van de In en de jaarlijkse besparin- [j 'n loopptijd van 15 jaar is (centage 35. By onderbreking I jaarlijkse besparingen wordt jus verminderd en vervalt de i van vyf procent. Spaareffecten bonusregelmg zal ook gel tor kopers van spaareffecten. peten zijn effecten in de zin e beschikking bijzondere be- jsinstellingen uit 1963. Voor- wordt, aan de kopers van jke spaareffecten een bonus 1 kennen als zy het stuk ge le een bepaalde tyd hebben louden. De bonus bedraagt 'EERBERICHT heerlijk rustig.... (Van onze \erkundige medewerker) ji Sonnevelds bekende liedje Jeerlijk rustig" is dit' week- geheel van toepassing op s^feer dat we krijgen. Er zal '■^opvullen van een oude de- 7 Ie boven Schotland maar /"'-minig wind zijn, maar het hken van een frisse lucht- n brengt met zich mee dat aanwezigheid van vochtige een vrij grote kans is op ne- f mist in de nacht en och- zwak front uit het westen rzaakt verder vandaag hier ja ar nog een regenbuitje, erg somber zijn wij ten en van deze neerslag niet \nd. gebieden waar het opklaart !e temperatuur 's middags 18 f graden worden, elders plus f 17 graden. Vermoedelijk f het pas ma/.ndag of dins- oat kouder. Vanochtend om Uur zat het noordoosten van ind het dikst in de mist. Op \eeste plaatsen kwam niet zicht voor dan vijftig tot erd meter, plaatselijk hier nog beneden. 9 OKTOBER op: 06.53 uur; onder: 18.00 u. Jh op: onder: 16.40 uur Igwater in Katwyk te 10.23 en 9 uur. gwater te 05.36 en 18.14 uur. oktober: hoogwater te 11.56 u.; prater te 07.25 en 19.52 uur). ring betekenis aan verbetering van individuele spaar- en winstdelings- regelingen en van het toekomstig j niveau van bedryfs- en onderne- j mingspensioenfonds- De aandacht van de bevolking zal voorts worden getrokken voor lenin gen die worden uitgegeven ter finan ciering van een aantal overheidsta- I I ken, met name taken van de gemeen- I I ten en de provincies. Deze stukken zullen op de beurs verhandelbaar zyn en er zullen ook kleine coupu res worden aangeboden. Onderzocht wordt of de storting op een of meer leningen in terrrnjnen mogelijk kan j v/orden gemaakt. Tenslotte ziet de regering in de 1 reeds aangekondigde maatregelen op j het gebied vam de woningfinancie- ring een belangryke stimulans tot verhoging van de besparingen. Spaarloon Opnieuw wyst de regering op de betekenis van het spaarloon. Zij ont houdt zich echter nog van een uitspraak over het loonbeleid voor volgend jaar. Verder hecht de rege- De minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Orde ning, drs. P. C. W- M. Bogaers, heeft de subsidieregeling voor de bouw van eigen woningen aan merkelijk gunstiger gemaakt door het aanbrengen van de volgende wijzigingen: De mogelykheid is geopend, dat de eerste eigenaar-bewoner het rykssubsidie naar verkiezing als bydrage ineens ontvangt, dan wel in de vorm van tien jaarlykse bij dragen: in het laatstgenoemde ge val zullen de lasten, die op een nieuwe eigen woning drukken de eerste tyd aanmerkelijk lichter zyn. Het subsidie is tydelyk met 1/3 verhoogd. De basisbedragen voor de stich- tingskostengrenzen, die voor de toekenning van subsidie gelden, zyn verhoogd met f 3000. De mogelykheid tot het verkrygen van een gemeentelyke garantie voor hypothecaire leningen tot 90 procent van de netto-stichtingskosten van een nieuwe eigen-woning blijft onverkort bestaan. De minister heeft de genoemde wy- zigingen in de subsidieregeling aan gebracht met het oog op de verbete ring van de kwaliteit van de nieuw bouw en de gestegen rentevoet. 1450.- Indien een eerste eigenaar-bewoner by toekenning van het subsidie het thans ingevoerde systeem van jaar lykse bijdragen kiest, dan bedraagt de eerste jaarlykse bydrage voor een woning in de A-categorie gemiddeld rond f 1450. Dit bedrag wordt een jaar na het betrekken van de nieuwe woning uitgekeerd. De volgende ne gen bydragen zyn telkenjare 1/10 ge deelte lager. Bij de vaststelling van de hoogte van de jaarlykse bijdrage is er rekening mee gehouden, dat daar over inkomstenbelasting moet worden betaald. De mogelykheid tot het verkrijgen van een jaarlijkse bydrage staat eveneens open voor degenen, die een woning verwerven, waarvoor sinds 1 januari 1966 de verklaring is afgege ven dat die woning voor rijkssubsidie in aanmerking komt. Indien die ver klaring vóór 1 oktober is verstrekt, wordt de jaarlijkse bydrage tot 3/4 gedeelte teruggebracht. Subsidie De verhoging van het subsidie houdt in, dat de bijdrage ineens voor een woning in de categorie A gemid deld van ruim f 3000 op ruim f 4000, is gebracht. Het lagere subsidie voor woningen in de categorie B is in dezelfde verhouding als dat voor de categorie A-woningen verhoogd. De verhoging geldt voor de bouw van eigen woningen, waarvoor na 1 okto ber 1966 van rykswege een verklaring worde afgegeven dat die woningen in beginsel voor subsidie in aanmerking komen. Aangezien de verhoging met name haar grondslag vindt in de huidige hoge rentestand, zal zy in beginsel slechts gelden tot 1 april 1967. Indien in de komende tyd de rente daalt, zal dan ook alleen reeds uit dien hoofde moeten worden bezien, in hoe ver de bydrage ineens en dienover eenkomstig de jaarlykse bydrage na die datum dienen te worden ver laagd. Een eventuele verlaging laat uiteraard eenmaal toegekende bydra gen onverlet. De verhoging van de basisbedragen voor stichtingskostengrenzen met f 3000, is niet van toepassing op wo ningen, waarvoor vóór 1 oktober de verklaring is verstrekt dat zij voor subsidie in aanmerking komen. Negentien jonge Canadezen zijn gisteravond om het leven gekomen doordat hun bus, waarmee zij op weg waren naar een dansavond door goederentrein op een overweg doormidden werd gereden. Zeker 21 anderen werden ;ewond. De bus vloog in brand, de vlammende wrak stukken werden een kilometer langs de rails meegesleurd voordat zy ir t nummer bestaat uit 20 pagina's, een sloot terecht kwamen. Het ongeluk gebeurde ongeveer 24 km ten westen van Montreal, bij Dorion. De bus had staan wachten tot een trein voorby was en reed de overweg op toen van de andere kant een tweede trein naderde. In de bus zaten naar schatting 50 mensen. Veertig daarvan werden dood of zwaar gewond naar zieken- j huizen overgebracht. Van onze parlementaire redactie) Ir. H. Adams, de veelomstreden boerensenator die deze week door alle fracties in de Eerste Kamer is dood verklaard, heeft zijn zetel ter beschikking gesteld. De leider van de Boerenpartij, de heer H. Koekoek, heeft dat gisteravond op een vergadering van zijn partij in Assen bekend gemaakt. De heer Adams zal worden opgevolgd door de heer Groote uit Beilen. De heer Adams, zo zei de heer Koekoek, heeft de beslissing uit eigen beweging genomen. De brief waarin Kamervoorzitter Mazure van het be sluit op de hoogte wordt gesteld, is gisteren gepost. Het hoofdbestuur van de Boeren partij heeft senator Adams erop ge wezen, dat hij wegens de boycot door de rest van de senaat nog maar wei nig voor zijn partij zal kunnen doen. De reactie van de heer Adams was: „Ik heb er geen belang meer by zit ting te blyven houden in deze Eerste Kamer", Volgens de heer Koekoek was er ten aanzien van het oorlogsverleden van de heer Adams alleen bewezen dat hij een antisemitisch ingezonden stuk in de Misthoorn heeft geschre ven. Volgens hem was de hele kwes- tie-Adams de schuld van de regering, die mensen als de boeren senator in het bezit van het kiesrecht heeft ge laten. De heer F. Schregardus, fractie voorzitter van de Boerenparty in Haarlem, de man die na Adams' op treden in de Eerste Kamer de nood- raad oprichtte, beschouwt het heen gaan van de boer als een eerste suc ces. Het gaat ons om de instelling by een deel van de Boerenpartij, die ook weer spreekt uit de motivering van de heer Adams dat hy uit deze Eerste Kamer treedlt. Zo'n gedraai spreekt boekdelen. Deze man is voor geen enkel openbaar lichaam ooit te aanvaarden. Daarom zeg ik: „Het is een succesje, maar we beginnen nog pas", aldus d'e heer Schregardus. Senaat verheugd Het aftreden van de heer Adams is ook door de senaat met vreugde begroet. Mr. J. C. Bührmanm (CHU) zei: „Ik vind het prettig dat de heer Adams tot het inzicht is gekomen, IR. ADAMS dat hij niet in de senaat thuishoort". Dl*. W. P. Berghuis, de antirevolu tionaire fractieleider: „Een verstan dig besluit". De heer H. M. van Lieshout (KVP) „Al zyn deze mensen kiesgerechtigd, daarom is het nog niet verstandig, dat. ze zich in openbare colleges be wegen". Verheugd toonde zich eveneens de boerensenator A. Snoek, die had ver klaard weg te zullen gaan als de heer Adams zou bly ven zitten. Hij vond het een wys besluit. „Ik heb overi gens aldoor vertrouwen gehad in een goed besluit van het hoofdbestuur", zo zei hij. De heer Algra (ARP), die de heer Adams in het bijzonder kwahjk nam dat hy geen greintje spyt of schaam te had getoond over zijn stuk in de Misthoorn, vond, dat de heer Adams zich in een onmogelyke positie had gewerkt. Volgens hem heeft de hou ding van de heer Snoek er wellicht toe bijgedragen, dat de heer Adams die onhoudbare positie heeft opge geven. Vervolg op pag. 2 De werkloosheid onder de manne lijke beroepsbevolking in ons land is in de maand september opgelopen van 1,3 tot 1.4 procent. Er deed zich (voor seizoen gecorrigeerd) een sty- ging voor in de geregistreerde ar beidsreserve van 37.500 tot 42.000. Het aantal aanvragen liep terug van 73.000 tot 70.000 Uit de ontwikkeling van vraag en aanbod op de arbeids markt blijkt, dat de reeds in de voor afgaande maanden geconstateerde vermindering van de spanning ver der heeft doorgezet. Koninginnedag O volgend jaar op 1 mei Aangezien de verjaardag van Ko ningin Juliana volgend jaar op een zondag valt. heeft de ministerraad besloten dat de viering van haar ver jaardag in 1967 zal plaats hebben op maandag 1 mei. De vierde mei. de dag waarop de nationale herdenking van de geval lenen plaatsheeft, valt in 1967 op He melvaartsdag. De ministerraad heeft daarom besloten de nationale her denking in 1967 te houden op woens dag 3 mei. - In Wenen hebben grote groepen studenten geprotesteerd tegen de I vrijlating van de voormalige SS- officier Franz Novak door een Weens gerechtshofHet verkeer werd er urenlang door geblok keerd. De orkaan, die een week geleden huis gehouden heeft in de laag ge legen kustgebieden van oost-Pakis- tan, heeft zeker 5.000 personen het leven gekost. Volgens voorzichtige, officieuze ra mingen zijn miljoenen mensen door de ramp getroffen. In het byzonder hebben de bewoners van de voor de kust gelegen eilanden het zwaar te verduren gehad. Hun woningen wer den door drie meter water verzwol gen. Volgens de officiële cijfers zyn tot dusverre 561 doden geteld en worden nog zeker 300 personen vermist. Voorzichtige ramingen zeggen, dat het eindcyfer zeker tienmaal zo hoog zal zyn. Gevreesd moet echter war den, dat het juiste aanital doden nim mer bekend zal worden. Het modieuze nieuws voor de elegante vrouw Gvan egmondLi (£)uci Nu de Minister van Bin- nenlandsche Zaken aan de heeren Swaan en Van Hey- ningen te 's Hage de ge vraagde concessie tot den aanleg van een spoorioeglijn van Scheveningen over 's Ha- ge naar Utrecht en verder is verleend, bestaat er voor Leiden ook, meer dan waar schijnlijkheid. om met een zijtak aan die spoorlijn te worden verbonden. (Advertentie) Omnibus- Dienst, van het Badhuis te Katwijk aan Zee. De onder getekende maakt bij deze be kend dat bovengenoemde dienst Zondag 7 October na aankomst van den laatsten trein tot nadere aankondiging zal worden gestaakt. K. C. Feun eur; E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 -Iredacteur: J. Brouwer f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f0.25 Witte SlngeJ 1, Lelden - Giro no 57055

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1